Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολόγηση κερδών από πώληση μεταχειρισμένων ΚΟΜΙΞ;;;


BarksRosaKOMIX

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  72
  • Reputation:   486
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Όταν βλέπω, σε γνωστό σαιτ αγοραπωλησιών που το όνομα του ξεκινάει από βεντ και τελειώνει σε ώρα, αγγελίες για π.χ. Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ τόμοι 4 & 5 και να ζητάνε 300 ευρώ για τον καθένα ή 130 ευρώ για το ΚΟΜΙΞ 55 ή 250 ευρώ για το ΚΟΜΙΞ 1, κτλ, κτλ. διερωτώμαι:

Αν αγοραστεί κάτι από όλα αυτά - και εφόσον υποθέτουμε ότι ο πωλητής ταxει αγοράσει σε πολύ χαμηλότερη τιμή από αυτή που τα πουλάει - θα δηλωθεί και θα πληρωθεί το κεφαλαιακό κέρδος στην εφορία; 

Ή σιγά-σιγά έχει φτιαχτεί ένα ωραίο πλυντηριάκι;

Οι τιμές πλέον ξεφεύγουν και - πέρα από το ότι δεν πουλιούνται τα ρημάδια - αν πουληθούν είναι ύποπτο από πολλές μεριές.

That's my two cents που λεν και στο χωριό μου.

 

 

1060941_1386260008066_467_321.jpg

Επεξεργασία από BarksRosaKOMIX
  • Like 8
  • Μπέρδεμα 2
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Στο πρωτο σκελος του ποστ δεν μπορω να καταλαβω που ακριβως προκυπτει προβλημα ; 

Δηλαδη αμα βγαλεις αγγελια το Iphone 14 στα 1000 ευρω και το αγορασει καποιος μεταχειρισμενο, θα φορολογηθεις; Στα κομικς γιατι να υπαρξει κατι αντιστοιχο ; Επειδη ειναι το χομπι μας και μας τσουζουν οι τιμες ;:confuse:

 

 

Στο δευτερο θα πω απο την εμπειρια μου, ολα πωλιουνται ολα αγοραζονται και ολα βρισκονται . Και ναι, ως γνωστων , χαζοι υπαρχουν απειροι και ζουν αναμεσα μας. Αμα καποιος παει και δωσει 300 ευρω για το ΚΟΜΙΞ 1 (που το πουλαει μια κατεστραμενο στο βεντορα), μας πεφτει λογος ; Ή θα εμφιτευσουμε νοημοσυνη στον καθενα; 

Αν ειναι ο αλλος παραλογος, προσπερνα τον. Αν θες τοοοοσο πολυ ενα τευχος και το ψαχνεις χρονια, σημαινει σπανιοτητα και αναγκαστικα θα ξυλωθεις για να το αποκτησεις. Αλλιως μενεις στο περιμενε...

Επισης αμα ο αλλος ειναι μαγκας και βρει το ΚΟΜΙΞ 1 που λεμε στα 10 ευρω και το πουλησει στα Χ, μας αφορα ;

Το ΚΟΜΙΞ 55 τελος ναι 120 130 πιανει πολυ ευκολα σε αριστη κατασταση.Το ιδιο και οι τομοι του Ροσα στα 300ρια. Ξερω ατομα που εχουν πουλησει τα συγκεκριμενα σε τετοια ποσά.

 

Αυτα τα λιγα απο μενα. 

 

 

:havefun:

Επεξεργασία από ManaLeak13
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33158
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  271
  • Reputation:   2442
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2099 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αν αγοραστεί κάτι από όλα αυτά - και εφόσον υποθέτουμε ότι ο πωλητής ταxει αγοράσει σε πολύ χαμηλότερη τιμή από αυτή που τα πουλάει - θα δηλωθεί και θα πληρωθεί το κεφαλαιακό κέρδος στην εφορία; 

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Επειδή, ο ν.4308/2014 (ΦΕΚ Λ' 251/24.11.2014) Ελληνικά Λογιστικά Πρότυπα, συναφείς ρυθμίσεις και άλλες διατάξεις,:  ...... Στο άρθρο 39, ορίζει ότι : «1. Δεν υπόκεινται στις ρυθμίσεις αυτού του νόμου τα παρακάτω φυσικά πρόσωπα που εμπίπτουν στην παράγραφο 2γ του άρθρου 1. α) Οι αγρότες του ειδικού ... β) Τα φυσικά πρόσωπα, τα οποία, ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση, πωλούν προϊόντα ή παρέχουν υπηρεσίες, εφόσον οι συναλλαγές αυτές στο σύνολό τους δεν υπερβαίνουν το ποσό των 10.000 ευρώ ετησίως. γ) Δημόσιοι ή ιδιωτικοί υπάλληλοι ή συνταξιούχοι που είναι συγγραφείς ή εισηγητές εκπαιδευτικών προγραμμάτων και σεμιναρίων, εφόσον δεν ασκούν άλλη επιχειρηματική δραστηριότητα».

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  72
  • Reputation:   486
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

On 15/11/2022 στο 2:42 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

Δηλαδη αμα βγαλεις αγγελια το Iphone 14 στα 1000 ευρω και το αγορασει καποιος μεταχειρισμενο, θα φορολογηθεις; 

Σωστά. Αν τοχεις αγοράσει και το πουλας 1000 και κάποιος το αγοράσει φορολογείσαι για το κέρδος, δλδ τα 400. Στη θεωρία γιατί φυσικά κανείς δεν τα δηλώνει ούτε είναι κανένα ποσό δυνατό να σηκώσει έλεγχο. Και το iphone είναι λίγο ατυχές παραδειγμα γιατί η αξία του συνήθως πέφτει μετά την αγορά. Τα κομιξ όμως είναι καλό παράδειγμα.

 

On 15/11/2022 στο 2:42 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

Στα κομικς γιατι να υπαρξει κατι αντιστοιχο ; Επειδη ειναι το χομπι μας και μας τσουζουν οι τιμες ;:confuse:

 Επειδή έτσι είναι η νομοθεσία. Επίσης, το να το δηλώνεις ως χομπι αλλά να πουλας τεύχη για κέρδος είναι κάπως οξύμωρο. Εκτός αν ως χόμπυ εννοείς να βγάζεις κέρδος και όχι τα κόμιξ οπότε πάσο.

 

On 15/11/2022 στο 2:42 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

Στο δευτερο θα πω απο την εμπειρια μου, ολα πωλιουνται ολα αγοραζονται και ολα βρισκονται . Και ναι, ως γνωστων , χαζοι υπαρχουν απειροι και ζουν αναμεσα μας. Αμα καποιος παει και δωσει 300 ευρω για το ΚΟΜΙΞ 1 (που το πουλαει μια κατεστραμενο στο βεντορα), μας πεφτει λογος ; Ή θα εμφιτευσουμε νοημοσυνη στον καθενα; 

Αν ειναι ο αλλος παραλογος, προσπερνα τον. Αν θες τοοοοσο πολυ ενα τευχος και το ψαχνεις χρονια, σημαινει σπανιοτητα και αναγκαστικα θα ξυλωθεις για να το αποκτησεις. Αλλιως μενεις στο περιμενε...

Επισης αμα ο αλλος ειναι μαγκας και βρει το ΚΟΜΙΞ 1 που λεμε στα 10 ευρω και το πουλησει στα Χ, μας αφορα ;

Το ΚΟΜΙΞ 55 τελος ναι 120 130 πιανει πολυ ευκολα σε αριστη κατασταση.Το ιδιο και οι τομοι του Ροσα στα 300ρια. Ξερω ατομα που εχουν πουλησει τα συγκεκριμενα σε τετοια ποσά.

Δεν αναφέρομαι στο ποστ σχετικά με τη προσφορά-ζήτηση και τους "χαζούς" αλλά στο γεγονός ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει. Τα υπόλοιπα έχουν καλυφθεί σε άλλα ποστ εδώ μέσα και έχουν αναλυθεί πολύ πιο διεξοδικά.

 

On 15/11/2022 στο 9:00 ΜΜ, shortly είπε:

Αν αγοραστεί κάτι από όλα αυτά - και εφόσον υποθέτουμε ότι ο πωλητής ταxει αγοράσει σε πολύ χαμηλότερη τιμή από αυτή που τα πουλάει - θα δηλωθεί και θα πληρωθεί το κεφαλαιακό κέρδος στην εφορία; 

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Επειδή, ο ν.4308/2014 (ΦΕΚ Λ' 251/24.11.2014) Ελληνικά Λογιστικά Πρότυπα, συναφείς ρυθμίσεις και άλλες διατάξεις,:  ...... Στο άρθρο 39, ορίζει ότι : «1. Δεν υπόκεινται στις ρυθμίσεις αυτού του νόμου τα παρακάτω φυσικά πρόσωπα που εμπίπτουν στην παράγραφο 2γ του άρθρου 1. α) Οι αγρότες του ειδικού ... β) Τα φυσικά πρόσωπα, τα οποία, ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση, πωλούν προϊόντα ή παρέχουν υπηρεσίες, εφόσον οι συναλλαγές αυτές στο σύνολό τους δεν υπερβαίνουν το ποσό των 10.000 ευρώ ετησίως. γ) Δημόσιοι ή ιδιωτικοί υπάλληλοι ή συνταξιούχοι που είναι συγγραφείς ή εισηγητές εκπαιδευτικών προγραμμάτων και σεμιναρίων, εφόσον δεν ασκούν άλλη επιχειρηματική δραστηριότητα».

Ευχαριστώ. Αυτό εννοώ. Και προφανώς δεν αναφέρομαι σε κάποιον που πουλάει 1 τεύχος 60 ευρώ αλλά σε "μαγαζιά" σε σαιτ αγοραπωλησιών που πουλανε ξαφνικά κάτι συλλογές Λουκυ Λουκ στο 1000αρικο, ΚΟΜΙΞ στα 1500 κτλ.

  • Like 3
  • Διαφωνώ 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

On 15/11/2022 στο 9:02 ΜΜ, BarksRosaKOMIX είπε:

Δεν αναφέρομαι στο ποστ σχετικά με τη προσφορά-ζήτηση και τους "χαζούς" αλλά στο γεγονός ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει.

 

Οι τιμες εχουν ξεφυγει γιατι το επιτρεπει ο κοσμος να ξεφυγει! Οταν σου πουλαει ο αλλος το ταδε τευχος στο παραλογο Χ και βρισκεται ενας που τα δινει ,θα το δει ο επομενος πωλητης και θα στο ανεβασει αγγελια Χ+10 ακομα και αν το χει σε τρισχειροτερη κατασταση. Το εχω ξανασχολιασει ξανα. και σε άλλο ποστ. Ο Ελληναράς ειχει τη νοοτροπια : ποσο πουλαει την κατσικα του ο γειτονας ; Ααα τοσο , εγω ειμαι πιο εξυπνος πιο μαγκας θα τη πουλησω ακριβοτερα. Εμ τι χαζος ειμαι να τη δωσω φτηνα να με πει ο γειτονας πιαστηκες κώτσος; 

 

Προφανως οποιος παει και δωσει 1000ευρω για ολα τα ΛΛ ειναι οχι απλα χαζος αλλά πανχαζος καθοτι βρισκονται σχεδον ολα πανευκολα μεταχειρισμενα απο 2-4ευρω.

 

1500 για μια ολοκληρωμενη συλλογη ΚΟΜΙΞ ειναι νορμαλ προς φτηνα αν υπολογισεις οτι 1-20 + 37,49,55.300 κοστιζουν 1000 με 1100 αυτα και μονο.

 

On 15/11/2022 στο 9:02 ΜΜ, BarksRosaKOMIX είπε:

Σωστά. Αν τοχεις αγοράσει και το πουλας 1000 και κάποιος το αγοράσει φορολογείσαι για το κέρδος, δλδ τα 400. Στη θεωρία γιατί φυσικά κανείς δεν τα δηλώνει ούτε είναι κανένα ποσό δυνατό να σηκώσει έλεγχο. Και το iphone είναι λίγο ατυχές παραδειγμα γιατί η αξία του συνήθως πέφτει μετά την αγορά. Τα κομιξ όμως είναι καλό παράδειγμα.

 

Οχι δε θα φορολογηθεις τιποτα απολυτως γιατι ολα γινονται "κατω απο το τραπεζι"

Βρισκεις ενα τευχος σπανιο (οπως και αν το βρισκει ο καθενας) και το πουλας ; Ολα καθαρα στην τσεπη. 

 

Δηλαδη αμα εχεις κανα ASM 300 σε 9.8 και το δωσεις 2-3 χιλιαρικα θα πληρωσεις εφορία ; :lol: Εισαι μαγκας ,το φυλαξες, το πηγες στο CGC για grading και τα κονομας, γιατι ετσι ! Αν μπορεις καντο και εσυ (οπως ελεγε ενα παλικαρι που ημασταν στο στρατο οταν λουφαρε και το επαιζε γιοτας ενω οι αλλοι καναμε τις χαμαλικες).

 

Οσον αφορα τα λεγομενα μαγαζια που ταχα μου ταχα μου νομιζετε διαφοροι οτι φορολογουνται , ας γελασω :lol:

 

Παραγγελια μου απο γνωστότατο κομιξαδικο των Αθηνων πριν 2 χρονια υψους 500-600 ευρω, εφτασε χωρις αποδειξη!

Προσφατη παραγγελια μου με ΛΛ Αστεριξ απο αλλο ακομα πιο δημοφιλες μαγαζι (μικροποσό αυτη τη φορα κοντα στα 50) επισης εφτασε χωρις αποδειξη.

 

Αντε κατσε να αποδειξεις για τον καθενα κατα ποσο κοροιδευει το κρατος....Οποτε αυτους κραχτε που το παραξυλωσαν και αστε τους ιδιωτες-πωλητες που υπερσκοστολογουν 2-3 τευχη γιατι ισως ετσι συντηρουν το χομπι τους.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  72
  • Reputation:   486
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

5 hours ago, ManaLeak13 said:

Οσον αφορα τα λεγομενα μαγαζια που ταχα μου ταχα μου νομιζετε διαφοροι οτι φορολογουνται , ας γελασω :lol:

 

Παραγγελια μου απο γνωστότατο κομιξαδικο των Αθηνων πριν 2 χρονια υψους 500-600 ευρω, εφτασε χωρις αποδειξη!

Προσφατη παραγγελια μου με ΛΛ Αστεριξ απο αλλο ακομα πιο δημοφιλες μαγαζι (μικροποσό αυτη τη φορα κοντα στα 50) επισης εφτασε χωρις αποδειξη.

 

Αντε κατσε να αποδειξεις για τον καθενα κατα ποσο κοροιδευει το κρατος....Οποτε αυτους κραχτε που το παραξυλωσαν και αστε τους ιδιωτες-πωλητες που υπερσκοστολογουν 2-3 τευχη γιατι ισως ετσι συντηρουν το χομπι τους.

Προφανώς δεν καταλαβες τι έγραψα στο αρχικό ποστ. Τι σχέση έχουν αυτά που γράφω με τους ιδιώτες κ το χόμπι; Αρχικά απευθύνομαι σε "μαγαζιά" (δλδ. άτομα που το παίζουν μαγαζιά) που βγαζουν πάνω από ή τριγύρω 10.000/έτος από αυτή τη δουλειά και δεν είναι χόμπι. Και το ποιντ μου είναι τα κόμιξ - λόγω της "συλλεκτικής" αξίας που έχουν - μπαίνουν σιγά-σιγά, με τις υψηλές αδικαιολόγητες τιμές, σε ένα πεδίο που κάποιος θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει για να νομιμοποιήσει εύκολα μαύρο χρήμα χωρίς αποδείξεις κτλ. Και προφανώς αυτό θα τραβούσε τις τιμές προς τα πάνω για κάποιον-αν που θα ήθελε κανονικά να αγοράσει. Και επειδή η άνοδος θα ήταν πλασματική και αυτός που πουλούσε κανονικά σε υψηλές, τρεχουσες τιμές αγοράς θα δυσκολευόταν πολύ να βρει αγοραστή. Δεν μιλάω για νόμιμη τέλεση αγοραπωλησιών στο ποστ. 

 

ΥΓ. ΑΝ απτο κομιξάδικο αγόρασες μεταχειρισμένα, δλδ έχει ήδη αποδοθεί ο ΦΠΑ, ή/και ΑΝ εκανε ο πωλητής την αγοραπωλησία ως μεταξύ ιδιωτών, τότε ίσως σωστά δεν σου έδωσε απόδειξη. Όπως και εσύ αν πουλάς κάτι μεταχειρισμένο ως ιδιώτης δεν κόβεις απόδειξη. Υπάρχουν τρόποι.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αν είσαι επιχείρηση δηλωμένη νομότυπα κόβεις απόδειξη. Αν είσαι ιδιώτης ακολουθείς το νόμο όπως ωραία μας τον έδειξε ο φίλος πιο πάνω. Προφανώς αν είσαι ιδιώτης και βγάζεις πολλά λεφτά έτσι αδηλωτα (πάνω από 10000) παρανομεις και είναι στα χέρια του ελεγκτικού μηχανισμού να σε τσιμπήσει αν τα καταφέρει ποτε. Αν πάλι είσαι επιχείρηση και δεν κόψεις απόδειξη ακόμα και για το Μίκυ Μαους 2122 που το έδωσες 1 ευρώ πάλι φοροδιαφευγεις. Τώρα το τι μπορεί να είναι το site που ανέφερες, δηλαδή αν κινείται στα πλαίσια της επιχείρησης ή στα πλαίσια του ιδιώτη δεν έχω καταλάβει. Νομίζω ότι τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν πάρα πολλές στο διαδίκτυο και για αυτό και υπάρχει αντίστοιχο σώμα στο κράτος που τις ερευνα. Τώρα αν αυτό γίνεται αποτελεσματικά, αν όντως σχινοβατουν ανάμεσα στη νομιμότητα και την παρανομία, αν πατανε σε κανένα παραθυράκι όπως αυτό του νόμου που ανέφερε ο @ shortly  δεν μπορούμε εύκολα να το γνωρίζουμε. Πάντως το θέμα αυτό έχει όντως ενδιαφέρον.

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  418
  • Reputation:   4196
  • Achievement Points:  584
  • Days Won:  2
  • With Us For:  818 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ίσως λίγο άτοπο αλλά όταν ακούω για φορολόγηση και ΦΠΑ μου ανάβουν τα λαμπάκια.

Το αφήνω εδώ για κάθε ενδιαφερόμενο. Εν συντομία, το ταμείο του κράτους δεν το ελέγχει καμία κυβέρνηση, κανένας καρεκλοκένταυρος.

Είναι το πραγματικό Μαύρο Φάντασμα. Κάποτε ήταν Μπαμπούλας.

Κάπου στην Αθήνα. 

 

capture1.jpg

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36477
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   7
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Κάποιες περιπτώσεις αξίζει να φορολογηθούν έστω για παραδειγματισμό:lol: :lol:    Screenshot_20221119-164952_Chrome.thumb.jpg.74687ae394ed4cc6e5581f2454d2ee83.jpg

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.