Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτοέκδοση Βίου & Πολιτείας Σκρούτζ [ΙΔΕΑ]


BarksRosaKOMIX

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   464
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1295 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ακούω συχνά τριγύρω - στο Κολωνάκι που συχνάζω για καφέ και κούρεμα - "Κύριε Μάκη, που μπορώ να αγοράσω τον Βίο & Πολιτεία του Σκρούτζ του Μακ Ντακ;". Και εγώ συνήθως απαντάω "Κυρά Τασούλα, πάρε και λίγο πίσω από τον καναπέ που'χει γεμίσει μάκα και άσε τις ερωτήσεις". Τοπαθε και ο @ PhantomDuck  πρόσφατα στο ComicCon.

 

Ιδέα: Αλάνια, δεν φτιάχνει κάποιος (!!!) ωραία digital έκδοση (σε τουλάχιστον 300 dpi) του Βίου σε pdf, jpg, tiff που να μπορεί κάποιος να το πάρει σε ένα print shop, πχ. print24.gr κτλ. και να το αυτοεκδόσει και να αποφεύγει τους μεταπωλητές της πλάκας και των 150 ευρώ. Ένα βιβλίο 300 σελίδων κοστίζει πχ κανα 35αρι με αυτόν τον τρόπο. Αν τυπώσει κάποιος πάνω από 1 φυσικά μειώνεται αισθητά η τιμή. Έτσι ίσως πιέσουμε και την Καθημερινή μπας και κυκλοφορήσει κάμμια έκδοση του Βίου.

 

Εφόσον πρόκειται για αυτοέκδοση και όχι για δημόσια χρήση (και φαντάζομαι από άτομα που έχουν ήδη και τον Βιο του Τερζόπουλου ή τα αντίστοιχα τεύχη ΚΟΜΙΞ), αφήνουμε και τις ανησυχίες για πνευματικά δικαιώματα στην άκρη.

 

Μπορεί να είναι ένα πολύ καλό, υψηλής ανάλυσης σκανάρισμα του Βιου του Τερζοπουλου. Όχι σαν αυτή την χάλια σκαναρισμένη digital έκδοση που κυκλοφορεί τριγύρω. 

Ή μπορεί να πάρει κάποιος (!!!) την υψηλης αναλυσης έκδοση του Complete Life and Times της Fantagraphics (γκουγκλαρετε, υπάρχει) και να "κολλήσει" την μετάφραση και τα άρθρα του ΚΟΜΙΞ. Ίσως και εξτραδάκια από το Don Rosa Library και έτσι να έχουμε μια καλύτερη έκδοση και από του Τερζόπουλου.

 

Τι λέτε; Πως σας φαίνεται ως ιδέα; Αν το έκανε κάποιος (!!!) και βρίσκαμε κάπου τέτοια αρχεία, θα σας ενδιέφερε η αυτοέκδοση;

 

BKS.0151025.jpg

Επεξεργασία από BarksRosaKOMIX
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13513
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

H αυτοεκδοση οπως λες,αναποφευκτα θα πουληθει απο καποιους εξυπνακιδες,οποτε να σου η παραβιαση των πνευματικων δικαιωματων.

 

Η μονη λυση ειναι να αποφασισει η Κ να τα επανεκδοσει σε σοβαρη εκδοση. Α, και να σταματησει ο κοσμος να μοιραζει απλοχερα τα 150ευρα στις αγγελιες ,ωστε να τους αναγκασουν να ριξουν τα ποσά που ζητανε.

 

Εγω μια φορα (περα οτι το εχω το συγκεκριμενο) 35 ευρω για unofficial εκδοση, δε θα τα εδινα.

 

Μεχρι τοτε παιδια, ελπιστε για ενα θαυμα. :beer:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τα σοβαρά φωτοτυπάδικα δεν τυπώνουν ολόκληρα βιβλία ή comics λόγω πνευματικών δικαιωμάτων.

 

Πάντως θα ήταν ωραία μια δημοσκόπηση για το αν θα αγόραζε κάποιος τον τόμο ή όχι. Πολλοί τον έχουν ήδη και ίσως γι'αυτό δεν τον επανεκδίδουν. 

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Ναι, ωραία ιδέα, αλλά όπως είπε κι ο @ ManaLeak13 , νομίζω ότι θα βρεθούν πολλοί εξυπνάκηδες να το πουλήσουν. Επίσης, δεν είμαστε δικηγόροι για να γνωρίζουμε τι νομικές επιπτώσεις θα υπήρχαν, εάν το έπαιρνε πρέφα η Disney. Επιπλέον, 35 ευρώ, είναι 35 ευρώ. Πιθανότατα όποιος έμπαινε στον κόπο να το εκτυπώσει, θα το πουλούσε αργότερα. :beer:

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, BarksRosaKOMIX είπε:

Ένα βιβλίο 300 σελίδων κοστίζει πχ κανα 35αρι με αυτόν τον τρόπο. Αν τυπώσει κάποιος πάνω από 1 φυσικά μειώνεται αισθητά η τιμή. Έτσι ίσως πιέσουμε και την Καθημερινή μπας και κυκλοφορήσει καμία έκδοση του Βίου.

35 ευρώ βιβλίο 300 έγχρωμων σελίδων και σε καλό χαρτί; Με σκληρό ή μαλακό εξώφυλλο; Με τι βιβλιοδεσία; 35 ευρώ δεν φτάνουν ούτε για 35 σελίδες.

Έκανα και μια αναζήτηση και βρήκα αυτό το σάιτ υπολογισμού κόστους έκδοσης βιβλίου.

https://www.bookoo.gr/calculate-price

 

Η μόνη λύση, γιατί κι εγώ θα ήθελα να έχω τον Βιο σε μια έκδοση είναι αυτή που είπε ο @ ManaLeak13  να το πάρει απόφαση η Κ.

Δεν ξέρω, αν τους στείλουμε καμιά 100αριά email μαζεμένα, λέτε να το δουν σοβαρά;

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

9 min ago , Macchia nera said:

Δεν ξέρω, αν τους στείλουμε καμιά 100αριά email μαζεμένα, λέτε να το δουν σοβαρά;

Όχι.

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πιο εύκολα, μαζεύεις τον Βίο από τα ΚΟΜΙΞ και τα πας για συρραφή :D

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν νομίζω πως όταν πρόκεται για έργο κάποιου άλλου, λέγεται αυτοέκδοση :P

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα αυτή η προσπάθεια. Ιδίως όταν μπορείς να αγοράσεις από την fantagraphics την πλήρη έκδοση του Βίου με όλα τα άρθρα στα 75 euro

 

https://www.bookdepository.com/Complete-Life-Times-Scrooge-Mcduck-Dona-Rosa/9781683962540?ref=grid-view&qid=1667060887907&sr=1-11

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   464
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1295 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

4 hours ago, ManaLeak13 said:

H αυτοεκδοση οπως λες,αναποφευκτα θα πουληθει απο καποιους εξυπνακιδες,οποτε να σου η παραβιαση των πνευματικων δικαιωματων.

 

Η μονη λυση ειναι να αποφασισει η Κ να τα επανεκδοσει σε σοβαρη εκδοση. Α, και να σταματησει ο κοσμος να μοιραζει απλοχερα τα 150ευρα στις αγγελιες ,ωστε να τους αναγκασουν να ριξουν τα ποσά που ζητανε.

 

Εγω μια φορα (περα οτι το εχω το συγκεκριμενο) 35 ευρω για unofficial εκδοση, δε θα τα εδινα.

 

Μεχρι τοτε παιδια, ελπιστε για ενα θαυμα. :beer:

 

Τι να σου πω; Ίσως, μπορεί κάποιοι να το έχουν υλοποιήσει και αν - λέμε αν - το είχαν στηρίξει στην έκδοση Fantagraphics να είχε βγει και καλύτερο απτου Τερζόπουλου. Και φυσικά - αν υπήρχε κάτι τέτοιο - αυτοί που θα το έπαιρναν θα ήταν μέσω word of mouth. ΑΝ φυσικα πάντα. Και μάλλον δεν θα διέρρεε σε βεντόρες κτλ. 

 

Τώρα το τι ειναι οφισιαλ και ανοφισιαλ είναι μεγάλη κουβεντα. Κάποιος μπορεί να θεωρεί την έκδοση του Βιου στο Κομιξ Β περιόδου ως ανοφισιαλ καθώς είναι απελπιστικά χαμηλης ποιότητας σε όλα.

 

Σίγουρα θα ήταν μια εκδοση για αυτούς που θέλουν τον Βιο στα ελληνικά, σε μια "αναλώσιμη" βερσιόν για να διαβάζουν ή να δώσουν στα παιδιά τους. Σίγουρα δεν θα απευθυνόταν σε συλλέκτες που περιμένουν να πάρουν κάτι και μετά από 15 χρόνια να βγάλουν 100 ολάκερα ευρώ από την πώληση του.

 

Πάντως η αλήθεια είναι ότι κι εγώ θεωρώ πιο ρεαλιστικό να περιμένω για ένα θαύμα απτο να κάνω κάτι γιαυτό. Έτσι είναι οι καιροί. Γιαυτό και το θέτω ως ιδέα που προφανώς δεν θα υλοποιηθεί καθώς κανένας δεν θα το έβρισκε χρήσιμο.

 

 

43 min ago , Macchia nera said:

35 ευρώ βιβλίο 300 έγχρωμων σελίδων και σε καλό χαρτί; Με σκληρό ή μαλακό εξώφυλλο; Με τι βιβλιοδεσία; 35 ευρώ δεν φτάνουν ούτε για 35 σελίδες.

Έκανα και μια αναζήτηση και βρήκα αυτό το σάιτ υπολογισμού κόστους έκδοσης βιβλίου.

https://www.bookoo.gr/calculate-price

 

Η μόνη λύση, γιατί κι εγώ θα ήθελα να έχω τον Βιο σε μια έκδοση είναι αυτή που είπε ο @ ManaLeak13  να το πάρει απόφαση η Κ.

Δεν ξέρω, αν τους στείλουμε καμιά 100αριά email μαζεμένα, λέτε να το δουν σοβαρά;

Ας πούμε ότι για 17x21mm, μαλακό εξώφυλλο, 115αρι γυαλιστερό χαρτί και φυσικά έγχρωμο μπορεί κάποιος να το έχει. ΑΝ κάποιος το εκτύπωνε κάπου. Και σίγουρα και σε χαμηλότερες τιμές αν μαζεύονταν 5 φίλοι και έκαναν κοινη παραγγελία. Αλλά αυτά είναι στη σφαίρα της φαντασίας. Μάλλον δεν συμβαίνουν γιατί δεν γίνεται αυτό.

 

 

24 min ago , doom said:

Δεν νομίζω πως όταν πρόκεται για έργο κάποιου άλλου, λέγεται αυτοέκδοση :P

Εφοσον είναι για ιδιωτική χρήση δεν λέγεται καν εκδοση. Εκτύπωση είναι ουσιαστικά αλλά δεν θα κολλήσουμε εκει.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

30 λεπτά πριν, BarksRosaKOMIX είπε:

Τώρα το τι ειναι οφισιαλ και ανοφισιαλ είναι μεγάλη κουβεντα. Κάποιος μπορεί να θεωρεί την έκδοση του Βιου στο Κομιξ Β περιόδου ως ανοφισιαλ καθώς είναι απελπιστικά χαμηλης ποιότητας σε όλα.

Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Εφόσον η Καθημερινή έχει νόμιμα τα δικαιώματα έκδοσης, οτιδήποτε εκδίδουν είναι επίσημο. Ανεπίσημο είναι ό,τι σχετικό με τα δικαιώματα έχει κυκλοφορήσει από τρίτους. Δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα.

Επίσης, πολλές εταιρίες απαγορεύουν την ανατύπωση ιστοριών/προϊόντων ή λογότυπων ακόμα και για μη-εμπορική χρήση. Δεν ξέρω τι ισχύει για την Disney αλλά αν θες να εκτυπώσεις μόνος σου τον Βίο για Ιδιωτική χρήση δεν υπάρχει περίπτωση να σε βρουν έτσι κι αλλιώς. 

Δυστυχώς, εκτός αν γίνει ένα θαύμα και η Καθημερινή βγάλει μια προσεγμένη έκδοση, θα μείνουμε μόνο με τα παλιά αντίτυπα του Τερζόπουλου που αγγίζουν γελοίες τιμές και τα τεύχη της Β' περιόδου. 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   464
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1295 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

24 min ago , Bilis said:

Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Εφόσον η Καθημερινή έχει νόμιμα τα δικαιώματα έκδοσης, οτιδήποτε εκδίδουν είναι επίσημο. Ανεπίσημο είναι ό,τι σχετικό με τα δικαιώματα έχει κυκλοφορήσει από τρίτους. Δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα.

Επίσης, πολλές εταιρίες απαγορεύουν την ανατύπωση ιστοριών/προϊόντων ή λογότυπων ακόμα και για μη-εμπορική χρήση. Δεν ξέρω τι ισχύει για την Disney αλλά αν θες να εκτυπώσεις μόνος σου τον Βίο για Ιδιωτική χρήση δεν υπάρχει περίπτωση να σε βρουν έτσι κι αλλιώς. 

Δυστυχώς, εκτός αν γίνει ένα θαύμα και η Καθημερινή βγάλει μια προσεγμένη έκδοση, θα μείνουμε μόνο με τα παλιά αντίτυπα του Τερζόπουλου που αγγίζουν γελοίες τιμές και τα τεύχη της Β' περιόδου. 

Για κάποιους λιγο πιο χαρτνκορ ενθουσιαστς οτιδήποτε δεν είναι ευλογημένο από τον οικουμενικό πατριάρχη ΔονΡόσα (βλ. Χαμένα Επεισόδια, Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ, Βιος ΚΟΜΙΞ Β') είναι ανοφισιαλ. Και έχει τεράστια σχέση με την ποιότητα - για κάποιους. Αλλά αν μιλαμε για "Ντισνευ οφισιαλ" τότε τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, όχι το ότι φέρουν τη σφραγίδα Ντισνευ σημαίνει κάτι πλέον. Το ποιντ μου ειναι το οτι το οφισιαλ έχει πολλές διαφορετικές ερμηνείες.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 hours ago, BarksRosaKOMIX said:

Το ποιντ μου ειναι το οτι το οφισιαλ έχει πολλές διαφορετικές ερμηνείες.

Νομικά έχει μια ερμηνεία, ποιος έχει τα δικαιώματα της Disney στην Ελλάδα. :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   464
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1295 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

5 min ago , Θλιμμένος Μπούφος said:

Νομικά έχει μια ερμηνεία, ποιος έχει τα δικαιώματα της Disney στην Ελλάδα. :)

Προφανώς :D

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.