Μετάβαση στο περιεχόμενο

PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
BONE
Σενάριο/Kείμενα:
Jeff Smith
Σχέδιο:
Jeff Smith
Σχέδιο εξωφύλλου:
Jeff Smith
Hμερ. έκδοσης:
2006
Hμερ. τελευταίου τεύχους:
2011
Εξώφυλλα:
9 + 9 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
9
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
16.5 x 23.0
Σελίδες:
148
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Κατερίνα Βάχλα, Ηρώ Τσάκα
Πρωτότυπος τίτλος:
Bone #1-9 (Cartoon Books, 2005-2009)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
960-89157-3-2, 978-960-6732-01-0, 978-960-6732-15-7

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

bone.thumb.png.425bbedb918108699340caa8eaa0d48e.png



tn_Bone_0001.jpg tn_Bone_0002.jpg tn_Bone_0003.jpg

 

 

Οι περιπέτειες του ΒΟΝΕ ξεκίνησαν να δημοσιεύονται στην Ελλάδα τον Οκτώβριο του 2006 και ολοκληρώθηκαν σε 9 τόμους στις 12 Σεπτεμβρίου 2011. Η σειρά κυκλοφορεί από την Jemma Press σε πολυτελές χαρτί με σκληρο-μαλακό εξώφυλλο. Δεν είναι Hardcover, όμως είναι πιο ανθεκτικό από τα τυπικά Paperbacks. Η μετάφραση είναι πολύ πετυχημένη και ταιριαστή επίσης. Το σκανάρισμα αδικεί τα εξώφυλλα επειδή έχουν γυαλιστερά κόκκινα γράμματα και το scanner δεν τα αναγνωρίζει. Οι σελίδες, η ονομαστική τιμή και και η αναγραφόμενη ημερομηνία κυκλοφορίας ανά τόμο ακολουθούν παρακάτω. Οι διαστάσεις των τόμων είναι 16,50 Χ 23:

1ος τόμος: Σελίδες: 144 + 4, Τιμή: 10,95€, Οκτώβριος 2006 (Η επανέκδοση κοστίζει 12,95€)
2ος τόμος: Σελίδες: 144 + 4, Τιμή: 12,95€, Σεπτέμβριος 2007
3ος τόμος: Σελίδες: 192 + 4, Τιμή: 12,95€, Ιούλιος 2008
4ος τόμος: Σελίδες: 176 + 4, Τιμή: 12,95€, Μάιος 2009
5ος τόμος: Σελίδες: 128 + 4, Τιμή: 12,95€, Νοέμβριος 2009
6ος τόμος: Σελίδες: 128 + 4, Τιμή: 12,95€, Μάιος 2010
7ος τόμος: Σελίδες: 160 + 4, Τιμή: 12,95€, Οκτώβριος 2010
8ος τόμος: Σελίδες: 144 + 4, Τιμή: 13,50€, Ιούλιος 2011
9ος τόμος: Σελίδες: 224 + 4, Τιμή: 16,00€, Αύγουστος 2011
 

 

 

5a6078ae10aac_Boneintro.thumb.png.535510abb981d2da24fff465249a385a.png

 

Η ιστορία του Jeff Smith δημοσιεύτηκε για πρώτη φορά το 1991 και ολοκληρώθηκε το 2004 σε 55 τεύχη. Μπορείτε να βρείτε τα εξώφυλλα αυτών των τευχών εδώ. Με το που ολοκληρώθηκε το 2004, βγήκε όλη η ιστορία συγκεντρωμένη σε έναν τόμο περίπου 1.350 σελίδων :confuse: Μέχρι τότε το Bone είχε αποσπάσει ένα σωρό βραβεία, μεταξύ άλλων 10 βραβεία Eisner και 11 Harvey. Το 2005 η Scholastic Graphics ανέλαβε να χρωματίσει και να εκδώσει εκ νέου όλη την ιστορία. Βγάζοντας έναν τόμο κάθε εξάμηνο, ολοκλήρωσε τη σειρά στα αγγλικά το 2009 σε 9 τόμους. Η ελληνική εκδοτική Jemma εξέδωσε την έκδοση της Scholastic και τελείωσε την έκδοση στα ελληνικά τον Σεπτέμβρη 2011. Η Jemma ξεκίνησε με έναν τόμο ανά χρόνο, όμως τελικά τελείωσε τη σειρά πολύ πιο γρήγορα απ' ό,τι ελπίζαμε (το 2014 δηλαδή αν συνέχιζε να βγάζει έναν τόμο ανά χρόνο). Παρακάτω παραθέτω τα εξώφυλλα των τόμων της Scholastic Graphix.
 

 


post-2414-1193649047_thumb.jpgpost-2414-1193649063_thumb.jpgpost-2414-1193649076_thumb.jpg
post-2414-13160899616857_thumb.jpg post-2414-13160899731408_thumb.jpgpost-2414-13160899018325_thumb.jpg
post-2414-13160899124614_thumb.jpg post-2414-13160899194947_thumb.jpg post-2414-1316089930684_thumb.jpg

 

Το Bone μέχρι στιγμής έχει κυκλοφορήσει σε 17 χώρες. Η Jemma εξέδωσε την ιστορία στα ελληνικά στο πλαίσιο της ταυτόχρονης έκδοσής του σε 7 ευρωπαϊκές χώρες (Ελλάδα, Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία, Γερμανία, Αγγλία, Νορβηγία) και Καναδά. Στα μέσα Δεκέμβρη 2011 για τα 20 χρόνια του Bone, θα κυκλοφορήσει από τη Scholastic Graphix η έγχρωμη έκδοση (που εξέδωσε και η Jemma), σε έναν επίτομο Hardcover τόμο. Κι αυτός θα έχει περί τις 1.350 σελίδες όπως ο προηγούμενος, όμως με σαφώς μεγαλύτερη τιμή. Αυτό οφείλεται στο ότι αυτός είναι έγχρωμος, το χαρτί πιάνει περισσότερο χώρο επειδή είναι κλάσεις ανώτερης ποιότητας και έχει σκληρό εξώφυλλο. Για να προλάβω ερωτήσεις, αναφέρω πως λόγω τιμής, αγοραστικού κοινού και της γενικότερης οικονομικής κατάστασης της χώρας μας, το να κυκλοφορήσει τέτοιο τούβλο στα ελληνικά από την Jemma (και όχι μόνο) είναι όνειρο θερινής νυκτός.

 

5a6078af0b54e_BoneEuropeanTour.thumb.jpg.02ef8d2c5d7d61214263d36c3e5671e1.jpg

 

Όλες οι εκδόσεις είναι πλήρεις, δεν υπάρχει κάποια έκδοση που να μην περιλαμβάνει όλη την ιστορία. Οι 9 τόμοι της Scholastic Graphix (κατ' επέκταση και της ελληνικής Jemma) περιλαμβάνουν την ίδια ακριβώς ιστορία που περιλαμβάνει και το ασπρόμαυρο επίτομο. Οι τόμοι της Jemma έχω παρατηρήσει πως περιλαμβάνουν πολλά και διάφορα illustrations που παρεμβάλλονται στα κεφάλαια, τα οποία illustrations δεν περιλαμβάνονται στο αγγλικό ασπρόμαυρο επίτομο. Το μοναδικό πράγμα που δεν είδα στους τόμους της Jemma, είναι ο χάρτης του κόσμου του Bone που περιλαμβάνεται στην τελευταία σελίδα του ασπρόμαυρου επίτομου. Σαν σύνολο όμως, η έκδοση της Jemma μου φάνηκε πιο πλήρης σε extras.


5a6224ecdd320_Komix-218-002-GSTPantheon-DCP_zpsfdx2hert.thumb.jpg.6148236494bd661c8dc149586538607e.jpg

 

 

 

Η ιστορία ξεκινάει με τα ξαδέρφια Bone να διώχνονται από την Μπόουνβιλ, το μέρος όπου έμεναν. Αντί να καταφέρουν να επιστρέψουν, χάνονται σε περιοχές που δεν τις έχει καν ο χάρτης τους. Στην συνέχεια βρίσκουν ο ένας τον άλλον αλλά γεννιόνται πολλά ερωτηματικά που έχουν να κάνουν κυρίως με τους αγριοπόντικες, οι οποίοι έχουν λάβει οδηγίες να εξοντώσουν τους Bone. Στην περιπέτειά τους θα τους βοηθήσουν η Θορν, η γιαγιά Μπεν και ένας μυστηριώδης κόκκινος δράκος. Αυτά περιληπτικά όσον αφορά την ιστορία, η συνέχεια στους τόμους :best: Οι κύριοι χαρακτήρες που εμφανίζονται είναι:


PhantomDuck_Bone_FoneBone.pngPhantomDuck_Bone_PhoneyBone.pngPhantomDuck_Bone_SmileyBone.png

PhantomDuck_Bone_Ted.pngPhantomDuck_Bone_Thorn.pngPhantomDuck_Bone_GrandmaBen.png

PhantomDuck_Bone_Lucius.pngPhantomDuck_Bone_RedDragon.pngPhantomDuck_Bone_RatCreatures.png

PhantomDuck_Bone_Kingdok.pngPhantomDuck_Bone_TheHoodedOne.png

 

 

 

Αυτό που μου αρέσει στο Bone δεν είναι τόσο η ιστορία, όσο η φοβερή αίσθηση του χιούμορ που το διακατέχει. Είναι πραγματικά πολύ απολαυστικό να βλέπω τις γκριμάτσες του Smiley, την γαϊδουριά και το πείσμα του Phoney και την αθωότητα του Fone. Σε συνδυασμό με τον περίγυρό τους συνθέτουν μία ιστορία που με κάνει να σχηματίζω ένα χαμόγελο ικανοποίησης όποτε το πιάνω στα χέρια μου. Η αρχή όμως δεν προδίδει καθόλου την επική ιστορία που πρόκειται να επακολουθήσει, η οποία γίνεται σαφώς πιο σκοτεινή από τους πρώτους τόμους, όμως χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι ακατάλληλο για μικρές ηλικίες. Ιδού και 2 σελίδες από τον πρώτο τόμο
 

 

PhantomDuck_Bone_bone_greece23.jpg

PhantomDuck_Bone_bone_greece24.jpg

 

Η άποψή μου για την ελληνική έκδοση είναι η καλύτερη και πραγματικά προτείνω να αγοράσετε τους τόμους από την Jemma αν νιώθετε πως θα σας αρέσει σαν ιστορία. Από εκεί και πέρα, υπάρχει η φθηνή λύση του ασπρόμαυρου επίτομου για όσους δεν θέλουν να ξοδευτούν, και ο "κυριλάτος" έγχρωμος hardcover τόμος της Scholastic που θα κυκλοφορήσει εντός ολίγου. Όμως προσωπικά πιστεύω πως το Bone ήταν ένα επιχειρηματικό στοίχημα του εκδότη και αξίζει να το στηρίξουμε, δεδομένου του ότι έγινε καλή δουλειά σε όλους τους τομείς (μετάφραση, έκδοση, ποιότητα χαρτιού, τιμή, συχνότητα κυκλοφορίας, κλπ). Αναμένω σχόλια απ' όσους το έχουν διαβάσει :beer:

 

 

 

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους Valtasar, ramirez & Yioshimitsu.

Μπορείτε να βρείτε τη σειρά διαθέσιμη για ανάγνωση στη βιβλιοθήκη της Λέσχης Φίλων Κόμικς. Τον χάρτη του κόσμου μπορείτε να τον βρείτε σε μεγαλύτερη ανάλυση εδώ


post-2414-13160953969097_thumb.png



Τελευταίο update 18/01/2018

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 206
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Φοβερό αφιέρωμα και σε ένα φοβερό κόμικ! :clap2::clap2:

Έχω διαβάσει τον πρώτο τόμο και προχθές αγόρασα και το δεύτερο, αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα να το διαβάζω ακόμα. :crying: Πάντως το πρώτο που διάβασα μου άρεσε πάρα πολύ. Τόσο το σχέδιο, όσο και το χιούμορ! Όπως αναφέρεις και εσύ, σημαντικό ρόλο παίζει και η πολύ καλή μετάφραση που έχει γίνει. Είναι από τα καλά, "ανάλαφρα" κόμικς που μπορούν χαλαρά να σου φτιάξουν το κέφι! :rainbow:

 

Και κάτι άλλο που μου άρεσε πολύ. Οι ράχες των τόμων της Jemma Press, αν μπουν με τη σειρά δημιουργούν μια εικόνα. Άλλος ένας λόγος για να πάρω όλη τη σειρά! :D

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Είναι, ίσως, το καλύτερο κόμικ των τελευταίων ετών. Αν και προσωπικά προτιμώ την Α/Μ 'εκδωση, και τα έγχρωμα είναι καλά, χωρις να βγάζουν όμως την αίσθηση που θέλει να περάσει ο Jeff Smith. Σημαντικό ρόλο παίζει και το lettering ("χεράτο" στην Αμερικάνικη έκδωση) στην κατανώηση συναισθημάτων κυρίως. Και ένα μικρό spoiler. Στους επόμενους τόμους το έργο θα γίνει πιο "βαρύ" και σκοτεινό, χωρις το χιούμορ να χάνει την θέση του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26345
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Φοβερό αφιέρωμα και σε ένα φοβερό κόμικ! :clap2::clap2:

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!!! :beer::cool::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Φοβερό αφιέρωμα και σε ένα φοβερό κόμικ!

Και μερακλίδικο! :best:

:cheers2::cheers2::cheers2::cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το κόμικ δε μου είπε και πολλά αλλά το αφιέρωμα είναι άπαιχτο. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συμφωνώ και επαυξάνω!!! :beer::cool::beer:

 

και λίγα είπατε (και για τον τίτλο και για το αφιέρωμα)... λατρεμένος τίτλος. :clap: :best:

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  241
  • Reputation:   425
  • Achievement Points:  241
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6098 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ωραίο κόμικ, όπως και το αφιέρωμα, :1:

προχθές πήρα το δεύτερο και μέχρι να πάω στο σπίτι το είχα διάβαση :P

:beer: :beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ωραίος ο Phantom! :best:

 

... και ότι είχα ξεκινήσει μετά από καιρό να κάνω & εγώ ένα αφιέρωμα - με πρόλαβες :P

 

Προσωπικά έχω απολαύσει την ιστορία μέχρι τώρα, αλλά τρέμω στην σκέψη ότι η ιστορία θα ολοκληρωθει σε... 7 (?) χρόνια... :D

 

:thanks::cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πολύ ωραίος Phantom! Το αφιέρωμα φοβερό ενώ και το κόμικ μου άρεσε αρκετά. Έχω πάρει το πρώτο τεύχος και όντως είναι πάρα πολύ καλή έκδοση. Προβληματίζομαι όμως να το συνεχίσω στα ελληνικά γιατί όπως είπε και ο zoo το βλέπω να ολοκληρώνεται... όταν τα παιδιά μου μπουν στο πανεπιστήμιο!!!

 

Απ' την άλλη όμως είναι από τις πιο αξιόλογες ελληνικές μεταφορές οπότε... ας τη στηρίξουμε!

 

Cheers! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

προχθές πήρα το δεύτερο και μέχρι να πάω στο σπίτι το είχα διαβάσει :P

 

Αυτό είναι το ένα κακό, πως φεύγει νεράκι. Το άλλο κακό είναι πως όπως είπε ο zoo ίσως να περιμένουμε μέχρι το 2014 για να το ολοκληρώσει η Jemma :confuse:

 

Μου φαίνεται πως θα βάλω λίγα λεφτά στην μπάντα για να αγοράσω τον σαν-τριαξονική-νταλίκα-ασπρόμαυρο-τόμο 1.300+ σελίδων :P

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μου φαίνεται πως θα βάλω λίγα λεφτά στην μπάντα για να αγοράσω τον σαν-τριαξονική-νταλίκα-ασπρόμαυρο-τόμο 1.300+ σελίδων :P

 

Το συγκεκριμένο τόμο,τον είχε φέρει το Solaris πριν 4-5 μήνες,και τον αγόρασα...Τσιμπημένος σε σχέση με τις τιμές του εξωτερικού(κοντά 45 ευρώ αν θυμάμαι καλά),αλλά τουλάχιστον ξενοιάζεις και δεν περιμένεις την ελληνική έκδοση...Πάντως,αν και δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία,απλά να αναφέρω ότι η ποιότητα του χαρτιού δεν είναι και η καλύτερη.Μοιάζει στη αφή με χαρτί εφημερίδας...Αυτά...

 

Btw,πολύ καλό αφιέρωμα... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  241
  • Reputation:   425
  • Achievement Points:  241
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6098 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το συγκεκριμένο τόμο,τον είχε φέρει το Solaris πριν 4-5 μήνες,και τον αγόρασα...Τσιμπημένος σε σχέση με τις τιμές του εξωτερικού(κοντά 45 ευρώ αν θυμάμαι καλά),αλλά τουλάχιστον ξενοιάζεις και δεν περιμένεις την ελληνική έκδοση...Πάντως,αν και δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία,απλά να αναφέρω ότι η ποιότητα του χαρτιού δεν είναι και η καλύτερη.Μοιάζει στη αφή με χαρτί εφημερίδας...Αυτά...

 

Χμμ...... υπάρχει ακόμα στο Solaris???? :thinking:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πολύ καλό κόμικ, όχι ότι ξετρελάθηκα όμως κιόλας με την υπόθεση. Σίγουρα πάντως έχει ωραίο σχέδιο και η έκδοση της Jemma είναι πραγματικά εξαιρετική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν Παιδιά Καταρχάς Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους. Λόγω Απουσίας έλειπα καιρό από το forum. Γράφω για να πω και εγώ την παοψη μου για αυτήν την εξαιρετική δουλειά του Bone. Έχω τους δύο τόμους στα ελληνικά και έίναι πράγματι εξαιρετικά από κάθε άποψη. Αλλά πότε θα συνεχιστούν γαμώτο??? Το 2014? Είναι δυνατόν να αργούν τόσο πολύ το ένα από το άλλο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4287
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Ε-Ξ-Ο-Χ-Η Παρουσίαση!!!! :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: Συγχαρητήρια dionik!!!! :cheers3: :cheers3: :cheers3: :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ε-Ξ-Ο-Χ-Η Παρουσίαση!!!! :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: Συγχαρητήρια dionik!!!! :cheers3: :cheers3: :cheers3: :cheers3:

:oops:

 

ΕΕ μάλλον τα έμπλεξες λίγο αλλά είναι φυσικό με αυτό το παπί που έχουμε μπλέξει και μας σάρωσε με παρουσιάσεις....

Εδώ είναι ο αγαπητός Φάντομ....

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6096 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Φοβερή παρουσίαση, Φοβερή έκδοση από το Τζέμμα το κόμικ όμως δεν μου αρέσει καθόλου.

 

Πρόκειται κατά την γνώμη μου μια προσπάθεια του Τζέμμα να πιάσει το κοινό των παπιοφαν και του κόμιξ.

 

Ελπίζω να ανταποκριθεί το κοινό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Λοιπόν Παιδιά Καταρχάς Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους. Λόγω Απουσίας έλειπα καιρό από το forum. Γράφω για να πω και εγώ την παοψη μου για αυτήν την εξαιρετική δουλειά του Bone. Έχω τους δύο τόμους στα ελληνικά και έίναι πράγματι εξαιρετικά από κάθε άποψη. Αλλά πότε θα συνεχιστούν γαμώτο??? Το 2014? Είναι δυνατόν να αργούν τόσο πολύ το ένα από το άλλο?

 

 

Αργούν φίλε ChrisL γιατί και στην Αμερική οι έγχρωμοι τόμοι, βγαίνουν με αντίστοιχους (σχεδόν), αργούς ρυθμούς. Μπορείς όμως να αγωράσεις τον μεγάλο Α/Μ τόμο ποθ περιλαμβάνει ολόκληρο το έργο του Jeff Smith, και που κατα την άποψή μου, είναι καλύτερο απ' ότι με χρώμα.

Επεξεργασία από AndreasD
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Φοβερή παρουσίαση, Φοβερή έκδοση από το Τζέμμα το κόμικ όμως δεν μου αρέσει καθόλου.

Πρόκειται κατά την γνώμη μου μια προσπάθεια του Τζέμμα να πιάσει το κοινό των παπιοφαν και του κόμιξ.

Ελπίζω να ανταποκριθεί το κοινό.

 

:best: Το κοινό ανταποκρίθηκε!! :D

 

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αργούν φίλε ChrisL γιατί και στην Αμερική οι έγχρωμοι τόμοι, βγαίνουν με αντίστοιχους (σχεδόν), αργούς ρυθμούς.

Δεν ξέρω, εγώ δεν δικαιολογώ καθόλου αυτήν την καθυστέρηση. Η Scolastic Graphix άρχισε την έκδοση των τόμων το 2005, και με έναν τόμο κάθε εξάμηνο, θα τελειώσει το 2009. Ήδη έχει κυκλοφορήσει ο 5ος τόμος, και όπου νά 'ναι θα βγει και ο 6ος.

Αντίθετα, στην Ελλάδα παρ' ό,τι άρχισε έναν χρόνο αργότερα (2006), με έναν τόμο κάθε χρόνο θα πάρει ως το 2014. Δεν είναι και λίγα 5 χρόνια διαφορά.

 

 

Βέβαια αγόρασα την επίτομη ασπρόμαυρη έκδοση και βρήκα την υγειά μου. (Πολύ ωραίο τέλος παρεμπιπτόντως). Εννοείται όμως πως όποτε βγαίνει νέος τόμος από την Jemma θα τον αγοράζω, μιας και έγχρωμο μου αρέσει πολύ περισσότερο

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Άλλα τα αγοραστικά μεγέθη στην Αμερική φίλε Phantom. Με τις ποσότητες που πωλούντε εδώ, δε νομίζω να μπορούσε να γίνει κάτι διαφωρετικό, εκτώς και αν η Jemma πωλούσε το κάθε τόμο, όπως η Anubis, 20-25 Eυρώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άλλα τα αγοραστικά μεγέθη στην Αμερική φίλε Phantom. Με τις ποσότητες που πωλούντε εδώ, δε νομίζω να μπορούσε να γίνει κάτι διαφωρετικό, εκτώς και αν η Jemma πωλούσε το κάθε τόμο, όπως η Anubis, 20-25 Eυρώ.

Μπα, τότε θα πουλούσε λιγότερα κομμάτια πιστευώ. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κάτω τα χέρια από τη Jemma! :) Είμαι βαθύτατα πεπεισμένος για τις καλύτερες των προθέσεων από το συγκεκριμένο ιδιοκτήτη/εκδότη.

 

Μεθερμηνευόμενον, ειδικά εδώ, ας ψάχνουμε κυριολεκτικά για το πως φταίει το σύστημα και τι μπορεί να γίνει για να διορθωθεί :) (όχι ότι έχω λύση/ιδέα/whatever ;) )

 

Μια εύκολη απάντηση είναι ότι όποιος γουστάρει κάτι, μπορεί να το κάνει δώρο. πρόχειρο παράδειγμα η Μεγάλη Απάτη και το Ιγκουάνα που τα γουστάριζα απίστευτα (ειδικά το πρώτο) και τσίμπησα από 2 για δωράκια (προσανατολιζόμενος να ξαναεκμεταλλευθώ την προσφορά και να τα κάνω δώρα και αλλού). Φυσικά, "σπρώχνοντας" έτσι αυτά τα 2, απλώς "ωθώ" κατ΄αρχάς στην μετάφραση/έκδοση παρεμφερών τίτλων και δευτερευόντως στην οικονομική επιβίωση της Jemma.

 

Στη συσκευασία όμως που έρχονται όλα αυτά τα TPB (όχι μόνο της Jemma... Και το Περσέπολις και το Blankets (που κανείς απ'όσους έχουν σκάνερ, δεν το έχει αγοράσει ακόμα για να κάνει και αφιέρωμα...) και και και ) και σε συνδυασμό με την τιμή τους, είναι ιδανικότατα για δώρα :)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1360
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Καταρχάς τα συγχαρητήρια μου στον Φάντομ για την παρουσίαση του. :clap2::clap2:

 

Σχετικά με τον πρώτο τόμο : διαβάζετε ευχάριστα, κοινώς ευκολοχώνεπτο μίας και δεν έχει καμία ιδιαίτερη πλοκή στο στόρυ.

Με χάλασε λίγο το οτι ουσιαστικά μου έδωσε να καταλάβω τι γίνεται στις τελευταίες σελίδες του όπου ο μικρός εξιστορεί χίλια δύο πράγματα (για το πώς εκδιώχτηκαν από την πόλη).

 

Πάντως η Θόρν όλα τα λεφτά!! :D !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

CD ήχου με θέμα τον BONE, συνοδευτικό του περιοδικού Ήχος;

 

ΟΚ, χθες πήγα σε ένα ψιλικατζίδικο - περίπτερο στην γειτονιά μου και είδα στα ράφια ένα διπλό τεύχος - επανέκδοση του περιοδικού "Ήχος" εάν δεν κάνω λάθος (ή κάτι σχετικό με μουσική - δεν θυμάμαι), στο οποίο υπήρχαν ως συνοδευτικά και 2 CDs, το ένα εκ' των δύο αφορούσε κάτι σχετικό με το BONE. Είχε εξώφυλλο με τον χαρακτήρα - ήρωα και μάλιστα έγραφε εάν είδα καλά ότι είναι το "απαραίτητο" ηχητικό συμπλήρωμα του τόμου, για να το ακούν όσοι το διαβάζουν. Δεν γνωρίζω παραπάνω γιατί βιαζόμουν, αλλά δεν νομίζω να έχει εξαφανιστεί από χθες το βράδυ μέχρι σήμερα, οπότε μπορώ να πάω να το πάρω εάν ενδιαφέρεται και το θέλει κάποιος (λαμβάνοντας υπόψη το ρίσκο των παραπάνω ελλιπών πληροφοριών).

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

CD ήχου με θέμα τον BONE, συνοδευτικό του περιοδικού Ήχος;

 

ΟΚ, χθες πήγα σε ένα ψιλικατζίδικο - περίπτερο στην γειτονιά μου και είδα στα ράφια ένα διπλό τεύχος - επανέκδοση του περιοδικού "Ήχος" εάν δεν κάνω λάθος (ή κάτι σχετικό με μουσική - δεν θυμάμαι), στο οποίο υπήρχαν ως συνοδευτικά και 2 CDs, το ένα εκ' των δύο αφορούσε κάτι σχετικό με το BONE. Είχε εξώφυλλο με τον χαρακτήρα - ήρωα και μάλιστα έγραφε εάν είδα καλά ότι είναι το "απαραίτητο" ηχητικό συμπλήρωμα του τόμου, για να το ακούν όσοι το διαβάζουν. Δεν γνωρίζω παραπάνω γιατί βιαζόμουν, αλλά δεν νομίζω να έχει εξαφανιστεί από χθες το βράδυ μέχρι σήμερα, οπότε μπορώ να πάω να το πάρω εάν ενδιαφέρεται και το θέλει κάποιος (λαμβάνοντας υπόψη το ρίσκο των παραπάνω ελλιπών πληροφοριών).

 

:beer:

 

Μια συλλογή (περσυνή νομίζω) με γνωστά και άγνωστα τραγούδια που πρότεινε ο δημιουργός του ώς ηχητικό ντύσιμο στην ανάγνωση του κόμικ του. Δε το θεώρησα απαραίτητο και δε το αγόρασα. Όμορφο αισθήτικά, καλή ιδέα για promotion, αλλά μάλλον δε θα το άκουγα περισσότερο από μία φορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Βγήκε ως πρόμο μαζι με το ΠΟΠ & ΡΟΚ πρίν δυο χρόνια. Η κυκλοφορία του συνέπεσε με το φαστιβάλ της ΒΑΒΕΛ, όπου ο Σμίθ ήταν καλεσμένος. Είναι μια συλλογή με ροκάκια, οπου την επιλογή "ενέκρινε(; )" ο Σμίθ και έφτιαξε και το εξώφυλλο.

Συμπαθητικό είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πληροφοριακά, η GRAPHIX προχθές έβγαλε τον 7ο τόμο (Ghost Circles) ο οποίος είναι και ο αγαπημένος μου από την σειρά. Του χρόνου τέτοια εποχή, αναμένεται το Bone να φτάσει στο τέλος του :rainbow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

http://www.mania.com/bone-comic-picked-up-...icle_57665.html

 

H WB αγόρασε τα τιλεοπτικά/κινηματογραφικά δικαιόματα του BONE. Πως θα τα εκμεταλευτεί... θα μάθουμε φαντάζομαι σύντομα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.