Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτιμάτε σκληρόδετα ή χαρτόδετα BD?


Rombax

Ποιες εκδόσεις προτιμάτε?  

19 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  560
  • Reputation:   4376
  • Achievement Points:  620
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Πολλά από τα Γαλλοβελγικά (Αστερίξ και Λούκυ Λουκ) κόμικς που έχω τα είχα από όταν ήμουν πολύ μικρός και έτσι, όπως είναι φυσικό, τα περισσότερα δεν είναι σε καθόλου καλή κατάσταση και θέλω να τα αντικαταστήσω. Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν ξέρω αν είναι καλύτερο να πάρω τα σκληρόδετα ή τα κλασσικά χαρτόδετα τεύχη (ιδιαίτερα για τον Αστερίξ, όπου έχω συνηθίσει να είναι σκληρόδετα). 

 

Έτσι λοιπόν θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας σχετικά με το ποια είναι η καλύτερη έκδοση. Προφανώς δε θα βασίσω το τι θα πάρω εντελώς από τα αποτελέσματα, αλλά καλό θα είναι να ξέρω πια είναι η γενική γνώμη.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα σκληρόδετα Αστερίξ - Λούκυ Λούκ του 2010 - 2011 είναι μακράν οι καλύτερες εκδόσεις σε ποιότητα και χρωματισμούς.

Τα ΛΛ δέν υπάρχουν όλα σε σκληρόδετη έκδοση παρα μόνο κάποιοι επιλεγμένοι τίτλοι.

Τα Αστερίξ δύσκολα θα τα βρείς όλα, αλλά τα περισσότερα είναι διαθέσιμα στα καταστήματα.

 

Αν τα αγοράζεις καινούρια και όχι μεταχειρισμένα σου προτείνω άνετα να πάρεις όσα σκληρόδετα βρείς.

Τα τεύχη με το μαλακό εξώφυλλο έχουν 5.40ε - 5.80 και τα σκληρόδετα 6.60ε - 7.00ε , οπότε αξίζει να δώσεις το 1 ευρω παραπάνω! :beer:

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Να προτιμήσεις τα χαρτόδετα οπωσδήποτε! Εγώ, είμαι κάτοχος των περισσότερων σκληρόδετων ΑΣΤΕΡΙΞ κι έχω να πω, ότι οι εκδόσεις είναι πολύ καλές, αλλά η αναγνωστική εμπειρία ανεβαίνει κατά πολύ με το χαρτόδετο. Επίσης, αν και αισθητικά, θεωρώ ότι οι εκδόσεις της ΜΑΜΟΥΘ με γυαλιστερό εξώφυλλο σκίζουν, τα άλμπουμ με το σαγρέ εξώφυλλο, είναι πιο βολικά στην ανάγνωση. Επομένως, θες ποιοτικές εκδόσεις, αλλά όχι τόσο απολαυστικές στην αναγνωστική σου εμπειρία; Πάρε τα σκληρόδετα. Θες, καλαίσθητες εκδόσεις, πάρε χαρτόδετα με γυαλιστερό εξώφυλλο. Θες άλμπουμ που να μην έχουν τόσο υψηλή ποιότητα( κατ' εμέ) και ούτε είναι ιδιαίτερα κομψά, αλλά απολαμβάνεις στο 100% την ανάγνωση; Πάρε χαρτόδετα με σαγρέ εξώφυλλο:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είδα τον τίτλο και νόμιζα αναφερόσουν γενικά στο τι προτιμάμε.

Αλλά απ'ό,τι κατάλαβα απ'το σχόλιό σου αναφέρεσαι συγκεκριμένα σε Αστερίξ και Λούκυ Λουκ, οπότε το θέμα είναι αρκετά σύνθετο :thinking:

 

Ως κάτοχος και των χαρτοδετων και των σκληρόδετων εκδόσεων θα σου έλεγα ότι δεν υπάρχει μια απάντηση για το ποια έκδοση αξίζει περισσότερο.

Εξαρτάται απ'το τεύχος.

 

Σε γενικές γραμμές τα σκληρόδετα είναι ανώτερα σε θέμα χρωμάτων/εκτύπωσης (υπάρχουν όμως κι εξαιρέσεις). Και σίγουρα έχουν καλύτερα εξώφυλλα.

Τα χαρτόδετα όμως υπερτερούν ελαφρώς σε θέμα μεταφραστικής επιμέλειας. Υπάρχουν κάποια σκληρόδετα τεύχη με τυπογραφικά λάθη, ασήμαντα τις περισσότερες φορές, που δεν υπήρχαν στις παλιές εκδόσεις.

Τα περισσότερα όμως είναι ok σε θέμα επιμέλειας.

 

Οπότε αν θες μια γενική απάντηση θα σου έλεγα πάρε τα σκληρόδετα.

Αν θες πιο ψαγμένη απάντηση, θα σου έλεγα ανάλογα το τεύχος.

Πχ στα Λούκυ Λουκ πάρτα όλα σκληρόδετα εκτός απ'την "Άμαξα" και τους "Μαύρους Λόφους".

Στην Άμαξα υπάρχουν δυο σημεία με μεταφραστικά λάθη που αλλάζουν το νόημα και χαλάνε το γκαγκ, στους Λόφους έχουν θέμα τα χρώματα (έχει πέσει πολύ contrast και κάποια καρέ είναι πολύ φωτεινά, ενώ τα μελάνια είναι άτονα (σχεδόν σβησμένα σε κάποιες περιπτώσεις) με αποτέλεσμα να χάνονται λεπτομέρειες του σχεδίου).

Οπότε αυτά τα 2 τεύχη πάρτα στην παλιά έκδοση που δεν είχε τέτοια θέματα :)

 

Στην τελική πάρε ένα τεύχος και στις 2 εκδόσεις, ώστε να διαπιστώσεις μόνος σου ποιο σ'αρέσει περισσότερο. Γιατί ό,τι και να λέμε εμείς, το γούστο είναι υποκειμενικό :beer:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το βασικό πρόβλημα μίας συλλογής είναι ο χώρος άρα τα χαρτόδετα μας κερδίζουν καλώς ή κακώς χώρο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σαν ποιότητα γενικά της έκδοσης τα σκληρόδετα είναι καλύτερα, ΑΛΛΑ υπάρχει ένα θέμα που μάλλον με κάνει να κλίνω προς τις παλιότερες, "απλές" εκδόσεις.

Τα χρώματα. Τουλάχιστον στα Αστερίξ, που τα έχω όλα και με τους δύο τρόπους, οι νέες εκδόσεις είναι επαναχρωματισμένες με σύγχρονα, "ρεαλιστικά" χρώματα. Τα οποία υστερούν στα δικά μου μάτια, σε σχέση με τα παλιά πολύχρωμα και έντονα χρώματα - στο κάτω κάτω χιουμοριστικά κόμικς είναι, τους πάει το παρδαλό λουκ. :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.