Μετάβαση στο περιεχόμενο

albertus magnus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΖΑΤΟΠΕΚ
Σενάριο/Kείμενα:
Jan Novak
Σχέδιο:
Jaromir 99
Σχέδιο εξωφύλλου:
Jaromir 99
Εκδοτική:
ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
03-2022
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Βιογραφικό
Μέγεθος:
16.0 x 23.0
Σελίδες:
204
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σόνια Στάμου-Ντορνιάκοβα
Χρωματισμός:
Jaromir 99
Επιμέλεια:
Δημήτρης Κοναχός
Πρωτότυπος τίτλος:
Jan Novak, Jaromir 99, Zatopek
Προέλευση:
Τσέχικη
ISBN:
978-960-03-6998-4
Ονομαστική τιμή:
15€

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16065
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

ZATOPEK_0001.jpg  ZATOPEK_0001z.jpg

 

Το "Ζάτοπεκ" είναι ένα Τσέχικο κόμικ που ασχολείται με την ζωή του πολύ σπουδαίου Τσέχου αθλητή και ολυμπιονίκη Εμίλ Ζάτοπεκ.  Στην Τσεχία κυκλοφόρησε το 2016 με την αρωγή του Τσέχικου υπουργείου πολιτισμού και οι δημιουργοί του είναι οι Τσέχοι Γιάν Νόβακ (Jan Novak) στο σενάριο και Γιάρομιρ 99 (Jaromir 99, αληθινό όνομα Jaromir Svejdik) στο σχέδιο και χρωματισμό. Στα Ελληνικά κυκλοφόρησε το Μάρτιο του 2022 από τις εκδόσεις Καστανιώτη με πρωτοβουλία του Τσέχικου Κέντρου Αθήνας.

 

 

 

zat1.thumb.jpg.f8cc7728f3abf54dbf5cbad178f245a5.jpgzat2.thumb.jpg.6af1cc00703fc8a320d64d3ed4639da9.jpgzat3.thumb.jpg.af38d47643501b5d24485867278cb423.jpgzat4.thumb.jpg.cfdb58b2168b3eea0d25ea9242232dc9.jpg

 

 

Το κόμικ ευτό είναι βιογραφικό και ξεκινάει φυσικά από τα παιδικά του χρόνια και την νεότητα του πριν γίνει γνωστός. Φυσικά μεγάλο κομμάτι αφορά τις προπονήσεις και τους αγώνες του και κυρίως εστιάζει στις ολυμπιάδες του 1948 στο Λονδίνου και του 1952 στο Ελσίνσκι όπου πραγματικά έλαμψε (το επίτευγμα του στην ολυμπιάδα του 1952 με τρια χρυσα μετάλια στα 5 χλμ, 10χλμ και μαραθώνιο δεν το έχει πετύχει ξανά κανένας αθλητής). Φυσικά σημαντικό κομμάτι του κομικ αφορά τη γνωριμία του και τη σχέση του με τη γυναίκα του Ντάνα Ίνγκροβα-Ζαπότκοβα (επίσης σημαντική αθλήτρια στον ακόντισμο και επίσης ολυμπιονίκη) αλλά και τις διάφορες κόντρες και προβλήματα που είχε με τους ανωτέρους του και την κυβέρνηση εκείνης της περιόδου.

 

 

zat5.thumb.jpg.c5704c630b2eabafa9f778ca339e502d.jpg

 

Εμένα μου αρέσουν τα βιογραφικά κόμικ και ειδικά αν αφορούν κάποιον που τον γνωρίζω ήδη και θαυμάζω (όπως τον Ζάτοπεκ οπού έχω διαβάσει αρκετά για αυτόν). Εδώ νομίζω ότι σεναριακά έγινε μια καλη προσπάθεια να μας δείξει τα πιο σημαντικά κομμάτια της ζωής του και ιδιαίτερα τις στιγμές της δόξας του.  Το σχέδιο και ο χρωματισμός είναι χαρακτηριστικός και ιδιαίτερος και τον βρήκα ταιριαστό, δεν με ξετρέλανε αλλά δεν με κούρασε καθόλου κιόλας.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το είχα καιρό στα υπ' όψιν γιατί μου άρεσε αυτό το ιδιαίτερο και περίεργο σχέδιο με τα συγκεκριμένα χρώματα, καθώς και ότι αφορά τη βιογραφία ενός σπουδαίου αθλητή που πάντα μου αρέσει ως κόνσεπτ. Στο κόμικ αυτό βλέπουμε τη ζωή του θρύλου Τσέχου δρομέα Εμίλ Ζάτοπεκ και πως ο ίδιος μεγάλωσε σε μια οικογένεια που δεν ήθελε να ασχοληθεί με τους αγώνες, δούλεψε και παράλληλα προπονούνταν, πως βοήθησε συναθλητές και ήρθε σε κόντρα με το καθεστώς της εποχής του και κυρίως πως αυτός ο σπουδαίος αθλητής έκανε κάθε διαδρομή και κάθε αγώνα να φαίνεται τόσο εύκολος σπάζοντας αλλεπάλληλα ρεκόρ.

 

Το σενάριο είναι πολύ καλό καλύπτοντας από την αρχή της ιστορίας έως και την τεράστια επιτυχία του Ζάτοπεκ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ελσίνκι το 1952, αλλά το σχέδιο είναι πραγματικά πολύ διαφορετικό από οτιδήποτε έχω δει προσωπικά. Χρωματισμένο μόνο σε αποχρώσεις του άσπρου, του κόκκινου και του μπλε, με έντονα αλλά μινιμαλιστικά στη χρήση μελάνια, λίγες λεπτομέρειες, με κάποιο τρόπο δένει τόσο τέλεια και τόσο ιδανικά με το σενάριο και ταιριάζει πάρα πολύ στην ιστορία. Σε γενικές γραμμές έχει γίνει ωραία δουλειά από τον Καστανιώτη και χαίρομαι που η εκδοτική μας το έφερε στα ελληνικά να το απολαύσουμε. Το προτείνω γενικά, αξίζει τον ντόρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.