Μετάβαση στο περιεχόμενο

albertus magnus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΜΟΥ
Σενάριο/Kείμενα:
Hugo Pratt
Σχέδιο:
Hugo Pratt
Hμερ. έκδοσης:
01-10-2022
Hμερ. τελευταίου τεύχους:
15-10-2022
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Lettering:
Τίνα Χελιώτη
Χρωματισμός:
Patrizia Zanotti
Επιμέλεια:
Λεωκράτης Ανεμοδουράς
Πρωτότυπος τίτλος:
Corto Maltese-Mu
Προέλευση:
Ιταλική
ISBN:
978-618-2061-06-0 , 978-618-2061-07-7, 978-618-2061-08-4
Ονομαστική τιμή:
6€ (1), 5,20€ (2-3)
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

CORTOMALTESEMU_0001.jpg  CORTOMALTESEMU_0002.jpg  CORTOMALTESEMU_0003.jpg

 

"Κόρτο Μαλτέζε: Μου"  Η τελευταία περιπέτεια του αγαπημένου μας ευγενή τυχοδιώκτη ναυτικού  που δημοσίευσε ο δημιουργός του, ο σπουδαίος Hugo Pratt.

 

Οι εκδόσεις Μικρός Ήρως πιστές στην υπόσχεση που δώσανε στους φίλους του Κόρτο Μαλτέζε δημοσίευσαν και αυτή την περιπέτεια του Κόρτο οπότε πλεόν έχουμε όλες τις περιπέτειες του και έγχρωμες και κλείνουν αυτό το κύκλο με επιτυχία. Τον Οκτώβριο του 2022 λοιπόν ο Μικρός Ήρως δημοσιέυει το ΜΟΥ (πρώτα κυκλοφορούν με το Σαββατιάτικο φύλο της "Εφημερίδας των Συντακτών και μετά αυτόνομα) στη γνωστή καλή ποιότητα με μαλακό εξώφυλλο και ράχη, έγχρωμο, χωρισμένο σε τρία μέρη των 60 σελίδων περίπου το καθένα. Στα δύο πρώτα μέρη έχει ένα διήγημα του Hugo Pratt που λέγεται "Οι Ατλάντιοι" που είναι είναι prequel της συγκεκριμένης περιπετειας ενώ στο 3ο μέρος έχει ένα άρθρο του Gianluigi Gasparini όπου εξηγεί κάποια πράγματα για την θωρία της ΜΟΥ.

 

Η "ΜΟΥ"  είναι μια λέξη που την έχουμε ακούσει και άλλες φορές σε άλλες περιπέτειες του Κόρτο και αφορά μια μυθική υποθετική χαμένη ήπειρο που ο Κόρτο και οι φίλοι του ονειρεύονται κάποια στιγμή να βρουν. Έτσι λοιπόν σε αυτή την περιπέτεια ο Hugo Pratt εκπληρώνει το όνειρο τους και φέρνει μαζι αρκετούς δευτερεύοντες χαρακτήρες για αυτή την περιπέτεια που ξεκινάει από την θάλασσα, μετά στη ζούγκλα πρωτού βρεθούν σε ένα αρχαίο ναό που χρήζει εξερεύνησης. Εκεί μέσα ο Κόρτο θα συναντήσει πολύ κόσμο και θα ζήσει μια περιπέτεια φανταστική αλλά κυριολεκτικά φανταστική καθώς τελικά δεν ξέρουμε ποια γεγονότα γίνανε στην αλήθεια και ποια στη φαντασία του....

 

Για να κάνω την παρουσίαση χθές την διάβασα για 2η φορά στη ζωή μου. Δικαιολογημένα ο πολύς κόσμος την θεωρεί σαν πιο παράξενη και αδύναμη περιπέτεια του Κόρτο οπότε εγώ θα προτείνω σε όσους δεν την έχουν διαβάσει να την αφήσουν για το τέλος. Αξίζει κάποιος να το έχει στην συλλογή του σαν το τελευταίο Κόρτο του σπουδαίου Hugo Pratt σίγουρα απλά μην το διαβάσει νωρίς και τον αποθαρρύνει από τα υπόλοιπα Κόρτο γιατί θα είναι κρίμα.

 

 

Τέλος αφού ολοκληρώθηκαν πλέον οι εκδόσεις του Κόρτο και έγχρωμες θα βάλω link σε όλες τις παρουσιάσεις των εκδόσεων από Μικρό Ήρωα ωστε κάποιος να τα βρίσκει πιο έυκολα.

 

Από τον Hugo Pratt

 

Η μπαλάντα της αλμυρής θάλασσας - παρουσίαση εδώ

Στον αστερισμο του Αιγόκερω, Ο Αετός της βραζιλίας, Βουντού για τον κύριο πρόεδρο, Κελτικά, Αιθιοπικά - παρουσίαση εδώ

Η κρυφή αυλή του μυστηρίου - παρουσίαση εδώ

Βενετσιάνικο Παραμύθι - παρουσίαση εδώ

Το χρυσό σπίτι της Σαμαρκάνδης - παρουσίαση εδώ

Τανγκό - παρουσίαση εδώ

Τα νεανικά χρόνια - παρουσίαση εδώ

Ελβετικά - παρουσίαση εδώ

 

από τους επιγόνους του

 

Κάτω από τον ήλιο του μεσονυκτίου - παρουσίαση εδώ

Εκουατόρια  - παρουσίαση εδώ

Η Μέρα της Ταροβεάν - παρουσίαση εδώ

Νύχτες του Βερολίνου - παρουσίαση εδώ

 

Επίσης

 

Μαύρος Ωκεανός - παρουσίαση εδώ

 

που είναι μια μεταφορά του Κόρτο στην εποχή μας (σαν restart ή re-imagine οπως λεγανε και στο χωριό μου)

 

Τέλος να βάλω το Link από ένα χρήσιμο Thread εδώ μέσα με την λίστα των εκδόσεων του Κόρτο - δείτε εδώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33891
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Υπέροχο το συγκεντρωτικό. Να πω και εγώ ότι διαβάζοντας την για δεύτερη φορά, έχω να παρατηρήσω ότι το χρώμα κάπως την κανει λίγο πιο εύπεπτη. Παρόλα αυτά εξακολουθεί να είναι κάτι χαώδες. Καλό είναι πράγματι να διαβαστεί στο τέλος των περιπετειών του Κόρτο σαν ένας σουρεαλιστικός επίλογος. Φίλε @ albertus magnus  εξαιρετική η ομαδοποίηση που έκανες.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4385
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Spoiler

Συγγνώμη αλλά ο Ρασπούτιν πεθαίνει στο τέλος? Δεν εμφανίζεται σε κανένα από τα επόμενα άλμπουμ των επιγόνων?

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

@ Rombax

Εμφανίζεται σίγουρα στη Μέρα της Ταροβεάν, που  διαδραματίζεται πριν τη Μπαλάντα. Νομίζω κάτι είχα ακούσει για το Εκουατόρια, αλλά δεν είμαι σίγουρος.:blob7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ Rombax   

 

Spoiler

τα αλμπουμ δεν πανε με χρονολογικη σειρα. Σκεψου οτι ολα των επιγονων εξελισσονται ΠΡΙΝ απο το ΜΟΥ το οποιο ειναι και το τελευταιο στην εσωτερικη χρονολογηση (οπως γραφω και στην παρουσιαση).  Αρα ο Ρασπουτιν σε ολα τα αλμπουμ των επιγονων σιγουρα ζει (ασχετα αν δεν ειναι μαζι με τον Κορτο εκεινη την στιγμη)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Έχει βγει κάποια έκδοση με διορθώσεις;; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34887
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το διάβασα και το είδα σαν έναν επίλογο στις Κόρτο ιστορίες που είχα ξεκινήσει να διαβάζω αργά και σταθερά. Βάσει σχολίων εδώ μέσα, το περίμενα αρκετά χειρότερο και η αλήθεια είναι ότι στάθηκε στο ύψος του αν και έχει το ίδιο σουρεαλιστικό ύφος με τα Ελβετικά που προσωπικά δε μου άρεσε. Η όλη ιστορία για τη χαμένη ήπειρο του Μου ενυπάρχει στις ιστορίες του Κόρτο και εδώ ουσιαστικά φτάνει στην κορύφωση της με τον Κόρτο και τον Ρασπούτιν να συναντούν ένα μεγάλο αριθμό ηρώων. Πιστεύω πως πριν τη σουρεαλιστική του στροφή στο δεύτερο μέρος του, η ιστορία πήγαινε πολύ καλύτερα και μπορούσε να μείνει σε αυτό το ύφος.

 

Από εκεί και μετά ο Pratt διατηρεί την αλλαγή στο σχέδιο του που έκανε στα Ελβετικά και έτσι από πολλά και λεπτομερή καρέ, περνάει στη μορφή των έξι ψηλών καρέ ανά σελίδα με λίγες λεπτομέρειες και ανά σημεία κάπως αφαιρετικά. Ωστόσο το σχέδιο ταιριάζει στο πνεύμα της ιστορίας και πιστεύω πως ο χρωματισμός δίνει όντως κάτι όμορφο, λογικά σε ασπρόμαυρο θα με είχε κάπως ξενίσει σε αρκετά σημεία. Από εκεί και μετά σίγουρα δεν είναι στις καλύτερες ιστορίες του ήρωα, αλλά διαβάζεται και φεύγει ευχάριστα ακόμα και χωρίς να εντυπωσιάσει :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33891
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Άρα το συμπέρασμα είναι @ nikolas12 ότι αφού σ άρεσε και αυτή η ιστορία τότε πραγματικά σ άρεσε ο Κόρτο Μαλτέζε. Πράγματι έγχρωμη ήταν κάπως καλύτερη. Ασπρόμαυρη έχανε λαμβάνοντας υπόψη και όλο το σουρεαλιστικό σκηνικό. Τώρα που τα τελείωσες όλα ποια ήταν η καλύτερη σου ιστορία?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34887
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

4 ώρες πριν, Manitou είπε:

Άρα το συμπέρασμα είναι @ nikolas12 ότι αφού σ άρεσε και αυτή η ιστορία τότε πραγματικά σ άρεσε ο Κόρτο Μαλτέζε. Πράγματι έγχρωμη ήταν κάπως καλύτερη. Ασπρόμαυρη έχανε λαμβάνοντας υπόψη και όλο το σουρεαλιστικό σκηνικό. Τώρα που τα τελείωσες όλα ποια ήταν η καλύτερη σου ιστορία?

 

Από Pratt η ιστορία που μου άρεσε περισσότερο είναι η Μπαλάντα. Από εκεί και πέρα κάποιες από τις πιο μικρές του στα άλμπουμ ήταν πραγματικά φανταστικές. Γενικώς πάντως μου άρεσε πολύ ο Κόρτο και θεωρώ εξαιρετικό το επίπεδο των ιστοριών των επιγόνων οπότε ευτυχώς που τα φέρνουν γρήγορα οι εκδόσεις Μικρός Ήρως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Μιας που ανοίξαμε συζήτηση περί Κόρτο, προσωπικά μου έκανε πάρα πολύ καλή εντύπωση η Μπαλάντα και πείστηκα να συνεχίσω τη σειρά. Μπορώ να πω ότι κουράστηκα από το άλμπουμ που διάβασα( το "Τανγκό" πήρα) και το παράτησα στην αρχή! Μπορεί να μην έκανα σωστή επιλογή, μπορεί να έπρεπε να ξεκινήσω με ένα άλλο άλμπουμ, όμως κατάλαβα γιατί θεωρείται από πολλούς η Μπαλάντα ως κάτι ξεχωριστό. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33891
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

31 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Μιας που ανοίξαμε συζήτηση περί Κόρτο, προσωπικά μου έκανε πάρα πολύ καλή εντύπωση η Μπαλάντα και πείστηκα να συνεχίσω τη σειρά. Μπορώ να πω ότι κουράστηκα από το άλμπουμ που διάβασα( το "Τανγκό" πήρα) και το παράτησα στην αρχή! Μπορεί να μην έκανα σωστή επιλογή, μπορεί να έπρεπε να ξεκινήσω με ένα άλλο άλμπουμ, όμως κατάλαβα γιατί θεωρείται από πολλούς η Μπαλάντα ως κάτι ξεχωριστό. :beer:

Να τα πάρεις με τη σειρά. Τα τεύχη γύρω από τον τροπικό του Αιγόκερω και τα Κέλτικα για μένα είναι με διαφορά τα καλύτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.