Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκέφτομαι σοβαρά να σταματήσω το ΚΟΜΙΞ


Συλλεκτης

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1156
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2800 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πραγματικά δεν νομίζω πως αξίζει τα 3,5 ευρώ τον μήνα και κυρίως δεν αξίζει τον χώρο, ο οποίος χρόνο με τον χρόνο και τεύχος με τεύχος μειώνεται και πρέπει να κάνω διαλογή τι μπορώ να συλλέγω και τι όχι. Θα πάρω το 100στο τεύχος και μετά μάλλον θα το κόψω, αν όχι οριστικά τότε τουλάχιστον μέχρι να δημοσιευτούν νέες ιστορίες και όχι πάλι Μπαρκς ή Ρόσα.

 

'Επρεπε να το κόψω χρόνια τώρα αλλά θες η συνήθεια (από το '96), θες η ελπίδα μήπως αλλαξεί κάτι προς το καλύτερο, θες ο ψυχαναγκασμός μην έχει κενά η συλλογή, όλο το ανέβαλλα αλλά νομίζω πως το 100 είναι καλό ορόσημο για μια τέτοια απόφαση.

 

Το ΜΜ Β' περιόδου έχει διατηρήσει την ποιότητα του παλιού αλλά το αντίστοιχο ΚΟΜΙΞ έχει κρατήσει μόνο το όνομα...

  • Like 16
  • Λύπη 3
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6168 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το έχω κόψει εδώ και πολλά χρόνια, και είναι από τις καλύτερες αποφάσεις που έχω πάρει. Ούτως ή άλλως, το κάθε τεύχος μου προκαλούσε κατάθλιψη και δεν το διάβαζα καν, επομένως το έκοψα και σταμάτησα να συγχύζομαι, βρήκα την ηρεμία μου.

  • Like 12
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26873
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, PhantomDuck είπε:

Το έχω κόψει εδώ και πολλά χρόνια, και είναι από τις καλύτερες αποφάσεις που έχω πάρει. Ούτως ή άλλως, το κάθε τεύχος μου προκαλούσε κατάθλιψη και δεν το διάβαζα καν, επομένως το έκοψα και σταμάτησα να συγχύζομαι, βρήκα την ηρεμία μου.

Σε είχα πρήξει να το σταματήσεις :lol: Γενικά και εγώ από τότε που το έκανα μειώθηκε η τοξικότητα που μου προκαλούσε αλλά ακόμα με στεναχωρεί για το πως κατάντησε.

 

@ Συλλεκτης εφόσον δεν σου προσφέρει κάτι και αφού δεν αξίζει πλέον, παίρνεις τη σωστή απόφαση να το σταματήσεις :)

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34591
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Με αφορμή τη σκέψη σου να σου γράψω κάτι που απευθύνεται σε όλους με παροιμίες σκέψεις:

 

Τι είναι το ΚΟΜΙΞ? Ένα περιοδικό με μια μικρή κυρίως ιστορία Μπαρκς και με μια σειρά αδημοσιευτων δεκασελιδων ιστοριών τεσσάρων καρέ που κυμαίνονται από κακές έως καλές. Ως επί το πλείστον είναι μέτριες. Κάθε μήνα θα έχει σίγουρα μια ιστορία αρκετα κακη ενώ αρκετά συχνά θα έχει και μια ιστορία αρκετά καλή (όπως αυτόν τον μήνα π.χ.).

 

Τι δεν είναι το ΚΟΜΙΞ? Το περιοδικό του παρελθόντος. Ένα πρωτοποριακό γενικά για την Ελλάδα περιοδικό με αδημοσίευτες ιστορίες Ντίσνεϋ μεγάλων σχεδιαστών με άρθρα αφιερώματα κλπ.

 

Γιατί δεν είναι? Δεν έχει πλέον σημασία. Δεν είναι. Πάει και τελείωσε. Το ονομα δεν λέει κάτι. Κάποτε τα motorola και τα nokia ήταν η επανάσταση στα κινητά και όλοι είχαν τέτοια κινητά.

 Τώρα τα προτιμούν ελάχιστοι.  Άπειρα παραδείγματα για αυτό.

 

Τι πρέπει να κάνεις? Αν δεν σου αρέσει αν δεν σε γεμίζει δεν υπάρχει κανένας λόγος να το αγοράζεις. Κανένας. Σκατα συλλεκτικό είναι. 

 

Τι δεν πρέπει να κάνεις? Αφού το σταματήσεις να μπαίνεις όλη την ώρα στα αντίστοιχα θέματα και να γκρινιάζεις. Το σταματησες δεν σου αρέσει τέλος. Καλά έκανες προχωρά την κομιξικη σου ζωή σε άλλα μονοπάτια. Υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν το κόμιξ (ναι υπάρχουν και αυτοί) και δεν σχολιάζουν για να μην τους την πέσουν οι υπόλοιποι. 

 

Αυτά από εμένα. :beer5:

  • Like 7
  • Respect 5
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Καλά ακόμη να κλείσει αυτό το θέμα;:lol:

  • Like 4
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  586
  • Reputation:   4591
  • Achievement Points:  650
  • Days Won:  2
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

6 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Καλά ακόμη να κλείσει αυτό το θέμα;:lol:

 

Νομίζω είχε κλείσει εδώ και καιρό αλλά αναζωπυρώθηκε λόγω του ότι πλησιάζουμε το 100ο τεύχος 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13747
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1245 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν το αρχισα ποτέ. Δε το μετανιωσα ποτέ.

 

Υπαρχουν τοσες και τοσες εκδοσαρες γιατι να δινετε τα λεφτα σας στην κοροιδια? 

Ο καθενας φυσικα με τα γουστα του αλλα thanks but no thanks :antekale:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Έχω εκφράσει τις σκέψεις μου για το ΚΟΜΙΞ πολλές φορές, σε διάφορα θέματα. Ας το ξανακάνω άλλη μία( και τελευταία μάλλον) φορά. Το περιοδικό, πλέον δεν διατηρεί ούτε την αίγλη του, μήτε το κύρος που είχε κάποτε. Σαφώς σε ορισμένους, μπορεί να αρέσει, αλλά επί της ουσίας, αξίζει για τις κλασικές ιστορίες που φιλοξενεί( Μπαρκς, Ρόσα) και της καλές δεκασέλιδες που δημοσιεύουν, εντελώς τυχαία, πού και πού. Συνεπώς, θεωρώ ότι σωστά κρατάς τα χρήματά σου, για ένα άλλο περιοδικό που μπορεί να σου αρέσει περισσότερο. :cheers3:

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1156
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2800 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

20 ώρες πριν, Manitou είπε:

Τι δεν πρέπει να κάνεις? Αφού το σταματήσεις να μπαίνεις όλη την ώρα στα αντίστοιχα θέματα και να γκρινιάζεις. Το σταματησες δεν σου αρέσει τέλος. Καλά έκανες προχωρά την κομιξικη σου ζωή σε άλλα μονοπάτια. Υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν το κόμιξ (ναι υπάρχουν και αυτοί) και δεν σχολιάζουν για να μην τους την πέσουν οι υπόλοιποι. 

 

Αυτά από εμένα. :beer5:

 

Δεν έχω εκφράσει μέχρι στιγμής τέτοιου είδους τοξικότητα οπότε δεν πιστεύω να το κάνω ούτε και τώρα. Απλώς εξέφρασα έναν προβληματισμό μου.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34591
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, Συλλεκτης είπε:

 

Δεν έχω εκφράσει μέχρι στιγμής τέτοιου είδους τοξικότητα οπότε δεν πιστεύω να το κάνω ούτε και τώρα. Απλώς εξέφρασα έναν προβληματισμό μου.

Δεν είναι για σένα το σχόλιο. Είναι γενικό και αφορα τη διαρκή γκρίνια για το ΚΟΜΙΞ τόσα χρόνια μετά 

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1156
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2800 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Τρώγομαι να πάρω το #101 αλλά μένω βράχος μέχρι στιγμής :crying: Συνήθειες 25+ ετών κόβονται δύσκολα.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15408
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4991 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πήρα το #100 στο Κομιξ και στο Ντόναλντ. Είναι πιστεύω αριθμός ορόσημο για να τα σταματήσω και τα δύο. Δυστυχώς τα παιδιά μου δεν ενδιαφέρονται για τα κόμικς οπότε βλέπω τη συλλογή μου να "αχρηστεύεται"...

Ήδη σκέφτομαι να δώσω μερικές σειρές που δεν μου κάνουν πολύ κλικ και απλά τις είχα συμπληρώσει μάλλον από συλλεκτικό παρορμητισμό. Και με 2-3 σειρές το έχω κάνει ήδη, φύγανε για αλλού που θα εκτιμηθούν περισσότερο..

  • Like 4
  • Λύπη 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13747
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1245 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

7 ώρες πριν, Uncle Scrooge McDuck είπε:

Ήδη σκέφτομαι να δώσω μερικές σειρές που δεν μου κάνουν πολύ κλικ και απλά τις είχα συμπληρώσει μάλλον από συλλεκτικό παρορμητισμό. Και με 2-3 σειρές το έχω κάνει ήδη, φύγανε για αλλού που θα εκτιμηθούν περισσότερο..

 

Δωστα τωρα που μπορεις γιατι σε καμια 20ετια κατι σεραφινο μπλεκ μαρκ ομπραξ μικροι ηρωες κλπ ουτε 10 λεπτα το τευχος δε θα στα παιρνουνε.... Αμφιβαλλω αν υπαρχει ατομο κατω των 40 που να τα διαβαζει αυτα.Και αν υπαρχει θα ειναι η εξαιρεση της εξαιρεσης.Μονο νοσταλγοι των περασμενων νιατων τα κυνηγανε αυτα πλεον.

Επεξεργασία από ManaLeak13
  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1366
  • Reputation:   9818
  • Achievement Points:  1382
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3075 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

30 min ago , ManaLeak13 said:

 

Δωστα τωρα που μπορεις γιατι σε καμια 20ετια κατι σεραφινο μπλεκ μαρκ ομπραξ μικροι ηρωες κλπ ουτε 10 λεπτα το τευχος δε θα στα παιρνουνε.... Αμφιβαλλω αν υπαρχει ατομο κατω των 40 που να τα διαβαζει αυτα.Και αν υπαρχει θα ειναι η εξαιρεση της εξαιρεσης.Μονο νοσταλγοι των περασμενων νιατων τα κυνηγανε αυτα πλεον.

Μαρκ, Όμπραξ και Μπλεκ διαβάζω εγώ. Μου αρέσουν πολύ τα western.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15408
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4991 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

On 29/11/2022 στο 3:27 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

 

Δωστα τωρα που μπορεις γιατι σε καμια 20ετια κατι σεραφινο μπλεκ μαρκ ομπραξ μικροι ηρωες κλπ ουτε 10 λεπτα το τευχος δε θα στα παιρνουνε.... Αμφιβαλλω αν υπαρχει ατομο κατω των 40 που να τα διαβαζει αυτα.Και αν υπαρχει θα ειναι η εξαιρεση της εξαιρεσης.Μονο νοσταλγοι των περασμενων νιατων τα κυνηγανε αυτα πλεον.

Αυτό ακριβώς συμβαίνει φίλε μου. Όσοι συλλέγουν το κάνουν από νοσταλγία και αγάπη για τον παλιό καλό καιρό που υπήρχαν άφθονα κόμικς στα περίπτερα. Η εποχή αυτή έχει περάσει ανεπιστρεπτί δυστυχώς, και δύσκολα θα βρεθούν νέα παιδιά να αγαπήσουν τα κόμικς γιατί απλά δεν τα ζούνε. Μόνο όσοι έχουν τεύχη από παππούδες θείους σε πολλά κομμάτια ίσως τους ανάψει μια σπίθα...

Οι σημερινοί 40αριδες και πάνω είναι οι τελευταίοι μιας γενιάς που μεγάλωσε με.κόμικς.. από κει και πέρα όλα ισοπεδώθηκαν από την έλευση του ίντερνετ. Σε λίγα χρόνια θα βλέπουμε τα κόμικς μόνο σε μουσεία ή σε παλιούς συλλέκτες 70αριδες που θα έχουν κρατήσει τα τεύχη της νιότης τους σε πείσμα των καιρών. 

  • Like 5
  • Read 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25520
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5456 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Άμα ακούς αυτά από το στόμα του Θείου Σκρούτζ, τότε καταλαβαίνεις ότι είναι σοβαρά τα πράγματα...

 

:thinking:

 

 

  • Like 2
  • Λύπη 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34591
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν είναι τόσο απαισιόδοξα τα πράγματα. Υπάρχει νέα γενιά. Ακόμα και εδώ στο φόρουμ αν δεις υπάρχουν παιδιά κάτω των 18 με πάθος με όρεξη και με απόψεις σχετικά με τα κόμιξ. Δεν πεθαίνει έτσι εύκολα ένα είδος τέχνης. Γιατί είναι τέχνη πως να το κάνουμε. Δεν μπορεί όλα να τα καλύψει το Ίντερνετ και τα κινητά. Και στα δικά μας χρόνια υπήρχαν sega nes atari αλλά κόμιξ διαβάζαμε και δεν παίζαμε όλη μέρα. Χρειάζονται και αυτά. Θέλω να είμαι αισιόδοξος.

 

@ Θοδωρής Καραπάνος  :beer:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Επίσης, δεν καταλαβαίνω το σχόλιο του φίλου @ ManaLeak13 . Μα, αν κάνεις δεν διαβάζει αυτά τα κόμικς πλην ελαχίστων, τότε η αξία τους θα ανέβει κατακόρυφα, καθώς θα είναι εξαιρετικά σπάνια, με αποτέλεσμα όσοι τα ψάχνουν ακόμη να αναγκάζονται να καταβάλουν υπέρογκα ποσά, ούτως ώστε να τα αποκτήσουν.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13747
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1245 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

9 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Επίσης, δεν καταλαβαίνω το σχόλιο του φίλου @ ManaLeak13 . Μα, αν κάνεις δεν διαβάζει αυτά τα κόμικς πλην ελαχίστων, τότε η αξία τους θα ανέβει κατακόρυφα, καθώς θα είναι εξαιρετικά σπάνια, με αποτέλεσμα όσοι τα ψάχνουν ακόμη να αναγκάζονται να καταβάλουν υπέρογκα ποσά, ούτως ώστε να τα αποκτήσουν.

 

Δεν παει ετσι το σκεπτικο. Η αξια ανεβαινει οταν υπαρχει και ζητηση. Αλλιως εχεις ενα παλιο τευχος ,σπανιο μεν, ισως ακριβο, που το θελουν μονο παρά ελαχιστοι. Ας πουμε εχεις ενα τευχος κανει 100ευρω και το θελουν μολις 5 ατομα. Ξερεις εσυ οτι θα σου δωσει ο 1/5 αυτο που ζητας? Η αραγε θα περιμενει να το βρει τσαμπα απο κανεναν που πουλαει τη συλλογη του πατερα του και εχει αγνοια; Αμα ο αλλος εχει φτασει 60-70+ χρονων ,νομιζεις θα καθεται να ασχολειται με κομικς και συλλογες? Σου λεει τα 100 ευρω θα τα μοιρασω στα εγγονακια μου να τα χαρουν. Αμα βρω το μπλεκ ταδε νουμερο που μου λειπει στα 3-5 ευρω οκ θα το παρω. Ειδαλλως ουτε θα κατσει να ψαξει σε αγγελιες ουτε σε φορουμ. 

 

Τρανο παραδειγμα το Γελιο και Χαρα Νο1. Βλεπω πουλιεται 1.200 ευρω ! :confuse: Πιστευει κανενας οτι σε 30 χρονια θα κανει τόσο? Ή οτι υπαρχει κανενας σημερα που το ψαχνει και θα ξοδεψει τετοιο υπερογκο ποσό ? Οκ πες το εχεις το βγαζεις στα 900 ολο και καποιος καμενος συλλεκτης ισως βρεθει...Ισως...Ηλικίας 60+ σιγουρα.Αντε και το κρατας και λες επενδυση για το μελλον. Οταν ο διαδοχος/κληρονομος παραλαβει τη συλλογη σε 10-20 χρονια, θεωρεις θα κατσει να διαβασει μπακς μπανι σε παλιοχαρτα με χρωματα εξω απο τα πλαισια ;Ξερεις τι θα πει; Τι σκουπιδαριο ειναι αυτο, δωστο εκει σουταρισμα να αδιασω το χωρο μου απ τις κουτες του παππου. Για να δω ποσο εχει αυτο ααα 1200 ωραια θα το πουλησω...Θα βρεθει κανενας τοτε ή θα εχουν "φυγει" και οι τελευταιοι που το ψαχνουν;; :thinking:

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.