Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι εστί κόμικ ?


starsky

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16025
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

:mafia: Βασικά συμφωνώ με τον Χρήστο :lol: ..

 

Βλέπω όμως σε όλο το τόπικ απο την αρχή, ότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για το άμα είναι κόμικ ή όχι κάτι, απο πολλούς φίλους.

Και ειλικρινά μερικά καταλαβαίνω πως τα δικαιολογούν και ας πιστεύω εγώ το αντίθετο. Αλλά ας πούμε μερικά όπως το τελευταίο παράδειγμα των flip books δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ πληρούν όλες τις προϋποθέσεις να είναι μια υποκατηγορία των κόμικς, δεν είναι, μόνο και μόνο γιατι το sequence των εικόνων δεν ακολουθεί το μοτίβο το λιγότερο δυό καρέ στην ίδια σελίδα. Δηλαδή ειλικρινά σκεφτείτε το λίγο..

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ελπίζω φίλε starsky, γιατί βλέπω πως ακόμα δεν έχουν συμφωνήσει τί ακριβώς είναι και τι δεν είναι κόμικς.. :beer:

ετσι ειναι, απο τη πολυφωνια προκυπτουν νεα πραγματα :cheers3::best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μάλιστα, πάλι ξυπνήσαμε τα φαντάσματα; Λοιπόν...

 

Το flip book του Moebius μπορεί ταυτόχρονα να είναι κόμικ και όχι για το ίδιο πρόσωπο που αναζητά μπαλονάκια με κείμενο για να κατοχυρώσει την συνέχεια της ιστορίας - έστω και σε διαφορετικές σελίδες. Εμένα πιο πολύ κινηματογράφος μου κάνει, αλλά πάλι πολύ περισσότερο κόμικ από οποιοδήποτε φωτορομάντζο ή copy/paste εικόνων από ταινία με την προσθήκη μπαλονιών λέξεων για να πουλήσει σαν κόμικ. Τελικά είναι απαραίτητο το κείμενο ή και τα στριπάκια του mordillo είναι τελικά κόμικ; Είπα Mordillo και θυμήθηκα, ο άνθρωπος έφτιαχνε κόμικ (;) με ένα καρέ... Ωπ, να και το θέμα του ενός καρέ ή περισσοτέρων... Περισσότερα του ενός καρέ αλλιώς είναι γελοιογραφία; Τα ζώα του Αρκά, τα οποία ως ανεξάρτητες σελίδες, είτε μιλάμε για το ξυπνάς μέσα μου το ζώο - είτε για τα "εισαγωγικά" καρεδάκια των ιστοριών στα περισσότερα του άλμπουμ, τελικά δεν θεωρούνται κόμικς; Γιατί εγώ πάλι τα θεωρώ πολύ περισσότερο κόμικς από φωτορομάντζα με την αείμνηστη Χ ηθοποιό ή τις τοιχογραφίες στα σπήλαια (που στην τελική δεν έχουν και μπαλονάκια). Αλήθεια, κάτι που είναι μεν ένα καρέ, αλλά υπάρχει η "φυσική" του συνέχεια μέσα σε ένα άλμπουμ με άλλα πάλι αυτόνομα καρέ ιδίου περιεχομένου και χαρακτήρων, ξαφνικά γίνεται κόμικ, ή όλο το βιβλίο γίνεται γελοιογραφία; Η γελοιογραφία είναι κόμικ; Χα, να κάτι δύσκολο πιστεύω... Θεωρώ πολύ μεγάλη την συγγένια μεταξύ τους, οπότε είτε μιλάμε για το κόμικ ως γενικό όρο και η γελοιογραφία ως παράρτημα του (π.χ.: κινηματογράφος - κινούμενα σχέδια). Ή απλά ανεξαρτητοποιούμε εντελώς την γελοιογραφία ως τέχνη και φτιάχνουμε μία νέα 10η τέχνη. Τείνω να το εντάξω στην ευρεία έννοια του κόμικ, άσχετα αν δεν αγοράζω τέτοιου είδους "κόμικς". Νομίζω ότι ειδικά η γελοιογραφία, για όποιον θέλει να την ανεξαρτητοποιήσει, άπτεται του περιεχομένου τελικά και όχι του τρόπου σχεδίασης ή ποσότητας των καρέ. Άρα, να συνοψίσω...

 

Τελικά υπάρχει "βουβό" κόμικ; Κατά την γνώμη μου; Ναι.

Υπάρχει κόμικ ολοκληρωμένο σε ένα καρέ; Πάλι τείνω να πω Ναι.

Εάν είναι φωτογραφίες ή captures από ταινίες σε μορφή ιστορίας, είναι κόμικ; Μπα δεν μου κολλάει σε κόμικ, οπότε λέω Όχι.

Η γελοιογραφία; και Ναι και Όχι, ανάλογα το περιεχόμενο ίσως; (εάν ανεξαρτητοποιηθεί ως τέχνη)

Είναι οι τοιχογραφίες των πρωτόγονων κόμικ; Οχι...

Τα σκαλίσματα των Αιγυπτίων; Όχι.

Το Μια φορά και έναν καιρό... Όχι.

Αυτό; ΟΧΙ

Αυτό; ΟΧΙ

το... Όχι. το... Όχι, το... όχι, συγνώμη παρασύρθηκα, ναι, αυτό είναι... όχι το άλλο δεν είναι.

 

Τελικά εγώ δεν είμαι κάποιος βουνίσιος (Μακ Λάουντ) που γράφει βιβλία γύρω από την ένατη τέχνη (αυτή δεν είναι;), ούτε ειδικός επί του αντικειμένου, ούτε καν του επαγγέλματος να με καίει η κατηγοριοποίηση μου ως δημιουργός, αλλά από την άλλη σκέφτομαι με το τί ζητούσα από ένα κόμικ τις τελευταίες 3 (γκουχ, 2,5) δεκαετίες όταν πήγαινα στο περίπτερο να το αγοράσω. Ναι κάποια πράγματα μπορεί να μοιάζουν με κόμικς αλλά μέσα μου εγώ ξέρω ότι δεν είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26436
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το "Ξυπνάς μέσα μου το ζώο" του Αρκά προφανώς και δεν είναι κόμικς.

 

Είναι γελοιογραφίες.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

αυτο μαλλον στριπακια ειναι.....η κατηγοριοποιηση γενικα παντως ειναι οτι χειροτερο,βαζει αλυσιδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Άρα οτιδήποτε είναι σε ένα καρέ, ανεξαρτήτου περιεχομένου είναι τελικά γελοιογραφία;

Και ο Αρκάς, και ο Mordillo, και ο Γάτος και ο Quino και ο Δούρειος Άνεμος, και...

Όλα τα μονόκαρα* είναι γελοιογραφίες, ανεξαρτήτου περιεχομένου; :thinking:

 

*(σκέφτομαι να γράψω βιβλίο επί του θέματος, οπότε "πλάθω" μερικούς νέους όρους, ελπίζοντας να καθιερωθούν)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δε βγαινει ακρη γιατι και ατομα ,γνωστους του χωρου, που εχω ρωτησει εχουν αλλη αποψη ο καθενας.

Επεξεργασία από starsky
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26436
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Άρα οτιδήποτε είναι σε ένα καρέ, ανεξαρτήτου περιεχομένου είναι τελικά γελοιογραφία;

Και ο Αρκάς, και ο Mordillo, και ο Γάτος και ο Quino και ο Δούρειος Άνεμος, και...

Όλα τα μονόκαρα* είναι γελοιογραφίες, ανεξαρτήτου περιεχομένου; :thinking:

 

Α μπράβο! Είναι απλό. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τελικά δεν μπορώ να αποδεχτώ ότι οτιδήποτε έχει ένα καρέ, αυτομάτως "εξορίζεται" από την "οικογένεια" των κόμικς και ως δια μαγείας γίνεται γελοιογραφία.... Είπαμε, ειδικά αυτό το ένα καρέ, πολύ μου κάθεται στον λαιμό τελικά. :D

 

Moebius [...] ...μόνο και μόνο γιατι το sequence των εικόνων δεν ακολουθεί το μοτίβο το λιγότερο δυό καρέ στην ίδια σελίδα. Δηλαδή ειλικρινά σκεφτείτε το λίγο...

Δεν νομίζω ότι αυτό παίζει απαραίτητα τελικά, γιατί ο Αρκάς (αφού τον πιάσαμε παραπάνω) σε κάποια άλμπουμ του εάν δεν κάνω λάθος (σίγουρα στα ζώα / κόκκορας/ισοβίτης που είδα μόλις), παίρνει μία ολοκληρωμένη ιστορία (κόμικ στριπ) και την χωρίζει σε Χ (τέσσερις π.χ.) σελίδες που η κάθε μία έχει ένα καρέ - κάτι σαν εισαγωγή - αριθμώντας κάποιες φορές τα καρέ (όχι πάντα). Τί ξαφνικά αυτό από κόμικ δεν είναι πια κόμικ; Επειδή είναι καπρίτσιο του δημιουργού του;

Πάντως όπως ανέφερα και παραπάνω, ειδικά για το Moebius που είδα, δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω σε αυτή την μορφή απόλυτα κόμικ, αλλά πιο πολύ κινηματογράφο αφού βασίζεται στην κινούμενη εναλλαγή εικόνων σαν μέσο μεταφοράς του περιεχομένου του. Ο σκοπός του είναι η κίνηση, εάν κοπούν τα καρέ και μπουν το ένα δίπλα στο άλλο, αυτομάτως χάνεται η ουσία της δημιουργίας του και σίγουρα και το εφέ που του δίνει την ζωντάνια. Προσωπικά δύσκολα θα το ονόμαζα κόμικ, εύκολα όμως θα το έβαζα στην βιβλιοθήκη δίπλα στα κόμικ... :)

 

Αναρωτιέμαι, εάν θα πρέπει σαν κοινότητα να αρχίσουμε θα θέτουμε σε ξεχωριστές ανά περίπτωση συζητήσεις το τί είναι και τί όχι κόμικ τελικά (κατά περίπτωση) πριν καταλήξουμε σε έναν ενιαίο και ευρέως αποδεκτό κανόνα για όλα συνολικά. Μετά θα φτιάξουμε και τις κατηγορίες των κόμικ που θα εξειδικεύουν και τα πράγματα και θα λήξει η υπόθεση, τουλάχιστον εδώ μέσα στην παρέα μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26436
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το να ξεφύγει ο δημιουργός από τα όρια μιας εικόνας είναι αυτό που "κάνει" τα κόμικς.

Η ύπαρξη της αλληλουχίας είναι το καθοριστικό σημείο, όπως λένε και οι ομιλούντες την αγγλικήν τα κόμικς είναι μια "sequential art".

(ακόμα και η ύπαρξη δύο μόνο καρέ δίνει τη δυνατότητα στον αφηγητή μιας ιστορίας να κάνει κάποια πράγματα παραπάνω σχετικά με αυτό που θέλει να πει)

 

Σας έφτιαξα και αυτό:

 

post-2066-1225232037_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   946
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Λοιπόν μετά τη σημερινή αναμόχλευση του θέματος όλως τυχαίως ενώ μπήκα να κατεβάσω και το Χίροες,

έπεσα σε ένα σκανάρισμα του βιβλίου του Will Eιsner, Theory of Comics and Sequencial Art.

Παραθέτω εδώ απόσπασμα απο το προοίμιο του βιλίου του, για να δώσω ένα ακόμη ορισμό που ίσως να μας βοηθήσει.

"Το παρόν έργο σκοπεύει να εξετάσει την μοναδική αισθητική της Τέχνης της Αλληλουχίας(Squencial Art) σαν μέσο δημιουργικής έκφρασης, ενός ξεχωριστού κλάδου, μιας τέχνης και λογοτεχνικής μορφής που ασχολείται με τη διάταξη εικόνων ή φωτογραφιών και λέξεων για να διηγηθεί μια ιστορία ή να δραματοποιήσει μια ιδέα. Εδώ μελετάται στα πλάισια των βιβλίων κόμικ (comic book) και των στριπ κόμικ (comic strip) όπου και εφαρμόζεται καθολικά....

 

Αν λοιπόν δεχθώ αυτό τον ορισμό τότε όλα όσα έχουμε αναφέρει εμπίπτουν στην ίδια γενική κατηγορία και πλέον ξεκινάμε με τις κατηγοριοποιήσεις...

Λυπάμαι που δεν προσφέρω κάτι περισσότερο στον ακριβή ορισμό του τι εστί κόμικ...ίσως όταν ολοκληρώσω το διάβασμα του βιβλίου να επανέλθω και να έχω αποκρυσταλώσει κι εγώ την ιδέα που έχω για το κόμικ σαν είδος, γιατί μέχρι πριν μερικά χρόνια, σαν το Γιόσι, όταν πήγαινα στο περίπτερο για κόμικ είχα κάτι συγκεκριμμένο στο μυαλό μου.

 

ΥΓ. όποιος ενδιαφέρεται να το διαβάσει ας κάνει μια βόλτα στο μινινόβα, ή πμ να το ανεβάσω κάπου(ελπίζω να μην έχει μεταφραστεί ήδη στην ελληνική, όλοι να το έχουν διαβάσει καμιά δεκαριά φορές, κι εγώ να σας φέρνω το "Νέο" )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45733
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ ξέρω πως όλα αυτά είναι εικόνες, τις διαβάζω, και μου αρέσουν. Τώρα αν είναι κόμικς ή όχι ποσώς με ενδιαφέρει :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Σας έφτιαξα και αυτό:

 

post-2066-1225232037_thumb.jpg

Ω, ευχαριστούμε πολύ αγαπητέ για το διαφωτιστικό σας παράδειγμα... μου αρέσει που μας το ζωγράφισες για όσους είμαστε τόσο χαζοί που δεν παίρνουμε από λόγια... :lol:

 

Εξήγησε μου μόνο, τί το γελοίο - αστείο - σατυρικό ή αντίστοιχο βρίσκεις στο πρώτο καρέ και το κάνει γελοιο-γραφία; Νόμιζα ότι ο όρος γελοιογραφία, άπτεται στο να διακωμωδεί - γελοιοποιεί - σατιρίζει κλπ πρόσωπα ή καταστάσεις προς σχολιασμό της επικαιρότητας (συνήθως), απόψεων, τάσεων, κλπ.ότι γελοιογραφία, κρίνεται κάτι λόγω περιεχομένου και όχι αυτομάτως επειδή είναι ένα και μόνο καρέ.

 

Εγώ θα έλεγα ότι στο πρώτο απλά "σκιτσογραφείς" και θα μπορούσε μάλιστα κανείς να πει ότι κάνεις χρήση των κόμικς για να διδάξεις το νόημα τους στον κόσμο, χώρια που αυτό που έχεις κάνει λειτουργεί συνολικά - άρα - εγώ είδα ένα κόμικ με τρία καρέ. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

02.jpg

 

χε. Τώρα που είναι μόνο του, σου κάνει; Και ότι η επικαιρότητα εδώ μέσα είναι προσπάθεια να γίνει κατανοητό το τί είναι κόμικ και τι όχι, δεν εμπίπτει στο ορισμό που έδωσες για την γελοιογραφία; Πηγαίνοντας το παραπέρα, ακριβώς αυτός ο ορισμός δεν είναι είναι χαρακτηριστικός των διαφορών των 2 ειδών; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16025
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ερώτηση: Κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι sequential art? Όχι τι εννοεί o ΜcCloud, αλλά τί σημαίνει αυτό.. μετάφραση δηλαδή.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

sequential art? Ξέρω γω βρε Μέλανδρε; Διαδοχική τέχνη; Τέχνη διαδοχικότητας; Λέξη - λέξη δεν θα βγάλεις άκρη... Στην τελική λέει ότι άμα πάρεις δύο πίνακες του Ντα Βίντσι και τους βάλεις τον ένα δίπλα στον άλλο σε ένα τοίχο, "σχηματίζοντας" κάποια"ιστορία" ξαφνικά κάνεις κόμικ. Πατώντας πάνω στην θεωρία και τους κανόνες περί κόμικς (π.χ.: σχήματα - δύο και άνω - συνέχεια - ιστορία) μέχρι και τα αετώματα του Παρθενώνα κόμικ ήταν... :thinking:

 

"σχήματα και εικόνες ευρισκόμενα εσκεμμένα σε σειρά με σκοπό να μεταδώσουν πληροφορίες και/ή να προκαλέσουν μια αισθητική αντίδραση από τον χρήστη"

 

post-2265-1225236841_thumb.jpg

 

χε. Τώρα που είναι μόνο του, σου κάνει;[...]

Πούαχ, φτηνά τεχνάσματα, μπορώ να βρω δεκάδες που να είναι αντίθετα στα άνωθεν επιχειρήματα και παραδείγματα. Μπορώ μάλιστα να αναπτύξω και νέες θεωρίες γύρω στο ότι η γελοιογραφία δεν είναι απαραίτητο να έχει μόνο ένα καρέ για να ανήκει σε αυτή την κατηγορία (φυσικά άμα δεν έχει συνέχεια - είναι μοναδικό σαν χαρακτήρες - ιστορία), όσο και το ότι και η απομόνωση ένος και μόνο καρέ μέσα από ένα ολόκληρο άλμπουμ με χαρακτήρες που έχουν συγκεκριμένο βάθος και ιστορία δεν μπορεί αυτομάτως να θεωρηθεί ότι δεν είναι κόμικ, γιατί χάνει αυτή ακριβώς την συνέχεια επάνω στην οποία βασίζεται για να περάσει τα επιπλέον μηνύματα.

 

Αυτό το απόλυτο που πατάει σε μία "θεωρία" ή κάποιους "κανόνες" και η στενή αντίληψη του το τί μπορεί είναι κόμικ, γελοιογραφία κλπ χωράει πολύ συζήτηση πριν καταλήξουμε οριστικά στο ότι απλά μπορούμε και να διαφωνούμε και η διαφωνία μας μπορεί να έχει και συναισθηματικό υπόβαθρο... π.χ.: ό,τι και να λένε οι ειδικοί και οι συλλέκτες, εγώ δεν μπορώ να αποδεχτώ το φωτορομάντζο (σκέτη φωτογραφία χωρίς καμία επεξεργασία - μόνο με μπαλονάκια) ως κόμικ, όπως και απεχθάνομαι να θεωρούνται κόμικ η απομόνωση συγκεκριμένων καρέ από ταινίες (όχι κινουμένων σχεδίων, αλλά CGI) για να κάνουν "κόμικ όχι, αρπαχτές ναι" όπως εσύ ο ίδιος τα αποκαλείς.

 

Αναρωτιέμαι τελικά εάν ο όρος κόμικ όπως τον αντιλαμβανόμουν εγώ έως σήμερα από άποψη διαδικασίας δημιουργίας τους απέχει από την έννοια που έχει καθιερωθεί (αναγράφεται παραπάνω), οπότε ως δημιουργός κόμικ μπορεί να θεωρηθεί και ο φωτογράφος (απλά βάζει δύο φωτογραφίες την μία δίπλα στην άλλη - το κείμενο δεν είναι απαραίτητο από ότι αναφέρει ο κανόνας) ή και ο σκηνοθέτης, κινηματογραφιστής; Γιατί όχι ο ζωγράφος, ή ακόμα και ο κάθε γιατρός / τεχνικός / μηχανικός βάζοντας μία φωτογραφία του πριν και του μετά μαζί. Δεν παράγεται έτσι μία διαδοχικότητα που μπορεί να εξιστορεί κάτι; Τελικά μόνο άμα ξεκολλήσω συναισθηματικά από την σχεδίαση ως μέσου για την παραγωγή κόμικ, θα αποδεχτώ χωρίς πρόβλημα και πλήρως όλους τους κανόνες και διαχωρισμούς που αναφέρονται παραπάνω.

 

???

 

Τελικά δεν μου είπε κανείς, εγώ είμαι δημιουργός κόμικ με ΑΥΤΟ που έφτιαξα; Μήπως πάει πιο πολύ στην γελοιογραφία τελικά άσχετα αν έχει περισσότερα του ενός καρέ; Άμα είναι να ξέρω ότι μου αξίζει και το Honored εικονίδιο... μπορώ να τα τυπώσω και σε καλό χαρτί και να σας τα μοιράσω υπογεγραμμένα την επόμενη φορά που θα συναντηθούμε :D

 

 

Παραιτούμαι από την προσπάθεια... ΔΕΝ ξαναδιαβάζω κόμικς, από εδώ και πέρα θα διαβάζω μόνο μίκυ μάου... ;)

 

ΕΡΩΤΗΣΗ Υ.Γ.: Τα φωτορομάντζα τελικά είναι κόμικ;;; Εάν ναι τότε γιατί είναι στα συναφή και δεν βρίσκονται όλα στα κόμικς ανά δεκαετία; :p4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

τι σημαίνει Sequencial Art? έδωσε μια μετάφαρση ο turbo.

 

"Το παρόν έργο σκοπεύει να εξετάσει την μοναδική αισθητική της Τέχνης της Αλληλουχίας(Squencial Art) σαν μέσο δημιουργικής έκφρασης, ενός ξεχωριστού κλάδου, μιας τέχνης

 

αυτό ήταν το βιβλίο του Eisner το 1985. Το 96 έγραψε ένα άλλο, Graphic Storytelling, όπου λέει "the printed arrangement of art and balloons in sequence, particularly in comic books". Έτσι βέβαια συμβαίνουν 2 πράγματα. Πρώτον προϋποθέτει την εκτύπωση (που δεν ισχύει για τα web comics) και δεύτερον πετώντας εκείνο το comic books θυμίζει κάτι που έλεγε ένας πανεπιστημιακός καθηγήτης (στα σοβάρα) τέλη 60ς αρχές 70ς "σεισμός είναι και σεισμός καλείται η σεισμική δόνηση που προκαλείται όταν γίνεται σεισμός" :lol:

 

Ο όρος γελοιογραφία Νεκ είναι ελληνικός και μάλιστα δεν είναι κάτι που μας έρχεται από την αρχαιότητα. Προφανώς σε κάποια φάση θα το αποκαλούσαν "νεολογισμό" :) Στα αγγλικά επί παραδείγματι ο όρος είναι cartoon :D Αυτός που χρησιμοποιούνε τουλάχιστον :) Διότι ψάχνωντας το λίγο, διαπιστώνω πως όταν θέλουν να μεταφράσουν το cartoon σε άλλες γλώσσες, τότε προκειμένου να επισημάνουνε ότι μιλάνε για "γελοιογραφία" και να το διαχωρίσουνε από το κινούμενο σχέδιο, μοστράρουν την λέξη caricature. Η οποία caricature απ'ότι βλέπω (γιατί δεν ξέρω οπότε δεν καταλαβαίνω τις λεπτές αποχρώσεις) φαίνεται να χρησιμοποιείται σχεδόν σε όλες τις ευρωπαϊκές γλώσσες. Εν κατακλείδι, ίσως ο όρος γελοιογραφία όντως να μην είναι σωστός για ένα σκέτο καρέ, αλλά απλά να τον χρησιμοποιούμε (εγώ και ο LM τουλάχιστον) ως μετάφραση του αγγλικού.

 

:cheers5:

 

ΥΓ τα φωτορομάντζα είναι κόμικ. Επειδή όμως έχουν αυτή τη συγκεκριμένη ιδιεταιρότητα, έχουνε μπει για καθαρά πρακτικούς λόγους σε μια δική τους ενότητα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΥΓ τα φωτορομάντζα είναι κόμικ. Επειδή όμως έχουν αυτή τη συγκεκριμένη ιδιεταιρότητα, έχουνε μπει για καθαρά πρακτικούς λόγους σε μια δική τους ενότητα :)

Χμ... αρχίσαμε τις "εξαιρέσεις"; Μήπως θα ήταν πιο σωστό, να παραμείνει μεν η ενότητα Φωτορομάντζα (λόγω ιδιαιτερότητας και πρακτικότητας λοιπόν), αλλά να μετακινηθούν στην ενότητα κόμικς εκτός δεκαετιών (όπως π.χ. υπάρχουν οι ενότητες Λίστες - Ομαδοποίηση)... πάντως συναφή σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα που υπάρχουν στην ίδια ενότητα (Βιβλία / γελοιογραφία / Ποικίλης ύλης / ένθετα / Παρελκόμενα - χαρτάκια - αυτοκόλλητα - φιγουρίνια κλπ) δεν ταιριάζουν σαφώς.

Επίσης, και τα Fanzines - κόμικ δεν είναι; Γιατί δεν μπαίνουν και αυτά στις δεκαετίες; Για τον ίδιο λόγο - λόγω ιδιαιτερότητας, επειδή είναι δωρεάν - εκτός εμπορίου; Ήδη δωρεάν κόμικ - προσφορές από εφημερίδες κλπ έχουν βρει τον δρόμο τους στα κόμικς γιατί όχι και τα fanzines (άντε με τον πρόσθετο σχολιασμό περί της ιδιαιτερότητας τους); Πάλι λοιπόν θα επανέλθω στην πρόταση μου περί ενοτήτων.

 

Το να λέμε ότι Ναι είναι κόμικς, αλλά δεν το βάζουμε στην ίδια ενότητα με τα κόμικς προκαλεί πρόβλημα και σύγχυση, σαν να τα εξορίζουμε για την διαφορετικότητα τους. Προσπαθούμε να εξηγήσουμε το γιατί θεωρούνται κόμικ, αλλά τελικά οι ίδιοι αναιρούμε τις ίδιες μας τις προσπάθειες μπερδεύοντας ίσως κάποιο νέο μέλος κατευθύνοντας το να πιστεύει ότι δεν είναι κόμικ αλλά συναφή με αυτά (εμένα για τα φωτορομάντζα με βολεύει έτσι όπως είναι - συναφή και όχι κόμικς :)).

 

Τα περί αρχαιότητας που ανέφερα πήγαιναν σαφώς στα κόμικς και όχι στην γελοιογραφία. ;)

 

Παρεμπιπτόντως, ακόμα δεν μου είπε κανείς αν είμαι και εγώ "κομίστας" ή "γελοιογράφος" και φυσικά εάν έχω ταλέντο σε αυτό... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6611
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τα περί αρχαιότητας ....

 

:idea:

Ἐστὶν οὖν κόμικ μίμησις πράξεως σπουδαίας καὶ τελείας, εικόνων και κειμένων ἐχούσης, ἡδυσμένῳ λόγῳ, χωρὶς ἑκάστῳ τῶν εἰδὼν ἐν τοῖς μορίοις, δρώντων καὶ οὐ δι’ ἀπαγγελίας, δι’ ἐλέου καὶ φόβου περαίνουσα τὴν τῶν τοιούτων παθημάτων κάθαρσιν.

:confuse:

 

:D :D

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

η συζήτηση νομίζω πως μεταλλάσεται τάχιστα σε τραγωδία :D

 

:cheers5:

 

ΥΓ ας μη χορεύουμε στην κορυφή μιας καρφίτσας. δεν χωράμε όλοι :) αν γράφαμε αντί για Κόμικς (στην ενότητα) Κόμικς που βγήκαν στο εμπόριο, δεν θα υπήρχε αυτή η απορία Νεκ, αλλά θα είχαμε ένα τίτλο που αντί να εξυπηρετεί, θα δυσκόλευε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13217
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5986 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φιλοκαλούμεν δε μετ' ευτελείας και φιλοσοφούμεν ανευ μαλακίας (Θουκυδίδης).

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η Ζωή εν τάφω κατετέθης, Χριστέ, και Αγγέλων στρατιαί εξεπλήττοντο συγκατάβασιφν δοξάζουσαι την Σην.

 

Θα ακολουθήσει το Αναστάσεως ημέρα λαμπρυνθώμεν, λαοί, και καφές στο καφενείο της πλατείας.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΥΓ ας μη χορεύουμε στην κορυφή μιας καρφίτσας. δεν χωράμε όλοι :)

Πρώτα ας κατέβουν οι χοντροί λοιπόν... (οι πολύ χοντροί, όχι κάποιοι σαν και εμένα που με κάνουν οι ρίγες έτσι) :PPP::lol:

αν γράφαμε αντί για Κόμικς (στην ενότητα) Κόμικς που βγήκαν στο εμπόριο, δεν θα υπήρχε αυτή η απορία Νεκ, αλλά θα είχαμε ένα τίτλο που αντί να εξυπηρετεί, θα δυσκόλευε :)

Στην ενότητα Κόμικ, πλέον υπάρχουν και τα δωρεάν (άρα τα εκτός εμπορίου), και από την άλλη τα Φωτορομάντζα είναι "κόμικ εμπορίου"... διπλό - τριπλό - τετραπλό μπέρδεμα και πάει. Η παρατήρηση σου είναι απλά άστοχη... :p4::p3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Στην ενότητα Κόμικ, πλέον υπάρχουν και τα δωρεάν (άρα τα εκτός εμπορίου), και από την άλλη τα Φωτορομάντζα είναι "κόμικ εμπορίου"... διπλό - τριπλό - τετραπλό μπέρδεμα και πάει. Η παρατήρηση σου είναι απλά άστοχη... :p4::p3:

 

τκυκ! θξμξ ωδσ ρξγ. νσευσοξσγ δωχ τιχωακ διβκ. :PPP:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16025
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ας πάρω αυτό που έγραψε ο αγαπητός φίλος turbo ...

"Το παρόν έργο σκοπεύει να εξετάσει την μοναδική αισθητική της Τέχνης της Αλληλουχίας(Squencial Art) σαν μέσο δημιουργικής έκφρασης, ενός ξεχωριστού κλάδου, μιας τέχνης και λογοτεχνικής μορφής που ασχολείται με τη διάταξη εικόνων ή φωτογραφιών και λέξεων για να διηγηθεί μια ιστορία ή να δραματοποιήσει μια ιδέα. Εδώ μελετάται στα πλάισια των βιβλίων κόμικ (comic book) και των στριπ κόμικ (comic strip) όπου και εφαρμόζεται καθολικά....

 

Πουθενά δεν βλέπω διάταξη εικόνων δίπλα-δίπλα ή σε μια σελίδα.. βλέπω απλά διάταξη εικόνων, άρα αυτό με τα δύο καρεδάκια σε ένα φύλλο είναι ελεύθερη μετάφραση υποθέτω..

 

 

Επίσης διαχωρισμός πρέπει να υπάρχει και με τις γελοιογραφίες και τα σκίτσα.. Δεν είναι βιβλίο το artbook του Τσιάτσιου, όπως και δεν είναι γελοιογραφίες.. Επίσης δεν μπορεί να είναι στην ίδια κατηγορία (γελοιογραφίες) αυτό , με αυτό , με αυτό , με αυτό και με άλλα πολλά..

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Επίσης διαχωρισμός πρέπει να υπάρχει και με τις γελοιογραφίες και τα σκίτσα.. Δεν είναι βιβλίο το artbook του Τσιάτσιου, όπως και δεν είναι γελοιογραφίες.. Επίσης δεν μπορεί να είναι στην ίδια κατηγορία (γελοιογραφίες) αυτό , με αυτό , με αυτό , με αυτό και με άλλα πολλά..

 

Συμφωνώ σε αυτόν τον διαχωρισμό. Έχω στο νου μου κάποια στιγμή να ξεχωρίσουν καθώς άλλο τα artbook και άλλο οι γελοιογραφίες.

 

Σχετικά με την διαρκή επανάληψη των αμφιβολιών κάποιων σχετικά με το τι είναι κόμικ και τι όχι, μπορώ να πω ότι η συζήτηση μπορεί να κρατήσει για πάντα αφού τα επιχειρήματα είναι συνεχώς τα ίδια και μπερδεύετε τα συναισθήματα, το περιεχόμενο και την παρουσίαση.

 

Σαφή όρια σίγουρα δεν υπάρχουν καθώς μια ζωντανή τέχνη συνεχώς εξελίσσεται και μεταλλάσσεται.

Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να βάλουμε ένα πυρήνα και από εκεί και πέρα να αφήσουμε πόρτες ανοιχτές για συναφή είδη που σχετίζονται με τον πυρήνα (χωρίς αφορισμούς και διακρίσεις). Εκεί που συμφωνούμε όλοι είναι ο πυρήνας και τα υπόλοιπα είναι συγγενή είδη που σημαίνει, όχι αφορισμό, αλλά συγκοινωνούντα δοχεία.

 

Δεν υπάρχουν προβληματισμοί στο πόσο είναι κόμικ κάτι ή όχι. Υπάρχει μόνο η κριτική το κατά πόσο κάτι είναι κοντά στον πυρήνα ή μακρυά του. Και τον πυρήνα αυτό θα τον βάλουμε εμείς σαν ομάδα που μελετάμε αυτή την τέχνη.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6121 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Απορία λεπόν. Και ενόπ οι άλλοι πλακώνονται στο φωναχτόκουτο, εγώ πάω κατ'ευθείαν στη πηγή, περιμένοντας απάντηση πρωτίστως από Soloup αλλά και από τους λοιπούς Elite. Τα φλιπ μπουκ (όπως το Soloup vs Καϊλατζή) είναι κόμικ? :)

 

:cheers5:

 

Όχι. Τα flipbook δεν είναι κόμικς.

Είναι όμως σκίτσα όπως η γελοιογραφία, τα κόμικς, τα κινούμενα, ή κάποιες εικονογραφήσεις. Και αυτό στο μυαλό κάποιου σκιτσογράφου (σε εξάρτηση με τις συνθήκες της εποχής και του Τύπου) μπορεί να μην έχει καμιά σημασία.

Είναι το καθένα ξεχωριστά, μια διαφορετική μορφή έκφρασης της ίδιας ανάγκης.

 

Έχω αρκετά συγκροτημένη άποψη για το "τι είναι" και τι "Δεν είναι κόμικς" αλλά δεν μπορώ να σας την εκθέσω εδώ λόγω χώρου.

Κάποια στιγμή όμως υπόσχομαι να το κάνω.

 

Ωσ προς την βιβλιογραφία που αναφέρθηκε, όντως το βιβλίο του Μαρτινίδη είναι αρκετά ξεκάθαρο και κατατοπιστικό. Ίσως το καλύτερο μέχρι σήμερα εγχειρήδιο για τα κόμικς από έλληνα. Για το βιβλίο του Ταρλαντέζου έχω αρκετές ενστάσεις ειδικά στο θέμα του ορισμού. (κάποιες τέτοιες σκέψεις έχουν ήδη δημοσιευτεί σε σχετικό άρθρο στη "Γαλέρα"). Επίσης για το βιβλίο του McCloud, είναι πράγματι ένα εξαιρετικό βιβλίο, (ειδικά την εποχή που εκδόθηκε ήταν και παραμένει επαναστατικό), όμως δεν πρέπει να θεωρείται θέσφατο κι "ευαγγέλιο". Υπάρχουν πράγματι πολλά πράγματα που θέλουν μια πιο προσεκτική ματιά. Ειδικά στο θέμα του ορισμού των κόμικς.

 

Τα φωτορομάντζα είναι ή δεν είναι κόμικς ανάλογα με τον ορισμό και την θεώρηση που επιλέγουμε. Σύμφωνα με την sequential art του Will Eisner (στην οποία και στηρίζει την σκέψη του ο McCloud) μπορεί να θεωρηθεί Γενικά κόμικς.

Είναι πράγματι κάτι συγγενικό που μοιράζεται πολλούς κώδικες των κόμικς. Αλλά εγώ ποτέ δεν τα διάβασα ως τέτοια.

Επεξεργασία από soloup
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16025
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έχω αρκετά συγκροτημένη άποψη για το "τι είναι" και τι "Δεν είναι κόμικς" αλλά δεν μπορώ να σας την εκθέσω εδώ λόγω χώρου.

Κάποια στιγμή όμως υπόσχομαι να το κάνω.

 

Βασικά θα ήταν ωραίο να μας πείς την άποψη σου για τα κόμικς.... χώρος υπάρχει και όρεξη για να γίνει μια συζήτηση.. :beer:

Το flip book είπαμε, βάση αυτών που έλεγε ο McCloud ότι είναι κόμικς.. Προσπαθούσαμε να αναλύσουμε αυτό το sequental art..

Αυτό είναι το θέμα, ότι απο την μία όλα αυτά που αναφέρουμε έχουν κοινά στοιχεία (γελοιογραφία, κόμικς, flip book, σκίτσα, καρικατούρες, για να μην το πάω πιο μακρυά..) και με τα όρια που προσπαθούμε να βάλουμε κάπου χάνουμε το νόημα... σαν την παροιμία βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος .. Αλλά είναι αναγκαίο κακό.. πρέπει να κάνουμε μια συζήτηση να βγάλουμε μια άκρη γενικά..

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1733
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  51
  • Reputation:   274
  • Achievement Points:  51
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Επίσης, και τα Fanzines - κόμικ δεν είναι;

 

Τα fanzines γενικά δεν είναι οπωσδήποτε κόμικς, είναι οι ερασιτεχνικές εκδόσεις μικρής κυκλοφορίας. Βέβαια όταν μιλάμε για fanzines μεταξύ ελλήνων κομιξάδων, συνήθως για κόμικς μιλάμε (αυτά που στα αγγλικά λέγονται «mini-comics» ή «small press comics»), αλλά κι αυτό δεν είναι σίγουρο. Για παράδειγμα, υπάρχουν το «Comicdom», το «Mangaijin» και τα άλλα ελληνικά fanzines που έχουν θέμα τα κόμικς χωρίς να είναι τα ίδια κόμικς (μπορεί να έχουν μερικές σελίδες, αλλά το μεγαλύτερο μέρους τους είναι κείμενα). Και φυσικά υπάρχουν ένα σωρό άλλα μουσικά/καλλιτεχνικά/προβληματισμού/λογοτεχνικά/πολιτικά κλπ. φανζίν που δεν έχουν καμιά σχέση με τα κόμικς.

 

Νομίζω τα παραπάνω είναι γνωστά σε όλους, αλλά σκέφτηκα να τα επισημάνω παρόλα αυτά.

 

Α, σχετικά με το γενικότερο θέμα της συζήτησης, έχω την εντύπωση ότι η αυστηρή χρήση του ορισμού των Eisner/McCloud για τα κόμικς (που λέει δηλαδή ότι το ένα καρέ δεν είναι ποτέ κόμικς - πάει και τελείωσε) είναι λίγο περιοριστικός. Το βασικό χαρακτηριστικό των κόμικς είναι ότι μεταφέρουν τη διάσταση του χρόνου στη διάσταση του χώρου. Έτσι, αν έχεις ένα καρέ το οποίο όμως δίνει την αίσθηση του χρόνου που περνάει χρησιμοποιώντας τις τεχνικές των κόμικς (μπαλονάκια με διάλογο, γραμμούλες που δείχνουν κίνηση, συνεφάκια) έχεις κάτι που είναι -οριακά και ίσως σε εκφυλισμένη μορφή- κόμικς. Πάντως δεν είναι όλες οι γελοιογραφίες (ή όλοι οι πίνακες ζωγραφικής!) κόμικς.

 

Το θέμα στην τελική είναι γιατί θέλουμε να προσδιορίσουμε ακριβώς τι είναι κόμικς; Ακόμα κι αν κάποια πράγματα δεν ανήκουν ακριβώς στην κατηγορία αυτή με τον ορισμό που προτιμάει ο καθένας, αν ενδιαφέρούν τον κόσμο που συχνάζει εδώ και ανήκουν σε συγγενικούς χώρους, σίγουρα θα συνεχίσουμε να συζητάμε γι' αυτά!

Επεξεργασία από Αλέξανδρος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6121 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Βασικά θα ήταν ωραίο να μας πείς την άποψη σου για τα κόμικς.... χώρος υπάρχει και όρεξη για να γίνει μια συζήτηση.. :beer:

Το flip book είπαμε, βάση αυτών που έλεγε ο McCloud ότι είναι κόμικς.. Προσπαθούσαμε να αναλύσουμε αυτό το sequental art..

Αυτό είναι το θέμα, ότι απο την μία όλα αυτά που αναφέρουμε έχουν κοινά στοιχεία (γελοιογραφία, κόμικς, flip book, σκίτσα, καρικατούρες, για να μην το πάω πιο μακρυά..) και με τα όρια που προσπαθούμε να βάλουμε κάπου χάνουμε το νόημα... σαν την παροιμία βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος .. Αλλά είναι αναγκαίο κακό.. πρέπει να κάνουμε μια συζήτηση να βγάλουμε μια άκρη γενικά..

 

 

:beer:

 

Δεν μπορώ και δεν θέλω να απαντήσω με έναν ακόμα ορισμό για το τι είναι κόμικς. Οι ορισμοί είναι (όπως λέγεται σοφά) περιορισμοί. Κάποια στιγμή θα σας απαντήσω πιο αναλυτικά.αλλά αυτό θα πάρει πραγματικά πολύ χώρο και θέλει προφανώς και χρόνο.

 

Προς το παρόν μπορώ να σας πώ μόνο μιας και αναφέρθηκε, ότι στην ουσία δεν συμφωνώ με τον ορισμό του McCloud ούτε με την έννοια της Sequential art ως προσδιοριστικό στοιχείο των κόμικς. Γι αυτό και δεν θεωρώ τις βραχογραφίες και τους παπύρους κόμικς, όπως και τα φωτορομάντζα.

 

Σχετικά μεστό ορισμό χωρίς σάλτσες ,θεωρώ αυτόν που δίνει ο Renard ως:"έντυπη αφήγηση αποδοσμένη σε σκίτσα" παρ' ότι κι αυτός στήν παραπέρα ανάλυσή του δεν αποφεύγει τις αντιφάσεις.

Ως έναν ταυτολογικό ορισμό που ξεγλυστρά αρκετά από τις κακοτοπιές και τους "περιορισμούς" των κόμικς , είναι αυτός που δίνει ο Σκαρπέλος: "Κόμικς είναι ό.τι παράγεται, πωλείται και αγοράζεται για να καταναλωθεί ως κόμικς".

 

Για τα άλλα συγγενικά είδη όπως οι γελοιογραφίες, τα flip book κλπ δεν βλέπω τον λόγο γιατί πρέπει να τα μπερδεύουμε και να προσπαθούμε να τα βάλουμε στα ίδια καλούπια. Έχουν την ίδια διαφορά ας πούμε της ποίησης από ένα δοκίμιο ή μια νουβέλα. Ή μιας γκραβούρας απο έναν πίνακα ζωγραφικής με λάδι. Ή μια τοιχογραφία σε εκκλησία από ένα άγαλμα.

Είναι ξεχωριστά μέσα έκφρασης της ίδιας ανάγκης (από την πλευρά των δημιουργών). Έτσι ένας γελοιογράφος μπορεί να είναι και κομικσάς ίσως και κινουμενάς. Όπως (επικαιρο παράδειγμα) ο Goya έκανε τόσο γκραβούρες όσο και ελαιογραφίες. Όπως επίσης ο Μικελάτζελος έκανε τόσο τοιχογραφιες όσο και γλυπτά.

 

Από την πλευρά των αναγνωστών πάλι, το μόνο πράγμα που θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει και που έχει σημασία τελικά, είναι αυτό που αναλύει ο Ρολαν Μπαρτ για την "απόλαυση της ανάγνωσης" (παρ' ότι σημειολόγος).

 

Γιατί να κολάμε λοιπόν τόσο στο αν ένα flip book είναι ή δεν είναι κόμικς ή κοινούμενο σχέδιο; Το σημαντικό κατά την γνώμη μου είναι αν αυτό που διαβάσαμε μας είπε ή δεν μας είπε κάτι.

 

(¨Εχοντας την παραπάνω γενικότερη οπτική, μπορείτε να καταλάβετε τώρα γιατί στα αφιερώματα σκιτσογράφων που κάνω στο περιοδικό ΩΣ3 δεν περιορίζομαι στους κομικσάδες αλλά αναφέρω και γελοιογράφους και κινουμενάδες και εικονογράφους. )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.