Μετάβαση στο περιεχόμενο

Werewolf By Night (2022)


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35244
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

44.jpg

 

Αντιγράφω από το superheronews.gr:

 

Στο πλαίσιο του πάνελ των Marvel Studios στη φετινή D23 Expo, έδωσε στη δημοσιότητα το πρώτο trailer του Werewolf by Night που θα κάνει πρεμιέρα στις 7 Οκτωβρίου στο Disney+. Στο καστ είναι οι Gael García Bernal και Laura Donnelly και ο Michael Giacchin έχει κάνει τη σκηνοθεσία.

 

scale.jpg

 

Στα κόμικς ο Jack Russell μεταμορφώνεται σε λυκάνθρωπο κατά τη διάρκεια πανσελήνου επηρεασμένος από την κατάρα του προγόνου του, Grigori Russoff, τον οποίο είχε δαγκώσει θηλυκός λυκάνθρωπος. Αργότερα τα μαγικά πλάσματα που είναι γνωστά ως Three Who Are All του έδωσαν την ικανότητα στον Russell να γίνεται λυκάνθρωπος όποτε το θελήσει. Διαθέτει υπεράνθρωπη δύναμη, ευκινησία, αντανακλαστικά, αντοχή και αισθήσεις.

 

Δημιουργοί του χαρακτήρα είναι οι Roy Thomas, Jean Thomas, Gerry Conway και Mike Ploog και έκανε το ντεμπούτο του στο δεύτερος τεύχος του Marvel Spotlight το Φεβρουάριο του 1972. Ο Jake Gomez είναι ο δεύτερος Werewolf που είναι ιθαγενής Αμερικανός.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  733 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Λατρεύω το Werewolf by Night, λατρεύω τους λυκανθρώπους, ελπίζω να ξέρουν τι κάνουν οι συντελεστές και να μη βγει βλακεία. Τώρα δε κράζω τη Disney, απλά το θέμα "λυκάνθρωπος"  στον κινηματογράφο είναι πονεμένο. Το αριστούργημα από τη καταστροφή απέχουν ελάχιστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  629
  • Reputation:   3254
  • Achievement Points:  652
  • Days Won:  1
  • With Us For:  913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα το Werewolf by Night κι έχω να πω ότι ήταν παραπάνω από καλό. Ο Michael Giacchino στην πρώτη του σκηνοθεσία (εκτός ενός short που έχει κάνει) ξέρει πολύ καλά τι θέλει να πει. Σκηνοθεσία, μουσική, art direction φοβερή δουλειά. Κρίμα που ήταν απλά ένα σπέσιαλ και δεν έγινε κανονική ταινία. Η περίπτωση των λυκανθρώπων στο σινεμά είναι αρκετά περίεργη. Υπάρχουν καλές περιπτώσεις που όμως συνήθως μπλέκουν και στοιχεία κωμωδίας μέσα. Εδώ ήταν όσο χρειαζόταν αυτό το στοιχείο. Ο Gael García Bernal ωραίος σαν Jack Russell, ενώ η Laura Donnelly ήταν καταπληκτική ως Elsa Bloodstone. Πρώτη φορά για την Elsa σε κάτι πέρα από video games. Δεν ξέρω αν υπάρχουν πιθανότητες να πάμε σε ένα στορυ Midnight Suns, αλλά πολύ θα το ήθελα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Λοιπόν το είδα κι εγώ χτες. Μου άρεσε πολύ που το MCU επέλεξε να ακολουθήσει ένα κόντρα μονοπάτι στα συνηθισμένα και μου άρεσε που κράτησαν την αισθητική ταινίας τρόμου από 50ς παρά το ενδεχόμενο να ξενίσει τους νέους θεατές. Μακάρι μόνο να βλέπαμε συχνότερα ανάλογη ποικιλομορφία στις ταινίες MCU που δυστυχώς οι περισσότερες έχουν ίδιο ύφος/αισθητική είτε μιλάμε για τον ποιον χάχα χαρακτήρα είτε για τον ποιο σοβαρό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  733 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το είδα κρατώντας πολύ μικρό καλάθι. Στη μέση της ταινίας(σχεδόν ταινία, 52 λεπτά η διάρκεια) το σταμάτησα για να πάω να πάρω μεγαλύτερο καλάθι. Έχω σούρει ένα σωρό στο MCU και τη Disney αλλά εδώ τους βγάζω το καπέλο. Καταπληκτική ιδέα να το γυρίσουν ασπρόμαυρο. Αν υπάρχει πουθενά κάποια ψηφοφορία για να γυρίσουν κι άλλες ασπρόμαυρες σειρές/ταινίες να μπω να ψηφίσω. Επιτέλους εμφανίστηκε ο αγαπημένος μου Man-Thing! Η τύπισσα που παίζει την Elsa Bloodstone με έκανε να ξεχάσω την λατρεμένη Scarlet Witch(ελπίζω να μη μου ρίξει καμιά κατάρα). Κερασάκι στη τούρτα οι σκηνές φόρος τιμής στις ταινίες με λυκανθρώπους του '35 και του '41(Werewolf of London και Wolf Man) και ο υπέροχος σχεδιασμός του λυκανθρώπου.

 

Δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά που ακούγονται για συνδυασμό των χαρακτήρων της ταινίας με τον Moon Knight και άλλους σκοτεινούς ήρωες της Marvel αλλά αν κάνουν κάτι τέτοιο θα με ψήσουν να ξαναδώ marvelοταινίες και marveloσειρές. 

 

Αν υπάρχουν πράγματα που δε μου άρεσαν; Φυσικά. Ακόμα και στο Dracula του Κόπολα και στο Crow με τον Brandon Lee υπάρχουν. Αλλά είναι τόσο ασήμαντα που δεν αξίζει να τα αναφέρω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  733 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αποδείχτηκε λίρα εκατό τελικά αυτό το Marvel Special αφού και τους μόνιμους γκρινιάρηδες κατάφερε να αποστομώσει(και δε λέω για light τύπους σαν κι εμένα αλλά για τους σκληροπυρηνικούς του διαδικτύου) και στους woke/anti-woke να μη δώσει ιδιαίτερο χώρο για άλλο έναν πόλεμο χαρακωμάτων και μια νέα κατεύθυνση για το CMU να αποκτήσει αλλά και για την ποιότητα του να πείσει. Κερασάκι στη τούρτα τα εγκωμιαστικά σχόλια του Roy Thomas για το Werewolf(https://www.cbr.com/roy-thomas-praise-werewolf-by-night-mcu-debut/?utm_medium=Social-Distribution&utm_campaign=Echobox-CBR&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR1ncy538M9aMXi2_G4PiYbbNmr3eei91-gSi5mrhS1MKGDcA_-SBDMMTZI#Echobox=1666099108). Και ήταν και μια ανάσα για τον Feige ο οποίος έχει αναλάβει να διορθώσει ό,τι πήγε στραβά στη phase 4. Ειδικά σε μια δύσκολη περίοδο όπου οι σειρές με τη Ms Marvel και τη She-Hulk δεν έσκισαν ενώ χαμηλές, για τις προσδοκίες που υπήρχαν, πτήσεις έκαναν οι Eternals και Thor και υπάρχουν τα προβλήματα με το πολυαναμενόμενο Blade. Άντε και εις σκοτεινότερα projects!

Επεξεργασία από v hunter d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1760
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αξιοπρεπέστατο, καμία σχέση με τα χαζοχαρούμενα που βγάζει τελευταία η Disney.  Μου εβγαλε  pulp horror του '50 ηταν μέσα στην ατμόσφαιρα που έπρεπε να έχει και ασε που περίμενα να εμφανιστεί ο Vincent Price απο καμιά γωνία. Στα συν η διάρκεια της κ το πρωταγωνιστικό ζευγάρι.

Επεξεργασία από tomas good
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  733 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 λεπτά πριν, tomas good είπε:

ασε που περίμενα να εμφανιστεί ο Vincent Price απο καμιά γωνία

Και ο Peter Cushing...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35244
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το είδα χθες και γενικότερα πιστεύω ότι μιλάμε για μια ενδιαφέρουσα καινούρια τηλεταινία για το MCU τόσο σε θέμα ύφους όσο και σε θέμα φορμάτ. Κράτησε κάτι παραπάνω από 50 λεπτά και μπορώ να πω ότι είναι κάτι τελείως μα τελείως διαφορετικό από αυτά που έχουμε δει έως τώρα στο σύμπαν της Marvel. Ασπρόμαυρο και αρκετά πιο horror η υπόθεση εξελίσσεται γύρω από τον Jack Russell ή Werewolf by Night και την Elsa Bloodstone. Η υπόθεση περιστρέφεται γύρω από το κυνήγι του Man Thing που ήταν η πιο ενδιαφέρουσα προσθήκη στο MCU και θεωρώ ότι αναλόγως της αποδοχής, ίσως φτιάξουν και άλλα projects γύρω από το συγκεκριμένο χαρακτήρα ή τον πρωταγωνιστή της ιστορίας. Not great, not terrible σε μια προσπάθεια που σίγουρα παίρνει την ταμπέλα του διαφορετικού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  722
  • Reputation:   5681
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2252 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Στις 20 Οκτωβρίου θα κυκλοφορήσει ξανά έγχρωμο.

 

Πηγή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.