Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ 430 [Ο κβαντομηχανικός]


Calisota

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;   

2 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  109
  • Reputation:   871
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1458 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το τεύχος #430 του ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ κυκλοφορεί στα περίπτερα όλης της χώρας την Παρασκευή, 9/09 και φιλοξενεί τις εξής ιστορίες:

 

ΤΖΙΜ Ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ Ο ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΝΤΑΚ ΤΟ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟΥ ΛΙΡΩΝ
ΝΥΧΤΕΡΙΔΑΣ ΝΤΑΚ Η ΤΑΙΝΙΑ
ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΝΤΑΚ ΠΕΖΟΣ
ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ ΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΩΝ ΛΗΣΤΩΝ

Επεξεργασία από Calisota
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34668
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ωπ! Νυχτερίδας Ντακ????? Τι έκπληξη είναι αυτή?

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17718
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3430 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τον θυμάμαι αμυδρά στα Αλμανακο στα μικρά νούμερα.. (η κάνω λάθος;)Περίεργο πού δεν έκαναν έως τώρα χρήση του χαρακτήρα που δεν έχει "καεί" όσο να ναι .Για να δούμε. 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  109
  • Reputation:   871
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1458 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 λεπτά πριν, albert είπε:

Τον θυμάμαι αμυδρά στα Αλμανακο στα μικρά νούμερα.. (η κάνω λάθος;)Περίεργο πού δεν έκαναν έως τώρα χρήση του χαρακτήρα που δεν έχει "καεί" όσο να ναι .Για να δούμε. 

Ναι καλά θυμάσαι. Οι ιστορίες αυτές ήταν βραζιλιάνικης προέλευσης 70s-90s, ο χαρακτήρας γεννήθηκε από Βραζιλιάνο δημιουργό, και γενικά εκτός Βραζιλίας δεν πολυχρησιμοποιήθηκε από τους δημιουργούς, εκτός από μερικές ιταλικές ιστορίες του. Μετά το 2010 έχουν δημιουργηθεί 8 ιταλικές ιστορίες με τον Νυχτερίδα.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  143
  • Reputation:   1197
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  1
  • With Us For:  669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 ώρες πριν, Calisota είπε:

Ναι καλά θυμάσαι. Οι ιστορίες αυτές ήταν βραζιλιάνικης προέλευσης 70s-90s, ο χαρακτήρας γεννήθηκε από Βραζιλιάνο δημιουργό, και γενικά εκτός Βραζιλίας δεν πολυχρησιμοποιήθηκε από τους δημιουργούς, εκτός από μερικές ιταλικές ιστορίες του. Μετά το 2010 έχουν δημιουργηθεί 8 ιταλικές ιστορίες με τον Νυχτερίδα.

 

Είναι φυσικό να θεωρείται ότι γεννήθηκε στην Βραζιλία  γιατί εκεί εκτιμήθηκε αξιοποιήθηκε και ανατράφηκε αυτός ο χαρακτήρας αλλά ο πραγματικός γεννήτορας δεν είναι άλλος από τον Γενοβέζο μαέστρο  Giovan Battista Carpi . Περισσότερες , πολύ ενδιαφέρουσες , πληροφορίες εδώ.

 

 

Επεξεργασία από CarpiMan
  • Like 10
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  596
  • Reputation:   4658
  • Achievement Points:  660
  • Days Won:  2
  • With Us For:  944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Οι ιστορίες που δεν έχουν links εδώ:

 

Ο Πεζός https://inducks.org/story.php?c=I+TL+2998-4

Το Συνέδριο των Ληστών : https://inducks.org/story.php?c=I+TL+2424-2

Τυχερή Διακοπή (της σειράς "Παπιά στο Γήπεδο") : https://inducks.org/story.php?c=I+TL+3258-01

  • Like 5
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  596
  • Reputation:   4658
  • Achievement Points:  660
  • Days Won:  2
  • With Us For:  944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Ο Κβαντομηχανικός - Πολύ όμορφη ιστορία, αν και το σχέδιο της δεν είναι και το καλύτερο. Η ιστορία εξηγεί αρκετά πράγματα μέσα από τα κουτάκια αφήγησης, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά κατανοητά και όχι κουραστικά. Η πλοκή της είναι αρκετά ενδιαφέρουσα αλλά ταυτόχρονα αρκετά απλή και δεν έχω πολλές παρατηρήσεις. Το μόνο μου παράπονο είναι μάλλον το ότι είναι πολύ παιδική αλλά την επόμενη εβδομάδα έχουμε ιστορία του Πράκτορα Ντακ οπότε δε με νοιάζει πολύ αυτό.

 

Το Χαρτονόμισμα του Ενός Εκατομμυρίου Λιρών - Η ιστορία αυτή είναι μια παρωδία ενός μυθιστορήματος του Μαρκ Τουέην με το ίδιο όνομα και, παρόλο που δεν έχω διαβάσει το πρωτότυπο, μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά. Οι χαρακτήρες του μυθιστορήματος αυτού ταιριάζουν πολύ καλά με τους χαρακτήρες του κόσμου των Ντακ, οπότε δεν υπάρχει τίποτα περίεργο με τη συμπεριφορά τους. Η πλοκή είναι πολύ καλή (άλλωστε την έγραψε ένας διάσημος συγγραφέας), αν και νομίζω πως ο Ντόναλντ και η Νταίζυ ερωτεύτηκαν υπερβολικά γρήγορα. 

 

Η Ταινία - Πολύ καλή ιστορία. Από όλες τις ιστορίες της σειράς αυτής που έχω, νομίζω ότι αυτή είναι η καλύτερη. Η ιστορία του Νυχτερίδα ήταν αρκετά αστεία και γενικά η πλοκή είναι αρκετά πετυχημένη. Μου αρέσει πολύ που έχει μερικούς χαρακτήρες που δε βλέπουμε συχνά στο ΜΜ όπως ο Κορακάς και ο Ντάκυ. Με εκνευρίζει όμως λίγο το πόσοι πολλοί αγγλικοί όροι αναφέρονται, αλλά δε νομίζω να υπάρχουν ελληνικές αντίστοιχες λέξεις, οπότε μπορώ να το συγχωρήσω.

 

Πεζός - Μια μικρή χιουμοριστική ιστορία. Το αστείο είναι βασικά ότι τα πάντα είναι εναντίον σου αλλά αφού η ιστορία είναι τόσο μικρή δε προλαβαίνει να γίνει βαρετό.

 

Το Συνέδριο των Ληστών - Η πιο αδύνατη ιστορία του τεύχους κατά τη γνώμη μου. Δεν έχω κάποιο σοβαρό λόγο για αυτό, απλά τη βρήκα υπερβολικά πολύ απλή και βαρετή. Δεν έχει ούτε κάποιο γκαγκ ή αστείο που να θυμάμαι, με εξαίρεση το τελευταίο καρέ, αλλά ούτε αυτό είναι κάτι το ιδιαίτερο.

 

 

  • Like 3
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34668
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάρα πολύ ωραία ιστορία το χαρτονόμισμα του ενός εκατομμυρίου λιρών. Η καλύτερη του τεύχους με διαφορά, και από τις καλύτερες του τελευταίου καιρού. Ωραία απόδοση μιας εξαιρετικής ιστορίας, όμορφοι χαρακτήρες και όμορφο σχέδιο. Αντίθετα βαρέθηκα τη ζωή μου με τον κβαντομηχανικό. Ο σύγχρονος Τζιμ Τρομερός είναι απίστευτα βαρετός.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4306
  • Reputation:   34131
  • Achievement Points:  4430
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση-κριτική του υπ' αριθμόν #430 τεύχους του νέου Μίκυ Μάους.

Εξώφυλλο (από τον φίλτατο @ Indian ο...)

tn_MIKYMAOUSE_0430.jpg

Εδώ Λιμνούπολη! (By Silvia Ziche) :yahoo:
Ιστορίες.

"Ο κβαντομηχανικός."

Ξεκινάμε με ένα μάθημα φυσικής.

Spoiler

Όχι μη τρομάζετε. Απλά θα πάρουμε τα διάφορα φυσικά στοιχεία (όχι τα αληθινά) με αλφαβητική σειρά και θα μάθουμε από τι αποτελούνται οι γάτες. Όπως και γιατί οι πλανήτες δεν είναι τετράγωνοι. Ακολουθεί μία αναφορά (ο Θεός να την κάνει) στην θεωρία της βαρύτητας και μία παρωδία του νόμου της σχετικότητας. Κερασάκι στην τούρτα η κβαντική τρελομηχανική που θα την αφήσω ασχολίαστη. Ας περάσουμε όμως στο ζουμί της υπόθεσης. Στον λόφο του ορεσίβιου ο Τραζ κυνηγάει τον Τζιμ για να πρωταγωνιστήσει στην θεατρική του παράσταση.

Φυσικά ο αγαπητός ορεσίβιος δεν έχει τον παραμικρό κα'υ'μό να πρωταγωνιστήσει στο θεατρικό σανίδι. Οπότε το αλάτι παίρνει τον λόγο. Εμείς όμως ας ξαναπιάσουμε την φυσική. Καθένας από εμάς σε κάποια παράλληλα σύμπαντα έχει επτά αντίγραφα του εαυτού του με διαφορετικές ικανότητες έκαστο. Ομιλητικοί, απαιτητικοί, άσχετοι, τρομαχτικοί, νεανικοί και πάει λέγοντας. Τώρα ας γυρίσουμε στον λόφο μας όπου ο Τραζ δεν έχει πειστεί ακόμα πως ο Τζιμ δε θέλει να παίξει και προτιμά την ανάγνωση βιβλίων. Πριν από αυτό ο σχολιαστής της ιστορίας ανέφερε πως το να συναντηθούν δύο αντίγραφα είναι απίθανο. Όχι και τόσο όσο θα δούμε.

Μία πύλη στον ουρανό ανοίγει και ένας μπλέ Τζιμ προσγειώνεται άτσαλα. Έρχεται από μία άλλη διάσταση όπου επισκευάζει τροχοφόρα. Έχασε ένα κλειδί και ψάχνει να το βρει. Ο δικός μας Τζιμ του προτείνει κάτι από την συλλογή του. Εκείνος όμως ενδιαφέρεται μόνο για το δικό του το εξελιγμένο. Αλλά πρέπι να το πάρει πίσω πριν κλείσει η πύλη. Σημειώστε και το ενδιαφέρον του Τσιμπούρη για τις γάτες. Το εργαλείο βρίσκεται σε συνεργείο στην Λιμνούπολη. Φτάνοντας ,και χρησιμοποιώντας δημοκρατικές διαδικασίες, παίρνουν για βοηθούς τα δύο ξαδέλφια. 

Μετά από διάφορες ιδέες-απόπειρες καταλήγουμε ότι το γνήσιο κλειδί δεν είναι στο συνεργείο. Το κακό είναι ότι μπορεί να έχει πάρει το σχήμα οποιοδήποτε αντικειμένου. Η μανία του Φέθρυ για την τρελλομηχανική το ανακαλύπτει σε μία μπανανιά ως μπανάνα. Ο παράλληλος Τζιμ αποχωρεί και ο δικός μας παίζει στην θεατρική παράσταση που θριαμβεύει.



"Το χαρτονόμισμα του ενός εκατομμυρίου λιρών."

Ο Ντόναλντ ταξιδεύει με πλοίο στην Αγγλία προκειμένου να σώσει το τομάρι του. Εκεί πέφτει σε δύο εκκεντρικούς κροίσους πού έχουν βάλει ένα στοίχημα...

Η ιστορία του σινεμά: "Η ταινία."

Ο Νυχτερίδας Ντακ και ο Έμιλ Κόρακας πρωταγωνιστούν σε μία υπερηρωική ταινία χαμηλού προ'υ'πολογισμού.

Οι ταξιδιωτικοί νόμοι του Ντόναλντ: "Πεζός."

Ο Ντόναλντ προσπαθεί να πάρει πίσω το 313.

"Το συνέδριο των ληστών."

Ο Ντόναλντ πάει να παρακολουθήσει τους Μουργόλυκους και τον παίρνει ο ύπνος.

Μονοσέλιδη ιστορία.

Παπιά στο γήπεδο: "Τυχερή διακοπή."


Αιτήσεις συνδρομής για Μίκυ Μάους, Ντόναλντ και ΚΟΜΙΞ.

Εν κατακλείδι.

Σίγουρα από τις πιο αδύναμες του αγαπημένου μου Τζιμ με τις ατάκες και του Τσιμπούρη να κλέβουν την παράσταση. Ήρθε και ο Φέθρυ για να γίνει πιο αλλόφρων η κατάσταση.

Πολύ καλή και όμορφη η ιστορία εποχής με τον Ντόναλντ. Συνεχίζουμε με μία όμορφη κινηματογραφική υπερπαραγωγή όπου κάνουν την εμφάνισή τους μετά από πολύ καιρό δύο αγαπημένοι ήρωες. Ακολουθεί μία συμπαθητική ιστορία με το άτυχο παπί μας. Το τεύχος κλείνει με μία ενδιαφέρουσα ιστορία παρεξηγήσεων.

Η μονοσέλιδη ιστορία του τεύχους είναι αθλητική και ευχάριστη!!!

Σειρά προτίμησης ιστοριών.

1. "Το χαρτονόμισμα του ενός εκατομμυρίου λιρών."
2. Η ιστορία του σινεμά: "Η ταινία."
3. "Το συνέδριο των ληστών."
4. "Ο κβαντομηχανικός."
5. Οι ταξιδιωτικοί νόμοι του Ντόναλντ: "Πεζός."


7.8/10!!! Αρκετά καλό τευχάκι!!! :D

:hop: :hop: :hop:

  • Like 4
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.