Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ 428 [Ο ΑΡΑΧΤΟΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ]


Μενίγ Πουαγώ

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;  

2 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4304
  • Reputation:   34100
  • Achievement Points:  4428
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

428.thumb.jpg.3a67c07eb5d496ba0273b5cda4475dd2.jpg

Το τεύχος #428 του ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ κυκλοφορεί στα περίπτερα όλης της χώρας την Παρασκευή, 26/08 και φιλοξενεί τις εξής ιστορίες:

Η ΝΕΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΤΗΣ ΔΥΝΑΣΤΕΙΑΣ ΤΩΝ ΝΤΑΚ (Ε΄ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ): Ο ΑΡΑΧΤΟΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ

ΠΑΣΧΑΛΗΣ: Ο ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΣΤΟ ΤΣΙΡΚΟ

ΦΕΘΡΥ ΝΤΑΚ: ΑΡΕΙΜΑΝΙΑ ΚΟΜΗ

ΛΟΥΝΤΒΙΧ ΦΟΝ ΝΤΡΕΗΚ: ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΚΟΙΝΟ

ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ: ΕΙΣΒΟΛΗ ΣΤΟΝ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ

:hop::hop::hop:

 

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Προσθήκη εξωφύλλου... :)
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  586
  • Reputation:   4591
  • Achievement Points:  650
  • Days Won:  2
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Λινκς των ιστοριών στο Inducks:

  • Like 8
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άλλο ένα αδιάφορο τεύχος μου φαίνεται...

  • Like 4
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2713
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Το εξώφυλλο του τεύχους #428. :)

Δεν γνωρίζω βέβαια αν είναι στις σωστές διαστάσεις, ανάλυση κλπ. Πάντως βρίσκεται στα 300dpi και 850 kb μεγέθους

Μπορεί κάποιος να με παραπέμπψει κάπου που να εξηγεί τη διαδικασία ; 

 

img004_TRM4uHam-min.thumb.jpg.10f4336a8d49013bf5a4efd1fe889bba.jpg

Επεξεργασία από DM64007
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/46353-πώς-ανεβάζουμε-εξώφυλλο-όταν-λείπει-από-κάποιο-τεύχος/#comment-646035

 

Τα εξώφυλλα ανεβαίνουν στο θέμα της σειράς και όχι του εκάστοτε τεύχους.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  586
  • Reputation:   4591
  • Achievement Points:  650
  • Days Won:  2
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Ο Αραχτός Αυτοκράτορας - Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό είναι κάπως καλύτερο από τα άλλα μέρη της σειράς, αλλά και πάλι είναι αρκετά μέτριο. Μου αρέσει πολύ όμως η ιδέα ενός κακού που μπορεί να αλλάζει μορφή και στα χέρια ενός καλύτερου δημιουργού θα μπορούσε να λειτουργήσει εξαιρετικά (όπως η Μάτζικα στην ιστορία "Για Μια Παλιά Δεκάρα"). Ο Πασχάλης ως αυτοκράτορας μου θυμίζει πολύ τον χαλίφη από τον Ιζνογκούντ.

 

Επίσης σχετικά με το Πασχάλη, είναι κανείς άλλος που πιστεύει ότι φαίνεται πολύ περίεργος εδώ? Νομίζω φταίει το ότι δεν φαίνεται ο λαιμός του.

 

Ο Πασχάλης στο Τσίρκο - Μια πάρα πολύ διασκεδαστική ιστορία. Ο ρόλος του Πασχάλη μου αρέσει πολύ εδώ, καθώς και το ότι η Γιαγιά Ντακ ζητάει συμβουλές από τον Σκρουτζ. Η ιστορία έχει και μερικά αστυνομικά στοιχεία που είναι εντάξει. Επίσης βρίσκω το τέλος πολύ απότομο. Παρ' όλα αυτά είναι εύκολα η καλύτερη του τεύχους.

 

Αρειμάνια Κόμη - Η ιστορία αυτή ήταν κατά τη γνώμη μου απλώς περίεργη. Είναι σίγουρα η χειρότερη "βουβή" ιστορία με το Φέθρυ που έχω διαβάσει,

 

Το Τέλειο Κοινό - Όχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά μου άρεσε που ο Λούντβιχ βρήκε ένα κοινό για να τον ακούσει, άσχετα με το σκοπό του κοινού αυτού.

 

Εισβολή στον Λαβύρινθο - Δε μου πολυάρεσε αυτή η ιστορία για να πω την αλήθεια. Έχει μια ενδιαφέρουσα ιδέα αλλά προσωπικά τη βρήκα πολύ ανιαρή. 

 

Επίσης, ορίστε μια σειρά από παρατηρήσεις που έκανα ενώ τη διάβαζα:

  • Ο καθηγητής Δαίδαλος μου θυμίζει πολύ το καθηγητή Στάτικ στην εμφάνιση.
  • Στο πρώτο καρέ της σελίδας 98 υπάρχει μια κυρία που φοράει τα ίδια ακριβώς ρούχα με το Σκρουτζ. 
  • Το βρίσκω πολύ αστείο το ότι ενώ στη "Φιλοσοφική Λίθο", ο Σκρουτζ και ο Ντόναλντ εξήγησαν στα παιδιά το μύθο του λαβύρινθου, εδώ συμβαίνει το αντίθετο και τα παιδιά τον εξηγούν στο Ντόναλντ.
  • Οι Μουργόλυκοι μπαίνουν στο θησαυροφυλάκιο πολύ εύκολα. Νομίζω πως φταίει το γεγονός ότι ο Σκρουτζ εμπιστεύεται απόλυτα το λαβύρινθο, αλλά αυτό είναι αρκετά εκτός του χαρακτήρα του.
  • Γιατί είναι το θησαυροφυλάκιο του Σκρουτζ τόσο ρηχό?
  • Μου αρέσει πως ο Σκρουτζ κατάφερε να καταλάβει εύκολα ποιος είναι ο κακός. Γενικά μου αρέσει να βλέπω την ευφυΐα του.

Και τέλος υπάρχει η εβδομαδιαία γκάφα της Καθημερινής, δηλαδή το ότι δε μπήκαν στο κόπο να βάλουν τους αριθμούς των Μουργόλυκων στις θέσεις τους: 

 

9687595_Scan_20220826(2).thumb.png.658de3ba94c6bef1a412346736bf5edd.png

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Δεν είδα να αναφέρθηκε ότι το εξώφυλλο προέρχεται από αυτό το τεύχος!:D Δεν έχω αγοράσει ακόμη το τεύχος, για να κάνω κριτική. Όσον αφορά το λάθος με τις πινακίδες των Μουργόλυκων, πιστεύω πρέπει να ανοίξουμε νέο θέμα στην Ενότητα των παιχνιδιών:" Βρες το λάθος- Καθημερινές εκδόσεις edition":P

  • Like 1
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4304
  • Reputation:   34100
  • Achievement Points:  4428
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση-κριτική του υπ' αριθμόν #428 τεύχους του νέου Μίκυ Μάους.

Εξώφυλλο (Από τον φίλτατο @ DM64007 ...)

tn_MIKYMAOUSE_0428.jpg

Εδώ Μίκυ Σίτυ! (By Silvia Ziche) :yahoo:
Ιστορίες.

Η νέα ιστορία και δόξα της δυναστείας των Ντακ: "Ο αραχτός αυτοκράτορας."


Ο δικός μας Σκρούτζ θέλει να φυτέψει το λεφτόδεντρο...

Spoiler

Από το προηγούμενο επεισόδιο. Εκείνος βέβαια πρέπει να ξέρει ότι άμα ευδοκιμήσει θα πέσει κατακόρυφα η αξία του χρήματος. Τέσπα. Ας περάσουμε στο σημερινό επεισόδιο που μας πάει στο 2522. Η Γη δε κατοικείται πια και όλοι μένουν στο διάστημα. Εμείς ας παραβρεθούμε ως θεατές σε μία φιέστα του Αυτοκράτορα Πασχάλη. Γνωστού και ως αραχτού αυτοκράτορα. Για ευνόητους λόγους. Εκεί είναι και τα ανίψια του Σκρούτζ που έχουν πέσει σε δυσμένεια και πάνε κυρίως για τον μπουφέ χάρη στην συγγένεια που έχουν με τον Σκρούτζ. Ο οποίος εμφανίζεται απειλώντας να κάνει επανάσταση και τραβολογάει τα ανίψια του για μία δουλειά. Κατακριτέα και τα δύο (επανάσταση και δουλειά) από τους υπόλοιπους συνδαιτύμονες.

Εκεί βρίσκεται και ο Ρόμπαξ με τον Χάσκυ. Ο πρώτος έχει δημιουργήσει ένα πολυμορφικό ρομπότ ώστε να εκδικηθεί τον Σκρούτζ πράγμα που σοκάρει τον Χάσκυ αφού αυτό είναι ακόμα χειρότερο από την δουλειά. Παράλληλα ο Σκρούτζ λέει στα ανίψια του τι τα θέλει ενώ ο αραχτός αυτοκράτορας ετοιμάζεται να παραλάβει μία τούρτα δια χειρός Σκρούτζ παρουσία του Ρόμπαξ. Η τούρτα εν τέλει είναι kinder-έκπληξη αφού από μέσα ξεπετάγεται ο Σκρούτζ κυκλοφορεί- οπλοφορεί μαζί με παρέα. Ο Πασχάλης λόγω των έντονων συγκινήσεων το έριξε στον ύπνο. Να σημειώσουμε εδώ πως όλο αυτό ήταν μηχανορραφία του Ρόμπαξ για να παγιδεύσει τον Σκρούτζ. Το ρομπότ ήταν ο Σκρούτζ και οι υπόλοιποι νόμιζαν ότι συμμετείχαν σε μία φάρσα.

Ο αραχτούλης κοιμόταν και νόμιζε ότι τα ονειρεύτηκε όλα αυτά. Ο Ρόμπαξ δράττει την ευκαιρία να τον μπριζώσει ώστε να πάνε να κυνηγήσουν τον Σκρούτζ καταστρατηγώντας όλους τους γνωστούς νόμους και διατάξεις. Σκρούτζ και ανίψια που έχουν άγνοια όλων αυτών κατευθύνονται προς την έρημη πλέον Γη και τον λόφο Αμαξοφονιά. Εκεί υπάρχει ακόμα το ένδοξο Θησαυροφυλάκιο όπου ο Σκρούτζ θα κρύψει το απόθεμα του σε αρειανά νομίσματα. Ανευ αξίας πλέον αφού τα μικρορομπότ που έχουν εφευρεθεί πλέον κατασκευάζουν ότι ζητήσεις. Ρόμπαξ και company φτάνουν στον λόφο.

Εκεί το ρομπότ του παθαίνει αμόκ και τους τσουβαλιάζει στην κυριολεξία. Ο Παντάξιος τους ελευθερώνει και όλοι μαζί κυνηγούν το ρομπότ. Μετά από μικρή καταδίωξη το στέλνουν στο πυρ το εξώτερον. Κοινώς στον πιο μακρινό πλανήτη που έχει ανακαλυφτεί. Ελευθερώνουν τον Ρόμπα και τον Πασχάλη. Ο τελευταίος πείθεται για την αθωότητα του Σκρούτζ. Εκείνος τους λέει ότι τα χρήματα θα τα πάρουν οι άποικοι το διαστμόπλοιο των οποίων έρχεται. Ο Πασχάλης με τον Ρόμπαξ θα πρέπει να ξαναρχίσουν να δουλεύουν. Για τον πρώτο χλωμό το κόβω...



"Ο Πασχάλης στο τσίρκο."

Ο Σκρούτζ ελέγχει τα λογιστικά της Ελβίρας και βρίσκει ότι ο Πασχάλης είναι παθητικό για το αγρόκτημα. Εκείνος το ακούει κρυφά και αποφασίζει να φύγει.

"Αρειμάνια κόμη."

Ο Φέθρυ ακολουθεί τις τάσεις της μόδας. Αλλά το παρακάνει λίγο.

"Το τέλειο κοινό."

Ο Λούντβιχ καταφέρνει να βρει το ιδανικό κοινό για τις διαλέξεις του. Βασικά, για να ακριβολογούμε, τον βρίσκει εκείνο...

"Εισβολή στον λαβύρινθο."

Ο Σκρούτζ βρίσκει έναν νέο τρόπο να προστατέψει τα δολάρια του.

Αιτήσεις συνδρομής για Μίκυ Μάους, Ντόναλντ και ΚΟΜΙΞ.

Εν κατακλείδι.

Άλλο ένα επεισόδιο που δε ξέρω πως να το περιγράψω. Ετοιμάζουν μία καλή ανατροπή για το φινάλε από ότι διαφαίνεται. Που η ανατροπή ,για όσους είχαν το κουράγιο να διαβάσουν μέχρι εδώ, είναι ηλίου φαεινότερον. Αλλά στο σύνολό της η σειρά έχει τόση μετριότητα που δύσκολα θα αναθεωρήσω...

Πάρα πολύ καλή η ιστορία με τον Πασχάλη. Αδικαιολογήτως απαίσια όμως η συμπεριφορά του Σκρούτζ. Ακολουθεί μία πολύ ευχάριστη άνευ διαλόγων ιστορία με τον Φέθρυ. Συνεχίζουμε με μικρή και όμορφη ιστορία με τον Λούντβιχ Φον Ντρέηκ. Το τεύχος κλείνει με μία υπέροχη ιστορία που συμπεριλαμβάνει μία μη αναμενόμενη συνεργασία.

Σειρά προτίμησης ιστοριών.

1. "Εισβολή στον λαβύρινθο."
2. "Ο Πασχάλης στο τσίρκο."
3. "Αρειμάνια κόμη."
4. "Το τέλειο κοινό."
5. Η νέα ιστορία και δόξα της δυναστείας των Ντακ: "Ο αραχτός αυτοκράτορας."

7.8/10!!!
Τέσσερις ωραίες έως πολύ καλές ιστορίες... Υπομονή άλλα ένα επεισόδιο έμεινε!!! :D

:hop: :hop: :hop:

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.