Μετάβαση στο περιεχόμενο

House of the Dragon (2022- )


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  728 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι, ήταν επεισοδιάρα!  Κάθε δευτερόλεπτο κι ένα μεγαλείο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

έχω φάει κόλλημα :) Έχω δει κάπου 20 φορές τη σκηνή που καταλήγει με αυτό εδώ :)

 

image.png

 

ποίημα :) και η μουσικούλα εξαιρετική! :) 

 

σχόλιο αλλά σε σπόιλερ. Με αφορμή όλο το επεισόδιο και μόνο για όσους έχουν διαβάσει τα βιβλία και ξέρουν τι θα γίνει :) 
 

Spoiler

Οι εικόνες των Rhaenyra και Daemon βουτηγμένους στο αίμα, όταν θεωρούν πως η φάση έχει φτάσει στο αμήν και κινδυνεύει κάτι ζωτικό (η ζωή της μιας και το πρεστίζ του άλλου), είναι τεράστια προοικονομία για το τι θα ακολουθήσει :) Που το λέει και ο τίτλος του βιβλίου (Fire & Blood) αλλά και οι τίτλοι ξεκινήματος που δείχνουν ποτάμια αίματος. Ο δε Matt Smith κάνει παπάδες με τον πιο γκρι χαρακτήρα του βιβλίου. Όπως είπε κάποιος ακόμα και να φανεί στην οθόνη χωρίς να μιλήσει, αρκεί για να απογειώσει την όποια σκηνή :) 

 

άραγε το έχει διαβάσει κανάς άλλος το βιβλίο εδώ μέσα πλην εμού? :) 


:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  728 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 milly-alcock.webp

Εγώ πάλι δεν μπορώ να αποφασίσω αν την -όχι και τόσο- μικρή πριγκίπισσα την πάω με τα χίλια ή θέλω να την κουτουλήσω...

 

Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει. Κρίμα γιατί πολύ ήθελα να γράψω το κλασικό "ε, δεν είναι σαν το βιβλίο..."

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

27 min ago , v hunter d said:

 Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει. Κρίμα γιατί πολύ ήθελα να γράψω το κλασικό "ε, δεν είναι σαν το βιβλίο..."


Μπορείς να το πεις με τεράστια άνεση :D Το βιβλίο είναι γραμμένο στο στυλ παλιών βιβλίων ιστορίας. Γενική καταγραφή ιστορικών συμβάντων με καμπόσο κουτσομπολιό. Δεν ειναι ακριβώς μυθιστόρημα :) Όλοι οι διάλογοι και όλες οι σκηνές που βλέπουμε είναι αποτελέσματα της φαντασίας των σεναριογράφων (μέσα στους όποιους περιορισμούς θέτει το βιβλίο). Ξέρουμε ποιος θα ζήσει, ξέρουμε ποιος θα πεθάνει, ξέρουμε ποιος θα συμμαχήσει με ποιον και πότε. Μένει να δούμε τις ίντριγκες, τα πάθη και τις δολοπλοκίες να εξελίσσονται στην οθόνη. Και να ξεκαθαρίζονται κάποιες καταστάσεις. λχ ξέραμε από το βιβλίο ότι ο Daemon κατηγορήθηκε για την ατάκα που πέταξε μετά από 2 συγκεκριμένους θανάτους του πρώτου επεισοδίου (που του έφεραν μπελάδες :) ), τον είδαμε να την πετάει στο σώου, αλλά ο τρόπος που την είπε, τα συναισθήματα που φαίνεται να τον διακατέχαν, δεν είναι ο τρόπος με τον οποίον μεταφέρθηκαν σε αυτόν που σιχτηριάστκε :) Ο καμβάς υπάρχει, το θέμα είναι το ίδιο, αλλά οι πινελιές, τα χρώματα, οι αποχρώσεις είναι συγκεκριμένες στο σώου :) Δεν αντικρούουν τα όσα λέει το βιβλίο αλλά ζωντανεύουν και δίνουν μια άλλη διάσταση στα όσα ξέρουμε.

Speaking of which, προφανώς όποιος θέλει να μάθει τι θα συμβεί, μπορεί να ανατρέξει σε 1000+1 μέρη του ιντερνετ. Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ το A Wiki of Ice and Fire που αποδελτιώνει όλα όσα έχει γράψει ο RR Martin. Πιστεύω όμως πως αξίζει τον κόπο να διαβάσει κάποιος το βιβλίο :) Διαβάζεται πολύ εύκολα (το έχω κάνει 2 φορές :) αν και εγώ γουστάρω να διαβάζω ιστορία). Είτε πάτε μέσω ίντερνετ, είτε μέσω βιβλίου, θα μάθετε ότι ο Χ σκότωσε τον Ψ, χωρίς να χρειαστεί να περιμένετε όσα χρόνια θα πάρει για να βγούνε όλες οι σεζόν :) Αλλά διαβάζοντας το βιβλίο, μεσα σε 1 μέρα ή μέσα σε μια βδομαδούλα, θα έχετε βιώσει την εξέλιξη της ιστορίας και δεν θα είναι ένα ξερό "ο Χ σκότωσε τον Ψ", αλλά κάτι πιο εμπλουτισμένο :) 


Επιπρόσθετα το βιβλίο καλυπτει 136 χρόνια. Στο σώου θα ασχοληθούμε με κλάσμα αυτών των 136 ετών :) Άρα θεωρητικά μπορείτε να διαβάσετε το σχετικό μέρος του βιβλίου (ή το μισό ή το 1/3. δεν θυμάμαι) και να σας φύγουν άμεσα οι όποιες αγωνίες/ανησυχίες :) 

Αυτή η προτροπή βέβαια αφορά μόνο όσους θέλουν να μάθουν τη γενική πλοκή όσο πιο γρήγορα γίνεται :) 


:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  728 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, germanicus είπε:

Αυτή η προτροπή βέβαια αφορά μόνο όσους θέλουν να μάθουν τη γενική πλοκή όσο πιο γρήγορα γίνεται :) 

Με άλλα λόγια, να μείνω μακριά από βιβλίο και wiki...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

φοβάμαι μη τυχόν θα πρέπει να κλείσεις και το ίντερνετ... :lol: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  728 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, germanicus είπε:

φοβάμαι μη τυχόν θα πρέπει να κλείσεις και το ίντερνετ... :lol: 

 

Να γλιτώσω τα spoilers είπαμε, όχι να πέσω σε κατάθλιψη! 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αναλογιζόμενος το πως μας παρουσίασαν στο GoT τους χαρακτήρες σταδιακά ώστε να μην πάθουμε overdose πληροφοριών, θεωρώ ότι και εδώ κάνουν κάτι παρόμοιο. Επιπρόσθετα ομολογώ ότι δεν θυμάμαι πλέον ποιος πρωτοεμφανιστηκε σε ποιο επεισόδιο. :) Είπα λοιπόν να ρίξω μια ματιά με το ποιοί εμφανίστηκαν στο GoT S01E01. Σε δεύτερη σκέψη, είπα να δω γενικώς ποιοι χαρακτήρες είχαν τα περισσότερα επεισόδια και πότε πρωτοεμφανίστηκε ο κάθε ένας. Περιορίστηκα στους 30+1 με τις περισσότερες εμφανίσεις. Γιατί +1? Διότι εκεί είναι ο Stan the Man και well... he was the man και γενικώς κάθομαι και ψάχνω την εργογραφία του Stephen Dillane έκτοτε :) Προφανώς υπάρχουν και κάποιοι εμβληματικότατοι χαρακτήρες με λιγότερα επεισόδια (Ned Stark, Ygritte (you know nothing Jon Snow), Khal Drogo, Oberyn Martell). Anyhow. 

 

Χαρακτήρας, αριθμός επεισοδίων, χρονιά που πρωτοεμφανίστηκε, και επεισόδιο πρώτης σεζόν στο οποίο εμφανίστηκε (εάν τυχόν ήταν στην πρώτη σεζόν)

Tyrion Lannister     67    11    1
Cersei Lannister      62    11    1
Daenerys Targaryen     62    11    1
Jon Snow     62    11    1
Sansa Stark     59    11    1
Arya Stark     59    11    1
Jaime Lannister     55    11    1
Jorah Mormont     52    11    1
Samwell Tarly     48    11    4
Theon Greyjoy     47    11    1
Lord Varys     46    11    3
Davos Seaworth     42    12    
Brienne of Tarth     42    12    
Petyr 'Littlefinger' Baelish     41    11    3
Bran Stark     40    11    1
Sandor 'The Hound' Clegane     38    11    1
Missandei     38    13    
Bronn      37    11    4
Podrick Payne     35    12    
Grey Worm     34    13    
Eddison Tollett     34    12    
Tormund Giantsbane     33    13    
Grand Maester Pycelle     31    11    3
Melisandre      29    12    
Tywin Lannister     27    11    7
Gilly     27    12    
Margaery Tyrell     26    12    
Joffrey Baratheon     26    11    1
Catelyn Stark     26    11    1
Barristan Selmy     25    11    3
Stannis Baratheon     24    12    

 

 

έτσι, για το τζέρτζελο :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μου είχε λείψει ο απλός λαός :) όχι το HBO σκέλος :lol: (που δεν με χάλασε. απλώς, ο λαουτζίκος ήταν που μου έλειπε)
 


:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Και μετά το μισό Thor 4 πάω και βλέπω το S01E05. Νταξ. Φιλάκια. Γειά. :) 

και εν συνεχεία βλέπω το πρήβιου για το S01E06 :) 

 

 

 

 

Αρχίζει το ματς αδειάσαν οι δρόμοι
Η ώρα ζυγώνει αρχίζει το μάτς
Αρχίζει το ματς ερήμωσε η πόλη
Τρεχάτε κι αρχίζει το ματς

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16028
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Θελω εδω και κανα μηνα να γραψω εδω και ολο το ξεχναω. Παμε λοιπον. Εγω ειμαι φιλος του κοσμου του Τζωρτζ Μαρτιν και εχω διαβασει τα 5 βιβλια (και εχω δει την κεντρικη σειρα) και πανω τοτε στην καψα μου διαβασα και οτι αλλο μπορουσα να βρω οπως πχ τα διηγηματα οπου δυο εξελισσονται στην περιοδο του House of dragons, το βιβλιο εγκυκλοπαιδεια "the world of ice and fire" που ειχε μεσα και αυτην περιοδο και φυσικα πολλα πολλα αρθα στα αντιστοιχα wiki οπου ειδικα για την δυναστεια Ταργκαρυεν εχω διαβασει για καθε μελος.  Το βιβλιο "φωτια και παγος" δεν το εχω διαβασει αλλα σκοπευω στο μελλον αν βγει και ο 2ος τομος (αν και δεν εχω ακουσει και τις καλυτερες κριτικες). 

 

Οποτε θελω να καταληξω οτι εχω ξερω πολλα για την σειρα το που θα εξελιχθει αλλα οχι ομως φυσικα και τις λεπτομερειες.  Τα εχει γραψει πιο πανω ωραια ο   @ germanicus   οποτε δεν χρειαζεται να τα επαναλαβω.   Η σειρα μεχρι στιγμης λοιπον μου φαινεται πολυ καλη.  Στο πρωτο επεισοδιο ενθουσιαστηκα αλλα ηξερα οτι ηταν και η προσμονη και η χαρα του fanboy οτι θα ξαναδουμε κατι στο κοσμο αυτο οποτε δεν το εδεσα και κομπο οτι θα συνεχισει ετσι. Στο 2ο επεισοδια πεσανε λιγο οι τονοι και ψιλοβαρεθηκα αλλα μετα.....  το πραγμα απογειωθηκε.   3ο επεισοδιο εξαιρετικο και απο κοντα ακολουθουν το 4ο και 5ο.  Εχει μεσα τρελλη προοικονομια με τις αλληλεπιδρασεις των χαρακτηρων και δεν νομιζω οτι εχει καποια περιττη σκηνη. Καθεμια εχει το λογο της και προχωραει την πλοκη. Μακαρι να συνεχισει ετσι με το γκαζι στο τερμα. Στα πολυ συν της σειρας ειναι οτι κανει αλματα οποτε βλεπεις εξελιξεις και γεγονοτα γρηγορα (κατι λογικο γιατι εχει να καλυψει περιοδο αρκετων ετων).   Οποτε ειλικρινα ελπιζω να μην την κρατησουν πολλες σεζον και αρχισουν να τεντωνουν τα πραγματα.

 

Οι ηθοποιοι ολοι καλοι νομιζω αν και εμενα ο αγαπημενος μου σαν ερμηνεια ειναι ο βασιλιας Βισερυς. Δυνατος και ο Νταεμον αλλα και οι δυο πιτσιρικες που παιξανε καλα τους ρολους τους και ελπιζω οι ηθοποιοι που θα τις αντικαταστησουν (σαν πιο ενηλικες εκδοχες τους) να συνεχισουν το ιδιο καλα αν οχι καλυτερα.   

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

κόσμος έρχεται. κόσμος φεύγει. χαρακτήρες πτερόεντες :lol: μια χαρά πάντως :D 

 

 

 

:cheers5: 

 

edit το Fire & Blood (που το έχω διαβάσει δις) είναι καλύτερο από το World of Ice & Fire που δεν έχω κατορθώσει να διαβάσω ούτε το μισό :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  629
  • Reputation:   3251
  • Achievement Points:  652
  • Days Won:  1
  • With Us For:  907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 hours ago, germanicus said:

edit το Fire & Blood (που το έχω διαβάσει δις) είναι καλύτερο από το World of Ice & Fire που δεν έχω κατορθώσει να διαβάσω ούτε το μισό :) 

 

Ήρθε και μετά το Fire & Blood. Όχι μόνο αυτό, μεγάλο κομμάτι του World of Ice & Fire το είχαν κόψει και το έβαλαν στο Fire & Blood. Θα είναι και ο 2ος τόμος άλλος τόσος. Καλά πάει αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

τι παπάδες κάνουν ρε?!?!? :D ενώ ήξερα τι θα συμβεί μετά την πτήση, τα μάτια μου είχαν κολλησει βεντούζα στην οθόνη :) wow.

 

Και όσον αφορά το φινάλε, επειδή με τρώει να σχολιάσω :) μην το ανοίξετε αν δεν έχετε διαβάσει το βιβλίο. θα το φάτε από κάπου το συγκεκριμένο σπόιλερ εν καιρώ, αλλά δεν θέλω να έχω εγώ την ευθύνη :) 

 

Spoiler

ξαφνιάστηκα από την αλλαγή στην τύχη του Laenor και του εραστή του. από τη μια μου έκατσε καλά διότι μου ήταν προφανές από τα βιβλία ότι ο Daemon είναι προς το οκ (αν σκεφτούμε τις τελευταίες μέρες/εβδομάδες πριν τον θάνατό του). από την άλλη, τώρα που το σκέφτομαι, δεν ξέρω εάν συνολικά είναι καλό που τον αγιοποιούν τόσο. από τα θετικά του όλου σύμπαντος του Martin είναι το πόσο απίστευτα γκρίζα, ρεαλιστικά και κυνικά είναι όλα (άρα η πληρης αγιοποίηση αφαιρεί πράγματα). Από την άλλη ομολογώ πως δεν ξέρω εάν η γκριζάδα εντέλει θα δούλευε στην αφήγηση. Χρειάζεται να ενδιαφέρεσαι για την μοίρα των χαρακτήρων. Και άμα ήταν τελείως γκρίζος, τότε ίσως να γινόταν αδιάφορος... 


S01E08

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  728 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 ώρες πριν, germanicus είπε:

τι παπάδες κάνουν ρε?!?!? :D ενώ ήξερα τι θα συμβεί μετά την πτήση, τα μάτια μου είχαν κολλησει βεντούζα στην οθόνη :) wow.

 

Εγώ που δεν ήξερα να δεις τι έπαθα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16028
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Η σειρα ειναι πολυ πολυ καλυτερη απο οσο περιμενα αρχικα.  Καθε επεισοδιο και πορωση.  Ελπιζω να συνεχισουν ετσι και στα αλλα τρια για να κλεισει η σεζον επικα (φανταζομαι ισως τι θα συμβει στο τελευταιο επεισοδιο). Αλλα αυτο που θελω ειναι να μην κρατησει πολυ. Δηλ αν κανει επιτυχια και θελουν να το ξεχειλωσουν θα χαλασει το πραγμα.  Δηλ γνωμη μου ειναι οτι η 2η σεζον πρεπει να ειναι και η τελευταια και να εχουμε σε καθε επεισοδιο και εκει γρηγορες εξελιξεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το να ειπωθει η υπόλοιπη ιστορία από τα σχετικά κεφάλαια του Fire & Blood σε μια σεζόν είναι σα να ζητάει κανείς την τελευταία σεζόν του GoT σε ένα επεισόδιο. Δεν παίζει. Άπειροι θάνατοι, απειρα πισώπλατα μαχαιρώματα, άπειρες προδοσίες, άπειρες ανατροπές :) Αυτή εδώ η σεζόν είναι κυριολεκτικά πρόλογος (και σε τεραστιο βαθμό εισαγωγή στους χαρακτήρες). Έχει, προφανώς, επικές στιγμές αλλά επί του παρόντος βλέπουμε επεισόδια διάσπαρτα στον χρόνο και όχι συγκεκριμένες περιπέτειες συγκεκριμένων χαρακτηρων που παρουσιάζουνται από συγκεκριμένους ηθοποιούς :) 

Από εκεί και πέρα. Κοιτάζω ένα αγγλόφωνο pdf του Fire & Blood. Η ιστορια που βλέπουμε ξεκινάει στη σελίδα 374 του βιβλίου (στο συγκεκριμένο pdf). Ο επίλογός της είναι στη σελίδα 646. Προφανώς έχει ιστορίες με όσους έχουν επιβιωσει και μετά από αυτή τη σελίδα, αλλά πιθανολογώ πως θα την σταματήσουν εκεί. Ή έστω, ας πάρω αυτό ως υπόθεση εργασίας. Στο S01E07 καλύψαμε και όσα έγιναν μέχρι τη σελίδα 422. 7 σελίδες ανά επεισόδιο. Κρινοντας από τους τίτλους των επεισοδίων, πιθανολογω πως το 10ο θα φτάσει μέχρι περίπου την 446. Αυτό διατηρεί και τον ρυθμό 7 σελίδες ανα επεισόδιο.


646-446=200. 200/7=29. Άρα, εάν προχωρήσει με τον ίδιο ρυθμό, μιλαμε για άλλες 3 σεζόν. Αυτό ψιλοκολλάει και με τους τίτλους των κεφαλαίων, αφού φαίνεται σα να μιλάμε για 2 κεφάλαια ανά σεζόν. 

Αυτό τώρα είναι μια δική μου εκτίμηση, θεωρώντας ότι θα πάει μέχρι και το κεφάλαιο Aftermath, the hour of κάτι :) Δε νομίζω ότι θα συμπεριλάβει τα τρια επόμενα κεφάλαια που έχουν κοινό τίτλο Under κάτι ή το τελευταίο. :) Δεν έχω διαβάσει κάπου το πόσες προγραμματιζουν ή το πως σκέφτονται να το πάνε. Άνετα μπορεί να είμαι off ή να βγω off :) 
 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16028
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ germanicus    το ξερω οτι εχει πολυ πραγμα να δειξει και πολλες πολλες μαχες ακομα. Απλα φοβαμαι μην το τεντωσουν. Αν μεινει σε ενα φυσιολογικο αριθμο σεζον (πχ 4 που λες εσυ) δεν με χαλαει και ομολογω οτι 2 που ειπα ειναι λιγες για να χωρεσουν. Απλα μην θελουν να το πανε 8 και 10 για  το αρμεξουν και παιζει καθυστερηση της καθυστερησης. Αν συνεχισουν στο ιδιο στυλ δηλ στο ρυθμο που τωρα κρατανε θα παει μια χαρα. Αλλα αυτο δεν το ξερω γιατι αλλαζουν και τα προσωπα πχ ο showrunner (δεν ξερω πως μεταφραζεται ακριβως, να το πω απλα επικεφαλης-υπευθυνος ολης της σειρας) Miguel Sapochnik  δεν θα συνεχισει την 2η σεζον (αν δεν τον θυμασαι εχει επισης σκηνοθετησει 3 επεισοδια κιολας στο house of dragon αλλα και μερικα πολυ καλα επεισοδια στη μαμα σειρα πχ την μαχη των μπασταρδων αλλα και την τελικη μαχη με τους whitewalkers)

 

Παντως μεχρι στιγμης για 2η σεζον εχει ανανεωθει η σειρα και αυτο συνεβη μετα την προβολη του πρωτου επεισοδιου που ειδαν περιπου πως θα πανε τα νουμερα και αν τους συμφερει. Οποτε παιζει παντα και το ενδεχομενο να κοπει αν μια σεζον δεν παει καλα σε νουμερα. (βεβαια οπως διαβαζω παει καλα σε θεασεις αλλα και σε κριτικες και οποτε λογικα θα συνεχισει ανετα).

 

53 min ago , germanicus said:

Aftermath, the hour of κάτι 

 

Ε μεχρι εκει πρεπει να παει γιατι ειναι η ληξη

 

Spoiler

the hour of wolf με τους stark να παιζουν ρολο κομβικο στο τελος.

 

 

Πιο μετα δεν πολυχρειαζεται.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όντως δεν πολυχρειάζεται πιο μετά, αλλα σκέφτομαι το σενάριο του ότι "σπάει τα ταμεία" και θέλουν να προσθέσουν επεισόδια. Ξέρω ότι ετοιμάζουν κι άλλες σειρές, αλλά κρατάω την επιφύλαξη που είπα :) 

Όσον αφορά τους συντελεστές. Καλώς ή κακώς δεν παρακολουθώ ποιος κάνει τι. Προφανώς έχω ακουστά τον Sapochnik. Αυτός νόμιζα πως ήταν καλός για να γυρίζει επισόδεια επικούρες. Αγνοώ πλήρως για το ποιος ευθύνεται για αυτά που βλέπουμε. Διότι θεωρώ πως ανεξαρτήτως σκηνοθεσίας, υπάρχει μια πολύ καλή επεξεργασία του βιβλίου. Τα πράγματα που κράτησαν, τα πράγματα που άλλαξαν, ο τρόπος που επέλεξαν να τα δείξουν, ο τρόπος που στήνουν τη συνέχεια. Θεωρώ πως άμα κάποιος κάτσει και φάει την ώρα του βλέποντας ξανά και ξανά και ξανά όλα τα επεισόδια μέχρι τώρα και αναλύοντας τι λένε, τι δείχνουν, ποιον δείχνουν, που δείχνουν τον κάθε ένα κ.ο.κ., και αναλογιστούν "αυτόν τώρα γιατί τον έδειξαν να κάθεται εκεί? τι θα μπορούσε να έκανε? γιατί δεν έκανε εκείνο, γιατί μας τον έδειξαν αυτό κι όχι τον άλλο", θα καταλάβουν πράγματα για τη συνέχεια :) ή έστω βλέπω εγώ ότι κολλάνε.

 

λχ όταν η Rhaenyra γύρισε από το κυνήγι, μας έδειξαν ένα τυπά να της χαμογελάει ενώ έγδερνε ένα κουνέλι. Με είχε εντυπωσιάσει που τον έδειξαν. Δεν τον είχα προσέξει σε προηγούμενες σκηνές, στα 1-2-3 δευτερόλεπτα που τον είχαν "συστήσει" (όσο τον είχαν συστήσει :D ) . Εκεί όμως, έκανε μπαμ ότι κάτι έπαιζε. Νόμιζα πως ήταν ένα "αποκτά τον σεβασμό κάποιων όπως γυρνάει και με την εικόνα που βγάζει"... :) Well, η σημασία του Harwin Strong νομίζω πως είναι γνωστή :) Απλώς μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν ένας τίποτας για εμένα :) (ως φιγούρα στο σώου)


ή η συμπεριφορά του Laenor Valeryon στο πολεμικό συμβούλιο στα Stepstones. Οι κουβέντες του λειτουργήσαν καταλυτικά για την εξέλιξη του επεισοδίου, αλλά ταυτόχρονα μας είπαν ότι δεν είναι φλούφλης, ότι καθαρίζει κόσμο :) θα μου πεις "οκ, το είδαμε αυτό σε άλλα επεισόδια να το κάνει?". Δεν το είδαμε είναι η αλήθεια. Αλλά πράγματα που έχει πει έκτοτε, συμβαδίζουν με το ότι δεν έχει ιδιαίτερο θέμα να ρισκάρει το τομάρι του σε μάχη :) 

 

η μόνη σκηνή που έχω πει meh μέχρι στιγμής ήταν στο τελευταίο επεισόδιο αυτή της παραλίας... Τράβηξε λίγο παραπάνω απ'όσο θα ήθελα. Άντε να πω όμως ότι αυτό έγινε εξ'επι τούτου για να δείξει ότι εδώ έχουμε κάτι διαφορετικό απ'ότι είδαμε σε άλλες παρόμοιες φάσεις :) 
 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εκπληκτικός Paddy Considine, εκπληκτική γραφή από τους σεναριογράφους γενικώς. Επίσης, εάν θεωρούμε ως καλό ηθοποιό όποιον σου ξυπνάει μίσος, απέχθεια και εκνευρισμό, τότε είναι εκπληκτικός και ο Rhys Ifans :D 3ος εκπληκτικός ο Ewan Mitchell που παίζει τον μονόφθαλμο Aemond. Επί του παρόντος στον τρόπο που γράφει στην οθόνη. Το παλλικάρι μπορεί να κάνει καριέρα typecasted ως Ναζί σε ταινίες του ΒΠΠ. :lol: Έχουν κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά στο casting και στο σενάριο :) 

 

S01E09 προτελευταίο

 

 

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16028
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

2 hours ago, germanicus said:

Εκπληκτικός Paddy Considine, εκπληκτική γραφή από τους σεναριογράφους γενικώς. Επίσης, εάν θεωρούμε ως καλό ηθοποιό όποιον σου ξυπνάει μίσος, απέχθεια και εκνευρισμό, τότε είναι εκπληκτικός και ο Rhys Ifans :D 3ος εκπληκτικός ο Ewan Mitchell που παίζει τον μονόφθαλμο Aemond. Επί του παρόντος στον τρόπο που γράφει στην οθόνη. Το παλλικάρι μπορεί να κάνει καριέρα typecasted ως Ναζί σε ταινίες του ΒΠΠ. :lol: Έχουν κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά στο casting και στο σενάρι

 

 

Συμφωνω σε ολα.  Εγω το εχω ξαναγραψει οτι ο Paddy ειναι ο αγαπημενος μου σε ερμηνεια.  Επισης αυτος που κανει τον Aemond τρελη σκατοφατσα οντως μπορει να κανει καριερα σαν "κακος"! Εξαρεικη η 1η σεζον, ελπιζω να παμε εξισσου δυνατα στα 2 τελευταια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η σκηνή που πέφτει το στεμμα και το σηκωνει ο άλλος είναι αυτοσχεδιασμός :) έπεσε, πήγε ο άλλος να τον βοηθησει και η σκηνοθέτης συνέχισε να γυρίζει. 

μνημονεύεται σε διάφορα σάητ του ίντερνετ. ενα απο αυτά

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πραγματικά επεισοδιάρα! Η ερμηνεία του Paddy ήταν συγκλονιστική και άξια για Emmy!   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16028
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

On 10/4/2022 at 2:21 PM, germanicus said:

Άρα, εάν προχωρήσει με τον ίδιο ρυθμό, μιλαμε για άλλες 3 σεζόν. Αυτό ψιλοκολλάει και με τους τίτλους των κεφαλαίων, αφού φαίνεται σα να μιλάμε για 2 κεφάλαια ανά σεζόν. 

 

Το ειπε και ο Μαρτιν οτι θελει 4 σεζον των 10 επεισοδιων για να καλυφθει σωστα!  Αρα επεσες ακριβως μεσα στους υπολογισμους σου με βαση το βιβλιο και μακαρι να παει μεχρι εκει. Και να αποδωθει σωστα και να μην το ξεχειλωσουν με υπερβολικα πολλες σεζον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  728 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταπληκτική η σειρά, κάθε επεισόδιο και καλύτερο. Το επόμενο είναι το 9ο. Και ξέρετε τι γίνεται στο 9ο επεισόδιο κάθε κύκλου σε αυτές τις σειρές, έτσι; Πάρτε χαπάκια για την πίεση και ετοιμαστείτε 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

σύμφωνα με τα βιβλία, στο επόμενο επεισόδιο θ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πάντως δεν χρειάζεται να διαβάσει κάποιος το βιβλίο για να καταλάβει τι θα γίνει μετά τον θάνατο του Vicerys. Το θέμα είναι πως θα γίνει και ποιοί θα επιβιώσουν!  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν με πολυενθουσίασε το επεισόδιο για να πω την αμαρτία μου. Διάφορες αλλαγές ή ίσως προσθήκες στο βιβλίο. Από την άλλη σημειώνω κάτι που διάβασα (νομίζω ατάκα του RR Martin) στο στυλ "κάποιοι διαμαρτύρονται που δεν γίνονται flesh out πράγματα όπως η σχέση του τάδε με τον δείνα. εάν το συνέβαινε αυτό, κάποιοι άλλοι θα διαμαρτύρονταν ότι είναι πολύ αργό". Νομίζω πως αυτό συνέβη με αυτό το επεισόδιο. Οι προσθήκες που έκαναν, they fleshed out things. Καλό? Κακό? ω γουελ. Πάει, έγινε. 

 

α, και πριν το spoiler. Δεύτερη φορά που οι blacks κάνουν το κομμάτι τους και πεθαίνει κοσμάκης χωρίς αυτοί να ασχολούνται και με το σώου να το χειρίζεται ως "δεν τρέχει τίποτα". Αν και νομίζω πως οι σεναριογράφοι ξέρουν ότι το βλέπουμε, το παρουσιάζουν εξ'επί τούτου με αυτό τον τρόπο και θα το "εκμεταλλευθούν" με κάποιο τρόπο αργότερα.

 

Ανοίξτε μόνο άμα έχετε διαβάσει το βιβλίο. :) 

 

 

Spoiler

ωι μάναμ. Τέλειωσε το επεισόδιο, ήμουν με ένα ψιλοmeh και μετά είδα το τρέηλερ :) Καραεγγυημένα στο επόμενο θα καθαρίσει ο Aemond τον Lucerys. Θεωρώ τέρμα πιθανό ότι θα τελειώσουν το επεισόδιο και τη σεζόν με αυτό και με μια "υπόσχεση" ότι τώρα θα αρχίσουν όλοι να σφάζουν τους πάντες αβέρτα :) Και εκεί που ο κόσμος περίμενε ΤΟ συμβάν στο 9, θα του έρθει στο 10 και θα μείνει με το bird στο χέρι και το σαγόνι στο πάτωμα :)

 

S01E10
 

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  728 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τη πάτησα κι εγώ με το 9ο επεισόδιο. Και όλο έλεγα τώρα θα γίνει το μεγάλο μπαμ και τώρα θα αρχίσει το νταβαντούρι και τώρα θα πέσουν κεφάλια, θα τους κάνουν μπάρμπεκιου οι δράκοι όλους αλλά...ε, κάτι έγινε. Χωρίς να ξέρω τι γίνεται παρακάτω, νομίζω πως το επεισόδιο αυτό είναι ένα επεισόδιο προετοιμασίας γι' αυτά τα κατακλυσμιαία που θα έρθουν στο τελευταίο αλλά και στην επόμενη σαιζόν. Λάτρεψα το κοντράστ των δύο δίδυμων και την αρχοντιά του σερ Χάρολντ.

 

υγ. Να το γράψω τώρα, πριν τελειώσει η σαιζόν. Και στο HotD έχουμε την εκπροσώπηση και τη διαφοροποίηση. Άνθρωποι από φυλές που δε θα έπρεπε να υπάρχουν στις πόλεις και τα βασίλεια εμφανίζονται δεξιά και αριστερά ενώ θίγονται και κάποια "φλέγοντα κοινωνικά θέματα". Αλλά πρώτον γίνονται όλα αυτά χωρίς κηρυγματικό, πομπώδη τρόπο και δεύτερον είναι τόσο καλή η σειρά που δε γίνεται κουβέντα γι' αυτά ούτε από τους πιο θερμούς "αντιφρονούντες".

Επεξεργασία από v hunter d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Χιουμοριστικό βιντεο αλλά μόνο για όσους έχουν δει και το S01E09 :) 


 



:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.