Μετάβαση στο περιεχόμενο

House of the Dragon (2022- )


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

11.jpg  22.jpg

 

S01E01 - Fire will reign

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

House of the Dragon S01E01

 

:wow: Η μαγεία δεν έχει χαθεί :) Λουσάτη υπερπαραγωγή που στέλνει το Witcher και όλα τα άλλα για βρούβες. Σκηνές τίγκα σε κομπάρσους που δείχνουν έναν ζωντανό κόσμο. Δεν ξέρω πως ακριβώς θα πάει το ότι το πρωτότυπο υλικό είναι περισσότερο ένα βιβλίο ιστορίας, παρά ένα μυθιστόρημα. Ως βιβλίο ιστορίας δέχεται πολλές μεταφράσεις/ερμηνείες. λχ σου λέει "έμαθε ο τάδε ότι ο χ είπε το δείνα", αλλά ως βιβλίο ιστορίας δεν σου έχει ούτε τη σκηνή που το έμαθε, ούτε τη σκηνή που το είπε ο άλλος. Άρα μπορείς να τα πλάσεις όπως θες. Επαφίεται λοιπόν στη μαγκιά των σεναριογράφων ως προς το τι θα μεταφέρουν. Υπήρξαν σκηνές που δεν τις βρήκα ρεαλιστικές και νομίζω ότι μπήκαν προκειμένου να μεταφέρουν ένα νόημα, μια ιδέα, γρήγορα στον θεατή. (δυστυχώς ως ένα βαθμό αυτό ήταν ένα πρόβλημα που είχαν οι τελευταίες σεζόν του GoT). Υπήρχαν και σκηνές ρεαλιστικότατες. 

Προσωπικά γούσταρα πολύ :) 


έχω διαβάσει δύο φορές το Fire & Blood και μου άρεσε και τις 2. Θα περάσω πολύ καλά :) 
 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5268
  • Reputation:   56263
  • Achievement Points:  5440
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

4 hours ago, germanicus said:

:wow: Η μαγεία δεν έχει χαθεί :) Λουσάτη υπερπαραγωγή που στέλνει το Witcher και όλα τα άλλα για βρούβες.

 

Ε όχι και για βρούβες ο Γητευτής! (Αλλά το HOD καλό φαίνεται! :) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to House Of The Dragon (2022- )

  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5754 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είδα και εγώ το 1ο επεισόδιο. Το πρώτο που θέλω να πώ είναι ότι μου θύμισε πόσο πολύ μου έχει λείψει το GOT. Τώρα για τα όσα είδαμε, σίγουρα είναι αρκετά προσεγμένη παραγωγή και οπτικά ανταποκρίνεται πλήρως στις προσδοκίες και στις απαιτήσεις.  Η δράση αρκετά καλή, το σκηνικό έχει στηθεί ιδανικά και αν και δεν έχω διαβάσει το Fire&Blood νομίζω ότι η σειρά θα τα πάει μια χαρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1677 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Αυτές τις σειρές πού μπορούμε να τις δούμε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τις σειρές της HBO τις έχει το Vodafone TV

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  629
  • Reputation:   3254
  • Achievement Points:  652
  • Days Won:  1
  • With Us For:  913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 min ago , olyssesmoore said:

Αυτές τις σειρές πού μπορούμε να τις δούμε;

 

Στον μαγικό κόσμο του ίντερνετ προς το παρόν. Εκτός αν το έχει το Vodafone TV που έχει τα δικαιώματα του HBO Max στην Ελλάδα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1677 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

8 λεπτά πριν, StefanosPap είπε:

 

Στον μαγικό κόσμο του ίντερνετ προς το παρόν. Εκτός αν το έχει το Vodafone TV που έχει τα δικαιώματα του HBO Max στην Ελλάδα

Ώστε υπάρχουν διαθέσιμα πειρατικά στο ίντερνετ; Νόμιζα ότι θα γίνουν διαθέσιμα μετά από καιρό, αφού τελειώσει η σεζόν...

Επεξεργασία από olyssesmoore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  629
  • Reputation:   3254
  • Achievement Points:  652
  • Days Won:  1
  • With Us For:  913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 min ago , olyssesmoore said:

Ώστε υπάρχουν διαθέσιμα πειρατικά στο ίντερνετ; Νόμιζα ότι θα γίνουν διαθέσιμα μετά από καιρό, αφού τελειώσει η σεζόν...

 

Μπα σε τέτοιες περιπτώσεις μετά από λίγες ώρες είναι διαθέσιμο το επεισόδιο. Δεν χρειάζεται να τελειώσει η σειρά πχ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μην κάνετε το λάθος να κάνετε εκπτώσεις στην εικόνα και στον ήχο. Νταξ, δεν είναι GoT S08E03 όπου όποιος δεν είχε καλή οθόνη ή είχε αναμένα τα φώτα έβριζε γιατί δεν είδε τίποτα :) Αλλά έχει πραγματικά καλή εικόνα και πραγματικά καλό ήχο. Αξίζει να το απολαύσετε σε όσο καλύτερες συνθήκες γίνεται :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  734 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

23 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Ώστε υπάρχουν διαθέσιμα πειρατικά στο ίντερνετ; Νόμιζα ότι θα γίνουν διαθέσιμα μετά από καιρό, αφού τελειώσει η σεζόν...

Μη φωνάζεις, θα μας κάψεις!

 

Πρώτο επεισόδιο, υπέροχο. Οι συντελεστές δείξαν πώς γίνονται οι σωστές δουλειές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Εντέλει δεν υπάρχει S01E02 trailer/teaser/promo. Η HBO επέλεξε να βγάλει κάτι που να αφορά τα επόμενα επεισόδια γενικώς.

Weeks Ahead Trailer

 

 

:cheers5: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  53
  • Reputation:   189
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5495 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εγώ θα διατυπώσω διαφορετική άποψη.. Ναι καλοφτιαγμένο δεν λέω, αλλά τίποτα νέο, καμία ουσία, καμία προσπάθεια να ξεφύγουμε από την πεπατημένη. Ιδιο gore, ένας κακός για να έχουμε να συζητάμε, βάλε και λίγο σεξ χωρίς κανέναν νόημα, δράκους που υπάρχουν χωρίς να εξυπηρετούν καμία πλοκή και μία γυναίκα στον θρόνο για να είμαστε woke. Το πρώτο επεισόδιο δεν έλεγε τίποτα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

S01E02. Αυτή τη φορά το cgi με ψιλοχάλασε. Οι εξωτερικές σκηνές στο Dragonstone μου θύμισαν πάρα πολύ γραφικά από βιντεοπαιχνίδι και όχι αυθεντική ατμόσφαιρα. Από εκεί και πέρα μια χαρά. Έχοντας διαβάσει το βιβλίο δις, ξέρω τι θα συμβεί, που το πάει κ.ο.κ. Οπότε με το που ξεκίνησα το επεισόδιο ήμουν λίγο αφηρημένος και έκανα κι άλλα πράγματα. Από κάποιο σημείο όμως, με απορρόφησε. Κάποιες αλλαγές που έχει από το βιβλίο (λχ η ηλικία της Rhaenyra, που το 106 είναι 9 ετών στο βιβλιο) δίνει ευκαιρίες για ενδιαφέροντα plot-lines/συμβάντα. Τα οποία προφανώς με πιάνουν εξ'απήνης. Μέχρι στιγμής όμως αυτές οι αλλαγές δε νομίζω ότι είναι εκτός του πνεύματος του βιβλίου.

S01E03 Preview

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  629
  • Reputation:   3254
  • Achievement Points:  652
  • Days Won:  1
  • With Us For:  913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 8/28/2022 at 4:14 PM, michpan said:

Εγώ θα διατυπώσω διαφορετική άποψη.. Ναι καλοφτιαγμένο δεν λέω, αλλά τίποτα νέο, καμία ουσία, καμία προσπάθεια να ξεφύγουμε από την πεπατημένη. Ιδιο gore, ένας κακός για να έχουμε να συζητάμε, βάλε και λίγο σεξ χωρίς κανέναν νόημα, δράκους που υπάρχουν χωρίς να εξυπηρετούν καμία πλοκή και μία γυναίκα στον θρόνο για να είμαστε woke. Το πρώτο επεισόδιο δεν έλεγε τίποτα

 

Επειδή κάπου το χάνω, το να είναι γυναίκα στον θρόνο πως είναι ακριβώς woke;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

15 hours ago, germanicus said:

Μέχρι στιγμής όμως αυτές οι αλλαγές δε νομίζω ότι είναι εκτός του πνεύματος του βιβλίου.


Αυτό που είναι εκτός πνεύματος του βιβλίου αφορά τους White Walkers

 

Spoiler

Η ατάκα του Viserys "υπάρχει ένας θρύλος για αυτόν που θα έρθει να μας σώσει από τον χειμώνα μπλαμπλα" με χάλασε πάρα πολύ. Τέτοια σπουδαία ιστορία και την λέει μόνο ο βασιλιάς στον διάδοχο? Κι αν πεθάνει ο βασιλιάς πριν την πει? :) Ο Martin δε νομίζω ότι κάνει τέτοια "ανιστόρητα" λάθη. λχ ήταν κρατικό μυστικό στο Βυζάντιο το υγρό πυρ. Αλλά δεν το ήξερε μόνο ο αυτοκράτορας :) (όπου πάρα πολλοί δολοφονήθηκαν από τον επόμενο). Ούτε ήταν και *τόσο* μυστικό. Έχουμε αναφορές ότι χρησιμοποιούσαν κατι παρόμοιο οι Άραβες στην Ισπανία. Ούτε οι μεταξοσκώληκες ήταν *τόσο* μυστικό. Πιθανότατα να ήξεραν λίγοι πως να τους εκθρέψουν, πως να επεξεργαστούν το μετάξι κ.ο.κ. (εάν δεν απατώμαι οι Δυτικοί τα πήραν αυτά μετά το 1204). Αλλά δεν το ήξεραν 2 νοματαίοι σε όλη την επικράτεια :) Τέτοιες ατάκες είναι από απλοϊκά μυθιστορήματα :)

 

χαίρομαι που δεν είδα αναφορά στο 2ο επεισόδιο. Υπάρχει όμως στο γενικό τρέηλερ της προπερασμένης εβδομάδας για το υπόλοιπο της σεζόν. Έχει ειπωθεί επίσης ότι θα αγγιχθεί το θέμα, νομίζω σε μια προσπάθεια να συνδέσουν την φάση με το GoT και να απαντήσουν σε πράγματα που είχαν μείνει αναπάντητα εκεί. Θεμιτό ως ιδέα, αλλά μου φαίνεται να βγαίνει κακό ως εκτέλεση. Οψόμεθα :) 

φυσικά επειδή δεν έχω διαβάσει όλα τα spinoffs, μπορεί να υπάρχουν αναφορές εκεί και να λύνονται πράγματα εκεί. θα μπορούσαν κι όλας να είναι πράγματα από τα αδημοσίευτα 2 τελευταία του Song of Ice and Fire. (αλλά να τα έχει ήδη γράψει ο Martin ή να τα έχει πει στους δημιουργούς του σώου). Απλώς όπως είπα, έχω ένα ψιλοθεματάκι με την εκτέλεση :) 


:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

image.jpeg

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  734 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 30/8/2022 στο 1:49 ΠΜ, StefanosPap είπε:

 

Επειδή κάπου το χάνω, το να είναι γυναίκα στον θρόνο πως είναι ακριβώς woke;

Φαντάζομαι το συνδέει με τη "δίψα" των μεγάλων στούντιο για "strong female characters"  οι οποίες είναι "strong" μόνο και μόνο επειδή είναι "female" και κάνουν τα πάντα καλύτερα από τους male characters. Τώρα, δεν ξέρω αν εμπίπτει σε αυτή τη κατηγορία η βασιλοπούλα της συγκεκριμένης σειράς, δε ξέρω και πως είναι τα βιβλία, ίσως όμως έχει κάποια τέτοια στοιχεία. Αλλά νομίζω πως είναι υπερβολή να τη χρεώσουμε στο γενικότερο woke κλίμα. Και θα με ρωτήσει κανείς γιατί αναλύω σκέψεις άλλου ανθρώπου αφού δε ξέρω τι σκέφτεται. Έλα μου ντε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  629
  • Reputation:   3254
  • Achievement Points:  652
  • Days Won:  1
  • With Us For:  913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

24 min ago , v hunter d said:

Φαντάζομαι το συνδέει με τη "δίψα" των μεγάλων στούντιο για "strong female characters"  οι οποίες είναι "strong" μόνο και μόνο επειδή είναι "female" και κάνουν τα πάντα καλύτερα από τους male characters. Τώρα, δεν ξέρω αν εμπίπτει σε αυτή τη κατηγορία η βασιλοπούλα της συγκεκριμένης σειράς, δε ξέρω και πως είναι τα βιβλία, ίσως όμως έχει κάποια τέτοια στοιχεία. Αλλά νομίζω πως είναι υπερβολή να τη χρεώσουμε στο γενικότερο woke κλίμα. Και θα με ρωτήσει κανείς γιατί αναλύω σκέψεις άλλου ανθρώπου αφού δε ξέρω τι σκέφτεται. Έλα μου ντε...

 

Κανονικά θα το προσπερνούσα λόγω αυτού που λες στο τέλος, αλλά ας το πάρω ως αφορμή να γράψω τα παρακάτω. Προβλήματα με τους γυναικείους χαρακτήρες ως προς το γράψιμό τους έχει και η σειρά του GoT και τώρα το House of the Dragon. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την επιλογή του ποιο άτομο κάθεται στο θρόνο. Εκτός αν το άτομο που τον ενοχλεί μια τέτοια απόφαση δεν έχει καμία επαφή με το γενικότερο lore του κόσμου του Martin. Τότε ναι. Και η μάνα μου να κάτσει στον θρόνο είναι θέμα. Όμως, οκ το καταλαβαίνω. Μάθαμε τον τελευταίο καιρό μια καινούργια λέξη όπως το "woke" και το πετάμε παντού. Σε κάποια χρόνια θα μας περάσει κι αυτό. Καλή καρδιά.

 

Ως προς την σειρά του topic, έχω προφανώς άποψη μέχρι τώρα από αυτά που έχω δει. Αλλά όπως και σε άλλες σειρές, προτιμώ να τελειώσει για να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  734 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 λεπτά πριν, StefanosPap είπε:

Κανονικά θα το προσπερνούσα λόγω αυτού που λες στο τέλος, αλλά ας το πάρω ως αφορμή να γράψω τα παρακάτω. Προβλήματα με τους γυναικείους χαρακτήρες ως προς το γράψιμό τους έχει και η σειρά του GoT και τώρα το House of the Dragon. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την επιλογή του ποιο άτομο κάθεται στο θρόνο. Εκτός αν το άτομο που τον ενοχλεί μια τέτοια απόφαση δεν έχει καμία επαφή με το γενικότερο lore του κόσμου του Martin. Τότε ναι. Και η μάνα μου να κάτσει στον θρόνο είναι θέμα. Όμως, οκ το καταλαβαίνω. Μάθαμε τον τελευταίο καιρό μια καινούργια λέξη όπως το "woke" και το πετάμε παντού. Σε κάποια χρόνια θα μας περάσει κι αυτό. Καλή καρδιά.

 

Ε, εδώ που τα λέμε έχει έντονη παρουσία τα τελευταία χρόνια το woke κλίμα. Ειδικά στις μεγάλες παραγωγές. Γενικά υπάρχει πρόβλημα στους γυναικείους χαρακτήρες(και ναι, είναι επίπτωση της επικράτησης του woke κλίματος που δεν επιτρέπει να γράψεις κακούς ή με αδυναμίες γυναικείους χαρακτήρες χωρίς να σε κράζουν ασύστολα από το twitter άνθρωποι που δε θα δουν την ταινία έτσι κι αλλιώς). Από την άλλη υπάρχει και μια υπερβολική καχυποψία και βλέπουμε παντού(το κάνω κι εγώ) wokeness.

 

8 λεπτά πριν, StefanosPap είπε:

Ως προς την σειρά του topic, έχω προφανώς άποψη μέχρι τώρα από αυτά που έχω δει. Αλλά όπως και σε άλλες σειρές, προτιμώ να τελειώσει για να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Αυτό χαλάει όλη τη διασκέδαση. Να κράξεις, να το πάρεις πίσω, να εγκωμιάσεις, να το πάρεις κι αυτό πίσω....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  629
  • Reputation:   3254
  • Achievement Points:  652
  • Days Won:  1
  • With Us For:  913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

16 min ago , v hunter d said:

Ε, εδώ που τα λέμε έχει έντονη παρουσία τα τελευταία χρόνια το woke κλίμα. Ειδικά στις μεγάλες παραγωγές. Γενικά υπάρχει πρόβλημα στους γυναικείους χαρακτήρες(και ναι, είναι επίπτωση της επικράτησης του woke κλίματος που δεν επιτρέπει να γράψεις κακούς ή με αδυναμίες γυναικείους χαρακτήρες χωρίς να σε κράζουν ασύστολα από το twitter άνθρωποι που δε θα δουν την ταινία έτσι κι αλλιώς). Από την άλλη υπάρχει και μια υπερβολική καχυποψία και βλέπουμε παντού(το κάνω κι εγώ) wokeness.

 

Αυτό χαλάει όλη τη διασκέδαση. Να κράξεις, να το πάρεις πίσω, να εγκωμιάσεις, να το πάρεις κι αυτό πίσω....

 

Θα το πω με παράδειγμα από το House of the Dragon. Το θέμα δεν είναι να γράψεις μια δυναμική γυναικεία παρουσία όπως η Rhaenyra. Το θέμα είναι να γράψεις έναν χαρακτήρα. Όχι απλά ένα όχημα για να περάσεις μηνύματα. Γιατί αν η Rhaenyra είναι τρισδιάστατη, τότε χωρίς να φαίνεται forced μια χαρά περνάει το μήνυμα που θες. Οπότε σόρρυ αλλά όχι. Δεν είναι θέμα "κακών/αδύναμων" χαρακτήρων. Που παρεμπιπτόντως υπάρχει τέτοια παρουσία στο House of the Dragon. Άλλωστε το αντρικό κοινό άλλους γυναικείους χαρακτήρες μια χαρά τους γουστάρει (που κατά την ταπεινή μου άποψη είναι απλά τυχερές που βγήκαν άλλες εποχές γιατί τώρα θα έτρωγαν κράξιμο κι αυτές). Το πραγματικό πρόβλημα που προσπερνάνε οι περισσότεροι γιατί το μόνο που νοιάζει το ίντερνετ αυτή την εποχή είναι να κράξει, είναι το γράψιμο. Αυτό θα έπρεπε να είναι που μας απασχολεί και καθόμαστε να σχολιάσουμε. Όχι τι χρώμα δέρμα, τι φύλο, τι σεξουαλικό προσανατολισμό έχει ο κάθε χαρακτήρας. Οι γυναίκες στον κόσμο του Martin είναι εκεί. Είναι σε πρωταγωνιστικούς ρόλους από πάντα. Δεν εμφανίστηκαν μαγικά το 2022. Να ξέρουμε τι λέμε.

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  734 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, StefanosPap είπε:

Όχι τι χρώμα δέρμα, τι φύλο, τι σεξουαλικό προσανατολισμό έχει ο κάθε χαρακτήρας.

Κανείς δε θα ασχολιόταν αν δεν μας τα πετάγαν συνεχώς στα μούτρα. Συμφωνώ ότι το πραγματικό πρόβλημα είναι το κακό γράψιμο, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί για κάποιους το να περάσουν τα μηνύματά τους έχει γίνει πιο σημαντικό από το να γράψουν και να αναπτύξουν σωστά ένα χαρακτήρα.

 

Όταν λέω χαρακτήρες με αδυναμίες εννοώ να μην είναι τέλειοι, να έχουν και κάποια αδύνατα σημεία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτός εμφανίστηκε μαγικά ή ήταν στον κόσμο του Μάρτιν από πάντα;

House_Of_The_Dragon_Steve_Toussaint_1.jp

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  629
  • Reputation:   3254
  • Achievement Points:  652
  • Days Won:  1
  • With Us For:  913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

24 min ago , doom said:

Αυτός εμφανίστηκε μαγικά ή ήταν στον κόσμο του Μάρτιν από πάντα;

House_Of_The_Dragon_Steve_Toussaint_1.jp

 

Προβλήματα ε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  629
  • Reputation:   3254
  • Achievement Points:  652
  • Days Won:  1
  • With Us For:  913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 hours ago, v hunter d said:

Κανείς δε θα ασχολιόταν αν δεν μας τα πετάγαν συνεχώς στα μούτρα. Συμφωνώ ότι το πραγματικό πρόβλημα είναι το κακό γράψιμο, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί για κάποιους το να περάσουν τα μηνύματά τους έχει γίνει πιο σημαντικό από το να γράψουν και να αναπτύξουν σωστά ένα χαρακτήρα.

 

Όταν λέω χαρακτήρες με αδυναμίες εννοώ να μην είναι τέλειοι, να έχουν και κάποια αδύνατα σημεία.

 

Συμφωνώ στο ότι συμβαίνει αυτό που λες. Δηλαδή ότι θέλουν να περάσουν το οποιοδήποτε μήνυμα, πιο πολύ από το να γράψουν κάτι καλό. Αυτό έχει και ως αποτέλεσμα να φαίνεται ότι στο πετάνε στα μούτρα όταν γίνεται συχνά. Δεν συμφωνώ ότι γι'αυτό ο κόσμος κράζει.  Τουλάχιστον όχι όλοι. Απλά αρκετοί βρήκαν αφορμή να βγάλουν τα κόμπλεξ τους. Αλλιώς θα μπορούσαν να κάνουν κανονική συζήτηση και να πουν τα παράπονα τους σαν άνθρωποι όπως τώρα για παράδειγμα που συζητήταμε μια χαρά μεταξύ μας.

 

Ναι κατάλαβα τι λες.

 

ΥΓ Ωραίο το dislike σαν λειτουργία για όποιον το πατάει και σεβαστό. Αλλά μάλλον σε διάλογο τα άτομα που κάνουν αυτή την επιλογή δεν θέλουν να μπουν. Η καφρίλα με φωτογραφιες και ειρωνείες είναι το μόνο εύκολο... 

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

3 ώρες πριν, v hunter d είπε:

Όταν λέω χαρακτήρες με αδυναμίες εννοώ να μην είναι τέλειοι, να έχουν και κάποια αδύνατα σημεία.

Αν έχει ΕΝΑ χαρακτηριστικό ο κόσμος του Μάρτιν είναι πως όλοι οι γυναικείοι χαρακτήρες είναι τέλειοι συμπαθητικοί χωρίς αδυναμίες 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  378
  • Reputation:   2782
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2163 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

14 ώρες πριν, doom είπε:

Αυτός εμφανίστηκε μαγικά ή ήταν στον κόσμο του Μάρτιν από πάντα;

House_Of_The_Dragon_Steve_Toussaint_1.jp

Είναι ο Καρεμπέ και η Σκλεναρίκοβα σε ένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  734 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

21 ώρες πριν, StefanosPap είπε:

Απλά αρκετοί βρήκαν αφορμή να βγάλουν τα κόμπλεξ τους. Αλλιώς θα μπορούσαν να κάνουν κανονική συζήτηση και να πουν τα παράπονα τους σαν άνθρωποι όπως τώρα για παράδειγμα που συζητήταμε μια χαρά μεταξύ μας.

Καλά μην ανοίξουμε τώρα θέμα για την ποιότητα διαλόγου στο διαδίκτυο, καήκαμε. Είναι ένα παγκόσμιο πρόβλημα το οποίο κυρίως τρέφεται από την ανωνυμία.

 

21 ώρες πριν, StefanosPap είπε:

Ωραίο το dislike σαν λειτουργία για όποιον το πατάει και σεβαστό.

Δεν είχα προσέξει καν ότι υπήρχε. Αν και εδώ στη λέσχη είναι πιο πολύ disagree παρά dislike.

 

20 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Αν έχει ΕΝΑ χαρακτηριστικό ο κόσμος του Μάρτιν είναι πως όλοι οι γυναικείοι χαρακτήρες είναι τέλειοι συμπαθητικοί χωρίς αδυναμίες 

Σχόλιο γενικότερο ήταν αυτό που έκανα, δεν αφορούσε τον κόσμο του Μάρτιν. Τον τηλεοπτικό, με τα βιβλία δεν έχω επαφή. Είμαι φαν του GoT και του HotD. ΑΚόμα και το τέλος του GoT μου άρεσε. Και έγραψα νομίζω πως δε θεωρώ πως εμπίπτουν οι χαρακτήρες του House στα στραβά που συζητάμε.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  734 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

22 ώρες πριν, doom είπε:

Αυτός εμφανίστηκε μαγικά ή ήταν στον κόσμο του Μάρτιν από πάντα;

House_Of_The_Dragon_Steve_Toussaint_1.jp

Νομίζω δεν ήταν, αλλά οφείλουμε να ομολογήσουμε ότι ο τύπος που παίζει είναι αρχοντικός! Και αρκούντως εκνευριστικός....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ω λαλάκα μου επεισοδιάρα! :) άγρια κα*λα :) 

 

πολύ λάητ σπόιλερς. του στυλ μου άρεσε η σκηνή που έλαβε χώρα στο φεγγάρι (χωρίς όμως να λέω τι έγινε. αλλά από την άλλη καταλαβαίνετε πως υπάρχει μια σκηνή στο φεγγάρι :) αν δεν σας χαλάει κάτι τέτοιο, ανοίχτε άφοβα)

Spoiler

τη σκηνή στο τέλος του κυνηγιού την είδα 3-4 φορές. απόλαυση.

στη σκηνή της μάχης, δεν κατάλαβα χιλιοστό από την λογική της. 132% φτιαγμένη για την αρρώστια χωρίς το παραμικρό ίχνος αληθοφάνειας ως προς τη στρατηγική της. αλλά ρε φιλε. απόλαυση :) τρελή :) 

 

 

S01E04

 

:cheers5: 

 

edit η Milly Alcock πάντως με αυτά τα επεισοδιάκια και με αυτό το εξωτικό πρόσωπο, ανοίγει γερές πόρτες. Προφανέστατα θα πρέπει να κάνει κι άλλα πράγματα για να γίνει πραγματικά δυνατό όνομα, αλλά η φάτσα της δεν θα ξεχαστεί εύκολα :) 
εδιτ2 α ναι. το προσέξατε και εκείνο το tapestry με τις 4 φιγούρες κάπου στο 41ο λεπτό, έτσι? :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.