Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα καταλάβω ποια σειρά των Κλασσικών Εικονογραφημένων έχω;


Dionysis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  39267
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  48
  • Reputation:   170
  • Achievement Points:  55
  • Days Won:  0
  • With Us For:  615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω κάποια τέυχη των Κλασσικών Εικονογραφημένων.

Πώς θα καταλάβω αν είναι από τη σειρά του 1975 ή του 1989;

Τα εξώφυλλα και η αρίθμηση φαίνεται να είναι ίδια, ενώ μέσα στα τεύχη δεν βλέπω αναφορά σε έτος κυκλοφορίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17684
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3426 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Του 1975 συνήθιζαν να βάζουν στο κέντρο του περιοδικού ένα δίφυλλο που αφιέρωναν σε κάποιο θέμα (Λογοτεχνία,εμβληματικές προσωπικότητες κτλ). 

 

Του 1989 θα εντοπίσεις στα εξώφυλλα η σε κάποιο άλλο σημείο την ένδειξη "Σε αυτό το τεύχος αφίσες" η "χάρτες" η αυτοκόλλητα  με θέμα αεροπλάνα πλοία και γενικότερα ύλη που ξεφεύγε από τον χαρακτήρα της έκδοσης.

Στο τέλος του εντύπου συνήθως  φιλοξενούνταν Σταυρόλεξα ζωγραφική και ότι μπορείς να φανταστείς..

Βέβαια περιττό να αναφέρω ότι η ποιότητα στην έκδοση του 89 κυμαίνεται σε ικανοποιητικά πλαίσια (πιο φωτεινές σελίδες, ψηφιακή εκτύπωση),και τα μπαλλονακια είχαν χειρόγραφα ξαναγραφτεί κάτι που στην έκδοση του 1975  φιλοξενουνταν ακόμα τους χαρακτήρες τυπογραφείου.Κατι που υπερτερούσε έναντι της μεταγενέστερης έκδοσης τους 89..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα πρέπει να έχεις ανοιχτές παράλληλα σε διάφορα tabs του φυλλομετρητή σου εκείνες τις παρουσιάσεις που θεωρείς ότι είναι "πιο κοντά" χρονικά στα τεύχη που έχεις στην κατοχή σου. Εάν έχεις παράλληλα με τις παρουσιάσεις ανοιχτές τις εξωτερικές σελίδες εξωφύλλων και αφιερώσεις κάποιο χρόνο να διαβάσεις τις παρουσιάσεις, θα καταλάβεις τα πάντα. Απειροελάχιστες είναι πλέον οι "σκοτεινές γωνίες" με ορισμένα τεύχη που κυκλοφόρησαν με κάποια εξτραδάκια (όπως πιστοποιητικά γνησιότητας) που δεν έχει διαλευκανθεί ακόμη πότε ακριβώς κυκλοφόρησαν, θα είναι μάλλον δύσκολο όμως να έχεις πέσει σε τέτοια περίπτωση. Κι αν έχεις πέσει, παράκαμψε τα τεύχη αυτά και προχώρσα σιγά σιγά με τα υπόλοιπα. Κι εγώ δεν το έχω κάνει ακόμη με τα δικά μου επειδή τα έχω σε άλλο σπίτι αλλά αυτόν τον καιρό που πηγαινοέρχομαι συχνότερα με μαστόρους που έχω, θα το επιχειρήσω. Την ομαδοποίηση όλων των εκδόσεων θα τη βρεις εδώ. Θα πρέπει επίσης να έχεις κατά νου ότι στη λέξη "Εικονογραφημένα" χρησιμοποιείται το πολυτονικό σύστημα (στο "Εί" έχει μία ψιλή) στις 2 πρώτες εκδόσεις του '51 και του '75 ενώ απ' την έκδοση του '89 κι έπειτα έχουμε μονοτονικό.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39267
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  48
  • Reputation:   170
  • Achievement Points:  55
  • Days Won:  0
  • With Us For:  615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Θα πρέπει να έχεις ανοιχτές παράλληλα σε διάφορα tabs του φυλλομετρητή σου εκείνες τις παρουσιάσεις που θεωρείς ότι είναι "πιο κοντά" χρονικά στα τεύχη που έχεις στην κατοχή σου. Εάν έχεις παράλληλα με τις παρουσιάσεις ανοιχτές τις εξωτερικές σελίδες εξωφύλλων και αφιερώσεις κάποιο χρόνο να διαβάσεις τις παρουσιάσεις, θα καταλάβεις τα πάντα. Απειροελάχιστες είναι πλέον οι "σκοτεινές γωνίες" με ορισμένα τεύχη που κυκλοφόρησαν με κάποια εξτραδάκια (όπως πιστοποιητικά γνησιότητας) που δεν έχει διαλευκανθεί ακόμη πότε ακριβώς κυκλοφόρησαν, θα είναι μάλλον δύσκολο όμως να έχεις πέσει σε τέτοια περίπτωση. Κι αν έχεις πέσει, παράκαμψε τα τεύχη αυτά και προχώρσα σιγά σιγά με τα υπόλοιπα. Κι εγώ δεν το έχω κάνει ακόμη με τα δικά μου επειδή τα έχω σε άλλο σπίτι αλλά αυτόν τον καιρό που πηγαινοέρχομαι συχνότερα με μαστόρους που έχω, θα το επιχειρήσω. Την ομαδοποίηση όλων των εκδόσεων θα τη βρεις εδώ. Θα πρέπει επίσης να έχεις κατά νου ότι στη λέξη "Εικονογραφημένα" χρησιμοποιείται το πολυτονικό σύστημα (στο "Εί" έχει μία ψιλή) στις 2 πρώτες εκδόσεις του '51 και του '75 ενώ απ' την έκδοση του '89 κι έπειτα έχουμε μονοτονικό.

 

Η διαφορά πολυτονικού - μονοτονικού (από 89 και μετά) είναι το καλύτερο κριτήριο!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

το τόπικ μεταφέρθηκε στην ενότητα Γενική Βοήθεια :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.