Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ POPEYE


Anton Duck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

56 min ago , Kriton said:

Στην πρώτη ιστορία, το μωβ μαργαριτάρι, το ξετζίνι λέει συνέχεια «μα το μπαϊζάκ και το αραφάτ», μια φράση που, αν και με εντυπωσίασε, αντίστοιχή της δεν υπάρχει στο πρωτότυπο. Μάλιστα, στο τελευταίο καρέ, όπου εμφανίζεται το ξετζίνι, έχει προστεθεί ένα συννεφάκι, ώστε το ξετζίνι να πει τη φράση μια τελευταία φορά.

Υπάρχει και στο πρωτότυπο αυτό το μπαλονάκι, δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς.

 

Η φράση που λέει συνεχώς το Ξετζίνι, είναι «Bayzak and Arafat». Συγκεκριμένα στο τελευταίο μπαλονάκι γράφει «Bayzak and Arafat!! What a disgrace! Defeated by the green weed!!».

 

Το Αραφάτ προφανώς αναφέρεται στο βουνό Αραφάτ. Το Bayzak αν θυμάμαι καλά είναι επαρχία του Καζακστάν, αλλά υπήρχε σαν ονομασία και σε άλλη γειτονική χώρα. Η συγκεκριμένη φράση δεν ξέρω αν άξιζε καλύτερα να αποδοθεί στα ελληνικά με κάποιον καλύτερο τρόπο, όμως επειδή μπορεί τυχόν να χάναμε το νόημα που ήθελε να περάσει ο δημιουργός, αποφασίσαμε να την αφήσουμε όπως στο πρωτότυπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

16 hours ago, PhantomDuck said:

Υπάρχει και στο πρωτότυπο αυτό το μπαλονάκι, δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς.

3.thumb.jpg.475ac8dc737032e7b380ec2a6777307f.jpg4.thumb.jpg.8647ed3f911ff9acd135d543482f88ff.jpg

 

Εννοώ το παραπάνω καρέ.

 

Ίσως η συγκεκριμένη εκδοχή να είναι λογοκριμένη (ενδεχομένως λόγω Γιάσερ Αραφάτ), καθώς σε όλα τα καρέ, που αναφέρουν το Μπαϊζάκ και το Αραφάτ, αυτή η αναφορά δεν υπάρχει στα Αγγλικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

58 min ago , Kriton said:

3.thumb.jpg.475ac8dc737032e7b380ec2a6777307f.jpg4.thumb.jpg.8647ed3f911ff9acd135d543482f88ff.jpg

 

Εννοώ το παραπάνω καρέ.

Ίσως η συγκεκριμένη εκδοχή να είναι λογοκριμένη (ενδεχομένως λόγω Γιάσερ Αραφάτ), καθώς σε όλα τα καρέ, που αναφέρουν το Μπαϊζάκ και το Αραφάτ, αυτή η αναφορά δεν υπάρχει στα Αγγλικά.

Α, αυτό λες; Νόμιζα πως έλεγες εκείνο που βυθιζόταν στη θάλασσα. Ναι, στις αναδιανομές αφαιρέθηκε αυτό το μπαλονάκι. Γενικά στις έγχρωμες αναδιανομές μπορεί να υπάρχουν διάφορες τέτοιες ψιλοδιαφορές. Εμείς όμως μεταφράζουμε από το αυθεντικό ασπρόμαυρο για να είμαστε τελείως πιστοί στο πρωτότυπο. Στην προκειμένη περίπτωση, η γραφίστρια είδε πως υπήρχε μετάφραση που δεν αντιστοιχούσε στο έγχρωμο, επομένως πρόσθεσε χειροκίνητα το μπαλονάκι για να γίνει όπως το ζωγράφισε ο Σάγκεντορφ.

 

Screenshot_2.thumb.png.919e5c0099c6c9c8dfde0f1f7c060b01.png

 

 

Βέβαια δεν είχα πάρει χαμπάρι πως είχαν αφαιρέσει τη συγκεκριμένη φράση από παντού. Γι' αυτό φαίνεται αφαίρεσαν και το συγκεκριμένο μπαλονάκι. Επειδή έλεγε μόνο αυτή τη φράση και τίποτα άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Από καιρό το λιγουρευόμουν, κατάφερα τελικά να το πάρω, έστω και λίγο καθυστερημένα.

Το διάβασα μέσα στην εβδομάδα σε δόσεις και θα πω την άποψή μου :)

 

Καταρχάς σαν έκδοση είναι αρκετά ποιοτική. Σωστό μέγεθος για Ποπάυ (ούτε μικρό ούτε μεγάλο), καλή ποιότητα εξωφύλλου, όπως και των εσωτερικών σελίδων.

Ωραία εκτύπωση, ωραία χρώματα, ωραία συνοδευτικά κείμενα, ωραία μετάφραση, πολύ καλή επιμέλεια.

Εντόπισα βέβαια ένα τυπογραφικό λάθος. Κάπου αντί για "πουθενά" έλεγε "ποουθενά".

Αλλά όταν μιλάμε για 230 σελίδες κόμικς, προφανώς ένα τυπογραφικό λάθος δικαιολογείται.

Και 2 και 3 να υπήρχαν θα δικαιολογούνταν.

Μέχρι εκεί :D

 

Πάμε και στο ζουμί τώρα, στις ιστορίες.

Αρκετά συμπαθητικές τις βρήκα.

Δεν είχαν και φοβερά σενάρια βέβαια, αλλά ήταν ευχάριστες και είχαν πλάκα σε αρκετά σημεία :cool:

 

Τι με ξένισε.

Κάποιες ιστορίες ειδικά, κάνει μπαμ ότι είναι συρραφή από στριπς.

Μου έβγαζαν ένα θέμα ροής, φαινόταν δηλαδή ότι δεν ήταν συνεχόμενες.

Και το άλλο ήταν ότι αυτό που διάβασα... δεν μου θύμησε τον Ποπάυ που ήξερα από την παιδική μου ηλικία.

Που είναι ο ναυτικός που τρώει κονσέρβες σπανάκι και τουλουμιάζει στο ξύλο τον Μπρούτο που πάει να του κλέψει το κορίτσι;

Που είναι ιστορίες με τον Ποπάυ να παίρνει τη βάρκα του να πηγαίνει για ψάρεμα και να καταλήγει σε άγνωστα εξωτικά μέρη;

Που είναι ο Πόλντο (ο καλός, ο ορθόδοξος) που κατεβάζει αμάσητα τα χάμπουργκερ;

Που είναι ο παππούς Ποπάυ που ψάχνει τρόπους να βρει κρασί να μπεκρουλιάσει;

Που είναι μια ιστορία με τη μάγισσα στο κάστρο της παρέα με τον γύπα της (ή κόνδορας ήταν; δεν θυμάμαι) να φτιάχνει μαγικά φίλτρα ωσάν άλλη Μάτζικα ντε Σπελ;

Που είναι μια ιστορία με τον γίγαντα Γκρισίνο;

 

Αυτό μου έλειψε.

Περίμενα να διαβάσω και τέτοιες ιστορίες.

Αυτές που περιείχε ο τόμος ήταν πιο... ώριμες, πιο φιλοσοφημένες.

Είχαμε και πιο ανάλαφρες εννοείται.

Δεν είναι ότι δεν μ'άρεσαν οι ιστορίες, αλλά ήθελα μεγαλύτερη ποικιλία, ήθελα κι άλλου στυλ.

Ήθελα και κάποιες σαν αυτές που ανέφερα παραπάνω. Ένας συνδυασμός θα ήταν το ιδανικό :cool:

Απ'ότι κατάλαβα όμως (βλέποντας και το βιντεάκι του Phantom) δεν έγραφε ο Σάγκεντορφ τέτοιες.

 

Εν κατακλείδι.

Καλά πέρασα σε γενικές γραμμές.

Ήθελα όμως κάτι περισσότερο.

Δεν μετάνιωσα τα 17.60€ που έδωσα να το πάρω (το πήρα από Πρωτοπορία και πέρα απ'το στάνταρ 10%, μού έκαναν ένα επιπλέον 10% έκπτωση στο ταμείο).

Βέβαια ακόμα και τα 17.60€ τα θεωρώ τσιμπημένη τιμή, πόσο μάλλον τα 22€ της αρχικής.

Το αν θα πάρω τους επόμενους τόμους, άγνωστο.

Θα το σκεφτώ όταν έρθει η ώρα :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  209
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  236
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2610 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  55

14 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Από καιρό το λιγουρευόμουν, κατάφερα τελικά να το πάρω, έστω και λίγο καθυστερημένα.

Το διάβασα μέσα στην εβδομάδα σε δόσεις και θα πω την άποψή μου :)

 

Καταρχάς σαν έκδοση είναι αρκετά ποιοτική. Σωστό μέγεθος για Ποπάυ (ούτε μικρό ούτε μεγάλο), καλή ποιότητα εξωφύλλου, όπως και των εσωτερικών σελίδων.

Ωραία εκτύπωση, ωραία χρώματα, ωραία συνοδευτικά κείμενα, ωραία μετάφραση, πολύ καλή επιμέλεια.

Εντόπισα βέβαια ένα τυπογραφικό λάθος. Κάπου αντί για "πουθενά" έλεγε "ποουθενά".

Αλλά όταν μιλάμε για 230 σελίδες κόμικς, προφανώς ένα τυπογραφικό λάθος δικαιολογείται.

Και 2 και 3 να υπήρχαν θα δικαιολογούνταν.

Μέχρι εκεί :D

 

Πάμε και στο ζουμί τώρα, στις ιστορίες.

Αρκετά συμπαθητικές τις βρήκα.

Δεν είχαν και φοβερά σενάρια βέβαια, αλλά ήταν ευχάριστες και είχαν πλάκα σε αρκετά σημεία :cool:

 

Τι με ξένισε.

Κάποιες ιστορίες ειδικά, κάνει μπαμ ότι είναι συρραφή από στριπς.

Μου έβγαζαν ένα θέμα ροής, φαινόταν δηλαδή ότι δεν ήταν συνεχόμενες.

Και το άλλο ήταν ότι αυτό που διάβασα... δεν μου θύμησε τον Ποπάυ που ήξερα από την παιδική μου ηλικία.

Που είναι ο ναυτικός που τρώει κονσέρβες σπανάκι και τουλουμιάζει στο ξύλο τον Μπρούτο που πάει να του κλέψει το κορίτσι;

Που είναι ιστορίες με τον Ποπάυ να παίρνει τη βάρκα του να πηγαίνει για ψάρεμα και να καταλήγει σε άγνωστα εξωτικά μέρη;

Που είναι ο Πόλντο (ο καλός, ο ορθόδοξος) που κατεβάζει αμάσητα τα χάμπουργκερ;

Που είναι ο παππούς Ποπάυ που ψάχνει τρόπους να βρει κρασί να μπεκρουλιάσει;

Που είναι μια ιστορία με τη μάγισσα στο κάστρο της παρέα με τον γύπα της (ή κόνδορας ήταν; δεν θυμάμαι) να φτιάχνει μαγικά φίλτρα ωσάν άλλη Μάτζικα ντε Σπελ;

Που είναι μια ιστορία με τον γίγαντα Γκρισίνο;

 

Αυτό μου έλειψε.

Περίμενα να διαβάσω και τέτοιες ιστορίες.

Αυτές που περιείχε ο τόμος ήταν πιο... ώριμες, πιο φιλοσοφημένες.

Είχαμε και πιο ανάλαφρες εννοείται.

Δεν είναι ότι δεν μ'άρεσαν οι ιστορίες, αλλά ήθελα μεγαλύτερη ποικιλία, ήθελα κι άλλου στυλ.

Ήθελα και κάποιες σαν αυτές που ανέφερα παραπάνω. Ένας συνδυασμός θα ήταν το ιδανικό :cool:

Απ'ότι κατάλαβα όμως (βλέποντας και το βιντεάκι του Phantom) δεν έγραφε ο Σάγκεντορφ τέτοιες.

 

Εν κατακλείδι.

Καλά πέρασα σε γενικές γραμμές.

Ήθελα όμως κάτι περισσότερο.

Δεν μετάνιωσα τα 17.60€ που έδωσα να το πάρω (το πήρα από Πρωτοπορία και πέρα απ'το στάνταρ 10%, μού έκαναν ένα επιπλέον 10% έκπτωση στο ταμείο).

Βέβαια ακόμα και τα 17.60€ τα θεωρώ τσιμπημένη τιμή, πόσο μάλλον τα 22€ της αρχικής.

Το αν θα πάρω τους επόμενους τόμους, άγνωστο.

Θα το σκεφτώ όταν έρθει η ώρα :beer:

 

ωραιος αλλα πες γιατι σου εκαναν και στο ταμειο 10% ;;;

Επεξεργασία από SPAWN
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, SPAWN είπε:

ωραιος αλλα πες γιατι σου εκαναν και στο ταμειο 10% ;;;

 

Δεν ξέρω γιατί, δεν ρώτησα.

Και το καλοκαίρι συνέβη αυτό.

Μάλλον το έχουν σύστημα, μόνο για αγορές απ'το κατάστημα όμως.

Αν παραγγείλεις ηλεκτρονικά ισχύει μόνο η αρχική έκπτωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1366
  • Reputation:   9820
  • Achievement Points:  1382
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Το δημοσιεύω εδώ αν και δεν είναι ολόκληρο το βίντεο για τον Ποπάυ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1366
  • Reputation:   9820
  • Achievement Points:  1382
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Να βάλουμε και ολόκληρο το podcast για όποιον θέλει να το δει/ακούσει:

Popeye, Disney, manga, anime, μεταγλωττίσεις και άλλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   627
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

On 19/11/2022 στο 12:51 ΠΜ, Laz33 είπε:

Από καιρό το λιγουρευόμουν, κατάφερα τελικά να το πάρω, έστω και λίγο καθυστερημένα.

Το διάβασα μέσα στην εβδομάδα σε δόσεις και θα πω την άποψή μου :)

 

Καταρχάς σαν έκδοση είναι αρκετά ποιοτική. Σωστό μέγεθος για Ποπάυ (ούτε μικρό ούτε μεγάλο), καλή ποιότητα εξωφύλλου, όπως και των εσωτερικών σελίδων.

Ωραία εκτύπωση, ωραία χρώματα, ωραία συνοδευτικά κείμενα, ωραία μετάφραση, πολύ καλή επιμέλεια.

Εντόπισα βέβαια ένα τυπογραφικό λάθος. Κάπου αντί για "πουθενά" έλεγε "ποουθενά".

Αλλά όταν μιλάμε για 230 σελίδες κόμικς, προφανώς ένα τυπογραφικό λάθος δικαιολογείται.

Και 2 και 3 να υπήρχαν θα δικαιολογούνταν.

Μέχρι εκεί :D

 

Πάμε και στο ζουμί τώρα, στις ιστορίες.

Αρκετά συμπαθητικές τις βρήκα.

Δεν είχαν και φοβερά σενάρια βέβαια, αλλά ήταν ευχάριστες και είχαν πλάκα σε αρκετά σημεία :cool:

 

Τι με ξένισε.

Κάποιες ιστορίες ειδικά, κάνει μπαμ ότι είναι συρραφή από στριπς.

Μου έβγαζαν ένα θέμα ροής, φαινόταν δηλαδή ότι δεν ήταν συνεχόμενες.

Και το άλλο ήταν ότι αυτό που διάβασα... δεν μου θύμησε τον Ποπάυ που ήξερα από την παιδική μου ηλικία.

Που είναι ο ναυτικός που τρώει κονσέρβες σπανάκι και τουλουμιάζει στο ξύλο τον Μπρούτο που πάει να του κλέψει το κορίτσι;

Που είναι ιστορίες με τον Ποπάυ να παίρνει τη βάρκα του να πηγαίνει για ψάρεμα και να καταλήγει σε άγνωστα εξωτικά μέρη;

Που είναι ο Πόλντο (ο καλός, ο ορθόδοξος) που κατεβάζει αμάσητα τα χάμπουργκερ;

Που είναι ο παππούς Ποπάυ που ψάχνει τρόπους να βρει κρασί να μπεκρουλιάσει;

Που είναι μια ιστορία με τη μάγισσα στο κάστρο της παρέα με τον γύπα της (ή κόνδορας ήταν; δεν θυμάμαι) να φτιάχνει μαγικά φίλτρα ωσάν άλλη Μάτζικα ντε Σπελ;

Που είναι μια ιστορία με τον γίγαντα Γκρισίνο;

 

Αυτό μου έλειψε.

Περίμενα να διαβάσω και τέτοιες ιστορίες.

Αυτές που περιείχε ο τόμος ήταν πιο... ώριμες, πιο φιλοσοφημένες.

Είχαμε και πιο ανάλαφρες εννοείται.

Δεν είναι ότι δεν μ'άρεσαν οι ιστορίες, αλλά ήθελα μεγαλύτερη ποικιλία, ήθελα κι άλλου στυλ.

Ήθελα και κάποιες σαν αυτές που ανέφερα παραπάνω. Ένας συνδυασμός θα ήταν το ιδανικό :cool:

Απ'ότι κατάλαβα όμως (βλέποντας και το βιντεάκι του Phantom) δεν έγραφε ο Σάγκεντορφ τέτοιες.

 

Εν κατακλείδι.

Καλά πέρασα σε γενικές γραμμές.

Ήθελα όμως κάτι περισσότερο.

Δεν μετάνιωσα τα 17.60€ που έδωσα να το πάρω (το πήρα από Πρωτοπορία και πέρα απ'το στάνταρ 10%, μού έκαναν ένα επιπλέον 10% έκπτωση στο ταμείο).

Βέβαια ακόμα και τα 17.60€ τα θεωρώ τσιμπημένη τιμή, πόσο μάλλον τα 22€ της αρχικής.

Το αν θα πάρω τους επόμενους τόμους, άγνωστο.

Θα το σκεφτώ όταν έρθει η ώρα :beer:

 

 

εγω θα προσπαθήσω να ρίξω μια ματιά στην έκδοση με τα πρώτα κόμικ στριπ του  Segar και διαβάζοντας την εισαγωγή, όντως καμία σχέση ο Ποπαυ με αυτον των καρτούν του 30 που ουσιαστικά τον έκανε δημοφιλή όπως τον ξέρουμε σήμερα με τον ανταγωνισμό του με τον Μπλουτο για την Ολιβ, που οσο καλός και να είναι και με αξέχαστες φωνές, καταντά επαναλαμβανομενος. 

Όχι μόνο δεν τρώει σπανάκι εκεί μιας και μπορεί να τα βγάλει πέρα μόνος του και είναι δυνατός από πριν, αλλά ούτε Μπλουτο υπάρχει που εμφανίζεται χρόνια αργότερα και όχι από τον Segar. Εμφανίζεται ωστόσο η Μάγισσα οπως και άλλοι χαρακτήρες που κάνουν περιστασιακή εμφάνιση στα καρτούν των Fleischer ενώ η καρτουνιστικη βία είναι μοναδική και υπάρχει και κοινωνική κριτική,αν αναλογιστείς την εποχή. Σε μια σκηνή πχ ο Ποπαυ κερδίζει 10000 δολάρια σε αγώνα πυγμαχίας και αντί να τα καταθέσει στην τράπεζα, τα δίνει σε μια άστεγη κουρελιασμενη μάνα με τα παιδιά της. Αυτός είναι ο πραγματικός και όχι τόσο γνωστος Ποπαυ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Διαβάστηκε μετά από αρκετό καιρό στο ράφι, οπότε ας σχολιάσω και εγώ το πρώτο μέρος αυτής της προσπάθειας. Δεν είμαι ο τεράστιος φαν του Popeye, αλλά έχω αρκετά τευχάκια του Δραγούνη και μπορώ να πω ότι όσο τα διάβαζα πάντα περνούσα καλά. Η ευκαιρία να δούμε μια τέτοια έκδοση, δηλαδή ιστορίες του Sagendorf στην πρωτότυπη μορφή τους χωρίς συρραφές και αλλαγές στο νόημα συνοδευόμενες από αφιερώματα και κείμενα, με κάνει να θέλω να δώσω τα εύσημα στην ομάδα του Μικρού Ήρωα για αυτό που δημιούργησαν.

 

Οι συγκεκριμένες ιστορίες έχουν κάτι το τελείως διαφορετικό σε σχέση με τον Popeye που εγώ είχα συνηθίσει. Το σπανάκι έχει δευτερεύοντα ρόλο, το χαρακτηριστικό της λαιμαργίας του Πόλντο είναι πιο ασθενές και μου φαίνεται ότι είναι αρκετά πιο έξυπνος απ' όσο τον έχουμε συνηθίσει, ενώ οι ιστορίες επικεντρώνονται πολύ στις διαπροσωπικές σχέσεις του ήρωα μας, ειδικά με την Όλιβ και τον Ρεβυθούλη. Λόγω του ότι μιλάμε για στριπς, μου έκανε εντύπωση το πως κάθε στριπ μερικές φορές στεκόταν αυτόνομο και έβγαζε ένα δικό του νόημα ή αστείο, την ίδια ώρα που όλα τα στριπ μαζί σχημάτιζαν μια ενιαία ιστορία. Θεωρώ πολύ δύσκολο να επιτύχεις κάτι τέτοιο και όμως ο Sagendorf το εξασφαλίζει σε μεγάλο μέρος των ιστοριών του.

 

Όσον αφορά εμένα, είμαι υπέρ των ενιαίων ιστοριών, γιατί αρκετές από τις συγκεκριμένες λόγω της στριπ μορφής τους πάσχουν αρκετά σε δομή και ρυθμό, ενώ κάποιες όπως η δεύτερη τραβάνε πάρα πολύ χωρίς λόγο. Στη συγκεκριμένη ξεκινάμε με μια φιλοσοφική αναζήτηση του Ρεβυθούλη, τον μικρό να φεύγει από το σπίτι, να τον ψάχνει ο Popeye, να γυρίζει και μετά να έχουμε ένα πινγκ πονγκ Όλιβ-Ρεβυθούλη για το ποιος θα έχει περισσότερο τον ναυτικό δίπλα του που τράβηξε υπερβολικά πολύ. Άλλες ιστορίες βέβαια έχουν καλύτερη ροή και φυσικά παράγουν και πάρα πολύ καλά αστεία καθ' όλη τη διάρκεια τους.

 

Συνολικά λοιπόν είναι κάτι εντελώς διαφορετικό απ' ότι έχω διαβάσει, υπάρχουν πολύ καλές ιστορίες, υπάρχουν και μέτριες, προσωπικά είδα μια διαφορετική πτυχή από αρκετούς χαρακτήρες. Το μέγεθος και το μακρόστενο σχετικά μήκος λόγω του στριπ, μου άρεσαν, αν και η τιμή καταλόγου είναι αρκετά υψηλή. Επιπλέον να πω ότι τα αφιερώματα είναι φανταστικά και τα διάβασα όλα με τη φωνή του Phantom :lol: Αυτά λοιπόν, θα στηρίξω τη σειρά και στα επόμενα τεύχη, γιατί μου άρεσε αυτό που διάβασα και περιμένω να δω αν ο Popeye ως κόμικ παρουσίασε αλλαγές τα επόμενα χρόνια από αυτά που διαβάσαμε :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Όπως όταν διάβαζα μικρός τα εβδομαδιαία Μίκυ Μάους είχα ξεχωρίσει έναν εξαιρετικό δημιουργό, τον Καρλ Μπαρκς, του οποίου τις ιστορίες διάβαζα ξανά και ξανά χωρίς να είμαι σίγουρος αν είναι όλες δικές του ή πώς τον λένε, έτσι και στα εβδομαδιαία Ποπάυ είχα ξεχωρίσει έναν καλό δημιουργό (αλλά σίγουρα όχι εξαιρετικό και ουδέποτε θα τον συνέκρινα με τον Μπαρκς), του οποίου οι ιστορίες είχαν μια ιδιαίτερη αισθητική. Υποψιαζόμουν πάντα ότι αυτός ήταν ο Sagendorf που αναγραφόταν στο εξώφυλλο, αλλά μόνο τώρα με την έκδοση αυτή και τις παρουσιάσεις του @ PhantomDuck  επιβεβαιώθηκα (άλλωστε πέρα από τις τελευταίες ιστορίες του Landridge είχα πάνω από εικοσαετία να διαβάσω ιστορίες του δημοφιλούς ναυτικού). Ομολογώ ότι η έκδοση αυτή είναι υπέροχη, και οι ιστορίες μπορεί να μην μου φαίνονται τόσο αστείες και έξυπνες όσο θα μου φαίνονταν όταν ήμουν μικρός, κατάφεραν όμως να μου βγάλουν αυτό το συναίσθημα που μου έβγαζαν οι λίγες ιστορίες του Sagendorf που δημοσιεύονταν παλιά. Τα κείμενα δε που συνοδεύουν τις ιστορίες είναι κατατοπιστικότατα. Προσωπικά ανυπομονώ για τον 2ο τόμο.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1366
  • Reputation:   9820
  • Achievement Points:  1382
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

2 hours ago, Ion said:

 Προσωπικά ανυπομονώ για τον 2ο τόμο.

Ο οποίος λογικά θα κυκλοφορήσει σύντομα σύμφωνα με το πλάνο για έναν τόμο κάθε 6 μήνες περίπου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  633
  • Reputation:   4733
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

On 20/1/2023 στο 2:40 ΜΜ, jimakoszs97 είπε:
On 20/1/2023 στο 12:27 ΜΜ, Ion είπε:

Προσωπικά ανυπομονώ για τον 2ο τόμο.

Ο οποίος λογικά θα κυκλοφορήσει σύντομα σύμφωνα με το πλάνο για έναν τόμο κάθε 6 μήνες περίπου.

 Κι εγώ ανυπομονώ παιδιά, παρότι μόλις χθές, προχθές άρχισα να διαβάζω τον πρώτο τόμο, μαζί με το γιό μου τον Μάριο που του το, μας το, δώρισα, με αφορμή την πολύ κοντινή λήξη της φετινής σχολικής χρονιάς της τρίτης δημοτικού.

 

Μας κέρδισε αμέσως! Τι ποιότητα και αρμονία σε όλα τα επίπεδα στην έκδοση αυτή!

 

Μετά την πρώτη ιστορία, αρχίσαμε να κάνουμε αυθόρμητες πλάκες μεταξύ μας ότι φταίει το Ξετζινι και καταλήξαμε να βρίζουμε με την έκφραση: "μα το μπαϊτζάκ και το αραφατ" που σήμαινε για μας ότι βρίζαμε, δηλαδή κάναμε κάτι απαγορευμένο που δεν μπορουμε και δεν θέλουμε να το κάνουμε με προσβλητικό τρόπο για τους άλλους αλλά συμβαίνει να εμφανίζεται καμία φορά η ανάγκη για βρίσιμο - εκτόνωσή μας και το κάναμε μ' αυτόν τον κωμικό κωδικό. 

Τέτοια ταύτιση...

Εξαιρετική επιδραση λοιπόν η πρώτη ιστορία, το μωβ μαργαριτάρι, σε μας.

Μας επηρέασε να παίξουμε και μεις θέατρο όπως παίζουν και οι χαρακτήρες του έργου με πρωταγωνιστή σε αυτό το θέμα τον Ρεβυθουλη, που ερμηνεύουν και εκφράζουν τα συναισθήματά τους μεγαλώνοντάς τα, με σκοπό να τα δείξουν στους άλλους ως ηθοποιοί κι όχι να τα εξηγήσουν λογικά και εγκεφαλικά στους άλλους οπως πχ γίνεται στα peanuts. 

 

Κι ακολούθησε η ιστορία "ποιός είμαι", για το "χάσμα των γενεών" και την  σχέση πατέρα - παιδιού, που έχει απίστευτη πλάκα - γελάσαμε μέχρι δακρύων - και πανεύκολα υιοθετείται κι αυτή εν τέλει σαν θεατρικό παιχνίδι. 

 

Είναι τόσο χαλαρωτικές και διασκεδαστικές για μας οι ιστορίες έως εδώ, που διαβάζουμε 4 με 6 το πολύ σελίδες κι έπειτα αρχίζουμε εμείς τον δικό μας αυτοσχεδιασμό και διασκευή - προέκταση της ιστορίας με διάφορες αφορμές από την καθημερινότητά μας.

 

Κι έτσι μόλις ολοκληρώσαμε και την τρίτη ιστορία, "το φεγγαροαυγό" που με την πλάκα της κι ανεπαίσθητα εδώ, προβληματίζεται με την μητρότητα τώρα στο πρώτο μέρος της και την αγάπη στο δεύτερο.

 

Ούτε στην μέση του τόμου δεν φτάσαμε και νιώθω να μου αρέσει πάρα πολύ και ξέρω ότι θα το βάλω στην κεντρικότερη θέση της βιβλιοθήκης μου. 

Εκεί που έχω αυτά που πιστεύω ότι είναι κυριολεκτικά μοναδικά.

Το αξίζει 

:cheers5: 

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  303
  • Reputation:   2431
  • Achievement Points:  366
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1116 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Αν και το έχω τσιμπήσει από το γνωστό πορτοκαλί μαγαζί εδώ και έξι μήνες δεν είχα βρει το χρόνο και την ευκαιρία να το διαβάσω. Το έκανα λοιπόν τις προάλλες και να σας πω την αλήθεια μου θύμισε παλιές καλές εκδόσεις του Τερζόπουλου. Δεν του έλειπε τίποτα. Πάμε να τα δούμε αναλυτικότερα:

 

Στα της έκδοσης (εξωτερικά): Το μέγεθος με ικανοποίησε αρκετά, μιας και όσα ΠΟΠΑΥ είχα πιάσει στα χέρια μου ήταν του Δραγούνη σε μέγεθος ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS που απέχει αρκετά από το αυθεντικό των αμερικάνικων εκδόσεων. Η ποιότητα του εξωφύλλου μου άρεσε, όπως και όλα τα εξώφυλλα της εκδοτικής προτιμήθηκε το γυαλιστερό εξώφυλλο, και μπορώ να πω ότι το δέσιμο υποστήριξε πολύ καλά την έκδοση χωρίς να δημιουργεί προβλήματα (σκισίματα, ξεκολλήματα)

 

Στα της έκδοσης (εσωτερικά): Πολύ καλή κίνηση η δημοσίευση των ιστοριών του Sagendorf σε συγκεντρωτικούς τόμους, η γραμματοσειρά ταιριάζει με τα δικά μου γούστα ενώ τα εισαγωγικά κείμενα κάθε ιστορίας την πλαισιώνουν με έξυπνο τρόπο καλωσορίζοντας ακόμη και αναγνώστες που δεν είχαν ξαναπιάσει ΠΟΠΑΥ στα χέρια τους.

 

Στα της επιμέλειας: Τι να πω εδώ φίλε μου @ PhantomDuck , εξαιρετική δουλειά! :clap2:. Τα άρθρα που επέλεξες και που έγραψες και ο ίδιος ήταν εξαιρετικά, δεν παρουσίαζαν καμία έλλειψη και ήταν εύστοχα! Ωραίο και το βιογραφικό σημείωμα για τον Sagendorf (δε νομίζω να υπάρχει ανάλογο κείμενο γι' αυτόν στα Ελληνικά).

 

Στα της τιμής: Με κάλυψαν οι προλαλήσαντες :)

 

Γενικές εντυπώσεις (και κλείσιμο γιατί θα σας κουράσω πλατιάζοντας): Εξαιρετική δουλειά, αντάξια και ανώτερη παρόμοιων ξένων εγχειρημάτων. Έκδοση την οποία αξίζει το ελληνικό αναγνωστικό κοινό και ελπίζω ο @ PhantomDuck  και η ομάδα του να μας επιφυλάσσουν και άλλες εκπλήξεις σαν κι αυτή στο μέλλον :beer:

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21912
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Από το facebook της εκδοτικής

 

Ο Δεύτερος τόμος με τις κλασικές ιστορίες του Ποπάυ θα είναι διαθέσιμος από σήμερα έως και την Κυριακή 2 Ιουλίου στην έκθεση βιβλίου στο Πασαλιμάνι. Σε περίπτερα, βιβλίοπωλεία και κομιξάδικα θα κυκλοφορήσει στις 4 Ιουλίου.

popeye2.thumb.jpg.55cafee72196ae74d801506db0b94a38.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Περιμένω special βιντεάκι απ'τον @ PhantomDuck  για να δω αν θα πάρω το 2ο τόμο.

Είμαι στο ντεμί :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94917
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 1/7/2023 στο 3:53 ΜΜ, Laz33 είπε:

Περιμένω special βιντεάκι απ'τον @ PhantomDuck  για να δω αν θα πάρω το 2ο τόμο.

Είμαι στο ντεμί :thinking:

 

 

Και να βγει, λέει, ένα βίντεο διάρκειας μόλις 5sec που να εμφανίζεται ο @ PhantomDuck  και να λέει μόνο την ατάκα "Laz, πάρε τον δεύτερο τόμο του Popeye"! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94917
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #02 ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

KLASIKESISTORIESPOPEYE_0002.jpg  KLASIKESISTORIESPOPEYE_0002z.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  897
  • Reputation:   8657
  • Achievement Points:  995
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5738 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Περιμένω κι εγώ να απολαύσω το βίντεο, αλλά τον τόμο δεν θα τον αγοράσω, λόγω των 20 ευρώ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34596
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ θα τον αγοράσω αλλά δεν θέλω βίντεο γιατί έχω βαρεθεί να βλέπω τα μούτρα του @ PhantomDuck  (:lol::beer:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30205
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  83
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  98
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις πρόσεξα ότι και οι δύο τόμοι στη σελίδα 4 εκεί που λέει "Υπεύθυνος έκδοσης" έχουν στη λέξη "υπεύθυνος" τον τόνο στο γράμμα έψιλον αντί για το ύψιλον!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

1 hour ago, ispofacto said:

Μόλις πρόσεξα ότι και οι δύο τόμοι στη σελίδα 4 εκεί που λέει "Υπεύθυνος έκδοσης" έχουν στη λέξη "υπεύθυνος" τον τόνο στο γράμμα έψιλον αντί για το ύψιλον!

Είναι για να καταλάβεις πόσο προσεγμένη είναι αυτή η έκδοση :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  541
  • Reputation:   5509
  • Achievement Points:  608
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5473 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Είχα την εντύπωση - λανθασμένη μάλλον - λόγω  υψηλής τιμής δεν θα υπήρχε και δεύτερος τόμος αλλά μάλλον θα πήγε καλά και προχώρησαν και στο δεύτερο . Θα το σκεφτώ και εγώ εάν θα το πάρω όχι λόγω τιμής αλλά όπως είχα πει με ξένιζε το περιεχόμενο με αυτό που ήξερα εγώ σαν ποπαυ .  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εγώ πιστεύω ο 1ος τόμος τα πήγε καλά σε πωλήσεις επειδή πέρα απ'τους φανς του Ποπάυ τον αγοράσαμε και αρκετοί δοκιμαστικά.

Ήμουν σίγουρος ότι θα βγει και 2ος τόμος.

Τώρα όμως είναι που θα φανεί η δυναμική της σειράς και το αν θα υπάρξει συνέχεια.

Επειδή βλέπω είμαστε αρκετοί στο ντεμί αν θα πάρουμε τον 2ο (άλλοι λόγω τιμής, άλλοι λόγω περιεχομένου), γι'αυτό θα ήθελα να δω ένα βιντεάκι που θα δίνει κάποια στοιχεία και θα δείχνει κάποιες εικόνες απ'τις ιστορίες.

Προσωπικά θα με βοηθούσε ν'αποφασίσω τι θα κάνω :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40478
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   72
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγόρασα προχθές τον δεύτερο τόμο της σειράς και έχω να πω ότι ήταν εξ'ίσου καλός (αν όχι και καλύτερος) με τον προηγούμενο. Πολύ καλές ιστορίες ενώ τα άρθρα ήταν καλύτερα συγκριτικά με τον πρώτο

τόμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34596
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πήρα και εγώ τον δεύτερο τόμο του Ποπάυ. Αυτός εδώ ο τόμος πρέπει να αναλυθεί σε αντιπαραβολή με τους τόμους της Marvel - Radnet που τόση κουβέντα κάνουμε. 

Ιστορικότητα? Ναι. Είναι οι ιστορίες του αυθεντικού δημιουργού του Ποπάυ όπως δεν έχουν ξαναδημοσευτει στην Ελλάδα. 

 

Ποιότητα εκτύπωσης? Άριστη

 

Συνοδευτικά άρθρα ανάλυση? Παραπάνω από Άριστη. 

Χρώματα? Άψογα

Σελίδες?230 αρκετές - σχεδόν διπλάσιες από της Radnet.

Μέγεθος? Κάτι σαν δυο Μίκυ Μαους. Μικρότερο από της Radnet.

Τιμή ? 22 ευρώ. Σχεδόν 150% πάνω από την Radnet.

 

Αφού σχολιάσω ότι και οι σελίδες είναι διπλάσιες άρα τελικά δεν είναι και τόσο μεγάλη η απόκλιση να πω ότι αναλογικά με την Radnet θα έπρεπε να κάνει 18 ευρώ. Κάνει 22. Την αξίζει τη διαφορά? 100 φορές ναι. Είναι μια εξαιρετική έκδοση που τιμάει τα λεφτά της. Για κάποιον λάτρη του σπανακοφαγου ναύτη ειναι μια έκδοση που θα λατρέψει.

Θα πουλήσει? Ποιος ξέρει. Ο πρώτος τόμος ελπίζω να πουλησε. 

 

Θέλουμε τέτοιες εκδόσεις στην Ελλάδα ή μας φαίνονται ακριβές? Εννοείται φυσικά ότι τα λεφτά του ο καθένας τα δίνει όπου θέλει και δεν χωράει συζήτηση. Και το ανάγνωσμα "να στηρίξουμε μια προσπάθεια κλπ" πέφτει σε τοίχο όταν δεν έχουμε να καλύψουμε βασικές ανάγκες. Και όχι το Ποπάυ και τα κόμικ εν γένει δεν είναι βασικές ανάγκες. 

 

Για μένα αυτό το συγκεκριμένο κόμικ που αγόρασα στα 22 ευρώ τόσο κάνει. Και αν το πάρει κανείς από Αθήνα με έκπτωση στα 20 ευρώ είναι και φθηνό. Είναι κάτι που το πιάνεις στα χέρια σου και βρωμάει όχι μελάνι αλλά ποιότητα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Για τις ιστορίες δεν μας είπες.

Αξίζουν;

Είναι καλύτερες, χειρότερες ή στο ίδιο επίπεδο με του 1ου τόμου;

Είναι ίδιο στυλ ή θα δούμε και κάτι διαφορετικό;

Ρωτάω γιατί είμαι στο τσακ να το αγοράσω.

Βασικά είμαι μεταξύ αυτού του τόμου και του Ζαγκόρ #16: Το τέρας του μαύρου βάλτου.

Δεν ξέρω ποιο απ'τα δύο να πάρω.

Και τα δύο δεν παίζει πάντως (τουλάχιστον σ'αυτή τη φάση).

 

:thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34596
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

41 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Για τις ιστορίες δεν μας είπες.

Αξίζουν;

Είναι καλύτερες, χειρότερες ή στο ίδιο επίπεδο με του 1ου τόμου;

Είναι ίδιο στυλ ή θα δούμε και κάτι διαφορετικό;

Ρωτάω γιατί είμαι στο τσακ να το αγοράσω.

Βασικά είμαι μεταξύ αυτού του τόμου και του Ζαγκόρ #16: Το τέρας του μαύρου βάλτου.

Δεν ξέρω ποιο απ'τα δύο να πάρω.

Και τα δύο δεν παίζει πάντως (τουλάχιστον σ'αυτή τη φάση).

 

:thinking:

 

Στο ίδιο στυλ. Αν σου άρεσε ο πρώτος τόμος θα σου αρέσει και αυτός. Αν δεν σου άρεσε ο πρώτος τόμος πάρε το Ζαγκόρ #16. Έχει αρκετά άρθρα και γενικά είναι στην ίδια λογική του πρώτου τόμου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40478
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   72
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

18 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Για τις ιστορίες δεν μας είπες.

Αξίζουν;

Είναι καλύτερες, χειρότερες ή στο ίδιο επίπεδο με του 1ου τόμου;

Είναι ίδιο στυλ ή θα δούμε και κάτι διαφορετικό;

Ρωτάω γιατί είμαι στο τσακ να το αγοράσω.

Βασικά είμαι μεταξύ αυτού του τόμου και του Ζαγκόρ #16: Το τέρας του μαύρου βάλτου.

Δεν ξέρω ποιο απ'τα δύο να πάρω.

Και τα δύο δεν παίζει πάντως (τουλάχιστον σ'αυτή τη φάση).

 

:thinking:

 

Οι ιστορίες είναι καλύτερες από της πρώτης έκδοσης. Είναι τόσο μεγάλες όσο χρειάζεται και δεν προλαβαίνεις να βαρεθείς. Τα άρθρα είναι επίσης καλύτερα κατά την άποψή μου από αυτά του πρώτου τόμου, αφού εκτός από τις κλασικές περικοπές του Δραγούνη ξεκινάει μία σειρά με άρθρα, η οποία λογικά θα συνεχιστεί τους επόμενους τόμους, με τίτλο Ο Θίασος στην οποία παρουσιάζει την ιστορία της δημιουργίας μερικών βασικών πρωταγωνιστών του thimble theatre (Πόλντο, Αλίκη το Γκουν κ.α. ).

 

Πιστεύω ότι είναι ακόμα καλύτερος από τον πρώτο (όχι ότι ο πρώτος δεν ήταν καλός) και τον προτείνω ανεπιφύλακτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσωπικά ενώ ψήνομαι για τη σειρά δεν έχω αγοράσει τίποτα ακόμα λόγω της τιμής. Θα αρχίσω να αγοράζω τα τομάκια όταν αρχίσει να πέφτει η τιμή. Bέβαια οι εκπτώσεις αργούν να έρθουν καθώς όσο αφορά το πρώτο τομάκι θα έχει έκπτωση τον Φεβρουάριο του 2024. Προσωπικά μού αρέσει και ο σχεδιασμός της έκδοσης καθώς και με παρακινεί η επιμέλεια του Φάντομ. Αν ήταν να πέσει η τιμή θα προτιμούσα να έχει χαμηλότερης ποιότητας χαρτί. Δεν νομίζω να χάλαγε ο κόσμος. Πάντως μειονέκτημα θεωρώ και το ότι το κόμικ ουσιαστικά είναι ημι-χρωματισμένο.

 

Ο αγαπητός @ Manitou χαρακτηρίζοντας ως άψογα τα χρώματα μάλλον θα εννοεί τον καθεαυτό χρωματισμό τους και δεν αντιλέγω· χωρίς να είμαι ειδικός η χρωματική παλέτα φαίνεται ωραία και ζωηρή (Μανιτού φαντάζομαι αυτό εννοούσες). Αλλά οι σελίδες δεν είναι πλήρως χρωματισμένες αφού ο ουρανός αλλά και το background των σπιτιών παραμένει λευκό. Μπορείτε να δείτε και την σύγκριση με τα κλασικά Ποπάυ που τα τοποθετεί δίπλα δίπλα ο Φάντομ στο πρώτο βίντεό του.
Ξαναλέω θα ήθελα να ασχοληθώ με τη σειρά επειδή φαίνεται ότι έχει γίνει με μεράκι αλλά θα περιμένω ή την έκπτωση ή κάποιο μεταχειρισμένο (ξέρω ότι και στις δύο επιλογές αποτελώ την συντριπτική μειοψηφία αφού κανείς μάλλον δεν έχει σκοπό να περιμένει ή να το αγοράσει μεταχειρισμένο).

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.