Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ POPEYE


Anton Duck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΛΑΣΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ POPEYE
Σενάριο/Kείμενα:
Bud Sagendorf
Σχέδιο:
Bud Sagendorf
Σχέδιο εξωφύλλου:
Bud Sagendorf
Hμερ. έκδοσης:
02-08-2022
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Περιοδικότητα:
Εξαμηνιαία
Μέγεθος:
21.0 x 19.0
Σελίδες:
232
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Επιμέλεια:
Γιώργος Ζωιτάς
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-618-5531-90-4 (#01), 978-618-206-149-7 (#02), 978-618-206-162-6 (#03)
Ονομαστική τιμή:
22€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1118 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

KLASIKESISTORIESPOPEYE_0001.jpg  KLASIKESISTORIESPOPEYE_0002.jpg  KLASIKESISTORIESPOPEYE_0003.jpg

 

Και ήρθε λοιπόν η ώρα που όλοι περιμέναμε! :party2:

 

Χθες, στις 2 Αυγούστου του 2022 κυκλοφόρησε, από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως, ο πρώτος τόμος της σειράς "Κλασικές ιστορίες Popeye". Η σειρά αυτή έχει σκοπό να παρουσιάσει στο ελληνικό αναγνωστικό κοινό μια φουρνιά από τις καλύτερες ιστορίες του Μπαντ Σάγκεντορφ (ενός από τους μεγαλύτερους δημιουργούς στριπ με τον Ποπάυ) στην αυθεντική πρωτότυπη μορφή τους.

 

Ο Μπαντ Σάγκεντορφ είναι αυτός ο οποίος κατάφερε μέσα από εκατοντάδες κομικς και στριπς να αναδείξει τον Ποπάυ τόσο στην Αμερική όσο και στην Ελλάδα. Το όνομα του το πρωτοείδαμε στην σειρά "Ποπάυ" (από την εκδοτική Δραγούνης Α.Ε.) καθώς ήτανε τοποθετημένο σε κάθε εξώφυλλο της σειράς για 2 ολόκληρές δεκαετίες. Οι ιστορίες του ξεχώριζαν στο περιοδικό λόγω της εφευρετικότητας και της επινοητικότητας του καθώς και του καλλιτεχνικού ταλέντου του. Όμως οι ιστορίες αυτές υπέστησαν αλλαγές αφού δεν μπορούσαν να φιλοξενηθούν στα περιοδικά κόμικς καθώς ήτανε φτιαγμένες για τα ημερήσια στριπ των αμερικανικών εφημερίδων. Ως εκ τούτου, οι ιστορίες του δεν εκδόθηκαν ποτέ στην σωστή τους μακρόστενη μορφή.  :wow:

 

Έτσι λοιπόν ο αγαπητός @ PhantomDuck  μαζί με την εκδοτική Μικρός Ήρως αποφάσισε να εκδώσει τις ιστορίες αυτές με την αρχική μορφή τους.

Αρκετά με τον πρόλογο ας περάσουμε στην παρουσίαση-κριτική...

 

Η ΕΚΔΟΣΗ

  • Μέγεθος: Λίγο μεγαλύτερο από τις Μπαμπαδοϊστορίες με ακριβείς διαστάσεις 21 X 19 εκ. Θεωρώ ότι είναι το καταλληλότερο μέγεθος για μια τέτοια έκδοση. Τα στριπς καθώς και τα άρθρα εφάπτονται τέλεια. Το μόνο πρόβλημα που ίσως θα μπορούσε να τεθεί είναι αυτό της τοποθέτησης το οποίο δεν το θεωρώ πολύ σημαντικό. 
  • Τιμή: Στα 22€ (με έκπτωση 19.80€ στο site του Μικρού ήρωα). Λίγο τσουχτερή η τιμή λόγω της κρίσης και της αύξησης της τιμής του χαρτιού αλλά νομίζω ότι τα αξίζει τα λεφτά του ειδικά τώρα που όλες οι εκδόσεις έχουν αυξήσει τις τιμές.
  • Γραμματοσειρές: Έχουμε μια ποικιλία γραμματοσειρών. Θα ανεβεί σε λίγες μέρες μια πλήρης λίστα των γραμματοσειρών που χρησιμοποιήθηκαν.
  • Λοιπές λεπτομέρειες: Οι τόμοι αποτελούνται από 232 σελίδες. Το χαρτί είναι λεπτό γυαλιστερό (σαν illustration μου φαίνεται) ενώ έχουμε μαλακό, εξίσου γυαλιστερό εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο. Οι ιστορίες, σύμφωνα με τον πρώτο τόμο, από τελούνται από περίπου 30-40 σελίδες η κάθε μια καθώς οι τόμοι συνοδεύονται με άρθρα γεμάτα πληροφορίες και επιμελημένα από τον ένα καλύτερο.

 

ΟΙ ΤΟΜΟΙ

Σύμφωνα με τον ίδιο τον επιμελητή θα έχουμε 6 τόμους στην σειρά και πιθανολογείται κάθε τόμος να κυκλοφορεί ανά 6 μήνες. Ο πρώτος τόμος είναι κοντά μας αρά περιμένουμε και την υπόλοιπη παρέα.

 

 

Spoiler

Για κάθε τόμο θα αφιερώνεται ένα post για την πλήρης κριτική και αξιολόγηση του. Σε πολύ λίγο το πρώτο post!

 

Καλή απόλαυση του τόμου και να είναι καλοτάξιδος! :beer:

 

Σχέδιο χωρίς τίτλο (7).png

 

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τους Indian & hudson.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ωραια παρουσίαση :clap2:

Δυο παρατηρήσεις μαλλον τυπογραφικές, το μέγεθος ειναι λιγο πιο μεγάλο και οχι πιο μικρο απο τις μπαμπαδοιστοριες, και είναι ιδιο με το τρια δάχτυλα.

Και οι τόμοι θα κυκλοφορούν ανα 6 μήνες και οχι ανα 3.

Περιμένω και το δικό μου αντίτυπο για να διαβάσω και να σχολιάσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παρελήφθη και διαβάστηκε μονορούφι, ακολουθεί λοιπόν η κριτική μου

 

Ιστορίες: 

Οι ιστορίες που περιέχονται είναι σχεδόν όλες καινούριες για μένα, νομίζω είχα διαβάσει μικρός μόνο το τελευταίο μέρος του "Ποιος Είμαι" με τον γορίλα. Είναι όλες πολύ ωραίες ιστορίες και ΠΟΛΥ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ διαφορετικές από αυτές που έχουμε συνηθίσει, τις Ιταλικές δηλαδή, πιο "σοβαρές", δεν έχουν να κάνουν με μπεκρουλιάσματα, μπεργκεροφαγία, σπανακοφαγία και μόνο μπούφλες. Για μένα ήταν κάτι τελείως καινούριο στον κόσμο του Ποπάυ.

 

Άρθρα:

Τα άρθρα είναι πολύ ωραία, αν και μερικές φορές επαναλαμβάνουν κάποια πράγματα, βοηθητικά να κατανοήσεις και την εποχή, και την συνέχεια αλλά και την λογική πίσω από την έκδοση.

 

Έκδοση:

Η έκδοση είναι πολύ όμορφη, το σχήμα είναι ότι πρέπει, το κόστος εξακολουθεί να μου φαίνεται λίγο τσιμπημένο όμως η δουλειά που έχει πέσει φαίνεται και δεν θα με αποτρέψει από το να συνεχίσω την σειρά. Η γραμματοσειρά όπως είπε και ο @ theforce θα μπορούσε να είναι πιο μεγάλη, είναι τεράστια μπαλονάκια μισοάδεια, που είναι κρίμα. Εμένα δεν θα με χάλαγε πάντως να ήταν σε σειρά οι ιστορίες και ας είχε και μια-δύο ασπρόμαυρες ο τόμος, αφού θα τις δούμε έτσι κι αλλιώς σε ασπρόμαυρη μορφή.

 

έχω και 2 ερωτήσεις προς τον @ PhantomDuck   ή για όποιον ξέρει να απαντήσει.

  1. Και πάλι ο @ theforce ειπε για τα πετσοκόμματα που έκανε ο Δραγούνης μήπως έτσι τα έπαιρνε από την Ιταλία, δεν ακούγεται καθόλου λάθος και θα ήθελα να μας το πεις αν γνωρίζεις ή αν το μάθεις.
  2. Σε κάθε στριπ γράφεται και μία ημερομηνία, χωρίς έτος, ειναι στο Αμερικάνικο φορμάτ. μήνας μέρα, και αν παρατηρήσεις κάθε έξι στριπ πηδάει και μέρα(την Κυριακή δηλαδή). Αυτές όμως οι ημερομηνίες δεν συμφωνούν με αυτές που γράφονται πάνω δεξιά, δεν είναι ημερομηνίες που έγραψε ο Sagendorf? είναι από την χρωματισμένη αναδιανομή?

Συνολικά είμαι πολύ ευχαριστημένος για την απόκτηση του τόμου και περιμένω τις συνέχειες οι οποίες θα αγοραστούν σίγουρα!

:beer:

 

Επεξεργασία από Argail
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4381
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Στην Αθήνα αυτό που το βρίσκει κανείς? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

52 λεπτά πριν, Orignal357 είπε:

Στην Αθήνα αυτό που το βρίσκει κανείς? 

 

Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά δυσκολεύτηκα πολύ να το βρω σήμερα, σε μία εξόρμηση που έκανα στο Κέντρο. Ξεκίνησα με τα κεντρικά περίπτερα της πλατείας Συντάγματος, που μου είπαν ότι τους είχαν φέρει μόνο δύο κομμάτια και τους έφυγαν εν ριπή οφθαλμού.

 

Έπειτα συνέχισα στην Ομόνοια, αλλά ούτε κι εκεί βρήκα κάτι. Εντέλει, βρήκα ένα και τελευταίο κομμάτι στο περίπτερο που βρίσκεται έξω από το Οφθαλμιατρείο, στην Πανεπιστημίου.

 

Θα σου πρότεινα, λοιπόν, για να αποφύγεις την άσκοπη ταλαιπωρία, είτε να το παραγγείλεις απευθείας από την εκδοτική, είτε από κάποιο κομιξάδικο στην Αθήνα. Και φυσικά, αν δεν το βιάζεσαι μπορείς να περιμένεις να το φέρει και η ΛΕΦΙΚ. ;)  

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

10 λεπτά πριν, Indian είπε:

Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά δυσκολεύτηκα πολύ να το βρω σήμερα, σε μία εξόρμηση που έκανα στο Κέντρο.

Μάλλον έδωσαν προτεραιότητα στην διανομή στην επαρχία λόγω των  διακοπών!

Στην μικρή κωμόπολη στην δυτική Πελοπόννησο που εδώ και μια εβδομάδα βρίσκομαι, από τις 3 Αυγούστου που έκανα γύρα, υπήρχε από ένα αντίτυπο σε κάθε ένα από τα τέσσερα ψιλικατζίδικα που έχουν και έντυπα! 

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

7 λεπτά πριν, chrisbouk είπε:

Μάλλον έδωσαν προτεραιότητα στην διανομή στην επαρχία λόγω των  διακοπών!

Στην μικρή κωμόπολη στην δυτική Πελοπόννησο που εδώ και μια εβδομάδα βρίσκομαι, από τις 3 Αυγούστου που έκανα γύρα, υπήρχε από ένα αντίτυπο σε κάθε ένα από τα τέσσερα ψιλικατζίδικα που έχουν και έντυπα! 

 

Αυτό μου είπε κι ο περιπτεράς στην Πλατεία Συντάγματος. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to ΚΛΑΣΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ POPEYE

  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Λοιπόν, όπως είχα γράψει και σε άλλο σχόλιο, δεν ήμουν σίγουρος αν θα αγόραζα αυτον τον τόμο, λόγω της τιμής του. Πιο πιθανό, μάλιστα, ήταν να μην τον αγόραζα.
Επειδή όμως, όπως επίσης είχα γράψει, ήθελα να στηρίξω την προσπάθεια και τον κόπο του Phantom Duck για ποιοτικές ελληνικές συλλεκτικές εκδόσεις, αποφάσισα να τον αγοράσω.
Έτσι, σήμερα, μια που βρέθηκα στην Αθήνα, άρχισα το ψάξιμο. Διάβασα τα προηγούμενα σχόλια, οπότε πήγα κατευθείαν σε κομιξάδικα. Στο Comicon στη Σόλωνος, μου είπαν ότι θα το έχουν απο Δευτερα-Τριτη. Το βρήκα στο Solaris, ενώ τωρα ειδα στο ίντερνετ ότι είναι διαθέσιμο και στο Comicstrip, επίσης στη Σόλωνος.

 

Λοιπόν, δεν θα πρωτοτυπήσω στα σχόλια, όσον αφορά την ποιότητα. Κι εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος, αφού ο τόμος δεν αφορά απλή εκτύπωση ιστοριών αλλά προσφέρει και εγκυκλοπαιδικές γνώσεις πάνω στον Ποπάυ.
Οι ιστορίες πολύ όμορφες, με το στυλ και τη ροή των στριπ όμως, ενώ η μετάφραση δείχνει σούπερ. (Πάντως, δεν ξέρω τι είναι η τουρσομύτα :lol:). Κρατήθηκαν τα "κλασικά ελληνικα" ονόματα (Πόλντο, Μπρούτο, Ρεβυθούλης κλπ) και χάρηκα πολύ για αυτό.

Στα αρνητικά, ίσως η γραμματοσειρά (έχω κόλλημα με αυτό το θέμα και μάλλον έχει αρχίσει να φαίνεται πολύ :lol:) θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη. Στα καρέ που το κείμενο γεμίζει σωστά τα μπαλονάκια, οι εικόνες μού φαίνονται πιο ζωντανές. Επίσης, αν ξαπλώσεις τον τόμο, τα γράμματα στη ράχη κοιτάνε ανάποδα. Δεν ξέρω γιατί προτιμάται αυτή η κατεύθυνση των γραμμάτων στη ράχη από κάποιες εκδοτικές.

 

Τώρα, όσον αφορά το αν άξιζε η αγορά...

Για να είμαι ειλικρινής, τα 22 ευρώ, σε μένα φαίνονται πολλά. Πάρα πολλά. Στο Σολάρις, και προφανώς και στα άλλα κομιξάδικα, υπάρχει έκπτωση 10% και πάει στα 19,80, αλλά και πάλι δεν τη θεωρώ σωστή τιμή για αυτό που προσφέρει συνολικά και για αυτό που κράτησα στα χέρια μου. Δεν μπορώ να πω πως ευχαριστήθηκα απόλυτα την αγορά.
Ο τόμος ήταν χωρίς προστασία από κάποιο σελοφάν, οπότε από περίπτερο και ειδικά στο κέντρο, ευτυχώς που δεν το βρήκα, γιατί θα ήταν μέσα στη σκόνη. Και δε μιλάμε για τευχάκι του 5ευρου. Το εξώφυλλο είναι λεπτό, το χαρτί ποιοτικότατο αλλά όχι και κάτι φοβερό. Το μέγεθος, επίσης σχετικά μικρό. Αν τοποθετηθεί με τη ράχη κάτω, είναι σχεδόν στα 3/4 των διαστάσεων της συλλογής της Radnet. Υπάρχει πρωτότυπο περιεχόμενο με ιδιαίτερες πληροφορίες, ιδιαίτερα σημαντικές για το ελληνικό κοινό και πολύ ενδιαφέρουσες. Όμως, δε μπορώ να δώσω άλλα 20 ευρώ για άλλον τόμο, λόγω των έξτρα πληροφοριών. Κατά πάσα πιθανότητα θα σταματήσω εδώ.  Θεωρώ πως έκανα το καθήκον μου και στήριξα όσο μπορούσα την προσπάθεια. Όμως, όπως είχα ξαναγράψει, φαίνεται πως δεν ανήκω στο κοινό στο οποίο απευθύνεται η συλλογή, αν και θα ήθελα να ανήκω σε αυτό.
Πάντως, η συλλογή φαίνεται πως θα τα πάει καλά. Είτε εξαφανίζεται από τα σημεία πώλησης, είτε έχει μεγάλη ζήτηση στα σημεία που πρόκειται να έρθει.

Μακάρι να τα πάει πολύ καλά, Και μακάρι να  δούμε τους επόμενους τόμους με πιο φυσιολογική τιμή.

 

On 4/8/2022 στο 2:36 ΜΜ, Argail είπε:

Η γραμματοσειρά όπως και κάποιος άλλος είπε, θα μπορούσε να είναι πιο μεγάλη, είναι τεράστια μπαλονάκια μισοάδεια, που είναι κρίμα.

Εγώ ήμουν:D.

 

On 4/8/2022 στο 2:36 ΜΜ, Argail είπε:
  1. Κάποιος ανέφερε για τα πετσοκόμματα που έκανε ο Δραγούνης μήπως έτσι τα έπαιρνε από την Ιταλία, δεν ακούγεται καθόλου λάθος και θα ήθελα να μας το πεις αν γνωρίζεις ή αν το μάθεις

 

Πάααλι εγώ :lol:

 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21473
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

9 λεπτά πριν, theforce είπε:

Ο τόμος ήταν χωρίς προστασία από κάποιο σελοφάν, οπότε από περίπτερο και ειδικά στο κέντρο, ευτυχώς που δεν το βρήκα, γιατί θα ήταν μέσα στη σκόνη.

Εγώ το αγόρασα από βιβλιοπωλείο και ήταν χωρίς σελοφάν, αλλά σε σημείο τύπου που το είδα ήταν με σελοφάν όπως και τα περισσότερα της εκδοτικής όταν βγαίνουν σε περίπτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 ώρες πριν, hudson είπε:

Εγώ το αγόρασα από βιβλιοπωλείο και ήταν χωρίς σελοφάν, αλλά σε σημείο τύπου που το είδα ήταν με σελοφάν όπως και τα περισσότερα της εκδοτικής όταν βγαίνουν σε περίπτερα.

 

Κάποιος κόπανος υπάλληλος το είχε ανοίξει. Κι εγώ το πέτυχα σε περίπτερο του Ηρακλείου σήμερα (ένα αντίτυπο) αλλά δεν είχα αρκετά χρήματα μαζί μου μιας και πήγαινα για άλλα πράγματα και βαρέθηκα να τρέχω τράπεζα και πίσω μόνο γι' αυτό... Σε 2ο περίπτερο που πήγα δεν το βρήκα καθόλου... Την Κυριακή που θα ξαναπάω να πάρω το νέο "Peanuts", θα το τσιμπήσω κι αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Nα μου επιτρεψετε ενα hijack στο θρεντ ,οι αγαπες δεν κρυβονται.

 

254319321_Screenshot2022-08-08112137.thumb.jpg.90e7c92ea6552e8a3b47b71dc0ba3cb0.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9669
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Παράξενο πάντως ότι το «The Thimble Theatre» όπως λεγόταν το στριπ του E.C. Segar πριν αλλάξει σε «Popeye», γραφόταν σε σωστά αγγλικά «Theatre» και όχι «Theater» όπως το γράφουν λανθασμένα οι Αμερικάνοι.
Screenshot_1.thumb.png.31d0ec6f309f50b064de89aee2e5ef05.png
Ο Phantom το αναφέρει στο βίντεο του εδώ.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η σωστή γραφή κυριαρχεί στις ονομασίες θεάτρων.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Broadway_theaters

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33879
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η όσφρηση είναι η μνήμη του άνθρωπο με τη μεγαλύτερη ηλικια. Ξεκινώντας σήμερα να το διαβάσω ξαφνικά μου ήρθαν στο μυαλό τα πρώτα ΚΟΜΙΞ το μακρινό 1989. Εκείνη η μυρωδιά του γυαλιστερού χαρτιού πρωτόγνωρη για τα κομιξικα δρώμενα μου ήρθε ξανά σήμερα. Το Ποπαυ μυρίζει ακριβώς έτσι!!!

 

Σε άλλα νέα αυτή η έκδοση μας δίνει τη δυνατότητα σε όσους μεγαλώσαμε και με τον Ποπαυ και για διάφορους λόγους δεν έχουμε κρατημένα τεύχη από τότε (κακά τα ψέματα ποτέ δεν άγγιξε καν το Μίκυ Μαους οπότε τα τεύχη του δεν τα αποθηκευες εύκολα και ήταν τα πρώτα που αντιμετώπιζαν τον νούμερο ένα εχθρό των κόμιξ την Ελληνίδα μάνα) να έχουμε μια υπέροχη σειρά ιστοριών στη βιβλιοθήκη μας. Very very nice.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33879
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και του τελείωσα και την ανάγνωση να πω και δυο λόγια για τις ιστορίες πέραν της εξαιρετικής έκδοσης. Λοιπόν αλλιώς τον θυμομουν τον Ποπαυ. Αυτές οι ιστορίες είχαν μια συνέχεια στριπ διαφορετική από τις κλασικές ιταλικές ιστορίες. Νομίζω ισχύει και εδώ κατά μία σατανική (και όχι τυχαία ) σύμπτωση ότι και στα Μίκυ Μαους. Οι original Αμερικανικές ιστορίες έχουν πιο ήπιους χαρακτήρες και λιγότερες ακραίες συμπεριφορές. Στον Ιταλικό Ποπαυ γινεται χαμός. Οι ήρωες είναι ψιλοαπαραδεκτοι (:lol:)και οι ιστορίες έχουν απόλυτα πολιτική μη ορθότητα. Εδώ τα πράγματα ήταν πιο μαζεμένα. Που είναι τα χάμπουργκερ του Πολντο, το ντοπαρισμα του Ποπαυ, η χαρτοπαιξία της γιαγιάς, το κρασί του παππού, ο ρεβυθουλης νόθο της όλιβ και του Ποπαυ, ο Μπρούτο κρετινος, η Όλιβ να διαλέγει μνηστήρα με βάση τη δύναμη και όλα αυτά τα ωραία. Ελπίζω να δούμε τίποτα από αυτά παρακάτω. Όχι τίποτα άλλο αλλά για να θυμηθούμε και λίγο τα παλιά. Κατά τα άλλα να πω ότι από όλες τις ιστορίες μου άρεσε αυτή με το φεγγαρομωρο και το ξετζινι. Τέλος, καταλήγοντας να πω ότι είναι μια εξαιρετική αγορά που την καταευχαριστηθηκα.:beer5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Ε, καλά λογικό είναι. Οι Αμερικανοί ας μην ξεχνάμε πως ανέκαθεν ήταν πιο πουριτανοί από τους Ευρωπαίους. Δε νομίζω να έδειχναν σε παιδικό(το τονίζω) κόμικ ποτέ τέτοια πράγματα. Οι Ιταλοί από τη άλλη, είναι γνωστοί για το αλλοπρόσαλλο και παρανοϊκό χιούμορ που διακατέχει όλα τα χιουμοριστικά κόμικς τους, όχι μόνο τα Disney και τα Ποπαϋ αλλά κι όλα τα υπόλοιπα. Ρίξτε μια ματιά εδώ. Και τι δεν έχουν κάνει! Σεραφίνο, Τιραμόλα, Κοκομπίλ, παρωδίες και τελειωμό δεν έχει.

32 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Νομίζω ισχύει και εδώ κατά μία σατανική (και όχι τυχαία ) σύμπτωση ότι και στα Μίκυ Μαους. Οι original Αμερικανικές ιστορίες έχουν πιο ήπιους χαρακτήρες και λιγότερες ακραίες συμπεριφορές. Στον Ιταλικό Ποπαυ γινεται χαμός. Οι ήρωες είναι ψιλοαπαραδεκτοι

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

  

On 8/4/2022 at 2:36 PM, Argail said:

έχω και 2 ερωτήσεις προς τον @ PhantomDuck   ή για όποιον ξέρει να απαντήσει.

  1. Και πάλι ο @ theforce ειπε για τα πετσοκόμματα που έκανε ο Δραγούνης μήπως έτσι τα έπαιρνε από την Ιταλία, δεν ακούγεται καθόλου λάθος και θα ήθελα να μας το πεις αν γνωρίζεις ή αν το μάθεις.
  2. Σε κάθε στριπ γράφεται και μία ημερομηνία, χωρίς έτος, ειναι στο Αμερικάνικο φορμάτ. μήνας μέρα, και αν παρατηρήσεις κάθε έξι στριπ πηδάει και μέρα(την Κυριακή δηλαδή). Αυτές όμως οι ημερομηνίες δεν συμφωνούν με αυτές που γράφονται πάνω δεξιά, δεν είναι ημερομηνίες που έγραψε ο Sagendorf? είναι από την χρωματισμένη αναδιανομή?

Η πετσοκομμένη μορφή των ιστοριών, θεωρώ πως δεν οφείλεται στον Δραγούνη αλλά στους Ιταλούς (ή πιθανόν σε κάποιον τρίτο, αλλά όχι στον Δραγούνη). Οι Ιταλοί έκαναν τέτοιες αναδιαμορφώσεις των καρέ και σε αμερικάνικες Disney ιστορίες, τα έχουμε δει και καταγεγραμμένα στο Inducks πολλές φορές, επομένως ο Δραγούνης λογικά τα έπαιρνε σε αυτήν την μορφή και απλώς τα εξέδιδε όπως του τα έδιναν.

 

Όσον αφορά τις ημερομηνίες που αναγράφονται στα στριπ του βιβλίου, είναι από τη χρωματισμένη αναδιανομή που έγινε. Αυτό μπορεί να γίνει άμεσα αντιληπτό παρατηρώντας τη χρονολογία που υπάρχει σε κάθε ένα. Παρατηρήστε στο βιβλίο, πως όποτε εμφανίζεται ένα ασπρόμαυρο στριπ σε κάποιο άρθρο, έχει τις αυθεντικές ημερομηνίες. Βάζω κι εδώ ένα παράδειγμα από το πρώτο στριπ της ιστορίας Patcheye the pirate / Ματιπάυ, ο πειρατής. Εμφανίστηκε για πρώτη φορά στις εφημερίδες της Αμερικής στις 18 Ιανουαρίου 1971, όμως στην έγχρωμη έκδοση αντικατέστησαν με την ημερομηνία αναδιανομής, δηλαδή 13 Οκτωβρίου 2003. Εμείς στο πάνω μέρος της κάθε σελίδας βάλαμε τις αυθεντικές ημερομηνίες, επειδή μας ενδιαφέρει το πότε δημιουργήθηκε η κάθε ιστορία, όχι πότε αναδιανεμήθηκε.


Screenshot_3.thumb.png.153fd6fb87edaf1b16fe71b17e9d864e.pngScreenshot_2.thumb.png.28794e59dfdeab86129c2939d5e41bae.png

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Το διαβασα και εγώ σήμερα με την ησυχία μου 

Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα καθώς τα ποπαυ που με μεγάλωσαν δεν είχαν να κάνουν με αυτή την έκδοση και 

με ξένισε αρκετά 

η τιμή είναι αρκετά υψηλή για αυτό το κόμικ όποτε δεν θα συνεχίσω την σειρά . 
παντως όπως και στις άλλες σειρές εύχομαι να πάει καλά στις πωλήσεις του :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1118 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

On 14/8/2022 στο 3:21 ΜΜ, Manitou είπε:

Ελπίζω να δούμε τίποτα από αυτά παρακάτω. Όχι τίποτα άλλο αλλά για να θυμηθούμε και λίγο τα παλιά. Κατά τα άλλα να πω ότι από όλες τις ιστορίες μου άρεσε αυτή με το φεγγαρομωρο και το ξετζινι. Τέλος, καταλήγοντας να πω ότι είναι μια εξαιρετική αγορά που την καταευχαριστηθηκα.:beer5:

Και εμένα μου άρεσε αυτή η αλλαγή αλλά θα ήθελα να θυμηθούμε και λίγο κλασικό Ποπάυ.

 

On 5/8/2022 στο 8:32 ΜΜ, theforce είπε:

Κι εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος, αφού ο τόμος δεν αφορά απλή εκτύπωση ιστοριών αλλά προσφέρει και εγκυκλοπαιδικές γνώσεις πάνω στον Ποπάυ.

Αυτό να λέγεται. Τα άρθρα ήταν πλούσια σε πληροφορίες. 
 

Ασχετο αλλά να πω ότι μου άρεσε πολύ η γραμματοσειρά που χρησιμοποιήθηκε στα μπαλονάκια την οποία δεν έχω βρει ακόμη.


 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17596
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Aυτο ηταν που δεν μου αρεσε στα Ποπαυ,η υπερβολικη και ανουσια χρηση βιας των Ιταλων δημιουργων..που ξεφευγε απο τον αρχικο χαρακτηρα του..

Προσωπικα εγω βρηκα τον συγκεκριμενο τομο αψογο,και μακαρι να δουμε και τις αδημοσιευτες ιστοριες του E. C. Segar..

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2322
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Λοιπόν το παρήγγειλα από βιβλιοπωλείο και το περιμένω! Τόσο το ότι εκτιμώ προσωπικά τον @ PhantomDuck  και την σκληρή δουλειά που έριξε για τον τόμο όσο και οι κριτικές εδώ με κάνουν να του δώσω μία ευκαιρία! Θα επανέλθω σύντομα με κριτική:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  217
  • Reputation:   2058
  • Achievement Points:  267
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1825 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκε σήμερα ...

Η αλήθεια είναι ότι για κάποιο λόγο περίμενα να μην μου αρέσουν τόσο οι ιστορίες παράλογα αυτά μου άρεσαν και απόλαυσα το διάβασμα ...

Είχα αποφασίσει εξ αρχής να συνεχίσω και τους 6 τόμους και για να στηρίξω την προσπάθεια αλλά και επειδή σαν "συλλέκτης" η σειρά φαινόταν όμορφη και η δουλειά που έχει γίνει δείχνει πολύ ολοκληρωμένη .

Εν τέλη πέρα από "συλλέκτη" με κέρδισε και σαν αναγνώστη , οπότε πάμε και για τα επόμενα !

Δυο σκηνικά μόνο θα προσθέσω που έχουν να κάνουν με την τιμή :

1) Το συγκεκριμένο ζήτησα από τον φίλο μου να το πάρει τον Αύγουστο που έλειπαν διακοπές , από ένα περίπτερο μαζί με άλλα περιοδικά. Ο φίλος μου που δεν διαβάζει κόμιξ με πήρε τηλέφωνο για να του επιβεβαιώσω την τιμή , καθώς μαζί με τον περιπτερά δεν ήταν σίγουροι για την τιμή... Από ότι μου είπε ο φίλος μου χαρακτήρισα ο περιπτεράς όταν είδε την τιμή είπε "Αποκλείετε να είναι αυτή η τιμή του κάπου αλλού θα την έχει"...και μόλις επιβεβαίωσα την τιμή είπε "κοίτα να δεις 22 ευρώ αυτό το βιβλιαράκι"

2) προχτές ήμουν στην έκθεση βιβλίου και στον πάγκο του μικρού ήρωα αγόραζα  Κόρτο Μαλτέζε και δίπλα μου ήταν ένα ζευγάρι ηλικιωμένων που απ' ότι κατάλαβα , μάλλον αγόραζαν κόμιξ για το εγγόνι τους. Σε κάποια φάση ρωτάνε τον πωλητή αν έχουν Ποπαι και εκείνος τους δείχνει το συγκεκριμένο καθώς και τα μικρά τευχακια που υπήρχαν . Ενώ το συζητούσαν δεν κρατήθηκαν και πετάχτηκα και τους είπα "Αυτό εδώ να πάρετε έχει καλύτερες ιστορίες"( δεν το είχα διαβάσει ακόμα...:P). Αφού το σκέφτηκαν και είχαν καταλήξει προς το κλασσικές ιστορίες , μόλις ρώτησαν την τιμή κατέληξαν να πάρουν 2-3 τευχακια από τα άλλα.

 

Προσωπικά η τιμή εμένα μου φαίνεται οκ , καθώς αντιλαμβάνομαι και την δουλειά που υπάρχει πίσω από μια έκδοση που δεν βρίσκεις αντίστοιχη  για να κοπιάρεις στο εξωτερικό , αλλα από ότι φαίνεται σε αυτούς που δεν διαβάζουν κόμιξ η δεν είναι τόσο εντατικοί αναγνώστες και ίσως και σε συνδιασμό με το μέγεθος του τόμου η τιμή μοιάζει μεγάλη ...

Τεσπά όπως και να έχει πολλά μπράβο , αναμένουμε το επόμενο !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κι επειδή αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει, να πούμε ότι το κόμικ είναι διαθέσιμο κι από το e-shop της ΛΕΦΙΚ. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν κάποιες ημέρες είδα απο κοντά το κόμικ στο Public και του έριξα ένα ξεφύλλισμα.
Με κάθε σεβασμό προς την εκδοτική και με τεράστιο σεβασμό προς τον Phantomduck (που είμαι σίγουρος για την εξαιρετική δουλειά του)
η τιμή του κόμικ μου φάνηκε υπερβολική.
 
Πραγματικά οι πρώτες σκέψεις μου ήταν ''σε ποιόν απευθύνεται αυτο το κόμικ''??
Υπάρχει πιτσιρικάς η γονέας που θα δεί τιμή 22 ευρώ και δεν θα πάθει σόκ?
 
Εύχομαι ειλικρινά τα καλύτερα και μακάρι ο κόσμος να το στηρίξει, αλλά η τιμή είναι αρκετά ''επιθετική''.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9669
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις το τελείωσα.

 

ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ;

 

Ποτέ δεν με είχε ενθουσιάσει ο Ποπάϋ τού Δραγούνη, καθώς οι ιστορίες του δεν είχαν καμία σχέση με τη μία ιστορία, που είχε τύχει να διαβάσω στο Βέλος τού Τερζόπουλου. Μου πήρε κάποιες δεκαετίες, αλλά επιτέλους διάβασα κάποιες άλλες αντίστοιχες. Ανυπομονώ να διαβάσω το δεύτερο τόμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

 

Ε ναι, αυτό είναι το κακό με τον Ποπάυ που ξέρουμε από τον Δραγούνη. Οι ιστορίες ήταν πετσοκομμένες σε τέτοιο βαθμό που είναι ουσιαστικά όλες αδημοσίευτες. Δεν είναι ωραίο ένας τόσο σημαντικός ήρωας με τόσο ωραίες ιστορίες, να θεωρείται παραπεταμένος και παιδικός, επειδή κάποιος εκδότης δεν του είχε φερθεί με τη δέουσα προσοχή. Αυτή η σειρά θέλω να αλλάξει τη λανθασμένη αντίληψη που έχει ο κόσμος για τον Ποπάυ.

 

Επίσης απαντάω εδώ σε μία ερώτησή σου από την παρουσίαση του βίντεο για το Ποπάυ, για να είναι μαζεμένα.

 

On 8/3/2022 at 8:11 PM, Kriton said:

Ερώτηση, μια και λες ότι κοίταξες όλες τις ιστορίες, προκειμένου να κάνης την επιλογή.

 

Εκτός από τον Δραγούνη, Ποπάυ είχε δημοσιεύσει και ο Τερζόπουλος στο Βέλος. Επρόκειτο και εκεί για ιστορίες τού Sagendorf; Μεγάλη εντύπωση μου είχε κάνει μία ιστορία, όπου είχε επισκεφθεί τον Ποπάυ ένας ξάδελφος(;) Σματς, που πιθανότατα ήταν ο χαρακτήρας ονόματι Dufus και ο οποίος έτρωγε ασταμάτητα. Ακόμα θυμάμαι τον Γουΐμπυ να γκρινιάζει στην ψευτοκαθαρεύουσα, που μιλούσε, ότι δεν του είχε αφήσει ούτε «εμβούτιον όρνιθος». Τύφλα να 'χει ο Πασχάλης! Έχεις ιδέα για ποια ιστορία πρόκειται και αν αυτή θα συμπεριληφθεί στη σειρά;

 

Αυτή είναι η (άτιτλη) ιστορία «Cousin Smash comes to visit» του 1964. Ο Ντούφους είναι διαφορετικός χαρακτήρας. Η ιστορία δεν είναι προγραμματισμένη στους έξι τόμους, μιας και ξεκινάμε από την περίοδο 1969.

481570202_popeyewimpysmash.thumb.png.e805f988f29c34fafad5aa09b58ad766.png

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για όποιον δεν μπορεί να περιμένει μέχρι να κυκλοφορήσει ο επόμενος τόμος, η King Features Syndicate δημοσιεύει στο διαδίκτυο το στριπ τής ημέρας, με ελεύθερη πρόσβαση στα στριπ των τελευταίων δύο εβδομάδων και πρόσβαση επί πληρωμή σε πολύ περισσότερα στριπ. Η τρέχουσα ιστορία, όπου η Sea Hag (ελληνιστί μάγισσα;) έχει απαγάγει το jeep, το οποίο έχει την ικανότητα να βρίσκει χρυσό, έχει πολλή πλάκα.

 

Δημοσιεύουν και τα κυριακάτικα strip, τα οποία, όμως, είναι πιο μοντέρνα και δυστυχώς πολύ αδιάφορα. Αν είχαν καταντήσει έτσι και τα ημερήσια στριπ, καταλαβαίνω γιατί τα κατάργησαν, αντικαθιστώντας τα με ανατυπώσεις των ιστοριών τού Sagendorf.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Κατα τα μεσα Αυγουστου το βρηκα μπροστα μου σε περιπτερο και παρασυρθηκα και ειπα να το αγορασω (ενω αρχικα το ειχα προγραμματισει για αρκετα αργοτερα). 

 

Αρχικα να πω οτι εγω με τον Ποπαυ ειχα μια επαφη αλλα ποτε δεν ημουν πολυ φιλος. Δηλ ειχα δει πολλες φορες κινουμενα σχεδια στην τηλεοραση που το μοτιβο ηταν το ιδιο στις 99% των περιπτωσεων (ο Μπρουτο απηγαγε την Ολιβ ή εκανε κατι κακο και ο Ποπαυ ετρωγε σπανακι και τους εδερνε ολους).  Απο κομικ το διαβαζαν καποια ξαδερφια μου και οποτε βρισκομουν σπιτι τους ειχα διαβασει καμποσα τευχη αλλα ποτε δεν μου εκανε το κλικ να πω οτι θα αγορασω και εγω Ποπαυ.  Οποτε πρωτη φορα στη ζωη μου που πληρωσα για Ποπαυ ηταν τα 4 τευχακια που ειχε δωσει ο Μικρος Ηρως σε εφημεριδα και τα οποια βρηκα πολυ μετρια (αν θελω να ειμαι ευγενικος)

 

Οποτε ειχα μια επιφυλαξη λογικα.  Στη συγκεκριμενη εκδοση ομως να πω οτι βρηκα τις ιστοριες αρκετα καλυτερες απο αυτες που θυμομουν μικρος.  Οχι αριστουργηματα αλλα σιγουρα πιο πρωτοτυπες και δεν αναλωνονται στον Ποπαυ να τρωει σπανακι και να ριχνει ξυλο.  Πηρα και το χρονο μου καθως μου πηρε 4-5 μερες να το τελειωσω.  Οποτε τελικα μου αφησε μια καλη γευση και καταλαβα γιατι ο Ποπαυ και τα στριπ του ηταν τοσο πετυχημενα.  Τωρα το αν θα παρω και αλλους τομους θα κριθει κυριως απο την τσεπη μου εκεινη την στιγμη γιατι η αληθεια ειναι οτι εξακολουθει να μην ειναι στην κορυφη των επιλογων μου. Αλλα αυτο εχει να κανει με το γουστο μου καθαρα.

 

Τελος να πω οτι στην εκδοση τα βρηκα ολα πολυ καλα και δεν εχω κανενα παραπονο και ισως αυτο με κανει να αγορασω και αλλους τομους. Χρωμα, ποιοτητα χαρτιου και φυσικα τα αρθρα τα οποια σε βαζανε μεσα στον κοσμο και μαθαινες πολλα πολλα για την ιστορια του Ποπαυ.    ο φιλος @ PhantomDuck   εχει πολυ παθος και αγαπη για τα κομικ και εχω λατρεψει τα βιντεο του και νομιζω οτι αυτο το πραγμα φανηκε σε αυτη την εκδοση.  

 

Τελικα δεν μετανιωσα που το αγορασα ωστε να εχω και αυτο το κομματι της ιστορια των κομικ στην βιβλιοθηκη μου και γενικα χαιρομαι να βγαινουν κομικ ολων των ειδων ωστε να  καλυπτονται ολα τα γουστα.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στην πρώτη ιστορία, το μωβ μαργαριτάρι, το ξετζίνι λέει συνέχεια «μα το μπαϊζάκ και το αραφάτ», μια φράση που, αν και με εντυπωσίασε, αντίστοιχή της δεν υπάρχει στο πρωτότυπο. Μάλιστα, στο τελευταίο καρέ, όπου εμφανίζεται το ξετζίνι, έχει προστεθεί ένα συννεφάκι, ώστε το ξετζίνι να πει τη φράση μια τελευταία φορά.

 

Από πού προέκυψε αυτή η φράση; Σημαίνει κάτι; Το μόνο, που μπορώ να σκεφτώ, είναι ότι η δεύτερη λέξη είναι αναφορά στον Γιάσερ Αραφάτ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.