Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ


Argail

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Joe Dever
Σχέδιο:
Gary Chalk
Εκδοτική:
ΑΣΤΕΡΗΣ ΔΕΛΗΘΑΝΑΣΗΣ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
1986
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Βιβλίο
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια
Μέγεθος:
11.0 x 18.0
Σελίδες:
230
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Ροζίνα Μπέρκνερ
Πρωτότυπος τίτλος:
Lone Wolf
Προέλευση:
Βρετανική

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6617
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

MONAXIKOSLYKOS_0001.jpg  MONAXIKOSLYKOS_0001z.jpg

 

Πρόκειται για μία από τις διασημότερες σειρές βιβλιοπαιχνιδιών, δηλαδή διάλεξε εσύ την συνέχεια. 

 

Στην Ελλάδα κυκλοφορήσαν τα πρώτα 6 βιβλία ενώ στα Αγγλικά το πρώτο κυκλοφόρησε το 1984 και έφτασε τα 29 από τον αρχικό συγγραφέα, μετά τον θάνατο του ο γιος του ανέλαβε να το συνεχίσει και πλέον έχει φτάσει τα 31 και συνεχίζει.

 

Τι είναι τα βιβλιοπαιχνίδια? κάποιοι σίγουρα έχετε δει να γίνεται και σε κόμικς οπότε ξέρετε, είναι ένα βιβλίο που σε συγκεκριμένα σημεία ο αναγνώστης καλείται να πάρει αυτός απόφαση για την συνέχεια του βιβλίου, και το βιβλίο του λέει σε πια σελίδα ή σε πια καταχώρηση να πάει, έτσι δημιουργείται μία διαφορετική ιστορία κάθε φορά.

 

Τι κάνει τον μοναχικό λύκο διαφορετικό από τα άλλα βιβλιοπαιχνίδια?

 

Ο Μοναχικός Λύκος έχει στοιχεία RPG, ναι έχει Character Sheet, στατιστικά του χαρακτήρα, μάχες, αντικείμενα κτλ κτλ

 

το βιβλίο ξεκινάει με τον χάρτη του κόσμου και αμέσως μετά είναι οι οδηγίες για το πως παίζεις, το ίδιο το βιβλίο σε παροτρύνει να έχεις μολύβι και γόμα και να γράφεις πάνω, θα έλεγα μην το κάνετε. 

 

Διαλέγεις κάποιες αρχικές ικανότητες, αντί για ζάρι το βιβλίο έχει ένα πινακάκι στο τέλος με αριθμούς από το 0 μέχρι το 9(d10 για όσους γνωρίζουν) και κάθε φορά που είναι να "ρίξεις ζάρι" σου λέει κλείσε τα μάτια και με το μολύβι χτύπα ένα τυχαίο σημείο στο πινακάκι, καλύτερα να πάτε να αγοράσετε ένα δεκάπλευρο ζάρι και να παίξετε.

 

Αν καταφέρεις να τελειώσεις το βιβλίο τότε μπορείς με τον ίδιο χαρακτήρα να προχωρήσεις στο επόμενο, θα μαζέψεις αντικείμενα, λεφτά και ικανότητες για να σε βοηθήσουν. Μπορείς να θες να παίξεις κατευθείαν κάποιο άλλο αλλά μάλλον θα σου φανεί πολύ δύσκολο, το καλύτερο είναι να τα παίξεις με την σειρά.

 

Κάποια στιγμή παλαιότερα είχα βρει ένα site που είχε όλα τα βιβλία δωρεάν (υπάρχουν ακόμα εδώ www.projectaon.org) αλλά πέρα από τα βιβλία είχε και Online character sheet και έκανες και save τον χαρακτήρα σου καθώς προχωρούσες, επίσης υπάρχει και app android (Lone Wolf Saga) που σε συνεργασία με το www.projectaon.org μπορείς να παίξεις τα Αγγλικά βιβλία στο κινητό.

 

Στην κατοχή μου έχω μόνο το 1ο βιβλίο και σε όχι πολύ καλή κατάσταση, επισυνάπτω εξώφυλλα αλλά νομίζω, ίσως να κάνω και λάθος, ότι ο @ Mandrake  έχει και τα υπόλοιπα

:beer:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6617
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

τα 6 τεύχη είναι επιβεβαιωμένα , ραντομ φωτο από το ίντερνετ που τα βλέπουμε

monaxikos-lykos-1-1621783965.thumb.jpg.7297593f69a5a97a29826b21a513e212.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  40061
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   3
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Hello μπορεί να έχω να ανεβάσει εγω αυτήν τη φωτογραφία  , όποιος θέλει λεπτομέρειες μπορεί να μου στείλει μήνυμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6617
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 9/3/2023 στο 5:21 ΜΜ, xandros είπε:

Hello μπορεί να έχω να ανεβάσει εγω αυτήν τη φωτογραφία  , όποιος θέλει λεπτομέρειες μπορεί να μου στείλει μήνυμα.

Βασικά αν τα έχεις και μπορείς να τα σκανάρεις για να μπουν στα εξώφυλλα 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι, έχω τα 2-5, το 6ο ενώ νομίζω ότι το έχω τελειώσει, δεν το βλέπω στο αρχείο μου... Εξαιρετικά βιβλία με αγωνία & δράση όπου σε βάζουν για τα καλά στον κόσμο αυτόν! Τα πρώτα τα είχα ολοκληρώσει από κολλητό φίλο που τα είχε πριν τα αποκτήσω, ο οποίος και μου πούλησε κάποια στιγμή το 2ο και αντάλλαξε αργότερα τα 3-5 με κάποιον/ους δίσκο/ους βινυλίου, δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Το 1ο όμως δεν το είχε. Είτε το είχε δανειστεί και το είχαμε διαβάσει και οι δύο, είτε του το πρόλαβε άλλος. Είναι πολλά τα χρόνια... Το 6ο δεν το απέκτησα ποτέ και δεν το έχω διαβάσει. Αυτά βέβαια βρίσκονται στο άλλο σπίτι και είναι δύσκολο να τα σαρώσω... Όταν καταφέρω επιτέλους να πάω εκεί και οργανωθώ λίγο, θα δούμε διάφορα πράγματα. Που ήξερες φίλε Argail ότι τα είχα; Τα έχω αναφέρει σε κάποια άλλη παρουσίαση μάλλον, ε; :beer: Στο "Goodreads" υπάρχουν όλα καταχωρημένα, όπου θα δείτε τους επί μέρους μεταφραστές και το έτος κυκλοφορίας σε κάθε βιβλίο:

 

1. "Μοναχικός Λύκος: Αστραπές στο Σκοτάδι" (1986)

2. "Μοναχικός Λύκος: Ταξίδι στην Κόλαση" (1987)

3. "Μοναχικός Λύκος: Οι Σπηλιές του Τρόμου" (1987)

4. "Μοναχικός Λύκος: Το Καταραμένο Φαράγγι" (1988)

5. "Μοναχικός Λύκος: Σκιές στην Άμμο" (1990)

6. "Μοναχικός Λύκος: Στις Χώρες του Τρόμου" (1992)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6617
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

4 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Που ήξερες φίλε Argail ότι τα είχα; Τα έχω αναφέρει σε κάποια άλλη παρουσίαση μάλλον, ε;

Αυτό που λες, λίγο πριν κάνω την παρουσίαση είχε γίνει κάπου άλλου μια συζήτηση και το είχες αναφέρει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.