Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτιμάτε να αναφερόμαστε στον Jolly Jumper ως αρσενικό ή ως θηλυκό;


whatever

Προτιμάτε να αναφερόμαστε στον Jolly Jumper ως αρσενικό ή ως θηλυκό;  

37 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

O Jolly Jumper, για όσους δεν γνωρίζουν, είναι το πιστό άλογο του Λούκι Λουκ, που τον συντροφεύει σε όλες τις περιπέτειες του. Είναι απίστευτα έξυπνος και έχει κερδίσει τον τίτλο του "πιο γρήγορου αλόγου σε όλη την Άγρια Δύση".

 

Στην ελληνική έκδοση, το φύλο και το όνομα του άλλαξαν σε θηλυκό και σε Ντόλυ αντίστοιχα για λόγους τους οποίους δεν γνωρίζω (αν κάποιος ξέρει, παρακαλώ πολύ να με διαφωτίσει). Αργότερα, και συγκεκριμένα μετά την κυκλοφορία του "Η Ωραία Πρόβενς", όπου ο Jolly Jumper ερωτεύεται μια όμορφη φοράδα με το όνομα Πρόβενς (εξού και ο τίτλος), οι ελληνικοί εκδότες άλλαξαν ξανά το φύλο του σε αρσενικό για να μην φανεί "λεσβία".

 

Εσείς, λοιπόν, τι προτιμάτε να είναι το άλογο; Αρσενικό ή θηλυκό; Ή δεν σας νοιάζει; Εγώ, για να είμαι ειλικρινής, το προτιμώ θηλυκό, γιατί έτσι έχω μεγαλώσει με τις σειρές και με τις ταινίες, και θεωρώ πως του ταιριάζει αυτό το φύλο, λόγω της τσαχπινικης συμπεριφοράς της και της ξανθιάς της χαίτη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλέ αγοράκι είναι Ο Ντόλης στα κόμικς.

Οι τρελοί οι Έλληνες τον έκαναν θηλυκό στα κινούμενα σχέδια. (αν και ΛΛ επεισόδια έχω δεί μόνο μεταγλωτισμένα οπότε δεν ξέρω πως το έχουν στα Αγγλικά- Γαλλικά)

Γενικά έχω ξανα πεί οτι τα κόμικς ΛΛ τα θεωρώ πολύ καλύτερα απ'τα κινούμενα, και φυσικά μου αρέσει ο Ντόλης να είναι αρσενικός!

Βασικά για εμένα είναι ο ''Ντόλυ''. Χωρίς σίγμα στο τέλος... :cheers3:

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  560
  • Reputation:   4376
  • Achievement Points:  620
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Εγώ έχω συνηθίσει τη Ντόλυ να είναι θηλυκό λόγω της φωνής της στα καρτούν που έβλεπα πιο μικρός, αλλά νομίζω πως το σωστό είναι ότι είναι αρσενικό λόγω του τεύχους Η Ωραία Πρόβενς

Βέβαια το θέμα δε το βρίσκω και τόσο σημαντικό και δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το φύλο της, αρκεί να κρατήσουν τη προσωπικότητά ίδια σε κάθε εκδοχή. Έτσι και αλλιώς είναι άλογο οπότε δεν επηρεάζει καν την εμφάνιση της. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33866
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Είναι η Ντόλυ. Σε 80 ΛΛ είναι η Ντόλυ. Για 40 χρόνια ήταν η Ντόλυ. Στα 5 τελευταία τεύχη και τα τελευταία 2-3 χρόνια (τυχαία τα νούμερα καταλαβαίνετε που το παω) είναι ο Ντολης. Ποσοστό πάνω από 95%. Παντοδυναμία. :lol:

 

Μην ακούτε τον φλώρο τον Μorris. Είναι Η ΝΤΟΛΥ

 

Η ΝΤΟΛΥ

Η ΝΤΟΛΥ

Η ΝΤΟΛΥ

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Laz33 πάρε θέση...πάνε να βγάλουν τον Ντόλυ μαντάμ..! χαχα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Στην πραγματικότητα ειναι αρσενικός ο Τζόλυ Τζοπερ

Αλλά και εγω είμαι σαν τον φίλο @ Manitou  στην καρδιά μου και στο μυαλό μου ειναι και θα είναι παντα Η Ντόλυ. Θυμάμαι οταν ειδα την ταινία με τον Τερενς Χιλ να λέει την Ντόλυ Τζολυ Τζοπερ, ρωταγα τον πατερα μου γιατί εκαναν την Ντόλυ αρσενικό και δεν ηξερε τι να μου πει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ούτε η Ντόλυ, ούτε ο Ντόλης.

Ο Τζόλλυ Τζάμπερ είναι κανονικά.

Στα ελληνικά σημαίνει "χαρούμενος άλτης" αλλά οκ, θα ήταν λίγο γελοίο να τον φώναζαν έτσι.

Οπότε "ο Τζόλλυ" αρκεί. Αλλά και το "ο Ντόλης" μου κάνει.

 

Τώρα το ότι τον μάθαμε "η Ντόλυ" δεν μου λέει κάτι. Όπως το μάθαμε θα το ξεμάθουμε. Σημασία έχει να παρουσιάζεται όπως τον εμπνεύστηκε ο δημιουργός και όχι όπως "μας κάθεται" καλύτερα (που όντως σε κάποιες περιπτώσεις ταιριάζει καλύτερα να είναι κορίτσι, πχ στη "Σάρα Μπερνάρ" που δοκιμάζει βερνίκια).

 

Στις επανεκδόσεις τού έχουν "διορθώσει" το φύλο.

Οπότε σε λίγα χρόνια παντού θα είναι αρσενικός και δεν θα ισχύουν τα ποσοστά του @ Manitou  :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33866
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

34 λεπτά πριν, Guts είπε:

@ Laz33 πάρε θέση...πάνε να βγάλουν τον Ντόλυ μαντάμ..! χαχα 

 

 

12 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Ούτε η Ντόλυ, ούτε ο Ντόλης.

Ο Τζόλλυ Τζάμπερ είναι κανονικά.

Στα ελληνικά σημαίνει "χαρούμενος άλτης" αλλά οκ, θα ήταν λίγο γελοίο να τον φώναζαν έτσι.

Οπότε "ο Τζόλλυ" αρκεί. Αλλά και το "ο Ντόλης" μου κάνει.

 

Τώρα το ότι τον μάθαμε "η Ντόλυ" δεν μου λέει κάτι. Όπως το μάθαμε θα το ξεμάθουμε. Σημασία έχει να παρουσιάζεται όπως τον εμπνεύστηκε ο δημιουργός και όχι όπως "μας κάθεται" καλύτερα (που όντως σε κάποιες περιπτώσεις ταιριάζει καλύτερα να είναι κορίτσι, πχ στη "Σάρα Μπερνάρ" που δοκιμάζει βερνίκια).

 

Στις επανεκδόσεις τού έχουν "διορθώσει" το φύλο.

Οπότε σε λίγα χρόνια παντού θα είναι αρσενικός και δεν θα ισχύουν τα ποσοστά του @ Manitou  :)

 

Έχουμε ακόμα όταν βγουν 81 τεύχη με τον Ντολη τότε θα το αποδεχτώ. Εως τότε παίρνω μαρκαδορακι και διορθώνω παντού το λάθος όνομα σε όλα τα νέα ΛΛ. :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

28 min ago , Manitou said:

 

 

Έχουμε ακόμα όταν βγουν 81 τεύχη με τον Ντολη τότε θα το αποδεχτώ. Εως τότε παίρνω μαρκαδορακι και διορθώνω παντού το λάθος όνομα σε όλα τα νέα ΛΛ. :lol:

 

 

Στην ''Θεραπεία των Ντάλτον'' (σκληρόδετο) μπές στη σελίδα 15 στο προτελευταίο καρέ που λέει ο Λουκυ ΣΤΟΝ Ντόλυ-η
''Μην με εγκαταλείπεις και εσύ αδελφέ μου.Νιώθω κάπως χαμένος...'' και γράψε ''αδελφή μου'' για να είναι οκ! :lol:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η Ντολυ εννοείται. Και από τα κόμικ της Μαμούθ αλλά και από τα κινούμενα σχέδια όπου η Ντόλυ είχε μια χαρακτηριστική τσιριχτή φωνή που χαράσσεται στο dna σου από παιδί και την θυμάσαι για μια ζωή.:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9668
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Η Ντόλυ είναι η κόρη του εκδότη, ο Ντόλης είναι το άλογο του Λούκυ Λουκ. 
949046100_post-2298-12565249321.thumb.jpg.6bdafcc57b3894613d05befb97c27ba5.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ουδέτερο, που είναι και της μόδας τελευταία

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to Προτιμάτε να αναφερόμαστε στον Jolly Jumper ως αρσενικό ή ως θηλυκό;

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διορθώθηκαν κάποια μικρά ορθογραφικά λάθη στον τίτλο και προστέθηκε και η δημοσκόπηση. ;) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

22 λεπτά πριν, Indian είπε:

Διορθώθηκαν κάποια μικρά ορθογραφικά λάθη στον τίτλο και προστέθηκε και η δημοσκόπηση. ;) 

 

 

:beer:

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5372
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μάλλον αρσενικό αφού αυτή ήταν και η αρχική ιδέα του δημιουργού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ Indian  κάνε αν θες ορατά τα ονόματα στη δημοσκόπηση :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το 1992 (ή 1993, αντικρούονται τα νούμερα που βρίσκω με ένα πρόχειρο ψάξιμο στο φόρουμ), έκανε ο Τερζόπουλος ένα δημοψήφισμα για την ονομασία των Beagle Boys. Μετά το πέρας του δημοψηφίσματος οι Λύκοι άλλαξαν ονομασία σε Μουργόλυκοι. 20-21 χρόνια της ζωής μου τους έλεγαν Λύκους, 29-30 Μουργόλυκους. Εγώ, ακόμα Λύκους τους αποκαλώ :) Ποσώς τώρα για την Ντόλυ που άλλαξε όνομα σε ένα άθλιο κόμικ, με αποτέλεσμα στα 75 της Ελληνικής σειράς (όπου συμπεριλαμβάνονται και τα 30-40 καλύτερα ΛΛ) να είναι θηλυκή, ενώ στα επόμενα 13 (όπου πανηγυρίζουμε όταν βγαίνει κάποιο μέτριο γιατί έχουμε συνηθίσει να είναι πλέον άθλια) είναι αρσενικός... :)

Οφείλω βέβαια να ομολογήσω ότι δεν είμαι πλέον 100% σίγουρος για το πως αντιμετωπίζονταν στο κόμικ γενικώς. Με ταρακούνησαν λίγο τα σχόλια σε αυτό το τόπικ ότι "θηλυκή γιατί έτσι ήταν στο καρτούν". Αναφέρονταν το φύλο του στα κόμικ? Φαντάζομαι πως ναι, αλλά θα πρέπει να το ψάξω. Για να μην υπήρχε θέμα με το σενάριο και την διαφορά μεταξύ Ελληνικών και Γαλλικών, φαντάζομαι πως θα ήταν απλά αναφορές του ΛΛ σε μονολόγους του στυλ "θα φωνάξω την Ντόλυ".


Κοιτάζωντας διάφορα λήμματα στη wiki, (από αυτά που έχουν λατινικό αλφάβητο και μπορώ να καταλάβω 2 πράγματα :) ) μου φαίνεται πως οι μόνοι που δεν αποκαλούν το άλογο Jolly Jumper είμαστε εμείς και οι Τούρκοι, που το αποκαλούν Düldül. Γκουγκλάροντας το για να δω τι σημαίνει το όνομα, βρήκα πως αυτό ήταν το όνομα ενός μουλαριού του Μωάμεθ. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για τους συνειρμούς, τι ήταν αυτό το μουλάρι κ.ο.κ. Πρώτη φορά που το βλέπω :) και απλώς το θεώρησα αστείο/αξιοπερίεργο και είπα να το σημειώσω :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

17 min ago , germanicus said:



Οφείλω βέβαια να ομολογήσω ότι δεν είμαι πλέον 100% σίγουρος για το πως αντιμετωπίζονταν στο κόμικ γενικώς. Με ταρακούνησαν λίγο τα σχόλια σε αυτό το τόπικ ότι "θηλυκή γιατί έτσι ήταν στο καρτούν". Αναφέρονταν το φύλο του στα κόμικ? Φαντάζομαι πως ναι, αλλά θα πρέπει να το ψάξω. Για να μην υπήρχε θέμα με το σενάριο και την διαφορά μεταξύ Ελληνικών και Γαλλικών, φαντάζομαι πως θα ήταν απλά αναφορές του ΛΛ σε μονολόγους του στυλ "θα φωνάξω την Ντόλυ".
 

 

Ακριβώς, την ανέφερε σε θηλυκό πρόσωπο αλλά και η ίδια ανέφερε τον εαυτό της σε θηλυκό πρόσωπο. Δεν θυμάμαι αν υπήρχε κάτι πιο προφανές, π.χ. να πει Πάμε κορίτσι μου ή κάτι παρόμοιο, πιθανώς να υπάρχει. :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σαφώς και αναφέρεται το φύλο στις ιστορίες.

Δεν έλεγε απλά το όνομα ο Λούκυ Λουκ. Τον αποκαλούσε συχνά "old boy" στο πρωτότυπο (κι ας είναι αγγλικά, και στο γαλλικό έτσι τον έλεγε) και οι δικοί μας το άλλαζαν σε "καλή μου", "μικρή μου", "αδερφή μου" κτλ.

Εν τω μεταξύ πήγα να πάθω ένα στιγμιαίο εγκεφαλικό όταν διάβασα τον germanicus να λέει άθλιο κόμικ το Λούκυ Λουκ. Μετά κατάλαβα ότι αναφερόταν στην "Ωραία Προβένς" και πήγε η καρδιά στη θέση της :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9668
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

2 hours ago, germanicus said:

Το 1992 (ή 1993, αντικρούονται τα νούμερα που βρίσκω με ένα πρόχειρο ψάξιμο στο φόρουμ), έκανε ο Τερζόπουλος ένα δημοψήφισμα για την ονομασία των Beagle Boys. Μετά το πέρας του δημοψηφίσματος οι Λύκοι άλλαξαν ονομασία σε Μουργόλυκοι. 20-21 χρόνια της ζωής μου τους έλεγαν Λύκους, 29-30 Μουργόλυκους. Εγώ, ακόμα Λύκους τους αποκαλώ :) Ποσώς τώρα για την Ντόλυ που άλλαξε όνομα σε ένα άθλιο κόμικ, με αποτέλεσμα στα 75 της Ελληνικής σειράς (όπου συμπεριλαμβάνονται και τα 30-40 καλύτερα ΛΛ) να είναι θηλυκή, ενώ στα επόμενα 13 (όπου πανηγυρίζουμε όταν βγαίνει κάποιο μέτριο γιατί έχουμε συνηθίσει να είναι πλέον άθλια) είναι αρσενικός... :)

Σύμφωνα με τον Κρίτων το πρώτο δημοψήφισμα ήταν τον Μάιο του 1992 και το δεύτερο τον Νοέμβριο του ίδιου έτους. Εδώ το άρθρο.
dimopsifisma1.thumb.jpg.248609f0d11cdb0f68b2e60637576bd5.jpg

 

Πάντως στα 44 τεύχη Λούκυ Λουκ που κυκλοφόρησαν με το Έθνος το 2013 και κυκλοφορούν στα βιβλιοπωλεία και στους 6 τόμους του 2018 και στο εκτός σειράς τεύχος «Ο Ντόλης δεν απαντάει πια» το άλογο του Λούκυ Λουκ είναι αρσενικό.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

18 min ago , jimakoszs97 said:

Πάντως στα 44 τεύχη Λούκυ Λουκ που κυκλοφόρησαν με το Έθνος το 2013 και κυκλοφορούν στα βιβλιοπωλεία και στους 6 τόμους του 2018 και στο εκτός σειράς τεύχος «Ο Ντόλης δεν απαντάει πια» το άλογο του Λούκυ Λουκ είναι αρσενικό.


Ευτυχώς που έχω μόνο τις κλασσικές της Μαμούθ :) και δη αυτές με το σαγρέ εξώφυλλο :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Υπενθυμίζω ότι το πρόβλημα που αντιμετώπισε η Μαμούθ με την Ωραία Πρόβενς, είχε επαναληφθεί και για μια μικρότερη ιστορία πριν χρόνια. Στην 7σέλιδη ιστορία 'Μια αγάπη για τον Ντόλη' (Un Amour de Jolly Jumper), η Μαμούθ έβαλε μια απλή επεξήγηση στην αρχή της ιστορίας και δεν υπήρχε θέμα για αλλαγή φύλου :). Ο δε Ψαρόπουλος επέλεξε απλώς να μην περιλάβει την ιστορία αυτή στο σχετικό άλμπουμ.

 

Αν ήθελαν στην Μαμούθ, απλώς θα έκαναν το ίδιο τέχνασμα και στην Ωραία Πρόβενς και η Ντόλυ θα παρέμενε τύπου θηλυκού. Το φύλο άλλαξε λόγω του ότι ένας από τους νεώτερους δημιουργούς (νομίζω ο Αστέ, ή όπως και να προφέρεται) τους υπέδειξε το λάθος.

 

ΥΓ: είμαι σίγουρος ότι ξανασυζητήσαμε το θέμα της 7σέλιδης ιστορίας εδώ μέσα.

 

ΥΓ2: άραγε πως παρουσιάστηκε η πιο πάνω ιστορία σε πιο πρόσφατες επανεκδόσεις της Μαμούθ, αν έγιναν??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9668
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

1 hour ago, apetoussis82 said:

Υπενθυμίζω ότι το πρόβλημα που αντιμετώπισε η Μαμούθ με την Ωραία Πρόβενς, είχε επαναληφθεί και για μια μικρότερη ιστορία πριν χρόνια. Στην 7σέλιδη ιστορία 'Μια αγάπη για τον Ντόλη' (Un Amour de Jolly Jumper), η Μαμούθ έβαλε μια απλή επεξήγηση στην αρχή της ιστορίας και δεν υπήρχε θέμα για αλλαγή φύλου :). Ο δε Ψαρόπουλος επέλεξε απλώς να μην περιλάβει την ιστορία αυτή στο σχετικό άλμπουμ.

 

Αν ήθελαν στην Μαμούθ, απλώς θα έκαναν το ίδιο τέχνασμα και στην Ωραία Πρόβενς και η Ντόλυ θα παρέμενε τύπου θηλυκού. Το φύλο άλλαξε λόγω του ότι ένας από τους νεώτερους δημιουργούς (νομίζω ο Αστέ, ή όπως και να προφέρεται) τους υπέδειξε το λάθος.

 

ΥΓ: είμαι σίγουρος ότι ξανασυζητήσαμε το θέμα της 7σέλιδης ιστορίας εδώ μέσα.

 

ΥΓ2: άραγε πως παρουσιάστηκε η πιο πάνω ιστορία σε πιο πρόσφατες επανεκδόσεις της Μαμούθ, αν έγιναν??

Ναι και η «επεξήγηση» της Μαμούθ ήταν σε φάση «What if...?», δηλαδή φανταστείτε ένα υποθετικό σενάριο όπου η Ντόλυ ήταν αρσενικό.

(το σκίτσο που έβαλα πιο πάνω με τον Ντόλη να λέει θυμωμένος ότι είναι αρσενικό είναι του Achdé)


Edit: Εδώ το είχε γράψει ο Laz.
01.PNG.b8b8c675f4e90454890b32fd1aa233a9.thumb.png.73cd7f501760c6a52d976080741a1653.png

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Τσ τσ τσ, απαράδεκτο! Αντί να συγχαρούμε την Μαμούθ για αυτή την τρομερή πρωτότυπη και πρωτοποριακή ιδέα, να μας χαρίσουν τον πρώτο bysexual χαρακτήρα κόμικ, εμείς διοργανώνουμε φτηνές ψηφοφορίες. Αίσχος! :out:

 

 

:lol::lol::lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Προβένς ρε παιδιά, όχι Πρόβενς :)

 

Ευχαριστώ @ jimakoszs97  για την παραπομπή :)

 

@ apetoussis82  Δεν έχει επανεκδοθεί πρόσφατα το άλμπουμ με αυτήν την ιστορία.

Όταν επανεκδοθεί με ψηφιακή γραμματοσειρά, θα αλλάξουν φαντάζομαι το φύλο και θα φύγει ο πρόλογος.

 

@ germanicus  καλά κάνεις κι έχεις τα άλμπουμ με το σαγρέ εξώφυλλο.

Όχι γιατί έχουν θηλυκό το άλογο του Λούκυ Λουκ, αλλά γιατί κατά κανόνα έχουν καλύτερη επιμέλεια απ'αυτά του Έθνους.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως τα κατάφεραν.

Μια απλή αντιγραφή κειμένου έπρεπε να κάνουν κι έκαναν πόσα ορθογραφικά και τυπογραφικά λάθη.

Κρίμα γιατί τα χρώματα στο γυαλιστερό χαρτί του Έθνους είναι πιο ωραία :(

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13492
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

6 ώρες πριν, germanicus είπε:

εμείς και οι Τούρκοι, που το αποκαλούν Düldül. Γκουγκλάροντας το για να δω τι σημαίνει το όνομα, βρήκα πως αυτό ήταν το όνομα ενός μουλαριού του Μωάμεθ.

 

😂😂 Ότι με ότι, αφού δεν τον είπανε και Dol Guldur καλά να λενε :lol:

 

Γενικότερα πάντα όλα τα ονόματα τα λέω και τα γράφω όπως τα δημιούργησε ο σχεδιαστής. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, στους περισσότερους "άσχετους" με κόμικς που έχει τύχει να διαβάσουν 10 20 τεύχη στη ζωή τους, αν το φερει η συζήτηση, θα αναφερθώ ως η Ντολυ θυληκο. Δεν υπάρχει και νόημα να τους το χαλάσω. Σε εμάς τους κομικσακιδες και τους hardcore συλλέκτες θα αναφερθώ ως Ντολης, γιατί ξέρουμε 5 (και όχι μόνο) πραματα παραπάνω 

 

:bookclub:

 

Όσο για τους Μουργολυκους ή Λύκους, ο Barks τους ονόμασε Beagle Boys όπου μπιγκλ ειναι ράτσα σκύλου, που παραπέμπει σε μουργο. Οπότε στα αυτιά μου το Λύκοι είναι άκυρο όνομα που το έδωσε ένας "άσχετος;" μεταφραστής πριν 60 χρονια. Θα μου πεις βέβαια πως να τους έλεγε και αυτός ο καημένος, δεκαετία 60 είσαι... Το ότι δεν αρέσει σε κάποιους που το έμαθαν αλλιώς και μετά τους το αλλάξανε , κατανοητό. Αλλά οι αλλαγές, και πόσο μάλλον οι σωστές αλλαγες, είναι στη πορεία της ζωής. Τις δέχεσαι και προχωρας. 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ντέρμπι η δημοσκόπηση :D

 

14 hours ago, jimakoszs97 said:

Η Ντόλυ είναι η κόρη του εκδότη, ο Ντόλης είναι το άλογο του Λούκυ Λουκ. 
949046100_post-2298-12565249321.thumb.jpg.6bdafcc57b3894613d05befb97c27ba5.jpg

Εντομεταξύ βλέπω το σκίτσο και λέω τι μου θυμίζει... Τελικά είχα κάνει ένα παρόμοιο για το Πτυελοδοχείο του Λούκυ Λούκ :lol:

IMG_20220730_223826.thumb.jpg.453d00a9a178d3191c279635c0935d3a.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Διάβασα τη συζήτηση, δε θα σχολιάσω κάτι επί των επιχειρημάτων, απλώς να αναφέρω πως το βλέπω εγώ. Για μένα είτε άνδρας, είτε γυναίκα, μου αρέσει πολύ το δέσιμο που έχει ο Λούκυ Λουκ με το άλογο του και οι σχέσεις τους μπορούν να εξερευνηθούν αλλιώς αναλόγως και του φύλου που έχει. Αν ο Jolly είναι αρσενικό, τότε έχουμε το απόλυτο bromance μεταξύ ενός άνδρα και ενός ζώου που βολτάρουν μοναχικά στην Άγρια Δύση και ζουν περιπέτειες, ένα trope αρκετά συνηθισμένο. Αν είναι θηλυκό, τότε έχουμε ένα άλογο, το οποίο στις δύσκολες ή στις ανώριμες φάσεις του Λούκυ Λουκ, τον προστατεύει και νοιάζεται για εκείνον, όπως πολλές φορές κάνει μια γυναίκα στη σχέση της με τον άνδρα της. 

 

Προσωπικά έχω συνηθίσει τη Ντόλη ως θηλυκό και έτσι διαβάζω πλέον και τα κόμικ του Λούκυ Λουκ, ίσως να φταίει ότι μικρός έβλεπα πολύ και το καρτούν όπου το άλογο είχε θηλυκή φωνή. Ό,τι από τα δύο να έβλεπα, δε θα με ενοχλούσε πάντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η Μαμούθ το 2010 για να αφήσει ευχαριστημένες και τις 2 πλευρές, στο σκληρόδετο ''Οι Αντίπαλοι'' ξεκινάει το άλμπουμ στις πρώτες σελίδες
με τον ''Παλιόφιλο Ντόλη''. Στη σελίδα 16 όμως είναι η ''καλή μου Ντόλυ'', και παρακάτω ξαναγίνεται ''Ντόλη'' χαχα :lol:
 
Όλο το τεύχος έχει πολλά και διάφορα λάθη όσον αφορά την επιμέλεια, και πραγματικά κρίμα γιατί είναι απ'τις καλύτερες ιστορίες ΛΛ
που έχω διαβάσει με εξαιρετική σκηνοθεσία και πολύ όμορφο σχέδιο!
 
Α ρε Μαμούθ και το 2030 ακόμα λάθη θα κάνεις σε τεύχη που βγάζεις 40 χρόνια.
 
 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το έχω ξαναγράψει.

Στις επανεκδόσεις των ΛΛ, για κάποιον περίεργο λόγο, υπάρχουν συνήθως περισσότερα λάθη επιμέλειας απ'ότι στις παλιές εκδόσεις με το χειρόγραφο λέτεριγκ.

Ίσως γι'αυτό το λόγο.

Επειδή παλιά έγραφαν με το χέρι τα κείμενα, πρόσεχαν περισσότερο.

Ενώ με τον υπολογιστή κάνουν λάθη από βιασύνη.

Πάντως το συγκεκριμένο άλμπουμ, επειδή το'χω και στη σκληρόδετη έκδοση, θεωρώ δεν έχει χοντρά θέματα επιμέλειας.

Αυτά που έχει δεν είναι ικανά να σου στερήσουν την απόλαυση μιας εκπληκτικής ιστορίας.

Είναι στα αγαπημένα μου Λούκυ Λουκ.

Χαίρομαι που σου αρέσει :)

 

Και μια πληροφορία να δώσω που θα την προσέξουν μόνο όσοι έχουν διαβάσει τα ΛΛ με χρονολογική σειρά.

Στο ξεκίνημα ο ΛΛ λέει "Ωραία που είναι να ξαναγυρίζουμε στα λιβάδια μας".

Και λες πού ήταν πριν και δεν του άρεσε και λέει ότι είναι ωραία που επιστρέφει;

Η απάντηση βρίσκεται στο τελευταίο καρέ του προηγούμενου χρονολογικά άλμπουμ, "Η Σκιά των Ντέρικς". 

Είναι μια απ'τις ελάχιστες περιπτώσεις στη σειρά που υπάρχει μια ελαφρά σύνδεση με την προηγούμενη ιστορία, χωρίς φυσικά να υπονοώ ότι "Οι Αντίπαλοι" δεν μπορούν να διαβαστούν αυτόνομα.

Σαφώς και μπορούν, όπως κι όλα τα ΛΛ. Απλά αντί να πιάσεις το 100% της ιστορίας, πιάνεις το 99.

Κλάιν :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.