Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ 423 [Ο γύρος των κόσμων σε 80 αστρικές ημέρες]


Indian

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;  

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94910
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

MIKYMAOUSE_0423.jpg

 

Το τεύχος #423 του αγαπημένου μας περιοδικού κυκλοφορεί στα περίπτερα όλης της χώρας στις 22/07 και φιλοξενεί τις εξής ιστορίες:

 

 

Καλή μας ανάγνωση! :) 

 

 

:beer:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34105
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τεύχος με τρεις ιστορίες σε συνέχειες... Πρέπει να είναι ρεκόρ... Δε θυμάμαι να έχω καν δύο σε ένα τεύχος... Αναμένεται πάρα πολύ ωραίο τευχάκι... :D Μεσημεριανή αγορά!!!

:hop: :hop: :hop:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  586
  • Reputation:   4592
  • Achievement Points:  650
  • Days Won:  2
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Λετε να προσπαθούν να αναπληρωσουν τα Σκαρπα βάζοντας τόσες μεγάλες ιστορίες το Καλοκαίρι? 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  586
  • Reputation:   4592
  • Achievement Points:  650
  • Days Won:  2
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

9 λεπτά πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

Τεύχος με τρεις ιστορίες σε συνέχειες... Πρέπει να είναι ρεκόρ... Δε θυμάμαι να έχω καν δύο σε ένα τεύχος... Αναμένεται πάρα πολύ ωραίο τευχάκι... :D Μεσημεριανή αγορά!!!

:hop: :hop: :hop:

 

Όταν έτρεχαν οι αμερικανικές σειρές όπως το young Donald duck κλπ. εμφανιζόταν συχνά σε τεύχη με άλλες σειρές όπως τα εκατομμύρια του Σκρουτζ και οι ιστορίες του Φαντομ. 

Δε ξέρω αν αυτό μετράει αλλά σκέφτηκα να το αναφέρω. 

 

Και τώρα που το σκέφτομαι η νέα δυναστεία των Ντακ μου θυμίζει πολύ τις σειρές αυτές, τουλάχιστον ως προς το σχεδιαστικό στυλ. 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

2 ώρες πριν, Orignal357 είπε:

 

Όταν έτρεχαν οι αμερικανικές σειρές όπως το young Donald duck κλπ. εμφανιζόταν συχνά σε τεύχη με άλλες σειρές όπως τα εκατομμύρια του Σκρουτζ και οι ιστορίες του Φαντομ. 

Δε ξέρω αν αυτό μετράει αλλά σκέφτηκα να το αναφέρω. 

 

Και τώρα που το σκέφτομαι η νέα δυναστεία των Ντακ μου θυμίζει πολύ τις σειρές αυτές, τουλάχιστον ως προς το σχεδιαστικό στυλ. 

Λογικό είναι να σου θυμίζουν οι ιστορίες του Φάντομ, τη νέα Δυναστεία των Ντακ, αφού σχεδιαστής και στις δύο είναι ο Claudio Sciarrone.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  721
  • Reputation:   5668
  • Achievement Points:  771
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

10 ώρες πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

Τεύχος με τρεις ιστορίες σε συνέχειες... Πρέπει να είναι ρεκόρ... Δε θυμάμαι να έχω καν δύο σε ένα τεύχος... Αναμένεται πάρα πολύ ωραίο τευχάκι... :D Μεσημεριανή αγορά!!!

:hop: :hop: :hop:

 

Το μοναδικό τεύχος που μπόρεσα να θυμηθώ είναι το 1500 του Μίκυ Μάους του Τερζόπουλου. Εκεί έχουμε το πέμπτο και τελευταίο μέρος της ιστορίας Ποιος έκλεψε το Μίκυ Μάους 1500?" αλλά και το πρώτο από τα τέσσερα μέρη της ιστορίας "Οι Κυρίαρχοι του Γαλαξία.

 

Να αναφέρω επίσης τα τεύχη 1606-1607 στα οποία δημοσιεύτηκε η ιστορία η "Απαγωγή" αλλά και το 7ο και 8ο μέρος της ιστορίας το "Παπιομυστήριο". Αντίστοιχα στα 1613-1614 έχουμε τα δύο μέρη της ιστορίας "Η Πέτρα της Πανδώρας" αλλά και τα μέρη 14-15 του "Παπιομυστηρίου".

 

Ακόμη στα τεύχη 1661-1662 έχουμε την ιστορία "Η Ηλεκτρονική Επανάσταση" παράλληλη δημοσίευση των μερών 6 και 7 της σειράς "Φθόνος & Απληστία".

Επεξεργασία από Captain Cooper
  • Like 5
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34105
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ Orignal357

Ευχαριστώ που μου θύμισες πως γερνάω και ξεχνάω!!! Και θέλω να λέγομαι και πάπιος τρομάρα μου!!! :lol: Βέβαια υπάρχει και το απλούστερο... Σκέφτομαι και μετά γράφω... :)

Βοηθέ μου @ Indian μήπως το "Αστρικές" πρέπει να μπει και στον τίτλο του θέματος; Διότι η Καθημερινή να μικρύνει την γραμματοσειρά για να χωράει ολόκληρος ο τίτλος στην ράχη-κράχτη δε παίζει... :D

:hop: :hop: :hop:

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ 423 [Ο γύρος των κόσμων σε 80 αστρικές ημέρες]

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94910
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

7 ώρες πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

Βοηθέ μου @ Indian μήπως το "Αστρικές" πρέπει να μπει και στον τίτλο του θέματος; Διότι η Καθημερινή να μικρύνει την γραμματοσειρά για να χωράει ολόκληρος ο τίτλος στην ράχη-κράχτη δε παίζει... :D

 

Έτοιμο κύριε! :soldier:

 

 

:beer:

  • Like 2
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ποιος θα κάτσει να βρει ποιο τραγούδι των beetles αναφέρεται σε κάθε επεισόδιο των ducks on the road? Εδώ ας πούμε βρήκα πολύ εύκολα το yellow Submarine. Δεν είμαι όμως φίλος των beetles για να βρω τα υπόλοιπα. Αυτή η ιστορία ξεκίνησε χλωμά αλλά τελικά είναι πολύ ωραία. Και στην ουσία είναι αυτοτελή επεισόδια. Το ίδιο θα είναι και η νέα δυναστεία των μακ Ντακ. Αυτοτελή που διαβάζονται μόνα τους. 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  586
  • Reputation:   4592
  • Achievement Points:  650
  • Days Won:  2
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

23 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Το ίδιο θα είναι και η νέα δυναστεία των μακ Ντακ. Αυτοτελή που διαβάζονται μόνα τους. 

 

Διάβασα τα δύο πρώτα επεισόδια στο δυαδικτιο και από ότι φαίνεται οι ιστορίες τις δυναστείας θα είναι κάπως συνδεδεμένες μεταξύ τους, αφού τα γεγονότα σε μια ιστορία θα αποτελούν αποτέλεσμα της προηγούμενης και γενικά θα υπάρχει μια υποτυπωδης συνοχή μεταξυ των επεισοδίων. Δε νομίζω όμως να είναι πολύ σημαντική, εκτός και αν υπάρχει κάποιο φινάλε που συνδιαζει τα στοιχεία όλων των ιστοριών. 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34105
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση-κριτική του υπ' αριθμόν #423 τεύχους του νέου Μίκυ Μάους.

Εξώφύλλο (από τον προσωπικό μου βοηθό, δεξί μου χέρι μα πάνω από όλα αδελφό και φίλο @ Indian ...

tn_MIKYMAOUSE_0423.jpg

Εδώ Λιμνούπολη! (By Silvia Ziche) :yahoo:
Ιστορίες.


"Ο γύρος των κόσμων σε 80 αστρικές ημέρες." (Α΄ μέρος)


Η ιστορία μας ξεκινάει με μερικές εγκυκλοπαιδικές γνώσεις για τον πλανήτη Βερνιούλιο.

Spoiler

Οπού το κλίμα είναι πάντα εύκρατο και ο ήλιος λάμπει. Στην πρωτεύουσα του πλανήτη το Ονιδνολ ζει ο Γκουφέας Φογκ με τον ρομποτικό υπηρέτη του τον Τζιβς. Ετοιμάζεται και πηγαίνει στην Λέσχη των Άριστων όπου θα παίξει ντάμα με τα άλλα μέλη. Εκεί βρίσκεται και ο Μπλάκσποτ ο άσπονδος "φίλος" του που έχει καυμό να τον νικήσει στην ντάμα. Επιστρέφοντας στην έπαυλή του βρίσκει έναν βιαστικό Πασπαρτού να αδημονεί να δουλέψει δίπλα του ως Μπάτλερ. Πετάει την βαλίτσα του στα σκουπίδια και γενικώς η συμπεριφορά του φαίνεται βιαστική και ύποπτη. Ο Γκουφέας δέχεται.

Στην επόμενη επίσκεψή του στην Λέσχη των Άριστων ο Γκουφέας ενημερώνεται για την κλοπή ενός χρηματικού ποσού. Το μόνο συγκλονιστικό γεγονός που σπάει την καθημερινή τους ρουτίνα εδώ και καιρό. Ο Μπλάκσποτ χάνει σε άλλο ένα παιχνίδι ντάμας. Στο τραπέζι πέφτει και το θέμα σε πόσο χρονικό διάστημα μπορεί κάποιος να κάνει τον γύρο των πλανητών. Ο Γκούφέας υπολογίζει πως ογδόντα αστρικές μέρες είναι αρκετές. Γυρίζει στην έπαυλή του ετοιμάζονται και αποχωρούν με τον Πασπαρτού αποχαιρετώντας τον Τζιβς. Παράλληλα η αστυνομία  βρήκε την βαλίτσα που πέταξε ο Πασπαρτού και θεωρεί ως πιθανό ένοχο τον Γκουφέα. Οι φίλοι μας ξεκινούν το ταξίδι τους. Ο Επιθεωρητής Χειροπαίδαρος πιάνει φιλίες με τον Πασπαρτού την ώρα που Γκουφέας αποχωρεί στην καμπίνα του.

Μία αναίμακτη επίθεση πειρατών σπάει την μονοτονία του ταξιδιού. Τόσα αναίμακτη που ο Γκουφές δε την παίρνει είδηση. Στον πρώτο πλανήτη του ταξιδιού του το ένταλμα που περιμένει ο Χειροπαίδαρος δεν έχει φτάσει ακόμη. Εξ' άλλου στο πλανήτη Αλλαλούμ δε φημίζονται για την οργάνωσή τους. Αφού δεν έχασε το διαστημόπλοιο το ταξίδι των τριών ηρώων συνεχίζεται. Επόμενος σταθμός ανταπόκρισης με το επόμενο διαστημόπλοιο ο πλανήτης Απομαχόρ. Εκεί συναντούν την πομπή του συνταξιδοτημένου Πλανητάρχη Ωχάρ. Η κόρη του δε θέλει να συνταξιοδοτηθεί με το ζόρι. Τους ακολουθούν με τον μηχανικό τους ελέφαντα μέχρι την έπαυλη του πλανητάρχη.

Εκεί ο ερωτευμένος Πασπαρτού την ελευθερώνει. Όταν βγαίνουν στο κήπο όμως συλλαμβάνονται μαζί με τον Φιλέα από τους φρουρούς της έπαυλης. Καθόλου καλή εξέλιξη για τον Επιθεωρητή μας.



Ducks on the road: "Μήνυμα σε μπουκάλι."


Η Ντόρις βρίσκει ένα μήνυμα σε ένα μπουκάλι. Κάτι με το οποίο η Νταίζυ δε χαίρεται καθόλου.


"Διακοπές στην πόλη."


Ο Κύρος προτείνει διακοπές σε όλο τον κόσμο από την άνεση του κήπου μας.


"Ο άχρηστος σύμβουλος."


Ο Σκρούτζ δεν εκτιμάει καθόλου τις συμβουλές του συμβούλου του.


"Απρόβλεπτος προγραμματισμός."


Ο Σκρούτζ λείπει σε επαγγελματικό ταξίδι. Η Δεσποινίς Ευταξία αναλαμβάνει τα ηνία.


"Η νέα ιστορία και δόξα της Δυναστείας των Ντακ."


Η αποφράδα μέρα που φοβάται ο Ντόναλντ πλησιάζει...


Αιτήσεις συνδρομής για Μίκυ Μάους, Ντόναλντ και ΚΟΜΙΞ.


Εν κατακλείδι.


Το εισαγωγικό επεισόδιο της νέας σειράς ακολουθεί το βιβλίο του Ιούλιου αν και εξελιγμένο τεχνολογικά. Γενικά η νέα σειρά ξεκινάει πολύ δυνατά. Αν και λόγω του διάσημου βιβλίου στο οποίο βασίζεται όλοι ξέρουμε πάνω κάτω τι θα επακολουθήσει. Αλλά αυτό δε της αφαιρεί στο ελάχιστο την αδημονία για τα επόμενα επεισόδια.

Το Γκραν Κάνυον φιλοξενεί άλλη μία πολύ όμορφη ιστορία της σειράς. Ακολουθεί μία όμορφη και διδακτική ιστορία όπου πρωταγωνιστεί μία παλιά εφεύρεση του Κύρου. Συνεχίζουμε με μία συμπαθητική ιστορία με τον Σκρούτζ. Ας την πούμε η οχτασέλιδη-μονοσέλιδη ιστορία του τεύχους. Η Δεσποινίς Ευταξία πρωταγωνιστεί επ' άξια στην επόμενη πολύ καλή ιστορία. Το τεύχος κλείνει με το εισαγωγικό κεφάλαιο μίας σειράς που η πρωτότυπη δημοσίευση της την κατέστησε από τις αγαπημένες ιστορίες. Ελπίζω να συνεχιστεί πολύ καλά. Μου αρέσει επίσης που τα ανιψάκια είναι στην εφηβεία!!!


Σειρά προτίμησης ιστοριών.


1. "Ο γύρος των κόσμων σε 80 αστρικές μέρες." (Α΄ μέρος)

2. Ducks on the road: "Μήνυμα σε μπουκάλι."

3. "Η νέα ιστορία και δόξα της δυναστείας των Ντακ.

4. "Απρόβλεπτος προγραμματισμός."

5. "Διακοπές στην πόλη."

6. "Ο άχρηστος σύμβουλος."


9.2/10!!! Πάρα πολύ δυνατό τεύχος!!! Δε περιγράφω άλλο!!! :D

:hop: :hop: :hop: 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  586
  • Reputation:   4592
  • Achievement Points:  650
  • Days Won:  2
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Ορίστε και η δική μου αργοπορημένη κριτική :

 

Ο Γύρος των Κόσμων σε 80 Αστρικές Ημέρες - Μου αρέσει που άλλαξαν την ιστορία και την έκαναν να έχει διαστημικό θέμα. Έτσι δεν είναι απλώς μια παραλλαγή του μυθιστόρηματος με χαρακτήρες Ντισνευ αλλά έχει και αρκετά πρωτότυπα στοιχεία. 

Μιλώντας για πρωτότυπα στοιχεία, έχει και αρκετές διαφορές από το έργο του Βερν. Η πιο κατανοητή είναι αυτή στο κομμάτι με τη Μιννυ, αφού δε νομίζω να ταίριαζαν οι ανθρωποφυσιες στα κόμικς της Ντισνει. Επίσης άλλαξε κάπως ο Πασπαρτού. Δε θυμάμαι να έχει σχέση με τη κλοπή ούτε να αντιπαθεί αμέσως τον Φιξ στο πρωτότυπο. Βέβαια μπορεί απλά να κάνω λάθος. 

Γενικά πολύ ωραία αρχίζει η ιστορία αυτή, και διαφοροποιείται κάπως από το μυθιστόρημα. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι. 

 

Μυνημα σε ένα Μπουκάλι - Ωραίο είναι και το προτελευταίο μέρος της ιστορίας. Το σενάριο είναι ικανοποιητικό και ως προς το σχέδιο είχε κάποια όμορφα φόντα. Μου άρεσε επίσης η προνοητικοτηκα του Κύρου. 

 

Διακοπές στη Πόλη - Όχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά είναι όμορφη ιστορία. Δεν έχω πολλά να πω για αυτήν. 

 

Ο Άχρηστος Σύμβουλος - Άλλη μια μέτρια προς καλή ιστορία. Ο σύμβουλος μου έσπασε τα νεύρα και χάρηκα όταν ο Σκρουτζ τον έδιωξε. Γενικά μου αρέσει να βλέπω το Σκρουτζ επιθετικό γιατι κρατάει τις ιστορίες από το να είναι πολύ χαζοχαρούμενες. 

 

Απρόβλεπτος Προγραμματισμός - Μου άρεσε να βλέπω πως ο Σκρουτζ καταφέρνει να ασχολείται με τις επιχειρήσεις του καθώς και τα κυνήγια θησαυρών που κάνει. Το σημείο της δεσποινίδος Ευταξιας είναι επίσης ωραίο και μου αρέσει που βάζει τον Σκρουτζ να φέρεται καλύτερα στους υπαλλήλους. Αξίζει επίσης να αναφερθεί η εμφάνιση του Χρυσοκούκη. 

 

Η Νέα Ιστορία και Δόξα της Δυναστείας των Ντακ - Είναι απλώς ο πρόλογος οπότε θα πω τι γνώμη μου για τη νέα σειρά στο επόμενο τεύχος. Εδώ θέλω να πω ότι δε πολυσυμπαθώ το σχέδιο της. Τα παπιά εδώ μου φαίνονται αρκετά περίεργα, ιδίως στο καρε όπου εμφανίζεται ο Σκρουτζ. Επίσης προτιμώ τα ρούχα τους στις κανονικές ιστορίες αλλά από ότι καταλαβαίνω είμαστε στο μέλλον της χρονογραμμης των Ντακ οπότε βγάζει νόημα να έχουν διαφορετικη εμφάνιση. 

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.