Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρυσοκούκης ή Ρόμπαξ? Ποιον χαρακτήρα προτιμάτε?


Rombax

Χρυσοκούκης ή Ρόμπαξ  

46 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14140
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Έχω την αίσθηση, ότι αυτοί οι δύο, αντιστοιχούν στον Μαύρο Πητ και το Μαύρο Φάντασμα, αλλά στην παπίσια μορφή τους. Δηλαδή ο Ρόμπαξ, αν και κακός, προσπαθεί να νικήσει τον Σκρούτζ ως επί το πλείστον με κομπίνες και μηχανορραφίες( παλιότερα και με τη βοήθεια των Μουργολύκων). Πολλές φορές προκαλεί γέλιο, ενώ υπήρξαν φορές που συνεργάστηκε με τον Σκρούτζ. Με τον  Χρυσοκούκη, τα πράγματα σοβαρεύουν. Είναι πράγματι μοχθηρός/ παρανοϊκός και δε θα δίσταζε να φτάσει στα όρια του φόνου( πολλάκις τό έχει αποδείξει έμπρακτα), για να κερδίσει τους αντιπάλους του, όπως ακριβώς το μαύρο φάντασμα. Προτιμώ τον Χρυσοκούκη, γιατί αν και συμμετέχει σε λιγότερες ιστορίες, διατηρεί πάντα το μοχθηρό του ύφος, σε αντίθεση με τον Ρόμπαξ, που πολλές φορές τείνει να γίνεται χαζοχαρούμενη κι αστεία απειλή για τον Σκρούτζ(μιλάμε για τις σύγχρονες ιστορίες πάντα).

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4306
  • Reputation:   34131
  • Achievement Points:  4430
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ Kriton

Παρ' συμφωνώ μαζί σου δε τον έχω στο μυαλό μου ως κακό (με την ρεαλιστική έννοια) τον Σκληρόκαρδο. Τον έχω πάντα σαν τον ικανότερο αντίπαλο για τον Σκρούτζ. Και δύο φτάνουν πολλές φορές στα άκρα για να πάρουν αυτό που θέλουν. Άμα το σκεφτείς υπάρχουν ιστορίες που και ο Σκρούτζ φέρεται άκαρδα (σκληρά) στα ανίψια του
η εκμεταλλεύεται ανθρώπους και καταστάσεις για να πετύχει-πάρει αυτό που θέλει. Απλά στο τέλος της ιστορίας δείχνει το καλό του πρόσωπο για αυτό και τον συγχωρούμε. Που γενικά καλός και ψυχούλα είναι. Απλώς η αγάπη του για την συσσώρευση πλούτου τον κάνει να αντιδράει υπερβολικά κάποιες φορές.

Αν μπορέσω να προσάψω ένα θετικό στον Σκληρόκαρδο είναι ότι παραμένει αληθινός από την αρχή μέχρι το τέλος. Ότι αυτό αυτό είμαι και σε όποιον αρέσει. Αλλά κακό όπως εννοούμε π,χ. τους Μουργόλυκους δεν είναι επ ουδενί κατ. εμέ. Όσο για το επώνυμο του Ρόμπαξ δεν ήξερα ότι είναι ελληνική πατέντα. Εγώ απλώς πάντα είχα την απορία γιατί χρησιμοποιούμε το επώνυμό του και όχι το Τζον που είναι το όνομά του. 

@ cypavlos

Το μεσαίο αρχικό του Σκληρόκαρδου το είχα λησμονήσει εγώ. Ίσως δε μάθουμε ποτέ ποιο είναι. Του Ντόναλντ που το ξέρουμε πάντως αγνοείται η προέλευσή του... :D

:hop: :hop: :hop:
 

  • Like 7
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Μενίγ Πουαγώ είπε:


Το μεσαίο αρχικό του Σκληρόκαρδου το είχα λησμονήσει εγώ. Ίσως δε μάθουμε ποτέ ποιο είναι. 
 

 

Διορθωση  :oops:

 

Το ονομα αφορα τον Τζων Ρομπαξ.  Αν το εγραφαν "Τζων Δ Ρομπαξ" δεν θα ηταν ωραιο!!! :antekale:

 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34668
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως στη σελίδα στο fb που είχε γίνει ένα τεράστιο δημοψήφισμα για τους κακούς του Ντίσνεϋ νομίζω ο Ρομπαξ θέριζε. Είχε φτάσει τελικό αν θυμάμαι καλά.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9848
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3080 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Επίσης μία πολύ όμορφη μικρή ιστορία του Σκληρόκαρδου είναι «Η Παρακαταθήκη των Χρυσοκούκηδων».
Δημοσιεύτηκε στα ελληνικά στο ΚΟΜΙΞ #69 της Καθημερινής και στα αγγλικά στο Uncle Scrooge #19 (#423) της IDW.
Screenshot_1.thumb.png.cdc6c876ca378a875f60ff0bdd882303.pngScreenshot_2.thumb.png.4f352191bbd1f1540d39bd751f4ad019.png

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  596
  • Reputation:   4658
  • Achievement Points:  660
  • Days Won:  2
  • With Us For:  944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

11 ώρες πριν, jimakoszs97 είπε:

Επίσης μία πολύ όμορφη μικρή ιστορία του Σκληρόκαρδου είναι «Η Παρακαταθήκη των Χρυσοκούκηδων».
Δημοσιεύτηκε στα ελληνικά στο ΚΟΜΙΞ #69 της Καθημερινής και στα αγγλικά στο Uncle Scrooge #19 (#423) της IDW.
Screenshot_1.thumb.png.cdc6c876ca378a875f60ff0bdd882303.pngScreenshot_2.thumb.png.4f352191bbd1f1540d39bd751f4ad019.png

 

Μπορείς να πεις τι γίνεται στην ιστορία αυτή? Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9848
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3080 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

19 hours ago, Orignal357 said:

Μπορείς να πεις τι γίνεται στην ιστορία αυτή?

Μια δημοσιογράφος από την Λιμνούπολη επισκέπτεται τον Σκληρόκαρδο Χρυσοκούκη στην Νότια Αφρική για να του πάρει συνέντευξη και όταν σε κάποια φάση τον κατηγορεί για κάποια πραγματάκια που είχε κάνει (σε άλλες ιστορίες) αυτός απαντάει ότι είναι τίμιος και όλα αυτά είναι συκοφαντίες των αντιπάλων του και μετά παίρνει το οικογενειακό άλμπουμ και της αφηγείται την ιστορία και τις επιχειρηματικές δραστηριότητες του παππού και του πατέρα του.
Screenshot_1.thumb.png.ae656a5ce76f9a3aa9e7ac8e05844b6a.png

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190225
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Θα πρέπει να ζοριστώ για να θυμηθώ ιστορίες με τον Χρυσοκούκη. 91 εμφανίσεις στα πάτρια σύμφωνα με το ινταξ. 7 Rosa, 3 Barks και οι άλλες 81 από διάφορους απίθανους. Ρόμπαξ όμως 773. Κι όσο κι αν κατά βάση μου είναι απεχθείς οι Ιταλοί, 83 από αυτές τις ιστορίες είναι από την λατρεία τον Cavazzano (σίγουρα θα υπάρχουν κι από άλλους που γουστάρω, αλλά και μόνο που βλέπω 8 φορές περισσότερες ιστορίες από έναν που εγγυημένα καραγουστάρω, αρκεί :)

 

Οπότε, σόρρυ, αλλά τι να κ*άσει ο Χρυσοκούκης? :) 

 

:cheers5: 

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  36531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  64
  • Reputation:   353
  • Achievement Points:  93
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Δύσκολη ερώτηση.

Και οι 2 παλεύουν να ξεπεράσουν τον Σκρουτζ αλλά ποτέ δεν τα καταφερνουν. Και οι 2 τους έχουν παρουσιαστεί σε πολλές ιστορίες αν και πιστεύω ότι ο Ρομπαξ έχει εμφανιστεί με διαφορά στις περισσότερες (είναι και στην ίδια πόλη) ενώ ο χρυσοκουκης σε πιο μεγάλες/κεντρικές ιστορίες συνήθως για κυνήγια θησαυρών. Και οι 2 τους έχουν ένα back story αλλά θεωρώ ότι έχουμε μάθει περισσότερα για τον Ρομπαξ. 

Άρα για να απαντήσω πιστεύω ότι ο Χρυσοκουκης είναι κάπως καλύτερος διότι στις περισσότερες ιστορίες που παρουσιάζεται είναι αρκετών σελίδων και περιπέτεια /κυνήγι θυσαυρου άρα ειναι πιο απολαυστικές από αυτές με τον Ρομπαξ όπου είναι λίγες σελίδες και ανταγωνιζονται για το ποιος θα πουλήσει ή θα εξελίξει περισσότερο ένα προϊόν 

:beer:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1158
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ο Θοδωρής Καραπάνος με κάλυψε πλήρως! Ο Σκληρόκαρδος είναι πιο ικανός αντίπαλος και οι ιστορίες του έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Επεξεργασία από Συλλεκτης
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14140
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Πω πω 16-17 έχει φθάσει η ψηφοφορία, σε πολύ κρίσιμο σημείο.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6625
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εγω δεν ειμαι μεγάλος φαν Ντίσνεϋ, διαβαζα μικρος οτι επεφτε στα χερια μου, και μεγαλος μονο Μπαρκς, Ρόσα και πρόσφατα Σκάρπα. Θα προτιμήσω τον Χρυσοκουκη γιατι ειναι πιο "σοβαρός" αντίπαλος

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  901
  • Reputation:   8682
  • Achievement Points:  999
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Δεν μπόρεσα να ψηφίσω. Έριξα λευκό. Ο Σκληρόκαρδος, νομίζω ότι είναι πιο ολοκληρωμένος χαρακτήρας, όμως μεγάλωσα με τις ιστορίες του κυρίου "Θα φάω το καπέλο μου". Δε μπορούσα να διαλέξω.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34668
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

11 ώρες πριν, theforce είπε:

Δεν μπόρεσα να ψηφίσω. Έριξα λευκό. Ο Σκληρόκαρδος, νομίζω ότι είναι πιο ολοκληρωμένος χαρακτήρας, όμως μεγάλωσα με τις ιστορίες του κυρίου "Θα φάω το καπέλο μου". Δε μπορούσα να διαλέξω.

Μα ολοκληρωμένος χαρακτήρας με 6 ιστορίες? Είναι απλά κακός. Ο καημένος ο Ρομπαξ με εκατοντάδες ιστορίες τι να πει? Τον έχουμε δει να είναι μοχθηρός. Να πατά τις ηθικές αρχές. Να του λείπει όμως ο Σκρουτζ. Να τον βοηθάει κάποιες φορές. Να έχει αμνησία (μαζι με τον Σκρούτζ) και να δημιουργουν αυτοκρατορία μαζί. Ψήφισε Ρομπαξ. Θα μας φάνε οι νεόπλουτοι. :lol:

 

  • Like 7
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34668
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

13 ώρες πριν, Argail είπε:

Εγω δεν ειμαι μεγάλος φαν Ντίσνεϋ, διαβαζα μικρος οτι επεφτε στα χερια μου, και μεγαλος μονο Μπαρκς, Ρόσα και πρόσφατα Σκάρπα. Θα προτιμήσω τον Χρυσοκουκη γιατι ειναι πιο "σοβαρός" αντίπαλος

Παρακαλώ να μην μετρήσει η ψήφος του κυρίου σαν "περιστασιακός" φαν που ακολουθεί την μόδα. Αν πρέπει να ψηφίσει τότε οκ αλλά να του στείλουμε ένα καπέλο να φάει.:lol:

  • Αστείο 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3473
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Χρυσοκούκης προφανως . Εννοείται πως λατρεύω και τον Ρομπαξ αλλά οπως προείπαν οι υπόλοιποι αν κάποιος από τους δύο αποτελεί σοβαρή απειλή για τον Σκρουτζ αυτός ειναι ο Χρυσοκούκης .Ακόμη ο Χρυσοκούκης εχει πλησιάσει τον Σρουτζ στην αξία της περιουσίας πράγμα που ο Ρομπαξ δεν εχει καταφέρει . 

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190225
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

12 hours ago, jimmy mcduck said:

Ακόμη ο Χρυσοκούκης εχει πλησιάσει τον Σρουτζ στην αξία της περιουσίας πράγμα που ο Ρομπαξ δεν εχει καταφέρει . 


Ούτε μια στο τρις να μην υπάρχει ιστορία όπου ο Ρομπαξ ήταν ράμφος-με-ράμφος με τον Σκρουτζ όσον αφορά το σύνολο της περιουσίας. Είμαι αρκετά σίγουρος ότι έχω διαβάσει κάτι τέτοιο. Αλλά και να μπερδεύω πράγματα στο μυαλό μου, είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχει κάποια :) 700τόσες ιστορίες με δαύτον έχουν μεταφραστεί στην Ελλάδα :) @ PhantomDuck  πες 1-2 :) σίγουρα θα έχεις κάτι κατά νου :) 

 

:cheers5: 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μου αρέσουν πολύ και οι 2 αλλά αν θέλουμε να ξεχωρίσουμε ποιος είναι ο Villain και ποιος ο ανταγωνιστής τότε θα λέγαμε ότι ο Χρυσοκούκης είναι το πρώτο και ο Ρόμπαξ το δεύτερο. Ο Χρυσοκούκης είναι αδίσταχτος και αυτό το δείχνουν και οι σύγχρονες Ιταλικές ιστορίες. Ενώ μου αρέσει πολύ ο Ρόμπαξ και έχω πολλές αγαπημένες ιστορίες με τον ανταγωνισμό του με τον τσιγγούναρο δεν έχει αυτήν την αύρα που έχει ο Σκληρόκαρδος στις σαφώς λιγότερες εμφανίσεις του. Είναι πιο ενδιαφέρον σαν αντίπαλος. Θα πάει στα άκρα για να νικήσει.

 

Η διαφορά αυτών των δυο φαίνεται και στην ιστορία Η Τελευταία Περιπέτεια του Σκρουτζ Μακ Ντακ :) Και οι 2 θέλουν να συντρίψουν το Σκρουτζ αλλά ο Ρόμπαξ είναι πιο ηθικός από τον Χρυσοκούκη.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εχω μια μεγαλυτερη αδυναμια στον Ρομπαξ.:tik:

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.