Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρυσοκούκης ή Ρόμπαξ? Ποιον χαρακτήρα προτιμάτε?


Rombax

Χρυσοκούκης ή Ρόμπαξ  

46 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  587
  • Reputation:   4594
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  2
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Σκέφτηκα ότι αυτή θα ήταν μια καλή ερώτηση καθώς έχουν και οι δύο παρόμοιο ρόλο στις ιστορίες τους (όντας ανταγωνιστές του Σκρουτζ στις επιχειρήσεις), αν και για να πω την αλήθεια νομίζω πως μπορώ να μαντέψω το αποτέλεσμα...

 

Πάντως προσωπικά μου αρέσει περισσότερο ο Χρυσοκούκης, καθώς πιστεύω ότι είναι καλύτερος κακός. Ο Ρόμπαξ είναι εχθρός του Σκρουτζ αλλά τις περισσότερες φορές λειτουργεί απλώς ως ένας ανταγωνιστής του και ως ένα κίνητρο για να δουλέψει αυτός πιο σκληρά (αφού δεν θέλει να τον ξεπεράσει ο "νεόπλουτος"). Οι κακές πράξεις του Ρόμπαξ συνήθως περιορίζονται σε απλό σαμποτάζ, και μάλιστα τις περισσότερες φορές δεν το κάνει ο ίδιος άλλα προσλαμβάνει κάποιον άλλον ή στέλνει τον Χάσκυ. Ο Χρυσοκούκης αντίθετα είναι πολύ πιο αδίστακτος και συχνά επιτίθεται απευθείας στους Ντακ, κάτι που κατά τη γνώμη μου τον κάνει πιο ενδιαφέρον και επικίνδυνο χαρακτήρα.

 

Επίσης βοηθάει το γεγονός ότι ο Χρυσοκούκης είναι βασικά ο Σκρουτζ αλλά χωρίς τη χαρακτηριστική του τιμιότητα, άρα δείχνει και πως ο Σκρουτζ θα μπορούσε να είχε καταλήξει αν δεν είχε αποφασίσει να κερδίσει τη περιουσία του τίμια.

 

 

Επεξεργασία από Orignal357
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34597
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρόμπαξ Ρόμπαξ Ρόμπαξ!!!!!!

Δε νομίζω να βρεις Ντισνεάκηδες πάνω από τα 35 που να σου πει κάτι άλλο. 

Ο Χρυσοκούκης είναι αχώνευτος κακός, άχρωμος και άοσμος.

Ο Ρόμπαξ είναι ο καλύτερος κακός στα Ιταλικά Ντίσνευ. Προσπαθεί, δολοπλοκεί, τρώει το καπελάκι του και σπίτι. Έχει και τέλειο μπάτλερ - κακό τον Χάσκυ. Θες κ άλλα?

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94919
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Προσωπικά και οι δύο κακοί είναι "καλογραμμένοι" και διαθέτουν ισχυρές προσωπικότητες. Κι εγώ, όμως, κλίνω προς τον Ρόμπαξ.

 

Ο Χρυσοκούκης βγάζει μία κακία, που δεν μου κάνει κλικ στις περισσότερες από τις εμφανίσεις του, σε αντίθεση με τον Ρόμπαξ, ο οποίος διαθέτει χιούμορ, είναι πιο ανάλαφρος σαν χαρακτήρας και υποπίπτει σε καλύτερες γκάφες (προς τέρψη των αναγνωστών). Ομολογώ ότι ο Χρυσοκούκης μου άρεσε περισσότερο στις ιστορίες του Barks, όπου ο μεγάλος παραμυθάς ήξερε πώς να τον χρησιμοποιήσει. :) 

 

@ Orignal357  Αν θέλεις (και για διευκόλυνση των υπόλοιπων μελών που θέλουν να απαντήσουν) μπορείς να μετατρέψεις το παρόν θέμα σε μία δημοσκόπηση. :) Αν δεν ξέρεις πώς, το φτιάχνω εγώ. ;) 

 

 

:beer:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  587
  • Reputation:   4594
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  2
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

5 λεπτά πριν, Indian είπε:

 Αν θέλεις (και για διευκόλυνση των υπόλοιπων μελών που θέλουν να απαντήσουν) μπορείς να μετατρέψεις το παρόν θέμα σε μία δημοσκόπηση. :) Αν δεν ξέρεις πώς, το φτιάχνω εγώ.

 

Το έχω ήδη κάνει

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94919
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 λεπτά πριν, Orignal357 είπε:

Το έχω ήδη κάνει

 

Την έκανες την ώρα που έγραφα το ποστ μου. :P 

 

Μια χαρά! :) 

 

 

:beer:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3805
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Θεωρώ πως ο Ρόμπαξ είναι πιο εύκολος αντίπαλος για τον Σκρουτζ και ιστορίες με αυτόν πλακατζίδικες και ανάλαφρες. Αντίθετα ο Χρυσοκούκης είναι πιο μοχθηρός και έξυπνος και ιστορίες του πιο περίπλοκες. Για αυτό τείνω ψήφισα τον Χρυσοκούκη, χωρίς όμως να λέω πως δεν μου αρέσει και ο Ρόμπαξ. Ειδικά τις φάσεις όπου τρώει το καπέλο του τις λατρεύω.

Επεξεργασία από Gong
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34597
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλά αν χάσει και εδώ ο Ρόμπαξ εεεεεεε τι να πω. Ετοιμάστε καπέλαααααα

  • Αστείο 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1140 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Δυσκολη επιλογή φίλε @ Orignal357 ....

Αγαπώ τον Ρομπαξ με τον οποίον έχω περισσότερο δεθεί καθώς έχει και μια μεγάλη ποικιλία ιστοριών. Από την άλλη ο Χρυσοκουκης τον οποίο ανακάλυψα πιο μετά μου αρέσει γιατί είναι πιο ψαγμενος και σε κάθε μάχη του με τον Σκρουτζ φτάνει τόσο κοντά στο να τον κερδίσει.

 

Λίγο λοιπόν που μου αρέσει και εμφανισιακά πιο πολύ ο Χρυσοκουκης λίγο που είμαι μεγάλος φαν του Ντον Ρόσα (βλέπε "γιος του ήλιου") επιλέγω τον Χρυσοκουκη!

 

:beer:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  633
  • Reputation:   4734
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

6 ώρες πριν, Indian είπε:

Ο Χρυσοκούκης βγάζει μία κακία, που δεν μου κάνει κλικ στις περισσότερες από τις εμφανίσεις του, σε αντίθεση με τον Ρόμπαξ, ο οποίος διαθέτει χιούμορ, είναι πιο ανάλαφρος σαν χαρακτήρας και υποπίπτει σε καλύτερες γκάφες (προς τέρψη των αναγνωστών). Ομολογώ ότι ο Χρυσοκούκης μου άρεσε περισσότερο στις ιστορίες του Barks, όπου ο μεγάλος παραμυθάς ήξερε πώς να τον χρησιμοποιήσει. :)

 

 

6 ώρες πριν, Manitou είπε:

Ο Χρυσοκούκης είναι αχώνευτος κακός, άχρωμος και άοσμος.

Με καλύψατε απόλυτα παιδιά!

Και σαν πρότυπο για τα παιδιά επίσης, ο Σκληρόκαρδος Χρυσοκούκης δεν είναι ότι καλύτερο. 

Και είναι τόσο καλοστημένος από τον Μπάρκς και τον Ρόσσα αργότερα, που δεν χρειάζεται να πεις τίποτε "διδακτικό" σχετικά με αυτόν στα παιδιά, με κίνδυνο σε κάποιες ηλικίες να αντιδράσουν και να τον μιμηθούν, το καταλαβαίνουν πανεύκολα μόνα τους. 

 

Αν τον δούμε βέβαια από την σκοπιά που έθεσε ο φίλος @ Gong , σαν χαρακτήρα ενός έργου, είναι όντως πολυπλοκότερος του Ρόμπαξ, Ειναι σαν αντανάκλαση του Σκρουτζ στον καθρέφτη, στον οποίο καθρέφτη το δεξί μας χέρι είναι το αριστερό του ειδώλου μας.

Επομένως σε πολλά σημεία είναι ίδιοι, όπως στην εμφάνισή τους, ο Σκρουτζ και το είδωλό του ο Χρυσοκούκης, αλλά με τελείως αντεστραμένα μέλη (δεξί χέρι - πόδι = αριστερό χέρι - πόδι του ειδώλου) και μιας και τα μέλη δρουν ο ένας είναι "με την αξία του" να κερδίζει και το είδωλό του "χωρίς καμία ηθική".

 

Δραματουργικά λοιπόν ο Χρυσοκούκης είναι μείζων χαρακτήρας για την ίδια την ανάπτυξη του χαρακτήρα του Σκρούτζ κι αν ήταν η ερώτηση καθαρά μόνον για την δραματουργία θα ψήφιζα αυτόν. 

 

Δείτε τι συμβαίνει στον "Βίο και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ". Χωρίς την παρουσία του Χρυσοκούκη να καθρεφτίζει τον Σκρουτζ και να τον επαναφέρει από τις πονηράδες που κι αυτός κάνει, ο Σκρουτζ φτάνει να χάσει τις αξίες του και να γίνει σαν τον Χρυσοκούκη, νοικιάζωντας μαφιόζους να κάψουν ένα χωριό στην Αφρική αν θυμάμαι καλά.

Κι έτσι γίνεται ποταπό κάθαρμα κι αυτός για να μαζέψει χρήμα χωρίς να το χρειάζεται μόνον από αδηφαγία, θυσιάζοντας την αγάπη και τις ανθρώπινες σχέσεις, την Γκόλντυ, τις αδελφές του κλπ όλους και επιλέγει μια σκληροκαρδη στάση που χωρίς να το ξέρει ακόμη θα οδηγήσει αυτόν, "Το πλουσιότερο παπί του κόσμου" στο να είναι "ένα φτωχό και μόνο γεροντάκι" ("Χριστούγεννα στο βουνό της αρκούδας"), μιάς και τα μεταλλικά κέρματα - αναμνήσεις, που συσσώρευσε δεν μπορούν να παράγουν αρμονία, ίσως ούτε καν μελωδία αν δεν υπάρχει αγάπη όσα και να χουμε ή να ξέρουμε, είμαστε "κύμβαλα αλλαλάζωντα". 

 

Ο Ρόμπαξ απ' την άλλη αμέσως μετά την "γέννηση" του στην Αμερική (1η ιστορία του), υιοθετήθηκε από τους Ιταλούς και έτσι ανέπτυξε χαρακτηριστικά πολύ θεατρικά και κεφάτα εκφράζοντας την τεράστια θεατρική παράδοση των Ιταλών στην λαϊκή αυτοσχεδιαστική κωμωδία με χαρακτήρες σταθερούς, δουλεμένους ξανά και ξανά επί αιώνες κι έγινε στα μάτια μου πολύ ελκυστικός και διασκεδαστικός κι όχι ένα μονοδιαστατο αρνητικό πρότυπο σαν τον Χρυσοκούκη που εξυπηρετεί μόνον έναν άλλον χαρακτήρα.  

Ο Ρόμπαξ γίνεται κι αυτός μια αντανάκλαση του Σκρούτζ, ένα καθρεφτισμά του που όμως κυνηγάει το χρήμα μόνον απο εγωισμό και για το γόητρο του, σαν σπορτςμαν και μόνον, σπαταλος, αφού δεν "ματωσε" για το αποκτήσει το χρήμα σαν τον Σκρουτζ.

 

Βλέπουμε εδώ την χαρακτηριστική αντιστροφή κατευθύνσεων του αντικειμένου με το είδωλο, στο ότι ο ένας έγινε αυτό που έγινε λόγω του ότι γεννήθηκε σε φτωχή οικογένεια κι ο άλλος λόγω ότι γεννήθηκε σε πλούσια οικογένεια (δείτε στον "Βίο του Σκρουτζ" την ιστορία που ήταν μωρά).

Εως τώρα λοιπόν στις απαραίτητες αντιθέσεις των χαρακτήρων που προχωρούν την δραματουργία, είδαμε τον πρώτο παράγοντα που νομοτελειακά επηρεάζει όλους τους ανθρωπους, δηλ., τον Θεό ή τύχη ή σύμπαν που μοιραία φέρνει κάποιον να γεννηθεί εδώ ή εκεί,  πλούσιος ή φτωχός κλπ άνισα περιβάλλοντα που επηρεάζουν πολύ ένα παιδί που δεν μπορεί για αρκετά χρόνια να αντιδράσει. 

 

Είδαμε γλαφυρά και τον δεύτερο νομοτελειακό παράγοντα της εξέλιξης των ανθρώπων και των πολιτισμών (μόλις μεγαλώσουν - ωριμάσουν λίγο κι αφού έχουν ψηθεί στο άνισο περιβάλλον που τους έλαχε),

δηλαδή τον: - καλά όλα αυτά αλλά "εγώ τι κάνω;", πως και πόσο παλεύω να τα βελτιώσω- αλλάξω όλα αυτά που μου έλαχαν.

Είδαμε λοιπόν τον Σκρουτζ και τον Χρυσοκούκη να παλεύουν να πλουτίσουν, με άλλα μέσα και αξίες όμως ο καθένας. 

 

Με τον Ρόμπαξ όμως, λόγω των θετών Ιταλών γονέων του, εμφανίστηκε και το τρίτο και τελευταίο νομοτελειακό στοιχείο εξέλιξης που πρωτοεμφανίστηκε στην Ευρώπη και αποτελεί κύριο χαρακτηριστικό του Ευρωπαϊκού πολιτισμού δηλ. το "καλά εγώ να παλέψω αυτό που μου έλαχε όταν γεννήθηκα αλλά αν δεν βοηθήσει και το περιβάλλον, η κοινωνία, όλα θα πάνε χαμένα". 

 

Εάν επειδή κάποιος έκλεψε ένα ψωμί λόγω πείνας, πάει χρόνια στο κάτεργο για να το ξεπληρώσει τότε όσο και να παλέψει δεν θα βγει τίποτε. Κι αν μετά την έκτιση της ποινής έχει χαρτιά που λένε: "προσοχή εγκληματίας", τότε δύσκολο να τα καταφέρει όσο και να παλέψει. Κι ο Γιάννης Αγιάννης, ένας εξαιρετικά δυνατός παλαιστής - Υπεράνθρωπος πάλεψε,  πλούτισε αλλά λόγω του περιβάλλοντος τα έχασε πάλι όλα.  Του τα έκλεψε η κοινωνία. 

Και  έτσι σε πάμπολλες ιστορίες της Ιταλικής σχολής βλέπουμε τον Ρόμπαξ λόγω της κοινωνίας γύρω του (άλλοι  συμπληρωματικοί χαρακτήρες) και των εκάστοτε συνθηκών να δρα για το καλό μαζί με την κοινωνία, ακόμα και μαζί με τον Σκρουτζ και στο τέλος να αυτοσαρκαζεται και να τρώει το καπέλο του ακόμη και σε περιπτώσεις που τυπικά την είχε γλυτώσει. 

Τελικά και δραματουργικά εκτός από κωμικά: Ρόμπαξ δαγκωτό!

 

Λυπάμαι για το σεντόνι.  Έλαχε η συγκυρία.  Μισό διακοπές στην πόλη. 

Στην Αθήνα!

Ούτε καν στην Δυτική Πελοπόννησο!

 

:cheers3:

 

Επεξεργασία από chrisbouk
  • Like 8
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2096
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1328 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Σε παλιες ιστοριες Χρυσοκουκης αλλα σε τευχη της Κ  Ρομπαξ..αν και απο τους δυο προτειμω τον δοκτορ χλαπατσα:lol:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

O Χρυσοκούκης μπορεί να έχει κοντραριστεί με τον Σκρουτζ σε πολύ λιγότερες ιστορίες απ' ό,τι ο Ρόμπαξ, αυτές όμως που έχουν φτιαχτεί από τον Μπαρκς ή τον Ρόσα (με κορυφαία για μένα τον Γιο του Ήλιου) είναι όλες αξεπέραστες. Αντίθετα αυτή τη στιγμή δεν μου έρχεται ούτε μία ιστορία του Ρόμπαξ που να έχω ξεχωρίσει και να την έχω κατατάξει στις αγαπημένες μου. Επίσης, ο Χρυσοκούκης είναι ο βασικός "κακός" και της σειράς Ducktales που της έχω ιδιαίτερη αδυναμία. Οπότε ξεκάθαρα Χρυσοκούκης!

 

:Ion:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34111
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σκληρόκαρδος δαγκωτό. Πολλά κοινά με τον Σκρούτζ. Αυτοδημιούργητος, θησαυροφυλάκιο πανέξυπνος και με ταλέντο στις επιχειρήσεις. Σίγουρα θα μπορούσε να λειτουργήσει και σαν το alter ego του Σκρούτζ. Ο Τζον από την άλλη βρήκε περιουσία έτοιμη οπότε δεν κόπιασε για να την αποκτήσει. Αλλά θεωρώ πως την συντηρεί επ΄ άξια.

Θείος Καρλ και Ρόσα τον απογείωσαν. Θα αναφέρω και εγώ τον γιο του ήλιου όπου έχουμε κατ' εμέ την καλύτερη εμφάνιση του Χρυσοκούκη.  Η Ιταλική σχολή χρησιμοποίησε πολύ τον Ρόμπαξ και έφτιαξε πολύ καλές ιστορίες με αυτόν. Εξ' άλλου και εγώ με αυτόν μεγάλωσα. Είμαι γενιά του '81. Τον Χρυσοκούκη τον έμαθα αρκετά πιο μεγάλος. Δυστυχώς σήμερα αναλώνεται σε κάτι ιστορίες που μπαίνουν στο ΚΟΜΙΞ και πρέπει να χαρακτηριστούν απλώς... παράνομες!!! Μακάρι ο χαρακτήρας να ξαναβρεί την αίγλη και την θέση που του αξίζει!!!

:hop: :hop: :hop:  

  • Like 11
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34597
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σκληρό ντέρμπι όμως. Νομίζω ότι το αληθινό κουίζ είναι Ρόσα εναντίον Κάρπι, Καβατσάνο, Ντε Βίτα. Ναι ο Μπαρκς έγραψε κάτι ελάχιστες ιστορίες με τον Σ.Χ. αλλά ο Ρόσα τον έκανε φίρμα. Ιδίως ο Γιός του ήλιου είναι μια απίθανη ιστορία με ένα Σ.Χ. εκτός ορίων. Οι άλλοι τρεις (όπως όλη η Ιταλική σχολή) έδωσαν σε εμάς έναν Ρόμπαξ αστείο, κακούλη, γκαφατζή, δολοπλόκο της δεκάρας που κατά βάθος τον συμπαθείς και δεν τον μισείς. Για να δούμε λοιπόν. 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να πω κι εγώ, ότι δεν βλέπω τους δύο χαρακτήρες ως εναλλάξιμους. Ο Χρυσοκούκης είναι ο «κακός» τής ιστορίας, ενώ ο Ρόμπαξ είναι απλώς ένας αντίπαλος στις επιχειρήσεις. Αν μια ιστορία χρειάζεται έναν «κακό», αυτός πρέπει να είναι ο Χρυσοκούκης. Αν χρειάζεται απλώς έναν αντίπαλο για τον Σκρουτζ, όπου ο Σκρουτζ θα πρέπει να αποδείξει ότι είναι εξυπνότερος, αυτός πρέπει να είναι ο Ρόμπαξ.

 

Επειδή πολλή κακία υπάρχει στον κόσμο, και δεν χρειαζόμαστε να τη βλέπουμε και στα «Μίκυ Μάους», ψήφισα Ρόμπαξ.

 

Και μια και το έφερε η κουβέντα, ξέρει κανείς από πού προέρχεται το όνομα Ρόμπαξ; Νομίζω ότι δεν χρησιμοποιείται σε κάποια άλλη χώρα, οπότε πρέπει να πρόκειται για ελληνική επινόηση.

Επεξεργασία από Kriton
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4542
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4848 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και τους δυο τους δημιουργησε ο Μπαρκς αλλα φαινεται οτι επαιξε ρολο ο τοπος κατοικιας του Χρυσοκουκη (Αφρικη) και ηθελε καποιον πολυ κοντα στον Σκρουτζ για να υπαρχει ποικιλια αντιπαλων. Δεν θα ηταν καποιος κοινος εγκληματιας αλλα καποιος που οποτε εχανε θα ετρωγε το καπελο του κι αυτο ηταν μια ωραια καταληξη.

Οι ιταλοι προτιμησαν τον Ρομπαξ για να φτιαξουν πολλες ιστοριες οποτε η απαντηση υπαρχει ηδη ετοιμη. 

 

Αν κοιταξετε στο ιντακς τα ονοματα που χρησιμοποιουνται σε αλλες χωρες θα παθετε πλακα.

Το Τζων Ροκερντακ δεν νομιζω οτι αρεσε στον Τερζοπουλο κι οπως επελεξε το Λιμνουπολη αντι του Ντακμπουργκ, ετσι επελεξε και το Τζων Ρομπαξ για να ταιριαζει στο χαρακτηρα.

 

:surf::pool:

Επεξεργασία από cypavlos
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4542
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4848 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εκανα μια προχειρη ερευνα για το ποτε εγινε η πρωτη εμφανιση του Ρομπαξ και βρηκα τα εξης.

 

Πρωτη εμφανιση του στα Μεγαλα Μικυ ηταν στο Νο 14 του 10/1968 στην ιστορια Αγωνες Ταχυτητας  (ανατυπωση Μεγαλα Μικυ 148, Σουπερ Μικυ 21). Δημιουργος ο Μασιμο Ντε Βητα.

 

Στο Μικυ Μαους ειχαμε ομως μια εμφανιση που αμφισβητει την εμφανιση στο Μεγαλο Μικυ και ειναι στο 119 που κυκλοφορησε 9/1968. Ομως επειδη ηταν στα κομματακια που εφτιαχνε ο Περεγκο, στον προλογο, δεν μπορουμε να πουμε οτι ειναι και μια ουσιαστικη πρωτη εμφανιση με τα ολα της. 

Ετσι η πρωτη εμφανιση παει στο Νο150 (1969) με τιτλο Η εκδικηση της Μαζικα Ντε Σπελ του Σκαρπα, με ανατυπωσεις στα 676, 1233, 1668, και τομο 37. 

Καπου κοντα εχουμε μια ιστορια με μοναδικη εμφανιση στο Νο161 με τιτλο Εκατομμυρια στο Αερα με δημιουργο του Τσερκινι. 

 

Οσον αφορα την πρωτη του Μπαρκς "Εξωλεμβια Αναμετρηση" αν δεν ηταν ο τομος 24 δεν θα την ξεραμε καθολου.

 

Αν καποιος κανει καποια ερευνα μεσω των τευχων κι οχι του ιντακς και βρει πιο παλια εμφανιση του ας το καταγραψει. 

 

:cool:   :bookclub:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94919
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, cypavlos είπε:

Και τους δυο τους δημιουργησε ο Μπαρκς αλλα φαινεται οτι επαιξε ρολο ο τοπος κατοικιας του Χρυσοκουκη (Αφρικη) και ηθελε καποιον πολυ κοντα στον Σκρουτζ για να υπαρχει ποικιλια αντιπαλων.

 

Αν και σε πολλές πρόσφατες Δανέζικες ιστορίες, βλέπουμε τον Χρυσοκούκη να παίρνει την θέση του Ρόμπαξ στην Καλισότα, ένα γεγονός που δεν μου κάνει καλή εντύπωση. :moutra2:

 

 

:beer:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 hours ago, cypavlos said:

επελεξε και το Τζων Ρομπαξ για να ταιριαζει στο χαρακτηρα

Πώς δηλαδή ταιριάζει στον χαρακτήρα; Σημαίνει κάτι; Αυτό είναι, που θέλω να καταλάβω, ρωτώντας πώς προέκυψε το όνομα!

 

Το «Σκληρόκαρδος Χρυσοκούκης», ας πούμε, κάτι σημαίνει στα Ελληνικά. Το Ρόμπαξ, όμως, δεν νομίζω να σημαίνει κάτι σε κάποια γλώσσα, εκτός κι αν πρόκειται για το αγγλικό raw bucks (ωμά ελάφια ή ωμά δολάρια), που δεν βγάζει νόημα, ενώ είναι τραβηγμένο να πρόκειται για λογοπαίγνιο πάνω στο όνομα  του επιχειρηματία Roebuck, ενός των ιδρυτών τής αμερικανικής αλυσίδας καταστημάτων Sears. Ούτε Sears είχαμε ποτέ στη Ελλάδα, ούτε νομίζω να ξέρουν πολλοί Έλληνες ότι η εταιρεία λεγόταν παλιότερα Sears, Roebuck & Co., αλλά ούτε και ο Τερζόπουλος απαιτούσε σπό τους αναγνώστες του, σε αντίθεση με τη Καθημερινή, να γνωρίζουν Αγγλικά, ώστε να αισθάνεται ότι μπορεί να κάνει λογοπαίγνια σ' αυτή τη γλώσσα. (Διάβαζα περί «πέρμαφροστ» (αντί για μόνιμο πάγο/παγετό) στο προηγούμενο Μίκυ Μάους και τράβαγα τα μαλλιά μου!)

 

Παρεμπιπτόντως, το όνομα Flintheard Glomgold, που έδωσε ο Barks στον Χρυσοκούκη, σημαίνει πετρόκαρδος (κυριολεκτικά: πυριτολιθόκαρδος) χρυσαρπάχτρας. Άκρως δηλωτικό τού χαρακτήρα του: κάποιος που σε κλέβει χωρίς λύπηση!

 

Και ένα τελευταίο: Γύρω στο 1990-1991, είχα δει κάποια ελληνικά εξώφυλλα, πιθανόν αναφερόμενα σε ιστορίες από το DuckTales, όπου αναφερόταν το όνομα του Χρυσοκούκη ως ένα αλλόκοτο δισύλλαβο όνομα του στυλ Τζουτζέ, Λουμπέ ή κάπως έτσι. Νόμιζα ότι επρόκειτο για τεύχη τού Μεγάλου Μίκυ, αλλά πρόσφατα διάβασα όλα τα τεύχη, και δεν ήταν κανένα από αυτά. Επίσης δεν είδα κάποιο τέτοιο όνομα στο I.N.D.U.C.K.S. Να είχα, άραγε, παραισθήσεις;

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω είναι προφανές το πως προέκυψε το όνομα

 

Spoiler

Είναι αναγραμματισμός :P

22728853_250500552145128_825955097460433

 

  • Like 3
  • Respect 2
  • Αστείο 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λές;!;!;

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν θα μπω σε "επιστημονικές" αναλύσεις :lol: όπως κάνατε κάποιοι.

Θα πω Ρόμπαξ.

Τον θεωρώ ως τον "βασικό" αντίπαλο του Σκρουτζ (μαζί με Μουργόλυκους), μιας και τον έχω συναντήσει σε πολύ περισσότερες ιστορίες σε σχέση με τον Χρυσοκούκη που τον έχω για πιο δευτερεύοντα χαρακτήρα :)

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

27 min ago , Kriton said:

[...] Και ένα τελευταίο: Γύρω στο 1990-1991, είχα δει κάποια ελληνικά εξώφυλλα, πιθανόν αναφερόμενα σε ιστορίες από το DuckTales, όπου αναφερόταν το όνομα του Χρυσοκούκη ως ένα αλλόκοτο δισύλλαβο όνομα του στυλ Τζουτζέ, Λουμπέ ή κάπως έτσι. Νόμιζα ότι επρόκειτο για τεύχη τού Μεγάλου Μίκυ, αλλά πρόσφατα διάβασα όλα τα τεύχη, και δεν ήταν κανένα από αυτά. Επίσης δεν είδα κάποιο τέτοιο όνομα στο I.N.D.U.C.K.S. Να είχα, άραγε, παραισθήσεις;

 

Αυτόν εδώ λες;

160857701_.thumb.jpg.bf5760bcf026d1fb34b9448a45871daa.jpg

  • Like 12
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  587
  • Reputation:   4594
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  2
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

43 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

160857701_.thumb.jpg.bf5760bcf026d1fb34b9448a45871daa.jpg

 

Που το βρήκαν αυτό πάλι; 

Τα άλλα ονόματα που αναγράφονται στο inducks είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα και μάλιστα τα περισσότερα εξελληνισμένα όπως "Διαμάντης Αρπάχτρας", "Διαμάντης Σκληρόκαρδος" και "Μακ Χρυσάφης" αλλά αυτό είναι απλώς περίεργο.

Το "Ντάξυ Στουπ" ακούγεται περισσότερο σαν είδος μουσικής παρά σαν όνομα. Και το Κοκκινομάλλης δε ταιριάζει καν αφού όπως φαίνεται εδώ τα μαλλιά του ήταν ξανθά. Ότι πιο τυχαίο έχω δει.

Επεξεργασία από Orignal357
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  418
  • Reputation:   4196
  • Achievement Points:  584
  • Days Won:  2
  • With Us For:  818 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Εννοείται Τζων Ρόμπαξ

capture4.jpg

Επεξεργασία από Macchia nera
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  587
  • Reputation:   4594
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  2
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

5 λεπτά πριν, Macchia nera είπε:

capture4.jpg

 

Γεννήθηκαν και οι δύο με γυαλιά βλέπω...:lol:

  • Αστείο 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4542
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4848 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτο με το Ομπραξ ειναι αστερατο!!! Το Ρομπαξ αναγραμματισμος του Ομπραξ !!! :clap2:

 

Η πρωτη ιστορια Ρομπαξ ηταν το 1968-69 και στην Ελλαδα ο Ομπραξ εμφανιστηκε το 1971, αλλα ηταν ηδη γνωστος στη Γαλλια ως Ombrax απο το 1966 και δεν αποκλειεται να τον ηξερε ο νεαρος τοτε Χρηστος Τερζοπουλος. Συνηθως τοτε τους επηρεαζαν διαφορα απο σινεμα ή βιβλια, κατι αλλο θα υπηρχε εκεινη την περιοδο απο καπου και θα πηραν την ιδεα. Ελληνικα κομικς δεν υπηρχαν παρα ελαχιστα οποτε αν επηρεαστηκαν απο κομικς θα ηταν σιγουρα ξενογλωσσα. Ισως να τον επηρεασε κι ο Αστεριξ. 

 

Κατι αλλο που δεν προσεξατε και δεν ειδα καπου απαντηση ειναι οτι το ονομα του ειναι John D Rockerduck. Το D ποιο ονομα ειναι? Το ειδατε καπου γραμμενο? :Suspicious:

Ο Μπαρκς που τον βαφτισε ολο και καποιο πραγματικο ατομο θα ειχε υποψιν του και πρεπει να το ανεφερε καπου. :thinking: 

Νομιζω οτι εννοουσε τον Ροκφελερ, τον John D Rockefeller. Το D ειναι Davison.  

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34597
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρομπαξ γιατί ο Σκρουτζ σε όλες τις ιστορίες τον κάνει Ρόμπα. Γίνεται έτσι το αστείο. Σε συνδυασμό με τα χαρακτηριστικό ξ που έβαζαν εκείνα τα χρόνια σε όλα τα απορρυπαντικά μαλακτικά κρέμες αλοιφές κλπ να το.

  • Like 8
  • Αστείο 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94919
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ PhantomDuck

 

Εν τω μεταξύ, ο κοκκινομάλλης είναι πιο ξανθός κι από τον He-Man! :lol:

 

He-Man.jpg

 

 

:beer:

  • Like 3
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 7/12/2022 at 10:44 PM, PhantomDuck said:

Αυτόν εδώ λες;

Όχι. Ήταν ένα όνομα, που είχα δει σε κάποιο εξώφυλλο και όχι σε κάποια ιστορία.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1958
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μεγάλωσα με τον Ρόμπαξ οπότε προτιμώ αυτόν. Τον Χρυσοκούκη τον έμαθα αρκετά αργότερα, όταν το ΚΟΜΙΞ άρχισε να δημοσιεύει τις σχετικές ιστορίες του Μπαρκς.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.