Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55393
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

44 min ago , air nomad X said:

Ήρθε για μένα μια μέρα που άκουσα για τον Adam Strange, και συνειδητοποίησα ότι ήταν ο Παράξενος Αδάμ!

 

Λες αυτός ο Αδάμ Στρέιντζ να είναι ο χαμένος ξάδελφος του Δρ. Στήβεν Στρέιντζ; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

10 min ago , constantinople said:

Λες αυτός ο Αδάμ Στρέιντζ να είναι ο χαμένος ξάδελφος του Δρ. Στήβεν Στρέιντζ

 

Εγω δεν πιστευω στις συνωνυμιες. Οπου βλεπω ιδιο επωνυμο και μια καποια ομοιοτητα πχ σε χαρακτηριστικα προσωπου πιστευω οτι ειναι συγγενεις.  πχ στο σποιλερ μεσα απο κατω εχω μια φωτογραφια που δειχνει δυο κυριους με ιδιο επωνυμο και πασιφανη ομοιοτητα που ειναι σιγουρα συγγενεις ασχετα αν δεν το παραδεχονται

 

 

 

Spoiler

bird.thumb.jpg.093b51818c2d88ed7f0f658a343561d5.jpg

 

 

 

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  95
  • Reputation:   975
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πιστεύω ότι αξίζει να ποστάρω οτι σήμερα είχα την πρώτη παραλαβή της πρώτης μου συνδρομής. Η συνδρομή που είχα παραγγείλει είναι οι τόμοι 54 ως 73 και έλαβα τους 3 τόμους 54, 55 και 56. 

Μαζί με αυτά έλαβα και 8 τόμους Θορ και 4 τόμους Χαλκ ξεχωριστή παραγγελία και πλέον έχω και τους 56 τόμους της σειράς (επιτέλους). 

Για άλλη μια φορά θα πω ότι εύχομαι να συνεχίσει η σειρά τουλάχιστον ως τους 150 γιατί αξίζει περισσότερο από όσο νομίζουμε και όσο περνά ο καιρός θα ανεβαίνει η αξία τους συλλεκτικά και ιστορικά. Θα είναι σαν κειμήλια.(Από τα λίγα πράγματα που δεν μετανιώνω για τα χρήματα. )

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55393
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν εξαντλημένοι τόμοι της Ιταλικής σειράς στο e-bay που πωλούνται €100 ως €150 έκαστος!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13502
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν εξαντλημένοι τόμοι της Ιταλικής σειράς στο e-bay που πωλούνται €100 ως €150 έκαστος!!!

 

:NoNo:

 

Να υποθεσω κατα βαση τα Spider-man ;  :spidey:

 

Συμφωνω με τον @ ajuli  ειναι οτι θα ειναι ιστορικα κειμηλια. Ναι οκ οι πιο παλιοι γουσταρετε Καμπανα/Μαμουθ αλλά σαν αυτην την εκδοση δεν ξαναδαμε στη χωρα μας. Τα θεωρω -παρα τα χιλιαδες τους λαθη- πιο συλλεκτικα απο τα αντιστοιχα του 1980 του Καμπανα ! Γιατι ειναι ολα.Τευχος 1 και οσο παμε  :hunting:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ως παλιός, γουστάρω τον Καμπανά επειδή έφερε στην Ελλάδα τις καλύτερες ιστορίες από έναν σωρό τίτλους με απίστευτα σχέδια που οταν ήμουνα μικρός με είχαν αφήσει με το στόμα ανοιχτό. Γουστάρω και τη Μαμούθ επειδή με έμαθε πώς είναι η έκδοση ενός σωστού κόμικ με υπερήρωες. Όμως αυτη η σειρα είναι η εκπλήρωση ενός παιδικού μου ονείρου, να διαβάζω όλες τις ιστορίες των καλύτερων τίτλων από το νούμερο ένα, με χρονολογική σειρά και να συμβαδίζουν χρονολογικά και οι τίτλοι μεταξύ τους.
Ο Καμπανάς πρόσφερε πάρα πολλές ιστορίες αλλά με τίμημα την κάκιστη ποιότητα (το τερμάτισε με τα "έγχρωμα" που απαξίωσα να αγοράσω).
Η Μαμούθ μπορούσε να κυκλοφορεί 4 ιστορίες τον μήνα και παρόλα αυτά είχε φέρει καμιά δεκαριά τίτλους, με αποτέλεσμα να κάνουμε ακόμη και 6 μήνες να διαβάσουμε τη συνέχεια μιας ιστορίας. Το πρόβλημα όμως ήταν ότι δεν καταλάβαινε ότι αυτό ήταν λάθος.

Με τους Κλασικούς Υπερήρωες η συχνότητα κυκλοφορίας ενός τίτλου ακόμη και στον τόμο 300 είναι πάνω από τη διπλάσια από το κανονικό.

Απέχει αρκετά από το να τη θεωρήσω ιδανική, αλλά αν κυκλοφορούσε όπως θα ήθελα ιδανικά εγώ, μάλλον δε θα την αγόραζε άλλος :lol:. Οπότε, είναι ό,τι πιο κοντινό σε αυτό που έχω στο μυαλό μου ως ιδανικό.

Προσωπικά, την ευχαριστιέμαι πιο πολύ και από Καμπανά και από Μαμούθ.

 

Πάντως, το να πηγαίνουν οι τιμές τόμων (εννοείται του Σπάιντερμαν :xm: ) στα 100 και 150 ευρώ, μόλις 3-4 χρόνια μετά την πρώτη κυκλοφορία τους, και μάλιστα σε μια χώρα που κυκλοφορούν παράλληλα και τα Masterworks και τα Omnibus μεταφρασμένα στη γλώσσα της, και με τις ιστορίες όλες να έχουν κυκλοφορήσει στο παρελθόν, δε μπορεί να είναι τυχαίο.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

19 ώρες πριν, theforce είπε:

Ως παλιός, γουστάρω τον Καμπανά επειδή έφερε στην Ελλάδα τις καλύτερες ιστορίες από έναν σωρό τίτλους με απίστευτα σχέδια που οταν ήμουνα μικρός με είχαν αφήσει με το στόμα ανοιχτό. Γουστάρω και τη Μαμούθ επειδή με έμαθε πώς είναι η έκδοση ενός σωστού κόμικ με υπερήρωες. Όμως αυτη η σειρα είναι η εκπλήρωση ενός παιδικού μου ονείρου, να διαβάζω όλες τις ιστορίες των καλύτερων τίτλων από το νούμερο ένα, με χρονολογική σειρά και να συμβαδίζουν χρονολογικά και οι τίτλοι μεταξύ τους

Δε νομίζω ότι υπάρχει καμία αμφιβολία για αυτό. Εγώ που δεν διαβαζα υπερηρωικα πριν από τις δύο συλλογές και που γενικά δεν είμαι και τόσο φαν εχω πάρει το 60% αυτής της σειράς (και το έχω διαβάσει εκτός από τον πρώτο τόμο των avengers και τον μισό πρώτο τόμο των XMEN) μόνο και μόνο γιατί αντιλαμβάνομαι την απίθανη καλλιτεχνική αξία της. Μάλιστα εξακολουθεί και μου κάνει φοβερή εντύπωση πως φτάσαμε στο 2022 για να κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

X-Men2 (55): Φαίνεται πως ομαλοποιήθηκε η κατάσταση και τους βρήκα πολύ εύκολα. Καμία σχέση με τον πρώτο τους τόμο που είχε εξαφανιστεί.

Έχουμε και την εμφάνιση ενός καινούριου χαρακτήρα, του Κέι-Σαρ με τον σπαθοδόντη τίγρη του. Μοιάζει υπερβολικά με τον Κα-Ζαρ και τη γιγαντιαία τίγρη του, που είχαμε δει στο Daredevil. :xm:

Πάντως απορώ, επειδή μπορεί τη μετάφραση στους 2 τόμους να την έκαναν διαφορετικά άτομα, όμως τη διόρθωση την έκανε το ίδιο πρόσωπο. Και φυσικά την επιμέλεια όλων των τόμων την εχει επίσης ένα άτομο. Πώς γίνεται να υπάρχει τέτοια απόκλιση στο όνομα ενός ήρωα μεταξύ διαφορετικών τίτλων και μάλιστα σε σχετικά μικρή χρονολογικά απόσταση έκδοσης μεταξύ των  2 τίτλων;

Για τον σπαθοδόντη τίγρη, έχω τις ενστάσεις μου. Έχω ακούσει για Μαχαιρόδοντα, άντε και για Σμιλόδοντα, αλλά για Σπαθοδόντη δεν είχα ξανακούσει.


Επόμενος τόμος ο DareDAvil, ίσως πρόκειται για κάποιον Γάλλο υπερήρωα, τον Dare D' Avil. Ή Ισπανό ίσως; Τον Dare Da Vil;

 

Η πρώτη εμφάνιση του Κα-Ζαρ είναι αυτή στους Χ-Μεν. Στον Daredevil εμφανίστηκε σχεδόν ένα χρόνο μετά (όπου γίνεται αναφορά στο τεύχος των Χ-Μεν).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πώς τα μάθαμε από το άλμπουμ προϊστορικών ζώων της PANINI:

1245710762_.thumb.jpg.58a995ff6c59d5c30b1d67dc5f0387cc.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13502
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πες κάτι και για τις συνε-χομενες παύ-λες χωρίς κανε-να νόημα από το γκουγκολ-τρανσλειτ μετά-φράση δε βγάζω συντα-ξη φρασε-ων

 

 

 

 

IMG_20221108_190127.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13502
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μεχρι τη σελιδα 13 η συνθεση των Χ-ΜΕΝ ειναι

Σάϊκλοπς,Μπιστ,Άισμαν,Μάρβελ Γκερλ και ....Άγγελος 

 

Οπου γινεται ξαφνικά ο Έιντζελ μεσα στην ιδια ιστορία!

 

Τα γνωστά οπως εχω πει με τον Μαγκνέτο εχουμε πλέον και το Σερέμπρο... Μια απ τα ίδια...

 

Πτυχια αγγλικών εξ-αποστασεως (οριστε κολλησα και εγω με τις παυλες) :lol:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55393
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

9 hours ago, theforce said:

ίσως πρόκειται για κάποιον Γάλλο υπερήρωα, τον Dare D' Avil. Ή Ισπανό ίσως; Τον Dare Da Vil;

 

Τον ξάδελφο της Κρουέλας; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Εκείνη  ήταν μια de Vil. Αυτός είναι ένας da Vil. Dare da Vil. 

Η Κρουελα ίσως έχει συγγένεια με τον Dear de Vil που μας είχε συστηθεί στα προσεχως των πρώτων τομων. 

 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5380
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

On 29/9/2021 στο 11:27 ΠΜ, olyssesmoore είπε:

Άρα θα διαβάσεις τους πρώτους 9 τόμους και θα σταματήσεις το διάβασμα μέχρι να αποκτήσεις τον τόμο 201!:lol: Δηλαδή αν δεν φτάσουμε στην Ελλάδα καθόλου στον τόμο 201 θα αφήσεις τα υπόλοιπα αδιάβαστα;:thinking: Ή θα τα πουλήσεις γιατί απογοητεύτηκες και η επέκταση δεν θα φτάσει ούτε καν μέχρι τους 200;:lmao:

"Διάβασα τους πρώτους 9 τόμους,ας αφήσουμε τους υπόλοιπους 192 τόμους και πάμε στον 201!":lmao:

 

Βασικά αυτό έκανα. Φυσικά δεν περιμένω τον 201. Περίμενα όμως τους 51 και 52. Με βόλεψε κιόλας καθώς το καλοκαίρι είχα περιορισμένο ελεύθερο χρόνο λόγω προσωπικών υποχρεώσεων. Διαβάζω τις ιστορίες ακολουθώντας αυτό το χρονολόγιο, Τις ιστορίες που δεν περιέχονται στη συλλογή, οι οποίες είναι οι ιστορίες του Ant-man στο Tales of Astonish, οι ιστορίες του Dr Strange και του Human Torch στο Strange Tales καθώς και ορισμένες ολιγοσέλιδες, τις διαβάζω στα αγγλικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55393
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Απίθανος είσαι! :clap2: Για πες μας κάνα σχόλιο για τις σειρές που είναι εκτός Radnet και δεν τις διαβάζουμε... Πως σου φαίνονται;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

24 λεπτά πριν, Captain Cooper είπε:

 

Βασικά αυτό έκανα. Φυσικά δεν περιμένω τον 201. Περίμενα όμως τους 51 και 52. Με βόλεψε κιόλας καθώς το καλοκαίρι είχα περιορισμένο ελεύθερο χρόνο λόγω προσωπικών υποχρεώσεων. Διαβάζω τις ιστορίες ακολουθώντας αυτό το χρονολόγιο, Τις ιστορίες που δεν περιέχονται στη συλλογή, οι οποίες είναι οι ιστορίες του Ant-man στο Tales of Astonish, οι ιστορίες του Dr Strange και του Human Torch στο Strange Tales καθώς και ορισμένες ολιγοσέλιδες, τις διαβάζω στα αγγλικά.

Άρα από εκεί κόλλησες και η απάντηση ήρθε μετά από ένα χρόνο...:lol:

 

Επόμενη απάντηση: xx/11/2023...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5380
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

18 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Απίθανος είσαι! :clap2: Για πες μας κάνα σχόλιο για τις σειρές που είναι εκτός Radnet και δεν τις διαβάζουμε... Πως σου φαίνονται;

 

Κοίτα δεν είναι τόσο καλές οι ιστορίες. Προφανώς και για αυτό δεν είναι στους τόμους. Μερικές έχουν κάποιο ενδιαφέρον. Κάνουν σε αυτές όμως την πρώτη εμφάνιση τους κάποιοι χαρακτήρες οι οποίοι εμφανίζονται στη συνέχεια στη σειρά , κυρίως κακοί, όπως ο Wizard και ο Egghead. Έχουμε και την πρώτη εμφάνιση του Cap (αν και τελικά δεν ήταν ο πραγματικός) με σκοπό να δουν αν έχει ενδιαφέρον να επαναφέρουν τον χαρακτήρα.

 

Οι ιστορίες του Human Torch στα Strange Tales έχουν να κάνουν με σόλο ιστορίες του, στις οποίες συχνά πυκνά εμφανίζονται και άλλα μέλη των 4Φ. Μέχρι και το Ναμόρ επιστράτευσαν για αντίπαλο του  σε ένα τεύχος.

 

Οι ιστορίες του Ant-man, μετέπειτα Giant-man έχουν συνήθως το μοτίβο ότι τα μυρμήγκια του μεταφέρουν ένα περιστατικό και εκείνος σπεύδει να το αντιμετωπίσει. Κάποια στιγμή προστίθεται στην ομάδα και η Wasp οπότε έχουμε και το ειδύλλιο τους.

Επεξεργασία από Captain Cooper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55393
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Oι ιστορίες του Submariner τι λένε; Ή δεν έχεις φτάσει ακόμη στις σόλο του περιπέτειες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5380
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δεν έχω φτάσει ακόμη εκεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  95
  • Reputation:   975
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως έχετε διαβάσει στα ποσταρίσματά μου σχετικά με την συλλογή των Κλασικών Υπερηρώων, από την αρχή δεν είχα σκοπό να την αποκτήσω ολόκληρη. Για να μειώσω το κόστος είχα αποφασίσει να αφήσω εκτός συλλογής τους Hulk και Thor επειδή ήταν οι μοναδικοί που δεν είχα διαβάσει ιστορίες τους. 

Με τον Thor έκανα κι ένα αναγνωριστικό διάβασμα σε μερικά τεύχη της Μαμούθ με θετική εντύπωση. 

Διάβασα λοιπόν τους πρώτους τόμους τους από Radnet και παρόλο που δεν έβλεπα καλές κριτικές εδώ στο φόρουμ για το Hulk, μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ. Ίσως επειδή είχα χαμηλές προσδοκίες και αυτό λειτούργησε θετικά. Το σημαντικό όμως είναι ότι με ενθουσίασε. Ο Hulk με κέρδισε ανέλπιστα σαν ήρωας. 

Και διάβασα και Thor ο οποίος επίσης με κέρδισε και το στόρι μη έχοντας σχέση με την ταινία που ήταν το μόνο που γνώριζα από Thor. Πολύ ανώτερο το κόμικ(λογικό αυτό) και πολύ ενδιαφέρων υπερήρωας. 

Ο μόνος τόμος που δεν με γέμισε ιδιαίτερα είναι του Iron Man. Περίμενα κάτι καλύτερο. Θέλω βέβαια να διαβάσω και τον δεύτερο για να σχηματίσω άποψη. 

 

Για άλλη μια φορά θα επαναλάβω ότι η συλλογή αυτή είναι μεγαλειώδης από όλες τις πλευρές. 

Επεξεργασία από ajuli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55393
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αν διάβασες μόνο τον πρώτο τόμο του Χουλκ, άρεσε σε όλους! Από τον 2ο και μετά είναι που γίνονται δύσκολα τα πράγματα... :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  159
  • Reputation:   1708
  • Achievement Points:  164
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

35 λεπτά πριν, ajuli είπε:

 

Και διάβασα και Thor ο οποίος επίσης με κέρδισε και το στόρι μη έχοντας σχέση με την ταινία που ήταν το μόνο που γνώριζα από Thor. Πολύ ανώτερο το κόμικ(λογικό αυτό) και πολύ ενδιαφέρων υπερήρωας. 

 

κ που να δεις τι τραβάμε εμείς οι ταλαίπωροι που έχουμε διαβάσει το εξαιρετικό  run των Lee Kirby, το  αριστουργηματικό run του Simonson, το  underrated  του jurgens, να είμαστε αναγκασμένοι να τρωμε στη μάπα αυτη τη καρικατούρα που ονομάζουν Θωρ, ελπίζοντας να βρεθεί κάποια στιγμή ενας  «χριστιανός» να μας δώσει έναν Θωρ που να αξίζει σε αυτούς που ανάφερα αλλά κ σ εμάς

Επεξεργασία από tomas good
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  289
  • Reputation:   2321
  • Achievement Points:  351
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Ξέρει κανείς αν θα υπάρξει κανένα τεύχος με τον Μαύρο Πάνθηρα στη συλλογή; Ή καμιά εμφάνιση του Θάνος; Είμαι εντελώς άσχετος με Marvel και τώρα αρχίζω να μπαίνω στο κόλπο σιγά, σιγά γι αυτό ρωτάω:xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55393
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Την πρώτη εμφάνιση του Θάνος θα βρεις στους 2 τόμους Captain Marvel που έβγαλε η Hachette (είναι μετά την εποχή που αυτή η συλλογή πραγματεύεται). 

 

Την πρώτη εμφάνιση του Μαύρου Πάνθηρα και της πατρίδας του Wakanda μόλις είδαμε στον τόμο 52 των Fantastic Four που κυκλοφόρησε πριν 2 εβδομάδες. Θα τον ξαναδούμε σε τόμους των FF, του Κάπταιν Αμέρικα, των Εκδικητών και του Ατρόμητου. Τις πρώτες του περιπέτειες στο δικό του περιοδικό θα δούμε στον τόμο 99 της Hachette που θα κυκλοφορήσει τον Ιούνιο του 2023.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ξεκίνησα σήμερα να διαβάζω τον τελευταίο τόμο των Fantastic Four.

Διάβασα το τεύχος #51, αυτό που υπήρχε και στον τόμο της Hachette με τον Γκαλάκτους.

Ενώ όπως έχω ξαναπεί γενικά είμαι ικανοποιημένος με τις μεταφράσεις της radnet (μέσα στις ιστορίες, όχι στα συνοδευτικά άρθρα), αυτή τη φορά δεν ήμουν και τόσο.

Τυπογραφικά λάθη τύπου να μπει ένα επιπλέον γράμμα ή να μπουν 2 γράμματα ανάποδα ή να κόλλησουν 2 λέξεις κτλ δεν μ'ενοχλούν τόσο, αλλά λάθη στα οποία αλλάζει το νόημα μιας πρότασης μ'εκνευρίζουν.

Εντόπισα 2 τέτοια, στην ίδια μάλιστα σελίδα.

 

IMG_20221112_215106.thumb.jpg.d9fd0b9d8709feb11cbd737e837b41e4.jpg

 

Ο κόουτς προφανώς έπρεπε να πει "όσο είσαι μέλος της ομάδας μου", στον Μάλινς απευθύνεται.

 

 

Κι εδώ.

IMG_20221112_215348.thumb.jpg.09dad600b9f7e5d0d5565ee0cb56a1c3.jpg

 

"... ότι η ομάδα ΕΙΝΑΙ ένα τίποτα χωρίς αυτόν", όχι "δεν είναι".

 

 

Στην Hachette εννοείται τα'χουν σωστά.

Αλλά και σε κάποια ακόμα σημεία, κάτι δεν μου καθόταν καλά στη μετάφραση της radnet και ανέτρεχα στης Hachette που ήταν πιο σωστή.

Πχ στο τελευταίο καρέ της ιστορίας ο Ριντ λέει "πλήρωσε μέχρι τέλους", αναφερόμενος στον αντικαταστάτη του Γκριμ που θυσιάστηκε για να σώσει τον Ριντ.

Στην Hachette λέει "πλήρωσε το ύψιστο τίμημα".

Πολύ πιο σωστή μετάφραση.

Στο πρωτότυπο λέει "he paid the full price".

Όταν κάποιος πληρώνει με τη ζωή του, δεν λέμε "πλήρωσε μέχρι τέλους".

 

Δεν λέω ότι οι μεταφράσεις της radnet είναι για τα μπάζα, αξιοπρεπείς είναι γενικά, αλλά της Hachette είναι ανώτερες.

Αν και δεν νομίζω ότι είπα κάτι που δεν το ξέραμε.

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9669
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

1 hour ago, Laz33 said:

Κι εδώ.

IMG_20221112_215348.thumb.jpg.09dad600b9f7e5d0d5565ee0cb56a1c3.jpg

 

"... ότι η ομάδα ΕΙΝΑΙ ένα τίποτα χωρίς αυτόν", όχι "δεν είναι".

«δεν είναι τίποτα χωρίς αυτόν» γράφει, οπότε δεν υπάρχει λάθος εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, jimakoszs97 είπε:

«δεν είναι τίποτα χωρίς αυτόν» γράφει, οπότε δεν υπάρχει λάθος εδώ.

 

Το λέμε στην καθομιλουμένη ("δεν είναι τίποτα") αλλά είναι λάθος.

 

Το τίποτα είναι το μηδέν ουσιαστικά.

Αν πεις "η ομάδα είναι τίποτα χωρίς αυτόν" είναι σαν να λες "η ομάδα είναι μηδέν χωρίς αυτόν", κάτι που έχει το σωστό νόημα.

Αν πεις "η ομάδα δεν είναι τίποτα χωρίς αυτόν" είναι σαν να λες "η ομάδα δεν είναι μηδέν χωρίς αυτόν", κάτι που δεν έχει το σωστό νόημα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αυτός είναι γραμματικός κανόνας μεταφερμένος από τα αγγλικά, καμία σχέση με τα ελληνικά. Στα ελληνικά χρησιμοποιείται η διπλή άρνηση ως έμφαση στην άρνηση. πχ δεν είδα κανέναν, δεν έφαγα τίποτα και όχι δεν είδα κάποιον ή δεν έφαγα κάτι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

46 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Αυτός είναι γραμματικός κανόνας μεταφερμένος από τα αγγλικά, καμία σχέση με τα ελληνικά. Στα ελληνικά χρησιμοποιείται η διπλή άρνηση ως έμφαση στην άρνηση. πχ δεν είδα κανέναν, δεν έφαγα τίποτα και όχι δεν είδα κάποιον ή δεν έφαγα κάτι.

Και ένα ωραίο άρθρο περί τούτου με ενδιαφέρουσα αντιπαραβολή της αρχαίας με τη νέα ελληνική.

https://sarantakos.wordpress.com/2014/11/17/doublenegative/

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εγώ πάντως θυμάμαι στο σχολείο μάς έλεγαν ότι διπλή άρνηση ίσον κατάφαση και όχι διπλή άρνηση ίσον έμφαση στην άρνηση.

Δεν ξέρω αν άλλαξαν οι γραμματικοί κανόνες από τότε.

Όπως και να'χει δεν είναι σοβαρό λάθος, απλά εμένα δεν μου έκατσε πολύ καλά όταν το πρωτοδιάβασα.

Για να αποφευχθεί η "παρεξήγηση" θα μπορούσαν να το μεταφράσουν όπως στην Hachette ("χωρίς αυτόν η ομάδα δε βλέπεται") και να έληγε η ιστορία :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.