Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ theforce  δεν αναφέρομαι προφανώς σε κόμικς που δεν έχουν βγει ακόμα στα ελληνικά.

Εκεί εννοείται θα πάρεις στα αγγλικά κάτι που σου αρέσει (το έχω κάνει κι εγώ, πχ με τα "Τριάκοντα Αργύρια" που τα πήρα στα αγγλικά πριν χρόνια χωρίς να περιμένω πότε και άμα θα τα βγάλει η Μαμούθ).

Αλλά αν κάτι κυκλοφορεί και στα ελληνικά και στα αγγλικά (σε παρόμοιας ποιότητας εκδόσεις και υπάρχουν διαθέσιμα για αγορά και τα δύο) το θεωρώ τουλάχιστον ξενομανία να προτιμήσεις το αγγλικό.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26437
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

23 min ago , Macchia nera said:

Ο spidey πούλησε τρελά ή τύπωσαν μικρό τιράζ;

Στο σάιτ γράφει ότι αναμένεται

https://radshop.gr/el/marvel/4862-σπαϊντερ-μαν-spider-man-ο-ντοκ-οκ-ξανα-στο-προσκηνιο.html

 

Και στη gb publishing δεν υπάρχει.

Εγώ ακόμα δεν το έχω πάρει γιατί πάντα το έπαιρνα από την gb αλλά δεν το πρόλαβα ούτε εκεί.

 

Είναι ο τόμος που σας έγραφα ότι δεν τον βρήκα πουθενά σε Αγρίνιο και Πάτρα που έψαξα!

Λογικά κάποιο πρόβλημα υπάρχει, και αν η κατάσταση παραμείνει έτσι εγώ θα σταματήσω εδώ...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  897
  • Reputation:   8657
  • Achievement Points:  995
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5738 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

 

Ξεκίνησε να κυκλοφορεί και στο Βέλγιο από τον Μάρτιο. 

Από τα τέλη Μαρτίου κυκλοφορεί και στην Τσεχία, πάλι από τη Hachette, με τα ίδια χαρακτηριστικά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Πάντως πιστεύω ότι τη λύση στο πρόβλημα της εβδομαδιαίας κυκλοφορίας μπορούν να δώσουν μόνο οι συνδρομητές. Όσοι περισσότεροι γραφτούν συνδρομητές, τόσο πιο ασύμφορο θα είναι οι εκδότες να διατηρήσουν την 15νθήμερη κυκλοφορία. Αν δηλαδή γινόταν οι πελάτες να ήταν μόνο συνδρομητές, τότε θα ήταν αυτογκόλ να κράταγαν την 15νθημερη κυκλοφορία τη στιγμή που αν πήγαιναν σε εβδομαδιαία θα διπλασίαζαν άμεσα τα έσοδα τους... :kabouris:

Βέβαια όσο δεν ανακοινώνεται η επέκταση της σειράς, είναι αδύνατο να προστεθούν συνδρομητές. Επίσης αυτοί που αγοράζουν τους τόμους από τα περίπτερα μπορεί να μην ξέρουν τα προνόμια των συνδρομητών, δηλαδή: 1) Μειωμένη τιμή ανά τόμο, 2) δωρεάν μεταφορικά, 3) δυνατότητα διαίρεσης του κόστους συνδρομής σε 3 δόσεις για όσους παραγγείλουν με πιστωτική κάρτα, 4) παραλαβή των τόμων πριν κυκλοφορήσουν στα περίπτερα (υποτίθεται), 5) εγγυημένη παραλαβή κάθε τόμου ώστε να μην χρειάζεται να τους ψάχνουμε από περίπτερο σε περίπτερο αν έχουν εξαντληθεί ή αν δεν τους έφεραν κανένα αντίτυπο.

 

Εγώ θα τους πρότεινα σε μερικούς τόμους (μεταξύ των οποίων σίγουρα και σε έναν του "δημοφιλή" Σπάιντερμαν), να συμπεριληφθεί ένα χαρτάκι (π.χ. σαν αυτό που μας ενημέρωνε για αύξηση της τιμής) που να ενημερώνει για τα προνόμια και τα οφέλη της συνδρομής και πως να την αγοράσουν, ώστε και άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα περί αυτής να το σκεφτούν και να το επιλέξουν επειδή τους συμφέρει. Αλλά πρώτα βέβαια πρέπει να ανακοινώσουν την επέκταση, αλλιώς δεν έχει νόημα να διαφημίσουν τη συνδρομή των 20 τόμων όταν δεν μπορείς να την κάνεις! :groovy:

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  897
  • Reputation:   8657
  • Achievement Points:  995
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5738 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Τεράστιο ρισπέκτ για άλλη μια φορά στον Constantinople που ξετρυπώνει τις σελίδες από τα ιταλικά τεύχη και μας τις παρουσιάζει!
Δυστυχώς, και σε αυτό το σετ τόμων σε Σπάιντερμαν και 4 Φανταστικούς, φαίνεται πως παραμένουν τα προβλήματα στα μελάνια και στο χρώμα. Η προοπτική όμως είναι θετική: Κάπου, στην ιταλική ομάδα του facebook για τη συλλογή, διάβασα μια ανάρτηση για τα χρώματα των πρώτων τόμων του Θωρ και σχόλια για το πόσο άσχημα ήταν αυτά. Και κάποιος απάντησε ότι αυτά τα προβλήματα κράτησαν για τους περίπου 80 πρώτους τόμους της συλλογής, όπου είχαν επιλεγεί οι χειρότεροι χρωματισμοί, αυτοί της δεκαετίας του 90.  Οπότε, για όποιους ενοχλούνται όπως εγώ, κουράγιο! Το μαρτύριο φτάνει στο τέλος του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :thanks:

 

Και μια σελίδα από τον  επόμενο τόμο σπάιντερμαν (Νο.87) για να μου πεις τι βλέπεις:

 

Super_Eroi_Classic_Spider_Man_0014_STORIA_120211.thumb.jpg.d811cbe9333a713480105a495b7f5cc7.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  897
  • Reputation:   8657
  • Achievement Points:  995
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5738 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Η πρώτη μου αντίδραση είναι μάλλον προς το "Ωχ...".

 

Συμπλήρωμα από τη συζητηση στην ομάδα των Ιταλών: Αν έχω καταλαβει καλά από την αυτοματη μεταφραση, γυρω στους 80 τομους έγινε φασαρια απο τους αναγνωστες για την κατάσταση με το Σπάιντερμαν και η PAΝΙΝΙ άλλαξε "πηγή" υλικού.
Ανεβάζω εδώ το αυθεντικό ιταλικό σχόλιο σε περίπτωση που κάποιος ξερει ιταλικά, συν τη μεταφραση της Google.
Caro Gianrico non sono un grande esperto di Thor si cui non possiedo millemila edizioni come di altri eroi, e non ho l'originale journey into mistery 83 ma sicuramente SEC ha come per tutti gli altri eroi i colori dei masterworks di fine anni 90 (i peggiori in assoluto) che fanno storia a se... la prima ottantina di SEC purtroppo sono cosi' poi dopo la polemica nata su un numero particolarmente disgraziato di Spider-man Panini ha cambiato registro. Io sono Loky probabilmente riprenderà quindi le nuove versioni epic e masterwork con i colori ridigitalizzati ma uguali a quelli originali

 

Αγαπητέ Gianrico, δεν είμαι σπουδαίος ειδικός στον Thor, επομένως δεν έχω χίλιες χιλιάδες εκδόσεις όπως άλλοι ήρωες και δεν έχω το αρχικό ταξίδι στο mystery 83, αλλά σίγουρα η SEC έχει, όπως όλοι οι άλλοι ήρωες, τα χρώματα από τα Masterworks του τέλους της δεκαετίας του '90 (τα χειρότερα όλων των εποχών) που φτιάχνουν τη δική τους ιστορία... τα πρώτα ογδόντα SEC δυστυχώς είναι έτσι, μετά τη διαμάχη που γεννήθηκε για ένα ιδιαίτερα ατυχές θέμα του Spider-man Panini άλλαξε μητρώο. Ο Io sono Loky πιθανότατα θα συνεχίσει τις νέες επικές και αριστουργηματικές εκδόσεις με επαναψηφιοποιημένα χρώματα αλλά ίσα με τα αρχικά (σημείωση: Η συζήτηση είχε ξεκινησει για τη χρωματική απόδοση του Λόκιi)

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Comics Vintage Marvel - € 140,00 - Vendora

 

Eνας ακομα που βγαζει στο κλαρί τα κομικσακια του μαλλον γιατι ξενερωσε για το +1 ευρω αυξηση. :(

Απορώ με μερικούς ώρες ώρες, τι μπαίνεις στο τρυπάκι συλλογής εφόσον δεν σαρέσει αυτό που παίρνεις ; Έστω οτι σαρέσει το 1 ευρω ειναι αυτό που θα σε κανει να σταματήσεις ;

Επίσης εδώ φαίνεται το μέγα φάουλ της Radnet που τονισε και ο @ constantinople  . Δεν κανουν πουθενά μα πουθενά διαφήμηση συνδρομής, να καθοδηγήσουν σε οικονομικότερο μονοπάτι όσους τα αγοράζουν όλα. :confuse: Ποιός ξέρει αν ο συγκεκριμένος συνέχιζε τη σειρά με 5.90 τον τόμο αντι για 7.99 στο παραθυράκι που είχαμε και το εκμεταλλευτήκαμε εμείς του φόρουμ...

 

Βέβαια οταν τα ίδια τεύχη τα εβρισκες πριν λιγο καιρο από την εταιρία στα 50 + 50 με δωρεάν μεταφορικά ,δεν ξερω ποιος θα βρεθεί να τα ζητήσει.

 

 

Στα των τόμων, καλα τι τεύχος ήταν οι Avengers !Οσο παει η σειρά και εκτοξεύεται! Και ο Thor εννοείται σουπερ αλλά οι εκδηκιτές μου φάνηκαν ένα τικ καλύτεροι.

Πόσο άτυχοι θα είμαστε αν δεν συνεχίσουμε να διαβάζουμε αυτά τα έπη :pesta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το μάλλον δεν προκύπτει από κάπου γιατί εγώ λέω μάλλον γιατί πήρε την προσφορά με 100 και τώρα πάει να βγάλει κέρδος ένα 40αρι 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Το μάλλον δεν προκύπτει από κάπου γιατί εγώ λέω μάλλον γιατί πήρε την προσφορά με 100 και τώρα πάει να βγάλει κέρδος ένα 40αρι 

 

Aυτο θα υποπτευόμουν και εγω αλλα εχει τα 1-36 οχι 1-40. Στο 36 εγινε η πρωτη αλλαγη της τιμής απο 6.99 στα 7.99.

 

Συν οτι τα εχει ανοιγμενα. Αν το εκανε με σκοπο το κέρδος,δεν θα τα αφηνε σφραγισμενα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Μπορεί να πήρε την προσφορά και να πουλάει αυτά που έχει διπλά.

Και να σκέφτηκε: τώρα να κρατήσω τα ανοιγμένα ή τα σφραγισμένα; Καλύτερα τα σφραγισμένα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5615
  • Achievement Points:  538
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν ξέρω και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πουλάνε τόσο σύντομα τη συλλογή τους. Δεν νομίζω ότι συντρέχουν οικονομικοί λόγοι στην απόφαση τους. Πιθανόν να μη γνωρίζουν ή να μην έχουν συνειδητοποιήσει την ιστορική αξία αυτής της συλλογής. Οι Έλληνες αναγνώστες κόμικς, με την αγορά των τόμων της συλλογής κλασικοί υπερήρωες, αποκτούν επιτέλους τις πρώτες και αυθεντικές ιστορίες του σύμπαντος της  Marvel. Αυτές που ξεκίνησαν το μύθο της εταιρείας, που σήμερα αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα παγκόσμια εμπορικά σήματα, υπό τη σκέπη της Disney. Είναι η απαρχή του σύμπαντος που γιγαντώθηκε και μεγαλούργησε στις κινηματογραφικές αίθουσες. Η συγκεκριμένη έκδοση αποτελεί ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα για τους μεγαλύτερους σε ηλικία, αλλά και ευκαιρία για τους μικρότερους να ανακαλύψουν και να μάθουν περισσότερα για τους αγαπημένους υπερήρωες του συναρπαστικού MCU. Προσωπικά προσέχω τη συλλογή μου ως κόρη οφθαλμού και περιμένω με ανυπομονησία τα καλά νέα από την Ισπανία. :pray:

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν πουλάνε καμία συλλογή τους ρε παιδιά. Την αγόρασαν στην προσφορά και την πουλάνε υπεραξία!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  897
  • Reputation:   8657
  • Achievement Points:  995
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5738 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Στην προσφορά, έχουν απομείνει 5 πακέτα διαθέσιμα, ενώ για πάρα πολλές μέρες είχαν κολλήσει στα 6. Δεν τα αγοράζει κανείς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

11 λεπτά πριν, theforce είπε:

Στην προσφορά, έχουν απομείνει 5 πακέτα διαθέσιμα, ενώ για πάρα πολλές μέρες είχαν κολλήσει στα 6. Δεν τα αγοράζει κανείς.

Ε κοίτα λογικά όσοι ενδιαφέρονται το έχουν πάρει χαμπάρι τόσο καιρό και τα έχουν πάρει τα τεύχη που θέλουν. Δεν είναι τόσο παράλογο. Πάντως και εγώ περίμενα ότι θα πούλαγε κυρίως στους "εμπόρους" 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  897
  • Reputation:   8657
  • Achievement Points:  995
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5738 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μιλάμε για μόλις 20-25 πακέτα διαθέσιμα αρχικά. Μόνο "έμποροι" να τα αγόραζαν, η προσφορά θα έπρεπε να είχε ολοκληρωθεί εδώ και καιρό. Αυτή η προσφορά απογοήτευσε πολλούς συνδρομητές που έγινε. Εμένα, όμως, με απογοήτευσε που δεν έχει ζήτηση. Φοβάμαι ότι δεν έρχεται νέο αγοραστικό κοινό. Γι΄αυτό φοβάμαι ότι αυτοί που πουλάνε, δεν είναι "έμποροι" και ακόμη και αν είναι και μπαίνουν σε τόσο κόπο για σχετικά λίγα λεφτά, δε νομίζω να βρίσκουν καν αγοραστές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107


Μιλάμε όμως για μια προσφορά που δεν διαφημίστηκε στο περιοδικό, έστω με ένα ξεχωριστό χαρτί ή αυτοκόλλητο. Ο αναγνώστης που αγοράζει περιστασιακά από το περίπτερο και δεν ψάχνει τα ιντερνέτια, πως να ενημερωθεί για την ύπαρξη της; Αν το target group της προσφοράς δεν γνωρίζει την ύπαρξη της προσφοράς τότε υπάρχει πρόβλημα... :damn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εγω θεωρω δεδομένο οτι ειναι ιδιωτες που ξενερωσαν κυριως απο τις αυξησεις και επειτα για δικους τους λογους. Η αγγελια που ανεβασα πιο πανω πηγε ηδη απο τα 140 στα 130 αρα βιαζεται να τα δωσει. Ή καποιος (μάλλον κάποια) τον πιεζει να τα διωξει.

Καλως ή κακως το ελληνικο κομικσοκοινο ειναι κατα βαση ντισνευικοι.Αντε και κανα Αστεριξ/ΛΛ. Τα υπολοιπα ουτε που τους νοιαζουν βασικά ουτε που ξερουν οτι υπαρχουν. 

Καντε ενα γκαλοπ στο γνωστο γκρουπ του ΦΒ ΚΟΜΙΞ, πες τι προτιματε να αγορασετε τον Βιο στα 50 ευρω ή τις πρωτες 50 ιστοριες του Σπαιντερμαν με τα ιδια λεφτα, να δειτε τι θα πουν.Οχι οι 9/10 αλλά οι 11/10 !

Εμείς εδω του φορουμ,,αντε και καποιοι λιγοστοι μαρβελακιδες εκτος φορουμ, ειμαστε εξαιρεσεις.

 

Εδω και 2 χρονια μας προσφέρουν τα απαντα του Σταν Λι και ολοι αγνοουν την υπαρξη τους ή τα σνομπαρουν. Από την αλλη τα απαντα του Σκαρπα σε εφημεριδόχαρτο ειναι must have σειρα και οι τομοι του Ροσα κανουν 500 ευρο ο ενας...Τι να πεις μετα, κυριολεκτικά αυτοι ειμαστε!Ουτε η Ραντετ ουτε τα Ισπανικα εργοστασια μας φταινε αλλά η νοοτροπία των περισσοτέρων "πρεπει να εχω κομικς με χρηματιστηριακή αξια,τα άλλα σιγα δεν αξίζουν".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  234
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1846 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

19 min ago , ManaLeak13 said:

Εγω θεωρω δεδομένο οτι ειναι ιδιωτες που ξενερωσαν κυριως απο τις αυξησεις και επειτα για δικους τους λογους. Η αγγελια που ανεβασα πιο πανω πηγε ηδη απο τα 140 στα 130 αρα βιαζεται να τα δωσει. Ή καποιος (μάλλον κάποια) τον πιεζει να τα διωξει.

Καλως ή κακως το ελληνικο κομικσοκοινο ειναι κατα βαση ντισνευικοι.Αντε και κανα Αστεριξ/ΛΛ. Τα υπολοιπα ουτε που τους νοιαζουν βασικά ουτε που ξερουν οτι υπαρχουν. 

Καντε ενα γκαλοπ στο γνωστο γκρουπ του ΦΒ ΚΟΜΙΞ, πες τι προτιματε να αγορασετε τον Βιο στα 50 ευρω ή τις πρωτες 50 ιστοριες του Σπαιντερμαν με τα ιδια λεφτα, να δειτε τι θα πουν.Οχι οι 9/10 αλλά οι 11/10 !

Εμείς εδω του φορουμ,,αντε και καποιοι λιγοστοι μαρβελακιδες εκτος φορουμ, ειμαστε εξαιρεσεις.

 

Εδω και 2 χρονια μας προσφέρουν τα απαντα του Σταν Λι και ολοι αγνοουν την υπαρξη τους ή τα σνομπαρουν. Από την αλλη τα απαντα του Σκαρπα σε εφημεριδόχαρτο ειναι must have σειρα και οι τομοι του Ροσα κανουν 500 ευρο ο ενας...Τι να πεις μετα, κυριολεκτικά αυτοι ειμαστε!Ουτε η Ραντετ ουτε τα Ισπανικα εργοστασια μας φταινε αλλά η νοοτροπία των περισσοτέρων "πρεπει να εχω κομικς με χρηματιστηριακή αξια,τα άλλα σιγα δεν αξίζουν".

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα ότι το κοινό της Ελλάδας είναι κυρίως Disney στα κόμιξ ...Εγώ προσωπικά τα Disney τα έκοψα από εποχή Τερζοπουλου... Και ρωτάω όσους διαβάζουν ακόμα , ότι βγάζει η καθημερινή ρε παιδιά δεν είναι αρκετό ; Ότι βγαίνει στην Ιταλία το βγάζουν και εδώ ...οκ σίγουρα θα λείπουν κάποιες ιστορίες ... αλλά οκ ,έχει κρατήσει και τις τιμές χαμηλά , οπότε τι άλλο θέλετε να δείτε από Ντίσνεϋ  ... Και εγώ με Μπαρκς και Ρόσα μεγάλωσα , αλλά πρέπει να καταλάβουμε ότι οι εποχές Τερζοπουλου έχουν τελειώσει και δεν γυρνάνε πίσω ... Πάμε λίγο παρακάτω ... Υπάρχουν τόσα πολλά ήδη κόμιξ και σειρές, που πραγματικά είναι κρίμα που το κοινό δεν τα στηρίζει...αλλά οκ γούστα είναι αυτά, μικρή αγορά είμαστε, μικρή κι η τσέπη σαν χώρα , είναι και γενικά το βιβλίο που παίρνει την κατηφόρα σε παγκόσμιο επίπεδο... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

44 λεπτά πριν, Lelis είπε:

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα ότι το κοινό της Ελλάδας είναι κυρίως Disney στα κόμιξ ...Εγώ προσωπικά τα Disney τα έκοψα από εποχή Τερζοπουλου... Και ρωτάω όσους διαβάζουν ακόμα , ότι βγάζει η καθημερινή ρε παιδιά δεν είναι αρκετό ; Ότι βγαίνει στην Ιταλία το βγάζουν και εδώ ...οκ σίγουρα θα λείπουν κάποιες ιστορίες ... αλλά οκ ,έχει κρατήσει και τις τιμές χαμηλά , οπότε τι άλλο θέλετε να δείτε από Ντίσνεϋ  ... Και εγώ με Μπαρκς και Ρόσα μεγάλωσα , αλλά πρέπει να καταλάβουμε ότι οι εποχές Τερζοπουλου έχουν τελειώσει και δεν γυρνάνε πίσω ... Πάμε λίγο παρακάτω ... Υπάρχουν τόσα πολλά ήδη κόμιξ και σειρές, που πραγματικά είναι κρίμα που το κοινό δεν τα στηρίζει...αλλά οκ γούστα είναι αυτά, μικρή αγορά είμαστε, μικρή κι η τσέπη σαν χώρα , είναι και γενικά το βιβλίο που παίρνει την κατηφόρα σε παγκόσμιο επίπεδο... 

Διαφωνώ φίλε μου.

 

Καταρχάς τα νέα Ιταλικά Ντίσνεϋ έχουν πολλές φανταστικές ιστορίες. Η εποχή Τερζοπούλου έπιασε στο τέλος της όλη τη νέα χρυσή εποχή των ιταλικών Ντίσνεϋ και από εκεί συνεχίζει και η καθημερινή. Μην γενικεύετε/τσουβαλιαζετε χωρίς να είστε αναγνώστες ενός κόμικ.

Κατά δεύτερον οι πιο πολλοί φανατικοί Ντισνεϋκοι του φόρουμ είναι και εδώ μέσα και μαζεύουν και αυτή τη συλλογή. Το αν το κοινό δεν στηρίζει μια σειρά κόμικ δεν φταίνε τα Ντίσνεϋ αλλά τα υπόλοιπα κόμικ που δεν έχουν πιάσει ακόμα το κοινό. Το Μίκυ Μαους κοστίζει ολο το μήνα όσο ένας τόμος της radnet με την παλιά τιμή. Πιστευεις ότι αν παίρνω το Μίκυ Μαους θα μου λειτουργήσει αποτρεπτικά ώστε να πάρω τους τόμους της radnet λόγω της τιμής του?  Όχι βέβαια. 

Επίσης ποιος σας είπε ότι στην Ελλάδα πουλάνε μόνο τα Ντίσνεϋ. Τα Μάνγκα δηλαδή δεν πουλάνε? Τα υπερηρωικα? Το Public είναι γεμάτο κόμικ μέσα εκτός από τι? Από Ντίσνεϋ. Εγώ όσα πιτσιρίκια βρίσκω εκεί ψάχνουν για υπερηρωικα για μάνγκα και για άλλα είδη γενικά. 

Η Randet πρώτον δεν έχει διαφημίσει καθόλου αυτά που πουλάει, δεν έχει διαφημίσει καθόλου τις προσφορές της και το αν δεν βγαίνει φταίει στην χαμηλή τιμή που έχει τους τόμους (σε σχέση με τις σελίδες τους και την ποιότητα εκτύπωσης) και όχι στο αγοραστικό της κοινό. 

Γενικά νομίζω ότι στην Ελλάδα οι εκδοτικές (με εξαίρεση τον μικρό ήρωα) λόγω της κατάστασης φοβούνται να πάνε στο "πουλάω λίγο πιο ακριβά για να βγαίνω και κρατάω υψηλή ποιότητα". Είναι στο "το βγάζω όπως όπως αρκεί να ρίξω το κόστος και να το αγοράσει ο κόσμος". Καθημερινή included φυσικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Γενικά νομίζω ότι στην Ελλάδα οι εκδοτικές (με εξαίρεση τον μικρό ήρωα) λόγω της κατάστασης φοβούνται να πάνε στο "πουλάω λίγο πιο ακριβά για να βγαίνω και κρατάω υψηλή ποιότητα". Είναι στο "το βγάζω όπως όπως αρκεί να ρίξω το κόστος και να το αγοράσει ο κόσμος". Καθημερινή included φυσικά.

 

Mε πιο ακριβη τιμη πολυ φοβάμαι οτι ούτε τους μισους απο εμάς δεν θα είχε η Ραντνετ (και με εμένα μεσα). 12-15 ο καθε τομος ειναι αποτρεπτική τιμη για εβδομαδιαια κυκλοφορία. Αν ειχε μεσα 11-12 τευχη οκ το συζητουσα.

 

Προσωπικα ,δεν ξερω αμα κανω λαθος, πιστευω οτι η διαφημηση (αν και επιβαλλεται να κανουν εδω συμφωνουμε ολοι) δεν θα βοηθουσε περαιτερω. Αντε να κερδιζαν ενα κοινο +5%. Θεωρω πως η νοοτροπία περί υπερηρωικών στην Ελλαδα απο αυτους που αγοραζουν μονο Ντισνευ ειναι ακριβώς η ιδια με την παλια νοοτροπια που μας λεγανε "πατε παιρνετε τους μικιμαοδες και διαβαζετε ολες τις αηδιες".

 

 

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Επίσης ποιος σας είπε ότι στην Ελλάδα πουλάνε μόνο τα Ντίσνεϋ. Τα Μάνγκα δηλαδή δεν πουλάνε? Τα υπερηρωικα? Το Public είναι γεμάτο κόμικ μέσα εκτός από τι? Από Ντίσνεϋ. Εγώ όσα πιτσιρίκια βρίσκω εκεί ψάχνουν για υπερηρωικα για μάνγκα και για άλλα είδη γενικά. 

Όλα πουλανε το κατιτίς τους αλλά τα Ντισνευ (είτε μας αρεσει είτε οχι) εχουν τα πρωτεία και πατάνε κάτω όλες τις υπόλοιπες εκδοσεις. Και λογω χαμηλής τιμής και γιατί με αυτά μεγαλωσαν οι περισσότεροι, αυτά συνεχίζουν και αγοράζουν οι ιδιοι ή τα παιδιά τους.

Οσους ξερω ή εχω γνωρισει ανα καιρούς μεσω τσατ ,κανενας δεν μαζευει κάτι ;άλλο πέρα απο Ντισνευ ή/και ΛΛ/Αστεριξ.Ολα τα αλλα τα θεωρουν υποδιέστερα,βλακείες και money loss στο μακροπρόθεσμο "σκλαβοπάζαρο" των κομικς....Θα μου πεις μεμονωμένο γεγονός,οκ συμφωνω,αλλά αν δεν είναι ; :thinking:

  

Τα πιτσιρίκια ψαχνουν για να αγοράσουν ή ετσι χαζεύουν να περασει η ωρα μεχρι να βρεθουνε με τα υπολοιπα αλάνια για να πανε για γκομενακια ; 

Οσες φορές παω στο περιπτερο δεν πετυχα ποτέ καποιον να ψαχνει στα κομικς. Ουτε στα Public. Ναι βλεπω μικρους να κοβουν βολτες αλλά ειναι στα κινήτα ταμπλετ κλπ. Μπορει η νοοτροπια σε μας οσον αφορα τα κομικς να ναι διαφορετικη απο τους Αθηναιους, αρκετά πιθανο σενάριο.

 

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Θα διαφωνήσω κι εγώ ότι στην Ελλάδα τα disney έχουν τα πρωτεία σε πωλήσεις.

Δεν το ξέρουμε αυτό.

Θεωρώ τα υπερηρωικά και γενικά τα αμερικάνικα πουλάνε εξίσου, αν όχι περισσότερο.

Καταρχάς τα πιτσιρίκια δεν διαβάζουν κόμικς.

Τablet, κινητό και Άγιος ο Θεός.

Ελάχιστα ασχολούνται και μόνο για λίγα χρόνια (μέχρι δηλαδή να τους πάρουν οι γονείς τους κινητό ή tablet).

Εμείς οι άνω των 20-30 χρονών μείναμε να στηρίζουμε κυρίως την αγορά.

Και σε μας οι περισσότεροι θεωρώ διαβάζουν αμερικάνικα.

Κάντε μια βόλτα στο απέναντι φόρουμ να δείτε τι αγοράζουν κυρίως.

Αμερικάνικα φουλ (και σε αμερικάνικες εκδόσεις κυρίως).

Στο δικό μας φόρουμ ευτυχώς υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία, αλλά και πάλι, δεν θεωρώ ότι υπερτερούν τα disney.

Και σκεφτείτε ότι τα disney κυκλοφορούν με τη μεγαλύτερη συχνότητα και στις χαμηλότερες τιμές.

Έχουμε κάθε μήνα αρκετές κυκλοφορίες disney. Καμία σχέση με αμερικάνικα, πόσο μάλλον με γαλλοβελγικά ή φουμέτι.

Άρα αναλογικά αν το πάρουμε, τα disney ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι πρώτα σε πωλήσεις.

Θεωρώ όμως ότι ούτε σε απόλυτους αριθμούς είναι πρώτα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έψαξα την τελευταία ώρα μπας και βρω κάπου κάποιο στοιχείο για πωλήσεις. Τόσες μας τόσες φορές εδώ μέσα έχουμε αναρωτηθεί για τέτοια θέματα και τζιφος. Γιατί είναι τόσο δύσκολο να υπάρχουν τέτοια δεδομένα διαθέσιμα? Δεν μιλάμε για τα μυστικά του κράτους...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21905
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ο λόγος που μπορεί να "πουλάνε" στη χώρα μας τα "disney" περισσότερο είναι καθαρά πιστεύω και θέμα γλώσσας.

Τα μισά και περισσότερα υπερηρωικά που κυκλοφορούν στη Ελλάδα, το μεγαλύτερο ποσοστό των φαν του είδους τα έχουν πάρει στην  πρωτότυπη γλώσσα, αγγλικά (όλοι σχεδόν γνωρίζουν αγγλικά πλέον), γιατί να τα ξαναπάρουν στα ελληνικά;;.

Από την άλλη τα "disney" επειδή είναι κυρίως ιταλικής προέλευσης (δεν νομίζω να γνωρίζουν όλοι οι φαν του είδους ιταλικά) αναγκαστικά περιμένουμε να μεταφραστούν στα ελληνικά, οπότε για τους περισσότερους είναι "δυσεύρετες" ιστορίες.

Το ίδιο πάνω κάτω ισχύει και για τα γαλλοβελγικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  139
  • Reputation:   1026
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

Βρήκα κάτι που μπορεί να σας ενδιαφέρει:

 

ΗΜΕΡΗΣΙΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ Έτος 2022 - ΕΛΣΤΑΤ

 

Δεν έχει τις λεπτομέρειες που θα θέλαμε, αλλά δείχνει τη γενική τάση.

 

Cheers!

 

:beer:       (μπύρα χωρίς αλκοόλ)

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

48 λεπτά πριν, air nomad X είπε:

Βρήκα κάτι που μπορεί να σας ενδιαφέρει:

 

ΗΜΕΡΗΣΙΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ Έτος 2022 - ΕΛΣΤΑΤ

 

Δεν έχει τις λεπτομέρειες που θα θέλαμε, αλλά δείχνει τη γενική τάση.

 

Τρομακτική πτώση το 42% στα παιδικά και τα κόμικς. Θα ήθελα όμως να δω στατιστικά σε ορίζοντα δεκαετίας, γιατί τη διετία 2020-2021 μπορεί να υπήρχε αύξηση στις αγορές λόγω της καραντίνας που οδήγησε σε περισσότερο χρόνο στο σπίτι άρα παραπάνω διάβασμα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3070
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μπορεί να έχει να κάνει με τις Κυριακάτικες προσφορές στις εφημερίδες. Αν μειώθηκαν τα κόμικ στις εφημερίδες το 2022, θα έπεσαν και οι πωλήσεις τους,

επειδή πιστεύω ότι τα κόμιξ αυτά πρέπει να λογίζονται ξεχωριστά. 

Δεν μπορεί ας πούμε τις περισσότερες πωλήσεις να τις κάνουν τα τηλεοπτικά περιοδικά. 

Σχεδόν όλες οι εφημερίδες δίνουν δώρο τέτοιο περιοδικό και γι'αυτό αυτά τα νούμερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  234
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1846 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

2 hours ago, nikolas12 said:

 

Τρομακτική πτώση το 42% στα παιδικά και τα κόμικς. Θα ήθελα όμως να δω στατιστικά σε ορίζοντα δεκαετίας, γιατί τη διετία 2020-2021 μπορεί να υπήρχε αύξηση στις αγορές λόγω της καραντίνας που οδήγησε σε περισσότερο χρόνο στο σπίτι άρα παραπάνω διάβασμα. 

Βρήκα το παρακάτω link που περιλαμβάνει και στατιστικά για το 19 προ COVID...24 % πτώση από το 19 στο 20 στα κόμιξ περιοδικά...Μια αύξηση μόνο 3,2% είχες την περίοδο του COVID .. Καλα θα πάει αυτό...

 

https://www.reporter.gr/Oles-oi-eidhseis/520423-Ayxanetai-h-dynamikh-twn-periodikwn-sthn-Ellada-Meiwnetai-twn-efhmeridwn?m

 

 

Edit :βρήκα και τα έτη 18 -19. Το 19 είχαμε μια αύξηση 54% σε σχέση με το 18... Πολύ μεγάλη... Ο COVID το 2020 δεν ήταν; ... Το 19 βγήκε η συλλογή της Hachette, λογικά θα πιάνετε και αυτή για περιοδικό κόμιξ σωστά ;

 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.statistics.gr/documents/20181/b53ef35b-03d1-c984-0a62-751446d5604f&ved=2ahUKEwiN1NaZmL7_AhXKR_EDHW9OBNk4ChAWegQICBAB&usg=AOvVaw3Co8FbozkWf2eC9aT14jnt

 

Edit 2: Και του 17 όπου για το 18 είχαμε μια αύξηση 66%...Μάλλον 18-19 είχαμε καλή χρονιά ... Μετά πέφτουμε 

 

https://www.reporter.gr/Eidhseis/Epicheirhseis/Publishing-Printing/433210-ELSTAT-Ptwsh-stis-pwlhseis-Hmerhsioy-kai-Periodikoy-Typoy-to-2019?m

Επεξεργασία από Lelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

6 ώρες πριν, Lelis είπε:

Βρήκα το παρακάτω link που περιλαμβάνει και στατιστικά για το 19 προ COVID...24 % πτώση από το 19 στο 20 στα κόμιξ περιοδικά...Μια αύξηση μόνο 3,2% είχες την περίοδο του COVID .. Καλα θα πάει αυτό...

 

https://www.reporter.gr/Oles-oi-eidhseis/520423-Ayxanetai-h-dynamikh-twn-periodikwn-sthn-Ellada-Meiwnetai-twn-efhmeridwn?m

 

 

Edit :βρήκα και τα έτη 18 -19. Το 19 είχαμε μια αύξηση 54% σε σχέση με το 18... Πολύ μεγάλη... Ο COVID το 2020 δεν ήταν; ... Το 19 βγήκε η συλλογή της Hachette, λογικά θα πιάνετε και αυτή για περιοδικό κόμιξ σωστά ;

 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.statistics.gr/documents/20181/b53ef35b-03d1-c984-0a62-751446d5604f&ved=2ahUKEwiN1NaZmL7_AhXKR_EDHW9OBNk4ChAWegQICBAB&usg=AOvVaw3Co8FbozkWf2eC9aT14jnt

 

Edit 2: Και του 17 όπου για το 18 είχαμε μια αύξηση 66%...Μάλλον 18-19 είχαμε καλή χρονιά ... Μετά πέφτουμε 

 

https://www.reporter.gr/Eidhseis/Epicheirhseis/Publishing-Printing/433210-ELSTAT-Ptwsh-stis-pwlhseis-Hmerhsioy-kai-Periodikoy-Typoy-to-2019?m

 

Πολύ ωραία τα στοιχεία που βρήκες. Αν το δούμε σε απόλυτους αριθμούς σημειώνεται μια έκρηξη από το 2018 στο 2019 η οποία δε δικαιολογείται εύκολα όσον αφορά την τάση στο διάβασμα όσο το άνοιγμα περισσότερων προσπαθειών συλλογές με κόμικς ή άλλου τύπου περιοδικά.

 

Αυτό σημαίνει ότι επί κόβιντ τα νούμερα έπεσαν κιόλας, αλλά το διάβασμα έμεινε στις υψηλές θέσεις, ωστόσο ξαφνικά το 2022 έχουμε μια τεράστια και απότομη πτώση όχι απλά στα προ κόβιντ επίπεδα, αλλά είχαμε και 500 χιλιάδες λιγότερα αντίτυπα από το 2018 που η χρονιά ήταν ήδη κακή. Δεν ξέρω ποιοι παράγοντες οδήγησαν σε αυτή την τεράστια μείωση, αλλά σίγουρα είναι ένα ζήτημα που βασίζεται σε περισσότερους από δυο-τρεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

On 5/31/2023 at 1:14 PM, constantinople said:

Σκέπτομαι να τους γράψουμε ένα γράμμα (στους Ισπανούς) ως ΛΕΦΙΚ για να τους παροτρύνουμε να συνεχίσουν. Θα το γράψω στα αγγλικά και μου είπαν ότι αν το στείλω στην Radnet θα το προωθήσουν αυτοί στους Ισπανούς. Θα σκεφτώ τι να γράψω αλλά αν έχετε καμιά ιδέα/πρόταση είμαι όλος αυτιά! :blob1:

 

Μόλις έγραψα μια μακροσκελή επιστολή στα Ελληνικά και Αγγλικά και την έστειλα στη Radnet για να την προωθήσει στους Ισπανούς. :aria:

Ελπίζω οι Ισπανοί να εκτιμήσουν τη χειρονομία και να μας απαντήσουν... :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.