Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

17 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

 

Μεγάλο κρίμα για τη σειρά που έχασε κοινό νωρίς που σταμάτησαν τη συλλογή, γιατί είχε πολλά ορθογραφικά/μεταφραστικά λάθη ή γιατί ξέρω εγω διαβαζανε τα ονόματα με τη σύγχρονη λογική και όχι με τη λογική του "δεν ξερω γρι αγγλικά" του Καμπανά του 1970. Είναι και οι διαδοχικές αυξήσεις στην τιμή που ξενέρωσαν διάφορους και αποχωρήσανε. Πιστεύω αν όλοι αυτοί οι εγκανταλήψαντες ήταν ακόμα ενεργοί, δε θα χαμε να φοβόμαστε τίποτα για την επέκταση.

Πάντως σε περίπτωση που δοκιμάσουν να το πάνε στην τιμή των 9.99, προβλέπω οτι θα υπογράψουν την καταδίκη τους...

Ξερεις τι σκέφτομαι τωρα; Αν οι αναγνώστες των Μάρβελ στην Ελλάδα, που δεν είναι λίγοι, και που απ' ότι κατάλαβα περίμεναν χρόνια κάτι αντίστοιχο σταμάτησαν αυτή τη σειρά γιατί είχε θέματα επιμέλειας ή γιατί δεν είχε τα ονόματα όπως ήθελαν ή γιατί πήγε η τιμή από 7, 8 και μετά 9 ευρώ τότε ναι η σειρά πρέπει να σταματήσει. Γιατί αν η σειρά έχει εγκαταληφθεί για τους λόγους αυτούς σημαίνει ότι δεν υπάρχει αρκετό και σοβαρό κοινό που να την θέλει οπότε ας τελειώσει η σειρά εδώ. Δεν ξέρω αν κατάλαβες πως το γράφω το παραπάνω. Δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Ίσα ίσα. Πράγματι μπορεί να συμβαίνει αυτό. Όμως αν όντως συμβαίνει το θεωρώ πολύ κακό για τον χώρο των κόμικ εν γένει. Η σειρά αυτή με βάση το περιεχόμενο της είναι πραγματικά value for price ακόμα και για τους άσχετους (μέχρι πρόσφατα) όπως ήμουν εγώ. Τώρα λογικά η σειρά και απήχηση έχει και θα έπρεπε να ανανεώνεται χωρίς δεύτερες σκέψεις. Δεν θα σωθεί με το να πάρω εγώ τον Θωρ και τους Avengers. Λογικά έχει γίνει πρόβλεψη στο τιράζ ότι κάποιοι ήρωες θα πουλάνε από μόνοι τους παραπάνω. Δεν είναι άσχετοι (εεεε ας μην πάρουμε όρκο για το παραπάνω). Οπότε με βάση την τιμή που το δίνουν (που είναι μικρή με βάση το περιεχόμενο που έχουν) και τον λαό που έχει η Μάρβελ δεν θα έπρεπε να κάνουμε αυτές τις κουβέντες.

 

.:beer:

 

Υ.Γ. Πάντα επίκαιρο είναι να θυμηθώ ότι πριν από καμιά δεκαετία η καθημερινή αποφάσισε να εκδοσει/συνεχίσει την εγκυκλοπαίδεια Καρλ Μπαρκς, ένα διαμάντι για τους Ντισνευκους, σε εξευτελιστική τιμή (4 ευρώ με εφημερίδα) και ο κόσμος φώναζε και εσκουζε γιατί στο πίσω μέρος είχε ένα μικρό σηματακι από την Αμιτα που ήταν χορηγός ώστε να πέσει η τιμή. Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13513
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Με βρισκεις απολύτως συμφωνο με όλα όσα είπες.

 

Πολλοι MCUάκιδες άσχετοι με κόμικς εικάζω ενθουσιάστηκαν στην αρχή με τη σειρά γιατί πίστευαν θα διαβάσουν όσα έγιναν στις ταινίες.:confuse:Αυτους θεωρω σαν πρωτους υποψήφιους αποχώρησης.Γνώρισα στην πορεία και 2 άτομα που σταμάτησαν ένας στην πρωτη αύξηση και ένας στη δεύτερη. Τώρα αν οπως λές οι φανατικοί μαρβελάκιδες σταματησαν να αγοραζουν γιατι διάβαζαν Ντοκτορ Ντουμ και όχι Δόκτωρας Ντουμ ή γιατι ειναι ο Έιντζελ ο Σάικλοπς η Μαρβελ Γκερλ ο Μπιστ κλπ, ε τι να πω...

Τip : Όσα ονοματα δεν μαρέσουν στην μετάφραση τα διαβάζω από μέσα μου όπως τα θεωρώ σωστά (πχ Ράινο όχι Ρινόκερος ή Μίμικ όχι Μιμητής). Έτσι εξασφαλίζω την ηρεμία μου και απολαμβάνω τις ιστορίες :)

Καθαρά σαν (πρώην πλέον) φανατικός Ντισνευκός (αντε μάζευα και τα ΛΛ παλιότερα) αυτή η σειρά με κέρδισε από το 1ο κίολας τεύχος.Αν δεν κέρδισε τους σκληροπυρηνικους της Μαρβελ,τιποτα μαλλον δεν τους ευχαριστεί και ούτε πρόκειται.

 

Όσο για τη βιβλιοθηκη Μπαρκς, δεν είχα πάρει ποτέ χαμπάρι την Αμίτα στο οπισθόφυλλο,εδω στο φόρουμ το διάβασα πριν κατι χρονια. :lol:Εμένα αυτο που με εκνεύριζε είναι η ανομοιογένεια των χρωματων στις ράχες,αλλά τα αγόρασα γιατί μιλάμε για τα άπαντα του καλύτερου παπιανθρώπου (και γιατι δεν είχα σκοπό τότε να αγοράσω όσα Κομιξ μου λείπανε από τη συλλογή) σε τιμή-χάρισμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4142
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4320
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το λυπηρό/εκνευριστικό είναι ότι υπάρχουν μαρβελάκηδες που δίνουν σε τακτική βάση εκατοντάδες ευρώ να πάρουν omnibus/deluxe κτλ αμερικάνικες εκδόσεις και ματζιρεύονται να δώσουν 8-9€ να πάρουν μια ελληνική έκδοση (κι ας είναι αντικειμενικά υποδεέστερη, δεν παύει να είναι ελληνική). 

Μην περιμένετε οι περιστασιακοί αναγνώστες Marvel να σώσουμε τη σειρά "Κλασικοί Υπερήρωες" όταν φανατικοί μαρβελακηδες την αγνοούν πλήρως.

 

  • Like 15
  • Λύπη 1
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 3
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Κρίμα που ο κόσμος επιλέγει να δώσει τα λεφτά του σε ποιοτικές εκδόσεις και οχι στο τσίρκο της radnet που ανάθεμα και αν έχει βγάλει μισό τόμο από τους 88-89 χωρίς λάθος :hop:

 

Ps. Είμαι συνδρομητης από την πρώτη μέρα, εχω προπληρώσει μέχρι τον τόμο 90 και για εμένα το κερασάκι στην τούρτα ήταν η δεύτερη προσφορά σε τιμή χώμα. Πλέον ξέρω όμως :notalk: 

  • Like 9
  • Λύπη 1
  • Διαφωνώ 1
  • Αστείο 2
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  159
  • Reputation:   1708
  • Achievement Points:  164
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δηλαδή εγω που τα εχω σε omni κ epic κ deluxe κ για να ειμαι ειλικρινείς δεν ειμαι κ τόσο Μαρβελακιας κ ωστόσο τα αγοράζω απο την πρώτη μέρα  χρειάζομαι ψυχίατρο ; :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά στην τελική μιλάμε για ένα προϊόν, δεν εξαρτάται από εσάς και μόνο αν θα συνεχίσει. Αν το προϊόν δεν πουλάει τότε φταίει η εταιρεία που δεν το προωθεί και δεν το διαφημίζει σωστά.

Εγώ γράφτηκα στο φόρουμ για τα ντισνει, από δω μέσα έμαθα για την σειρά, δεν είδα κανένα εξωτερικό ερέθισμα (πχ διαφήμιση στην τιβι) ή οτιδήποτε άλλο. 

Χώρια τα λάθη και οι ανατιμήσεις για διάφορους "γεωπολιτικούς λόγους" γκουχ γκουχ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5481
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μια χαρά είναι η έκδοση της Radnet, διότι ας αναλογιστούμε ότι η εκδότρια εταιρεία είναι μια μικρή, "οικογενειακή εταιρεία" θα λέγαμε, που εμφανίστηκε από το πουθενά το 2018, στα χρόνια της κρίσης και έκανε μεγάλα οικονομικά ανοίγματα, με δεκάδες συλλογές. Ευτυχώς που άντεξε έως τώρα, σε ένα περιβάλλον που δεν ευνοεί την επιχειρηματικότητα. Βέβαια οι περισσότερες συλλογές της, δεν ολοκληρώθηκαν και διακόπηκαν λόγω χαμηλών πωλήσεων. Αντίθετα η συλλογή κλασικοί υπερήρωες πήγε και συνεχίζει να πηγαίνει καλά, σύμφωνα με τα λεγόμενα της εταιρείας. Επομένως γιατί να μην είμαστε αισιόδοξοι, ενώ γνωρίζουμε ότι και οι ίδιοι επιθυμούν τη συνέχιση της. 

 

Υ. Γ Η Καμπανάς Ελλάς εξέδιδε σειρές της Μάρβελ 16 χρόνια περίπου, και κατάφερε μόνο τον τελευταίο 1,5 χρόνο, οι εκδόσεις της να είναι σχετικά ικανοποιητικές ως προς την εκτύπωση και μετάφραση τους. Επομένως κατά τη γνώμη μου ας μην είμαστε και τόσο αυστηροί με τη Radnet. 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4142
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4320
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν θέλετε να έχουμε ελληνικές εκδόσεις πρέπει να τις στηρίξετε.

Και άντε πες της radnet έχετε ένα point να μην τις προτιμάτε, λόγω προβλημάτων στην επιμέλεια.

Αλλά όταν βλέπω κάποιους να ανεβάζουν φωτογραφίες με κάτι Batman αμερικάνικα τα οποία έχουν βγει σε αξιοπρεπέστατη έκδοση απ'την Anubis ή την Οξύ, μου γυρνάνε τα λαμπάκια.

Ποιος ο λόγος για παράδειγμα να πάρεις το Batman Year One ή το Killing Joke στα ξένα και να μην το πάρεις στα ελληνικά;

Δεν μιλάμε για omnibus ή deluxe εκδόσεις. Σε TPB είναι και οι δύο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Άμα δεν αγοράζουμε αυτή την μοναδική στα ελληνικά χρονικά έκδοση επειδή έχει μερικά λάθη επιμέλειας είμαστε άξιοι της μοίρας μας και της κακομοιριάς μας. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

21 ώρες πριν, Manitou είπε:

Ξερεις τι σκέφτομαι τωρα; Αν οι αναγνώστες των Μάρβελ στην Ελλάδα, που δεν είναι λίγοι, και που απ' ότι κατάλαβα περίμεναν χρόνια κάτι αντίστοιχο σταμάτησαν αυτή τη σειρά γιατί είχε θέματα επιμέλειας ή γιατί δεν είχε τα ονόματα όπως ήθελαν ή γιατί πήγε η τιμή από 7, 8 και μετά 9 ευρώ τότε ναι η σειρά πρέπει να σταματήσει. Γιατί αν η σειρά έχει εγκαταληφθεί για τους λόγους αυτούς σημαίνει ότι δεν υπάρχει αρκετό και σοβαρό κοινό που να την θέλει οπότε ας τελειώσει η σειρά εδώ.

 

Υ.Γ. Πάντα επίκαιρο είναι να θυμηθώ ότι πριν από καμιά δεκαετία η καθημερινή αποφάσισε να εκδοσει/συνεχίσει την εγκυκλοπαίδεια Καρλ Μπαρκς, ένα διαμάντι για τους Ντισνευκους, σε εξευτελιστική τιμή (4 ευρώ με εφημερίδα) και ο κόσμος φώναζε και εσκουζε γιατί στο πίσω μέρος είχε ένα μικρό σηματακι από την Αμιτα που ήταν χορηγός ώστε να πέσει η τιμή. Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.


Εμένα, που με ενοχλεί η μεταφραστική επιλογή για μανταρίνια και εξεκιούσιονερς αλλά τελικά έκανα και συνδρομή, μου φαίνεται δύσκολο να έφυγε μεγάλος αριθμός αγοραστών (μου φαίνεται δύσκολο να αποχώρησε έστω και ένας) λόγω της μη μετάφρασης των ονομάτων. Αυτοί, αν υπήρχαν, θα είχαν φύγει αμέσως με τον 1ο τόμο. Η αύξηση, όμως, από τα 7 στα 9 ευρώ, γιατί δείχνει έλλειψη σοβαρού κοινού; Στην Ελλάδα έχουμε από τα χαμηλότερα εισοδήματα στην Ε.Ε. Παίζει μεγαλύτερο ρόλο το κόστος. Θυμάμαι ότι παλιά οι ελληνικές εκδόσεις ήταν πολύ φθηνότερες από τις αντίστοιχες αμερικάνικες, ακόμη και όταν κυκλοφορούσαν σε πολύ καλή ποιότητα (πχ Μαμούθ ή Modern Times). Το οικονομικό είναι σοβαρός λόγος για εμένα.

 

Άλλος σοβαρός λόγος είναι η συχνότητα κυκλοφορίας. Αυτή η σειρά είχε μια διαφορετική φιλοσοφία, που στηριζόταν πολύ στη συχνότητα της κυκλοφορίας. Εάν είναι να κυκλοφορεί κάθε 15 μέρες και πρόκειται να διαβάζουμε τη συνέχεια κάθε τίτλου ανα τετράμηνο ή πεντάμηνο (καλά, στα 250+ πάμε για 6-7μηνα), δεν έχει νόημα η συγκεκριμένη συλλογή. Ας βγει μια άλλη σειρά, με άλλη φιλοσοφία, σαν τα Masterworks, ας πούμε, για 2-3 τίτλους, με μια αραιή συχνότητα και μεγαλύτερη προσοχή στην επιμέλεια.

 

Η επιμέλεια είναι ο τρίτος σοβαρός λόγος για μένα. Επιμέλεια δεν είναι μόνο λίγα ορθογραφικά λάθη ή τα ονόματα. Όταν εγώ τυπώνω μια σελίδα στον οικιακό μου εκτυπωτή που είναι πολύ καλύτερη από αυτήν που πληρώνω, φυσικά και θα γίνω πολύ σκεπτικός για το αν αξίζει να συνεχίσω.

 

Από την αρχή, ανέχτηκα την επιμέλεια, αγοράζοντας όλους τους τόμους. Όταν προστέθηκε και ο δεύτερος λόγος, του κοστους, έγινα συνδρομητής. Αν όμως προστεθεί και ο τρίτος λόγος, της συχνότητας κυκλοφορίας, με βλέπω να αποχωρώ, τουλάχιστον από τη συνδρομή για αρχή.

Εγώ θα αποχωρησω σίγουρα όταν συνυπάρξουν 3 σοβαροί λόγοι, ενώ αν γίνει κι άλλη αύξηση, ίσως αρκούν 2. Οπότε, κατανοώ κάποιον που μπορεί να αποχωρήσει ακόμη και για έναν. Είμαστε στο 2023 πια και ο κόσμος είναι πιο απαιτητικός. Αν δεν του αρεσει αυτο που αγοράζει, δεν υπάρχει λόγος να υποχωρεί συνεχώς στις απαιτησεις του, απλά για να λέει ότι αγοράζει κάτι που ήθελε μικρός. Στην τελική, αν γίνονται κάθε λίγο νέες υποχωρήσεις, ίσως αυτό το προϊόν να ΜΗΝ είναι πια αυτό που ήθελε ο αγοραστής. Αν βάλουμε και το υψηλό κόστος για τα ελληνικά δεδομένα, εκτός από τον παράγοντα "δεν θέλω", μπαίνει και ο παράγοντας "δεν μπορώ".

 

Επίσης, εξαρτάται και από τα κριτήρια του καθενός. Για παράδειγμα, μια που έγινε αναφορά στη Ντίσνεϊ, το Μίκυ Μάους έχει ωραίες ιστορίες, καινούριες, μοντέρνες, που θα ήθελα πολύ να διαβάζω. Επίσης, έχει πολύ χαμηλή τιμή. Όμως αρνούμαι να δώσω έστω και ένα δίευρω, επειδή η Καθημερινή έχει αποφασίσει να ξεχειλώνει τις εικόνες για να μειώνονται τα λευκά περιθώρια των σελίδων. Δεν έχω διαβάσει όμως πουθενά ούτε ένα παράπονο για την παραμόρφωση των εικόνων που γίνεται συστηματικά από το πρώτο τεύχος του Μίκυ Μάους μέχρι σήμερα. Για ιστορίες που θα έδινα 4 ευρώ αν δημοσιεύονταν κανονικές στο ΚΟΜΙΞ, αρνούμαι να πληρώσω ένα δίευρω λόγω επιμέλειας.
Μπορεί να μην είμαι σκληροπυρηνικός Ντισνεϊκός, αλλά έφερα ως παράδειγμα ιστορίες που θα πλήρωνα περισσότερα από αυτα που κοστίζουν τώρα, και δεν τις αγοράζω. Και, μάλιστα, ένα παράδειγμα με καθαρά υποκειμενική αιτιολογία, αφού φαίνεται ότι κανείς άλλος στην Ελλάδα δεν ενοχλείται. (Δεν αναφέρομαι στον πλανήτη, γιατί είναι ελληνική πατέντα, και μάλιστα μόνο της Καθημερινής, δεν γινόταν παλιότερα). Ο καθένας το βλέπει αλλιώς.

Για τη Βιβλιοθήκη, στην Καθημερινή μπορεί να έπεφτε γκρίνια από το κοινό τη δεύτερη χρονιά, όμως συνέχισαν και αγόραζαν τη συλλογή, που τελικά ολοκληρώθηκε, Η μεγαλύτερη ένσταση ήταν για τον άσχετο ομοιόμορφο χρωματισμό των εξώφυλλων που έγινε χωρίς λόγο και χωρίς κάποιο οικονομικό όφελος για την εταιρεία. Την επόμενη χρονιά το διόρθωσαν, με την ίδια τιμή.  Γκρίνια πάντα θα υπάρχει.
 

 

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Ποιος ο λόγος για παράδειγμα να πάρεις το Batman Year One ή το Killing Joke στα ξένα και να μην το πάρεις στα ελληνικά;

Δεν μιλάμε για omnibus ή deluxe εκδόσεις. Σε TPB είναι και οι δύο.

Οι ελληνικές εκδόσεις κυκλοφορούν ό,τι νάναι, χωρίς καμία συνοχή. Πού να ξέρει ο αναγνώστης αν και πότε θα κυκλοφορήσει κάποια ιστορία στα ελληνικά; Ο ενημερωμένος είναι λογικό να προτιμήσει την κυκλοφορία του εξωτερικού που προηγείται κι έχει διαφημιστεί. Δύσκολο να την ξαναγοράσει μετά στα ελληνικά, αν κυκλοφορήσει, λόγω κόστους. Ή τουλάχιστον δεν μπορεί να το κάνει πολλές φορές.
Αν υπήρχε μια ελληνική εκδοτική που θα εξέδιδε οργανωμένα τα κόμικς της Marvel και της DC, πιστεύω ότι θα ήταν αλλιώς.

 

7 ώρες πριν, diotsoumas είπε:

Κρίμα που ο κόσμος επιλέγει να δώσει τα λεφτά του σε ποιοτικές εκδόσεις και οχι στο τσίρκο της radnet που ανάθεμα και αν έχει βγάλει μισό τόμο από τους 88-89 χωρίς λάθος :hop:

 

Ps. Είμαι συνδρομητης από την πρώτη μέρα, εχω προπληρώσει μέχρι τον τόμο 90 και για εμένα το κερασάκι στην τούρτα ήταν η δεύτερη προσφορά σε τιμή χώμα. Πλέον ξέρω όμως :notalk: 

Στη σύγκριση του τεύχους με τον γάμο του Ρηντ και της Σου ανάμεσα στο Omnibus και τις 2 ελληνικές εκδόσεις... δεν υπάρχει σύγκριση. Δεν περίμενα να απογοητευθώ τόσο πολύ, και από τις 2 ελληνικές εκδόσεις.

Πάντως, όσον αφορά την προσφορά, μιλάμε για καμιά 20αριά πακέτα, και έχουν απομείνει 6. Ούτε μεγάλης κλίμακας προσφορά είναι, ούτε μεγάλη ζήτηση φαίνεται πως έχει.

 

Και για να τελειώσω με κάτι ευχάριστο: Στη Βραζιλία διακόπτεται η σειρά στους 64 τόμους. Στην Πορτογαλία, όμως, ανακοινώθηκε παράταση μέχρι τον 90ο. Υπάρχει τίμημα, βεβαίως, με αύξηση στα 9,95 ευρώ από τα 8,95, αλλά  με συνέχιση της εβδομαδιαίας κυκλοφορίας. Η πορτογαλική συλλογή βρίσκεται ήδη στον τόμο 59. Έχουν υπάρξει και εκεί καθυστερήσεις σε κάποιους τόμους λόγω καθυστέρησης στην παραγωγή τους, οπότε ίσως η Radnet να λέει αλήθεια.
"Η έκδοση των 60 τόμων αυτής της συλλογής ξεκίνησε στις 5 Μαρτίου (2022), με σκοπό να είναι εβδομαδιαία, κάτι που δεν επιτυγχανόταν πάντα λόγω καθυστερήσεων στην παραγωγή των διαφόρων τόμων. Εάν δεν υπάρξουν περαιτέρω καθυστερήσεις, η έκδοση του 60ου τόμου προγραμματίζεται για τις 10 Ιουνίου, με την έκδοση της 2ης φάσης να ξεκινά αμέσως το επόμενο Σάββατο 17 Ιουνίου."
(μετάφραση με Google Translate,, εννοείται)
https://bandasdesenhadas.com/2023/06/03/colecao-classica-marvel-59-quarteto-fantastico-13/

 

Αρχές Μαρτίου 2022 σε εμάς κυκλοφορούσε ο τόμος 22. Τώρα είμαστε στον 77, οπότε η διαφορά μας με τους Πορτογάλους έπεσε από το +21 στο +18. Πρέπει να έχουν γίνει και εκεί κάμποσες καθυστερήσεις.

Οι Βραζιλιάνοι, με καλύτερη τιμή αλλά 15ήμερη κυκλοφορία, έκλεισαν. Οι Πορτογάλοι, με 10 ευρώ, όπως και οι Ιταλοί, συνεχίζουν με πλάνο την εβδομαδιαία κυκλοφορία. Μήπως η συχνότητα κυκλοφορίας παίζει μεγαλύτερο ρόλο από την τιμή σε αυτή τη συλλογή;

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

10 ώρες πριν, tomas good είπε:

Δηλαδή εγω που τα εχω σε omni κ epic κ deluxe κ για να ειμαι ειλικρινείς δεν ειμαι κ τόσο Μαρβελακιας κ ωστόσο τα αγοράζω απο την πρώτη μέρα  χρειάζομαι ψυχίατρο ; :xm:

Α ρε τρέλα!:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φίλε @ theforce εγώ "αγοράζω" την έλλειψη επιμέλειας και τα λάθη. Ξεκάθαρα. Επίσης αγοράζω το "προτιμώ να πάρω μια αντίστοιχη σειρά στα αγγλικά με πολύ καλύτερη επιμέλεια και ποιότητα και δεν δίνω καρφί αν θα κυκλοφορήσει στα ελληνικά." Δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί η συχνότητα κυκλοφορίας παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Δηλαδή ειμαστε στο "κυκλοφορεί κάθε εβδομάδα πορωση τα παίρνω όλα και γουστάρω και φωνάζω όλο χαρά" vs "κυκλοφορεί κάθε δεύτερη εβδομάδα να κάνουν στην κόλαση δεν παίρνω τίποτα ". :lol:

Κατά τα άλλα σχετικά με το οικονομικό είναι σαφώς θέμα προτεραιοτήτων και της τσέπης του καθενός. Σαφέστατα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

8 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Ποιος ο λόγος για παράδειγμα να πάρεις το Batman Year One ή το Killing Joke στα ξένα και να μην το πάρεις στα ελληνικά;

Πάντως αν κάποιος πάει τώρα να πάρει το Year One στα ελληνικά δε θα το βρει ούτε στο metabook:lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

25 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Φίλε @ theforce εγώΔεν μπορώ να κατανοήσω γιατί η συχνότητα κυκλοφορίας παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Δηλαδή ειμαστε στο "κυκλοφορεί κάθε εβδομάδα πορωση τα παίρνω όλα και γουστάρω και φωνάζω όλο χαρά" vs "κυκλοφορεί κάθε δεύτερη εβδομάδα να κάνουν στην κόλαση δεν παίρνω τίποτα ". :lol:

Η συλλογη κυκλοφορεί κάθε εβδομαδα. Κάθε ξεχωριστός τίτλος όμως, κυκλοφορεί ανά δίμηνο ή τρίμηνο. Με 15ημερη κυκλοφορία, κάθε τίτλος πάει ανά 4μηνο έως 6μηνο. Δεν έχει νόημα για τη συγκεκριμένη συλλογή, που κυκλοφορεί με τη φιλοσοφία του "συνεχίζεται" και συνδυαζει τη συλλεκτικοτητα με την κατά κάποιον τρόπο αναβίωση της παλιάς συνήθειας της τακτικής επίσκεψης στο ψιλικατζίδικο για να διαβάσεις τη συνέχεια της ιστορίας ενός ηρωα. Με τόσο αραιή συχνότητα ανά τίτλο, η συλλογή γίνεται κυριως εγκυκλοπαιδικη και χάνει το χαρακτηριστικό που την κάνει να ξεχωρίζει από τις υπόλοιπες. 

Ήδη η συλλογή έχει το μειονέκτημα ότι διαβάζουμε και τίτλους με ιστορίες που δεν αρέσουν και πολύ. Τώρα θα πρέπει να περιμένουμε διπλάσιο χρόνο και για ιστορίες που δεν μας αρέσουν. 

Σε 3 βδομάδες κυκλοφορεί ο Σπαιντερμαν. Η προσμονή και το ενδιαφέρον μου για τον τόμο, δεν έχει καμία σχέση με αυτή που είχα όταν η σειρά ήταν εβδομαδιαία. Τώρα που σου γράφω προσπαθούσα να θυμηθώ τι είχε γίνει στον προηγούμενο τόμο και τι περιμένω να διαβάσω. Τόσοι μήνες για να δούμε τον Οκτοπους να γίνεται νοικαρης της θείας Μαιη. Και μετά ραντεβού σε 4-5 μήνες πάλι... Για μένα, έτσι δεν έχει νόημα η συγκεκριμένη συλλογή. Υπάρχουν άλλες συλλογές που θα μπορούσαν να έρθουν στην Ελλάδα, που να ταιριάζουν καλυτερα σε τόσο αραιή κυκλοφορία. Ανέφερα ως παράδειγμα τα Masterworks. Αυτή η συλλογή όμως δεν προοριζόταν για αραιή κυκλοφορία. Και από όσα είχε αναφέρει ο Constantinople για την ιταλική συλλογή, θυμάμαι ότι μεγάλη έγνοια του εκδότη ήταν η χρονική απόσταση μεταξύ 2 τομων του ίδιου τίτλου να μην ξεπερναει κάποια όρια. 

Με τόσο αραιή κυκλοφορία, κατά τη γνώμη μου, η σειρά έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να πάει πολύ μακριά. Άντε μια επέκταση ακόμη, και αυτή με το ζορι. Μετά, έτσι κι αλλιώς δεν βγαίνουν οι χρόνοι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13513
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

 

 

Τεύχη 1-10 στην τιμή των 75$. Θα το αγοράζατε αν εβγαινε με περιοδικότητα πχ 3-4 μηνών ; Εγω μια φορά για κανένα λόγο.Τα ίδια ακριβως τεύχη τα πηραμε 7+7 (οι συνδρομητες απο 5.90).

 

Συμφωνώ με τον @ theforce  η αραιη κυκλοφορία δεν ευνοει. Θα πρεπει να πιασεις να ξεφυλισσεις τον προηγουμενο ,μη πω να τον ξαναδιαβασεις κιολας για να θυμηθεις τι ακριβως γινεται. Άραγε έχει κανεις το χρόνο ;:thinking:Μεχρι στιγμης τα μοναδικα που εκανα επαναληψη ειναι οι 5 πρωτοι τομοι του Spidey (πέρισι το καλοκαίρι).Για τα υπόλοιπα ουτε ορεξη ουτε κυρίως ο χρόνος,προς το παρόν.

Ούτε καποια λεφτα κερδιζουμε απο την 15νθημερη μακρυπρόθεσμα. Το ιδιο ακριβώς ποσό για το ίδιο προϊον θα δινουμε, αλλά σε διπλάσιο χρονικό διάστημα.Δηλαδη η συνδρομή θα μας καλύπτει για 10 μηνες αντί για 5.

 

Το ιδανικό για μενα θα ηταν να κυκλοφορουσαν εξαρχης Trades με 22-24 τευχη + τα annuals, μια φορα στο 4μηνο ,με τιμή ενα 25ρι 30ρι ας πουμε.Αλλά όλους αυτούς τους ήρωες πως τους κανεις κουμάντο ; Και σαν αγοραστής και σαν εταιρία :thinking:

Και μεταξύ μας σιγα μην τα κοστολογούσανε μονο 30...Και στα 30, παλι δυσκολα το βλέπω να ειχανε μακροημέρευση. 

 

 

Στην Ιταλία η SEC είναι ένθετο με την αθλητική gazzetta ή κανω λάθος. Υπάρχει μήπως και πολιτική gazzetta ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5481
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Διαβάζοντας σχόλια στο youtube από Βραζιλιάνους αναγνώστες κόμικ, παρατήρησα ότι υπάρχει μεγάλη οργή και αγανάκτηση για την Panini, παρόλο που οι τόμοι της συλλογής θεωρούνταν ακριβοί για πολλούς. Με τη διακοπή της, πλήττονται τα μεσαία και φτωχά οικονομικά στρώματα της Βραζιλιάνικης κοινωνίας, που λόγω της δεκαπενθήμερη κυκλοφορίας της, μπορούσαν να αγοράσουν κάποιους τόμους της συλλογής. Αυτοί που έχουν την οικονομική δυνατότητα επιλέγουν για  αγορά τις σκληρόδετες πολυτελείς εκδόσεις [αναφέρονται σε οριστικές εκδόσεις, (Edicao definitiva)] της ίδιας εταιρείας (βλ. Panini).  Επομένως ήταν αναμενόμενη από πολλούς η ολοκλήρωση της με τη συμπλήρωση των 60 τόμων. 

Στη χώρα μας τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά, γι' αυτό δεν χρειάζεται να ανησυχεί το ελληνικό αναγνωστικό κοινό διότι :

Α. Δεν κυκλοφορούν σκληροδετες συλλογές με αποκλειστικά vintage περιεχόμενο μεταφρασμένες στα ελληνικά. 

Β. Η Luppa είναι αυτή που θα πάρει την τελική απόφαση για την ολοκλήρωση ή επέκταση της συλλογής, και όχι η Panini. 

Γ. Η επιχειρηματική λογική των Ισπανών (βλ. Luppa) φαίνεται ότι είναι η διατήρηση της συγκεκριμένης έκδοσης, έστω με οριακή κερδοφορία, με επιβάρυνση των αγοραστών, αυξάνοντας λίγο το προϊόν. 

Έτσι για επέκταση 30 τόμων (βλ. 61-90). αναμένεται αύξηση στην Πορτογαλία (από 8,95€ στα 9,95€ ο τόμος), ενώ ήδη συνέβη στη χώρα μας (από 7,99€ στα 8,99€). Η διαφορά μας είναι ότι ξεκινήσαμε με 1€ χαμηλότερα στη τιμή του τόμου και είχαμε συνολικά δύο αυξήσεις. 

 

Υ. Γ 1. Η λογική λέει ότι αν προχωρήσουμε σε επέκταση (πιθανό σενάριο 91-120), θα πάμε σε τιμές Πορτογαλίας. Μακάρι να διαψευστώ ως προς το δεύτερο κομμάτι. 

Υ. Γ 2. Φίλε Constantinople στη επιστολή προς τη Luppa μπορείς να επιχειρηματολογησεις για επέκταση, στο μονοπώλιο ουσιαστικά που έχει η συγκεκριμένη συλλογή στην ελληνική αγορά, λόγω έλλειψης αντίστοιχων εκδόσεων με ρετρό περιεχόμενο. 

 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Quote

Με τη διακοπή της, πλήττονται τα μεσαία και φτωχά οικονομικά στρώματα της Βραζιλιάνικης κοινωνίας

 

That escalated quickly :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

16 hours ago, Laz33 said:

Αν θέλετε να έχουμε ελληνικές εκδόσεις πρέπει να τις στηρίξετε.

Και άντε πες της radnet έχετε ένα point να μην τις προτιμάτε, λόγω προβλημάτων στην επιμέλεια.

Αλλά όταν βλέπω κάποιους να ανεβάζουν φωτογραφίες με κάτι Batman αμερικάνικα τα οποία έχουν βγει σε αξιοπρεπέστατη έκδοση απ'την Anubis ή την Οξύ, μου γυρνάνε τα λαμπάκια.

Ποιος ο λόγος για παράδειγμα να πάρεις το Batman Year One ή το Killing Joke στα ξένα και να μην το πάρεις στα ελληνικά;

Δεν μιλάμε για omnibus ή deluxe εκδόσεις. Σε TPB είναι και οι δύο.

 

Όπως αναφέρθηκε και πιο πριν, δεν υπάρχει κάποια εταιρεία που να δημοσιεύει σταθερά, με σοβαρό πλάνο τις εκδόσεις τις Marvel ή της DC. Αν θέλουμε να διαβάσουμε κάποια ιστορία που μας αρέσει, προφανώς και θα πάρουμε τον αμερικάνικο τόμο αν δεν υπάρχει στα ελληνικά. Στο παράδειγμα που αναφέρεις, έχω το Batman Year One στα ελληνικά (Anubis) και το Killing Joke στα αγγλικά. Όταν βρήκε το Year One, παρόλο που ήταν μια ιστορία που ήθελα από παλιά, έτυχε και δεν το είχα μέχρι εκείνη τη στιγμή. Το πήρα λοιπόν από την Anubis και χαίρομαι πολύ για αυτό! Από την άλλη, όταν βγήκε το 1602 της Marvel το 2003, το βρήκα από την αρχή πολύ ενδιαφέρον και αγόρασα τα τεύχη όταν κυκλοφορούσαν. Δεν θα έλεγα "ας περιμένω μήπως τύχει να το βγάλει κάποια ελληνική εταιρεία μετά από 10-15 χρόνια..."

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

3 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

 

Τεύχη 1-10 στην τιμή των 75$. Θα το αγοράζατε αν εβγαινε με περιοδικότητα πχ 3-4 μηνών ; Εγω μια φορά για κανένα λόγο.Τα ίδια ακριβως τεύχη τα πηραμε 7+7 (οι συνδρομητες απο 5.90).

 

Συμφωνώ με τον @ theforce  η αραιη κυκλοφορία δεν ευνοει. Θα πρεπει να πιασεις να ξεφυλισσεις τον προηγουμενο ,μη πω να τον ξαναδιαβασεις κιολας για να θυμηθεις τι ακριβως γινεται. Άραγε έχει κανεις το χρόνο ;:thinking:Μεχρι στιγμης τα μοναδικα που εκανα επαναληψη ειναι οι 5 πρωτοι τομοι του Spidey (πέρισι το καλοκαίρι).Για τα υπόλοιπα ουτε ορεξη ουτε κυρίως ο χρόνος,προς το παρόν.

Ούτε καποια λεφτα κερδιζουμε απο την 15νθημερη μακρυπρόθεσμα. Το ιδιο ακριβώς ποσό για το ίδιο προϊον θα δινουμε, αλλά σε διπλάσιο χρονικό διάστημα.Δηλαδη η συνδρομή θα μας καλύπτει για 10 μηνες αντί για 5.

 

Το ιδανικό για μενα θα ηταν να κυκλοφορουσαν εξαρχης Trades με 22-24 τευχη + τα annuals, μια φορα στο 4μηνο ,με τιμή ενα 25ρι 30ρι ας πουμε.Αλλά όλους αυτούς τους ήρωες πως τους κανεις κουμάντο ; Και σαν αγοραστής και σαν εταιρία :thinking:

Και μεταξύ μας σιγα μην τα κοστολογούσανε μονο 30...Και στα 30, παλι δυσκολα το βλέπω να ειχανε μακροημέρευση. 

 

 

Στην Ιταλία η SEC είναι ένθετο με την αθλητική gazzetta ή κανω λάθος. Υπάρχει μήπως και πολιτική gazzetta ?

 

 

Ωραίο το βίντεο. Γίνεται και αναφορά στην εκτίμηση, όσων μεγαλώνουν, για τα μεγαλύτερα γράμματα. Μού άρεσε πολύ, επίσης, αυτός που έφτιαξε το βίντεο, που κοίταζε τις λεπτομέρειες στις λεπτές γραμμές. Αν έβλεπε τι υλικό μοιράζει η Panini παγκοσμίως στη συλλογή των Κλασικών Υπερηρώων σε Σ.Μ και 4Φ, θα είχε φρίξει.

 

Υπάρχουν και άλλες συλλογές, όπως πχ τα Epic Collections, που έχουν και αυτά δική τους "φιλοσοφία κυκλοφορίας" ας πούμε, και κοστίζουν περίπου 40 ευρώ τα 20 τεύχη ανα τόμο. Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή με τα Masterworks. Δεν καταλαβαίνω γενικά γιατί τα Masterworks των 10 τευχών έχουν τέτοια τιμή, όταν ένα Omnibus, ας πούμε, κοστίζει 100 δολάρια με 30 τεύχη, πολύ μεγαλύτερες διαστασεις σελίδας και πολύ μεγαλύτερη συλλεκτική αξία. Και για τα Epic, πάλι μιλάμε για συλλογή βιβλιοπωλείου και όχι περιπτέρου. Αλλά τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι μπορούν να υπάρξουν λύσεις ανάλογα με το τι θέλει μια εταιρεία να κυκλοφορήσει. Αρκεί να ξέρει τι θέλει και γιατί, και με ποιους περιορισμούς ώστε και να προσαρμόσει το προϊόν και να το κυκλοφορεί με σταθερή συχνότητα, όσο συχνή ή αραιή κι αν είναι. Να υπάρχει ένας προγραμματισμός, τέλος πάντων, από την αρχή.

Άσχετο με το θέμα, αλλά ψάχνοντας σχετικά με τη συλλογή των κλασικών Ηρώων στο εξωτερικό, μου εμφανίστηκε αυτό το βίντεο:

 

Ο Ρομ έρχεται σε Omnibus!!!!!!!!!!!!! ΝΑΙ!! ΝΑΙ!!! ΝΑΙΙΙΙΙΙΙ!!!  :valt:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

3 hours ago, karolos79 said:

Γ. Η επιχειρηματική λογική των Ισπανών (βλ. Luppa) φαίνεται ότι είναι η διατήρηση της συγκεκριμένης έκδοσης, έστω με οριακή κερδοφορία, με επιβάρυνση των αγοραστών, αυξάνοντας λίγο το προϊόν. 

 

Εμένα το ερώτημά μου είναι, εφόσον η συλλογή έχει αρκετούς συνδρομητές (όπως ακούω), γιατί να φύγουν από την εβδομαδιαία κυκλοφορία; Δεν τους συμφέρει κι αυτούς να πληρώνουν οι συνδρομητές τις συνδρομές τους στον μισό χρόνο που θα πλήρωναν με την 15νθήμερη κυκλοφορία; :thinking:

 

Όσο για τα προβλήματα εκτύπωσης των τόμων στα Ισπανικά εργοστάσια που αντιμετωπίζει η Ελλάδα και η Πορτογαλία, πολύ φοβάμαι ότι γίνονται επειδή εμείς είμαστε οι μικρότερες αγορές. Όταν υπάρξει ένα πρόβλημα δεν θα καθυστερήσουν π.χ. την εκτύπωση του τόμου μιας χώρας με πληθυσμό 40 εκατομύρια αλλά την εκτύπωση των τόμων στις χώρες των 10 εκατομυρίων που ως φαίνεται τις έχουν στο κάτω-κάτω ράφι από άποψης προτεραιότητας... :( 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Επίσης κλασικά πάλι θα καταλήξουμε στο ίδιο. Ή φθηνή έκδοση με ότι αυτό συνεπάγεται ή ακριβή έκδοση με καλύτερα στάνταρ ποιότητας αλλά ακριβότερη τιμή. Δυστυχώς δεν είμαστε η χώρα που μπορεί να υποστηρίξει ταυτόχρονα και τις δύο περιπτώσεις. Δηλαδή να κυκλοφορεί πάνω κάτω το ίδιο προϊόν σε δύο διαφορετικές εκδόσεις όπως αναφέρω παραπάνω. Και όπως όλοι υποψιαζόμαστε εδώ και καιρό, η αγορά μας μπορεί να σηκώσει τις πιο φθηνές εκδόσεις. Με ότι αυτό συνεπάγεται. Φθηνά λάθη έκδοσης, ελάχιστη ή τελοσπαντων πλημμελής επιμέλεια, εξάρτηση από διάφορα εργοστάσια έκπτωσης, κλπ. Από εκεί και πέρα δεν είναι ούτε ηθικό το θέμα ούτε τίποτα για το ποιος παίρνει τι. Είναι καθαρά θέμα επιλογών του καθενός. Και οι επιλογές μας γενικά όπως ξέρουμε έχουν πάντα συνέπειες, είτε θετικές είτε αρνητικές. Επίσης, καθώς η νέα γενιά έχει τα αγγλικά σχεδόν σαν μητρική γλώσσα, και καθώς οι αγορές από το εξωτερικό είναι εξωφρενικά εύκολες, πλέον η αγορά θα αλλάξει και η κατάσταση θα συμπιεστεί αρνητικά ως προς τις ελληνικές εκδόσεις. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τα Masterworks είναι πραγματικά πολύ ακριβά για αυτό που προσφέρουν και δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιους απευθύνονται. Μάλλον σε ένα συλλεκτικό κοινό που απλά τα μαζεύει επειδή είναι μια πολύ παλιά και σταθερή σειρά. Τα omnibus είναι σαφώς καλύτερα...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5481
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

 

Εμένα το ερώτημά μου είναι, εφόσον η συλλογή έχει αρκετούς συνδρομητές (όπως ακούω), γιατί να φύγουν από την εβδομαδιαία κυκλοφορία; Δεν τους συμφέρει κι αυτούς να πληρώνουν οι συνδρομητές τις συνδρομές τους στον μισό χρόνο που θα πλήρωναν με την 15νθήμερη κυκλοφορία; :thinking:

 

Όσο για τα προβλήματα εκτύπωσης των τόμων στα Ισπανικά εργοστάσια που αντιμετωπίζει η Ελλάδα και η Πορτογαλία, πολύ φοβάμαι ότι γίνονται επειδή εμείς είμαστε οι μικρότερες αγορές. Όταν υπάρξει ένα πρόβλημα δεν θα καθυστερήσουν π.χ. την εκτύπωση του τόμου μιας χώρας με πληθυσμό 40 εκατομύρια αλλά την εκτύπωση των τόμων στις χώρες των 10 εκατομυρίων που ως φαίνεται τις έχουν στο κάτω-κάτω ράφι από άποψης προτεραιότητας... :( 

Νομίζω ότι για το ερώτημα που θέτεις, ο ίδιος δίνεις την απάντηση. Όμως το τελευταίο διάστημα παρατηρώ μια τάση φυγής και απαισιοδοξίας χωρίς να συντρέχουν σοβαροί λόγοι. Ναι, δεν έχουμε συνηθίσει την δεκαπενθήμερη κυκλοφορία, όμως αυτά είναι τα δεδομένα. Άλλωστε όταν συμβαίνουν αντίστοιχες καθυστερήσεις σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, τότε δεν χωράει δυσπιστία για τα λεγόμενα των υπευθύνων της Radnet. Καλώς ή κακώς η Luppa είναι αυτή που αποφασίζει. Τέλος θα ήθελα να μάθω για όσους αγοράζουν συστηματικά τη σειρά, αν είναι διατεθειμένοι να συνεχίσουν τη συλλογή με αύξηση του 1€ και πιθανή δεκαπενθήμερη κυκλοφορία. Το λέω γιατί αν πάμε στα 10€ και επιστρέψουμε στην εβδομαδιαία, τότε το κόστος θα είναι 40 με 50€ το μήνα, ένα αρκετά μεγάλο ποσό.

 

Υ. Γ Τα 10€ για 100 σελίδες αποτελεί ανταγωνιστική τιμή για κόμικ, σε σύγκριση με τις τιμές εκδόσεων βιβλιοπωλείου. Η δεκαπενθήμερη κυκλοφορία είναι θέμα αλλά μπορεί το αγοραστικό κοινό να ανταποκριθεί οικονομικά, χωρίς να χαθούν πολύτιμοι αναγνώστες. Οι ισορροπίες είναι λεπτές και η Luppa θα πρέπει να πάρει τη βέλτιστη απόφαση, όσο και ρεαλιστική, για το μέλλον της αγαπημένης μας συλλογής. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

απ το κακο στο χειροτερο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  217
  • Reputation:   2063
  • Achievement Points:  267
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1825 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Για μένα τα πράγματα είναι απλά ...

 

Το γεγονός ότι η κυκλοφορία πάει 15ημερο, ότι δίνουν εξευτελιστικές προσφορές σε παλιούς τόμους δείχνει ξεκάθαρα ένα πράγμα . Ότι η εταιρία έχει μεγάλα θέματα με το cash flow της. Αν βγαίναν τα νούμερα δεν θα υπήρχε λόγος να αλλάξουν ούτε την κυκλοφορία ούτε να προβούν σε τέτοιες προσφορές. 

 

Από εκεί και πέρα τα νούμερα για μένα δεν βγαίνουν για τους 2 απλούς λόγους

Ακρίβεια & μικρή αγορά στα κόμιξ στην Ελλάδα.

 

Η Radnet για να ανταπεξέλθει στην μικρή αγορά , προσπάθησε να κρατήσει χαμηλά την τιμή ώστε η σειρά να φαίνεται δελεαστική για την mainstream μάζα.

Τα κέρδη σε μια σειρά δεν βγαίνουν από τους 200-300 που είμαστε εδώ μέσα και θα στηριζαμε λίγο πολύ την συλλογή , αλλά από το mainstream κοινό. Κακά τα ψέματα το 6-7 ευρώ που ξεκίνησε για μια σειρά 100+ σελίδες με σχετικά καλό χαρτί και σωστό μέγεθος το λες καλό deal. Για να κρατήσει την τιμή χαμηλά και να πετύχει την οικονομία κλίμακας που θα τις εξασφάλιζε το κέρδος η Radnet έπρεπε να μειώσει τα κόστη ( λίγα άτομα στην επιμέλεια και για αυτό και τα τόσα λάθη ) και να αύξηση την παραγωγή για να έχει φτηνά υλικά ( για αυτό και η εβδομαδιαία κυκλοφορία ). Στην αρχή μάλλον το πράγμα πήγαινε καλά, αλλά μετά ήρθε η ακρίβεια . Ανέβηκαν τα υλικά η οικονομία κλίμακας δεν έβγαινε για την Radnet η οποία μάλλον το πήγαινε οριακά , αναγκάστηκε να ανεβάσει τιμές , επειδή όμως την ακρίβεια την είχε νιώσει και ο κόσμος στην τσέπη του , το mainstream κοινό ξεκίνησε να κόβει .Ο hardcore fun και να δυσκολευτεί οικονομικά , κάπως θα το προσπαθήσει θα το χωρέσει στο budget του, γιατί για αυτόν το κόμιξ είναι "βασική" ανάγκη. Ο mainstream όμως είναι από τα πρώτα που θα κόψει . Η Radnet ήταν δεσμευμένη για εβδομαδιαία κυκλοφορία, το cash flow λόγο μείωση πωλήσεων έπεφτε και όλο αυτό έπεφτε σε ένα φαύλο κύκλο αύξηση τιμών μείωση πωλήσεων . Οπότε φτάσαμε εδώ που φτάσαμε και πραγματικά πολύ δύσκολα το βλέπω και για τις 2 σειρές να συνεχίζουν .

 

Δεν θεωρώ ότι είναι τόσο τα λάθη επιμέλεια που μεταξύ μας ήταν πολλά και ξενερώνουν τους hardcore funs. Το mainstream κοινό δεν τα κοιτάει και τόσο αυτά θεωρω. Ούτε ότι η σειρά δεν την στήριξαν η "αιώνιοι" μαρβελακιδες . Αυτοί παίζει να μην την ξεκίνησαν και πότε. Το πρόβλημα ήταν καθαρά συστημικό λόγο αυτών των 2 παραγόντων: ακρίβεια και μικρό αγοραστικό κοινό και θεωρώ ότι από την στιγμή που το οικονομικό μοντέλο της Radnet ήταν αυτό θα συνέβαινε σύντομα . Το ίδιο και για την hachette που από ότι φαίνεται και αύξηση τιμής έκανε αλλά και μείωσε σημαντικά το τιράζ ( νομίζω το έχουμε καταλάβει πλέον όλοι ότι βλέπουμε πολύ λιγότερους τόμους στα περίπτερα).

 

Μακάρι να έχουμε πέσει έξω και να είναι λάθος συμπεράσματα που έχουμε βγάλει μεταξύ μας εδώ μέσα  , αλλά όσον αφορά την Radnet το πάω σε 15θημερη κυκλοφορία , ξεπουλαω ότι έχω με προσφορές  και περιμένω 5 τόμους πριν το τέλος να δω τι θα μου πουν και καλά οι Ισπανοί , μου φαίνεται πάμε να βρούμε τα λεφτά να βγάλουμε και τους τόμους που χρωστάμε και να δούμε στο τέλος τι θα μείνει στο ταμείο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εγώ πάντως από τη μεριά μου νιώθω ευγνώμων προς τη Radnet που μας έφερε αυτή τη μοναδική συλλογή παρόλο που δεν ήταν του άμεσου αντικειμένου της. Ήθελε κότσια να κάνουν αυτή την κίνηση, έπεσαν κατευθείαν στα βαθιά και κολύμπησαν και μπράβο τους. Από κει και πέρα εύχομαι σε πρώτη φάση η σειρά να προχωρήσει και μετά τους 90 τόμους και σε δεύτερη φάση να ξαναγίνει εβδομαδιαία μόλις το επιτρέψουν οι συνθήκες. :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Προσωπικά πιστεύω ότι η "Radnet" δεν έχει καμία σχέση με την παραγωγή και την έκδοση της σειράς.

Κάνει ακριβώς ότι κάνει και "Anubis" στη συλλογή της "Hachette", μετάφραση και επιμέλεια. Με τη μόνη διαφορά ότι η "Radnet" έχει αναλάβει και την προώθηση και διανομή στη χώρα μας.

(μέσα στους τόμους γράφει: Εκδοτική επιμέλεια ελληνικής έκδοσης: RADNET)

Επίσης δεν υπάρχει πουθενά το λογότυπό της στο εξώφυλλο ή στο οπισθόφυλλο, όλες οι εκδοτικές το έχουν σε κάποιο σημείο στις εκδόσεις τους, εδώ υπάρχει μόνο το Marvel και το Luppa στο οπισθόφυλλο.

Μέχρι και το ISBN είναι ισπανικό (από 978-84 ξεκινάνε οι ισπανικές εκδόσεις)

Οπότε δεν αποφασίζει ούτε για την εβδομαδιαία ή δεκαπενθήμερη κυκλοφορία της, ούτε για την αύξηση της τιμής, ούτε για την επέκταση ή διακοπή της σειράς.

Δεν μπορεί στη χώρα μας μια εκδοτική να αναλάβει τόσο μεγάλη παραγωγή. 

Όπως θα αποφασίσει η "Hachette" αν θα συνεχιστεί η συλλογή της και μετά τους 120 τόμους, το ίδιο θα κάνει και η "Luppa" για μετά τους 90 τόμους...

 

Υ.Γ. Προτείνω να αλλαχτεί στο πινακάκι της παρουσίασης της συλλογής το όνομα της εκδοτικής και από "Radnet" να γίνει "Luppa".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13513
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Το βασικο ερωτημα βεβαια που επιβάλει επίλυση ειναι άλλο. Στο ενδοχόμενο σεναριο διακοπης στους 90, που θα διαβασουμε τις συνεχειες των ιστοριών εμεις οι εθισμενοι ? Στα παλιοpdf να γκαβωθούμε ? Νο γουέι. Και το βασικοτερο. Που θα βρουμε μερος να κραζουμε για τον Κιμπρι τον Κιουμπρι τον Ντοκτορ Ντουμ το Νο61 που δεν μπηκε ποτέ στη ραχη και το χαμενο επεισοδιο του Καπτεν Αμερικα ? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, ManaLeak13 είπε:

Το βασικο ερωτημα βεβαια που επιβάλει επίλυση ειναι άλλο. Στο ενδοχόμενο σεναριο διακοπης στους 90, που θα διαβασουμε τις συνεχειες των ιστοριών εμεις οι εθισμενοι ? Στα παλιοpdf να γκαβωθούμε ? Νο γουέι. Και το βασικοτερο. Που θα βρουμε μερος να κραζουμε για τον Κιμπρι τον Κιουμπρι τον Ντοκτορ Ντουμ το Νο61 που δεν μπηκε ποτέ στη ραχη και το χαμενο επεισοδιο του Καπτεν Αμερικα ? :thinking:

Τις συνέχειες στα υψηλής ανάλυσης pdf στα γνωστά σάιτ. Ειδικά με ένα τάμπλετ διαβάζονται ευχάριστα. (ένας λόγος που πήρα τάμπλετ με 10αρα οθόνη). Αλλά για το κράξιμο συμφωνώ. Όσο για το χαμένο επεισόδιο περιμένουμε την Ραντνετ να κυκλοφορήσει τομάκι με τίτλο, Μάρβελ Κλασικοί Υπερήρωες ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ.:lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο spidey πούλησε τρελά ή τύπωσαν μικρό τιράζ;

Στο σάιτ γράφει ότι αναμένεται

https://radshop.gr/el/marvel/4862-σπαϊντερ-μαν-spider-man-ο-ντοκ-οκ-ξανα-στο-προσκηνιο.html

 

Και στη gb publishing δεν υπάρχει.

Εγώ ακόμα δεν το έχω πάρει γιατί πάντα το έπαιρνα από την gb αλλά δεν το πρόλαβα ούτε εκεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.