Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13524
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Τώρα, κάτι @ ManaLeak13 , κάτι @ daredevil21 , κάτι @ theforce  κι άλλοι πολλοί των οποίων οι δημοσιεύσεις μου άρεσαν πάρα πολύ, γράφουν πλέον πιο αραιά! Τέλος πάντων, εύχομαι να επιστρέψει η συλλογή στους κανονικούς της ρυθμούς όσο το δυνατόν γρηγορότερα!

 

Όλοι εδω ειμαστε στις επάλξεις ετοιμοι για σχολιασμο! Ενα κενό μια φορά στο τόσο ισως να μην ειναι και τοσο κακό. Τόσο για μας που χαλαρώνουμε απο την εβδομαδιαία πιεση του διαβασματος όσο για την εταιρια στα χρονοδιαγράμματά της.

Προσωπικά βρηκα λιγο χρόνο για να κατεβάσω την στοίβα με τα αδιάβαστα Μικυ Μαους που πηρα πριν κατι μηνες (άλλα 176 εχω,δεν σώνουμε ποτέ).Τα Ιζνογκουντ να φανταστείς ακομα παραμενουν οπως τα παρέλαβα πριν βδομάδες...:D

 

Με 15νθήμερη κυκλοφορία συμφωνώ δε πας πουθενα.

Από τις 52 βδομαδες του χρόνου αμα βγαζουν σταθερα 42-45 τόμους,δεν νομιζω να εχει κανεις μας παραπονο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν και λίγο άσχετο με το θέμα, δεν μπορώ να μην μοιραστώ τον προβληματισμό μου.

 

Προσωπικά δεν πρέπει να έχω πάνω από 10 υπερηρωικα στη συλλογή μου.

 

Γενικά προτιμώ bd, ελληνικά και τα τοιαύτα.

 

Η κόρη μου, 7,5 ετών, σνομπαρει επιδεικτικά τα Λούκυ Λουκ, Αστερίξ, Μίκυ Μαους.

 

Η κόρη μου σήμερα:

 

IMG_20230319_230039.thumb.jpg.dc78cf20955d4edb068eec6f9d7d4088.jpg

 

 

Και για όλα φταίει το Disney junior που παίζει το Spidey με τους απίθανους φίλους του.

 

Τώρα πρέπει να πάρω και την υπόλοιπη συλλογή.

 

:wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχω τις αμφιβολίες μου αν ένα Spider-Man είναι κατάλληλο για παιδάκι 7,5 ετών :thinking:

 

Προσωπικά πάντως στον ανιψιό μου περίμενα να πάει Γυμνάσιο πριν του δώσω να διαβάσει υπερηρωικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

4 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Προσωπικά πάντως στον ανιψιό μου περίμενα να πάει Γυμνάσιο πριν του δώσω να διαβάσει υπερηρωικό.

Ε καλά , όχι και Γυμνάσιο! Αναμφίβολα όμως, οι περισσότεροι ξεκινάμε τα κόμικς από τα Disney  ή από τα Αστερίξ! Το να αρχίσει κανείς από τα υπερηρωικα και δη της δεκαετίας του '60 είναι σίγουρα παράδοξο!:cheers3:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13524
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Θα συμφωνησω με τον @ Laz33 . Aν και ειμαι υπερ το να αγοραζουν ολοι ωστε να παμε για επεκτασεις, τα μαρβελ δεν θεωρω οτι ειναι αγνωσματα για ενα 7χρονο παιδι. Αρκετη βια, πολλά γκομενικά και παααρα πολλά που λογω ηλικιας ειναι αδυνατον να τα κατανοησει ο οποιοσδηποτε.

Εννοειται να  παρεις οσα θες, απλά αστα για αργοτερα. Προς το παρον δωσε κανα μικιμαο της καθημερινης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Είναι υπερηρωικά αλλά της δεκαετίας του 60. Για τη σημερινή εποχή, νομίζω πως είναι πολύ ήπια κόμικς.
Εγώ ξεκίνησα να διαβάζω κόμιξ του Καμπανά στη Δευτέρα Δημοτικού, όταν μου τα "σύστησε" ένας συμμαθητής μου, που είχε τρελό πάθος και μου κόλλησε το μικρόβιο.
Πολύ τυχερή η μικρή που θα μπορέσει να διαβάσει τις πιο πετυχημένες σειρές της Μάρβελ με τη σωστή χρονολογική σειρά, κάτι που ήταν εκτος πραγματικότητας για εμάς όταν ήμασταν πιτσιρίκια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Επίσης, να πω ότι τα σημερινά παιδιά της Β' Δημοτικού γνωρίζουν πάρα πολύ καλά τους ήρωες της Μάρβελ, και τις Απόκριες πχ, πηγαίνουν πολλά στο σχολείο με στολές ΣπάιντερΜαν, Σούπερμαν κλπ.
Πολλά γνωρίζουν τον Αστερίξ, κάποια τον Τεντέν (!),  και φυσικά πάρα πολλά ξέρουν τους ήρωες της ντίσνεϋ.
Αφήστε δε, που μια και η Μάρβελ ανήκει στη Ντίσνεϋ, και οι μαρβελικοί υπερήρωες θεωρητικά είναι ήρωες της Ντίσνεϋ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 λεπτά πριν, theforce είπε:

Είναι υπερηρωικά αλλά της δεκαετίας του 60. Για τη σημερινή εποχή, νομίζω πως είναι πολύ ήπια κόμικς.
 

 

Εντάξει, στη σημερινή εποχή και το να δίνεις κινητό ή τάμπλετ σε 4χρονο θεωρείται "φυσιολογικό". 

Είναι σωστό όμως;

Τέλος πάντων, προφανώς ο κάθε γονιός είναι υπεύθυνος για το παιδί του κι έχει δικαίωμα να κάνει ο,τι θέλει.

Απλά λέω πως το βλέπω εγώ.

Θεωρώ πάντως πως ένα Spider-man, ακόμα και δεκαετίας '60, έχει αρκετή βία για ένα παιδάκι 7,5 χρονών.

Καλά, ένα σύγχρονο υπερηρωικο δεν το συζητώ, είναι εντελώς ακατάλληλο.

Νομίζω πάντως στην Αμερική γράφουν από πίσω τα κόμικς ηλικιακά όρια :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55431
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, tik said:

Η κόρη μου σήμερα:

 

IMG_20230319_230039.thumb.jpg.dc78cf20955d4edb068eec6f9d7d4088.jpg

 

21 min ago , theforce said:

Είναι υπερηρωικά αλλά της δεκαετίας του 60. Για τη σημερινή εποχή, νομίζω πως είναι πολύ ήπια κόμικς.
Εγώ ξεκίνησα να διαβάζω κόμιξ του Καμπανά στη Δευτέρα Δημοτικού, όταν μου τα "σύστησε" ένας συμμαθητής μου, που είχε τρελό πάθος και μου κόλλησε το μικρόβιο.
Πολύ τυχερή η μικρή που θα μπορέσει να διαβάσει τις πιο πετυχημένες σειρές της Μάρβελ με τη σωστή χρονολογική σειρά, κάτι που ήταν εκτος πραγματικότητας για εμάς όταν ήμασταν πιτσιρίκια...

 

Όντως αυτά τα πρώτα Σπάιντερμαν είναι ότι πρέπει για μικρά παιδιά. Οι ιστορίες έχουν μια αθωότητά που μακάρι να την είχαν και πολλά άλλα κόμικ που απευθύνονται σε παιδιά. 

 

Τίποτε πιο βίαιο ή πιο "γκομενικό" δεν θα βρει σε αυτά από αυτά που βλέπει και στις παιδικές σειρές που παίζουν στην τηλεόραση ή στα παιχνίδια των υπολογιστών, ενώ ιδέες όπως καθήκον, ευθύνη, καλό/κακό θα ξεδιπλωθούν και θα κατανοηθούν. Πολύ καλή η επιλογή (της μικρής!) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

12 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

 

Όντως αυτά τα πρώτα Σπάιντερμαν είναι ότι πρέπει για μικρά παιδιά. Οι ιστορίες έχουν μια αθωότητά που μακάρι να την είχαν και πολλά άλλα κόμικ που απευθύνονται σε παιδιά. 

 

Τίποτε πιο βίαιο ή πιο "γκομενικό" δεν θα βρει σε αυτά από αυτά που βλέπει και στις παιδικές σειρές που παίζουν στην τηλεόραση ή στα παιχνίδια των υπολογιστών, ενώ ιδέες όπως καθήκον, ευθύνη, καλό/κακό θα ξεδιπλωθούν και θα κατανοηθούν. Πολύ καλή η επιλογή (της μικρής!) :)

Ακριβώς έτσι! Δε μιλάμε για το αν κάποιοι γονείς δίνουν τάμπλετ σε 4χρονα, αλλά για το περιεχόμενο κόμικς, παιχνιδιών, τηλεόρασης, σινεμά που προορίζεται από τις εταιρείες  παραγωγής για τα 7χρονα. Και το υλικό των κόμικς του 60  είναι πολύ πιο ήπιο και αθώο σε σχέση με αυτά, όπως γράφει και ο @ constantinople .

Πάντως, βία υπάρχει και στα "κλασικά" παιδικά ευρωπαϊκά κόμικς.

Επίσης, είναι και το θέμα της αισθητικής. Γιατί το παιδί να μη βλέπει ιστορίες με τοπία και ανθρώπους σχεδιασμένα με ρεαλιστικό τρόπο αντί για καρικατούρες; Είναι ερεθίσματα που θα το βοηθήσουν να σχεδιάζει πιο όμορφα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

 

 

Όντως αυτά τα πρώτα Σπάιντερμαν είναι ότι πρέπει για μικρά παιδιά. Οι ιστορίες έχουν μια αθωότητά που μακάρι να την είχαν και πολλά άλλα κόμικ που απευθύνονται σε παιδιά. 

 

Τίποτε πιο βίαιο ή πιο "γκομενικό" δεν θα βρει σε αυτά από αυτά που βλέπει και στις παιδικές σειρές που παίζουν στην τηλεόραση ή στα παιχνίδια των υπολογιστών, ενώ ιδέες όπως καθήκον, ευθύνη, καλό/κακό θα ξεδιπλωθούν και θα κατανοηθούν. Πολύ καλή η επιλογή (της μικρής!) :)

Έτσι ακριβώς. Ο ανιψιός μου ακόμα είναι νήπιο αλλά όχι την μέρα είναι ντυμένος σπάιντερμαν και μόλις μάθει να διαβάζει σίγουρα θα του πάρω μερικούς τόμους των κλασικών υπερηρώων για να μυηθεί και επισήμως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21497
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2324 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πλέον Disney και Marvel ίσον ένα. Όπως ξέρουμε η Disney άρχισε να λογοκρίνει τα κόμικς της (και όχι μόνο), ποιος μας λέει ότι δεν θα το κάνει και στα Marvel!

Αγοράστε όσα Marvel θέλετε και προλαβαίνετε, γιατί σε μερικά χρόνια δεν θα τα  βρίσκετε (βλ. Ρόσα):P:lol:.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αυτό το ότι και στα ευρωπαϊκά κόμικς υπάρχει βία είναι το μόνο σίγουρο.

 

Στον αγαπημένο μου Αστερίξ το κλασικό μοτίβο είναι ότι θα πλακωσουμε για πλάκα του Ρωμαίους, θα τους κάνουμε τα μάτια μελιτζάνες και μετά θα το γλεντήσουμε κιόλας. Πολύ κακό μήνυμα. Υπάρχουν επίσης πολλά σεξιστικά σχόλια, υπάρχει το θέμα με τον Οβελίξ που είναι χοντρός και χαζός. Γενικά υπάρχουν θεματακια.

 

Για τα δε ντίζνεϊ, αν εξετάσεις τα μηνύματα που περνούν  οι παλιότερες ιστορίες με Σκρουτζ, Ντόναλντ και ανηψακια και εκεί βλέπουμε πραγματα αδιανοητα για τη σημερινή εποχή.

 

Επεξεργασία από tik
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13524
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Aστεριξ ΛΛ Ντισνευ κλπ τα διαβαζουμε για να περασουμε την ωρα μας και να γελασουμε. Πόσο μάλλον οταν ημασταν παιδακια ή έφηβοι. Ειλικρινά ποιος καθοταν να ασχοληθει με κρυμμένα μηνυματα πισω απο το χιουμορ;

Οσο καθεσαι και το υπεραναλυεις τόσο χάνει μετα τη μαγεία και το λογο δημιουργίας του. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τα παιδιά φυσικά και δεν αναλύουν.

 

Το θέμα είναι τι περνάει ασυνείδητα ή λόγω συνήθειας.

 

Αν στο παιδί δείχνεις σαν φυσιολογική συμπεριφορά το να δέρνεις ή φερεπειν το ότι το παν στη ζωή είναι τα λεφτά στο τέλος μπορεί και να συνηθίσει σε αυτό το μοτίβο.

 

:tik:

 

 

Ειδικότερα για αυτά τα πρώτα Σπάιντερμαν που συζητάμε, έχουν πολύ ενδιαφέρον, τόσο που λέω πού πήγε και το σκέφτηκα αυτός ο Σταν Λις.

 

Ο μύθος του Σπάιντερμαν ξεκινάει με έναν έφηβο που του αρέσει το σχολείο και η επιστήμη, δέχεται μπουλινγκ, είναι φτωχός και προσπαθεί να επιβιώσει, μπαίνει σε διλήμματα αν θα ακολουθήσει τον δρόμο της αρετής ή της κακίας, έχει προβλήματα κοινωνικων δεξιοτήτων κλπ.

 

Αυτά μας απασχολούν πολύ σήμερα αλλά δεν ξέρω πόσο απασχολούσαν τους ενήλικες το 1960.

 

Αυτό το μότο With great power κλπ ακούγεται κοινοτοπία αλλά είναι πολύ καλό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55431
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

14 min ago , tik said:

Ειδικότερα για αυτά τα πρώτα Σπάιντερμαν που συζητάμε, έχουν πολύ ενδιαφέρον, τόσο που λέω πού πήγε και το σκέφτηκα αυτός ο Σταν Λις.

 

Ευκαιρία να αρχίσεις να τα διαβάζεις κι εσύ! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ούτως ή άλλως πρώτα το διάβασα εγώ και μετά το πήρε η μικρή που με έβλεπε να το διαβάζω και ήθελε να διαβάσει για τον Σπάιντερμαν που βλέπει στα κινούμενα σχέδια στην τιβι :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55431
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Σου πήρε τη μπουκιά απ'το στόμα δηλαδή! :) 

 

Καλά εσύ πως βρέθηκες να διαβάζεις σπάιντερμαν τώρα στα γεράματα; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 ώρες πριν, tik είπε:

Τα παιδιά φυσικά και δεν αναλύουν.

 

Το θέμα είναι τι περνάει ασυνείδητα ή λόγω συνήθειας.

 

Αν στο παιδί δείχνεις σαν φυσιολογική συμπεριφορά το να δέρνεις ή φερεπειν το ότι το παν στη ζωή είναι τα λεφτά στο τέλος μπορεί και να συνηθίσει σε αυτό το μοτίβο.

 

:tik:

 

 

Ειδικότερα για αυτά τα πρώτα Σπάιντερμαν που συζητάμε, έχουν πολύ ενδιαφέρον, τόσο που λέω πού πήγε και το σκέφτηκα αυτός ο Σταν Λις.

 

Ο μύθος του Σπάιντερμαν ξεκινάει με έναν έφηβο που του αρέσει το σχολείο και η επιστήμη, δέχεται μπουλινγκ, είναι φτωχός και προσπαθεί να επιβιώσει, μπαίνει σε διλήμματα αν θα ακολουθήσει τον δρόμο της αρετής ή της κακίας, έχει προβλήματα κοινωνικων δεξιοτήτων κλπ.

 

Αυτά μας απασχολούν πολύ σήμερα αλλά δεν ξέρω πόσο απασχολούσαν τους ενήλικες το 1960.

 

Αυτό το μότο With great power κλπ ακούγεται κοινοτοπία αλλά είναι πολύ καλό.

Από τη μια ισχύουν όλα αυτά που λες και συμφωνώ με αυτά που λες από την άλλη πράγματι τα υπερηρωικα έχουν το ξυλικι σαν τη μόνη λύση για όλες τις διαφορές. Από τη μια τα Αστερίξ έχουν όλα τα θέματα που ανέφερες πιο πάνω (αστεία για χοντρούς και γυναίκες, μπουφλες κλπ) από την άλλη δείχνουν ότι με διαρκή αγώνα κερδίζεις τους κατακτητές. Από τη μια τα Ντίσνεϋ έχουν θέματα με οικογενειακές σχέσεις όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, από την άλλη βγάζουν παρά μα πάρα πολλές αρετές (ιδίως τα σύγχρονα Ντίσνεϋ).

Από τη μια η κόρη μου θέλω να μεγαλώνει σε υγιές και ήρεμο περιβάλλον, (όπως και η δικιά σου μάλλον που είναι και σε κοντινές ηλικίες) από την άλλη δεν με χαλάει να παίρνει και μια ιδέα πως είναι η ζωή εκεί έξω. Τεράστιο (και πολύ ωραίο) θέμα που εν κατακλείδι για μένα συνοψίζεται στα παρακάτω. 

Ναι στο Spiderman των 60's που διαβάζει η κόρη σου. Αυτά που βλέπουν στην τηλεόραση, στο σχολείο, αλλά και αυτά που μαθαίνουν καθημερινά από τους δίπλα τους δεν κάνουν δα και μπάνιο στην αθωότητα.

Ναι και στα υπόλοιπα κόμικ. Δεν ξέρω αλλά εικάζω ότι δεν είναι και πολλοι οι προβληματικοι σίριαλ κιλερ που πάνε στο περίπτερο Παρασκευή να πάρουν το Μίκυ Μαους και τον νέο τόμο της Radnet (ναι ναι στην παραπάνω πρόταση κούριερ=περίπτερο). 

 

Αλήθεια πότε βγαίνει ο επόμενος τόμος Spiderman? Χάθηκα με όλα αυτά τα πήγαινε έλα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

17 ώρες πριν, hudson είπε:

Αγοράστε όσα Marvel θέλετε και προλαβαίνετε, γιατί σε μερικά χρόνια δεν θα τα  βρίσκετε (βλ. Ρόσα):P:lol:.

 

Σε πρόλαβα και αγόρασα το ΚΟΜΙΞ #110 που περιέχει το, απαγορευμένο πλέον, 11ο επεισόδιο του Βίου.

Φοβήθηκα ότι στο μέλλον δεν θα το βρίσκω ή θα το βρίσκω σε αστρονομικές τιμές από επιτήδειους που θα το πλασάρουν ως σούπερ συλλεκτικό :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  535
  • Reputation:   3889
  • Achievement Points:  578
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2837 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

15 ώρες πριν, Manitou είπε:

Από τη μια ισχύουν όλα αυτά που λες και συμφωνώ με αυτά που λες από την άλλη πράγματι τα υπερηρωικα έχουν το ξυλικι σαν τη μόνη λύση για όλες τις διαφορές. Από τη μια τα Αστερίξ έχουν όλα τα θέματα που ανέφερες πιο πάνω (αστεία για χοντρούς και γυναίκες, μπουφλες κλπ) από την άλλη δείχνουν ότι με διαρκή αγώνα κερδίζεις τους κατακτητές. Από τη μια τα Ντίσνεϋ έχουν θέματα με οικογενειακές σχέσεις όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, από την άλλη βγάζουν παρά μα πάρα πολλές αρετές (ιδίως τα σύγχρονα Ντίσνεϋ).

Από τη μια η κόρη μου θέλω να μεγαλώνει σε υγιές και ήρεμο περιβάλλον, (όπως και η δικιά σου μάλλον που είναι και σε κοντινές ηλικίες) από την άλλη δεν με χαλάει να παίρνει και μια ιδέα πως είναι η ζωή εκεί έξω. Τεράστιο (και πολύ ωραίο) θέμα που εν κατακλείδι για μένα συνοψίζεται στα παρακάτω. 

Ναι στο Spiderman των 60's που διαβάζει η κόρη σου. Αυτά που βλέπουν στην τηλεόραση, στο σχολείο, αλλά και αυτά που μαθαίνουν καθημερινά από τους δίπλα τους δεν κάνουν δα και μπάνιο στην αθωότητα.

Ναι και στα υπόλοιπα κόμικ. Δεν ξέρω αλλά εικάζω ότι δεν είναι και πολλοι οι προβληματικοι σίριαλ κιλερ που πάνε στο περίπτερο Παρασκευή να πάρουν το Μίκυ Μαους και τον νέο τόμο της Radnet (ναι ναι στην παραπάνω πρόταση κούριερ=περίπτερο). 

 

Αλήθεια πότε βγαίνει ο επόμενος τόμος Spiderman? Χάθηκα με όλα αυτά τα πήγαινε έλα..

Ναι στα κόμικ από πιο παλιά και από το σήμερα

Ναι στα βιβλία από πιο παλιά και από το σήμερα

 

Και πολλή, πολλή, ΠΟΛΛΗ κουβέντα με τα παιδιά μας γι'αυτά που βλέπουν, διαβάζουν, ζουν. Δε θα στα πουν όλα (ούτε εμείς το κάναμε άλλωστε διάολε) αλλά αυτό είναι που θα τα βοηθήσει να σχηματίσουν στο μυαλό τους την αφαιρετική έννοια του καλού με το κακό, του σωστού και του λάθους. Και αυτό με μια επιφύλαξη, καθώς αργότερα τα πράγματα θα καταλάβουν ότι είναι πολύ πιο σύνθετα και κανείς δεν είναι απλά καλός ή κακός αλλά οι πράξεις μας διαμορφώνονται από τα προηγούμενα βιώματά μας και από την κατάσταση της στιγμής.

Άλλωστε αν σε εμένα μου έλεγαν 'όχι αυτό, είναι Spiderman, μη το διαβάσεις', ε, μάλλον αυτό που θα πετύχαιναν είναι να το διαβάζω στα κρυφά.

 

Το μόνο στο οποίο θα έβαζα κόφτη είναι σκηνές ερωτικού περιεχομένου και ίσως σε σκηνές θανάτου. 

 

Αυτά κι ευχηθείτε μου να μπορέσω να τα εφαρμόσω γιατί πολλές κουβέντες λέω και όταν έρθει η ώρα φοβάμαι ό,τι θα κάνω τελικά άλλα αντ' άλλων.:lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, rolandofshire είπε:

Ναι στα κόμικ από πιο παλιά και από το σήμερα

Ναι στα βιβλία από πιο παλιά και από το σήμερα

 

Και πολλή, πολλή, ΠΟΛΛΗ κουβέντα με τα παιδιά μας γι'αυτά που βλέπουν, διαβάζουν, ζουν. Δε θα στα πουν όλα (ούτε εμείς το κάναμε άλλωστε διάολε) αλλά αυτό είναι που θα τα βοηθήσει να σχηματίσουν στο μυαλό τους την αφαιρετική έννοια του καλού με το κακό, του σωστού και του λάθους. Και αυτό με μια επιφύλαξη, καθώς αργότερα τα πράγματα θα καταλάβουν ότι είναι πολύ πιο σύνθετα και κανείς δεν είναι απλά καλός ή κακός αλλά οι πράξεις μας διαμορφώνονται από τα προηγούμενα βιώματά μας και από την κατάσταση της στιγμής.

Άλλωστε αν σε εμένα μου έλεγαν 'όχι αυτό, είναι Spiderman, μη το διαβάσεις', ε, μάλλον αυτό που θα πετύχαιναν είναι να το διαβάζω στα κρυφά.

 

Το μόνο στο οποίο θα έβαζα κόφτη είναι σκηνές ερωτικού περιεχομένου και ίσως σε σκηνές θανάτου. 

 

Αυτά κι ευχηθείτε μου να μπορέσω να τα εφαρμόσω γιατί πολλές κουβέντες λέω και όταν έρθει η ώρα φοβάμαι ό,τι θα κάνω τελικά άλλα αντ' άλλων.:lol::lol:

Άσχετο με το θέμα αλλά να ξέρεις από τα νήπια φροντίζουν να ενημερώνουν τα παιδιά για πράγματα που δεν τολμάμε εμείς να το κάνουμε όπως για τον θάνατο και άλλα τέτοια...Σου εύχομαι να τα εφαρμόσεις όλα. Αλλά και να μην τα εφαρμόσεις δεν πειράζει. Οι οδηγίες δεν πετυχαίνουν πάντα...:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σήμερα μου ήρθε μια παραγγελία που είχα κάνει πριν από πολύ καιρό και που επιβεβαιώνει αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω σχετικά με την Ντίσνεϋ που αγόρασε τη Μάρβελ. Βέβαια εγώ ο αδαής περίμενα και αντίστοιχες ιστορίες. Άντ αυτού βρήκα κάτι (πραγματικά λίγες) σελίδες με σύγχρονες υπερηρωικες ιστορίες οι οποίες μου φάνηκαν τρομερά αδιάφορες. Όπως και να έχει έδωσα 12 ευρώ για τρία πραγματικά ωραία εξώφυλλα που κάπως θα τα κάνω καδρακια. Well done.

20230321_123656.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

29 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Σήμερα μου ήρθε μια παραγγελία που είχα κάνει πριν από πολύ καιρό και που επιβεβαιώνει αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω σχετικά με την Ντίσνεϋ που αγόρασε τη Μάρβελ. Βέβαια εγώ ο αδαής περίμενα και αντίστοιχες ιστορίες. Άντ αυτού βρήκα κάτι (πραγματικά λίγες) σελίδες με σύγχρονες υπερηρωικες ιστορίες οι οποίες μου φάνηκαν τρομερά αδιάφορες. Όπως και να έχει έδωσα 12 ευρώ για τρία πραγματικά ωραία εξώφυλλα που κάπως θα τα κάνω καδρακια. Well done.

20230321_123656.jpg

Το 'χα αναφέρει στην σελίδα 86 του παρόντος.

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/46050-συλλογή-marvel-κλασικοι-υπερηρωεσ-κουβεντούλα/&do=findComment&comment=656238

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

59 λεπτά πριν, Macchia nera είπε:

Καλά τα έγραψες αλλά δεν είδα τίποτα τότε. Τελοσπαντων ωραία καδρακια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13524
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Σήμερα μου ήρθε μια παραγγελία που είχα κάνει πριν από πολύ καιρό και που επιβεβαιώνει αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω σχετικά με την Ντίσνεϋ που αγόρασε τη Μάρβελ. Βέβαια εγώ ο αδαής περίμενα και αντίστοιχες ιστορίες. Άντ αυτού βρήκα κάτι (πραγματικά λίγες) σελίδες με σύγχρονες υπερηρωικες ιστορίες οι οποίες μου φάνηκαν τρομερά αδιάφορες. Όπως και να έχει έδωσα 12 ευρώ για τρία πραγματικά ωραία εξώφυλλα που κάπως θα τα κάνω καδρακια. Well done.

20230321_123656.jpg

 

Εγω νόμιζα οτι θα ειναι καρμπόν οι ιστορίες με τους ιδιους διαλογους αλλά με ήρωες Ντισνεϋ :shit2: 

Ότι ναναι :lol:

 

Δεν ειναι τα λεφτα ειναι το γαμοτο. Άλλα περιμενες άλλα σου ρθαν. Οπως λες ωραια εξωφυλλα (ας οψεται ο Kirby) αλλά ως εκει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Εγω νόμιζα οτι θα ειναι καρμπόν οι ιστορίες με τους ιδιους διαλογους αλλά με ήρωες Ντισνεϋ :shit2: 

Ότι ναναι :lol:

 

Δεν ειναι τα λεφτα ειναι το γαμοτο. Άλλα περιμενες άλλα σου ρθαν. Οπως λες ωραια εξωφυλλα (ας οψεται ο Kirby) αλλά ως εκει.

Ε ναι περίμενα ο καημένος να βρω μια ιστορία τέτοια όπως λες αλλά μπαααααααα...Άντι για αυτο ένας κακοσχεδιασμενος μοντέρνος μπλιαχ Σπάιντερμαν με περίμενε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5485
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2022 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κανένα πρόβλημα με την ανάγνωση των υπερηρωικων κόμικς των 60s από επτάχρονα παιδιά. Άλλωστε παρόλες τις μάχες και συγκρούσεις που παρουσιάζονται σε αυτά, δεν ανοίγει μύτη, σε αντίθεση με τα σύγχρονα. Θυμάμαι τον εαυτό μου, δεύτερα δημοτικού, να ανακαλύπτει το μικρό Σπαιντερμαν στο Κέντρο τύπου της πόλης μου και από εκείνη τη στιγμή μέχρι τη διακοπή κυκλοφορίας του το 1992, να το αγοράζει ανελλιπώς. Ως γονιός ενός 7χρονου παιδιού, αφήνω σε κοινή θέα τους τόμους της Radnet, σε αντίθεση με τα Graphic Novels της Marvel τα οποία δεν είναι προσβάσιμα και γνωρίζει ότι δεν είναι για την ηλικία του. Μακάρι και ο μικρός να αρχίσει να διαβάζει κόμικς, παρα να βρίσκεται μπροστά στην τηλεόραση ή στο κινητό. :pray:

 

Υ. Γ Όταν ξεκίνησα τη συλλογή της Radnet, η σύζυγος μου αρχικά ήταν αρνητική, αφού είχα πολλά χρόνια να ασχοληθώ με κόμικς και υπήρχε αρκετή γκρίνια. Τελικά το επιχείρημα που την έπεισε, ήταν ότι η συλλογή δεν είναι μόνο για μένα αλλά και για το παιδί όταν θα αρχίσει την ανάγνωση, ώστε να αξιοποιεί τον ελεύθερο του χρόνο δημιουργικά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

7 λεπτά πριν, karolos79 είπε:

 

 

Υ. Γ Όταν ξεκίνησα τη συλλογή της Radnet, η σύζυγος μου αρχικά ήταν αρνητική, αφού είχα πολλά χρόνια να ασχοληθώ με κόμικς και υπήρχε αρκετή γκρίνια. Τελικά το επιχείρημα που την έπεισε, ήταν ότι η συλλογή δεν είναι μόνο για μένα αλλά και για το παιδί όταν θα αρχίσει την ανάγνωση, ώστε να αξιοποιεί τον ελεύθερο του χρόνο δημιουργικά. 

 

Τελικά μου φαίνεται όλοι τα ίδια λέμε στις γυναίκες μας για να αγοράζουμε κόμικς για εμάς :lol:

 

Είναι για το παιδί!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5391
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τι μας έμαθε η Radnet!

Μέρος 1

 

Η Λόις Λέιν είναι ηρωίδα της Dinsney.

 

222.thumb.jpg.19299747530f8de840b77f0abb13d67e.jpg

από τη σελίδα 46 του τόμου 13

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.