Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σήμερα ξεκίνησα κι εγώ την συνδρομή από τον τόμο 54 και μετά. Παρήγγειλα από την Radnet και όλους τους προηγούμενους τόμους Hulk και Thor(ήμουν σκεπτικός αλλά διαβάζοντας 6 τεύχη Thor από την παλιά έκδοση της Μαμούθ μου άρεσε πολύ και πείστηκα) και πλέον θα είμαι κι εγώ πλήρης. 

Μια ερώτηση. Η courier είναι κάποια γνωστή ή έχουν δική τους εταιρική? Το αναφέρω σε περίπτωση που μπορεί να απουσιάζω αν έχω την δυνατότητα να πάω να παραλάβω την παραγγελία από κατάστημα της courier. 

 

 

Όσον αφορά την επέκταση και βλέποντας ένα δείγμα φανς εδώ μέσα όπως εμείς, δύσκολο να μην επεκταθεί ως τους 120. Και η επέκταση στους 90 τόσο γρήγορα δείχνει καλόν οιωνό.

Για 300 δεν ξέρω και η ιστορία στην Ελλάδα δεν δείχνει ότι μπορεί να φτάσει μέχρι το τέλος. Ωστόσο στόχος μας είναι να φτάσουμε έστω μέχρι τους 120. Πάλι υπέρβαση θα είναι. Θα τους ταράξουμε και στα τηλέφωνα και μπορεί να κερδίσουμε λίγους τόμους ακόμα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Άμα η σειρά είναι ακυρωμένη στο εξωτερικό, δεν φτηναίνουν και τα δικαιώματα; :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

5 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Ασχημα τα νεα παιδια...Μπηκα για να χαζεψω στο ιταλικο γκρουπακι του FB Super Eroi Classic Fans τα επομενα τευχη και διαπιστωσα οτι η σειρα σταματαει στον τόμο 300! Γενικά πολυ δυσαρέσκεια στα ποστ των Ιταλων.Αν κατάλαβα καλά στελνουν αιτησεις στην εταιρια να αναιρεσει την αποφαση.

Άμα σε μία χωρα με 7πλασιο πληθυσμο δεν πουλαει η καλυτερη σε κυκλοφορια μη omnibus σειρα,δεν μας βλεπω καλά ουτε εδω.

:crying:

 

 

Θα ελπίζουμε στην Hachette που βγάζει την ίδια συλλογή!

Μακάρι να συνεχίσουν αυτοί!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

26 λεπτά πριν, ajuli είπε:

Σήμερα ξεκίνησα κι εγώ την συνδρομή από τον τόμο 54 και μετά. Παρήγγειλα από την Radnet και όλους τους προηγούμενους τόμους Hulk και Thor(ήμουν σκεπτικός αλλά διαβάζοντας 6 τεύχη Thor από την παλιά έκδοση της Μαμούθ μου άρεσε πολύ και πείστηκα) και πλέον θα είμαι κι εγώ πλήρης. 

 

Καλα εκανες φιλε ή ολα ή τιποτα ! Δεν ειναι να ξεχωριζεις αυτος αξιζει αυτος οχι. Ολα εχουν την ομορφια τους,:)

 

27 λεπτά πριν, ajuli είπε:

Μια ερώτηση. Η courier είναι κάποια γνωστή ή έχουν δική τους εταιρική? Το αναφέρω σε περίπτωση που μπορεί να απουσιάζω αν έχω την δυνατότητα να πάω να παραλάβω την παραγγελία από κατάστημα της courier. 

 

ACS Turnaround παραδοση χερι με χερι στην πορτα σου. Αν δεν σε βρουν παιρνεις σμσ με κωδικο για παραλαβη απο το καταστημα. Δεν τα παρατανε ποτε και φευγουν. Αλλιως παρτους τηλ και τους λες θελω αποκλειστικα παραλαβη απο το καταστημα.

 

 

6 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Θα ελπίζουμε στην Hachette που βγάζει την ίδια συλλογή!

Μακάρι να συνεχίσουν αυτοί!!!

 

Το αποκλυω. Με αλλα πραγματευεται η Hachette. Συγκεκριμενα runs οχι συνεχομενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

26 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Καλα εκανες φιλε ή ολα ή τιποτα ! Δεν ειναι να ξεχωριζεις αυτος αξιζει αυτος οχι. Ολα εχουν την ομορφια τους,:)

 

 

ACS Turnaround παραδοση χερι με χερι στην πορτα σου. Αν δεν σε βρουν παιρνεις σμσ με κωδικο για παραλαβη απο το καταστημα. Δεν τα παρατανε ποτε και φευγουν. Αλλιως παρτους τηλ και τους λες θελω αποκλειστικα παραλαβη απο το καταστημα.

 

Το σκεφτόμουν όλη την ώρα για να ολοκληρώσω την συλλογή. Κάποια στιγμή θα το έκανα σίγουρα. Το είχα σχεδιάσει για μετά από μήνες.  Όμως είμαι πολύ ανυπόμονος και δεν γινόταν με τίποτα να περιμένω ειδικά όταν ήξερα ότι θα υπήρχαν Παρασκευές που δεν θα έπαιρνα τόμο. Απλά δεν γινόταν! 

 

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία με την courier φίλε μου 🙂. Το είχα προβληματισμό γιατί αν η courier είναι εταιρική συνήθως υπάρχει μπλέξιμο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Φίλε ajuli έπραξες το σωστό. Χάρη σε άτομα σαν κι εσένα θα καταφέρουμε να συνεχιστεί η συλλογή στην Ελλάδα μέχρι το #300 :cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

Φίλε ajuli έπραξες το σωστό. Χάρη σε άτομα σαν κι εσένα θα καταφέρουμε να συνεχιστεί η συλλογή στην Ελλάδα μέχρι το #300 :cheers4:

Μακάρι να είμαστε αρκετοί για την Radnet! 

Και ας χρειαστούμε νέα βιβλιοθήκη για να χωρέσουν και οι 300 ! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

3 ώρες πριν, theforce είπε:

Λίγο μετά το Marvel Graphic Novels της Hachette, σταματά και το Super Eroi Classic της RCS. Δε μπορεί να είναι σύμπτωση.

Η κατάσταση με την αύξηση του κόστους παραγωγής πρέπει να είναι τρομακτική. Αν και έχω την εντύπωση ότι η SEC σταματά όχι λόγω ζημιών αλλά επειδή τα κέρδη τώρα πια ειναι πάρα πολύ μικρά.

Τέλος πάντων, ίσως όταν ξαναφτιάξουν τα πράγματα στην Ευρώπη, οι SEC να συνεχίσουν από εκεί που έμειναν. Οι Ιταλοί έχουν και το πλεονέκτημα ότι ασχολείται ένας άνθρωπος που αγαπάει πολύ αυτή τη σειρά και το κυνηγάει όσον αφορά την επιβίωσή της.

Αυτό που φοβάμαι για την ελληνική έκδοση είναι ότι η ιταλική αύξηση από τα 7 στα 8 ευρώ δε φάνηκε αρκετή. Οι Ιταλοί αναγνώστες προτείνουν από μόνοι τους επιπλέον αύξηση, στα 10 ή και στα 13 ευρώ!

Φαίνεται πως η RCS δε μπαίνει καν στη διαδικασία μιας δοκιμαστικής περιόδου στα 10 ευρώ γιατί θεωρεί ότι θα αποτύχει έτσι κι αλλιώς. Για την Ελλάδα, μια τέτοια απόφαση για νέα αύξηση θα ήταν σίγουρα ανώφελη.

Ελπίζω ότι για την ελληνική έκδοση, τα 8 ευρώ θα κρατήσουν ζωντανούς τους Κλασικούς Υπερήρωες  μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση στην Ευρώπη, αν και φοβάμαι ότι αυτό θα πάρει κάμποσο καιρό.

 

EDIT: Αρχικά έγραψα ότι η σειρά Super Eroi Classic είναι της ΡΑΝΙΝΙ, όμως νομίζω ότι το σωστό είναι ότι η έκδοση είναι της Rizzoli-Corriere della Sera Media Group (RCS) γι' αυτό και το διόρθωσα.

 

Που τα διάβασες αυτά? θα ήθελα να ρίξω μια ματιά στα ξένα σαιτ. Και βεβαία δεν μου φαίνεται σύμπτωση που η σειρά κλείνει μετά τη άλλη. Άσχημο νέο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  901
  • Reputation:   8682
  • Achievement Points:  999
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

5 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

 

Που τα διάβασες αυτά? θα ήθελα να ρίξω μια ματιά στα ξένα σαιτ. Και βεβαία δεν μου φαίνεται σύμπτωση που η σειρά κλείνει μετά τη άλλη. Άσχημο νέο...

Την είδηση για τη hachette στην Αγγλία τη διάβασα πρώτα εδώ, στο φόρουμ. Υπήρξε ένα μπέρδεμα αρχικά για το αν ισχύει η διακοπή στο 280, αλλά τελικά είναι οριστικό όπως κατάλαβα. 

https://www.facebook.com/100026841712598/posts/pfbid02b1p4qY47F2xsQmXqSXF6s9NAoBddmrks5n2DEZiz56HgXocgc1T5uL2pdmV6FNSXl/

Για τους υπερηρωες στην Ιταλια έγινε χαμός από χθες στο facebook που ένας αναγνώστης ανακοίνωσε στο Facebook ότι ο υπεύθυνος έκδοσης τού απάντησε πως αποφασίστηκε η σειρά να ολοκληρωθεί στις 300 τόμους.  Η ομάδα του Facebook λέγεται super eroi classics fans

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  901
  • Reputation:   8682
  • Achievement Points:  999
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  754
  • Reputation:   7163
  • Achievement Points:  768
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2952 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Άσχημα νέα σίγουρα αλλά θεωρώ δεν μας επηρεάζουν.

 

Ούτε 60 τεύχη δεν έχουμε βγάλει εμείς, αν βγάλουμε 300 θα είναι πιο επιτυχημένη ελληνική σειρά Μάρβελ σε αριθμό δημοσιευμένων τευχών (300 Χ 5 περίπου ανά τόμο = 1.500 Αμερικάνικα)

 

Οπότε εγώ συνεχίζω να στηρίζω την σειρά και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

 

Άντε και αν η σειρά συνεχίσει με επιτυχία και φτάσει το 300 θα αναλάβουμε εμείς εδώ το editing για να πάμε και παρακάτω .... 

 

Πάντως στα 80ς εκτός από την ενηλικίωση, που είναι μάλλον υπερτιμημένη καθώς πάντα υπήρχαν κομικς με πιο ώριμη θεματολογία, έρχεται και η παρακμή με αποτέλεσμα γύρω 1988-1989 να μην διαβάζονται οι τίτλοι Marvel. 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2219
  • Reputation:   22032
  • Achievement Points:  2258
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2349 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ξέρουμε ποιο είναι το 300ο τεύχος και σε ποια ακριβώς ημερομηνία σταματάει;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, hudson είπε:

Ξέρουμε ποιο είναι το 300ο τεύχος και σε ποια ακριβώς ημερομηνία σταματάει;;;

 

Oι Avengers 33. Τευχη 160-165 λογικα (1977).Mετα θα ακολουθουσε ο Spidey στον 301 απ οσο ειχαμε πληροφορηθει.

 

 

Παρελαβε κανενας σημερα συνδρομη ? Μολις μου ρθε μηνυμα οτι εφτασε δεμα στο ACS point (με τη σημειωση να πληρωσω την αντικαταβολη). Οταν ειναι για λεφτα πως γινονται ολα αμεσως ,ε ;

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5628
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μόλις παρέλαβα τους τόμους #55 και 56 της συλλογής σε χρόνο ρεκόρ. Μπράβο στην acs. Με εξέπληξε θετικά. :clap2:

IMG_20221102_164349.thumb.jpg.cd1b2a1b7482ede185d603884d67d55f.jpg

Είναι τα τελευταία τεύχη τη συνδρομής 20 τόμων που έκανα με τη παλιά τιμή των 119€. Σίγουρα θα προχωρήσω σε ανανέωση, αλλά θα περιμένω λίγο. 

 

Υ. Γ. 1 Ολοκληρώθηκε και η παιδική σειρά minipedia με το 40ο τεύχος, παρόλο που αρχικά θα κυκλοφορουσαν τουλάχιστον 60 τεύχη. Σημεία των καιρών. :(

Υ. Γ. 2 Ευτυχώς η αγαπημένη μας συλλογή πήρε επέκταση έστω και μικρή (30 τόμοι). Ας αποδείξουμε στη radnet ότι έπραξε πολύ σωστά, είτε με ανανέωση των συνδρομών, είτε με νέες συνδρομές για όσους αγόραζαν από το περίπτερο. 

(Πάντα εντός των οικονομικών δυνατοτήτων μας). 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μόλις ήρθε κούριερ και μου παρέδωσε τόμους 55+56, Χ-ΜΕΝ και Daredevil... :cat1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5628
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Από την ιστοσελίδα της radnet. Προσφορά για το μήνα Νοέμβριο, 5 τόμοι του Iron-Man. 

 Screenshot_2022-11-02-17-39-17-816_com.android.chrome.thumb.jpg.bb19231adf7f18ee3e42c4d90eae56c0.jpg

Μία συμφέρουσα προσφορά για όσους έχασαν τα συγκεκριμένα τεύχη. Δεν περιλαμβάνεται ο 49ος τόμος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Daredevil με κίτρινα γράμματα πάνω στο κίτρινο χτυπάει άσχημα, καλύτερα να ήταν κόκκινα τα γράμματα...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, karolos79 είπε:

 

Υ. Γ. 2 Ευτυχώς η αγαπημένη μας συλλογή πήρε επέκταση έστω και μικρή (30 τόμοι). Ας αποδείξουμε στη radnet ότι έπραξε πολύ σωστά, είτε με ανανέωση των συνδρομών, είτε με νέες συνδρομές για όσους αγόραζαν από το περίπτερο. 

(Πάντα εντός των οικονομικών δυνατοτήτων μας). 

 

 

Ναι ακριβώς. Μακάρι το κόστος βέβαια να ήταν μικρότερο γιατί πλέον κάποιος που θέλει να ξεκινήσει την συλλογή από την αρχή χρειάζεται πολλά χρήματα. Όμως οι συλλογές έτσι είναι. 

Και μέχρι τους 90 τόμους πιστεύω θα παραμείνουν οι σκληροπυρηνικοί  fans που θα φτάσουν μέχρι το τέλος. Και από τον αριθμό των σκληροπυρηνικών αυτών θα εξαρτηθεί και η εκ νέου επέκταση στους 120.

Αυτό γιατί εγώ έχοντας καιρό αποχή από τα εκδοτικά δρώμενα της Marvel δεν γνώριζα ότι υπήρχε τέτοια συλλογή παρά μόνο όταν έφτασε ο τόμος 43 που είδα τυχαία σε ένα μίνι μάρκετ. Ο αριθμός 43 με αποθάρρυνε και μου φαινόταν βουνό να ξεκινήσω. Πέρασε κι άλλος καιρός μέχρι που ξεκίνησα επιλεκτικά κάποιους ήρωες. Μετά πήρα κι άλλον, κι άλλον, κι άλλον.

Για να καλύψω όλα τα παλιά χρειάστηκαν πολλά χρήματα. Δεν είναι εύκολο να ξεκινήσει κάποιος συλλογή από τη μέση αγνοώντας τα παλιά. Έτσι το σχεδίαζα κι εγώ αλλά μέσα μου είχα αρρώστια για την Marvel.Γι'αυτό έχει μεγάλη σημασία πόσοι θα συνεχίσουν ως το τέλος. 

Επεξεργασία από ajuli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  429
  • Reputation:   4256
  • Achievement Points:  595
  • Days Won:  2
  • With Us For:  823 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, ajuli είπε:

 

Αυτό γιατί εγώ έχοντας καιρό αποχή από τα εκδοτικά δρώμενα της Marvel δεν γνώριζα ότι υπήρχε τέτοια συλλογή παρά μόνο όταν έφτασε ο τόμος 43 που είδα τυχαία σε ένα μίνι μάρκετ.

Και εγώ, μέσα από το φόρουμ εδώ το έμαθα. Πιστεύω πολύς κόσμος, που ασχολείται με κόμικς δεν γνωρίζει ή δεν γνώριζε για αυτή την συλλογή και πλέον του φαίνεται βουνό για να την συλλέξει.

Κάποιος που γνωρίζει ας μας πει τι ενέργειες έχει κάνει η εκδοτική από θέμα διαφήμισης/marketing για να γνωστοποιήσει την σειρά στο κοινό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9847
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3080 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  1

1 hour ago, Macchia nera said:

Κάποιος που γνωρίζει ας μας πει τι ενέργειες έχει κάνει η εκδοτική από θέμα διαφήμισης/marketing για να γνωστοποιήσει την σειρά στο κοινό.

Στην τηλεόραση έπαιζε η διαφήμιση αρκετά συχνά, εγώ την είχα πετύχει πολλές φορές.

Στο youtube είχαν κάνει και παρουσίαση για τους 2 πρώτους τόμους.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1034
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1952 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

On 11/1/2022 at 9:28 PM, theforce said:

Λίγο μετά το Marvel Graphic Novels της Hachette, σταματά και το Super Eroi Classic της RCS. Δε μπορεί να είναι σύμπτωση.

 

Κι όμως, μπορεί να είναι σύμπτωση.

Αν η έκδοση της Hachette είναι η Μεγάλη Ανθολογία της Marvel, τότε ίσως να σταμάτησε επειδή ολοκληρώθηκε, κι ας θεωρούμε εμείς ότι θα έπρεπε να προσθέσουν κι άλλα.

Παρόμοια, αν ο σκοπός της RCS ήταν να παρουσιάσει τις Απαρχές της Marvel, τότε ίσως κι αυτή η σειρά σταμάτησε επειδή ολοκληρώθηκε, κι ας θέλουμε εμείς περισσότερα.

Αν ισχύουν τα παραπάνω, το ότι συνέβησαν χρονικά κοντά το ένα στ`άλλο είναι απλά σύμπτωση.

Σε κάθε περίπτωση, ανεξάρτητα από τους λόγους για τους οποίους διακόπηκαν, σημασία έχει το αν και κατά πόσον εκπληρώνονται οι προσδοκίες μας από τη συνολική παραγωγή, τόσο στο πρωτότυπο όσο και στην ελληνική μετάφραση, έχοντας πάντα κατά νου το χαρακτήρα και το σκοπό των δύο συλλογών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Σημασία έχει όσοι έχουμε την οικονομική δυνατότητα να γραφτούμε συνδρομητές για να δώσουμε τη δύναμη στη Radnet να συνεχίσουν μέχρι και τον τόμο 300 !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  901
  • Reputation:   8682
  • Achievement Points:  999
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

16 ώρες πριν, air nomad X είπε:

 

Κι όμως, μπορεί να είναι σύμπτωση.

Αν η έκδοση της Hachette είναι η Μεγάλη Ανθολογία της Marvel, τότε ίσως να σταμάτησε επειδή ολοκληρώθηκε, κι ας θεωρούμε εμείς ότι θα έπρεπε να προσθέσουν κι άλλα.

Παρόμοια, αν ο σκοπός της RCS ήταν να παρουσιάσει τις Απαρχές της Marvel, τότε ίσως κι αυτή η σειρά σταμάτησε επειδή ολοκληρώθηκε, κι ας θέλουμε εμείς περισσότερα.

Αν ισχύουν τα παραπάνω, το ότι συνέβησαν χρονικά κοντά το ένα στ`άλλο είναι απλά σύμπτωση.

Σε κάθε περίπτωση, ανεξάρτητα από τους λόγους για τους οποίους διακόπηκαν, σημασία έχει το αν και κατά πόσον εκπληρώνονται οι προσδοκίες μας από τη συνολική παραγωγή, τόσο στο πρωτότυπο όσο και στην ελληνική μετάφραση, έχοντας πάντα κατά νου το χαρακτήρα και το σκοπό των δύο συλλογών.

Ειδικά για τους κλασικούς υπερήρωες, η σειρά σίγουρα σταμάτησε λόγω ανωτέρας βίας. Ετοιμάζονταν για την ανακοίνωση επέκτασης στο 350 με έξτρα τίτλους. Ήταν πολύ ξαφνικό.
Στην έκδοση της Ηachette, δε βγηκε κάποια επίσημη ανακοίνωση ολοκλήρωσης της σειράς. Απλά σταμάτησε στο 280 χωρίς να ανακοινωθεί κάτι.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι στην Ιταλία η αύξηση του ενός ευρώ δεν ήταν αρκετή. Στην Ελλάδα που λογικά το κόστος έκδοσης είναι μικρότερο, ίσως είναι αρκετή. Το εύχομαι.

Οι κλασικοί υπερήρωες  ξεκίνησαν πριν 2 μηνες στη Γαλλία με όνομα Marvel Origines, σε ποιότητα/συχνοτητα Marvel Ultimate Graphic Novel Collection (MUGNC), με λιγότερες σελίδες από την MUGNC και παρόλα αυτά ακριβότερη τιμή από αυτήν (13 ευρώ). Eίναι και αυτό μια ένδειξη ότι το πρόβλημα είναι στο κόστος έκδοσης.

 

Η ποιότητα των σειρών  είναι πολύ καλή και έξω και εδώ, γι αυτό και ο "πανικός" για τη διακοπή. Όσο μακριά πάνε στην Ελλάδα, τόσο το καλύτερο. Όμως, η σειρά των Κλασικών Υπερηρώων (με την οποία ασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά και είναι αυτή που με "καίει") έχει φέρει μια οργάνωση στην κυκλοφορία των ιστοριών που δεν είχαμε ξαναδεί ποτέ ως τώρα στην Ελλάδα (με εξαίρεση λίγους μήνες από τη Modern Times κοντά στο 2000). Κι επίσης μάς έχει φέρει ιστορίες των πρώτων ετών της Marvel που αδικαιολογητα δεν είχαμε ξαναδεί ποτέ στην Ελλάδα. Γι αυτό με "καίει" το αν θα συνεχίσει. Αν σταματήσει στο 90, εμένα δε θα με έχει καλύψει σε αυτό που περίμενα από τη σειρά.

Πάντως ακόμη και αν σταμάτησαν στο εξωτερικό, έχω την πεποίθηση/ ελπίδα ότι το 2024 θα συνεχίσουν.

 

EDIT: Μια διόρθωση: Βρήκα ότι στη Γαλλία οι 2 συλλογές έχουν την ίδια τιμή, στα 13 ευρώ.
EDIT: ξανά διόρθωση: Όπως υπενθυμίζει παρακάτω ο @ karolos79 , η Marvel Origines κοστίζει 14 ευρώ. Επομένως, όντως η σειρά ξεκίνησε με ακριβότερη τιμή, παρά τις λιγότερες σελίδες.
         Με την ευκαιρία, το αντίστοιχο της MUGNC στη Γαλλία λέγεται Marvel Comics La Collection De Reference (ή πιο απλά Marvel Comics La Collection) και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στον τόμο 218 ή 219.

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

54 λεπτά πριν, theforce είπε:

 

Η ποιότητα των σειρών  είναι πολύ καλή και έξω και εδώ, γι αυτό και ο "πανικός" για τη διακοπή. Όσο μακριά πάνε στην Ελλάδα, τόσο το καλύτερο. Όμως, η σειρά των Κλασικών Υπερηρώων (με την οποία ασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά και είναι αυτή που με "καίει") έχει φέρει μια οργάνωση στην κυκλοφορία των ιστοριών που δεν είχαμε ξαναδεί ποτέ ως τώρα στην Ελλάδα (με εξαίρεση λίγους μήνες από τη Modern Times κοντά στο 2000). Κι επίσης μάς έχει φέρει ιστορίες των πρώτων ετών της Marvel που αδικαιολογητα δεν είχαμε ξαναδεί ποτέ στην Ελλάδα. Γι αυτό με "καίει" το αν θα συνεχίσει. Αν σταματήσει στο 90, εμένα δε θα με έχει καλύψει σε αυτό που περίμενα από τη σειρά.
 

Αν το καλοσκεφτεί κάποιος θα αντιληφθεί αυτό που λες @ theforce . Ότι μια ποιοτική προσπάθεια για έκδοση Marvel δεν υπήρξε. Από την Μαμούθ μόνο, που ήταν όλο έγχρωμο και γενικά η προσπάθεια ήταν πολύ αξιοπρεπής. Αλλά δεν άντεξε πολύ. 

Του Καμπανά η ποιότητα δεν διαβαζόταν τότε πόσο μάλλον τώρα. 

Η Modern Times ναι ήταν πολύ καλή σε όλα της αλλά από την αρχή ο στόχος της ήταν λίγα τεύχη για κάθε ήρωα. 

Η σειρά της Radnet είναι ό,τι καλύτερο πράγματι έχει έρθει στην Ελλάδα. Εξαιρετική ποιότητα και κυρίως κλασική αντίθετα με την Hachette που είναι πιο σύγχρονη σε σημείο όμως που χάνεται η αυθεντικότητα των χαρακτήρων. 

Εγώ αν επέλεγα ανάμεσα στις δύο θα επέλεγα σαφώς της Radnet.

 

Ούτε εμένα δεν θα με καλύψει αν παραμείνει στους 90. Ωστόσο αν φτάσει τους 150 ή έστω τους 120 στη χειρότερη, θα είμαι ικανοποιημένος. 

Επεξεργασία από ajuli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3131
  • Reputation:   23804
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

H Hachette καλά έκανε και σταμάτησε. Δηλαδή πόσες είναι οι επίλεκτες ιστορίες; 1000; Νομίζω είναι καλό νούμερο αυτό. Άντε να πήγαινε 300.

 

Από την άλλη η συλλογή της Radnet επειδή είναι όλη η βιβλιογραφία του ήρωα στη σειρά, θα μπορούσε να πάει για πάντα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5628
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

H συλλογή Marvel Ultimate Graphic Novel Collection ξεκίνησε την κυκλοφορία της στο Ηνωμένο Βασίλειο το 2012 και ολοκληρώθηκε φέτος τον Οκτώβριο, έχοντας σταθερή τιμή £9.99 όλα τα χρόνια. Ίσως η εκδοτική (βλ. Hachette) να μην ήθελε μετά από τόσα χρόνια να αυξήσει την τιμή. Η νέα συλλογή  Marvel Origines, που κυκλοφορεί προς το παρόν αποκλειστικά στη Γαλλία, εκτός από τα 2 πρώτα τεύχη που ήταν σε τιμή γνωριμίας, κοστίζει 13,99€ ο τόμος και η ύλη της, βλέποντας τα βίντεο παρουσίασης στο youtube, είναι σχεδόν η ίδια με αυτή των κλασικών υπερηρωων. Επομένως αν κρατηθεί η σημερινή τιμή στα 7,99€ έως τη συμπλήρωση των 90 τευχών, νομίζω ότι θα είμαστε ικανοποιημένοι ως αγοραστές. Τέλος θα ήθελα να τονίσω την αξία που έχουν οι συνδρομές για τη "μακροημερευση" της συλλογής στη χώρα μας. Η radnet με τις συνδρομές, παρακάμπτει τους μεσάζοντες (βλ. πρακτορείο διανομής τύπου Άργος, περίπτερα). Επομένως έχει τη δυνατότητα να προσφέρει έκπτωση 15% στους πελάτες της, με πληρωμένη την ταχυμεταφορικη. Το βασικότερο όμως γι' αυτήν, είναι ότι εισπράττοντας προκαταβολικά ένα ποσό από τις συνδρομές, μπορεί να προγραμματίσει τον αριθμό των εντύπων που θα εκδώσει, ενώ αποπληρωνει μέρος των εξόδων της. Επομένως αν εμείς οι συνδρομητές είμαστε συνεπείς, τότε να είστε σίγουροι ότι και η εταιρεία θα "κάνει το καθήκον της", αφού θα γνωρίζει τα δεδομένα και δεν θα χρειαστεί να πάρει κάποιο ιδιαίτερο ρίσκο.

 

Υ.Γ 1 Δεν το κρύβω, ότι η διακοπή της παιδικής συλλογής Minipedia, στην οποία ήμουν συνδρομητής, με προβλημάτισε, γιατί το κοινό στο οποίο απευθύνονταν, ήταν πολύ μεγαλύτερο από το δικό μας (παιδιά, γονείς) και το προϊόν ήταν πολύ ποιοτικό.

Υ. Γ 2 Αυτό που διασώζει τη συλλογή μας (βλ. κλασικοί υπερήρωες), είναι ο "σκληρός πυρήνας" φίλων των κόμικς, που θα κοιτάξει να δώσει ακόμη και από το υστέρημα του, για να αγοράσει το αγαπημένο του κόμικ, "στηρίζοντας" μια "τίμια" έκδοση. 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

22 min ago , karolos79 said:

Υ. Γ 2 Αυτό που διασώζει τη συλλογή μας (βλ. κλασικοί υπερήρωες), είναι ο "σκληρός πυρήνας" φίλων των κόμικς, που θα κοιτάξει να δώσει ακόμη και από το υστέρημα του, για να αγοράσει το αγαπημένο του κόμικ, "στηρίζοντας" μια "τίμια" έκδοση. 

 

Αμήν! :papas:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  901
  • Reputation:   8682
  • Achievement Points:  999
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

18 λεπτά πριν, karolos79 είπε:

 Η νέα συλλογή  Marvel Origines, που κυκλοφορεί προς το παρόν αποκλειστικά στη Γαλλία, εκτός από τα 2 πρώτα τεύχη που ήταν σε τιμή γνωριμίας, κοστίζει 13,99€ ο τόμος και η ύλη της, βλέποντας τα βίντεο παρουσίασης στο youtube, είναι σχεδόν η ίδια με αυτή των κλασικών υπερηρωων.

 

Η σειρά Ultimate Marvel Graphics Collection στη Γαλλία κυκλοφορεί ως "Marvel Comics La Collection de reference" και κυκλοφορεί ακόμη στα 12,99 με σταθερή τιμή από την αρχή (με εξαίρεση όπως πάντα τους 2 πρώτους τόμους). Αρα, με 13,99, όντως η Origines ξεκίνησε με ακριβότερη τιμή αν και με λιγότερες σελίδες.


Προς το παρόν στα μέρη μου, μετά το φιάσκο των Χ-Μεν που είχαν εξαντληθεί από παντού, βρίσκω ακόμη τόσο τον Σπάιντερμαν όσο και τους 4Φ. Αυτό με κρατάει προς το παρόν από το να σκεφτώ πιο σοβαρά τη συνδρομή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

H εκστρατεία αποστολής e-mail των Ιταλών fans στην εκδοτική των Κλασσικών Υπερηρώων (RCS Mediagroup) προς το παρόν είχε ως αποτέλεσμα την δημιουργία της ακόλουθης τυποποιημένης απάντησης που στέλνεται σε όλους όσους τους στέλνουν e-mail:

 

-----------------------------------------------------

Milano, 03/11/2022

 

Gentile Cliente,

 

La ringraziamo per l'interesse che sta dimostrando verso la collana Super Eroi Classic e la informiamo che abbiamo condiviso la sua segnalazione al nostro interno con i curatori dell'opera.

 

Attualmente l'Editore sta valutando varie opzioni in merito al proseguo o meno della collana.

 

La invitiamo a continuare a seguirci per non perdere i prossimi agglornamenti.

 

Cordiali saluti,
RCS Mediagroup

 

Μιλάνο, 03/11/2022

 

Αγαπητέ πελάτη,

 

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον που δείχνετε για τη σειρά Κλασσικοί Υπερήρωες και σας ενημερώνουμε ότι έχουμε μοιραστεί την αναφορά σας εσωτερικά με τους επιμελητές του έργου.

 

Επί του παρόντος, ο Εκδότης αξιολογεί διάφορες επιλογές σχετικά με τη συνέχιση ή όχι της σειράς.


Σας προσκαλούμε να συνεχίσετε να μας ακολουθείτε για να μην χάσετε τις επόμενες ενημερώσεις.

 

Με εκτίμηση,
RCS Mediagroup

 

-----------------------------------------------------

 

Πραγματικά ελπίζω όλο αυτό να είναι κόλπο των Ιταλών εκδοτών για να βγάλουν την σειρά από τις εφημερίδες και να την συνεχίσουν αυτόνομη (και ακριβότερη) στα περίπτερα! :pray: :papas: :papas:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2615
  • Reputation:   16057
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

16 min ago , constantinople said:

Πραγματικά ελπίζω όλο αυτό να είναι κόλπο των Ιταλών εκδοτών για να βγάλουν την σειρά από τις εφημερίδες και να την συνεχίσουν αυτόνομη (και ακριβότερη) στα περίπτερα

 

 

Κατσε γιατι με κουφανες.  Στην Ιταλια δινεται με εφημεριδα ως δωρο? Ομολογω δεν το ηξερα.  Ειναι τυπου σαν του Μικρου Ηρωα οπου βγαινουν πρωτα με εφημεριδα και μετα αυτονομα?  Γιατι βλεπω εχει eshop και εκει να παραγγειλεις τα τευχη με 8 ευρω το ενα ή με σκοντο 13% αν παρεις 50αδα. Επισης η εφημεριδα με την προσφορα ξερουμε ποσο κανει?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.