Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Εγώ προσωπικά μια τέτοια συλλογή την βλέπω να κυκλοφορεί ξεκινώντας από post-crisis. Αν ξεκινούσε από την απαρχή του σύμπαντος της DC δεν θα τελειώναμε ποτέ και δεν νομίζω να υπήρχε και αναγνωστικό κοινό. Γενικά προτιμώ της συλλογές τύπου Hachette καθώς έχουν εγγυημένη ποιότητα και πιστεύω πως μέσω των κομβικών ιστοριών κάποιος μαθαίνει περισσότερα για ένα σύμπαν απ' ότι αν το πάρει από την αρχή.
 

12 ώρες πριν, karolos79 είπε:

Υ. Γ. Η Marvel μέχρι να "εφεύρει" τα παράλληλα σύμπαντα και έως τα τέλη των 90s, ήταν αρκετά συνεπής στην εξέλιξη των υπερηρωων της, παρόλο που κάποιοι ήρωες είχαν περισσότερους από έναν τίτλο. Μετά έχω την εντύπωση ότι "χάθηκε η μπάλα" .


Δεν νομίζω κάτι τέτοιο να ισχύει. Το μόνο μεγάλο παράλληλο σύμπαν της Marvel είναι το Ultimate Universe και αυτό απ' όσο γνωρίζω δεν συνδέονταν καθόλου με το main σύμπαν μέχρι το Secret Wars του 2015. Εκτός από αυτό υπάρχουν stand-alone χαρακτήρες, όπως η Spider-Gwen, που ανήκουν σε κάποιο παράλληλο σύμπαν και μπορεί να εμφανιστούν σε κάποια περιπέτεια ή crossover του Spider-Man. Και στην DC δεν νομίζω τα πράγματα να είναι τόσο περίπλοκα αν ασχοληθεί κανείς. Οπότε δεν πιστεύω πως τα παράλληλα σύμπαντα επηρέασαν την εξέλιξη των υπερηρώων. Η μπάλα χάθηκε από την συνεχή ανανέωση τους για καινούριο αναγνωστικό κοινό (κάτι που συνέβαινε και πριν τα 90s) ή και από retcons που έγιναν ώστε τα κόμικς να είναι πιο κοντά στις ταινίες (ή για άλλους χ,ψ λόγους.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

22 ώρες πριν, Bilis είπε:

Γενικά προτιμώ της συλλογές τύπου Hachette καθώς έχουν εγγυημένη ποιότητα και πιστεύω πως μέσω των κομβικών ιστοριών κάποιος μαθαίνει περισσότερα για ένα σύμπαν απ' ότι αν το πάρει από την αρχή.
 


Δεν νομίζω κάτι τέτοιο να ισχύει. Το μόνο μεγάλο παράλληλο σύμπαν της Marvel είναι το Ultimate Universe και αυτό απ' όσο γνωρίζω δεν συνδέονταν καθόλου με το main σύμπαν μέχρι το Secret Wars του 2015. Εκτός από αυτό υπάρχουν stand-alone χαρακτήρες, όπως η Spider-Gwen, που ανήκουν σε κάποιο παράλληλο σύμπαν και μπορεί να εμφανιστούν σε κάποια περιπέτεια ή crossover του Spider-Man. Και στην DC δεν νομίζω τα πράγματα να είναι τόσο περίπλοκα αν ασχοληθεί κανείς. Οπότε δεν πιστεύω πως τα παράλληλα σύμπαντα επηρέασαν την εξέλιξη των υπερηρώων. Η μπάλα χάθηκε από την συνεχή ανανέωση τους για καινούριο αναγνωστικό κοινό (κάτι που συνέβαινε και πριν τα 90s) ή και από retcons που έγιναν ώστε τα κόμικς να είναι πιο κοντά στις ταινίες (ή για άλλους χ,ψ λόγους.)

 

Ω ναι, είναι πολύ μεγαλύτερο μπάχαλο σ' εκείνα της "DC Comics". Τόσο μεγάλο που πρέπει να διαβάσεις πολύ περισσότερα για να τα ξεμπλέξεις κι αυτό φαίνεται απ' τα μέχρι τώρα graphic novels που έχουν κυκλοφορήσει από "Anubis" & "Οξύ". Τι να πιάσεις και τι ν' αφήσεις απ' έξω για να έχεις μια καλή εικόνα για κάθε νεοεισαγώμενο χαρακτήρα από κάθε reboot. Το τι θεωρείται περισσότερο ή λιγότερο σημαντικό, δεν είναι εύκολο να το διακρίνεις.

 

Σε ότι αφορά το Ultimate Universe ισχύει ότι αναφέρεις. Τα retcons δεν είναι reboots, μη μπερδεύεστε και κανένα retcon δεν έγινε προκειμένου τα κόμικς να συμβαδίζουν με το "MCU". Για παράλληλο σύμπαν πρόκειται μετά τη νέα Earth-616. Εκτός κι αν αναφέρεσαι στα της "DC Comics", που εκεί δεν τους σώζει κανένα retcon όπως τα 'χουν κάνει με το "DC Extended Universe". Στα της "Hachette" με βρίσκεις αρκετά κοντά στις απόψεις, δε με χαλάει καθόλου όμως η εισαγωγή των ηρώων από την αρχή με αυτήν εδώ τη σειρά, παράλληλα. Ζόρι είναι αλλά χρειαζόταν να γίνει. Έπειτα της "Hachette" απ' ότι φαίνεται σπανίως πάει πριν τη δεκαετία του '80, επομένως δε θα είχαμε σίγουρα μιάμιση δεκαετία της "Marvel Comics". Στα της "DC Comics" που ρώτησε ο φίλος @ theforce παραπάνω, ιδανικά θα προτιμούσα κάποια στιγμή να εκδοθεί η σειρά τόμων "Showcase Presents" (είναι ογκωδέστατοι των 500 σελίδων, βέβαια...) ή εναλλακτικά η "DC Archive Edition"! Νομίζω ότι με αυτές θα καλύπτονταν εύκολα και (σχετικά) γρήγορα ένα μεγάλο μέρος των δεκαετιών εκείνων. Ασφαλώς με "ψήνει" πάντοτε και εκείνη της "Eaglemoss" που μας είχατε δείξει ορισμένοι εδώ! Αλλά καμία απ' αυτές όταν έχουμε τις άλλες δύο της "Marvel Comics" παράλληλα...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

9 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Τα retcons δεν είναι reboots, μη μπερδεύεστε και κανένα retcon δεν έγινε προκειμένου τα κόμικς να συμβαδίζουν με το "MCU". Για παράλληλο σύμπαν πρόκειται μετά τη νέα Earth-616.


Δεν εννοώ πως το σύμπαν των κόμικς είναι το ίδιο με αυτό των ταινιών. Σίγουρα όμως έχουν γίνει αλλαγές (αν και όχι πάντα μέσω retcons) ώστε κάποια χαρακτηριστικά των κόμικς να είναι πιο κοντά στις ταινίες. Για παράδειγμα είχα διαβάσει πως είχε γίνει μπάχαλο από retcons για το αν οι Scarlet Witch και Quicksilver είναι μεταλλαγμένοι στα κόμικς ή απέκτησαν τις δυνάμεις τους από ένα πετράδι της αιωνιότητας. Πιο πρόσφατα, κάποιοι χαρακτήρες των Eternals άλλαξαν φύλο στα κόμικς ώστε να έχουν αυτό από τους αντίστοιχους χαρακτήρες της ταινίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 ώρες πριν, Bilis είπε:


Δεν εννοώ πως το σύμπαν των κόμικς είναι το ίδιο με αυτό των ταινιών. Σίγουρα όμως έχουν γίνει αλλαγές (αν και όχι πάντα μέσω retcons) ώστε κάποια χαρακτηριστικά των κόμικς να είναι πιο κοντά στις ταινίες. Για παράδειγμα είχα διαβάσει πως είχε γίνει μπάχαλο από retcons για το αν οι Scarlet Witch και Quicksilver είναι μεταλλαγμένοι στα κόμικς ή απέκτησαν τις δυνάμεις τους από ένα πετράδι της αιωνιότητας. Πιο πρόσφατα, κάποιοι χαρακτήρες των Eternals άλλαξαν φύλο στα κόμικς ώστε να έχουν αυτό από τους αντίστοιχους χαρακτήρες της ταινίας.

 

Συγγνώμη..που το διάβασες αυτό για τους Maximoff; Σε ποιο μπάχαλο από retcons αναφέρεσαι; Είπα μήπως μου 'χε ξεφύγει κάτι αλλά δε βρήκα πουθενά καμία αναφορά, ούτε στη "Wikipedia", ούτε στο fandom της "Marvel Database". Οι Eternals άλλαξαν κινηματογραφικά φύλλο λόγω του ότι επιβλήθηκε το diversity. Στα κόμικς που είδες κάτι τέτοιο; :thinking:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

8 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Συγγνώμη..που το διάβασες αυτό για τους Maximoff; Σε ποιο μπάχαλο από retcons αναφέρεσαι; Είπα μήπως μου 'χε ξεφύγει κάτι αλλά δε βρήκα πουθενά καμία αναφορά, ούτε στη "Wikipedia", ούτε στο fandom της "Marvel Database".

Υπάρχουν πολλά άρθρα για αυτό. Ορίστε ένα που βρήκα ενδεικτικά: https://thecomicvault.wordpress.com/2017/10/07/retcon-roulette-a-history-of-the-scarlet-witch-and-quicksilvers-parentage/ Τελικά ήταν λίγο διαφορετικό απ' ότι το θυμόμουν. Οι Maximoff έγιναν retconned ως πειράματα του High Evolutionary και δεν είναι μεταλλαγμένοι ούτε έχουν καμία συγγένεια με τον Magneto. Επίσης αυτό βοήθησε και την Marvel να πάρει τα δικαιώματα τους από την Fox, αφού πλέον δεν θεωρούταν μεταλλαγμένοι.
 

8 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Οι Eternals άλλαξαν κινηματογραφικά φύλλο λόγω του ότι επιβλήθηκε το diversity. Στα κόμικς που είδες κάτι τέτοιο; :thinking:

Στο πιο πρόσφατο run της ομάδας άλλαξαν τα φύλα των χαρακτήρων που είχαν αλλάξει και στην ταινία. Οι Ajak, Sprite και Makkari έγιναν θηλυκοί. Μπορείς να βρεις τα τεύχη online και να το δεις και μόνος σου.

AjakSpriteMakkari

  • Like 4
  • Μπέρδεμα 1
  • Λύπη 2
  • Ουδέτερο 1
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

On 9/9/2022 στο 9:01 ΜΜ, theforce είπε:

Αλήθεια, θα αγοράζατε μια σειρά αντίστοιχη με τους Κλασικούς Υπερήρωες για την DC, δηλαδή με χρονολογική σειρά;
Αν ναι, από πού θα προτιμούσατε να ξεκινήσει; Από την αρχή-αρχή; Μιλάμε για ιστορίες που ξεκινάνε από το 1938.

Βεβαίως θα την ήθελα πάρα πολύ!

Ιδανικά, από την αρχή - αρχή θα ήθελα να βγει, αλλά πιστεύω ότι ίσως θα 'ταν δυσβάσταχτο οικονομικά μαζί με όλα τα άλλα κόμικς που παίρνω! Εν πάση περιπτώσει ας έβγαινε και θα έκανα τα αδύνατα δυνατά. 

Επειδή όμως ίσως και για τον εκδότη να 'ναι δύσκολο αυτό, πιστεύω ότι η άποψη του φίλου Hudson είναι ικανοποιητικότατη και πολύ ισορροπημένη:

On 9/9/2022 στο 11:05 ΜΜ, hudson είπε:

Το καλύτερο θα ήταν μια συλλογή της DC με επιλογή των καλυτέρων ιστοριών και γεγονότων, ανά ήρωα, από την αρχή μέχρι και το Crisis on Infinite Earths (1938-1985). Και από το 1986 και ύστερα κανονικά και χρονολογικά.

 

Η συνέχεια των ιστοριών στο διάβασμα είναι κάτι που ανεβάζει πολύ την απόλαυση!

Εν όψη του cap 03 (#48) που πλησιάζει να ρθει, διάβασα το cap 01(#25) χτες προχθές κι έπειτα - το cap 02 (#37) κι επειδή ακόμη δεν φάνηκε το cap 03, τι να κάνω,  πήρα να διαβάσω από την επίσημη συλλογή το #62 - cap & the falcon - Μυστική αυτοκρατορία, τουλάχιστον να διαβάσω τον ίδιο ήρωα. 

Μου προέκυψαν τόσοι χαρακτήρες και καταστάσεις που δεν ήξερα οπότε αυτό εμπόδιζε πολύ την πλήρη αφοσίωσή μου στην ανάγνωση και συνέχεια με πετούσε έξω από την ιστορία,  τώρα που καλομαθα στην σειρά  της Radnet.

Τόσο που τα λάθη της ένιωσα να μετρούν λιγότερο μπρος στο continuity. 

 

:cheers3:

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

29 min ago , chrisbouk said:

Το βασικότερο φίλε @ constantinople , ποια τεύχη έλαβες;

 

Edit: Απάντησε στο σχετικό θέμα "Υπερήρωες - κουβεντούλα" αν εδώ βλέπεις ότι ξεφεύγουμε 

 

Ακόμα δεν έχω λάβει τίποτα. Κάτσε να τα λάβω και θα σου πω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

:valt:

Μόλις ήρθαν!

 

20220916_122053.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Και τα δικά μου! Χωρίς μπούμπλες αλλά άψογα! :)

 

Spoiler

Για τους uninitiated... το μπούμπλες είναι bubbles με προφορά Καμπανά!

 

Κι έπεσα έξω στην πρόβλεψη ότι θα'ρχόταν 3 τόμοι. :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13514
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πάντως εγώ ακομα δεν παρέλαβα.

Υποτίθεται θα πρέπε να τα λαμβάνουμε νωρίτερα από τη μέρα διανομής στα περίπτερα, τι να πω :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5481
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και εγώ τα ίδια με το φίλο ManaLeak13. Η δική μου acs ούτε στο σύστημα δεν έβαλε το δέμα ώστε να σταλεί μήνυμα μέσω viber, ενώ είμαι σίγουρος ότι το έχουν παραλάβει. :moutra2: Περιμένω έως αύριο μήπως και φιλοτιμηθουν και ενημερώσουν. Τα ίδια Παντελακη μου, τα ίδια Παντελή μου. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Διαβάζοντας τον τόμο 32 των Τεσσάρων Φανταστικών, στο τεύχος 39, βλέπουμε τον Ατρόμητο Daredevir σχεδόν να προδίδει την ταυτότητα του. 

Εκεί που οι 4 Φανταστικοί μιλούν στο κτίριο τους με τον δικηγόρο Μέρντοκ, γίνεται τεράστια επίθεση από κάποιον άγνωστο ακόμη και μέσα στον χαμό εξαφανίζεται ο δικηγόρος και εμφανίζεται ο Ατρόμητος Daredevil.

Ακόμη και οι ίδιοι οι 4Φ αναρωτιούνται πως έγινε αυτό. 

Οπότε ίσως σκέφτονταν οι δημιουργοί τους, αργότερα να αποκαλύψουν την ταυτότητά του Ατρόμητου στους 4Φ;

 

20220917_084921.jpg

Screenshot_20220917-090528_Samsung Internet.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αυτή η εμπειρία του να διαβάζει κανείς όλες τις αρχικές σειρές της Μάρβελ χρονολογικά και να βλέπει τους ήρωες να εμφανίζονται σε διαφορετικούς τίτλους είναι μοναδική! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5481
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φίλε Constantinople παρέλαβες τελικά τα πρώτα σου τεύχη της συνδρομής; Εγώ αναγκαστικά να πάω στο πρακτορείο και να ρωτήσω χωρίς να έχω κάποια ειδοποίηση από την acs. Ευτυχώς η υπάλληλος είναι γνωστή και παρέλαβα το δέμα. Αλλιώς.... 

 

Υ. Γ. Θα δημοσιεύσω εντυπώσεις, από την ποιότητα εκτύπωσης των τευχών, λίγο αργότερα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Δεν έγραψα πιο πάνω ότι παρέλαβα χωρίς μπούμπλες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5481
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Με μια πρώτη ματιά, η ποιότητα των χρωμάτων στους τόμους 47 και 48 είναι εξαιρετική, εκτός από 3-4 σελίδες της πρώτης ιστορίας του Captain America (Tales of Suspense #79), όπου ο χρωματισμός των προσώπων δεν είναι έντονος (βλ. τόμοι Spider-Man 31,36), ενώ και το φόντο των καρέ είναι λευκό, που πιθανόν να οφείλεται στο πρωτότυπο υλικό. :thinking:

Ξεφυλλιζοντας τον τόμο του Daredevil και βλέποντας τον κακό της πρώτης ιστορίας (Masked Marauder), θυμήθηκα τις συγκλονιστικες ιστορίες που δημοσίευσε το Σπαιντερμαν του Καμπάνα, από τη σειρά the spectacular Spider-Man (#25-28), με τον προσωρινά τυφλό Spider-Man και τη συνεργασία του με τον Daredevil. :)

Ήμουν μικρός σε ηλικία και εκείνη την εποχή μου έκαναν μεγάλη εντύπωση. 

Για το λόγο αυτό αγαπώ αυτή τη συλλογή, γιατί μου φέρνει στο μυαλό παιδικές αναμνήσεις από τα 80s.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5481
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

27 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Δεν έγραψα πιο πάνω ότι παρέλαβα χωρίς μπούμπλες;

Ναι το πρόσεξα μετά. :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μια που μιλάμε (σε άλλο σημείο) για τις φιγούρες της marvel από την συλλογή των ταινιών και κατά πόσο μπορούν να χρησιμοποιηθούν για διακοσμητικά των βιβλιοθηκών, εγώ επέλεξα άλλο τρόπο να διακοσμήσω τη βιβλιοθήκη της radnet. Την ολοκαίνουρια συλλογή της hasbro με τις αυθεντικές φιγούρες των κλασικών ιστοριών. Δείτε μερικές από αυτές. Υπάρχουν και άλλες πολλές.

20220916_212311.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13514
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Όταν βλέπω τέτοιες αγγελίες πως στεναχωριεμαι. Έφτασες βδομάδα βδομάδα ως εδώ και εν μια νυχτι τα σουτάρεις... :(

 

Μυρίζομαι γυναικεία γκρίνια από πίσω, δυστυχώς. 

 

Τεράστια ευκαιρία για όποιον άργησε να πάρει είδηση την ύπαρξη της συλλογής. Η για όποιον πήρε 2 3 στην αρχή και τα παράτησε λόγω χρημάτων. 

 

Screenshot_20220919_203844_com.facebook.katana.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 16/9/2022 στο 2:24 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

Πάντως εγώ ακομα δεν παρέλαβα.

Υποτίθεται θα πρέπε να τα λαμβάνουμε νωρίτερα από τη μέρα διανομής στα περίπτερα, τι να πω :(

 

Όχι πάντα. Σας έχω γράψει κι εγώ στην πρότερη εκείνη συνδρομή μου (να δω πότε θα κάνω την επόμενη... :( ) ότι παρέλαβα μετά από κυκλοφορία τόμου. Απλώς μου έστειλαν 2 ή 3 σε ένα δέμα και οι 2 δεν είχαν όντως κυκλοφορήσει ακόμη στα περίπτερα. Δε συνέβαινε πάντα όμως, τις περισσότερες φορές ήταν στη χειρότερη των περιπτώσεων την ίδια μέρα. Αυτό φαίνεται ότι γίνεται για δύο λόγους. Αφενός για να τελειώσουν γρηγορότερα οι διανομές και να μην πάρει 20 εβδομάδες ώστε να ανανεώσεις για επόμενη συνδρομή και αφετέρου επειδή στη συμφωνία με την εταιρεία courier μειώνουν το κόστος κάνοντας λιγότερες παραδόσεις. Από κει και πέρα βέβαια είναι ανάλογα πόσους τόμους έχουν προλάβει να παράξουν σε κάθε αποστολή.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 17/9/2022 στο 7:20 ΜΜ, Manitou είπε:

20220916_212311.jpg

 

Πωπω, "χτυπάνε" τελικά στο μάτι οι λευκοί χαρακτήρες στο "Κλασικοί Υπερήρωες" και η αρίθμηση που λείπει απ' το "Captain America"... Εγώ όσα διαβάζω σιγά σιγά τα ανεβάζω στο άλλο σπίτι, έχω στείλει 17 τόμους μέχρι στιγμής κι έτσι δεν έχω πλήρη εικόνα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

8 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Πωπω, "χτυπάνε" τελικά στο μάτι οι λευκοί χαρακτήρες στο "Κλασικοί Υπερήρωες" και η αρίθμηση που λείπει απ' το "Captain America"... Εγώ όσα διαβάζω σιγά σιγά τα ανεβάζω στο άλλο σπίτι, έχω στείλει 17 τόμους μέχρι στιγμής κι έτσι δεν έχω πλήρη εικόνα...

Ναι χτυπάνε όντως. Ιδίως στον τόμο του spiderman βγάζει μάτι. Αν τα βάλεις με σειρά ήρωα επειδή τα χρώματα μπερδεύονται κάπου χάνεται αυτό το φάουλ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13514
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

9 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Όχι πάντα. Σας έχω γράψει κι εγώ στην πρότερη εκείνη συνδρομή μου (να δω πότε θα κάνω την επόμενη... :( ) ότι παρέλαβα μετά από κυκλοφορία τόμου. Απλώς μου έστειλαν 2 ή 3 σε ένα δέμα και οι 2 δεν είχαν όντως κυκλοφορήσει ακόμη στα περίπτερα. Δε συνέβαινε πάντα όμως, τις περισσότερες φορές ήταν στη χειρότερη των περιπτώσεων την ίδια μέρα. Αυτό φαίνεται ότι γίνεται για δύο λόγους. Αφενός για να τελειώσουν γρηγορότερα οι διανομές και να μην πάρει 20 εβδομάδες ώστε να ανανεώσεις για επόμενη συνδρομή και αφετέρου επειδή στη συμφωνία με την εταιρεία courier μειώνουν το κόστος κάνοντας λιγότερες παραδόσεις. Από κει και πέρα βέβαια είναι ανάλογα πόσους τόμους έχουν προλάβει να παράξουν σε κάθε αποστολή.

 

Τους πήρα τηλέφωνο χθες στα κεντρικά για να δω τι γίνεται. Η δικιά μου αποστολή έφυγε 1 ή 2 μέρες αργότερα από την κανονική διανομή γιατί μου τα στέλνουν με μπαμπλς. 

Με βάλανε δηλαδή σε "black list" κατάλαβες ; Ο περίεργος που μας χρεώνει επιστροφές. :lol:

 

Ξενερα όμως να παραλαμβάνω 5 μέρες μετά τα περίπτερα :moutra2:

 

Σήμερα το πρωί ήρθε το μήνυμα παράδοσης, για να δούμε τι θα δούμε. 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

15 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Όταν βλέπω τέτοιες αγγελίες πως στεναχωριεμαι. Έφτασες βδομάδα βδομάδα ως εδώ και εν μια νυχτι τα σουτάρεις... :(

 

Μυρίζομαι γυναικεία γκρίνια από πίσω, δυστυχώς. 

 

Τεράστια ευκαιρία για όποιον άργησε να πάρει είδηση την ύπαρξη της συλλογής. Η για όποιον πήρε 2 3 στην αρχή και τα παράτησε λόγω χρημάτων. 

 

 

Screenshot_20220919_203844_com.facebook.katana.jpg

Ή απλά επειδή η εποχή που ζούμε είναι να μην πω πώς, από οικονομικής και όχι μόνο απόψεως, ο άνθρωπος αναγκάζεται να πουλήσει το χόμπι του για εξοικονόμηση χρημάτων 😔 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23674
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  62
  • Reputation:   430
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4519 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

17 hours ago, ManaLeak13 said:

Όταν βλέπω τέτοιες αγγελίες πως στεναχωριεμαι. Έφτασες βδομάδα βδομάδα ως εδώ και εν μια νυχτι τα σουτάρεις... :(

 

Μυρίζομαι γυναικεία γκρίνια από πίσω, δυστυχώς. 

 

Τεράστια ευκαιρία για όποιον άργησε να πάρει είδηση την ύπαρξη της συλλογής. Η για όποιον πήρε 2 3 στην αρχή και τα παράτησε λόγω χρημάτων. 

 

 

Screenshot_20220919_203844_com.facebook.katana.jpg

Mην στεναχωριεσαι,οποτε θελει μπορει να τα ξανααγορασει.Να λυπασαι για αυτους που εδωσαν συλλογες με τευχη δεκαετιων 60 και 70.Αυτοι και να εχουν τα χρηματα δεν θα βρουν ολα τα τευχη που θελουν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13514
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1 ώρα πριν, beyonder45 είπε:

Mην στεναχωριεσαι,οποτε θελει μπορει να τα ξανααγορασει.Να λυπασαι για αυτους που εδωσαν συλλογες με τευχη δεκαετιων 60 και 70.Αυτοι και να εχουν τα χρηματα δεν θα βρουν ολα τα τευχη που θελουν

 

Εβαλα διαφωνω, γιατι οτι πουλιεται δεν ξαναγοραζεται... Αμα μπεις στη διαδικασια να το δωσεις, παει τελος. Δεν εχει επιστροφη.

:(

 

Στα 60ς κλπ δεν τα πουλουσανε, τους τα πεταγανε οι μαναδες και οι γιαγιαδες γιατι ηταν αχρηστοι μικιμαοδες που διαφθειρουν τη μαθητιωσα νεολεα ( Α ρε κατακουζηνε με τις διαχρονικες ατακες σου :lol:). 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πρόταση σερβιρίσματος :lol:

IMG_20220923_195134.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εν τω μεταξύ ο Iron Man λέει "talk to the hand" :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Εν τω μεταξύ ο Iron Man λέει "talk to the hand" :)

Βασικά σαν να λέει "πάρτα μην στα χρωστάω" είναι 😂

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Κάλιο πέντε και στο χέρι παρά δέκα και καρτέρι :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.