Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ιστορική μέρα η σημερινή για τη Γαλλία! Σήμερα, 18 Αυγούστου, ξεκινάει και εκεί η εκπληκτική υπερσειρά!

Καταρχάς να εκφράσω την απορία μου, πώς στα κομμάτια αυτή η τύπισσα στο βίντεο του @ karolos79 μπόρεσε να κάνει την παρουσίαση από τον Δεκέμβριο του 21, δηλαδή 8 μήνες πριν την επίσημη κυκλοφορία! Μπράβο της, πρέπει να είναι πολύ σεβαστό πρόσωπο στον γαλλικό χώρο των κόμικς. Από την άλλη, έχει μόνο 607 εγγεγραμμένους, τι να πω... Και φυσικά, εδω να πω μπράβο και στη Hachette που δειχνει πόσο οργανωμένη είναι.

 

Πρώτη μέρα κυκλοφορίας και πρώτος τόμος, λοιπόν!

https://www.youtube.com/watch?v=XjPFA0eT1NE

 

Από το βίντεο που είδα, έχω να πω, πρώτον για την εμφάνιση: Εντυπωσιακό εξώφυλλο, θυμίζει την πρωταρχική πηγή της σειράς, τα Marvel Masterworks, ενώ το οπισθόφυλλο έχει πληροφορίες για τα περιεχόμενα, κάτι που θεωρώ σωστό (πληροφορίες που έχει και το εμπροσθόφυλλο, επίσης σωστο). Όμως, τελικά, σχεδόν όλο το εξώφυλλο το πιάνει το κάδρο και όχι η "ζωγραφιά". Ακριβώς αυτό δηλαδή που βλέπω ότι γίνεται γενικά με τη σειρά. Περισσότερο ενδιαφέρον για το περίβλημα παρά για το περιεχόμενο.

Η ράχη, για μένα είναι απαράδεκτη για μια τέτοια σειρά. Γράφουν πληροφορίες για τα περιεχόμενα εμπρός και πίσω, αλλά στη ράχη, που είναι το μοναδικό μέρος του τόμου το οποίο φαίνεται στη βιβλιοθήκη, έχουν μόνο ένα πρόσωπο του ήρωα και τον αριθμό του τόμου. Και μαζί με το παρδαλό κολλάζ, θα δυσκολεύεσαι πολύ για να βρεις κάποιον συγκεκριμένο τόμο. Ο ξεχωριστός χρωματισμός της ράχης ανά τίτλο, όπως γίνεται στα ελληνικά, τα ιταλικά κλπ δεν είναι ο ιδανικός, όμως είναι πιο πρακτικός κι επιπλέον επιτρέπει την αγορά μεμονωμένων τίτλων και όχι ολόκληρης της σειράς. Εδώ, όμως, αν αγοράζεις τους μισούς, ακόμα και τα 2/3 των τίτλων, τι σχέδιο θα προκύπτει στη βιβλιοθήκη; Δεν τολμώ να το φανταστώ! Φυσικά, η ταξινόμηση στη βιβλιοθήκη ανά τίτλο, αδιανόητη!
 

Πάμε στα ενδότερα... Εντυπωσιακό χαρτί, μέγεθος το μέγεθος σίγουρα μικρότερο από το δικό μας, αλλά δεν καταλαβαίνω πόσο μεγάλη είναι η διαφορά. Τα χρώματα, επειδή το χαρτι γυαλίζει στον φακό, δε φαινονται καλά, αλλά πρέπει να είναι ζωντανά, πιο φωτεινά και δεν πνίγονται στο μελάνι. Επίσης, διαφέρουν λίγο σε σχέση με τη δική μας έκδοση, νομίζω ότι είναι ακόμα πιο πιστά στον αυθεντικό χρωματισμό, επομένως αυτό για το οποίο ήμουν σίγουρος (θα έχουν ακριβώς το ίδιο υλικό για εκτύπωση) δεν ισχύει. Με πιο προσεκτική παρατήρηση που έκανα με την ευκαιρία και στον Σπάιντερμαν των Βραζιλιάνων, είδα ότι υπάρχουν κι εκεί μικροδιαφορές από το ελληνικό.

Η γραμματοσειρά, μου φαίνεται ίσως λίγο μικρότερη από τη δική μας σε μέγεθος. Οι αποστάσεις μεταξύ των σειρών είναι μικρότερες σε σχέση με εμάς. Από μια πρόχειρη σύγκριση, μου φαίνεται ότι τελικά τα γαλλικά μπαλονάκια μένουν ακόμη πιο άδεια και από τα δικά μας. Τα ελληνικά μπαλονάκια του Σπάιντερμαν νομίζω πως είναι πιο γεμάτα.

Η επιμέλεια, εντάξει, καμία σχέση, ειδικά σε αυτον τον τόμο που ηταν και η πρώτη προσπάθεια της radnet. Επιμελημένα κείμενα, διαφορετική τοποθέτηση πληροφοριών που μου αρεσει περισσότερο από την ιταλική αισθητική κλπ.

Για την επιμέλεια στις ιστορίες, απλά ανεβάζω αυτές τις 2 φωτογραφίες, μαζί με την αμερικάνικη

j2.thumb.png.9865063cd50c1f0f11a6ee73d185b61b.pngj4.thumb.jpg.4ef8cdf3857e6f7880dc71c8c590727a.jpgj5.thumb.png.1f55db4de713a2e6c0dcc6f51de38a2f.png

 

Όσο για τις αποδόσεις των ονομάτων... (Γύπας, Τίνκερερ, Οκτάπους, Σάντμαν, Ντόκτορ Ντουμ στα Radnetικά)

J.thumb.png.f6a9e622c2a716d31d7352d6955d09a0.png

Ναι, στο τελευταίο γράφει Docteur Fatalis!!!!

 

Μετά και απο αυτό το βίντεο, άλλαξαν κάποια πράγματα στις εκτιμήσεις μου για τη σειρά, αν και στα περισσότερα η γνώμη μου παραμένει σταθερή. Η Hachette σα να έχει χάσει κάπως το νόημα της σειράς. Ίσως θα ήταν προτιμότερο να εκδίδει απευθείας τα Marvel Masterworks. Διπλό μέγεθος, θα εβγαινε αναλογικά και σε χαμηλότερη τιμή. Αχρείαστο το χοντρό εξώφυλλο για τεύχη αυτού του όγκου.
Εκεί που με νοιάζει, δηλαδή στο υλικό και στην ποιότητα εκτύπωσης, τα πράγματα νόμιζα πως θα είναι είναι ακριβώς τα ίδια, όμως τελικά διαφέρουν. Η Hachette έχει υλικό που διαφέρει λίγο μεν, αλλά αρκετά για να το θεωρήσω πιο ποιοτικό στην τελική ποιότητα εκτύπωσης.
Στα υπόλοιπα, υπέρ της Hachette το γυαλιστερό χαρτί, ενώ της Radnet έχει μεγαλύτερο μέγεθος. Προτιμώ, εννοείται, το δεύτερο.

Στη γραμματοσειρά και σε αυτά που με ενοχλούν, στη γαλλική έκδοση τα πράγματα με ενοχλούν περισσότερο και από την ελληνική!

Στη μετάφραση των ονομάτων, έχουμε περάσει στο άλλο άκρο, με τον... Ντοκτέγ Φαταλί, οπότε κι εκεί δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, εγώ, που είμαι υπέρ των μεταφρασμένων ονομάτων!

Στη μετάφραση, αν κρίνω από το πάνελ με την εφημερίδα, στα λόγια του Πήτερ η ελληνική είναι πιο ακριβής. Και να μην υπήρχε χώρος στο γαλλικό μπαλονάκι, να πεις οκ. Αλλά με πάνω από το μισό μπαλονάκι άδειο, υπήρχε η δυνατότητα. Και στην εφημερίδα όμως, η μεταφραση ειναι ακριβέστερη (αν και ουσιαστικά είναι ίδια και στις 2 εκδόσεις)

Μένει η επιμέλεια της έκδοσης στο σύνολο, που φυσικά δεν τίθεται θέμα.

 

Αν η Radnet δεν είχε τη δυνατότητα να επιλέξει εξαρχής το υλικό που εκτυπώνει η γαλλική Hachette, θα ήμουν 90% υπέρ της Radnet (όχι 100%, λόγω επιμέλειας). Τώρα έχω πέσει στο 85%, επειδή δεν γνωρίζω αν η Radnet μπορούσε να επιλέξει καλύτερο υλικό για εκτύπωση. Θα περιμένω όμως να δω πώς θα εκτυπωθούν στη γαλλία οι τόμοι με τον "άχρωμο χρωματισμό" για να εχω καλύτερη εικόνα σχετικά με τη γαλλική ποιότητα εκτύπωσης.

 

Και μια τελευταία παρατήρηση: Οι Γάλλοι θα ακολουθούν τη δική μας σειρά κυκλοφορίας!

Επίσης, ο 1ος τόμος πουλιέται στη διπλή τιμή σε σχέση με τον δικό μας!

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

On 8/8/2022 στο 9:02 ΜΜ, Manitou είπε:

Αλήθεια τι θα προτιμούσατε? Radnet με τα λάθη της και το μαλακό εξώφυλλο στα 8 ευρώ ή το ίδιο περιεχόμενο σε καλύτερη έκδοση χωρίς λάθη με σκληρό εξώφυλλο και 14 ευρω στη hachette?

Δαγκωτό Radnet συνεχίζω μέχρι το #60 κι ανυπομονώ για επέκταση. Ελπίζω η εταιρεία να πιάσει το timing   και να ανακοινώσει επέκταση το νωρίτερο, αλλά και νέους ήρωες που λείπουν.

Αν βγάλει όμως η Hachette στα Ελληνικά αυτούς τους ήρωες που ισως να λείπουν στην Radnet, όπως ίσως ο Μάστερ Κουνγκ-Φου,  τότε ασυζητητί θα πάρω καλά να μαστε και από αυτήν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5485
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2022 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Βρίσκομαι σε δίλημμα εδώ και αρκετό διάστημα, που αφορά την αγορά ή μη του τόμου της Hachette, The Invincible Iron Man: The Tragedy and The Triumph την ερχόμενη Παρασκευή. Ο συγκεκριμένος τόμος περιέχει τα τεύχη Tales of Suspense #91-99, Iron Man and Sub-Mariner #1 και Invincible Iron Man #1-4, τα οποία θα δημοσιευθούν από τη radnet, σε περίπτωση επέκτασης της σειράς κλασικοί υπερήρωες, στους τόμους # 68, 83 και 91. (συμπεριλαμβανομένων των

Tales Of Suspense # 86-90 και Invincible Iron Man # 5-7).

Επειδή όπως είπα σε προηγούμενη ανάρτηση μου, από τη σειρά της Hachette 

αγοράζω επιλεκτικά κάποιους τόμους και σίγουρα ένας είναι και αυτός, αν δεν υπήρχε η προοπτική έκδοσης της radnet. Θα μου πει κάποιος ότι για 10€ κάνεις έτσι; Όμως δεν είναι το ποσό η αιτία του διλήμματος. Προσωπικά δεν θα ήθελα να έχω διπλές ιστορίες στη βιβλιοθήκη μου, λόγω περιορισμενου χώρου. Επίσης προτιμώ το ματ χαρτί της radnet από το γυαλιστερό της Hachette για ρετρό ιστορίες. Επιπρόσθετα θα ήθελα να διατηρήσω τη μέχρι τώρα ροή των ιστοριών του Σιδερανθρώπου και να μη κάνω άλμα 20 και πλέον τευχών.

Από  την άλλη, η έκδοση της Hachette αποτελείται από 224 σελίδες σκληροδετου τόμου με τη γνωστή ποιότητα και επιμέλεια της γαλλικής εταιρείας.

Επομένως θα ήθελα τη γνώμη των φίλων και συνοδοιπορων του φόρουμ για την έκδοση του συγκεκριμένου τόμου και αν θα σπεύσουν στην αγορά του, αφού δεν υπάρχει κάτι νεώτερο για τη σειρά της radnet. :(

 

Υ. Γ.  Η  αγορά και η μη ανάγνωση του τόμου για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα δεν παίζει ως σενάριο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

27 λεπτά πριν, karolos79 είπε:

Επομένως θα ήθελα τη γνώμη των φίλων και συνοδοιπορων του φόρουμ για την έκδοση του συγκεκριμένου τόμου και αν θα σπεύσουν στην αγορά του, αφού δεν υπάρχει κάτι νεώτερο για τη σειρά της radnet. :(

Αν δεν σου είναι πρόβλημα τα μεταφορικά θα έλεγα να περιμένεις αν θα ανακοινωθεί επέκταση για την συλλογή της Radnet ή όχι και αν γίνει το δεύτερο να πάρεις τότε τον τόμο της Hachette.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55431
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

  

37 min ago , karolos79 said:

Επομένως θα ήθελα τη γνώμη των φίλων και συνοδοιπορων του φόρουμ για την έκδοση του συγκεκριμένου τόμου και αν θα σπεύσουν στην αγορά του, αφού δεν υπάρχει κάτι νεώτερο για τη σειρά της radnet. :(

 

Εγώ θα σου πρότεινα να τον πάρεις (τον τόμο εννοώ!). Μετάφραση/Επιμέλεια Hachette δεν συγκρίνεται. Και να είχες και τους δύο τόμους, πάλι από την Hachette θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα συγκεκριμένα τεύχη. Ο Ηλίας δεν παίζεται στις μεταφράσεις.

 

Εν αναμονή του CAPTAIN MARVEL 1 & 2 (τόμοι 80+81) που έρχονται σύντομα (Σεπτέμβριο)... :mafia:

 

Και θα ανυπομονώ γι'αυτά που θα βγουν τον Δεκέμβριο:

 

86. Nick Fury: Agent of SHIELD Part 1 - Jim Steranko & Stan Lee & Jack Kirby - 1966
87. Nick Fury: Agent of SHIELD Part 2 - Jim Steranko - 1967

 

Περιέχει τα Strange Tales #150–168 & Nick Fury: Agent of S.H.I.E.L.D. #1–5 και καλύπτει όλο το Steranko run που ήταν ότι καλύτερο για τον χαρακτήρα και θα κλείσει το κενό αυτής της σειράς που δεν είναι ανάμεσα στις σειρές που βγάζει η Radnet. :up:

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Αν αγόραζα συστηματικά τη Radnet και επιλεκτικά κάποιους τόμους της Hachette, και είχα να διαλέξω υποχρεωτικά μία από τις 2 συλλογές για τις συγκεκριμένες ιστορίες, θα επέλεγα οπωσδήποτε της Radnet, ειδικά τώρα τελευταία που η Radnet αποδεικνύεται πιο πιστή στην απόδοση των αυθεντικών χρωμάτων, αλλά και λόγω μεγαλύτερων διαστάσεων.

Αν οι ιστορίες του τόμου της Hachette, στη Radnet είναι διαμοιρασμένες  σε 3 τόμους με άλλες ιστορίες, αναγκαστικά θα πάρεις και 2 από τους τόμους της Radnet. Επομένως, αν προτιμήσεις της Ηachette, τις μισές ιστορίες θα τις αγοράσεις διπλές, έτσι κι αλλιώς. Θα πρέπει να αγοράσεις έναν τόμο της Hachette και 2 από τους 3 τόμους της Radnet.


Από Hachette περιμένω κι εγώ τον Κάπταιν Μάρβελ. Αυτόν, σε όσες εκδόσεις και να βγαίνει, θα τον αγοράζω!

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5485
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2022 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

8 ώρες πριν, constantinople είπε:

Εν αναμονή του CAPTAIN MARVEL 1 & 2 (τόμοι 80+81) που έρχονται σύντομα (Σεπτέμβριο)... :mafia:

 

Και θα ανυπομονώ γι'αυτά που θα βγουν τον Δεκέμβριο:

 

86. Nick Fury: Agent of SHIELD Part 1 - Jim Steranko & Stan Lee & Jack Kirby - 1966
87. Nick Fury: Agent of SHIELD Part 2 - Jim Steranko - 1967

 

Περιέχει τα Strange Tales #150–168 & Nick Fury: Agent of S.H.I.E.L.D. #1–5 και καλύπτει όλο το Steranko run που ήταν ότι καλύτερο για τον χαρακτήρα και θα κλείσει το κενό αυτής της σειράς που δεν είναι ανάμεσα στις σειρές που βγάζει η Radnet. :up:

Σιγουρακια για αγορά τα # 80, 81 Life and Death of Captain Marvel part 1 και 2. 

Όσον αφορά τα Nick Fury # 86-87, θα τα τιμήσω, :read:αφού μου τα προτείνεις, αν και δεν μου κάνουν για πολύ υπερηρωικα. :)

Επίσης βλέποντας τη λίστα κυκλοφοριών της Hachette,  αυτά που "έβαλα στο μάτι" είναι τα εξής:

85. The Incredible Hulk: The Monster Unleashed

89. DaredevilMarked For Murder

90. The Amazing Spider-Man - Spider-Man No More

96. Silver Surfer: Origins

102. The Amazing Spider-Man: Death of The Stacys

104. The Avengers: The Korvac Saga

Τα 85 και 90, αν υπάρξει επέκταση της σειράς από τη radnet, θα βγούνε από τη λίστα αγοράς, αφού οι ιστορίες τους θα δημοσιευθούν στους κλασικούς υπερήρωες, και μάλιστα αρκετά σύντομα. 

 

Υ. Γ.  Για τον τόμο 78 (The Invincible Iron Man: The Tragedy and The Triumph), σκέφτομαι να τον αγοράσω, γιατί η radnet, εμάς τους συνδρομητές καλοκαιριατικα, μας άφησε για ένα μήνα χωρίς τεύχος, (Τελευταία παραλαβή 23 Ιουλίου) :( εκτός αν μας προλάβουν οι εξελίξεις. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55431
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

20 min ago , karolos79 said:

Όσον αφορά τα Nick Fury # 86-87, θα τα τιμήσω, :read:αφού μου τα προτείνεις, αν και δεν μου κάνουν για πολύ υπερηρωικα. :)

 

Είναι καλό. Ο Λοχίας... Φουριόζος είχε πάψει να είναι πολεμικό και ήταν πιο πολύ προς James Bond οι περιπέτειες του. Σε κάποια τεύχη συμπρωταγωνιστεί ο Κάπταιν Αμέρικα και σε ένα τεύχος εχθρός είναι ο Dr Doom (στα περισσότερα τεύχη εχθρός είναι η HYDRA).

 

Stan Lee recalled in 2005: There was a very popular television show called The Man from U.N.C.L.E., sort of a James Bond type of thing. And I thought, just for fun, I'm going to bring Sgt. Fury back again. But it's now years later and I'm going to make him a colonel, and I'm going to make him the head of an outfit like U.N.C.L.E., a secret military outfit. So I had to think of a name, and I love names, so I came up with the name S.H.I.E.L.D. … And I think this was Jack's idea, and it was a wonderful idea — they were headquartered in a floating helicarrier, which was like a super-dirigible....

 

Writer-penciller-colorist Jim Steranko began on the feature in Strange Tales #151 (Dec. 1966), initially over Kirby layouts. He quickly became one of comic books' most acclaimed and influential artists. In some of the creative zeniths of the Silver Age, Steranko established the feature as one of comic books' most groundbreaking and innovative.

 

He introduced or popularized in comic books such art movements of the day as psychedelia and op art; built on Kirby's longstanding work in photomontage; and created comic books' first four-page spread. All the while, he spun plots of intense intrigue, barely hidden sensuality, and hi-fi hipness—and supplied his own version of Bond girls, pushing what was allowable under the Comics Code at the time.

 

The 12-page feature ran through Strange Tales #168 (sharing that "split book" with the occult feature "Doctor Strange" each issue), after which it was spun off into its own series, titled Nick Fury, Agent of S.H.I.E.L.D. This ran 15 issues (June 1968–Nov. 1969), followed by three all-reprint issues beginning a year later (Nov. 1970–March 1971). Steranko wrote and drew issues #1–3 and #5, and drew the covers of #1–7.

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13524
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Παρέλαβε κάνεις την συνδρομή για τα επόμενα; Ή είναι ακόμα νωρις :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5485
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2022 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν παρέλαβα ακόμη τους τόμους αν και είχα μια μικρή ελπίδα για σήμερα. :(

Αυτή η δεκαπενθήμερη κυκλοφορία με "σκοτώνει". Δεν παλεύεται. 

Ένα μεγάλο πλεονέκτημα έχει αυτή η έκδοση και για λόγους διακοπών το "έκαψαν" και αυτό. :moutra2:

Ενημερωτικά, οι Ιταλοί συνέχισαν την εβδομαδιαία κυκλοφορία της. 

 

Ελληνικό "Δημόσιο" μου θυμίζει η κατάσταση. :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Έχουμε πάθει στερητικό σύνδρομο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55431
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Οι Ιταλοί λένε ότι θα μπει το Spectacular Spider-Man με κανονικούς τόμους στη σειρά μετά το #300 και για τον έξτρα μηνιαίο τόμο που λέγανε, ότι θα είναι το Spider-Man Team Up.

 

Τρεις τόμοι σειρών του Σπάιντερμαν στη συλλογή με εγγυημένες πωλήσεις! Έπρεπε να το είχαν κάνει από καιρό,

 

Για να δούμε...

 

Αυτοί είναι τώρα στον τόμο 283 κι αυτοί είναι οι αμέσως επόμενοι:

 

1072601904_supereroiclassic2022-09.thumb.jpg.6a062cde59bf1fb32b5f1946c347aade.jpg

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55431
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Έκανα :update: και τη 2η λίστα με τη χρονολογική σειρά (τωρινή και μελλοντική αν συνεχιστεί όπως η Ιταλική έκδοση) όλων των τόμων της συλλογής που έχω κάνει σε αυτό εδώ το θέμα:

 

 

Επίσης διόρθωσα όλες της ημερομηνίες κυκλοφορίας των 60 Ελληνικών τόμων και πρόσθεσα και τους τελευταίους τόμους που έχουν εκδοθεί στην Ιταλία μαζί με τα αμερικάνικα τεύχη που περιέχουν (συν τον αριθμό σελίδων του κάθε τεύχους), μέχρι τον τόμο 286, χωρισμένα σε κύκλους δημοσίευσης όλων των ηρώων:

 

Όπως θα δείτε εκεί, οι Ιταλοί ολοκλήρωσαν αισίως τον 33ο κύκλο, τα τεύχη του οποίου κυμαίνονται στα έτη 1976-1977.

 

:cheers2:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55431
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Πρόσθεσα και ένα νέο κομμάτι στο τέλος του ανωτέρω άρθρου, το οποίο αντιγράφω εδώ προς ευκολία σας:

 

Για να δούμε που βρίσκονται χρονικά οι τίτλοι στον 33ο κύκλο της Ιταλικής έκδοσης:

 

Πρώτοι οι Χ-ΜΕΝ. των οποίων το τεύχος Νο.109 φέρει ημ/νία Φεβρουάριος 1978.

Δεύτερος ο Άιρον Μαν (#106: Ιανουάριος 1978).
Τρίτος ο Θωρ (#260: Ιούνιος 1977).
Τέταρτος ο Κάπταιν Αμέρικα (#206: Φεβρουάριος 1977).
Πέμπτοι οι Εκδικητές (#154: Δεκέμβριος 1976).
Έκτος ο Ατρόμητος (#139: Νοέμβριος 1976).

Έβδομοι οι Υπερασπιστές (#41: Νοέμβριος 1976).

Όγδοος ο Άνθρωπος Αράχνη (#159: Αύγουστος 1976). Τον καθυστέρησαν τα πολλά Annuals και Giant-Size.

Ένατοι οι Τέσσερις Φανταστικοί (#170: Μάιος 1976). Κι αυτοί είχαν πολλά Annuals και Giant-Size.
Δέκατος και... καταϊδρωμένος ο Χουλκ (#198: Απρίλιος 1976). Δεν είχε Annuals αλλά η Panini τον αφήνει πίσω σε κάθε ευκαιρία.
Ενδέκατος ο Δρ Στρέιντζ (#182: Σεπτέμβριος 1969). Όμως επειδή η σειρά του σταματάει, στους επόμενους κύκλους με τα Marvel Premiere θα φτάσει στο 1974.

 

Γενικά οι διαφορές δεν είναι μεγάλες. Οι Χ-ΜΕΝ, Άιρον Μαν και Θωρ είναι μπροστά από τον μέσο όρο και οι 4Φ, Χουλκ & Δρ Στρέιντζ έχουν μείνει πίσω. Στους επόμενους κύκλους αναμένονται ανακατατάξεις καθώς κάποιοι τίτλοι ξεκινούν/σταματούν διμηνιαία κυκλοφορία.

 

Για να σχηματίσουμε όμως άποψη για τη συχνότητα που πρέπει να προχωρήσουν οι τόμοι του κάθε ήρωα μετά τον τόμο #300, ας δούμε πόσα τεύχη εκδόθηκαν στις Η.Π.Α. για κάθε τίτλο (μετά αυτά του 33ου κύκλου που βλέπετε ανωτέρω) μέχρι τον Δεκέμβριο του 1980:

 

Χουλκ (#198: Απρίλιος 1976)..................................Τεύχη μέχρι Δεκέμβριο του 1980: 56 & 4 Annual (60).

Τέσσερις Φανταστικοί (#170: Μάιος 1976)......Τεύχη μέχρι Δεκέμβριο του 1980: 55 & 4 Annual (59).

Δρ Στρέιντζ (#182: Σεπτέμβριος 1969)...............Τεύχη μέχρι Δεκέμβριο του 1980: 56 & 1 Annual (57).

Άνθρωπος Αράχνη (#159: Αύγουστος 1976)..Τεύχη μέχρι Δεκέμβριο του 1980: 52 & 4 Annual (56).

Εκδικητές (#154: Δεκέμβριος 1976).....................Τεύχη μέχρι Δεκέμβριο του 1980: 48 & 3 Annual (51).

Υπερασπιστές (#41: Νοέμβριος 1976)................Τεύχη μέχρι Δεκέμβριο του 1980: 49 & κανένα Annual (49).

Κάπταιν Αμέρικα (#206: Φεβρουάριος 1977)..Τεύχη μέχρι Δεκέμβριο του 1980: 46 & 1 Annual (47).

Θωρ (#260: Ιούνιος 1977)........................................Τεύχη μέχρι Δεκέμβριο του 1980: 42 & 3 Annual (45).

Άιρον Μαν (#106: Ιανουάριος 1978)...................Τεύχη μέχρι Δεκέμβριο του 1980: 35 & κανένα Annual (35).

Χ-ΜΕΝ (#109: Φεβρουάριος 1978).......................Τεύχη μέχρι Δεκέμβριο του 1980: 31 & 2 Annual (33).

Ατρόμητος (#139: Νοέμβριος 1976)....................Τεύχη μέχρι Δεκέμβριο του 1980: 28 & κανένα Annual (28).

 

Βλέπουμε λοιπόν ότι:

Ο Χουλκ έχει μείνει πίσω αλλά όχι πολύ. Αρκεί να βγει ένας επιπλέον τόμος του σε κάποιο κύκλο για να φτάσει στη σωστή σειρά.

Οι 4Φ και ο Σπάιντυ (που δίνουν και το βήμα της σειράς) θα παραμείνουν σε παρόμοια θέση αναμεταξύ τους.

Ο Δρ Στρέιντζ θα... πηδήσει απότομα στο 1974, δύο έτη πριν τους υπόλοιπους και σιγά-σιγά θα τους φτάσει λόγω της διμηνιαίας κυκλοφορίας του.

Εκδικητές. Υπερασπιστές & Κάπταιν Αμέρικα θα παραμείνουν σε παρόμοια θέση αναμεταξύ τους.

Ο Θωρ είναι αρκετά προωθημένος και θα πρέπει να μην δημοσιευθεί τόμος του σε 1 ή 2 κύκλους για να έρθει πιο κοντά στους υπόλοιπους.

Ο Άιρον Μαν και οι Χ-ΜΕΝ προπορεύονται 3 τόμους και θα προπορεύονται σταθερά μέχρι να παραληφθεί κάποιος τόμος τους σε 2 ή 3 κύκλους.

Ο Ατρόμητος γίνεται διμηνιαίος οπότε για να μείνει στη σωστή θέση θα πρέπει σε κάποιους κύκλους επίσης να μη βγουν δικοί του τόμοι.

 

:ego:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

3 ώρες πριν, constantinople είπε:

Πρόσθεσα και ένα νέο κομμάτι στο τέλος του ανωτέρω άρθρου, το οποίο αντιγράφω εδώ προς ευκολία σας:

 

Για να δούμε που βρίσκονται χρονικά οι τίτλοι στον 33ο κύκλο της Ιταλικής έκδοσης:

Τί εννοείς με τον 33ο κύκλο; Από πού ξεκινάει, από πού τελειώνει, πόσο διαρκούν οι υπόλοιποι κύκλοι; Αυτά πάνω κάτω. Αλλά και ως προς τί κύκλος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55431
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Νομίζω ότι ξεκαθάρισα ότι το ανωτέρω ποστ είναι κομμάτι του κυρίου άρθρου μου στο οποίο παραπέμπω.

 

Εκεί απαντούνται όλες οι ερωτήσεις σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23551
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Έφτασεεεεε

IMG20220901115619.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5485
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2022 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Έφτασεεεεε

IMG20220901115619.jpg

 

 

Επιτέλους έφτασε η ώρα να πάρουμε τη "δόση" μας σε υπερηρωικα. :beer: Ευτυχώς που υπήρχε και η Hachette και ξεπεράσαμε το στερητικό σύνδρομο χωρίς σοβαρές επιπλοκές. :confuse:

Άρα αύριο περιμένω ενημέρωση από την courier. :mafia:

 

Υ. Γ Η δεκαπενθήμερη κυκλοφορία της συλλογής τον Αύγουστο, πιθανόν να επιφέρει καθυστέρηση στις εξελίξεις για την επέκταση της. Ίσως περιμένουν στη radnet, να ανακοινώσει, την επέκταση της συλλογής κατά 60 τόμους στη ΔΕΘ, ο ίδιος ο πρωθυπουργός. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ε ρε και να ανακοινωθεί επανέκδοση από το 1 πάλι αντί για επέκταση όπως τα Ζωάκια Παρεάκια και άλλες συλλογές παλαιότερα! Βουντού θα τους κάνετε! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55431
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, MARIELOS said:

Ε ρε και να ανακοινωθεί επανέκδοση από το 1 πάλι αντί για επέκταση όπως τα Ζωάκια Παρεάκια και άλλες συλλογές παλαιότερα! Βουντού θα τους κάνετε! :lol:

 

Βρε που να φας τη γλώσσα σου !!! :NoNo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

10 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Βρε που να φας τη γλώσσα σου !!! 

:PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5485
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2022 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φίλε Kurdy Malloy αν έχεις ανοίξει τους τόμους, ενημέρωσε μας για τα χρώματα. Είναι οκ όπως τα τελευταία τεύχη; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38133
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   75
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  891 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα στο σάιτ ότι η σειρά θα επεκταθεί για 30 ακόμη τομους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6949
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2927 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Βόμβα 30 μεγατόνων !!!

 

Άντε μακάρι να πάμε έως το 300.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55431
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Κι άμα πας στο αρχικό μου ποστ εδώ, θα δεις ποιοι ακριβώς είναι αυτοί οι 30 τόμοι... :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23551
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

22 λεπτά πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Βόμβα 30 μεγατόνων !!!

 

Άντε μακάρι να πάμε έως το 300.

 

 

300 ήθελαν να γράψουν αλλά έγινε τυπογραφικό :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5485
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2022 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

29 λεπτά πριν, Billm είπε:

Είδα στο σάιτ ότι η σειρά θα επεκταθεί για 30 ακόμη τομους

Επιτέλους ανακοινώθηκε η πολυαναμενόμενη επέκταση της σειράς. :dance:

Αν και περίμενα για 60 τόμους, δεν με χαλάει καθόλου. Στο "χέρι" μας (βλ. αγορά όλων των τόμων) είναι να επεκταθεί και άλλο η συλλογή. :mafia:

Τώρα υπάρχει η δυνατότητα  είτε νέων συνδρομών είτε ανανέωσης αυτών που θα ολοκληρωθούν. :clap2:Εύγε radnet. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23674
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   431
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4520 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Eπιτελους ανακοινωθηκε η επεκταση!Τωρα ειμαι πεπεισμενος πως η σειρα θα συνεχιστει και πλεον των 90 τομων.Αφου ξεπεραστηκε ο σκοπελος της πρωιμης,παιδικης,καρτουνιστικης αντιληψης που ειχαν τα κομικς της μαρβελ του πρωτου μισου των 60"s τιποτα δεν θα ανακοψει την πορεια προς τις ιστοριες των 70"s οπου ΟΛΟΙ οι τιτλοι της Μαρβελ βρεθηκαν στο απογειο της δοξας τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13524
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

 

     :party4:               

 

 

  :awesome:                           

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

2 ώρες πριν, constantinople είπε:

Κι άμα πας στο αρχικό μου ποστ εδώ, θα δεις ποιοι ακριβώς είναι αυτοί οι 30 τόμοι... :mafia:

Στην Radnet δουλεύεις; Πώς το γνώριζες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.