Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

57 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Εμένα έφτασε το πρωί το πακέτο... Αλλά δυστυχώς ο τόμος 40 ήταν τόσο στραπατσαρισμένος στο κάτω μέρος που ήταν η χειρότερη κατάσταση τόμου μέσω συνδρομής...

Αμέσως στέλνω μήνυμα για αντικατάσταση και περιμένω απάντηση...

IMG_20220711_105024.jpg

IMG_20220711_105135.jpg

 

Ποοο ντροπή και ξεφτυλα ταυτόχρονα. Πάρτους τηλεφωνο ρε με μηνύματα και εμειλ σώθηκες δε θα βρεις άκρη ποτέ. 

Δηλαδή αυτός που το συσκεύασε είπε οκ ετοιμο το πακέτο του συνδρομητή;;; Δεν πρόσεξε τίποτα περίεργο;;; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Τελικά θα γίνει η αντικατάσταση του τόμου 40. Όπως και του τόμου 26 που είχε κάποιο γδάρσιμο...(θα πρέπει να ήταν από το τυπογραφείο γιατί ήταν καλλιτεχνικό γδάρσιμο...:lol:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

5 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Ποοο ντροπή και ξεφτυλα ταυτόχρονα. Πάρτους τηλεφωνο ρε με μηνύματα και εμειλ σώθηκες δε θα βρεις άκρη ποτέ. 

Δηλαδή αυτός που το συσκεύασε είπε οκ ετοιμο το πακέτο του συνδρομητή;;; Δεν πρόσεξε τίποτα περίεργο;;; 

Βγάζω άκρη σε λίγες ώρες... Αρκεί να στείλω το μήνυμα σε τρεις διαφορετικούς παραλήπτες:

radnet.cc@gmail.com

sales@radnet.gr

store@radnet.gr

 Και νομίζω ότι το πρώτο email απαντάει πιο άμεσα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

12 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Βγάζω άκρη σε λίγες ώρες... Αρκεί να στείλω το μήνυμα σε τρεις διαφορετικούς παραλήπτες:

radnet.cc@gmail.com

sales@radnet.gr

store@radnet.gr

 Και νομίζω ότι το πρώτο email απαντάει πιο άμεσα...

Μια εγώ, 2 φορές εσύ, μετά (σίγουρα) θα συμβεί και σε κάποιον άλλον... Αυτό που με ξενερώνει είναι ότι μπαίνουμε σε τζάμπα διαδικασία για τα αυτονόητα :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  901
  • Reputation:   8682
  • Achievement Points:  999
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πάω στοίχημα ότι στον Daredevil,  το λογότυπο της MARVEL υπάρχει, αλλά δεν το βλέπουμε. Επειδή είναι σε κόκκινο πλαίσιο, θα πήγαν να αλλάξουν κάποιο χρώμα. Και, αντί να ασπρίσουν την περίμετρο του πλαισίου (όπως γινεται στο ιταλικό), θα κοκκίνησαν τα γράμματα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  901
  • Reputation:   8682
  • Achievement Points:  999
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Το ιταλικό λογότυπο για τον... Dear Devil. Νομίζω ότι  το άσπρο περίγραμμα ξεκίνησε από τον 3ο τόμο του, δηλαδή τον 41 της σειράς. Τυχαίο; Όπως και την πρώτη φορά που έπρεπε να γραψουν μαύρο αριθμό σε άσπρο φόντο την πάτησαν πάλι. Φαίνεται πως πάντοτε την πρώτη φορά μιας καινούριας εμφάνισης,  θα κάνουν πατάτα.

Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "MARVEL MARVEL SU ゆ Î DEVIL 26 SERIE CRONOLOGICA DEVIL 27 SERIE CRONOLOGICA SEE FOR YOURSELF!"

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2220
  • Reputation:   22034
  • Achievement Points:  2259
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πλάκα έχει ότι είναι και στο site χωρίς το λογότυπο και μάλιστα και στον τόμο 47 :lol:

image.thumb.png.453bee80dd943854745fb1b3bb17ed4e.png

 

image.thumb.png.19960bcf8b592e3be50cf3091b542334.png

 

https://vintagecomics.gr/Volumes.htm

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34668
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, theforce είπε:

Το ιταλικό λογότυπο για τον... Dear Devil. Νομίζω ότι  το άσπρο περίγραμμα ξεκίνησε από τον 3ο τόμο του, δηλαδή τον 41 της σειράς. Τυχαίο; Όπως και την πρώτη φορά που έπρεπε να γραψουν μαύρο αριθμό σε άσπρο φόντο την πάτησαν πάλι. Φαίνεται πως πάντοτε την πρώτη φορά μιας καινούριας εμφάνισης,  θα κάνουν πατάτα.

Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "MARVEL MARVEL SU ゆ Î DEVIL 26 SERIE CRONOLOGICA DEVIL 27 SERIE CRONOLOGICA SEE FOR YOURSELF!"

Ρε παιδί μου αυτό φαντάστηκα και εγώ. Αλλά η απορία μου είναι άλλη. Κάνει μπαμ. Δεν το είδε κανείς? Δεν βλέπουν αυτά που τυπώνουν? Δεν βλέπουν αυτά που πουλάνε?

 

Επιμέλεια σχολικής εφημερίδας δεκαετίας του 90.

 

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  635
  • Reputation:   4743
  • Achievement Points:  657
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

4 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Στον Daredevil ξεχάσανε το logo της Marvel ;;; :damn:

 

Αντε πάμε πάλι από την αρχή... :collapse:

Απίστευτο! 

Κι έλεγα μέσα μου ότι αφού δεν θέλω να ανοίξω τα τεύχη πριν την ώρα που θα τα διαβάσω, αν κάτι τρέχει μέσα, θα το μάθω από σας κι αν είναι πολύ βαρύ πράγμα τ ' ανοίγω τότε!

Κι ήταν στο εξώφυλλο το θέμα που έπρεπε κανονικά να το δω! :confuse:

Είχα τόση χαρά που τυχαία ήμουν εδώ την ώρα που ήρθε ο κούριερ που κοίταξα μόνον τα βασικά του τόμου, γωνίες, αν είναι ίσιο το τεύχος κλπ σχετικά με το "hardware" των τευχών. 

Έπειτα με χαρά είπα να τα αφήσω να τα ξαναδώ λίγο πιο ήρεμος, αργότερα. 

Το μάτι μου ομολογώ κόλλησε στον Ηρακλή.

Θυμάμαι πεντακάθαρα την φιγούρα του από νεαρός αλλά τίποτε δεν θυμάμαι απ τις ιστορίες του και αδημονώ.

Άρα απ αυτό θα αρχίσω να διαβάζω πάλι Μαρβελ. Είχα κάνει μικρό διάλειμμα ν αλλάξω λίγο στυλ.

Όλα τα άλλα Θωρ τα έχω διαβάσει κι έτσι είμαι οκ να αρχίσω από αυτό με τον Ηρακλή!

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  629
  • Reputation:   3254
  • Achievement Points:  652
  • Days Won:  1
  • With Us For:  911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βρε αχαριστοι, λειπει επιτηδες. Πεφτει στα χερια καποιου που δεν ξερει. Θα κατσει να ψαξει αν ειναι οντως της Marvel, ή αν είναι DC ή κάποια άλλη εταιρεία. Τυράκι είναι για να εξερευνήσουμε και να ανακαλύψουμε την γνώση.

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

  

5 hours ago, ManaLeak13 said:

Στον Daredevil ξεχάσανε το logo της Marvel ;;; :damn:

 

4 hours ago, daredevil21 said:

Ρε radnet, από όλους τους τόμους στον daredevil βρήκες να κάνεις λάθος? Αισθάνομαι ένα μυρμηγκιασμα, και ειμαι 25.. 😂

 

1 hour ago, Manitou said:

Δεν το είδε κανείς? Δεν βλέπουν αυτά που τυπώνουν? Δεν βλέπουν αυτά που πουλάνε?

 

Πουλάκια μου! :groovy:

Δεν μπορείτε να δείτε το λογότυπο της ΜΑΡΒΕΛ και δυσανασχετήσατε; :moutra2: Απογοητευτήκατε;  :sad1:  Αγανακτήσατε; :antekale:

 

Έτσι για να δείτε πως νοιώθει ένας ΤΥΦΛΟΣ υπερήρωας! :ego:

 

Άλλο ένα μάθημα ζωής από τη RADNET! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η κατάσταση είναι για γέλια (για να μην βάλουμε τα κλάματα). Για το ιστορικό να γράψω πως εδώ και μερικές εβδομάδες έχω σταματήσει να παίρνω όλους τους τόμους, και συνεχίζω μόνο με FF, Spiderman, Daredevil. Είχα σκοπό να τα έπαιρνα όλα, όμως η δουλειά είναι τόσο άσχημη που προσωπικά δεν μου κάνει. Τα ήθελα πιο πολύ για βιβλιογραφικές / ιστορικές αναφορές, όμως με τόσα λάθη, είναι δώρο άδωρο, τζάμπα χώρο πιάνουν.

 

Το καλό που κρατάω από όσους τόμους μάζεψα μέχρι στιγμής, είναι πως έμαθα πολλά πράγματα σχετικά με τις πρώτες εμφανίσεις των χαρακτήρων, και έγινα φαν των Fantastic Four, και πλέον καταλαβαίνω απόλυτα όσους λένε πως είναι η καρδιά της Marvel. Κρατάω αυτό σαν θετικό, επειδή τα αρνητικά της έκδοσης τα έχουμε υπεραναλύσει.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5628
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Ποσο ντροπή και ξεφτυλα ταυτόχρονα. Πάρτους τηλεφωνο ρε με μηνύματα και εμειλ σώθηκες δε θα βρεις άκρη ποτέ. 

Δηλαδή αυτός που το συσκεύασε είπε οκ ετοιμο το πακέτο του συνδρομητή;;; Δεν πρόσεξε τίποτα περίεργο;;; 

Το πρόβλημα είναι με τη μεταφορική. Από radnet μπορεί να παραδίδονται σε άριστη κατάσταση, αλλά μέχρι να στα φέρουν σπίτι, η διακίνηση τους είναι καταστροφική. Η συσκευασία είναι μια απλή σακούλα χωρίς προστασία. Το οξύμωρο είναι ότι τα τεύχη του παιδιού της σειράς minipedia είναι συσκευασμένα με αεροπλαστ (ναυλον με φυσαλίδες). Η μία συλλογή κοστίζει 135€ και η άλλη 59€. :moutra2:

 

Υ. Γ.  Όσοι διαμαρτυρονται για τις ράχες, ορίστε φωτογραφία με τους νέους τόμους.

IMG_20220711_212721.thumb.jpg.aae308af3421c23f934355972fc5a556.jpg

Απόλυτη ευθυγράμμιση. :)

Άμεση ανταπόκριση της εταιρείας, στο αίτημα των συνδρομητών. :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Λάθος εταιρια ανελαβε να κουβαλησει το φορτίο για μια απο τις πιο "σωστές" σειρες που διψαει ο κοσμος να κυκλοφορουσε,εδω και δεκαετιες. Δυστυχώς δεν τα καταφερνει. Σε θεμα μεταφρασης (αν εξαιρεσουμε τις διαμαχες των ονοματων) ειναι κατα γενικες γραμμες οκ, χρωματα πολυ ωραια,μεγαλο μεγεθοςκαλο χαρτι,ικανοποιητικά δεν μπορω να πω. Χανει πολυ, αλλά οταν λεω πολυ εννοω ΠΟΛΥ, στο αισθητικο κομματι. Δεν τους νοιαζει τιποτα και καθολου. Εμενα αυτο ειναι που με στεναχωρει. Ακομα και το πιο ασημαντο, η παρουσιαση των τευχων του εκαστοτε τομου ,ειναι και αυτη λαθος! Σπαιντερμαν 15/20. Οχι κυριοι ειναι 15-20. Εως οχι καθετος ! Μιλαμε για χρονικο διαστημα οχι για νομοσχεδιο.

 

Κριμα...Κριμα για μια σειρα που το μελλον της ,παροτι πηγές ισχυριζόταν οτι θα ειχε κριθει και ανακοινωθει στον τομο 40, ειναι ακομα αβεβαιο και μετεωρο.Να εχεις τετοιο υλικο και να ξενερωνεις το κοινο σου, το λες και κατορθωμα. Εχω σταματησει να στεκομαι στα αισθητικα γιατι ειδα δεν προκειται να τους νοιαξει ποτέ τους ομως.Οτι και να λεμε εμεις.Γιατι κανενας τους απο εκει μεσα δεν τα διαβαζει , να κατσει να τα βαλει σε μια ταξη στη βιβλιοθηκη του , να πει στους υπευθυνους "ρε παιδια τι διαδοχικες μαλακίες κανουμε τοσους μηνες" ??" Ρε αυτοι θα επρεπε κανονικα να μας εχουν παρει με τις πετρες!" 

 

Θα συνεχισω να τα αγοραζω,γιατι (περα οτι εχω προπληρωσει συνδρομη μεχρι Νοεμβριο) μαρεσει αυτο που διαβαζω.Θελω να εχω τα θρυλικα πρωτα τευχη των ηρωων του Stan Lee. Άλλα ειναι κριμα να βλεπω φανατικους hardcore συλλεκτες των κομικς να αποχωρουν (εστω και μερικως).:( 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2220
  • Reputation:   22034
  • Achievement Points:  2259
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Λοιπόν έχω μια ιδέα

Κάθε φορά που οι συνδρομητές (γιατί αυτοί πρώτοι έχουν στα χέρια τους τους επόμενους τόμους) εντοπίζουν ένα τρανταχτό λάθος σε κάποιον τόμο, όλοι μας θα στέλνουμε αγανακτισμένα και ίσως υβριστικά mail στα γραφεία της Radnet. Η Radnet από τη μεριά της μετά από λίγες μέρες θα βγάζει ανακοίνωση όπου θα ζητάει συγνώμη και θα υπόσχεται ότι θα ξανά κυκλοφορήσει τον τόμο διορθωμένο και εντελώς δωρεάν πακέτο μαζί με κάποιον επόμενο.

Έτσι με αυτόν τον τρόπο θα έχουμε μια επανέκδοση των τευχών σε άριστη κατάσταση.

 

Οι τόμοι που θεωρώ ότι πρέπει να ξανά τυπωθούν

Νο18 Daredevil (η γραμματοσειρά στη ράχη είναι μαύρη ενώ στα άλλα άσπρη :oops:)

Νο25 Captain America (Λείπει το 25, τραγικό:antekale:)

Νο31 Spider-Man (η γραμματοσειρά στη ράχη είναι άσπρη ενώ στα άλλα είναι μαύρη, απαράδεκτο:confuse:)

Νο34 Avengers (η γραμματοσειρά στη ράχη είναι μαύρη ενώ στα άλλα είναι άσπρη, ασυγχώρητο :moutra2:)

Νο41 Daredevil (λείπει το λογότυπο της Marvel, να μην εκφραστώ καλύτερα :notalk:)

Ας μην βάλω και τους τόμους των Fantastic Four που σε καθένα αλλάζει η γραμματοσειρά στη ράχη, γιατί μετά θα πρέπει η σειρά να εκδοθεί εξ ολοκλήρου από την αρχή.
 

Spoiler


:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα και εσείς δεν σκεφτήκατε ότι για να μην υπάρχει το λογότυπο στον τόμο του Daredevil μάλλον θα φύγει και αυτός από την Marvel όπως ο Μίκυ Μάους από την disney και καλά θα κάνει εδώ που τα λέμε τι θέλετε δηλαδή να τον βάλουν και αυτόν σε καμιά ταινία να χορεύει τσιφτετέλι και να μας δείχνει το "μπαστούνι" του 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4200
  • Reputation:   32920
  • Achievement Points:  4379
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2877 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Άλλα ειναι κριμα να βλεπω φανατικους hardcore συλλεκτες των κομικς να αποχωρουν (εστω και μερικως).

 

Tο έχουμε ξαναπεί.

Η συλλογή δεν απευθύνεται σε φανατικούς hardcore συλλέκτες.

Γι΄αυτό και δεν νοιάζει τη Radnet αν η επιμέλεια είναι άρτια, αν η ράχη δεν είναι ευθυγραμμισμένη, αν η γραμματοσειρά είναι διαφορετική από τόμο σε τόμο κτλ.

Δεν τους νοιάζει, γιατί η σειρά απευθύνεται (κυρίως) σε άτομα που δεν τους νοιάζουν τέτοια.

Aπευθύνεται στο ευρύ κοινό, σε άτομα που έχουν μια υποτυπώδη σχέση με κόμικς ή ακόμα και σε άτομα που δεν έχουν πολύ σχέση με κόμικς, αλλά τους αρέσει το MCU και θέλουν να διαβάσουν τις πρώτες ιστορίες της Marvel.

Απευθύνεται επίσης και σε μικρές ηλικίες. Τον 12χρονο αμφιβάλω αν θα τον πειράξει που η ράχη στον ένα τόμο έχει άσπρα γράμματα και στον άλλο μαύρα ή που ο τόμος λέει μέσα ότι περιλαμβάνει τα τεύχη 15/20 και όχι τα τεύχη 15-20.

Βασικά αμφιβάλω αν θα το προσέξει καν.

Αυτά τα προσέχουμε οι "νέρντουλες" σαν του λόγου μας :lol:

Και απ΄αυτούς δεν ενοχλούμαστε όλοι.

Πχ εγώ προσωπικά που δεν είμαι και τόσο των υπερηρωικών, δεν χαλιέμαι ιδιαίτερα απ΄αυτές τις απροσεξίες.

Να διαβάσω τις ιστορίες μ΄ενδιαφέρει. Στη μετάφραση δεν έχουμε ιδιαίτερα προβλήματα, οπότε είμαι καλυμμένος απ΄τη radnet σ΄αυτά που αποζητώ απ΄τη συλλογή :)

Αν η συλλογή απευθυνόταν σε φανατικούς Μαρβελάκηδες, δεν θα κυκλοφορούσε στα περίπτερα σε τόσο μεγάλο τιράζ. Θα κυκλοφορούσε σε μικρότερο και θα την έβρισκες μόνο σε κομιξάδικα και εξειδικευμένα βιβλιοπωλεία, όπως συμβαίνει με τα περισσότερα υπερηρωικά κόμικς των Anubis και Οξύ :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34668
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ Laz33  συμφωνώ 100%. Έτσι είναι. Εγώ ας πούμε που παίρνω κάποιους λίγους τόμους τους παίρνω για να τους διαβάσω. Όλα αυτά που λέμε δεν με απασχολούν ιδιαίτερα. Όπως προφανώς δεν με απασχολούσαν όταν ήμουν παιδί που διάβαζα κόμικ με το κιλό και που έγραφα καμια φορά τα εξώφυλλα τα έκανα τόμους κλπ. Αυτούς τους ψυχαναγκασμούς δεν τους είχα ποτέ τελικά. Διαβάζω εδώ πιτσιρικάδες που στραβωνουν με το τσακισμένο εξώφυλλο και αισθάνομαι πολύ old fashioned και παλιόγερος. Νομίζω ότι αυτή η συλλογή απευθύνεται σε ευρύ κοινό.

 

Βέβαια για να πούμε και του στραβού το δίκιο τα λάθη που κάνει η radnet αγγίζουν τα όρια του γελοίου και για αυτό και κοροϊδεύουμε. Δηλαδή οκ ετοιμάζουν το τεύχος σε ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα. Τύπωσε ΕΝΑ ρημαδι τεύχος και ριξτου μια ματιά. Δεν λέμε να το διαβάσεις κιόλας (που θα πρεπε) ώστε να διορθώσεις τα μαργαριτάρια μεσα. Αλλά ριξτου μια ματιά. Δες είναι οκ το εξώφυλλο. Τα έχει όλα? Η ράχη? Ξεφυλισε το. Είναι όλα στη θέση τους? Μήπως έχουμε (λέμε τώρα) κανένα τεύχος διπλό? Δέκα λεπτά δουλειά. Ας μην το διαβάσει κανείς. Μια ματιά όμως τη χρειάζεται. Εγώ κάνω κάθε μέρα επιστολές και τις κοιτάω μια μια πέντε φορές πριν τις στείλω. Δεν είναι τόσο δύσκολο να ρίξουν μια ματιά. 

 

Καλά εγώ και εσύ και κάποιος που έχει δει τις ταινίες και λέει "ας πάρω μωρέ και κανένα τεύχος να δω πως ήταν τότε". Υπάρχουν όμως άνθρωποι εδώ που περίμεναν αυτή τη συλλογή σαν μάνα εξ ουρανού και ξενερώνουν άσχημα με όλα αυτά.  Και είναι πέντε λεπτά δουλειά. Άιντε δέκα με το ζόρι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2220
  • Reputation:   22034
  • Achievement Points:  2259
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Θα συμφωνήσω με τους @ Laz33 και @ Manitou .

Παρόλα που είμαι φαν του υπέρ ηρωικού δεν κολλάω σε τέτοια θέματα. Φυσικά και θέλω να είναι σε πολύ καλή κατάσταση το κάθε τεύχος, αλλά αν υπάρχουν ατέλειες όπως αυτές της Radnet, δεν με ενοχλούν, ίσα ίσα μου αρέσει και κάπως, δίνουν μια πρωτοτυπία στο τεύχος μια ιδιαιτερότητα, το κάνουν μοναδικό. Για αυτό και τα διακωμωδώ όλα αυτά.

 

Η πίεση που έχει η εταιρία για να βγάλει κάθε εβδομάδα και νέο τόμο είναι μεγάλη και έτσι γίνονται λάθη.

Ποια εκδοτική πλέον στη χώρα μας έχει εβδομαδιαία κυκλοφορία σε κόμικ;; Μόνο η Καθημερινή. Που αυτή το Μίκυ Μάους σίγουρα το έχει ετοιμάσει μήνες πριν άρα έχει άπλετο χρόνο. Άσε που έχει απλοποιήσει τόσο πολύ τις εκδόσεις της που δεν γίνεται να κάνει τέτοια λάθη. Σου πετάει ένα ξερό τεύχος χωρίς πολλά πολλά και ξεμπέρδεψε.

Και βέβαια δεν συγκρίνεται η εκδοτική εμπειρία και πορεία της μίας με της άλλης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34668
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ hudson  για μένα η σημερινή εποχή  χαρακτηρίζεται από τα εξής:

 

α) Πολλούς (όχι όλους) απαιτητικούς και γκρινιάρηδες πελάτες. Κάποιες φορές λογικά (πληρώνω ακριβά θέλω καλή ποιότητα) κάποιες φορές παράλογα (θέλω τα πάντα όλα τέλεια και αν γίνεται και τσάμπα).

β) Έλλειψη από μεράκι από τη μεριά των εκδοτών (όχι όλων). Πολλές εκδοτικές προσπάθειες της χώρας είναι γεμάτες καλές προθέσεις και άδειες από μεράκι. Χαρακτηριστικότερα παραδείγματα αυτή εδώ η συλλογή και η εγκυκλοπαίδεια του Σκάρπα.

γ) Έλλειψη κατανόησης και αντίληψης των νόμων και του εύρους της αγοράς ΚΑΙ από τους πελάτες ΚΑΙ από τους εκδότες. Για αυτό και πολλές εκδοτικές προσπάθειες πάνε άκλαυτες για αυτό και πολλές εκδοτικές προσπάθειες βγαίνουν φτηνιάρικες για αυτό και πολλοί πελάτες μένουν με ημιτελείς σειρές.

 

Το ότι συνεχίζουν και βγαίνουν σε τέτοια πληθώρα κόμικ στην Ελλάδα με γνώμονα τα τρία παραπάνω είναι μια μεγάλη νίκη του χώρου.

Θέλει περισσότερη αγάπη ο χώρος και από τους πελάτες και από τους εκδότες.

 

Προσωπικές μου απόψεις φυσικά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πραγματικά τι να πω... 2/3 παραλαβές και υπάρχει πρόβλημα :(

 

Δεν το χουν οι Έλληνες με τις συνδρομές, δεν το χουν... 

 

 

Τους ρώτησα κιόλας γιατί δεν βάζετε bubbles για προστασία μου λέει δεν χρειάζεται. Λέω συνομιλώ και με άλλους συνδρομητές έχουν το ίδιο πρόβλημα, μου είπανε "ε δεν παρουσιάζεται και τόσο συχνά".

Έχω πουλήσει και αγοράσει ένα σωρό κομιξ. Καμία μα καμία φορά δεν υπηρξε θέμα από καμιά πλευρά. Ερασιτέχνες στις πωλήσεις και το κανουμε σωστά. Επαγγελματίες και το κάνουν λάθος. Μάλιστα.. 

 

Αλλαγή λοιπόν για ακόμα μία φορά.. Δύσκολα να ανανεώσω συνδρομη. Ναι μεν μου τα αλλάζουν χωρίς δεύτερη σκέψη , αλλά δεν μπορώ να παίζω κάθε φορά αυτό το παιχνιδάκι. 

 

 

IMG_20220712_102215.jpg

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Και εγώ ο βλακας που νόμιζα ότι θα διάβαζα το 1ο Annual του Thor. Πάλι καλά μας διαφωτίζει ο editor ότι πρόκειται για το journey into mystery 1. Το προηγούμενο τεύχος τελείωσε στο journey into mystery 120, οποτε ναι, τα νούμερα σωστά βγαίνουν, αυτο είναι που ακολουθεί με βάση τη λογική  :lol:

 

Ιστορικοί έπρεπε να γίνουν, όχι εκδότες, να γεμίσουν τα βιβλία όλο ανακρίβειες για τις μελλοντικές γενιες.  :hit:

 

 

 

 

IMG_20220712_115316.jpg

IMG_20220712_115326.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4200
  • Reputation:   32920
  • Achievement Points:  4379
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2877 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Aπορία, μιας και ξεκίνησα να διαβάζω τον 36ο τόμο (τον 7ο του Spider-Man δηλαδή).

Περιέχει το 2ο Annual, το οποίο όπως γράφει στο εξώφυλλο είναι 72 σελίδων.

Για ποιο λόγο έχουν μπει μόνο οι 20; :thinking: Μόνο η κεντρική ιστορία με τον Dr. Strange δηλαδή (η οποία παρεμπιπτόντως μ΄άρεσε, ήταν πολύ διαφορετική απ΄τις υπόλοιπες).

Απ΄ό,τι βλέπω στο Annual υπάρχουν άλλες 3 ιστορίες (μία 14 σελίδων με τίτλο "Freak! Public Menace", μία 10 σελίδων με τίτλο "Spider-Man Vs. The Chameleon!" και μία 21 σελίδων με τίτλο "Marked For Destruction By Doctor Doom!".

Αυτές γιατί δεν μπήκαν; :thinking:

Μη βιαστείτε να πείτε radnet είναι αυτή.

Και στην ιταλική έκδοση το ίδιο συνέβη.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  754
  • Reputation:   7163
  • Achievement Points:  768
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2952 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αγαπητέ φίλε Λαζ

 

Κατά την συνηθισμένη πρακτική της εποχής στα annual οι περισσότερες ιστορίες ήταν ανατυπώσεις αγαπημένων ιστοριών.

 

Για παράδειγμα  το  "Spider-Man Vs. The Chameleon! είναι η ανατύπωση της ιστορίας του πρώτου τεύχους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Σωστά δεν μπήκαν γιατί τις υπόλοιπες τις έχουμε ήδη :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Γι' αυτά που συζητήθηκαν προηγουμένως. Θεωρώ η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Ναι μεν, είναι ανούσιο κάθε τρεις και λίγο να επισημαίνουμε το παραμικρό λάθος της συλλογής της radnet, λες και δεν έχει συμβεί ποτέ πουθενά αλλού (πχ η έλλειψη ευθυγράμμισης στις ράχες μεταξύ των τόμων συμβαίνει σε ένα βαθμό ακόμα και στην hachette...για να μη μιλήσουμε για εκδόσεις της Μαμούθ που έχει διαφορετικό μέγεθος κάθε τεύχος ή ας πούμε στο τελευταίο Ιζνογκούντ που από 27 πράσινα τεύχη έβγαλε ξαφνικά ένα με..λευκή ράχη. Αντίστοιχα με επιμέλειες κλπ. Το τελευταίο Ιζνογκούντ άνετα περνούσε για ξεπέτα έκδοση radnet).

 

Λογικό είναι όμως όταν αυτά γίνονται συστηματικά εδώ και 40 τόμους, να αποπνέει μια αδιαφορία το όλο εγχείρημα. 

Σωστά λέει ο Laz ότι η συλλογή αυτή φαίνεται ότι δεν απευθύνεται σε συλλέκτες. Αλλά αυτό όχι λόγω του πρωτότυπου υλικού, αλλά λόγω της αδιαφορίας της εκδοτικής. Εκείνοι με τις κινήσεις τους έχουν αποξενώσει τους συλλέκτες από μια καθαρά συλλεκτική έκδοση που μπορούσε να 'ναι κόσμημα για τις βιβλιοθήκες όλων και αν είχε την στοιχειώδη επιμέλεια να λειτουργεί σαν εγκυκλοπαίδεια της Marvel που σήμερα έχει τεράστια δημοφιλία λόγω των ταινιών. Τώρα αν είναι ευχαριστημένοι στην radnet το κοινό τους να 'ναι κυριως όσοι δεν καίγονται για Marvel και αγοράζουν επιλεκτικά καθώς δεν χαλιούνται με την προχειρότητά τους, τι να πω. Εκείνοι ξέρουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5842
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  928 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ ως απλός αναγνώστης χωρίς να είμαι φαν της Marvel παρα μονο του Spiderman, αγόρασα όλα τα Spiderman και επιλεκτικά
κάποια τεύχη απο τους άλλους ήρωες.
Υπήρχαν στιγμές που απόλαυσα πολύ την ανάγνωση κάποιων ιστοριών και γενικότερα έχω μια συμπάθεια στη συλλογή.
 
Αλλά ρε συ Radnet υπάρχουν άνθρωποι που σου δίνουν κοντά στα 500 ευρώ για 60 τόμους!!
Λίγο σοβαρότητα δεν βλάπτει.
 
Η έκδοση πολύ μέτρια για τα γούστα μου,τα χρώματα μία έτσι μία αλλιώς, εξώφυλλα μέτρια, κακή επιμέλεια, άσχετα άρθρα και κακογραμμένα,
κατι κακόγουστα ψευτομηνύματα αναγνωστών, άσχετες σελίδες με πιξελιασμένους τους ήρωες, λάθη στο σάιτ - στα τεύχη - στις ράχες κλπ
Σορρυ απ'τους φαν του είδους αλλά και οι ιστορίες αντικειμενικά οι περισσότερες είναι κάτω του μετρίου απλά γουστάρουμε για την
ιστορικότητα και το ''τριπάρισμα'' της εποχής που μεταδίδει.
 
Αυτό που θέλω να πώ (και το είχα πει και παλιότερα) είναι οτι τα 7 και τώρα 8 ευρώ για κάθε τόμο είναι πολλά για αυτό που προσφέρει η συλλογή.
Υπάρχουν τόσες και τόσες επιλογές με αυτά τα χρήματα, θα έπρεπε το προιόν να είναι πιο ελκυστικό σαν τελικό αποτέλεσμα!
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Καλά πολλά πολλά δε τα λες. Οταν αγοράζεις πχ το Ιζνογκουντ με 5.80. Η ένα ΤενΤεν 6.30.. Στην Radnet τουλαχιστον αγοράζεις όγκο σελίδων. Από τις ιστορίες είμαι 100% ικανοποιημένος, γιαυτό εξάλλου ακόμα συνεχίζω. 

 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ σε όλα , δεν νοιώθω καλό vibe που λέμε στο χωριό μου ότι η συλλογή θα κρατήσει για πολύ ακόμα. Ηδη άρχισα και εγώ να κουραζομαι, ειδικά μετά το σημερινό με ξανά χτυπημένους τομους, δεν μπορούμε να παίζουμε ανά 15μερες το ίδιο παιχνιδακι. Έχουμε τοσες άλλες δουλειές να ασχοληθουμε, δεν γινεται κάθε τρις και  λίγο να αναλονωμαστε "η Radnet αυτό, η Radnet εκείνο". Κάπου κούρασε, εμένα προσωπικά σίγουρα, δεν ξέρω για σας τους υπόλοιπους. 

Πραγματικά πρώτη φορά που έχω τόμο στα χέρια μου αδιάβαστο και δεν με κάνει κέφι να τον διαβάσω. Ψέματα, έπιασα τον Thor το μεσημέρι με - ας το πούμε - όρεξη, είδα την ανακρίβεια με το Annual στην περιγραφή και μπήκα να σχολιάσω αντί να διαβάσω την ιστορία... Δείγμα ότι κάτι πάει σωστά μια φορά δε το λες. 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4200
  • Reputation:   32920
  • Achievement Points:  4379
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2877 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ Guts  συμφωνώ σε όλα εκτός του σημείου που λες ότι αντικειμενικά οι περισσότερες ιστορίες είναι κάτω του μετρίου.

Σε άλλους ήρωες δεν ξέρω τι ισχύει, αλλά στον Spider-Man τουλάχιστον (που έχω σαφή άποψη μιας και τα΄χω πάρει όλα) θεωρώ οι ιστορίες είναι άνω του μέσου όρου και καλύτερες απ΄τις περισσότερες σύγχρονες.

Έχω την αίσθηση ότι το ίδιο ισχύει και στους FF. Αλλά μιας κι έχω διαβάσει μόνο έναν τόμο (ή δύο αν βάλουμε και το Coming of Galactus της Hachette) δεν μπορώ να είμαι απόλυτος :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

10 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Έχω την αίσθηση ότι το ίδιο ισχύει και στους FF. Αλλά μιας κι έχω διαβάσει μόνο έναν τόμο (ή δύο αν βάλουμε και το Coming of Galactus της Hachette) δεν μπορώ να είμαι απόλυτος 

 

Ως εδώ που έχουμε φτάσει είναι Spidey=FF >Ironman και μετά όλα τα υπόλοιπα. Καθαρά προσωπική άποψη δικιά μού. Αν έπρεπε να κοψω κάτι αύριο θα ήταν ο Thor και οι Avengers αποκλειστικά με βάση ότι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, μην παρεξηγηθώ. Αν έπρεπε να συνεχίσω μόνο με 3, είναι εύκολα αυτοί που ανέφερα με μπαλαντέρ τους ΧΜΕΝ (που δεν διαβάσαμε ακόμα). 

 

Σπάιντερ-Μαν και 4Φ ήμουν (όντας παντελώς άσχετος με μαρβελ) πολύ σίγουρος ότι θα αξίζουν τα λεφτά τους. Οι υπόλοιποι με κέρδισαν σταθερά στην πορεία. 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.