Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21930
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εμένα η απορία μου είναι άλλη:

Τον τόμο 37 όταν ξανά βγει με τον τόμο 60, θα τον ανεβάσουμε πάλι εδώ στο site (σαν Β' έκδοση, ας πούμε) ή όχι;;;:thinking::lol:

 

Θέλω μια επίσημη απάντηση από τους υπεύθυνους του φόρουμ, παρακαλώ!! :lol:

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, hudson είπε:

Εμένα η απορία μου είναι άλλη:

Τον τόμο 37 όταν ξανά βγει με τον τόμο 60, θα τον ανεβάσουμε πάλι εδώ στο site (σαν Β' έκδοση, ας πούμε) ή όχι;;;:thinking::lol:

 

Θέλω μια επίσημη απάντηση από τους υπεύθυνους του φόρουμ, παρακαλώ!! :lol:

Θα το προσθέσουν ως δώρο με τον τόμο 60...:lol:

Κανονικά και όσοι κάνουν συνδρομή πρέπει να "ανεβάσουν" στην βάση το δωράκι...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Εντάξει παιδιά τελικά μου ήρθε η παραγγελία μαζί με το δωράκι... Πάντως από την τελευταία φορά που τους είχα κάνει παρατήρηση ότι κάποιοι τόμοι ήταν σε κακοί κατάσταση, αυτή την φορά ήταν άψογοι! Και μάλιστα οι τόμοι 25-37 ήταν τόσοι καλά κλεισμένοι που όταν τους άνοιγα με το ψαλίδι φοβόμουν μην τους καταστρέψω εγώ... Και ακόμη μου ήρθαν οι τόμοι 38 και 39 σε άλλο πακέτο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  235
  • Reputation:   2231
  • Achievement Points:  285
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1847 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εμένα χτες αργά το βράδυ μου έτυχε άλλο ...πάω στο περίπτερο και παίρνω τον τόμος της hactete και τον τόμο της radnet...

17 παρά 2 λεπτά μου λέει ο περιπτεράς ...εκεί δεν σας κρύβω, σαν άλλος τελευταίος πειρασμός είπα μέσα μου πάρτα και μην πεις τίποτα ... Τελικά του δείχνω τον τόμο του καπτεν και τον ενημερώνω ότι έχουν αλλάξει την τιμή ... πλήρωσα κανονικα 18 παρα 2 λεπτά ...

Άραγε και το τόμο του Σπάιντερμαν την προηγούμενη βδομάδα να τον έδωσε 6.99 ο συγκεκριμένος ; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  629
  • Reputation:   3254
  • Achievement Points:  652
  • Days Won:  1
  • With Us For:  908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 min ago , Lelis said:

Άραγε και το τόμο του Σπάιντερμαν την προηγούμενη βδομάδα να τον έδωσε 6.99 ο συγκεκριμένος ; 

 

Ο δικός μου έψαχνε την τιμή και έλεγε ταυτόχρονα "6,99 θυμάμαι αλλά να το δω να είμαι και σίγουρος". Όχι μόνο πλήρωσα κανονικά, του είπα και που να βρει την τιμή να την ελέγξει χαχαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

@ constantinople  Συμφωνω και επαυξανω ! Το λαθος τους ειναι κοστοβορο και το διορθωνουν με τον καλυτερο τροπο. Το να μην το κυκλοφορουσαν χθες καθολου δωρο-αδωρον γιατι ο τομος ηδη εχει εκτυπωθει. Oποτε σου λεει οτι βγαλουμε, οποιος ενημερωθηκε ας μην το παρει. Η χασουρα εγινε ας την μειωσουμε στο μεγαλυτερο δυνατο σημειο. Θεμιτο.

 

Λιγο μου ξυνισε οτι θα τον βαλουν δωρο στον #60. Να ναι το τελος της σειρας και σου λεει lets go out with a bang ? :thinking: Ελπιζω πως οχι. Ριχνουν και λιγο τους συνδρομητες ετσι, αλλα οκ. Ο συνδρομητης θα το παρει μελλοντικα με συνδρομη ή απο περιπτερο.

 

Παντως πολυ κραξιμο εχει πεσει, αν και πρωτεργατης δεν θα συμφωνησω αυτη τη φορα. Οτι εγινε εγινε. Ειλικρινα πιο πολυ με ενοχλουν τα απαραδεκτα λαθη επιμελειας και οι λαθος μεταφρασεις ονοματων ,παρα αυτο που ειναι το πιο χοντρο απο ολα.

 

Στα των ιστοριων - γιατι κανεις μας δεν σταθηκε μεχρι στιγμης- οι ιστοριες με τους 3 Sleepers εξαιρετικες! Τις διαβασα το προηγουμενο ΣΚ αλλα δεν σχολιασα κατι για να μην σποιλαρω. Γενικοτερα και οι 9 ιστοριες του τομου ειναι σουπερ:clap2:

 

Χαλαρωστε και απολαυστε τα λαθη της Radnet. Αμα πεσει μαχαιρι στη σειρα , τι θα χουμε να κραζουμε εχμ... μαζευουμε μετα ;;

Τα ΛΛ/Αστεριξ που βγαινουν 1 τη σεζον; Ή τις σαπιλες τις Καθημερινης με ιστοριες ουτε για 6χρονα; Τροφη για σκεψη :)

Στηριξη οσο μπορει ο καθενας, να πανε καλα ωστε να φτασουμε τουλαχιστον μεχρι τα 70's.Να παρουμε μια γευση τι εστι Marvel και εμεις οι αμυητοι στο υπερηρωικο. Μπαινουμε στο 1966 στους επομενους τομους. 

Τα λαθη θα ειναι παροντα σε καθε τομο, ισως ηρθε η ωρα να το παρουμε αποφαση ... 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Εντάξει παιδιά τελικά μου ήρθε η παραγγελία μαζί με το δωράκι... Πάντως από την τελευταία φορά που τους είχα κάνει παρατήρηση ότι κάποιοι τόμοι ήταν σε κακοί κατάσταση, αυτή την φορά ήταν άψογοι! Και μάλιστα οι τόμοι 25-37 ήταν τόσοι καλά κλεισμένοι που όταν τους άνοιγα με το ψαλίδι φοβόμουν μην τους καταστρέψω εγώ... Και ακόμη μου ήρθαν οι τόμοι 38 και 39 σε άλλο πακέτο!

 

Για να δουμε αν και η δικια μου παρατηρηση θα πιασει τοπο :pray:. Θα γνωριζω απο Δευτερα Τριτη.

Τους συνδρομητες δεν τους συμφερει να μην τους εχουν στα οπα οπα:godfather:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5264
  • Reputation:   56194
  • Achievement Points:  5436
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

2 min ago , ManaLeak13 said:

Στα των ιστοριων - γιατι κανεις μας δεν σταθηκε μεχρι στιγμης- οι ιστοριες με τους 3 Sleepers εξαιρετικες .Τις διαβασα το προηγουμενο ΣΚ αλλα δεν σχολιασα κατι για να μην σποιλαρω! Γενικοτερα και οι 9 ιστοριες του τομου ειναι σουπερ:clap2:

 

Αυτό ακριβώς. Ο τόμος αξίζει να αγοραστεί και να διαβαστεί ακόμη και με το λάθος που έχει. 

 

Και μπράβο τους που είπαν από τώρα το τρόπο διόρθωσης. Εάν ήταν πραγματικά παραδόπιστοι όπως ισχυρίζονται κάποιοι, θα το έλεγαν την άλλη Παρασκευή ώστε να μη χάσουν αγοραστές. Τώρα μας δίνουν την επιλογή να διαλέξουμε αν θα τον αγοράσουμε ή όχι. Ας το εκτιμήσουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34605
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

36 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

@ constantinople Ή τις σαπιλες τις Καθημερινης με ιστοριες ουτε για 6χρονα; Τροφη για σκεψη :)

 

Η καθημερινή ανέλαβε τα Ντίσνεϋ εν μέσω κρίσης το 2014 που κανείς δεν τολμούσε να κάνει τίποτα και έκτοτε έχει εκδόσεις όλη τη βιβλιοθηκη Καρλ Μπαρκς 41 τόμους από τη βιβλιοθήκη Σκάρπα 418 Μίκυ Μαους κοντά στα 100 Κόμιξ 100 Ντόναλντ και 100 Σούπερ Μίκυ χωρίς να χάσουν ούτε μια Παρασκευή. Επανέφερε τα κόμικ περιπτέρου στη χώρα μετά από παύση ενός έτους και έδωσε ώθηση στη πολύ καλή εποχή που ζούμε τωρα. Χώρια από τα λάθη που κάνουν στις επιλογές των ιστοριών και που τα αναλύουμε σε άλλα μέρη τέτοια λάθη σε εκτυπωση δεν έχουν κάνει ποτε. Και μιλάμε για 800 τεύχη εεε. Επισης πολλές από τις χιλιάδες ιστορίες που εχουν δημοσιευτει σε αυτά τα τεύχη είναι σεναριακα και σχεδιαστικά πολύ ανώτερες από τον Daredevil που σκαρφαλώνει στη σκεπή να ακούσει τους παλμούς όλων των κατοίκων της Νέας Υόρκης ώστε να βρει χωρίς να βλέπει που είναι ο εχθρός από τους χτύπους της καρδιάς του που άκουσε μια φορά πριν από δύο μέρες. Φυσικά υπάρχουν και πατάτες. Αυτά για το κομματάκι υπερβολικό σου σχόλιο σχετικά με τα Ντίσνεϋ της καθημερινής. 

  • Like 12
  • Ουδέτερο 1
  • Respect 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αναφέρομαι στις ιστορίες της νέας γενιάς. Προφανώς ο Μπαρκς είναι μοναδικός σε αυτό που έκανε, γιαυτό κατέχει τη θέση που έχει στο πάνθεον των δημιουργών.

Στις νέες ιταλοδανεζολλανδικες ιστορίες που αναφερομαι, για μένα τουλάχιστον, δε διαβάζονται. Βασικά ούτε για 6χρονα είναι. Είναι για τα σκουπίδια. Ειδικά το Κομιξ σαν περιοδικό είναι του πεταματου. Όχι 3.50 ευρώ ούτε 0.35 δεν θα δινα. Εννοείται ο Daredevil είναι ανώτερος σαν ανάγνωσμα. 

Βέβαια γούστα είναι αυτά. Ο καθένας με αυτά που τον ευχαριστούν. 

 

Δεν ξέρω άμα η Καθημερινή απασχολεί πολύ παραπάνω προσωπικό ώστε τα τεύχη να βγαίνουν άριστα στο θέμα επιμέλειας, αλλά η αλήθεια είναι ότι τέτοια λάθη σαν της Radnet ούτε η πιο ερασιτεχνική εκδοτική δεν τα κάνει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, ManaLeak13 είπε:

 

Για να δουμε αν και η δικια μου παρατηρηση θα πιασει τοπο :pray:. Θα γνωριζω απο Δευτερα Τριτη.

Τους συνδρομητες δεν τους συμφερει να μην τους εχουν στα οπα οπα:godfather:

Τί εννοείς; Ποιά παρατήρηση;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

18 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Τί εννοείς; Ποιά παρατήρηση;

 

36 37 μου ειχαν ερθει χτυπημενοι και τους ζητησα να μου τα αλλαξουν. Παρατηρηση εννοω συσταση, να προσεχουν τι καταστασεις στελνουν. Τωρα αμα εισακουστηκα, θα φανει. Αν και κραταω μια επιφυλαξη , θελω να ειμαι αισιοδοξος.

Για τον 37 η αληθεια ειναι δεν με νοιαζει πλεον, θα τον κρατησω σφραγισμενο. Τον 35 που επισης ζητησα αλλαγη (γιατι ειχε διπλωμενες σελιδες στο εσωτερικο) μαζι με τον 36 με ενδιαφερει πολυ να δω τι θα αντικρισω.

 

:havefun: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  898
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  996
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5739 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Δεν υπάρχει ζήτημα στη σειρά εκτύπωσης των τόμων. Οι Βραζιλιάνοι και οι Πορτογάλοι ακολουθούν δική τους σειρά κυκλοφορίας. Αν η Radnet ήθελε, μπορούσε να κυκλοφορησει ολόκληρο τον επόμενο τόμο του Καπ όχι στο 48 αλλά στο 55πχ. Η ιστορία θα ειχε προστεθεί ως πρώτη στον επόμενο τόμο και η χρονολογική σειρά θα παρέμενε άψογη. Στις σειρές του εξωτερικού υπάρχουν διαφοροποιήσεις όσον αφορά τα άρθρα και τα εξώφυλλα-οπισθόφυλλα. Επίσης, σε εμάς δεν υπάρχει η στηλη αλληλογραφίας, με 2 ή και 3 χαμένες σελίδες που τυπώνονται ουσιαστικά κενές. Τωρα, αν έχουν συμβόλαιο που να λέει ότι ο κάθε τόμος, με όποια σειρά ή έξτρα κι αν κυκλοφορήσει πρέπει να έχει τυπωμένες ακριβώς τις ίδιες ιστορίες με το ιταλικό χωρίς την παραμικρή εξαίρεση, δεν το γνωρίζω. Πάντως, ειδικα σε αυτην την περίπτωση, αν ειχαν προσθέσει την ιστορία του Καπ στον αμέσως επόμενο τόμο ως εξτρα δεκασέλιδο, και πάλι η σειρά θα ηταν τέλεια όσον αφορά το χρονολογικό κομμάτι. 

Προσωπικά, δεν μπορώ να συγκρίνω τη σειρά των κλασικών υπερηρώων με την κατάντια του Κόμιξ. Το Κόμιξ της Καθημερινής ξεκινησε ως κατι πρωτοποριακό, καλύτερο και πιο τολμηρό από αυτό που παρέλαβε (μιλάω για τα τελευταια τευχη της πρώτης περιόδου), με απίστευτες ιστορίες και εξαιτίας κάποιων φανατικών αναγνωστών που φώναζαν πολύ, κατηντησε στη σημερινη του μορφή. Δεν θα ειχα πρόβλημα αν εξέδιδε ιστορίες που θα ηταν μεν μέτριες αλλά με κάποια ιστορική αξία. Οι κλασικοι υπερηρωες δημοσιεύουν ΟΛΕΣ τις ιστορίες του Daredevil. Η ιστορική και συλλεκτική τους αξία δεν συγκρίνεται με τις ιστορίες της Καθημερινής, ακόμη κι αν σεναριακά ο Daredevil κατεβει ακόμη χαμηλότερα σεναριακά.  Αν γινόταν επιλογή, σιγουρα θα ήταν και συλλεκτικές και καλύτερες ιστορίες.

 

Για μένα, μια πολύ σημαντική στιγμή για να κρινω το επίπεδο της σειράς θα ειναι ο επόμενος τόμος. Θα έχει μια σειρά ιστοριών των 4Φ που κυκλοφόρησε και η Hachette. 38 τόμους μετά, θα συγκρίνω για πρώτη φορά σε μεγάλη κλίμακα τις 2 εκδόσεις των υπερηρώων. Δεν εχω αγοράσει τον τομο της Hachette με τα πρώτα τευχη καθε υπερηρωα. Όμως ετσι κι αλλιώς η σύγκριση θα γινόταν με μια σειρά που ακόμη ήταν στο ξεκίνημα. Τωρα η σειρά έχει ωριμάσει. Αναμένω να δω πώς θα σταθεί απέναντι στην έκδοση της Hachette.

Σκεφτόμουν να αγόραζα έτσι κι αλλιώς τον τόμο 37 για να επικροτήσω, στηρίζοντας οικονομικά, την απόφαση της Radnet για επανεκτύπωση του τόμου. Όμως, δεν μπορώ να πληρώσω χωρίς άλλο λόγο 8 εξτρα ευρώ για να διαβάζω ονόματα όπως Ρεντ Σκαλ "Ενοικιάζεται Κρανίο" (Rent Skull) και οι "3 παντόφλες" (3 σλίπερς). Θα περιμένω τον τόμο 60.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5264
  • Reputation:   56194
  • Achievement Points:  5436
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

3 hours ago, karolos79 said:

Επίσης όταν μια κυκλοφορία είναι εβδομαδιαία και τα έντυπα έρχονται από το εξωτερικό, οι χρόνοι είναι ανελαστικοι.

 

Φίλε Κάρολε μήπως ξέρεις σε ποια χώρα τα τυπώνουν;

 

Κάποιοι εδώ μέσα λέγανε για Ρουμανία και Τουρκία. Ένας άλλος φίλος μου είχε πει ότι τους τόμους που είχε παραγγείλει του τους έστειλαν από Πάτρα, οπότε έλεγε ότι μάλλον έρχονται με το πλοίο της γραμμής από Ιταλία.

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  633
  • Reputation:   4734
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

2 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Ρε παιδιά ήμαρτον. Έγινε ένα σοβαρό λάθος και το επανορθώνουν με τον καλύτερο τρόπο, την επανέκδοση του τόμου.

Με τον καλύτερο τρόπο για σένα και για μένα που τα πήραμε και θα τα πάρουμε όλα όπως είπες.

Αλλά για την μεγάλη μάζα που αγοράζει στο περίπτερο και είναι η κινητήρια δύναμη των πωλήσεων είναι εκτός από η πιο ακριβή λύση και η χειρότερη για μένα, αυτοκαταστροφική θα έλεγα. 

Βλέπω στον κύκλο μου,  πολύ αρνητικές επιπτώσεις με διάθεση εγκατάλειψης και αυτό με στενοχωρεί μιας και επιθυμώ την επέκταση της σειράς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5264
  • Reputation:   56194
  • Achievement Points:  5436
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

33 min ago , theforce said:

Σκεφτόμουν να αγόραζα έτσι κι αλλιώς τον τόμο 37 για να επικροτήσω, στηρίζοντας οικονομικά, την απόφαση της Radnet για επανεκτύπωση του τόμου. Όμως, δεν μπορώ να πληρώσω χωρίς άλλο λόγο 8 εξτρα ευρώ για να διαβάζω ονόματα όπως Ρεντ Σκαλ "Ενοικιάζεται Κρανίο" (Rent Skull) και οι "3 παντόφλες" (3 σλίπερς). Θα περιμένω τον τόμο 60.

 

Φαντάζομαι ή ένσταση σου είναι στο ότι δεν γράφουν τον Red Skull "Κόκκινο Κρανίο"; Το λέω επειδή με Ελληνικούς χαρακτήρες και το Red γράφεται "ρεντ", οπότε που είναι το λάθος. Πάντως σε αυτό τον νέο τόμο βλέπω τον Red Skull γραμμένο κυρίως ως "Κόκκινο Κρανίο".

 

Επίσης παρομοίως και το sleepers και το slippers με Ελληνικούς χαρακτήρες σλίπερς γράφεται. Φαντάζομαι ότι κάποιος μπορεί να το θεωρήσει ως ένα απλό όνομα εκτός αν ξέρει αγγλικά που θα καταλάβει τη σωστή ερμηνεία όπως θα την καταλάβαινε και σε μια πρόταση που θα άκουγε προφορικά από έναν Άγγλο.

 

Αλλά έχεις δίκιο ότι τους σλίπερς θα έπρεπε να τους πουν στα Ελληνικά "υπνωτισμένους". :(

 

Δηλαδή κύριοι μεταφραστές της Radnet, τι σας ακούγεται καλύτερα:

 

Ο ΣΛΙΠΕΡ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ! => Ο ΥΠΝΩΤΙΣΜΕΝΟΣ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ!

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΕΙΣ ΣΛΙΠΕΡΣ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ... => ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΕΙΣ ΥΠΝΩΤΙΣΜΕΝΟΙ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ...

ΟΠΟΥ ΒΑΔΙΖΕΙ Ο ΣΛΙΠΕΡ! => ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΕΙ Ο ΥΠΝΩΤΙΣΜΕΝΟΣ!

Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΣΛΙΠΕΡ! => Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΥΠΝΩΤΙΣΜΕΝΟΣ!

 

Μια συμβουλή. Κάθε συννεφάκι με κείμενο που γράφετε μετά να το προφέρετε φωναχτά. Αν ακούγεται φυσικό στα αυτιά σας το κρατάτε, αν ακούγεται παράξενο το αλλάζετε μέχρι να σας ακούγεται εντάξει. Η ελληνική είναι τόσο πλούσια γλώσσα που είναι κρίμα να αφήνουμε λέξεις αμετάφραστες,

 

Φίλε The Force εγώ θα σου πρότεινα να τον πάρεις τον τόμο (εκτός αν έχεις οικονομικό πρόβλημα). Και τα χρώματα είναι πολύ ωραία και οι ιστορίες. Και όταν ξαναβγεί με το Νο.60 κάποιον νεαρό συγγενή/φίλο θα βρεις να δώσεις τον παλαιό, που μπορεί να γνωρίσει και τα Μάρβελ κόμιξ μέσα απ'αυτή σου την πράξη...

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34605
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ theforce  το κόμιξ είναι ένα περιοδικό με δέκα ιστορίες τον μήνα. Η καθημερινή εκδίδει το Μίκυ Μαους με 20-30 νέες ιταλικές ιστορίες το μήνα που οι περισσότερες είναι πολύ καλές. Επίσης εκδίδει το περιοδικό Ντόναλντ και το περιοδικό Σούπερ Μίκυ με αρκετά καλό περιεχόμενο. Τέλος έχει εκδόσει 80 κλασικούς τόμους με υπέροχες ιστορίες Μπαρκς και Σκάρπα. Τα ξαναγράφω όπως βλέπεις γιατί δεν έγινα κατανοητός. 

Στο όνομα του Κόμιξ τσουβαλιαζετε τα πάντα όλα. Αποτελεί το 9% των ιστοριών που έχει εκδόσει η καθημερινή. Ξεκολλατε πια με το Κόμιξ. Ξεπεράστε το. Ένα γαμοπεριοδικό ειναι. 

Προσωπικά εγώ τίμησα και τα υπερηρωικα ενώ διαβάζω κυριως Ντίσνεϋ και BD αλλά και άλλα πολλά είδη. Δεν διαβάζω μάνγκα. Όπως και δεν διάβαζα υπερηρωικα πριν από 3 χρονια. Δεν έγραψα πουθενά όμως "τι αηδιες για πεντάχρονα διαβάζετε". Προσβάλει όλους εδώ μέσα που διαβάζουν αυτά τα κομικ. Πως να το κάνουμε τωρα. Και έφερα το παράδειγμα του daredevil για να δείξω ότι αν θες να βρεις χαζό σενάριο ο δρόμος είναι λαμπρός. @ theforce  εκτιμώ πολύ αυτά που γράφεις και με στεναχωρεί που δεν έπιασες το ύφος του μηνύματος μου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5264
  • Reputation:   56194
  • Achievement Points:  5436
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Φίλε Μανιτού η Καθημερινή έχει κάνει τεράστια δουλειά στο να μένουν τα κόμικ ζωντανά. Τα Μίκυ Μάους τα διαβάζουν και εξάχρονα, οπότε δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα να βγαίνουν ιστορίες για όλα τα πληθυσμιακά γκρουπ. Αυτοί οι εκδότες που επιμένουν στην κυκλοφορία των κόμικ στην Ελλάδα αξίζουν όλοι τον σεβασμό μας, πέρα από τα μικρολάθη που πάντα θα υπάρχουν γιατί άνθρωποι είμαστε.

 

Για να μην πω ότι άμα τα Μίκυ Μάους που βγαίνουν τα απολαμβάνουν περισσότερο οι μεγάλοι από τα μικρά παιδιά, τότε μάλλον κάτι λάθος γίνεται!

 

Προσωπικά δε διαβάζω πια Ντίσνευ, άλλα πάντα θα έχουν μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου ως η πρώτη μου επαφή με τον κόσμο των κόμικς. 

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

47 λεπτά πριν, theforce είπε:

Όμως, δεν μπορώ να πληρώσω χωρίς άλλο λόγο 8 εξτρα ευρώ για να διαβάζω ονόματα όπως Ρεντ Σκαλ "Ενοικιάζεται Κρανίο" (Rent Skull) και οι "3 παντόφλες" (3 σλίπερς). Θα περιμένω τον τόμο 60.

 

Eλα ομως που πουθενα μεσα στον τομο δεν αναφερθηκε ως Ρεντ Σκαλ αλλά ως Κοκκινο Κρανιο! Ενω στον προηγουμενο (#25) αν θυμαμαι καλα παντου γραφθηκε Ρεντ Σκαλ.

Εμενα,οπως το χω ξαναπει, δεν με ενοχλει.Ουτε το Σκαλ ουτε ο Σλιπερ,ουτε το οτιδηποτερ. Με ενοχλει η ασυνεπεια στις μεταφρασεις. Το ΣΓΟΥΟΡΝΤΣΜΑΝ στους Avengers (#34) αν το γραφαν σωστα ως ΣΟΡΝΤΣΜΑΝ επισης δεν θα γκρινιαζα (οπως ειχα πραξει).

 

Ενα πιτσιρικι ομως που δεν ξερει αγγλικα ή γενικοτερα αμα εχει πληρη αγνοια απο μαρβελ , χανει το μπουσουλα τι διαβαζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  898
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  996
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5739 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μόλις τώρα, ManaLeak13 είπε:

 

Eλα ομως που πουθενα μεσα στον τομο δεν αναφερθηκε ως Ρεντ Σκαλ αλλά ως Κοκκινο Κρανιο! Ενω στον προηγουμενο (#25) αν θυμαμαι καλα παντου γραφθηκε Ρεντ Σκαλ.

Εμενα,οπως το χω ξαναπει, δεν με ενοχλει.Ουτε το Σκαλ ουτε ο Σλιπερ,ουτε το οτιδηποτερ. Με ενοχλει η ασυνεπεια στις μεταφρασεις. Το ΣΓΟΥΟΡΝΤΣΜΑΝ στους Avengers (#34) αν το γραφαν σωστα ως ΣΟΡΝΤΣΜΑΝ επισης δεν θα γκρινιαζα (οπως ειχα πραξει).

 

Ενα πιτσιρικι ομως που δεν ξερει αγγλικα ή γενικοτερα αμα εχει πληρη αγνοια απο μαρβελ , χανει το μπουσουλα τι διαβαζει.

 

Με παρέσυρε το εξώφυλλο που γράφει Ρεντ Σκαλ.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5264
  • Reputation:   56194
  • Achievement Points:  5436
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Just now, ManaLeak13 said:

Eλα ομως που πουθενα μεσα στον τομο δεν αναφερθηκε ως Ρεντ Σκαλ αλλά ως Κοκκινο Κρανιο! Ενω στον προηγουμενο (#25) αν θυμαμαι καλα παντου γραφθηκε Ρεντ Σκαλ.

 

Οπότε φίλε TheForce και μόνο που εισακούστηκε το παράπονο σου και αλλάξανε το Red Skull σε Kόκκινο Κρανίο πρέπει να πάρεις τον τόμο!! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34605
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Φίλε Μανιτού η Καθημερινή έχει κάνει τεράστια δουλειά στο να μένουν τα κόμικ ζωντανά. Τα Μίκυ Μάους τα διαβάζουν και εξάχρονα, οπότε δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα να βγαίνουν ιστορίες για όλα τα πληθυσμιακά γκρουπ. Αυτοί οι εκδότες που επιμένουν στην κυκλοφορία των κόμικ στην Ελλάδα αξίζουν όλοι τον σεβασμό μας, πέρα από τα μικρολάθη που πάντα θα υπάρχουν γιατί άνθρωποι είμαστε.

 

Για να μην πω ότι άμα τα Μίκυ Μάους που βγαίνουν τα απολαμβάνουν περισσότερο οι μεγάλοι από τα μικρά παιδιά, τότε μάλλον κάτι λάθος γίνεται!

 

Προσωπικά δε διαβάζω πια Ντίσνευ, άλλα πάντα θα έχουν μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου ως η πρώτη μου επαφή με τον κόσμο των κόμικς. 

 

 

Αν ξεπεράσουμε το σκόπελο ότι τα εξαχρονα ακόμα πάνε νήπιο και δεν ξέρουν να διαβάζουν τα περισσότερα  ναι συμφωνώ ότι τα Ντίσνεϋ έχουν ιστορίες και για πιο μικρούς πράγμα που είναι σωστό και θεμιτό όπως σωστά λες. Επίσης είναι αλήθεια ότι οι μεγάλοι πλέον απολαμβάνουν πιο πολύ τα Μίκυ Μαους από τους μικρούς και η Ιταλική σχολή έχει ξεκάθαρο προσανατολισμό σε εμάς με αρκετά πιο σύνθετες ιστορίες. Αυτό είναι λογικό γιατί η νέα γενιά δεν είναι τόσο του εντυπου και οι κύριοι αναγνώστες των Ντίσνεϋ είναι οι μεγαλύτεροι. Αν δεις τι κυκλοφορεί στην Ιταλία θα πάθεις πλάκα. Διασκευές κλασικών θεμάτων σύγχρονες πολύπλοκες ιστορίες delouxe εκδόσεις και άλλα ωραία. Δεν είναι όπως ήταν και σίγουρα δεν είναι "σκουπίδια για εξαχρονα"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5264
  • Reputation:   56194
  • Achievement Points:  5436
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 min ago , Manitou said:

 

Αν ξεπεράσουμε το σκόπελο ότι τα εξαχρονα ακόμα πάνε νήπιο και δεν ξέρουν να διαβάζουν τα περισσότερα  ναι συμφωνώ ότι τα Ντίσνεϋ έχουν ιστορίες και για πιο μικρούς πράγμα που είναι σωστό και θεμιτό όπως σωστά λες.

 

Εγώ στα παιδιά μου από τεσσάρων χρονών τους διάβαζα Μίκυ Μάους!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5264
  • Reputation:   56194
  • Achievement Points:  5436
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εν τω μεταξύ... είμαι ο μόνος που πρόσεξε ότι οι δύο ίδιες ιστορίες του Κάπταιν Αμέρικα που περιέχει ο τόμος έχουν διαφορές στη μετάφραση;

 

20220618_154619.thumb.jpg.20c32e61f8aab6c2ed313c89300d2f61.jpg => 20220618_154558.thumb.jpg.b222199ecedb59c225bd307a4e5f247e.jpg

 

Να δεις που τους πήρε στο λαιμό του ο φίλος TheForce με τις απαιτήσεις του για μετάφραση των ξένων ονομάτων !!

 

Και στο τέλος δεν θα πάρει και τον τόμο! :ego:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14139
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

5 λεπτά πριν, Manitou είπε:

 

Αν ξεπεράσουμε το σκόπελο ότι τα εξαχρονα ακόμα πάνε νήπιο και δεν ξέρουν να διαβάζουν τα περισσότερα  ναι συμφωνώ ότι τα Ντίσνεϋ έχουν ιστορίες και για πιο μικρούς πράγμα που είναι σωστό και θεμιτό όπως σωστά λες. Επίσης είναι αλήθεια ότι οι μεγάλοι πλέον απολαμβάνουν πιο πολύ τα Μίκυ Μαους από τους μικρούς και η Ιταλική σχολή έχει ξεκάθαρο προσανατολισμό σε εμάς με αρκετά πιο σύνθετες ιστορίες. Αυτό είναι λογικό γιατί η νέα γενιά δεν είναι τόσο του εντυπου και οι κύριοι αναγνώστες των Ντίσνεϋ είναι οι μεγαλύτεροι. Αν δεις τι κυκλοφορεί στην Ιταλία θα πάθεις πλάκα. Διασκευές κλασικών θεμάτων σύγχρονες πολύπλοκες ιστορίες delouxe εκδόσεις και άλλα ωραία. Δεν είναι όπως ήταν και σίγουρα δεν είναι "σκουπίδια για εξαχρονα"

Πάντως, αν και προσωπικά χαίρομαι που έχουμε πιο πολύπλοκες ιστορίες να διαβάζουμε( μια που μου έρχεται στο μυαλό είναι" Ο νταής του νταή" ) λυπάμαι που τα μικρότερα παιδιά δεν ασχολούνται γιατί όπως και να το κάνουμε, το κύριο κοινό των Disney περιοδικών, πρέπει να είναι τα παιδιά από πέντε έως δώδεκα χρονών( προσοχή, δεν λέω ότι από εκεί και πέρα είναι λάθος ένας μεγαλύτερος να διαβάζει αυτά τα περιοδικά, όμως ότι σε εκείνη την συγκεκριμένη ομάδα πρέπει να στοχεύουν ιδιαίτερα οι εκδότες ούτως ώστε να εξασφαλίσουν τους μελλοντικούς τους αναγνώστες). Στην Ιταλία, είναι πολύ τυχεροί οι αγοραστές των συγκεκριμένων περιοδικών, επειδή απ'όσο καταλαβαίνω, οι εκδότες φροντίζουν και τους μεγαλύτερους ηλικιακά αναγνώστες, με ώριμες ιστορίες και πολυτελείς εκδόσεις, αλλά και του νεώτερους με δωράκια παιχνιδάκια και φυσικά όμορφες ιστορίες. Αντίθετα στην Ελλάδα αν και η Καθημερινή έχει κάνει δουλειά, πιστεύω πως απλώς αντιγράφει τη δομή και τις ιστορίες από τους Ιταλούς αλλά όχι την ψυχή των δικών τους εκδόσεων. 

Υ.Γ. Συγγνώμη για το off topic!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  898
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  996
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5739 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

15 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Εν τω μεταξύ... είμαι ο μόνος που πρόσεξε ότι οι δύο ίδιες ιστορίες του Κάπταιν Αμέρικα που περιέχει ο τόμος έχουν διαφορές στη μετάφραση;

 

20220618_154619.thumb.jpg.20c32e61f8aab6c2ed313c89300d2f61.jpg => 20220618_154558.thumb.jpg.b222199ecedb59c225bd307a4e5f247e.jpg

 

Να δεις που τους πήρε στο λαιμό του ο φίλος TheForce με τις απαιτήσεις του για μετάφραση των ξένων ονομάτων !!

 

Και στο τέλος δεν θα πάρει και τον τόμο! :ego:

Ωχ, και το μετέφρασαν και με τους 2 τρόπους που επιθυμώ! Είτε μετάφραση είτε αυτούσιο το ξένο όνομα! Τι να κάνω τώρα;;;; :pray: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Bασικα το SHIELD ναι μεν μεταφραζεται ΑΣΠΙΔΑ , ομως ειναι αρχικα της οργανωσης. Ειναι ορθολογικό να μεταφραστει ;:thinking:

Νομιζω πρεπει να μενει στα αγγλικα ως εχει. Με τις τελειες ενδιαμεσα. Οποτε ειμαι υπερ της 1ης σελιδας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5264
  • Reputation:   56194
  • Achievement Points:  5436
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εμ, σου λέει αν μεταφράσουμε το όνομα θα διαμαρτύρεται ο Manaleak. Αν το αφήσουμε όπως έχει θα διαμαρτύρεται ο TheForce. Βάλτο και με τους δυο τρόπους να τελειώνουμε! :iron:

 

Ο τόμος εξελίσσεται σε καρα-συλλεκτική περίπτωση! Διαβάζετε το version της ιστορίας με τη μετάφραση που προτιμάτε κατά περίπτωση! :)

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  898
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  996
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5739 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Εγώ δεν θέλω να μου το γράψουν ΣΙΛΝΤ. Οτιδήποτε άλλο, δεκτόν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34605
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

41 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Εγώ στα παιδιά μου από τεσσάρων χρονών τους διάβαζα Μίκυ Μάους!

Ναι καλέ και εγώ το ίδιο. Εννοουσα ότι δεν διαβάζουν από μόνα τους. Παρόλο που στα νήπια πια προσπαθούν. Άντε ένας διαχειριστής ας μεταφέρει αυτά τα off topic στη κουβεντουλα να μην χαλάει αυτό το topic. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.