Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Λοιπόν... τελείωσα την ανάγνωση του νέου τόμου του Θωρ (#4) και περιέργως μια από τις ιστορίες που περιέχει δεν μου πολυάρεσε: αυτή με τον Δρ Στρέιντζ. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το πως ενσωματώθηκε ο χαρακτήρας του Δρ Στρέιντζ στην ιστορία ή αν έχει να κάνει γενικά με το θέμα της ιστορίας ή αν φταίει το προσωπικό μου γούστο και η ιστορία είναι καλή. Όποιος διαβάσει τον τόμο ας πει την άποψη του... :thinking:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13512
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εμενα φιλε @ constantinople  μου αρεσαν εξισου ολες. Καπως ετσι τον ειχαν εισαγει και στο FF#27. Πιο πολυ μου αρεσε το #107 με τον Grey Gargoyle. Ο Cobra και ο Mr Hyde καπως δεν μου κανουν για super villains. Καπου εχω χασει το νοημα γιατι τα χουν με τον Thor.Οκ τους εχει ξεφτυλισει τοσες φορες, γιατι δεν πανε παρακατω στη ζωη τους ? :thinking::lol:

 

Βεβαια η μεγαλυτερη εντυπωση ηταν οτι επιβιωσα βλεποντας Μαγκνετο και διαβαζοντας Μαγκνιτο χωρις να νευριασω ! Προσωπικη εξελιξη για μενα !

Λιγο παραπανω με χαλασε αυτο το ΜΠΑΛΝΤΕΡ , νταξι αμα διαβαζει αυτη η ΚυραΜελινα το ball μπαλ και το wall γουάλ στην καθημερινοτητα της , τι να πω...

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  58
  • Reputation:   334
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1607 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Μιας και γενικά έχει υπάρξει μεγάλη συζήτηση γύρω από τα λάθη, ήθελα να πω κι εγώ το "παράπονο" μου, το οποίο είναι σαφώς χαζό αλλά γυρνάει στο μυαλό μου. :D

 

Έχουμε δει να γίνονται αλλαγές σε λάθος εξώφυλλα πριν αυτά κυκλοφορήσουν, τι συμβαίνει και αυτό το καταραμένο "εποποιϊα" στο εξώφυλλο μένει ίδιο;;:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5731
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Μετά απο περίπου 25 χρόνια έπιασα ξανά στα χέρια μου κόμικ του Thor! :)
Ο ήρωας και ο ''κόσμος''του έχουν πολύ ενδιαφέρον, οι ιστορίες και τα σενάρια που σχετίζονται με την θεική φύση του Thor (Ασγκαρντ, Όντιν, Λόκυ κλπ)
είναι απολαυστικά και διασκεδαστικά..
Απ'την άλλη όπως και στους άλλους ήρωες(εκτός του Spiderman) παρατηρώ μια ''έλλειψη'' έμπνευσης όσον αφορά τους χαρακτήρες και τους εχθρούς.
Το μοτίβο είναι επαναλαμβανόμενο, ο γιατρός - δικηγόρος - επιστήμονας - επιχειρηματίας που φλερτάρει με την όμορφη βοηθό - γραμματέα του
και κάθε φορά αντιμετωπίζει ενα νέο υπερ εχθρό.
 
Είχα πεί οτι θα πάρω σίγουρα έστω έναν τόμο του Thor και στον συγκεκριμένο μου άρεσαν αρκετά όλες οι ''Ιστορίες της Άσγκαρντ''
και γενικά βρήκα απολαυστικές - διασκεδαστικές τις βασικές ιστορίες.
Παρόλα αυτά θα ήθελα κάτι παραπάνω για να με πείσει να πάρω και άλλο τόμο του ήρωα... αλλά ίσως του δώσω άλλη μια ευκαιρία.:thinking:
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ο καινούριος τόμος των... Αβέντζερς είναι τρανή αποδειξη ότι υπάρχει πλήρης απουσία συνεννόησης μεταξύ των μεταφραστών.

Στον προτελευταίο τόμο του Θωρ, στο εξώφυλλο διαβάζαμε "Η Γόησσα και ο Εκτελεστής". Μέσα στον ίδιο τόμο διαβάζαμε "Η Γόησσα και ο Δήμιος". Και σήμερα στους... Αβέντζερς διαβάζω "Η Εντσάντρες και ο Εξεκιούσιονερ". Δηλαδή, για όνομα!!!!
 

Πριν λίγες μέρες είχα ενθουσιαστεί με τον μεταφραστή του Θωρ. Αν και είναι αυτός που καθιέρωσε το Αβέντζερς αντί για Εκδικητές, και είχε ξεκινήσει κι αυτός με την πολιτική "όλα τα ονόματα αμετάφραστα", στην πορεία μάς έδωσε τη Μαύρη Χήρα, τον Μανδαρίνο και τον Γερακομάτη. Κυρίως όμως, μας έδωσε τη Γόησσα και τον Δήμιο. Εκεί που περίμενα να διαβάσω Εντσάντρες και Εξεκιούσονερ και να ξενερώσω τελείως, διάβασα μια μετάφραση, ειδικά για τον Executioner, που την βρηκα άψογη, παρόλο που τόσα χρόνια είχα συνηθίσει το "Εκτελεστής". Όχι μόνο το ξένο όνομα μεταφράστηκε στα ελληνικά, αλλά αποδόθηκε με ακόμη καλύτερο τρόπο από αυτόν που είχαμε συνηθίσει τόσα χρόνια. Διαβάζα επιτέλους τον Executioner με τον ίδιο τρόπο που τον διάβαζε ο Αμερικάνος αναγνώστης.

Γενικά έβλεπα μια τάση να μεταφράζονται κάποια βασικά ονόματα, που στα ελληνικά ακούγονται πολύ καλύτερα.

Τελικά, σήμερα δεν απέφυγα το μοιραίο. Η μεταφράστρια, πιστή στο δόγμα "τα πάντα όλα αμετάφραστα", μας έδωσε την Εντσάντρες (Entsandress ή Edsundress) και τον Εξεκιούσιονερ (Exekiousioner).
Και δεν σταμάτησε εκεί. Επανέφερε τον Μανταριν , συνέχισε με Μπλακ Νάιτ, και ολοκλήρωσε το χτύπημα με τον Ρεϊντιοάκτιβ-Μαν ή Ρεϊντιο-Ακτιβ Μαν (ούτε η ίδια δεν είχε αποφασίσει πού να βάζει την παύλα). Κερασάκι στην τούρτα το ορθογραφικό των Αβντζερς.
Ούτε για τον Wonder Man είχα απαίτηση να βρεθεί ελληνικό όνομα, ούτε για τον Immortus. Τα προτιμώ κιόλας αμετάφραστα. Αλλά αυτό που διάβασα σήμερα, για τα δικά μου κριτήρια, το βρήκα τραγικό.
Όσο για το "Αβέντζερς Ενωθείτε", δυστυχώς έφτασε η ώρα να το διαβάσουμε κι αυτό... Πάει το "Εκδικητές, Ενωθείτε"... Να ζήσουμε να το θυμόμαστε.

 

Για μένα, ο σημερινός τόμος ήταν πισωγύρισμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

E, καλά έχω πια συνηθίσει η μετάφραση να εξαρτάται από το πως σηκώθηκε το πρωί ο μεταφραστής (αν και μπορεί η μετάφραση αυτού του τόμου να είχε γίνει προγενέστερα από του Θωρ).

 

Αυτό που εμένα μου άρεσε πολύ είναι που βλέπουμε πράγματα που συνέβησαν στις σειρές των Θωρ και Άιρον Μαν να επηρεάζουν τους Εκδικητές. Εχθροί του Άιρον Μαν και του Θωρ εμφανίζονται εδώ (αλλά και του Giant Man του οποίου το περιοδικό δεν έχουμε οπότε μόνο από δω μπορούμε να πάρουμε γεύση) ενώ π.χ. ο Άιρον Μαν καλείται να λογοδοτήσει επειδή τον είχαν καλέσει οι Avengers και δεν ήρθε (τότε που σε ένα τεύχος του Άιρον Μαν κάτι είχε πάθει η καρδιά του και δεν μπορούσε να βγάλει τη στολή).

 

Εμείς που αναγκαζόμασταν να διαβάζουμε στον Καμπανά τις διάφορες σειρές της Μάρβελ με διαφορά πολλών χρόνων την μία από την άλλη ιστορία του κάθε ήρωα που είχε μέσα το ίδιο τεύχος του περιοδικού, τώρα διαβάζουμε τα πάντα με σωστή χρονολογική σειρά και είναι σαν να προστέθηκε μια έξτρα διάσταση!

 

Επειδή είναι τόσο ωραίο να συμβαίνει κάτι στο περιοδικό του Θωρ ή του Άιρον Μαν και να το βλέπεις μετά να επηρεάζει την ιστορία των Εκδικητών ή να συμβαίνει κάτι στον Σπάιντερμαν και να βλέπεις να επηρεάζεται ο Θωρ στο δικό του περιοδικό κλπ κλπ. Αυτά τα συμβάντα που όλο και θα πληθαίνουν από δω και πέρα μεγαλώνουν το σύμπαν της Μάρβελ και μας κάνουν να νιώθουμε το σύνολο του, που πραγματικά είναι μεγαλύτερο από το άθροισμα των επί μέρους σειρών που το απαρτίζουν!

 

Γι'αυτό και στην Ιταλία οι πρώτοι τόμοι της σειράς έχουν εξαντληθεί και σιγά-σιγά εξαντλούνται και οι επόμενοι και οι Ιταλοί αναγκάζονται να τους αγοράζουν από δημοπρασίες πολύ υπερτιμημένους... Η πραγματική εμπειρία του τι θα πει Μάρβελ είναι εδώ! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13512
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

To νεο λογοτυπο των Αuengers στην περιγραφη των εξωφυλλων δεν βλεπω να σχολιαζει κανεις :thinking:

 

:lol::lol:

 

1 ώρα πριν, theforce είπε:

Εντσάντρες (Entsandress ή Edsundress) και τον Εξεκιούσιονερ (Exekiousioner).

 

Γουατ ??? 

 

50 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Εμείς που αναγκαζόμασταν να διαβάζουμε στον Καμπανά τις διάφορες σειρές της Μάρβελ με διαφορά πολλών χρόνων την μία από την άλλη ιστορία του κάθε ήρωα που είχε μέσα το ίδιο τεύχος του περιοδικού, τώρα διαβάζουμε τα πάντα με σωστή χρονολογική σειρά και είναι σαν να προστέθηκε μια έξτρα διάσταση!

Ο Καμπανας πλεον ειναι μισο αιωνα πριν, νομιζω πρεπει να τον αφησουν οι παλιοι αναγνωστες πισω. Η οποιαδηποτε συγκριση ειναι πια ατοπη. Το λεω γιατι παρατηρω μια μονιμη συγκριση ορισμενων τοτε με τωρα. 

 

Αλλες εποχες,αλλες γνωσεις,αλλο επιπεδο του κοινου,αλλα μηχανηματα εκτυπωσης,αλλα δικαιωματα... 

 

 

50 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Γι'αυτό και στην Ιταλία οι πρώτοι τόμοι της σειράς έχουν εξαντληθεί και σιγά-σιγά εξαντλούνται και οι επόμενοι και οι Ιταλοί αναγκάζονται να τους αγοράζουν από δημοπρασίες πολύ υπερτιμημένους... Η πραγματική εμπειρία του τι θα πει Μάρβελ είναι εδώ!

Καθε βδομαδα παω την ιδια ωρα στο ιδιο περιπτερο, εβρισκα 4-5 αντιτυπα και διαλεγα το καλυτερο. Σημερα ειχε μολις 2.

Ή πουληθηκαν ταχιστα ή μειωσε η διανομη το τιραζ. Ας ελπισουμε το πρωτο.:pray:

Παντως απο τους τομους 18 κ 19 υπηρχαν ακομα 2 εκαστος...

 

Ο μονος δεδομενος για εξαντληση θεωρω τον Spider-man, για μενα πρεπει να αυξηθει το τιραζ στον συγκεκριμενο

ηρωα !

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  54

2 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Γουατ ???
 

 

Η ελληνική προφορά του "Εντσάντρες" δεν ειναι συγκεκριμένη. Ο καθένας την προφέρει με τον τρόπο του. Διάλεξα δυο περιπτώσεις. Μια που προφέρεται Εν-τσαν-ντρες και που αντιστοιχεί στο Entsandress και μια που προφέρεται Εντ-σαν-ντρες και που αντιστοιχεί στο Edsundress (ή Endsundress, Τελοσηλιοσφόρεμα). Υπάρχουν κι άλλες περιπτώσεις, όπως πχ η πιο βαριά και μάγκικη προφορά εντς-άντρες, Edsadress. Υπάρχει και η κλασική και πιο αριστοκρατική Εν-τσάν-τρες που αντιστοιχεί στο Entsantress. Κοινό σημείο των αγγλικών αποδόσεων είναι ότι όλες είναι ακαταλαβίστικες και ανύπαρκτες. Αλλά είναι ονόματα που αποδίδουν τις διάφορες ελληνικές προφορές.
Το ίδιο και για τον Εξεκιούσιονερ (αν και εδώ δίνεται σημασία της μεταφράστριας στη λεπτομέρεια, το γιώτα μετά το σίγμα). Γι αυτό λοιπόν θεώρησα ότι το αντίστοιχο αγγλικό όνομα που αποδίδει την προφορά του ελληνικού με σημασία στη λεπτομέρεια, είναι το Exekiousioner.


Τα πολυσύλλαβα ονόματα στα ελληνικά είναι τουλάχιστον αστεία με ονόματα γλωσσοδέτες.

Ο Εξεκιούσιονερ, η Εντσάντρες, ο Ρεϊντιοάκτιβ-μαν (πάλι σημασία στη λεπτομέρεια, μην τυχόν και τον προφέρει κανείς ρεντιοάκτιβ), ο Πέιστ-Ποτ Πιτ, νομίζω ότι ξεπερνάνε κάποια όρια.

Προτιμώ τα Τσακατσούκας και Μαύρος Πητ.

 

Τον Executioner το έχουμε διαβάσει στον τόμο του Θωρ ως Δήμιο και την Enchantress ως Γόησσα. Ύπάρχει κάποιος που προτιμά να διαβάζει Εξεκιούσιονερ και Εντσάντρες αντί για Δήμιος και Γόησσα; Κρίμα κιόλας, γιατί η μεταφράστρια της... Εντσαντρες είχε βρει μια ακόμα πιο καλή απόδοση του ονόματος: Πλανεύτρα. Εκεί δηλαδή που οι Αμερικάνοι διαβάζουν Enchantress και Executioner, εμείς θα μπορούσαμε να διαβάζαμε Πλανεύτρα και Δήμιος, ότι πλησιέστερο στο αυθεντικό κείμενο, αλλά καταλήγουμε να διαβάζουμε Εντσαντρες και Εξεκιουσιονερ. Έχουμε μια έκδοση με τις δυο καλύτερες αποδόσεις των 2 χαρακτήρων στα ελληνικά χρονικά των κόμικς και καταλήγουμε να διαβάζουμε ακαταλαβίστικα, στην ίδια έκδοση. Πολύ κρίμα!
Για να διαβάζαμε όμως τις ελληνικές αποδόσεις, θα έπρεπε οι μεταφραστές να είχαν ίδια τακτική μετάφρασης και να συνεννοούνταν μεταξύ τους.

Το πρόβλημα λοιπόν με τα ονόματα δεν είναι η αστειότητα των... ελληνοποιήσεων. Αυτό είναι το σύμπτωμα. Το πρόβλημα είναι η έλλειψη επικοινωνίας και συντονισμού μεταξύ των συντελεστών.
Από τους ίδιους συντελεστές θα μπορούσαμε να είχαμε ό,τι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει ποτέ στην Ελλάδα από Μάρβελ: Όλες οι ιστορίες από την αρχή με χρονολογική σειρά που δίνει απίστευτη συνοχή, με μια ροή ιστοριών που κρατά το ενδιαφέρον, σε υπέροχη ποιότητα χρώματος και χαρτιού, με τα έξτρα των Masterworks και με σελίδες σε μέγεθος Omnibus, και μια μετάφραση με απόδοση χαρακτήρων που θα άφηνε εποχή. Τελικά βλέπουμε μια μετριότητα με πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά.  Αυτή νομίζω πως είναι και η διαφορά με την ιταλική σειρά.

 

Μια που αναφέρθηκα στα έξτρα: Αυτά έχουν μειωθεί δραματικά στους τελευταίους τόμους (νομίζω μια ή δυο σελίδες συνολικά στους τελευταίους 3-4 τόμους). Η δε στήλη αλληλογραφίας εξαφανίστηκε.

Σε αυτον τον τόμο έχουμε 2 σελίδες με έξτρα και άλλες δυο σελίδες που πάνε εντελώς χαμένες

 

Update: Ακόμη δεν εχω ολοκληρωσει την αναγνωση του τομου, και όσο τον διαβάζω δεχομαι χαστούκια από εκεί που δεν το περιμένω. Η μεταφραστρια που θελει να λέμε τα ξενικά κωδικά ονόματα των χαρακτήρων αλλά με την σωστη προφορά, έπεσε στον γίγαντα Paul Bunyan. Αντί για Πώλ Μπάνιαν, τον απέδωσε ως Πολ Μπουνγιαν! Πιο πολύ με κινέζικο μοιάζει. Μάλλον το πέρασε για κωδικό όνομα κάποιου κακού της Μάρβελ. 
Στον Ρεϊντιοακτιβ-μαν προσέχει και τη λεπτομέρεια, αλλά το βαφτιστικό όνομα του φουκαρά του Μπάνιαν που δεν παίρνει μετάφραση, το σακάτεψε.
Μεγάλο πισωγύρισμα αυτός ο τόμος...
 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5731
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Είδα στο σάιτ της Radnet οτι ο νέος τόμος του Spiderman που θα κυκλοφορήσει την Παρασκευή θα περιέχει μόνο 3 ιστορίες.
Αν είναι 3 πολυσέλιδες ιστορίες μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση.Επίσης θα έχουμε επιστροφή Green Goblin και στόρυ με Daredevil!
 
Πάμε για δυνατό τόμο την Παρασκευή.:mafia:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Έπεσα πάνω στα εξώφυλλα του Spiderman του Καμπανά νωρίτερα σήμερα, και είδα ένα που είχε τον γάμο της θείας Μει με τον Οκτάπους (:thinking:) και ο Spidey προσπαθεί να σταματήσει τον γάμο. Μου φάνηκε πολύ αστείο που ήταν η Μει νυφούλα. Αναρωτιέμαι αν θα προλάβουμε να το δούμε στην Radnet.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13512
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, Guts είπε:
Είδα στο σάιτ της Radnet οτι ο νέος τόμος του Spiderman που θα κυκλοφορήσει την Παρασκευή θα περιέχει μόνο 3 ιστορίες.
Αν είναι 3 πολυσέλιδες ιστορίες μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση.Επίσης θα έχουμε επιστροφή Green Goblin και στόρυ με Daredevil!
 
Πάμε για δυνατό τόμο την Παρασκευή.:mafia:

 

Συνεχιζει κανονικα με τα ΑSM 16 και 17 και το Annual #1 που ειναι 50κατι σελιδες . 

 

Να πουμε την αληθεια μαλλον χωρουσε και το ASM 18 αλλα τι να κανουμε.... Πορευομαστε ετσι.

 

Στον επομενο τομο των F4 που εχει το 2ο τους Annual ,περιεχει 3 τευχη. Εκει πως τους επαιρνε και το χωρεσαν ; :thinking:

 

Sinister Six , here we come :party2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

18 λεπτά πριν, diotsoumas είπε:

Έπεσα πάνω στα εξώφυλλα του Spiderman του Καμπανά νωρίτερα σήμερα, και είδα ένα που είχε τον γάμο της θείας Μει με τον Οκτάπους (:thinking:) και ο Spidey προσπαθεί να σταματήσει τον γάμο. Μου φάνηκε πολύ αστείο που ήταν η Μει νυφούλα. Αναρωτιέμαι αν θα προλάβουμε να το δούμε στην Radnet.

Αυτό είναι από το τεύχος 131. Θέλουμε ακόμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 25/2/2022 στο 11:15 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

To νεο λογοτυπο των Αuengers στην περιγραφη των εξωφυλλων δεν βλεπω να σχολιαζει κανεις :thinking:

 

:lol::lol:

 

 

Γουατ ??? 

 

Ο Καμπανας πλεον ειναι μισο αιωνα πριν, νομιζω πρεπει να τον αφησουν οι παλιοι αναγνωστες πισω. Η οποιαδηποτε συγκριση ειναι πια ατοπη. Το λεω γιατι παρατηρω μια μονιμη συγκριση ορισμενων τοτε με τωρα. 

 

Αλλες εποχες,αλλες γνωσεις,αλλο επιπεδο του κοινου,αλλα μηχανηματα εκτυπωσης,αλλα δικαιωματα... 

 

 

Καθε βδομαδα παω την ιδια ωρα στο ιδιο περιπτερο, εβρισκα 4-5 αντιτυπα και διαλεγα το καλυτερο. Σημερα ειχε μολις 2.

Ή πουληθηκαν ταχιστα ή μειωσε η διανομη το τιραζ. Ας ελπισουμε το πρωτο.:pray:

Παντως απο τους τομους 18 κ 19 υπηρχαν ακομα 2 εκαστος...

 

Ο μονος δεδομενος για εξαντληση θεωρω τον Spider-man, για μενα πρεπει να αυξηθει το τιραζ στον συγκεκριμενο

ηρωα !

Πάντως εγώ που μένω ναυπλιο, πήγα στο δικό μου μαγαζί που τα πουλάει Παρασκευή απόγευμα και τα είχαν πάρει όλα, οπότε  έκανα μια βόλτα και στο άργος και βρήκα ενα τελευταίο σε ενα περίπτερο. Γενικά η συλλογή στα δικά μου μέρη πάει αρκετά καλά από ότι καταλάβει. 😃

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5481
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

14 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Συνεχιζει κανονικα με τα ΑSM 16 και 17 και το Annual #1 που ειναι 50κατι σελιδες . 

 

Να πουμε την αληθεια μαλλον χωρουσε και το ASM 18 αλλα τι να κανουμε.... Πορευομαστε ετσι.

 

Στον επομενο τομο των F4 που εχει το 2ο τους Annual ,περιεχει 3 τευχη. Εκει πως τους επαιρνε και το χωρεσαν ; :thinking:

 

Sinister Six , here we come :party2:

Έχεις δίκιο ότι θα μπορούσαν να βάλουν και το τεύχος 18. Ας όψονται οι Ιταλοί 😡. Τουλάχιστον έχουμε για πρώτη φορά 2 τόμους του Spider-Man σε 15 ημέρες 👏

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13512
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

56 λεπτά πριν, karolos79 είπε:

Ας όψονται οι Ιταλοί 😡

Kαλα ναι προφανως, η δυσαρεσκεια μου έγκειται προς τους Ιταλους. Αυτο το αλλοτε εχουμε 128 σελιδες αλλοτε 144 δεν το καταλαβα εξαρχης.

Οκ κατανοητο στους πρωτους τομους καθε ηρωα το εφαρμοσαν για να τραβηξει κοινο με τον ογκο ιστοριων. 

Στην πορεια γιατι αραγε ειναι μια ετσι μια αλλιως?

 

Εννοειται θα ηταν καλυτερα για μας να ειχαμε σταθερα στις 144σελ ,να προχωρανε και πιο γρηγορα οι ιστοριες. Μια απο δω μια απο κει ,ποσο χρονο θα γλυτωναμε ... Τελος παντων

:havefun:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Σύμφωνα με τους Ιταλούς το standard μέγεθος των τόμων είναι 128 σελίδες συν 4 σελίδες στα εξώφυλλα. Όσα τεύχη έχουν παραπάνω σελίδες είναι "special" έκδοση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  94
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   114
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Επειδή δεν είδα να αναφέρεται καθόλου το θέμα, να ενημερώσω ότι ο τόμος 21 δεν έφτασε ποτέ στις Σέρρες. Περίμενα μέχρι και σήμερα όπως μου είπαν από τα σημεία διάθεσης, γιατί θα είχαν εκ νέου παραλαβή, αλλά σήμερα στην κατάσταση που στάλθηκε το είχαν σβησμένο εντελώς, που σημαίνει ότι δεν θα το στείλουν καθόλου. Σε επικοινωνία με τη Radnet,  δεν είχαν ιδέα για αυτά τα προβλήματα διανομής και μου είπαν ότι θα μου απαντήσουν αύριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  94
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   114
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

θα ήθελα να ευχαριστήσω τη στάση της εταιρίας Rαdnet και ιδιαίτερα του Γιώργου(επίθετο δεν ξέρω), ο οποίος ασχολήθηκε ιδιαίτερα σήμερα με το θέμα της μη διανομής στην περιοχή των Σερρών(λάθος του πρακτορείου διανομής, που δεν είχε να κάνει με τη Radnet) και προκειμένου να με εξυπηρετήσει, θα στείλει ονομαστικά ένα αντίτυπο του τεύχους 21 σε σημείο διάθεσης της προτίμησης μου προκειμένου να το παραλάβω τις επόμενες μέρες. Τέτοιες πράξεις από μέρους της εταιρίας θεωρώ ότι πρέπει να μνημονεύονται, και να συνυπολογίζονται  με τα όσα ''λάθη'' κατα καιρούς τους έχουν καταλογισθεί για τις μεταφράσεις κτλ.

 

ΥΓ. Δεν έχει αποφασισθεί κάτι ακόμα για επέκταση, εκεί γύρω στους 40 τόμους, θα παρθεί η απόφαση. 

Επεξεργασία από platsak
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μπράβο τους. Αυτό δείχνει ότι είναι άνθρωποι και σίγουρα αξίζουν πολύ περισσότερα εύσημα γι'αυτή την προσπάθεια που έκαναν να φέρουν τη Μάρβελ στη χώρα μας όπως έπρεπε και όχι μόνο την (καλοπροαίρετη) γκρίνια μας για τα λάθη των τόμων.

 

Ελπίζω όχι μόνο στην επόμενη επέκταση αλλά και σε πολλές επεκτάσεις ακόμη. Κάθε επέκταση φέρνει μεταγενέστερες, καλύτερες και πιο δημοφιλείς ιστορίες, οπότε όσο προχωράει η σειρά σε βάθος χρόνου οι πωλήσεις θα πρέπει να αυξάνονται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Χαίρομαι για τα καλά νέα σχετικά με τον τόμο που δεν βρήκε στις Σέρρες ο φίλος @ platsak !

Πιστεύω ότι τώρα που η εταιρεία το γνωρίζει, με την επόμενη διανομή θα στείλει και τους τόμους που δεν πήγαν ποτέ.

Εν τω μεταξύ, σήμερα το μεσημέρι στην Ομόνοια όπου έτυχε να περνώ, στον πάγκο στην γωνία της οδού Αθηνάς, είχε έρθει ο νέος τόμος (22) του Σπάϊντερ Μαν!

Με νύχια και με δόντια κρατήθηκα να μην ορμήσω να τον πάρω και προδόσω τον περιπτερά μου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

3 min ago , chrisbouk said:

Εν τω μεταξύ, σήμερα το μεσημέρι στην Ομόνοια όπου έτυχε να περνώ, στον πάγκο στην γωνία της οδού Αθηνάς, είχε έρθει ο νέος τόμος (22) του Σπάϊντερ Μαν!

Με νύχια και με δόντια κρατήθηκα να μην ορμήσω να τον πάρω και προδόσω τον περιπτερά μου...

 

O περιπτεράς σου ξέρεις ότι δεν θα σε προδώσει; :(

 

Το κοντινό μου περίπτερο δεν έφερνε κανένα τόμο από τη συλλογή οπότε για να μην πηγαίνω μακρυά, του ζήτησα και φέρνει έναν τόμο από την συλλογή και κάθε Παρασκευή μεσημέρι κατεβαίνω από το γραφείο που εργάζομαι και τον αγοράζω.

 

Την προηγούμενη φορά που είχε τόμο σπάιντερμαν όμως, όταν πήγα μου είπε "sorry πουλήθηκε" και σκέφτηκα, ωραίος είναι αυτός, παίρνω κάθε Παρασκευή ό,τι τόμο και να΄χει και τώρα που έφερε αυτόν που έχει ζήτηση τον έδωσε αλλού... :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εάν το κάνει αυτό Δημήτρη ο περιπτεράς μου που κάνω κρατήσεις χρόνια ολόκληρα, τότε θα το παραγγείλουμε και μ' ένα τηλεφωνάκι λύνεται το πρόβλημα. Δε χάλασε ο κόσμος! Συμβαίνει, όπως έχει συμβεί να κρατήσουν και δικά μου κατά λάθος 2η φορά, διότι ένας είναι υπεύθνος στις παραλλαβές, αλλά οι υπάλληλοι πολλοί, η "Radnet" κάνει επαναδιανομές παλαιότερων τόμων, επομένως δημιουργούνται μπερδέματα και χρειάζεται από πλευράς τους ακόμη καλύτερη οργάνωση... Αν εσύ δεν έχεις τέτοια σχέση, στο χέρι σου είναι να τη δημιουργήσεις! :beer:  Τον 22ο τόμο μου τον έφεραν μαζί με τον 21ο στις 24 Φεβρουαρίου 2022. Υποθέτω πάλι πως οι συνδρομητές στην Αττική τον είχαν τουλάχιστον μία μέρα πριν στα χέρια τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 25/2/2022 στο 11:15 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

To νεο λογοτυπο των Αuengers στην περιγραφη των εξωφυλλων δεν βλεπω να σχολιαζει κανεις :thinking:

 

:lol::lol:

 

 

Γουατ ??? 

 

Ο Καμπανας πλεον ειναι μισο αιωνα πριν, νομιζω πρεπει να τον αφησουν οι παλιοι αναγνωστες πισω. Η οποιαδηποτε συγκριση ειναι πια ατοπη. Το λεω γιατι παρατηρω μια μονιμη συγκριση ορισμενων τοτε με τωρα. 

 

Αλλες εποχες,αλλες γνωσεις,αλλο επιπεδο του κοινου,αλλα μηχανηματα εκτυπωσης,αλλα δικαιωματα...

 

Τα έχουμε αναλύσει πολλές φορές εδώ μέσα, καλό θα ήταν να τα διαβάσεις πρώτα παρά να λες ότι να 'ναι φιλαράκο. Παράλληλα με τον Καμπανά υπήρχαν 10 εκδοτικές που έβγαζαν κόμικς και ήταν την ίδια εποχή, με το ίδιο χαρτί ή και ακόμη καλύτερο (όταν μια δεκαετία πριν ξεκινήσει εκείνος υπήρχαν από σκληρόδετες εκδόσεις graphic novels μέχρι και ιλουστρασιόν χαρτί σε σειρές τευχών από άλλους εκδότες) και αν ήθελαν είχαν όλοι τα ίδια εκτυπωτικά μηχανήματα. Απλά ήταν αυτές οι επιλογές του συγκεκριμένου εκδότη σε ότι αφορά την ποιότητα και είχε αυτόν το μεταφραστή. Δεν έχει να κάνει λοιπόν ούτε με το χαρτί, ούτε με το κόστος, ούτε με τις "μεταφράσεις τις εποχής". Όλοι (ή τουλάχιστον οι περισσότεροι) μπορούσαν να έχουν στα χέρια τους καλύτερες πρώτες ύλες, καλύτερα εργαλεία και ήταν καθαρά επιλογές του συγκεκριμένου εκδότη, όπως επιλογές είναι και του τωρινού της "Radnet" στην επιλογή των συνεργατών του. Είσαι όσο επαγγελματίας ή πρόχειρος επιλέγεις εσύ να είσαι και οι συγκρίσεις σαφέστατα ισχύουν κανονικά από τότε μέχρι σήμερα.

 

Και δεν κατάλαβα δηλαδή, τι διαφορά βλέπεις εσύ σήμερα στις ελληνικές εκδόσεις υπερηρωικών; Βλέπεις συνέπεια; Η "Anubis" επέλεξε να ξεκινήσει από κάποια περίοδο της εκάστοτε εκδοτικής υπερηρωικών και τα προχωρούσε με τη σειρά βήμα βήμα; Μήπως όταν άρχισε να βγάζει graphic novels τα έβγαζε με τη σειρά που είχαν εκδοθεί στις πρωτότυπες εκδόσεις τους; Μήπως το έκανε αυτό η "Οξύ" ή η "Modern Times" που προηγήθηκε; Που είδες λοιπόν συνέπεια σε αυτό το είδος τα τελευταία 20 χρόνια και λες ότι είναι διαφορετικά τα πράγματα από τότε; Έτσι μάθαμε να διαβάζουμε τα υπερηρωικά στην Ελλάδα, όπως έτσι έμαθαν όλες οι άλλες χώρες που τα έφερναν. Τελεία. Μάλλον γλυκάθηκες απ' τα Ντισνεϊκά που άρχισαν να φέρνουν έτοιμες σειρές δημιουργών απ' το εξωτερικό & εδώ και νομίζεις ότι αυτό συμβαίνει ή θα μπορούσε να συμβεί σε κάθε Σχολή. Εμ δεν είναι έτσι τα πράγματα... Μόνο η "Radnet" λοιπόν το έχει κάνει αυτό σε ότι αφορά τα υπερηρωικά και μάλιστα ακόμη και αυτή αναγκάζεται (εφόσον δεν υπάρχουν στην πρωτότυπη σειρά) παραβλέπει χαρακτήρες για διάφορους λόγους που έχουν αναλυθεί παραπίσω, είτε το θέλετε ορισμένοι, είτε όχι. Ποτέ άλλοτε και πουθενά στο πλανήτη δεν υπήρχε η διανομή και η συνέπεια που "θα ήθελες" να υπάρχει σε ότι αφορά τα υπερηρωικά κόμικς διότι πολύ απλά είναι ΑΝΕΦΙΚΤΟ. Είναι τόσα πολλά τα κόμικς και οι ιστορίες με συνέχεια (η οποία είναι σχεδόν ανύπαρκτη στα Ντισνεϊκά και είναι εύκολο να ακολουθήσεις οποιαδήποτε σειρά ιστοριών θέλεις, αρκεί να είναι της ίδιας δικής τους Σχολής) που καθιστά αδύνατον να υπάρξει κάτι διαφορετικό στη διανομή εκείνων σε κάποια άλλη χώρα πλην τις Η.Π.Α. Ευτυχώς τουλάχιστον σήμερα έχουμε τη δυνατότητα να ξέρουμε ποια ιστορία είναι μπροστά, ποια πίσω, ποια είναι κομβικής σημασίας, ποια είναι αυτόνομα επειδή ενδεχομένως ανήκουν σε μίνι σειρά, διότι η πληροφόρηση τότε ήταν κυριολεκτικά ΜΗΔΑΜΙΝΗ. Επομένως κάνει κανείς καλύτερες επιλογές στο τι θέλει να διαβάσει και τι εκκρεμεί από τη συλλογή του με βάση πάλι, βέβαια, αυτά που έχουν κυκλοφορήσει ή (αν είναι ανυπόμονος) έχει τη δυνατότητα να κάνει τις επιλογές του απ' το εξωτερικό εφόσον αυτό επιθυμεί. Δεν έχει να κάνει λοιπόν ούτε με τα μηχανήματα, ούτε με το χαρτί και οι "παλιοί αναγνώστες" που προσπαθείς να αφορίσεις έχουν προφανώς επιπλέον "παραστάσεις" πάνω σε αυτό το θέμα από τους νεότερους που έπιασαν μόνο αυτή τη σειρά και στα υπόλοιπα απλώς υπεραπλουστεύουν με μία ευκολία που με ξεπερνά κάνοντας λανθασμένες εικασίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μας τον φάγανε μπαμπέσικα τον Σκορπιό, αδέρφια!

Screenshot_5.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πρώτη φορά το είδα Πέμπτη Θεσσαλονίκη και μάλιστα σε περίπτερο, όχι σε κάποιο κέντρο διανομής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Πρώτη φορά το είδα Πέμπτη Θεσσαλονίκη και μάλιστα σε περίπτερο, όχι σε κάποιο κέντρο διανομής.

Ισχύει, στο site vintage comics λέει 4 Μαρτίου και στην σελίδα της radnet στο φβ βγάλανε ότι βγήκε σήμερα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  26

29 λεπτά πριν, daredevil21 είπε:

Ισχύει, στο site vintage comics λέει 4 Μαρτίου και στην σελίδα της radnet στο φβ βγάλανε ότι βγήκε σήμερα. 

Παιδιά, η radnet λέει ότι όλες οι συλλογές κυκλοφορούν μια μέρα νωρίτερα λόγω καθαράς Δευτέρας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13512
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Nαι παιδια το επιβεβαιωνω και εγω. Μολις γυρισα απο το περιπτερο. Τα αντιτυπα αυξηθηκαν (απο 4 σε 6). Μαλλον μας ακουσαν που λεμε διαρκως ο Σπαιντι πουλαει.

 

Θα μπορουσαν να βαλουν στο site κατι του τυπου "κυκλοφορει εκτακτως για αυτη τη βδομαδα στις 3/3".

Τελως παντων (για μια ακομα φορα) ...

 

Καλο διαβασμα σε ολους μας ! 

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5731
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Πανάθεμά σας με βάλατε να πάρω τους δρόμους μεσημεριάτικα.χαχα :lol:
 
Thanks για την ενημέρωση,μόλις το πήρα και εγώ.:beer:
Βλέπω ο τόμος έχει πολύ extra υλικό, ελπίζω να έχει γίνει καλή επιμέλεια.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ρε παιδιά είναι ντροπή. Από το 2ο άρθρο του τόμου (που μιλάει για τους Sinister Six) λείπει το 1/3 του άρθρου (η κεντρική παράγραφος) και στη θέση της έχει μείνει η πρώτη παράγραφος από το αντίστοιχο άρθρο του προηγούμενου τόμου (των Avengers) που μίλαγε για τον Κανγκ τον κατακτητή. Δηλαδή ξεκινάει για τους Sinister Six, στα μισά αρχίζει να λέει ξεκάρφωτα για τον Κανγκ και μετά τελειώνει πάλι με τους Sinister Six.

 

Μα δεν υπάρχει κανείς να διαβάσει τον τόμο πριν τον εκδώσουν; Είναι δυνατόν να τους ξεφεύγουν τέτοια λάθη που βγάζουν μάτια; Εδώ δε μιλάμε για ένα μπαλονάκι κειμένου. Είναι ολόκληρη παράγραφος. Τι να πω. Ο τόμος εξαιρετικός και οπωσδήποτε αξίζει να τον αγοράσουμε όλοι αλλά δεν μπορούν να μην κάνουν αυτά τα λάθη που μας χαλάνε όλη τη φάση; :sick:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.