Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, Tsaklas said:

Όσον αφορά τα μεταφρασμένα ονόματα:

Κι εδώ ανοίγετε μεγάλη συζήτηση. Σίγουρα έχει να κάνει πάνω απ΄ όλα με την συνήθεια. Άλλος μεγάλωσε με Καμπανά στα 80s και θέλει Λυκομάτη κλπ, άλλος λόγω MCU τα θέλει όλα στα αγγλικά.

 

Παρένθεση: Και στο MCU βέβαια υπάρχει μια περίπτωση τουλάχιστον που μου έρχεται στο μυαλό που ζούμε την παράνοια τής μετάφρασης σε τίτλους. Προφανώς θα γινόταν στο Spider-Man, που το Homecoming το είπαν "Επιστροφή Στον Τόπο Του" (ό,τι να ναι. Ναι υπάρχει κι αυτή η μετάφραση αλλά δεν σημαίνει αυτό εδώ), το Far From Home το είπαν "Μακριά Από τον Τόπο του" (οκ οκ το δίνουμε), ε και στο τρίτο απλά βαρέθηκαν και το No Way Home απλά έμεινε αμετάφραστο.

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

36 λεπτά πριν, StefanosPap είπε:

 

Παρένθεση: Και στο MCU βέβαια υπάρχει μια περίπτωση τουλάχιστον που μου έρχεται στο μυαλό που ζούμε την παράνοια τής μετάφρασης σε τίτλους. Προφανώς θα γινόταν στο Spider-Man, που το Homecoming το είπαν "Επιστροφή Στον Τόπο Του" (ό,τι να ναι. Ναι υπάρχει κι αυτή η μετάφραση αλλά δεν σημαίνει αυτό εδώ), το Far From Home το είπαν "Μακριά Από τον Τόπο του" (οκ οκ το δίνουμε), ε και στο τρίτο απλά βαρέθηκαν και το No Way Home απλά έμεινε αμετάφραστο.

Ναι, εξαρχής επέλεξαν αυτή την βλακώδη μετάφραση με την λέξη "τόπος", αντί να πουν ξέρω γω, "Επιστροφή στο Σπίτι", "Μακριά από το Σπίτι" κλπ. Στο τελευταίο βέβαια είναι δύσκολο όντως να μεταφραστεί αλλά αν ήταν λίγο δημιουργικοί θα έβαζαν ένα ταιριαστό "Εκτος Τόπου και Χρόνου", που ταιριάζει στο μοτίβο που επέλεξαν. Αλλά γενικά πλέον η μετάφραση τίτλων υπερηρωικών ταινιών τείνει να αφήνει τα πάντα αμετάφραστα. Πχ και το πολύ απλό καινούργιο "The Batman" που πλησιάζει σε λιγότερο από ένα μήνα έμεινε ως έχει, αρκεί για ένα πανεύκολο "Ο Μπάτμαν" ή σκέτο Μπάτμαν βρε αδερφέ. Αντίστοιχα το "The Sucide Squad" έμεινε ίδιο ενώ η πρώτη ταινία ήταν "Ομάδα Αυτοκτονίας" κλπ. Επειδή ακολουθώ διάφορα κινηματογραφικά γκρουπάκια στο fb βλέπω κιόλας αρκετούς να λένε ότι "δεν υπάρχει ανάγκη πλέον για μετάφραση των τίτλων των ταινιών". Τι να πει κανείς. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5473
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Θεωρώ ότι το προσωπικό που δουλεύει στη radnet είναι άξιο συγχαρητηριων, διότι ξεχνάμε οι περισσότεροι στο forum, ότι η έκδοση είναι εβδομαδιαία. Δεν γίνεται να συγκρίνουμε περιοδικές εκδόσεις της Οξύ και της Anubis με αυτή της radnet. Συμφωνώ ότι γίνονται λάθη, αλλά έχουν περιοριστεί στο ελάχιστο στα πρόσφατα τεύχη. Δεν συμφωνώ στο "πάμε τώρα χύμα στο κύμα και τα λεφτά θα βγουν" όπως έγραψε ένας φίλος, διότι αν ήταν έτσι, το λετερινγκ και η μετάφραση δεν θα ήταν προσεγμένες. Ούτε φυσικά δίνουμε συγχωροχαρτι. Επισημάνουμε τα λάθη και τις παραλήψεις και εκτιμούμε το προϊόν που μας προσφέρεται στην τιμή των 7€. Θυμηθείτε την επιμέλεια του λετερινγκ στις εκδόσεις του Καμπάνα και της Modern times. Δε συζητώ τα "μαργαριταρια" των μεταφράσεων του Καμπάνα. Υπήρξε "πόλεμος" αλληλογραφίας από τους αναγνώστες του Σπαιντερμαν (αρχές 90s) ώστε να αλλαχθεί η μεταφράστρια του περιοδικού. Ακόμη και η Μαμούθ κόμικς που ήταν η κορυφαία εταιρεία έκδοσης κόμικς τη δεκαετία του 80 δεν κυκλοφόρησε εβδομαδιαίο περιοδικό. Επίσης πιθανολογώ ότι κάποια λάθη προέρχονται από την ιταλική έκδοση. Ίσως αν η radnet απευθύνονταν στην Οξύ ή στην Anubis για την επιμέλεια, θα είχαμε μια πιο ολοκληρωμένη έκδοση. Τελειώνοντας θα παρακαλούσα τους διαχειριστές του forum, αν υπάρχει δυνατότητα, να προωθούν κάποιες παρατηρήσεις λαθών στη radnet μέσω e-mail, ώστε να βοηθήσουμε την εταιρεία και να μην αναλωνομαστε σε ανούσιους διαξιφισμούς μεταξύ μας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

  

10 hours ago, Tsaklas said:

Χίλιες φορές να κάνανε μια απλή συρραφή των ιστοριών με ένα υποτυπώδες εξώφυλλο ανάμεσα, τύπου Βιβλιοθήκη Κομιξ με τις ιστορίες του Ρόσα. Να είχαμε τις ιστορίες στα ελληνικά και όλα καλά. Χωρίς άρθρα που δεν έχουν λογο ύπαρξης γιατί τα μετέφρασαν άσχετοι. 

 

Πολλά άρθρα δίνουν χρήσιμες πληροφορίες και έχω μάθει αρκετά πράγματα διαβάζοντάς τα. Οπότε ας υπάρχουν γι'αυτούς από εμάς που εκτιμούμε τον κόπο που έγινε για την μετάφραση τους από τα Ιταλικά αρκετά ώστε να παραβλέπουμε λάθη τύπου "Το Μάτι του Γερακιού" (τα οποία έχουν και πλάκα να τα διαβάζεις! :) ). Οι υπόλοιποι μπορούν απλώς να μην διαβάζουν τα άρθρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13500
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

11 ώρες πριν, constantinople είπε:

Συνάντησες πολλές φορές τη λέξη "Ατρόμητος" μέσα στο τεύχος ή μόνο την πρώτη φορά που αναφέρει πιο πάνω ο φίλος ManaLeak?

 

 To πετυχα και αλλες φορες αλλα δεν ξερω αμα ειναι δικια τους εμπνευση ή μεταφραση απο ενα αντιστοιχο fearless. Βαρεθηκα να ανατρεξω στα αμερικανικα,ειναι η αληθεια. Ειχα την εντυπωση πως αγοραζεις ολους τους τομους :thinking:

 

12 ώρες πριν, theforce είπε:

Ντερντεβιλ, Σπαιντερμαν, Αιρον Μαν, κλπ, και τα έχουμε συνηθίσει και συνήθως ακούγονται και καλύτερα. 

Όμως εδώ έχουμε νέο όνομα, το Ντεαρντεβιλ.

 

Ισως δεν το διατυπωσα σωστα εξαρχης. Υπερ της ΣΩΣΤΗΣ μεταφρασης. Αυτοι στη Radnet πρεπει να εχουν παρει το proficiency δια αλληλογραφιας δεν εξηγειται αλλιως

Ντέαρντεβιλ

Δρ.Οκτόπους

'Οουλ (καραφλιασα χθες οταν το διαβασα ,μου θυμισαν οι ατιμοι τον Τζο Κόουλ τον παλιο ποδοσφαιριστη) :lol:

Μαγνέτο

Γουόσπ

Μόλ Μαν

Νάμορ

 

και ποσες αλλες ακομα λαθος μεταφρασεις που δεν μου ερχονται τωρα προχειρα στο μυαλο.

 

Μαλλον θα πρεπει να τους φτιαξουμε εμεις ενα excel ή να τους παρουμε τηλεφωνο να τους κανουμε σεμιναρια ορθογραφιας και αναγνωσης

 

Vase - Βέιζ- Βάζο

Name-Nέιμ-'Ονομα

Namor-Νέιμορ-Πριγκιπας της Ατλαντίδας

Λου και Α - Λα

 

:lol::lol::lol:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αγοράζω ναι! Διαβάζω; :blush2:Μέχρι στιγμής έχω βρει το χρόνο να διαβάσω μόνο τα Θωρ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38529
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   74
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  792 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

On 6/2/2022 στο 1:04 ΜΜ, constantinople είπε:

Αγοράζω ναι! Διαβάζω; :blush2:Μέχρι στιγμής έχω βρει το χρόνο να διαβάσω μόνο τα Θωρ.

Κι εγώ που αισθανόμουν άσχημα που πρόλαβα να διαβάσω μέχρι το 15...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

On 6/2/2022 στο 1:04 ΜΜ, constantinople είπε:

Μέχρι στιγμής έχω βρει το χρόνο να διαβάσω μόνο τα Θωρ

 

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα,  έλλειψη χρόνου να τα διαβάσω όλα αυτά τα τεύχη (συν κόμικς από άλλες σχολές),

οπότε άφησα τους 3 τελευταίους τόμους με τους τέσσερις Φανταστικούς να τους απολαύσω όλους μαζί αργότερα, μόλις γίνουν τετράδα. 

Το ίδιο έκανα και με τον Σιδεράνθρωπο με τον βηματοδότη  :lol:  που άφησα τον δεύτερο τόμο του να τον διαβάσω μαζί με τον τρίτο του, που έρχεται. 

Τωρα θαυμάζω και άρχισα να διαβάζω τον τρέχοντα τόμο με το ιστορικό του Ατρόμητου. 

Ωραίος τόμος, ωραία χρώματα,  η πρώτη ιστορία πολύ κινηματογραφική,  με ατμόσφαιρα κι ωραίους διαλόγους και δύο ενδιαφέροντα άρθρα. Ανυπομονώ να αρχίσω την δεύτερη ιστορία. Όπως βλέπω τον τόμο πάει για ψηλή βαθμολογία. 

Μόνον το "ΝΤΕΑΡΝΤΕΒΙΛ" δεν μ' αρέσει καθόλου μιάς και προσπαθεί να αποδόσει την ξένη λέξη και βασίζεται στην ορθή προφορα της λέξης αυτής σύμφωνα με την Οξφόρδη. :lol:

Μικρό το κακό, εύκολα το προσπερνώ και απολαμβάνω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38529
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   74
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  792 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έχω αφήσει τους τόμους 16-18 στο πατρικό μου στην επαρχία αδιάβαστους. Ζηλεύω με όσους λένε ότι ο Daredevil είναι εξαιρετικός. Οπότε από 15 πηδαω κατευθείαν 19. Λίγο κρίμα γιατί προσπερνάω και Fantastic Four που μου αρέσουν μέχρι στιγμής (δεν με πολυπειραζει για Hulk). Όμως τώρα με τον 19 πέφτω σε Iron Man, που είναι αυτός που μου αρέσει λιγότερο μέχρι τώρα. Dammit.... Ευτυχώς έχουμε Thor την επόμενη βδομάδα, aka την ευχάριστη έκπληξη της συλλογης. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5473
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Διάβασα τα τέσσερα πρώτα τεύχη του 3ου τόμου Iron-Man. Μέχρι στιγμής η ελαφρότητα των ιστοριών σε κάποια σημεία με ξενερώνει αλλά σε κάποια άλλα με κάνει να χαμογελώ. Ο Happy Hogan είναι μεγάλη μορφή. Περίπτωση τύπου που τρώει χυλόπιτα από γκόμενα και νομίζει ότι του κάνει τη "δύσκολη" και κατά βάθος τον γουστάρει. Επίσης ενώ είναι ένας απλός οδηγός, πήγε να αναλάβει τη διαχείριση των επιχειρήσεων Stark μέχρι την επιστροφή του Tony από το πεντάγωνο. 😆 Η Pepper Potts είναι ακριβώς αυτό που αναγράφει το pin-up της. Πάντα υπάρχουν επίδοξες γραμματείς που προσεγγίζουν τα αφεντικά τους. 😁 Όσο για το σκίτσο, καλός ο Don Heck στην εκφραστικοτητα των προσώπων (βλέπε Happy 😒) αλλά περιμένω Gene Colan (Tales of Suspense #73) για καλύτερη απόδοση της στολής του Iron-man. Τελειώνοντας προτρέπω κάποιους φίλους να μη σταματήσουν την αγορά του κόμικ γιατί η συνέχεια είναι πολύ πιο βελτιωμένη και διασκεδαστικη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

On 2/11/2022 at 3:23 PM, AlexSFfanboy said:

Ευτυχώς έχουμε Thor την επόμενη βδομάδα, aka την ευχάριστη έκπληξη της συλλογης. 

 

Καλό μου παιδί για πες μας γιατί ο Thor είναι η ευχάριστη έκπληξη της συλλογής; :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38529
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   74
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  792 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

On 12/2/2022 στο 7:24 ΜΜ, constantinople είπε:

 

Καλό μου παιδί για πες μας γιατί ο Thor είναι η ευχάριστη έκπληξη της συλλογής; :mafia:

Ενδιαφέρον duality Thor/Don Heck, Norse mythology, πολύ καλοί villains, ωραίο σχέδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38529
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   74
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  792 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σόρρυ, brainfart, δεν ξέρω καν από που μου ήρθε αυτό το όνομα. Blake ήθελα να πω, όχι Heck.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5473
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, AlexSFfanboy είπε:

Σόρρυ, brainfart, δεν ξέρω καν από που μου ήρθε αυτό το όνομα. Blake ήθελα να πω, όχι Heck.

Don Heck σκιτσογράφος του Iron-man μήπως; 😁. Μήπως είσαι πολύ fan του Iron-man και δεν το ξέρεις; 🤔

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38529
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   74
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  792 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

4 ώρες πριν, karolos79 είπε:

Don Heck σκιτσογράφος του Iron-man μήπως; 😁. Μήπως είσαι πολύ fan του Iron-man και δεν το ξέρεις; 🤔

Το αστείο είναι ότι τα Iron Man είναι τα λιγότερο αγαπημένα μου μέχρι στιγμής. Μπορεί όμως να παίζει κάτι με τη βαθύτερη ψυχή μου και να μην το έχω αντιληφθεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αύριο ΘΩΡ !! :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38029
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  31
  • Reputation:   192
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Στην αρχή πίστευα πως θα μάθω πολλά, τελικά θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, Δημήτρης Κοντσιώτης said:

Στην αρχή πίστευα πως θα μάθω πολλά, τελικά θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω 

 

Τι εννοείς καλό μου παιδί; Για γίνε λίγο πιο σαφής!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38029
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  31
  • Reputation:   192
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

8 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Τι εννοείς καλό μου παιδί; Για γίνε λίγο πιο σαφής!

Πλάκα κάνω καλέ. Λόγω των μερικών κακό μεταφρασμένων άρθρων :dadira:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

20 ώρες πριν, constantinople είπε:

Αύριο ΘΩΡ !! :mafia:

Ναι κι ανυπομονώ να το πάρω!

Στο προηγούμενο, το τρίτο τεύχος του είχε βελτιωθεί αρκετά και μου κέντρισε πιά το ενδιαφέρον για την συνέχεια. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

thor.gif.36ab95490743f1df776c7fa974e84bc8.gif Χε, χε, έτοιμο τον βλέπω να μου κάνει τα μερεμέτια που μου υποσχέθηκε! :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

22 ώρες πριν, constantinople είπε:

thor.gif.36ab95490743f1df776c7fa974e84bc8.gif Χε, χε, έτοιμο τον βλέπω να μου κάνει τα μερεμέτια που μου υποσχέθηκε! :)

 

 

Με ένα τέτοιο σφυρί στο χέρι, περισσότερο για κατεδάφιση είναι ικανός, παρά για μερεμέτια! :P 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1292
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πέρα από τα όποια λάθη στη μετάφραση, στην επιμέλεια κτλ για μένα το μεγαλύτερο λάθος της σειράς είναι ότι έχουν αποκλείσει τελείως τον χαρακτήρα του Ant-man. Κατανοώ ότι δεν είναι δημοφιλής στη χώρα, ότι δεν προσδοκούσαν να έχει μεγάλες πωλήσεις από τον συγκεκριμένο χαρακτήρα αλλά έτσι χάνεται η περίφημη "συνέχεια" την οποία εξάλλου ευαγγελίζεται η εκδοτική ως βασικό όπλο της σειράς. Ελπίζω να τον δούμε σε μια ενδεχόμενη επέκταση, μετά τους πρώτους εξήντα τόμους.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ Θεόδωρος

 

Θα συμφωνήσω. :) 

 

Αυτές τις ημέρες έχω ξεκινήσει να διαβάζω τον τόμο #17, που περιέχει ιστορίες του Hulk και βλέποντας τα εξώφυλλα του Tales to astonish, τα οποία χωρίζονται στον Σμαραγδένιο Γίγαντα και στον Ant-Man, μου κινήθηκε η περιέργεια να διάβαζα δουλειές του συγκεκριμένου χαρακτήρα, τον οποίο δεν βλέπουμε συχνά σαν πρωταγωνιστή. 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

41 min ago , Θεόδωρος said:

Πέρα από τα όποια λάθη στη μετάφραση, στην επιμέλεια κτλ για μένα το μεγαλύτερο λάθος της σειράς είναι ότι έχουν αποκλείσει τελείως τον χαρακτήρα του Ant-man.

 

Πως να υπάρχει ο Ant-man εφόσον δεν υπάρχει στην ιταλική συλλογή; Δεν είναι ότι πήραν κάποια απόφαση εφόσον υπήρχε να τον αποκλείσουν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13500
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

41 λεπτά πριν, Θεόδωρος είπε:

Πέρα από τα όποια λάθη στη μετάφραση, στην επιμέλεια κτλ για μένα το μεγαλύτερο λάθος της σειράς είναι ότι έχουν αποκλείσει τελείως τον χαρακτήρα του Ant-man. Κατανοώ ότι δεν είναι δημοφιλής στη χώρα, ότι δεν προσδοκούσαν να έχει μεγάλες πωλήσεις από τον συγκεκριμένο χαρακτήρα αλλά έτσι χάνεται η περίφημη "συνέχεια" την οποία εξάλλου ευαγγελίζεται η εκδοτική ως βασικό όπλο της σειράς. Ελπίζω να τον δούμε σε μια ενδεχόμενη επέκταση, μετά τους πρώτους εξήντα τόμους.

 

Ειναι αντιγραφη της αντιστοιχης Ιταλικης. Ολα ειναι βαση συμφωνιας.Οτι εχει βγει εκει θα βγει και εδω. Σε 300 ιταλικους τομους δεν υπαρχει πουθενα ο Ant-Man. Εν αντιθεσει θα προστεθουν μελλοντικα οι Dr.Strange,Silver Surfer και Defenders. 

 

21 λεπτά πριν, Indian είπε:

Σμαραγδένιο Γίγαντα

 

Ποιος ειναι ο κυριος ? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

7 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Ειναι αντιγραφη της αντιστοιχης Ιταλικης. Ολα ειναι βαση συμφωνιας.Οτι εχει βγει εκει θα βγει και εδω. Σε 300 ιταλικους τομους δεν υπαρχει πουθενα ο Ant-Man. Εν αντιθεσει θα προστεθουν μελλοντικα οι Dr.Strange,Silver Surfer και Defenders. 

 

 

Ποιος ειναι ο κυριος ? :thinking:

803026432_.thumb.png.b16abd4ad13ffe26ddbeb01b7a255252.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ε όπως και να το κάνουμε το "Σμαραγδενιος Γίγαντας" ακούγεται καλύτερο απο το "Τσαντιλας Πρασινομουρης"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5473
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ανεβαίνει το επίπεδο του THOR στον 20ο τόμο της σειράς (4ος για τον ήρωα) τόσο σε σενάριο όσο και σε σχέδιο. Ο Jack Kirby αρχίζει να δείχνει το τεράστιο ταλέντο του ως σχεδιαστής και να δικαιολογεί το χαρακτηρισμό "The King" που του έδωσαν οι λάτρεις των κόμικς. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1292
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

22 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Ειναι αντιγραφη της αντιστοιχης Ιταλικης. Ολα ειναι βαση συμφωνιας.Οτι εχει βγει εκει θα βγει και εδω. Σε 300 ιταλικους τομους δεν υπαρχει πουθενα ο Ant-Man. 

Δεν το γνώριζα! Νόμιζα ότι απλά τον προσπέρασε η ελληνική έκδοση... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.