Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Λέτε να κυκλοφορήσει από την Πέμπτη στα κέντρα τύπου, όπως και η συλλογή της Hachette;

 

Είμαι περίεργος να δω ποιος θα προλάβει κάνει την παρουσίαση.:)

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 7/9/2021 στο 4:25 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

Δεν βλεπω κανεναν να θελει τα Χ-ΜΕΝ, τι γινεται ,μονο εγω ανυπομονω να δω πως ειναι και αμα εχουν σχεση με το καρτουν που βλεπαμε μικροι στον Αντ1 ?  :thinking:

 

On 7/9/2021 στο 4:35 ΜΜ, sarkas είπε:

Δεν θεωρώ πως έχει σχέση με το παιδικό η αρχική κιόλας σειρά. Θα δούμε ωραία πραγματάκια όπως 1η εμφ Μαγκνίτο, 1η εμφ Juggernaut, αρχική ομάδα X-men κλπ , αλλά αν το παιδικό είναι χοντρικά βασισμένο κάπου θεωρώ πως είναι στο run του Jim Lee το 1991 (οπτικά εννοώ, γιατι από ιστορίες παίζουν αρκετές κλασικές μέσα στο παιδικό παραλλαγμένες όπως πχ days of future past)

αλλά παραείναι λίγα τα τεύχη, γιαυτό θεωρώ δεν συζητιέται... αλλιώς εννοείται X-Men ftw! :blob7:

 

 

Τα "X-Men" που βλέπατε στο "Star Channel" (και όχι στον "ΑΝΤ1") είναι από τη σειρά κόμικς "X-Men Adventures" και δεν έχουν καμία σχέση με τα trades της σειράς που κουβεντιάζουμε εδώ. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 7/9/2021 στο 3:31 ΜΜ, Laz33 είπε:

 

Διαφωνώ.
Για μένα οι χειρότερες ιστορίες της Marvel είναι απ΄όταν άρχισαν τα παράλληλα σύμπαντα, τα τεράστια events, τα reboots των ηρώων, οι νεκραναστάσεις κτλ.

 

Στα πρώτα που λες, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, εάν κάποιος δεν έχει μάθει αρκετά για τους διάφορους χαρακτήρες, τις ομάδες & τις ιστορίες τους, αυτά ενδεχομένως να του φαίνονται "βουνό" (που δε θα 'πρεπε, έχει βγάλει μαλλιά η γλώσσα μας να το λέμε ορισμένοι, αλλά τέλος πάντων). Τα reboots ηρώων θα μας πεις που τα είδες; Εννοείς σε παράλληλα σύμπαντα; Αυτό αδερφέ δε θεωρείται reboot! Μήπως τα 'χεις μπερδέψει λιγάκι; https://www.greekcomics.gr/forums/public/style_emoticons/default/bigwing.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

On 7/9/2021 στο 9:40 ΜΜ, Θεόδωρος είπε:

Αν μπορούσα να βάλω δέκα καρδούλες θα έβαζα, αλλά μου δίνει μόνο μία!! Νομίζω αυτή είναι και η ουσία της υπό έκδοση σειράς, να προσεγγίσουμε δηλαδή ξανά το απλό μακριά από πολυπλοκότητες οι οποίες - μετά από συνεχή επανάληψη - έχουν κουράσει αλλά και προσδώσει μια στάμπα αναξιοπιστίας σε όλο το υπερηρωικό σύμπαν της Marvel. 

που να ηξερε ο Stan Lee οτι η αραχνη που δαγκωσε τον Πητερ μετα δαγκωσε και ενα κοριτσακι!!!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 λεπτά πριν, SPAWN είπε:

που να ηξερε ο Stan Lee οτι η αραχνη που δαγκωσε τον Πητερ μετα δαγκωσε και ενα κοριτσακι!!!

 

 

Πρόσφατα παρακολούθησα το 1ο επεισόδιο της παρακάτω σειράς που μετέφρασε ένας φίλος. Εκεί να δεις πως παίρνει τις δυνάμεις του ο Spider-Man! :D

 

 

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

1 ώρα πριν, Mandrake είπε:

 

 

 

Τα "X-Men" που βλέπατε στο "Star Channel" (και όχι στον "ΑΝΤ1") είναι από τη σειρά κόμικς "X-Men Adventures" και δεν έχουν καμία σχέση με τα trades της σειράς που κουβεντιάζουμε εδώ. :beer:

Λέω κι εγώ πότε βγάλανε X-Men στον Ant1... Στο Star τα θυμόμουν κι εγώ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Λοιπόν ο τόμος κυκλοφορισε σήμερα, δεν τον έχω ανοίξει ακόμα γιατί είμαι στον δρόμο, αλλά αυτό πού έχω να πω είναι ότι είναι μεγαλύτερος σε μέγεθος από της Hachette.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1512
  • Reputation:   13487
  • Achievement Points:  1786
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Τα "X-Men" που βλέπατε στο "Star Channel" (και όχι στον "ΑΝΤ1") είναι από τη σειρά κόμικς "X-Men Adventures" και δεν έχουν καμία σχέση με τα trades της σειράς που κουβεντιάζουμε εδώ.

Τα Χ-Μen που εβλεπα λεγοταν X-Men: The Animated Series (δεν ειμαι σιγουρος για ΑΝΤ1 ή για STAR) και ειχαν αυτο το αξεχαστο intro

 

 

Για να πω την αληθεια αυτα θα προτιμουσα να διαβασω, τοσα χρονια νομιζα οτι αυτα ηταν οι πρωτες ιστοριες και τα origin των χαρακτηρων...  :shit2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

 

 

Τα "X-Men" που βλέπατε στο "Star Channel" (και όχι στον "ΑΝΤ1") είναι από τη σειρά κόμικς "X-Men Adventures" και δεν έχουν καμία σχέση με τα trades της σειράς που κουβεντιάζουμε εδώ. :beer:

Φίλε @ Mandrake δυστυχώς τα θυμάσαι όλα λάθος.  Τα Χ-Men παίχτηκαν ΚΑΙ στον ΑΝΤ1 (και μάλιστα η 1η μεταγλώττιση ηταν αντ1, σταρ πολύ αργότερα. πηγή: εκτός από τη μνήμη μου και εδώ) οπότε ο φίλος μας δεν έκανε λάθος που το ανέφερε και γιαυτό δε του είπα τίποτα.
Επίσης το x-men adventures που λες εκδόθηκε 1 μήνα μετά από την σειρά (πηγή: εδώ) σε αντίθεση με τη σειρά που ξεκίνησε 1 μήνα πρίν (πηγή: εδώ)
Όπως και να χει και ταυτόχρονα να βγήκαν, πάλι εμείς μιλάμε από που επηρεάστηκαν. Το ότι βγήκε το x-men adventures και σε κομικ είναι άλλο ζήτημα, πάντως δε βασίστηκε η σειρά σε αυτό το κόμικ. (μάλλον το ανάποδο)



edit: Και για του λόγου το αληθές εικόνες απο tvrip:

2021-09-09_12-51.thumb.png.c6345f6fa0c5053d96b497aee781bd3d.png2021-09-09_12-53.thumb.png.b47f4f38c8bc95cffe4014e57a8a3ccb.png


όσο για το κόμικ:


  2021-09-09_13-14.thumb.png.3e6e304d5daa3027d2034d05ea0b63f2.png

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1512
  • Reputation:   13487
  • Achievement Points:  1786
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

42 λεπτά πριν, sarkas είπε:

Φίλε @ Mandrake δυστυχώς τα θυμάσαι όλα λάθος.  Τα Χ-Men παίχτηκαν ΚΑΙ στον ΑΝΤ1 (και μάλιστα η 1η μεταγλώττιση ηταν αντ1, σταρ πολύ αργότερα. πηγή: εκτός από τη μνήμη μου και εδώ) οπότε ο φίλος μας δεν έκανε λάθος που το ανέφερε και γιαυτό δε του είπα τίποτα.
Επίσης το x-men adventures που λες εκδόθηκε 1 μήνα μετά από την σειρά (πηγή: εδώ) σε αντίθεση με τη σειρά που ξεκίνησε 1 μήνα πρίν (πηγή: εδώ)
Όπως και να χει και ταυτόχρονα να βγήκαν, πάλι εμείς μιλάμε από που επηρεάστηκαν. Το ότι βγήκε το x-men adventures και σε κομικ είναι άλλο ζήτημα.

A μπραβο ρε φιλε καλα θυμομουνα ΑΝΤ1 περιπου 1996 98 καπου εκει.Τα αλλα στο STAR που λεει το παιδι τα θυμαμαι(θα ηταν αρκετα μετα το 2000) αλλα δεν τα εβλεπα γιατι ειχα μεγαλωσει και δεν ασχολιομουν με τηλεοραση τα ΣΚ. Επιπλεον θυμαμαι οτι το animation τους δεν μου ειχε αρεσει καθολου, ηταν κοπης νεας γενιας που εμενα δεν με ελκυουν καθολου αυτα. Προτιμω τα παλια τα πατροπαραδοτα τα old school  :lol: 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, ManaLeak13 είπε:

A μπραβο ρε φιλε καλα θυμομουνα ΑΝΤ1 περιπου 1996 98 καπου εκει.Τα αλλα στο STAR που λεει το παιδι τα θυμαμαι(θα ηταν αρκετα μετα το 2000) αλλα δεν τα εβλεπα γιατι ειχα μεγαλωσει και δεν ασχολιομουν με τηλεοραση τα ΣΚ. Επιπλεον θυμαμαι οτι το animation τους δεν μου ειχε αρεσει καθολου, ηταν κοπης νεας γενιας που εμενα δεν με ελκυουν καθολου αυτα. Προτιμω τα παλια τα πατροπαραδωτα τα old school  :lol: 

Στο σταρ είχει παιχτεί η ίδια σειρά που έβλεπες στον Αντ1 απλά με άλλη μεταγλώττιση και πολυ αργότερα.
Αυτή που αναφέρεις σε αυτό το πόστ τώρα για μετά το 2000 στο σταρ είναι μάλλον το x-men evolution με πράγματι πολύ πιο μοντέρνο σχέδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

2 ώρες πριν, hudson είπε:

Λοιπόν ο τόμος κυκλοφορισε σήμερα, δεν τον έχω ανοίξει ακόμα γιατί είμαι στον δρόμο, αλλά αυτό πού έχω να πω είναι ότι είναι μεγαλύτερος σε μέγεθος από της Hachette.

Είσαι προφήτης;:thinking::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

48 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

A μπραβο ρε φιλε καλα θυμομουνα ΑΝΤ1 περιπου 1996 98 καπου εκει.Τα αλλα στο STAR που λεει το παιδι τα θυμαμαι(θα ηταν αρκετα μετα το 2000) αλλα δεν τα εβλεπα γιατι ειχα μεγαλωσει και δεν ασχολιομουν με τηλεοραση τα ΣΚ. Επιπλεον θυμαμαι οτι το animation τους δεν μου ειχε αρεσει καθολου, ηταν κοπης νεας γενιας που εμενα δεν με ελκυουν καθολου αυτα. Προτιμω τα παλια τα πατροπαραδοτα τα old school  :lol: 

 

43 λεπτά πριν, sarkas είπε:

Στο σταρ είχει παιχτεί η ίδια σειρά που έβλεπες στον Αντ1 απλά με άλλη μεταγλώττιση και πολυ αργότερα.
Αυτή που αναφέρεις σε αυτό το πόστ τώρα για μετά το 2000 στο σταρ είναι μάλλον το x-men evolution με πράγματι πολύ πιο μοντέρνο σχέδιο.

Για αυτό δεν θυμόμουν ότι παίχτηκε στον Αντ1! Δεν είχα γεννηθεί τότε...:lol: Το 1999 γεννήθηκα για αυτό θυμάμαι μόνο το Star!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Η σειρά είναι της ΡΑΝΙΝΙ comics που όπως φαίνεται από άλλα βίντεο των παρουσιαστών, (και) στη Βραζιλία κάνει θαύματα. Δυστυχώς σε εμας δεν υπάρχει αντιπροσωπεία της ΡΑΝΙΝΙ, κάτι που το πληρώνουμε διαχρονικα σε "συνοχή" των κόμικς που κυκλοφορούν στην Ελλάδα, αλλά και στα αυτοκόλλητα της ΡΑΝΙΝΙ που η κατάσταση είναι θλιβερή. Στα κόμικς, που είναι το θέμα μας, έχω χάσει τον μπούσουλα, δε μπορώ να παρακολουθησω πια τις ιστορίες της Μαρβελ και της DC από τις εκδόσεις που βγαίνουν κατά καιρούς και από τις 2 εκδοτικές εταιρειες, γι αυτό τα έχω παρατήσει. 

Σε αυτή τη σειρά, πονταρω στο ότι δε θα σταματήσει στο 1966, αλλά θα συνεχίσει πολύ πιο πέρα. Αλλιώς, ακόμη και για μένα που τα θέλω όλα χρονολογικά τακτοποιημενα, δε θα έχει νόημα αυτή η συλλογή. Πιστεύω όμως ότι θα συνεχίσει, σαν εναλλακτική των Masterworks ή των Epic Collections. 

Έχω όμως μια απαίτηση : Θέλω το αυθεντικο χρώμα των ιστοριών. Δηλαδή θέλω το χρώμα που βλέπουμε στα Masterworks και Omnibus, που είναι όχι μόνο ποιοτική, αλλά και ακριβεστατη αναπαράσταση του αυθεντικού χρωματισμου. Στο Σπαιντερμαν και τους X-MEN όπως βλέπω, αυτό συμβαίνει. Στον Χουλκ, τον Αιρον μαν, τον Καπταιν Αμερικα και τον Θωρ (και φοβάμαι πως όχι μόνο σε αυτούς) δεν συμβαίνει το ίδιο. Έχει προτιμηθεί ο χρωματισμός μεταγενεστερων εκδόσεων. Εκεί τα χαλάμε. Όχι ότι δε θα τους αγοράσω τους τόμους, αλλά μου μείωσε τον ενθουσιασμό. Και δεν καταλαβαίνω τον λόγο που έγινε αυτή η επιλογή. Το πιθανότερο είναι και η ελληνική συλλογή να ακολουθησει το παράδειγμα της βραζιλιάνικης.

Για την ποιότητα των παλιών ιστοριών, το ότι οι... καλύτεροι κακοί, πχ του Σπαιντερμαν ή των 4Φ, παραμενουν αυτοί της πρώτης πενταετίας, λέει πολλά. Δεν ήταν απλοϊκές ιστορίες, είχαν μεν μια απλότητα αλλά ήταν δουλεμένες, εχτιζαν τους χαρακτήρες τους. Καταλαβαινω ότι το σχέδιο μπορεί να είναι απωθητικό, πχ στις πρώτες ιστορίες των 4Φ. Το είχα πάθει κι εγώ, όταν το ειχα πρωτοδεί στη Μαμούθ και είχα φρίξει. Οι ιστορίες ήταν πολύ ωραίες αλλά το σχέδιο με απωθούσε. Το πρόβλημα όμως με τη Μαμούθ ήταν ότι οι ιστορίες κυκλοφορούσαν κάθε 2μηνο, οπότε δεν υπήρχε η υπομονή του αναγνώστη να περιμένει την εξέλιξη του σχεδίου στη σειρά (γι αυτό και μετά από απαιτηση των αναγνωστών η Μαμούθ με βαθιά λύπη στο 4ο τευχος έκανε ένα τεράστιο άλμα στις ιστορίες των 4Φ). Εδώ, όλες οι ιστορίες με το "πρωτόγονο" σχέδιο του Κιρμπυ που με τη Μαμούθ κυκλοφόρησαν μέσα σε σχεδόν μισό χρόνο, θα κυκλοφορησουν σε ένα τεύχος! Θα απολαύσουμε την εξέλιξη του σχεδίου που μέσα σε λίγο καιρό (φυσικά εντός της συλλογής) θα φτάσει στα γνωστά θεϊκά επίπεδα. Κι έτσι θα απολαύσουμε και όλες τις υπέροχες ιστορίες που δεν είχαμε την ευκαιρία να διαβάσουμε ποτέ στην Ελλάδα. 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Στα πρώτα που λες, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, εάν κάποιος δεν έχει μάθει αρκετά για τους διάφορους χαρακτήρες, τις ομάδες & τις ιστορίες τους, αυτά ενδεχομένως να του φαίνονται "βουνό" (που δε θα 'πρεπε, έχει βγάλει μαλλιά η γλώσσα μας να το λέμε ορισμένοι, αλλά τέλος πάντων). Τα reboots ηρώων θα μας πεις που τα είδες; Εννοείς σε παράλληλα σύμπαντα; Αυτό αδερφέ δε θεωρείται reboot! Μήπως τα 'χεις μπερδέψει λιγάκι; https://www.greekcomics.gr/forums/public/style_emoticons/default/bigwing.gif

 
Μην κολλάμε στην ορολογία.
Αυτό με τον Ultimate Spider-Man για παράδειγμα.
Πήρε ο Bendis το αυθεντικό origin, έκανε κάποιες τροποποιήσεις και δημιούργησε ένα "ντεμέκ" ολοκαίνουριο σύμπαν. Να΄χαμε να λέγαμε...
Aυτά τα θεωρώ έλλειψη φαντασίας και δεν μπορώ να γράψω κάτι πρωτότυπο.
Και η DC τα ίδια κάνει. Εκεί ίσως συνάντησα τον όρο reboot και τον χρησιμοποίησα κι εδώ λανθασμένα.
Το νόημα ήθελα να περάσω.
Οι σύγχρονες ιστορίες (για μένα πάντα μιλάω) ή που θα είναι υπερμπλεγμένες ή που δεν θα έχουν πρωτοτυπία και θα πατάνε στις παλιές κλασικές ιστορίες δεκαετίας ΄60 και ΄70.
Γι΄αυτό και τις θεωρώ υποδεέστερες απ΄τις παλιές :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1291
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ενδέχεται οι Αθηναίοι να έχετε παραλάβει το πρώτο τεύχος από σήμερα;; Γιατί βλέπω ότι τα τεύχη της Επίσημης Συλλογής πολλοί φίλοι τα προμηθεύονται από την προηγούμενη. Αν κάποιος φίλος αγόρασε το τευχάκι, ας μοιραστεί τις εντυπώσεις του μαζί μας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

6 λεπτά πριν, Θεόδωρος είπε:

Ενδέχεται οι Αθηναίοι να έχετε παραλάβει το πρώτο τεύχος από σήμερα;; Γιατί βλέπω ότι τα τεύχη της Επίσημης Συλλογής πολλοί φίλοι τα προμηθεύονται από την προηγούμενη. Αν κάποιος φίλος αγόρασε το τευχάκι, ας μοιραστεί τις εντυπώσεις του μαζί μας. 

Έχει ήδη κάνει την παρουσίαση ο @ nikolas12 : https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/44660-κλασικοι-υπερηρωεσ/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, sarkas είπε:

Φίλε @ Mandrake δυστυχώς τα θυμάσαι όλα λάθος.  Τα Χ-Men παίχτηκαν ΚΑΙ στον ΑΝΤ1 (και μάλιστα η 1η μεταγλώττιση ηταν αντ1, σταρ πολύ αργότερα. πηγή: εκτός από τη μνήμη μου και εδώ) οπότε ο φίλος μας δεν έκανε λάθος που το ανέφερε και γιαυτό δε του είπα τίποτα.
Επίσης το x-men adventures που λες εκδόθηκε 1 μήνα μετά από την σειρά (πηγή: εδώ) σε αντίθεση με τη σειρά που ξεκίνησε 1 μήνα πρίν (πηγή: εδώ)
Όπως και να χει και ταυτόχρονα να βγήκαν, πάλι εμείς μιλάμε από που επηρεάστηκαν. Το ότι βγήκε το x-men adventures και σε κομικ είναι άλλο ζήτημα, πάντως δε βασίστηκε η σειρά σε αυτό το κόμικ. (μάλλον το ανάποδο)



edit: Και για του λόγου το αληθές εικόνες απο tvrip:




όσο για το κόμικ:

  2021-09-09_13-14.thumb.png.3e6e304d5daa3027d2034d05ea0b63f2.png

 

Ναι, έχεις δίκιο. Είχα ξεχάσει ότι είχε προβληθεί νωρίτερα στον "ΑΝΤ1". Σε ότι αφορά το 2ο που είπες, το γνώριζα απλώς εκφράστηκα λάθος. Εννοώ πως η συγκεκριμένη τηλεοπτική σειρά σχετίζεται με τη συγκεκριμένη σειρά τευχών, όπως αντίστοιχα συνέβη με το "Spider-Man Adventures" στο "Star Channel". Εκείνη την περίοδο στο "Star Channel" ήταν γενικός διευθυντής ο Κώστας Γιαννίκος, ο ιδιοκτήτης της "Modern Times" και στο παιδικό πρόγραμμα είχε προσθέσει σειρές κινουμένων σχεδίων των οποίων εξέδιδε τις αντίστοιχες spin-offs τους στα κόμικς της εκδοτικής του. Γι' αυτό έπαιζαν και διαφημίσεις απ' τα έντυπα προς την TV και το αντίθετο, επομένως είχα έντονα στη μνήμη μου το "Star Channel" και για το "X-Men", όπως για τα κόμικς που προωθούνταν απ' τις τηλεοπτικές σειρές "Ηρακλής", "Ζήνα" και διάφορες άλλες.

 

Σε ότι αφορά επιρροές είστε και οι δύο τέρμα λάθος, καθώς είναι παράλληλο σύμπαν, οι χαρακτήρες είναι διαφορετικοί, με άλλο origin, άλλες συμμαχίες και ουδεμία σχέση έχουν με αυτά που θα εκδοθούν εδώ πέρα. Το brand "X-Men", όπως και οποιοδήποτε άλλο brand, δε σημαίνει "επιρροή" σε κάτι που θα βγει μεταγενέστερα. Είναι μια παράλληλη σειρά πολύ πολύ μεταγενέστερη με διαφορετικά origins και ανάπτυξη, διαφορετική ομάδα, διαφορετικές συμμαχίες και εχθρούς. Δεν είναι επιρροή, είναι ένα από τα πολλά παράλληλα. Η ελληνική έκδοση που πλησιάζει αυτά εδώ, είναι εκείνη της "Μαμούθ Comix" μιας και είναι στο ίδιο timeline και καμία τηλεοπτική ή κινηματογραφική παραγωγή δεν είναι κοντά στα "Uncanny X-Men".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  214
  • Reputation:   2282
  • Achievement Points:  233
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Απλά να ενημερώσω ότι όσοι κάναμε συνδρομή λάβαμε ήδη και το δεύτερο τεύχος ?

IMG_20210909_200450.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  214
  • Reputation:   2282
  • Achievement Points:  233
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Επίσης για όσους το είχαν απορία η ράχη των τευχών φαίνεται να έχει ομοιομορφία.

IMG_20210909_201126_1.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

40 λεπτά πριν, Andysaurus είπε:

Απλά να ενημερώσω ότι όσοι κάναμε συνδρομή λάβαμε ήδη και το δεύτερο τεύχος ?

IMG_20210909_200450.jpg

 

33 λεπτά πριν, Andysaurus είπε:

Επίσης για όσους το είχαν απορία η ράχη των τευχών φαίνεται να έχει ομοιομορφία.

IMG_20210909_201126_1.jpg

Δώσε μας και καμιά πληροφορία για το δεύτερο τεύχος!:pray: Μπορείς να βγάλεις φωτογραφία την πίσω πλευρά του χαρτονιού από το δεύτερο τεύχος;

Ακόμη για όσους παραπονιούνται μήπως με την συνδρομή τα τεύχη δεν στέλνονται σε καλή κατάσταση,διαφώτισέ μας...:pray:

Είναι λογικό να στείλουν και το δεύτερο τεύχος, γιατί η συνδρομή ξεκινάει από το 2ο τεύχος και μετά..., αλλά και για να πάρουν τα χρήματα πιο γρήγορα (αν επέλεξες την αντικαταβολή, ενώ με κατάθεση τα έχουν ήδη...) 

Την συνδρομή πότε την έκανες; Μπορεί επειδή αν την έκανες πολύ γρήγορα να δείξουν πόσο επαγγελματίες είναι...

 

 

Υ.Γ. Με αυτό που ανακοίνωσες θέλω να ρωτήσω πολλά! Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σε ξανά ρωτήσω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  214
  • Reputation:   2282
  • Achievement Points:  233
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Λοιπόν την συνδρομή την έκανα την Δευτέρα, παρέλαβα σήμερα κιόλας και τα τεύχη ήταν άθικτα. Δεν είχα προστασία είναι η αλήθεια αλλά πιθανόν το χαρτονακι να έκανε την δουλειά του. Έρχονται με acs.

Τα έχω πληρώσει ήδη (αν κ γενικά συνδρομές στην Ελλάδα είναι επίφοβες) 

 

Επισυνάπτω φωτός για περισσότερες λεπτομέρειες. (οι φωτογραφίες είναι χαμηλής ποιότητας αφού το κινητό μου αποφάσισε να με προδώσει, Sorry) 

 

IMG_20210909_205921-01.jpeg

IMG_20210909_205933_1-02.jpeg

IMG_20210909_205943-01.jpeg

Επεξεργασία από Andysaurus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1291
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

3 ώρες πριν, Bilis είπε:

Ευχαριστώ θερμά, μια ακόμα εξαιρετική παρουσίαση από τον @ nikolas12 !! 
Αυτά είναι τα τυχερά όταν ζεις στην πρωτεύουσα! Άντε με το καλό να ξημερώσει αύριο, να το πάρουμε και εμείς της επαρχίας. Καλορίζικα και καλοδιάβαστα σε όσους παρέλαβαν.!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Ναι, έχεις δίκιο. Είχα ξεχάσει ότι είχε προβληθεί νωρίτερα στον "ΑΝΤ1". Σε ότι αφορά το 2ο που είπες, το γνώριζα απλώς εκφράστηκα λάθος. Εννοώ πως η συγκεκριμένη τηλεοπτική σειρά σχετίζεται με τη συγκεκριμένη σειρά τευχών, όπως αντίστοιχα συνέβη με το "Spider-Man Adventures" στο "Star Channel". Εκείνη την περίοδο στο "Star Channel" ήταν γενικός διευθυντής ο Κώστας Γιαννίκος, ο ιδιοκτήτης της "Modern Times" και στο παιδικό πρόγραμμα είχε προσθέσει σειρές κινουμένων σχεδίων των οποίων εξέδιδε τις αντίστοιχες spin-offs τους στα κόμικς της εκδοτικής του. Γι' αυτό έπαιζαν και διαφημίσεις απ' τα έντυπα προς την TV και το αντίθετο, επομένως είχα έντονα στη μνήμη μου το "Star Channel" και για το "X-Men", όπως για τα κόμικς που προωθούνταν απ' τις τηλεοπτικές σειρές "Ηρακλής", "Ζήνα" και διάφορες άλλες.

 

Σε ότι αφορά επιρροές είστε και οι δύο τέρμα λάθος, καθώς είναι παράλληλο σύμπαν, οι χαρακτήρες είναι διαφορετικοί, με άλλο origin, άλλες συμμαχίες και ουδεμία σχέση έχουν με αυτά που θα εκδοθούν εδώ πέρα. Το brand "X-Men", όπως και οποιοδήποτε άλλο brand, δε σημαίνει "επιρροή" σε κάτι που θα βγει μεταγενέστερα. Είναι μια παράλληλη σειρά πολύ πολύ μεταγενέστερη με διαφορετικά origins και ανάπτυξη, διαφορετική ομάδα, διαφορετικές συμμαχίες και εχθρούς. Δεν είναι επιρροή, είναι ένα από τα πολλά παράλληλα. Η ελληνική έκδοση που πλησιάζει αυτά εδώ, είναι εκείνη της "Μαμούθ Comix" μιας και είναι στο ίδιο timeline και καμία τηλεοπτική ή κινηματογραφική παραγωγή δεν είναι κοντά στα "Uncanny X-Men".

φίλε μου δε καταλαβαίνω γιατί διαφωνείς για να διαφωνείς. Για τα κομικ του νήματος που είμαστε και το καρτούν κανείς δεν είπε ότι έχουν σχέση. Πήγαινε πίσω και δες τα ποστς. Άρα μιλας για το καρτούν σε σχέση με το που βασίστηκε τελικά. Αυτά που έγραψες ήταν όλα λάθος. Στο ένα δε θυμόσουν κανάλι στο άλλο αποδέχεσαι ότι δεν εκφράστηκες σωστά αλλά παρόλα αυτά αναλύεις το σκεπτικό σου που δεν έχει να κάνει με το τελικά από ποιον επηρεάστηκε το καρτούν. Και συνεχίζεις με εντελώς λανθασμένη προοπτική αφού κανείς δε μίλησε για Γιαννίκους , σταρ τσάνελ στα έντυπα και ελληνικές εκδόσεις και το αν είναι κοντά ή όχι κάποια παραγωγή στα uncanny x-men. Χανεις το δάσος. Δεν έχω ξανακούσει επιχείρημα που να λέει ότι επειδή είναι παράλληλα σύμπαντα ΑΡΑ δεν μπορεί το ένα να είναι βασισμένο σε κάποιο προηγούμενο. Αυτό το σκεπτικό μπάζει από παντού γιατί παρθενογέννεση δεν υπάρχει. Δλδ ο μπέντις δε βασίστηκε στο κλασικό 1963 σπάιντερ-μαν για να κάνει το ultimate, η spider-girl δεν βασίστηκε στο official continuity του clone saga, στο mcu το civil war captain america δε βασίστηκε στο civil war event του κομικ... μάλιστα.

Όλοι κατ'εξοχήν παραδέχονται πως τα σχέδια του καρτούν ήταν τέρμα βασισμένα στο 1991 του Τζιμ Λι (πηγή). Το να διαφωνούμε όταν ιδίοις όμμασι βλέπουμε τα σκίτσα ότι είναι τερμα ίδα , δε καταλαβαίνω καν γιατί το συζητάμε.

2021-09-09_21-19.png

Το κλείνω εδώ το κεφάλαιο καρτούν.  :beer5:


@ Andysaurus ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Μπορείς να επιβεβαιώσεις αν είναι και ο 2ος τόμος 148 σελίδες;; Δυνατή κίνηση να δώσει τα 2 πρώτα μαζί στους συνδρομητές!
 

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πολυ ωραία νέα, η σειρά είναι ενδιαφέρουσα και το πρώτο τεύχος ληστεία σε αυτή την τιμή!

Θα τιμηθεί χωρίς δεύτερη σκέψη, για τη συνέχεια βλέπουμε καθότι τις περισσότερες από τις κλασικές ιστορίες τις έχω από άλλες εκδόσεις...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

2 ώρες πριν, Andysaurus είπε:

Λοιπόν την συνδρομή την έκανα την Δευτέρα, παρέλαβα σήμερα κιόλας και τα τεύχη ήταν άθικτα. Δεν είχα προστασία είναι η αλήθεια αλλά πιθανόν το χαρτονακι να έκανε την δουλειά του. Έρχονται με acs.

Τα έχω πληρώσει ήδη (αν κ γενικά συνδρομές στην Ελλάδα είναι επίφοβες) 

 

Επισυνάπτω φωτός για περισσότερες λεπτομέρειες. (οι φωτογραφίες είναι χαμηλής ποιότητας αφού το κινητό μου αποφάσισε να με προδώσει, Sorry) 

 

IMG_20210909_205921-01.jpeg

IMG_20210909_205933_1-02.jpeg

IMG_20210909_205943-01.jpeg

Κι όμως αυτές οι φωτογραφίες είναι πιο καθαρές από τις πρώτες...:lol: Τελικά εκεί που πρέπει δουλεύει καλά το κινητό σου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1-2 ώρες βγήκε βιντεάκι στο YouTube για το τεύχος 2... Όσοι θέλουν να το βρουν πατάνε στην αναζήτηση "Radnet" και να κάνουν εγγραφή για να βλέπουν τα νέα βιντεάκια...;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Πριν από 1-2 ώρες βγήκε βιντεάκι στο YouTube για το τεύχος 2... Όσοι θέλουν να το βρουν πατάνε στην αναζήτηση "Radnet" και να κάνουν εγγραφή για να βλέπουν τα νέα βιντεάκια...;)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

 Έχουμε 4 διαφορετικές εκδόσεις.

Ποια μετάφραση πιστεύετε ότι είναι πιο κοντά στην Αμερικάνικη;

 

KABANAS HELLAS                                 PANINI

image.thumb.jpeg.017a8005baa23276fb2e6a6b78842815.jpeg  image.thumb.jpeg.bdc25c82d088698d096f8c04c71b73b9.jpeg

 

HACHETTE                                         LUPPA

image.thumb.jpeg.676801d6dfdeaa34b5bada81dbcb9821.jpeg  image.thumb.jpeg.135cec64cd536d7964ae7d5f488c3011.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

4 ώρες πριν, hudson είπε:

 Έχουμε 4 διαφορετικές εκδόσεις.

Ποια μετάφραση πιστεύετε ότι είναι πιο κοντά στην Αμερικάνικη;

 

KABANAS HELLAS                                 PANINI

image.thumb.jpeg.017a8005baa23276fb2e6a6b78842815.jpeg  image.thumb.jpeg.bdc25c82d088698d096f8c04c71b73b9.jpeg

 

HACHETTE                                         LUPPA

image.thumb.jpeg.676801d6dfdeaa34b5bada81dbcb9821.jpeg  image.thumb.jpeg.135cec64cd536d7964ae7d5f488c3011.jpeg

Ορίστε και το πρωτότυπο για σύγκριση:
https://2.bp.blogspot.com/xMYJHz4lk8RLT8KnLAQ2hY2n7VXy3Mtwzf4mfmu4YkWbtE_i5gHxKmA1l1GdVWmXJEEuNvXKXric=s1600
Πάντως αυτό που βλέπω από την συλλογή Κλασικών Ηρώων με ανησυχεί λίγο. Θα αγοράσω τον τόμο αργότερα και θα τον συγκρίνω με αυτόν της Hatcette.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.