Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34398
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   525
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1793 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Δέστε τι βγαίνει την παρασκευή 10 του μηνός τα πρωτα κόμιξ της ΜΑΡΒΕΛ μεταφρασμενα στα ελληνικά απο την radnet 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

26 λεπτά πριν, pacono είπε:

Δέστε τι βγαίνει την παρασκευή 10 του μηνός τα πρωτα κόμιξ της ΜΑΡΒΕΛ μεταφρασμενα στα ελληνικά απο την radnet 

 

 

Μα καλά, κι άλλη Marvel? Ακόμα κι εγώ που είμαι fan μπούχτισα. Δεν λέω, οι συλλογές με κόμικς είναι ευπρόσδεκτες αλλά έχουμε ήδη την Επίσημη Συλλογή. Λογικά θα πάρω μόνο τον πρώτο τόμο με την μειωμένη τιμή.

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ευχάριστα νέα, θα τιμηθεί και αυτή, κάθε κόμικ που βγαίνει ευπρόσδεκτο,  αλλά θα συμφωνήσω με τον @ Bilis "και άλλη Marvel;".  Και μάλιστα ξεκινάει την ίδια Παρασκευή με την "Επίσημη Συλλογή" σαν να θέλουν να την κοντράρουν. Βέβαια αυτή μετά από 3 τεύχη θα είναι εβδομαδιαία.

Τέλος πάντων, ενδιαφέρον φαίνεται, τουλάχιστον θα υπάρχουν και πολλά εξτρά.

Γνωρίζουμε σε πόσα τεύχη υποτίθεται θα ολοκληρωθεί; Υπάρχει αντίστοιχη ξένη συλλογή;

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Βάλανε και συνδρομή ήδη, 20 τευχών με έκπτωση. 

 

https://radshop.gr/69-marvel

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, pacono είπε:

Δέστε τι βγαίνει την παρασκευή 10 του μηνός τα πρωτα κόμιξ της ΜΑΡΒΕΛ μεταφρασμενα στα ελληνικά απο την radnet 

 

 

Πολύ όμορφη κίνηση και μάλλον θα πάρω τον πρώτο τόμο διότι έχω μια αδυναμία στον Spiderman αλλά προσωπικά δεν με ψιλοενδιαφέρει (το ίδιο και άλλη συλλογή της Marvel διότι είτε είναι ιστορίες που έχω διαβάσει είτε επειδή δεν φέρνουν ενδιαφέρον τα runs λόγω παλαιότητας)...

Μόνο όταν δω την παρακάτω συλλογή θα ησυχάσω ή μάλλον θα αφηνιάσω :D:lol:
 


@ pacono που μπορούμε να γκρινιάξουμε για την παραπάνω συλλογή; :D

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μετάφραση και επιμέλεια έχει αναλάβει η "kabanas hellas";:lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Οι πρώτες μου εντυπώσεις ήταν αρνητικές, θα προσπαθήσω όμως να δω το θέμα με λογική. Αρχικά, στην ιστοσελίδα αν επιλέξει κανείς συνδρομή έχει την δυνατότητα να εγγραφεί για τόμους από τον δεύτερο μέχρι τον εξηκοστό. Άρα λογικά αυτός θα είναι και ο τελευταίος, εξαιρώντας οποιαδήποτε πιθανή επέκταση. Μου αρέσει η ιδέα της συνδρομής καθώς δεν την βλέπεις τόσο συχνά στις συλλογές πλέον και στην συγκεκριμένη περίπτωση γλιτώνεις 1 ευρώ από κάθε τόμο.  Έτσι το συνολικό κόστος της συλλογής για έναν συνδρομητή είναι 356 ευρώ. Καθόλου άσχημα για το σύνολο των 8880 σελίδων που αντιστοιχούν σε 60 τεύχη των 148 σελίδων. Γενικά, το value for money πιστεύω πως είναι εκεί. Τα προβλήματα που έχω είναι ότι:
1) Αυτή η συλλογή κυκλοφορεί παράλληλα με την Επίσημη Συλλογή, η οποία ήδη έχει ένα καθιερωμένο κοινό που λογικά δεν θα προτιμήσει να αλλάξει τις συνήθειες του.

2) Επίσης η συγκεκριμένη συλλογή περιλαμβάνει μόνο ιστορίες 60s (ίσως και 70s αργότερα) και απ' ότι βλέπω στο forum, δεν υπάρχει και τόσο μεγάλο κοινό για ιστορίες εκείνων των εποχών. Επιπρόσθετα, η Επίσημη Συλλογή καλύπτει ήδη αυτές τις εποχές μεταξύ άλλων. 

3) Ενώ η Επίσημη Συλλογή επιλέγει ιστορίες με βάση την ποιότητα, εδώ το μόνο κριτήριο φαίνεται να είναι η χρονολογία έκδοσης.
Η Συλλογή Κλασσικών Ηρώων φαίνεται αξιόλογη αλλά είναι δύσκολο από οικονομική σκοπιά να την αγοράζει κάποιος παράλληλα με την Επίσημη Συλλογή (+24 ευρώ τον μήνα βγαίνει 44 ευρώ) οπότε μάλλον θα παραμείνω στην δεύτερη. Αν ήταν η μόνη συλλογή Marvel που κυκλοφορούσε τότε σαφώς και θα την έπαιρνα. Σκέφτομαι μήπως τελικά αγοράσω επιλεκτικά κάποιους τόμους που με ενδιαφέρουν από το eshop μετά την κυκλοφορία τους.

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2355 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Και άλλη συλλογή, δεν λέω ευχάριστο νέο όπως κάθε καινούργια κυκλοφορία άλλα τυχαίνει να κυκλοφορεί μαζί με την Hachette, μπέρδεμα η κατάσταση :confuse:

Έχω ιδιαίτερη αδυναμία σε παλαιότερες ιστορίες και θα αγοραστούν οι πρώτοι τόμοι για να τσεκάρω την έκδοση άλλα και εγώ δεν ξέρω αν θα ακολουθήσω την συλλογή.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1291
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το timing αναμφίβολα είναι λίγο δύσκολο παίρνοντας ως δεδομένο το γεγονός ότι ήδη κυκλοφορεί μια συλλογή της Marvel στην αγορά η οποία έχει αποκτήσει σταθερό κοινό όπως έγραψε και ο @ Bilis . Από την άλλη στα θετικά βάζω το μέγεθος τους (148 σελίδες!), την τιμή τους (7 ευρώ, αρκετά προσιτή) καθώς και το γεγονός ότι όπως αναφέρεται στο βίντεο πρόκειται για την πλήρη χρονολογική σειρά των εκδόσεων. Όσον αφορά τις ιστορίες, από ότι λέει στο βίντεο "εκ νέου μεταφρασμένα στα ελληνικά" άρα λογικά δεν θα δούμε κάποια καινούργια ιστορία. 

Με τα δυο της επίσημης συλλογής καθώς και τα 4 της καινούργιας το budget για όποιον θέλει να τις ακολουθήσει και τις δυο ανεβαίνει στα 48 ευρώ μηνιαίως. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοιπόν να πω μία ιστορία πριν πω τη γνώμη μου. Πριν κάποια χρόνια που ήμουν φαντάρος υπήρχε η σκοπιά δίπλα στα πυρομαχικά, εν συντομία Πύρκα. Ήταν ό,τι χειρότερο, αφού είχε τρία δίωρα, ήταν μακριά, έσκαγαν κακές έφοδοι, πρωί μπορεί να ερχόντουσαν αστεράτοι για όπλα, γενικά ήταν ό,τι χειρότερο να είσαι εκεί. Ένας λοιπόν αρκετά πηγμένος από άλλο τάγμα ήταν δεν ήταν 2 μήνες μέσα, είχε βαρεθεί να τον στέλνουν σε αυτήν και είχε πάντα μία μακρόσυρτη ατάκα για όταν του το ανακοίνωναν που απήγγειλε με μια ένρινη, πηγμένη φωνή: "Πάαααααλι Πύρκα ρε ...; Με έχουν στάξει" προφανώς εμπλουτισμένη με βρισιές :lol:

Ε αυτό νιώθω τώρα κι εγώ. Πάαααααααααααααλι Marvel, με έχουν στάξει, θα ξεμείνω από χρήματα. Αν είναι φέρτε μας και μια DC, φέρτε μας κάτι καινούριο που δεν έχουμε δει. Ειδικά τώρα με ανανέωση επίσημης συλλογής και αυτό (που λογικά θα γίνω αγοραστής) πραγματικά έχω αρχίζει και αγχώνομαι για το που θα βρω χώρο, χρόνο για διάβασμα και χρήματα για αγορές. Anyway το ποστ του @ Bilis  (χρόνια σου πολλά κιόλας φίλε) πιο πάνω είναι εξαιρετικό και συνοψίζει πολλές δικές μου σκέψεις, ίσως τσιμπήσω τη συνδρομή, ίσως απλά κάνω πολλές αγορές τευχών μαζί, αλλά είναι γλυκόπικρα νέα, γιατί είχα ακούσει στην πιάτσα κάτι για συλλογή DC και μου έσκασε κι άλλη Marvel. Άμα σκάσει και καμία με φιγούρες, θα πιάσω κανά δύο δουλειές ακόμα μπας και  βγάλω το μήνα και θα κοιμάμαι 2 ώρες τη μέρα, sleep is for the weak :lol: Πέρα από την πλάκα όμως, η τιμή των 7 ευρώ είναι φανταστική για κόμικ. Τέσπα κόμικς ας είναι και βλέπουμε :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1291
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Οι πρώτοι δέκα τόμοι σύμφωνα με το video:

1. Amazing Spiderman: Δύναμη και Ευθύνη

2. Fantastic Four: Αιχμάλωτοι του Dr. Doom
3. Thor: Αν το αξίζει
4. Hulk: ο Άνθρωπος και το Τέρας
5. Fantastic Four: Ο Πρίγκηπας της Ατλαντίδας
6. Iron Man: Ο Χρυσός Εκδικητής
7. Fantastic Four: Απειλή στη Σελήνη
8. Thor: Χρονικά της Asgard

9. Fantastic Four: Ένας Scrull Είναι Ανάμεσα Μας

10. Avengers: Και Ήρθε η Ημέρα

Επίσης, από ότι βλέπω, μαλακό εξώφυλλο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πολύ ευχάριστα νέα εκ πρώτης όψεως, σίγουρα είναι θετικό να πληθαίνουν οι εκδόσεις κόμικς στην Ελλάδα. 

 

Το θέμα μου είναι κι εμένα, κατά πόσο είναι εφικτό για τον μέσο αγοραστή να αγοράζει και τις 2 αυτές συλλογές. Μην ξεχνάμε ότι εκτός αυτών θα τρέχουν και άλλες εκδόσεις από Anubis, ΟΞΥ, και πολλά ακόμα εκτός υπερηρωικών. Φαίνεται πάντως να έχει καλή ποιότητα (μεγάλο μέγεθος χαρτιού, η μετάφραση απ' όσο μπόρεσα να διαβάσω στο βιντεάκι, φαίνεται οκ, κάτι που με άγχωνε μιας και δεν έχουμε δείγματα της συγκεκριμένης εταιρείας για να ξέρουμε τι και πως) και η τιμή είναι σίγουρα δελεαστική. Θα ξεκινήσω κι εγώ δειλά δειλά, αλλά δεν είμαι τόσο φαν των τόσο ρετρό υπερηρωικών, για να γεμίσω με 60 τόμους με ιστορίες 60s. Βλέποντας και κάνοντας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μαλακό εξώφυλλο αλλά 7ευράκι και κάθε βδομάδα στα περίπτερα. Δελεαστικότατο όσο δεν πάει, πάει και ο καφές που έπαιρνα καμιά φορά απ' έξω, πάει και η παραμικρή έξοδος... Κι έλεγα, λέει, την ερχόμενη Πέμπτη να πάω να παρακολουθήσω πρεμιέρα το "Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings"... :crying: Αλλά τo 1ο είναι στα 2€ και τα πρώτα 3-4 είναι ανά δύο βδομάδες είπαμε εε; Χμ... :thinking:  Εάν αρχίσω να χάνω από κάποιο σημείο κι έπειτα τη σειρά διότι "δε γίνεται διαφορετικά", θα αναζητήσω που είναι τα γραφεία αυτής της "Radnet" για να βρω το διευθυντή και να του "σφυρίξω" δυο φωνήεντα. :)  Μια απλή, φιλική κουβέντα για "το χρόνο που επιλέξανε" και τέτοια σχετικά. Φιλικά πάντα. :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καλά κι εγώ θα πάρω τα πρώτα 2-3 για να σχηματισω άποψη, αλλά δεν νομίζω να ακολουθήσω την σειρά. Απο τα λίγα υπερηρωικα που εχω διαβάσει δεν μπορώ να πω οτι η δεκαετία του 60 με ενθουσιάζει 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πολύ ενδιαφέρον :)
Μ΄αρέσουν οι κλασικές ιστορίες. Eυχόμουν μάλιστα η Hachette να έβγαζε μόνο τέτοιες. Oι ιστορίες μετά το 2000 δεν μ΄αρέσουν ιδιαίτερα.
Τον 1ο τόμο με τον Spider-Man δεν υπάρχει περίπτωση να τον χάσω.
Τώρα τους υπόλοιπους δεν ξέρω. Οι υπόλοιποι ήρωες δεν με πολυενδιαφέρουν.
Περίεργο πάντως που στους 10 πρώτους τόμους υπάρχουν 4 με Fantastic Four και μόνο ένας με Spider-Man.
Περίμενα καλύτερη κατανομή. Πιο ομοιόμορφη.
Τέλος πάντων.
Παίρνω το 1ο και βλέπουμε μετά :)


 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34398
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   525
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1793 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Λοιπόν γιανα πω και εγώ την γνώμη μου σαν εταιρία η radnet δεν φέρνει και τόσο ποιότητα και λίγο ξέμπαρκα πράγματα δήλαδη παράδειγμα που πήρα το τεύχος με το παραμύθι της deagostini η φιγούρα αλλα και το βιβλιό είναι πραγματικά δεξιοτεχνικό η radnet απο οτι εχω καταλάβει είναι μια εταιρία που παιρνει ήδη υπάρχουσες συλλογές απο κινες αγγλίες κτλ και τις φέρνει στην ελλάδα σαν διαμεσολαβητής δηλαδή κατι σαν διανομέας και όχι κατασκευαστης όπως η deagostini και η hachette απλά δεν πείθομαι οτι θα είναι κατι κάλο εν συνέχεια των επόμενων πραγμάτων βεβαία μένει μόνο να το δούμε και μπροστά μας γιανα κρίνουμε τώρα η hachette ειναι σπούδαια εταιρία εχώ εντυπωσιαστεί απο την δεξιοτεχνία που δείχνει  κυρίως στις συλλογές της στην Γαλλία . έχει βγάλει τρείς συλλογές στην ελλάδα και δεν νομίζω οτι θα μπορούσαμε να συγκρίνουμε την συλλογή της Μαρβελ με την συλλογή απο την radnet γιατι θα είναι ακρώς  πιο δεξιοτεχνική . Πάντως είναι πολύ καλο που βλέπουμε μετά απο τόσα χρόνια στην Ελλάδα να έχουν μπεί τρείς εταιρίες η οποίες αρχίζουν να ανταγωνίζονται η μία την άλλη πιστεύω οτι θα δούμε φοβερές συλλογές και κυρίως σε οτί αφορά το θέμα του κόμικς . Τώρα γιανα τους πρίξουμε @ ΚΟΜΙΞ   το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τους στέλνουμε επανωτά μηνυματα στο youtube τους εγώ ετσι κανώ και ετσί εκανα πρίν έρθουν στην Ελλαδα ξανα και μου είχαν απαντήσει οτι θα έρθουν συντομα και ήρθαν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, pacono είπε:

Λοιπόν γιανα πω και εγώ την γνώμη μου σαν εταιρία η radnet δεν φέρνει και τόσο ποιότητα και λίγο ξέμπαρκα πράγματα δήλαδη παράδειγμα που πήρα το τεύχος με το παραμύθι της deagostini η φιγούρα αλλα και το βιβλιό είναι πραγματικά δεξιοτεχνικό η radnet απο οτι εχω καταλάβει είναι μια εταιρία που παιρνει ήδη υπάρχουσες συλλογές απο κινες αγγλίες κτλ και τις φέρνει στην ελλάδα σαν διαμεσολαβητής δηλαδή κατι σαν διανομέας και όχι κατασκευαστης όπως η deagostini και η hachette απλά δεν πείθομαι οτι θα είναι κατι κάλο εν συνέχεια των επόμενων πραγμάτων βεβαία μένει μόνο να το δούμε και μπροστά μας γιανα κρίνουμε τώρα η hachette ειναι σπούδαια εταιρία εχώ εντυπωσιαστεί απο την δεξιοτεχνία που δείχνει  κυρίως στις συλλογές της στην Γαλλία . έχει βγάλει τρείς συλλογές στην ελλάδα και δεν νομίζω οτι θα μπορούσαμε να συγκρίνουμε την συλλογή της Μαρβελ με την συλλογή απο την radnet γιατι θα είναι ακρώς  πιο δεξιοτεχνική . Πάντως είναι πολύ καλο που βλέπουμε μετά απο τόσα χρόνια στην Ελλάδα να έχουν μπεί τρείς εταιρίες η οποίες αρχίζουν να ανταγωνίζονται η μία την άλλη πιστεύω οτι θα δούμε φοβερές συλλογές και κυρίως σε οτί αφορά το θέμα του κόμικς . Τώρα γιανα τους πρίξουμε @ ΚΟΜΙΞ   το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τους στέλνουμε επανωτά μηνυματα στο youtube τους εγώ ετσι κανώ και ετσί εκανα πρίν έρθουν στην Ελλαδα ξανα και μου είχαν απαντήσει οτι θα έρθουν συντομα και ήρθαν. 

 

Δεν είναι απλώς μια διανομή σε άλλη χώρα, αλλιώς θα είχαμε το υλικό τους στα..Κινεζικά. Και της "Hachette" ακόμη, η "Anubis" κάνει όλη τη δουλειά, από την επιλογή των τόμων, μέχρι τη σειρά διανομής τους, τη μετάφραση και την επιμέλεια. Η "Radnet" απλώς φαίνεται ότι τα αναλαμβάνει όλα, καθώς η πρωτότυπη εταιρία (όποια κι αν είναι αυτή) δεν ασχολήθηκε να τα φέρει εδώ και να ψάξει για συνεργάτη. Τώρα ότι και να λέμε είναι άτοπο... Ας πάρουμε στα χέρια μας κανένα τόμο και ξαναμιλάμε. Αν κάνει τις σαχλαμάρες της "Οξύ" που σε αρκετά graphic novels χάνονται τα καρέ και τα μπαλονάκια στη μέση ή αν ξεφυλίζοντας κάθε τέτοιο τόμο σου μείνει στο χέρι, μένει να το δούμε όταν το πάρουμε στα χέρια μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Περίμενα πάντως περισσότερο ενθουσιασμό από κάποιους. Και κυρίως όχι γκρίνια.
Παραπονιόσασταν στη συλλογή της Hachette ότι δεν βγαίνουν πολλές κλασικές ιστορίες και δη ιστορίες του Stan Lee.
Και βγαίνει συλλογή μ΄ένα σωρό ιστορίες Stan Lee, με νέα σύγχρονη μετάφραση, και χαλιέστε επειδή είναι δεκαετίας ΄60.
Ε τότε έγραφε ο Lee, τι να κάνουμε;
Με το "Marvel Origins Δεκαετία ΄60" γιατί χαρήκατε τότε;

Δηλαδή τι να πούμε κι εμείς που δεν είμαστε τόσο του υπερηρωικού και βλέπουμε να βγαίνει 2η συλλογή Marvel, τη στιγμή που τα BD στη χώρα μας κυκλοφορούν με το σταγονόμετρο :wow:


Στον 1ο τόμο έχουμε την 1η εμφάνιση του Γύπα, την 1η εμφάνιση του Σαντ-Μαν, την 1η εμφάνιση του Δρ. Όκταπους κτλ.
Και θ΄ακολουθήσουν ένα σωρό άλλες. Ιστορικές στιγμές είναι αυτές.
Κι όλα αυτά με 2€ αρχικά και 7 στη συνέχεια.
Σίγουρα η έκδοση δεν θα είναι τόσο ποιοτική όπως της Hachette (φαίνεται και στο βιντεάκι) αλλά αν μη τι άλλο φαίνεται τουλάχιστον αξιοπρεπής.

@ Mandrake δεν δείχνει να υπάρχει θέμα με χαμένα καρέ και μπαλονάκια εκ πρώτης όψεως.

 

813144280_.thumb.PNG.10e833dfe34d7879882beb8f92525fa5.PNG

 

Απ΄τα περιεχόμενα που είδα (κι αν κατάλαβα καλά) ο 1ος τόμος θα περιέχει το origin του Spider-Man απ΄το Amazing Fantasy #15 και τα 5 πρώτα τεύχη Amazing Spider-Man.
Δηλαδή αυτά:

RCO001_1466353125.thumb.jpg.84d7a75dee7b523e68c97fd4233f1375.jpg RCO001_1469441056.thumb.jpg.fdaad6706f88865b32291e44702bac18.jpg RCO001_1469440981.thumb.jpg.90927b1e2c27b329513ee38202e07903.jpg

 

RCO001_1469440613.thumb.jpg.3841a9fd128268a28ca95c047c7a4e35.jpg RCO001_1469440384.thumb.jpg.bbc42921958356a56b5f29a0915bc273.jpg RCO001_1469440417.thumb.jpg.2c1a350f58e879c5f1e70474614375ba.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολυ καλα νεα!Eγω παντως που δηλωνω μεγαλος φαν του κλασικου (και του νεοτερου) σχεδιου η κινηση αυτη με χαροποιησε ιδιαιτερως.

Ιδωμεν!  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ένα καλό είναι ότι σε αυτή τη συλλογή δεν θα έχουμε γκρίνια για επανεκδόσεις (όπως συμβαίνει με της Hachette).

Κάποιες βέβαια από τις ιστορίες τις έχουμε δει πριν 40 και βάλε χρόνια, αλλά διάσπαρτες, σε τευχάκια και σε άσπρο μαύρο και κάτι σαν πορτοκαλί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

10 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Τώρα τους υπόλοιπους δεν ξέρω. Οι υπόλοιποι ήρωες δεν με πολυενδιαφέρουν.
Περίεργο πάντως που στους 10 πρώτους τόμους υπάρχουν 4 με Fantastic Four και μόνο ένας με Spider-Man.
Περίμενα καλύτερη κατανομή. Πιο ομοιόμορφη.
Τέλος πάντων.

Αυτό λογικά γίνεται επειδή οι τόμοι κυκλοφορούν με χρονολογική σειρά. Ο Spider-Man φαίνεται να αποτελεί εξαίρεση. Φυσικά και θα τον βάλουν πρώτο αφού είναι ο πιο γνωστός ήρωας της Marvel και θα κινήσει περισσότερο ενδιαφέρον. Η πρώτη εμφάνιση του Spider-Man όμως έγινε το 1962 και ο δικός του τίτλος ξεκίνησε το '63 ενώ οι Fantastic Four υπήρχαν ήδη από το '61. Έτσι πρέπει να βάλουν περισσότερους τόμους Fantastic Four για να φτάσουν στο σημείο που εμφανίζεται ο Spider-Man.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Φοβερή συλλογή 

all time classic  σίγουρα θα τα πάρω όλα 

το σχέδιο και μόνο είναι φοβερό  μια ατελείωτη αναδρομή στο παρελθόν 

με ιντριγκάρει περισσότερο από όλες τις εκδόσεις μέχρι τώρα 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Απίστευτα νέα... Να δούμε πόσους τόμους θα έχει και αν θα γίνει επέκταση...για να γκρινιάξουμε πάλι για να μην ξεχνιόμαστε...:lol:

Να δούμε από την Παρασκευή που θα ξεκινήσει η συλλογή και το σάιτ της συλλογής θα είναι προς λειτουργία για περισσότερες πληροφορίες γιατί τώρα δεν λειτουργεί... Λογικά στο σάιτ θα δούμε πόσοι τόμοι θα κυκλοφορήσουν και τις ημερομηνίες κυκλοφορίας τους.... Και το πότε τελειώνει η συλλογή... 

Γενικά για τις συλλογές της radnet(το σάιτ radshop):

Οι συλλογές έχουν δικό τους σάιτ (η καθεμία) και υπάρχει συνδρομή με έκπτωση στην τιμή...

Σχετικά με αυτή την συλλογή θα αγοράσω σίγουρα το πρώτο τεύχος. Τώρα για την αγορά των υπολοίπων τευχών θα δείξει... Μπορεί να μαζεύω χρήματα για την συνδρομή μόνο... Και να κάνω την συνδρομή όταν μαζέψω τα χρήματα προς το τέλος της συλλογής... Γιατί όπως έχει γίνει και με άλλες συλλογές της radnet μπορεί να βγει και 2η και 3η έκδοση της συλλογής,οι οποίες θα έχει περισσότερες εκπλήξεις και προσφορές...Όπως για παράδειγμα η συλλογή με τα ορυκτά που τώρα κυκλοφορεί η 3η έκδοση κι όσοι αγοράζουν συγκεκριμένα τεύχη που χρειάζεται ή κάνουν συνδρομή θα έχουν δωρεάν ένα mega ορυκτό που μόνο όσοι αγοράζουν την 3η έκδοση θα την απολαύσουν... Όσοι έχουν αγοράσει την 1η και 2η έκδοση μόνο μια έκπτωση στην τιμή των mega ορυκτών θα έχουν... Οπότε μην τρέξετε όλοι στην 1η έκδοση της συλλογής...:lol:

 

Όπως με πρόλαβε ο @ Bilis , επειδή η συλλογή είναι φτιαγμένη κατά χρονολογική κυκλοφορία είναι κατανοητό ότι στην πρώτη δεκάδα θα έχουμε 4 τόμους Fantastic Four και 1 Spider-Man, γιατί πρώτα δημιουργήθηκαν οι Fantastic Four! Γιατί, όπως ανέφερε κι ο τόμος  Marvel Origins: Δεκαετία του 60 οι Fantastic Four ήταν μια ομάδα υπερηρώων για να "πολεμήσουν" κάπως την ομάδα της Dc, Justice League...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πριν από 1 ώρα, olyssesmoore είπε:

Απίστευτα νέα... Να δούμε πόσους τόμους θα έχει και αν θα γίνει επέκταση...

Οι τόμοι, προς στιγμή τουλάχιστον, φαίνεται να 'ναι 60 (μέχρι τόσους έχει δυνατότητα συνδρομής).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, Bilis είπε:

Αυτό λογικά γίνεται επειδή οι τόμοι κυκλοφορούν με χρονολογική σειρά. Ο Spider-Man φαίνεται να αποτελεί εξαίρεση. Φυσικά και θα τον βάλουν πρώτο αφού είναι ο πιο γνωστός ήρωας της Marvel και θα κινήσει περισσότερο ενδιαφέρον. Η πρώτη εμφάνιση του Spider-Man όμως έγινε το 1962 και ο δικός του τίτλος ξεκίνησε το '63 ενώ οι Fantastic Four υπήρχαν ήδη από το '61. Έτσι πρέπει να βάλουν περισσότερους τόμους Fantastic Four για να φτάσουν στο σημείο που εμφανίζεται ο Spider-Man.

 

A ok, αυτό βγάζει νόημα.
Βάση αυτής της πληροφορίας είναι εύκολο να υπολογίσουμε πότε θα βγει ο επόμενος τόμος Spider-Man; :thinking:

Και γενικά ποιοι θα είναι οι τόμοι μετά τον 10ο; :thinking:
 

Θέλω πάντως να πιστεύω ότι θα τα πάει σχετικά καλά σε πωλήσεις η συλλογή, ώστε να ολοκληρωθεί.
Οι 20 πρώτοι τόμοι θα βγουν λογικά, ό,τι και να γίνει.
Αλλιώς δεν θα έβαζαν συνδρομή :)

Όσον αφορά την 1η δεκάδα θα πάρω σίγουρα το Spider-Man και πολύ πιθανό το Iron Man.
Αφήνω ένα ερωτηματικό για τον Hulk. Γενικά δεν μ΄αρέσει σαν ήρωας, αλλά η ιστορία με το origin που διάβασα στο Marvel Origins 60's μ΄άρεσε αρκετά.
Οπότε πιθανό να μ΄αρέσουν οι πρώτες του περιπέτειες.
Οι F4 δεν μ΄αρέσουν ιδιαίτερα. Θα τους προσπεράσω.

Μόνο το Coming of Galactus θα πάρω απ΄τη συλλογή της Hachette.

Τhor, Avengers ούτε καν. Δεν μ΄αρέσουν.

Περιμένω Daredevil :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αυτής της εταιρείας είναι η συλλογή, από Ισπανία. 

 

https://www.luppa.es/en/success-stories/

 

Δε βλέπω να έχει κυκλοφορήσει η αντίστοιχη εκεί, μάλλον εκδίδεται πρώτη φορά στην Ελλάδα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

56 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

A ok, αυτό βγάζει νόημα.
Βάση αυτής της πληροφορίας είναι εύκολο να υπολογίσουμε πότε θα βγει ο επόμενος τόμος Spider-Man; :thinking:

Και γενικά ποιοι θα είναι οι τόμοι μετά τον 10ο; :thinking:

Λογικά ο 11ος τόμος θα είναι οι X-Men επειδή κυκλοφόρησαν παράλληλα με τους Εκδικητές. Μετά πρέπει να εμφανιστεί ο Dr. Strange αλλά δεν ξέρω αν θα περιλαμβάνεται στην συλλογή. Ο επόμενος Spider-Man λογικά θα βρίσκεται κάπου ανάμεσα στους τόμους 11-15.
 

 

3 λεπτά πριν, Γιαννης Σ είπε:

Αυτής της εταιρείας είναι η συλλογή, από Ισπανία. 

 

https://www.luppa.es/en/success-stories/

 

Δε βλέπω να έχει κυκλοφορήσει η αντίστοιχη εκεί, μάλλον εκδίδεται πρώτη φορά στην Ελλάδα. 

Βλέπω πως έχουν μια άλλη συλλογή Marvel, την Marvel Encyclopedia.

enc.marvel

Δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται αλλά η Συλλογή Κλασσικών Ηρώων μου φαίνεται καλύτερη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, Tsaklas είπε:

Οι τόμοι, προς στιγμή τουλάχιστον, φαίνεται να 'ναι 60 (μέχρι τόσους έχει δυνατότητα συνδρομής).

Εντάξει αυτό είναι γνωστό... Αλλά μόλις την Παρασκευή 10 Σεπτεμβρίου που λογικά θα λειτουργήσει το σάιτ θα ξέρουμε περισσότερα...

 

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Και γενικά ποιοι θα είναι οι τόμοι μετά τον 10ο; :thinking:

Μόλις τεθεί σε λειτουργία το σάιτ της συλλογής θα γνωρίζουμε όλους τους τίτλους της συλλογής, αλλά και την ημερομηνία κυκλοφορίας τους! Τουλάχιστον έτσι γίνονται και με τις άλλες συλλογές της radnet στο σάιτ της κάθε συλλογής!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3171
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Κι άλλη σειρά Marvel????

Μπράβο. Φοβερή κίνηση αλλά θα μπορούσε να περιμένει να ολοκληρωθεί η πρώτη 60αδα της Hachette (άγνωστο αν η δεύτερη 60αδα θα συνεχιστεί κανονικά ή πιο μετά από ένα διάλειμμα σε μικρο διάστημα) και να βγει στη κατάλληλη ώρα?

Πολύ ωραία να έχουμε τις κλασσικές ιστορίες των 60s αλλά ξέρουμε τον αριθμό τομων? Για να μην μένουν άδειες οι τσέπες μας.

Μέσα σε έναν μηνά περίπου 50ευρω για τις Hachette και vintagecomics (δεν ξέρω αν είναι η επίσημη εκδοσή) ? Είναι πολλά για έναν φαν της Marvel. Ας μη ξεχνάμε και τις Anubis / ΟΞΥ.

Πολύ ακριβό χόμπι από το κικμποξινκ.

Σίγουρα θα πάρω το πρώτο τεύχος και θα δω αν θα έχω αρκετά υπόλοιπα χρήματα για να συνεχίσω κι αυτή τη σειρά αλλά δεν νομίζω...

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13488
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1.99 για έναν μη φαν των Marvel DC σαν εμένα είναι ελκυστική τιμή να ξεκινούσα να τα μαζεύω. Όμως, μετά τα πάνε 7ευρο οπότε γίνεται αυτοματως απαγορευτικό, προτιμώ να τα δώσω να πάρω διαφορά άλλα ντισνευ για τη συλλογή μου. Νομίζω κάπως έτσι θα χάσουν πολύ κοινό σαν εμενα γιατί οι Έλληνες κομικσαδες όπως και να το κάνουμε γουστάρουμε ντισνευ ή λουκι λουκ κλπ (μπορεί να είμαι και λάθος δεν ξέρω). 2 ευρό οντως ναι είναι ξεφτυλα δεν βγάζουν απολύτως τίποτα, αλλά στην Αμερική μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν τα 1 dollar comics εδώ και δεκαετίες... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.