Μετάβαση στο περιεχόμενο

AthensCon 2022


Bilis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 11/27/2022 at 1:38 PM, Θοδωρής Καραπάνος said:

Είχε επιτραπέζια, διάφορα εμπορικά καταστήματα, cosplayers κα τα οποία έναν αμιγώς κομικσά( όπως εγώ) αφήνουν παγερά αδιάφορο. Δηλαδή, ένοιωσα ότι δεν ήταν ένα κομικσοφεστιβάλ, αλλά ένα φεστιβάλ, που είχε και κόμικς. Το 2019, νομίζω δεν ήταν έτσι. Μπορεί και να μου φαίνεται( μιας που ήταν η πρώτη μου επίσκεψη σε φεστιβάλ) αλλά δινόταν- πιστεύω- περισσότερο βάρος στα κόμικς, παρά σε όλα τα υπόλοιπα. 


τρελός είσαι? :) χωρίς όλα τα υπόλοιπα pop αντικείμενα θα ήταν άκρως βαρετό :) άμα θες μόνο κόμιξ, ε, τράβα σε ένα κομιξομάγαζο και θα βρεις όλα του εμπορίου ενώ κάποια διαθέτουν και πολλά από τα φανζίν. :) Αυτές οι "μαζώξεις" είναι κατ'εμέ κυρίως για να βρεις φανζίν (που έχουν μικρό τιράζ και συνήθως εξαντλούνται μέσα σε 1-2 τέτοια events), να δεις τους ίδιους τους δημιουργούς και να πάρεις υπογραφές ή άλλα πραγματάκια (μπλούζες, κούπες, αφίσες, κάρτες κ.ο.κ.) αλλά και να βρεις/χαζέψεις διάφορα pop καλούδια.

πάντα ήταν έτσι :) 

 

Οι διαφορές από άλλες φορές ήταν κατ'εμέ (α) νομίζω είχε λιγότερους φανζινάδες? 
image.png

 

μετράω 89 ονόματα.

 


image.jpeg

το 2018 είχε 64. Άρα προφανώς λάθος αίσθησή μου. Ίσως να είχε λιγότερα νέα φανζίν ή ίσως να φταίει που έχω βαρεθεί να πληρώνω για πράγματα που μετά θέλω να κάψω (οπότε κυρίως κοίταζα και δεν ψείριζα)

φέτος 58 καταστήματα "Β" και 38 "Τ". Το 18 ήταν ακριβώς άλλα τόσα. 

το (β) ήταν πως αισθάνθηκα να λείπει κάτι από τη μαγεία στα pop καταστήματα. Μου φανήκαν πολύ ψυχρά. Πολύ πανηγυρτζίδικα? Ή να μου ξίνισε που ήταν πολύς ο κόσμος? Διότι και δεν γουστάρω την πολυκοσμία και το στριμωξίδι, και είχα την αίσθηση ότι ήμουν σε ένα petri dish με την βεβαιότητα ότι δεν θα γλιτώσω την δεύτερη μόλυνση με covid... :D Βέβαια την ζεστασιά την κάνουν και οι φίλοι... :) 

ζήτω οι cosplayers!!! Θεούλης κάποιος (μπαμπάς ίσως?) που ήταν ντυμένος Batman και έκοβε βόλτες με 2 κοριτσάκια (οι κόρες του? η κόρη του και μια φίλη της?) ντυμένες Catwoman και Poison Ivy. ΘΕΟΥΛΗΣ λέμε! :) τρελό ρησπέκτ, μαγκιά του και μπράβο του! :) Μεγάλη απόλαυση να βλέπεις τόσους ανθρώπους, τόσα πιτσιρίκια, να κάνουν τον χαβαλέ τους και την κα*λα τους :) Κάποτε θα πρέπει να το κάνω και εγώ, αν και το μόνο που μου ταιριάζει είναι σαπιοκοιλιάς Thor από το Endgame που δεν με εμπνέει και τόσο για να πω την αμαρτία μου :lol: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 27/11/2022 στο 1:38 ΜΜ, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Δηλαδή, ένοιωσα ότι δεν ήταν ένα κομικσοφεστιβάλ, αλλά ένα φεστιβάλ, που είχε και κόμικς.

Μα η AthensCon είναι ακριβός αυτό, δεν είναι κομικσοφεστιβάλ όπως η Comicdom είναι Pop Culture Φεστιβάλ, που έχει απ' όλα τα Pop-Nerd stuff. Εγώ από την άλλη νιώθω ότι σε σχέση με τις άλλες κατηγορίες Επιτραπέζια, Cinema κτλ τα κόμικς έχουν την τιμητική τους καθώς έχεις το artist alley και οι περισσότεροι ξένοι καλεσμένοι είναι σχετικοί με τα κόμικς, τα υπόλοιπα χόμπι έχουν μερικές παρουσιάσεις/συζητήσεις και μαγαζιά να ψωνίσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μετά το σκέφτηκα. Παρεμπιπτόντως, το μεγαλύτερο (ή ίσως το διασημότερο?) κομιξοηβέντ παγκοσμίως είναι το San Diego Comic-Con. Στο οποίο γίνονται όλες (?) οι ανακοινώσεις των blockbuster. Απ'ότι βλέπω φέτος την πρώτη από τις 5 μέρες είχε προβολή του Star Trek II Wrath of Khan και του Blade Runner. Αμφότερα εμβληματικά φιλμ για νέρντουλες :D Και φυσικά είναι τίγκα σε pop culture αντικείμενα και σε cosplayers! :) Όπως νομίζω ότι συμβαίνει στα περισσότερα (αν όχι όλα) κομιξοηβέντ στις ΗΠΑ. 

Το μεγαλύτερο Ευρωπαϊκό είναι το Lucca Comics & Games. Νομίζω πως το όνομα τα λέει όλα :lol: Από την άλλη η Angouleme μάλλον είναι αυστηρά κόμικ. Μάλλον. Πιθανολογώ πάντως πως η Angouleme χρηματοδοτείται από το δημόσιο και από τον τοπικό δήμο... Όλα αυτά τα pop αντικείμενα βοηθάνε οικονομικά την κάθε διοργάνωση :) Και οι ξένοι δημιουργοί δεν έρχονται επειδή είναι ελεήμονες :lol: 

 

Γιατί δεν έχουμε τόσα στο Comicdom? Φαντάζομαι λόγω χώρου. Παλιότερα ήταν μόνο στην ΕλληνοΑμερικάνικη Ένωση. Μετά βρήκαν χώρο και στην ΕλληνοΓαλλική για να βάλουν τους φανζινάδες οι οποίοι συνέχεια αυξάνονταν. To 2008 (?) είχαμε πρωτοπάει ως φόρουμ (δεν υπήρχε Λέσχη τότε νομίζω? εκτός άμα πρωτοπήγαμε το 2009 λίγο αφ'οτου είχε ιδρυθεί? αλλά χωρίς έδρα στο Μοναστηράκι? δεν θυμάμαι και βαριέμαι να τα σκαλίσω :) ) και είμασταν όλοι οι φανζινάδες σε μια μικρή αίθουσα. 20 άτομα? 30? Τρίχες. Εν πάση περιπτώσει, 1-2 χρονιές εμφανίστηκαν κάποιοι εκεί που είχαν μόνο κοσμήματα ή τέτοια, υπήρξε μια χ αναστάτωση? συζήτηση? και την επόμενη χρονιά μπήκε ως όρος ότι τα φανζινοτραπέζια θα είναι αποκλειστικά για κόμικ. Και ή την ίδια στιγμή ή λίγο μετά μπήκε κι άλλος όρος ότι θα γίνεται μια επιλογή μεταξύ των φανζινάδων που θέλαν τραπεζάκι (νομίζω διότι είχαν εμφανιστεί περιπτώσεις με κυριολεκτικά σκουπίδια... ). Ποιος ξεχωρίζει το τι είναι "άξιο" να μπει και τι είναι "σκουπίδι"? :) Well. Έχει προξενήσει και αυτό κάποιες συζητήσεις. Μπορεί΄και κάποιες φορές να δόθηκε τραπεζάκι σε φανζίν που ήταν χειρότερο από άλλα που αποκλείστηκαν. Δεν ξέρω. Υπάρχει και το θέμα γούστο εδώ :) Αλλά σκουπίδι-σκουπίδι δεν ξαναφάνηκε :) 

Anyhow. Μακρυγόρησα. Το point μου είναι ότι στο Comicdom δεν έχει pop culture αντικείμενα (ή έστω έχει ελάχιστα) 100% λόγω χώρου. Ακόμα και τώρα που έχει πάει και στην Κλαυθμώνος, το μέρος είναι τίγκα σε κομιξομάγαζα, κομιξοδημιουργούς και κομιξοεκδότες. Φαντάζομαι πως και αυτοί, άμα είχαν χώρο θα δέχονταν (και θα ήθελαν κι όλας) pop culture αντικείμενα. Νέρντουλες είμαστε όλοι μας στην τελική :D Και τα παιδιά του comicdom μια χαρά γουστάρουν pop culture πράγματα απ'όσο τους ξέρω :) Μια χαρά διάθεση για συζητήσεις γύρω από κινηματογράφο, τηλεόραση, κ.ο.κ. έχω δει :) 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Πριν από 1 ώρα, germanicus είπε:

Anyhow. Μακρυγόρησα. Το point μου είναι ότι στο Comicdom δεν έχει pop culture αντικείμενα (ή έστω έχει ελάχιστα) 100% λόγω χώρου. Ακόμα και τώρα που έχει πάει και στην Κλαυθμώνος, το μέρος είναι τίγκα σε κομιξομάγαζα, κομιξοδημιουργούς και κομιξοεκδότες. Φαντάζομαι πως και αυτοί, άμα είχαν χώρο θα δέχονταν (και θα ήθελαν κι όλας) pop culture αντικείμενα. Νέρντουλες είμαστε όλοι μας στην τελική :D Και τα παιδιά του comicdom μια χαρά γουστάρουν pop culture πράγματα απ'όσο τους ξέρω :) Μια χαρά διάθεση για συζητήσεις γύρω από κινηματογράφο, τηλεόραση, κ.ο.κ. έχω δει :) 

Δε λέω, καλά όλα αυτά, αλλά προσωπικά, - πες με κολλημένο όσο δεν πάει- όταν πάω σ' ένα κομικσοφεστιβάλ, θέλω τα κόμικς, αν δεν είναι στο 100%, να απασχολούν τουλάχιστον ένα 70% της πίτας του φεστιβάλ. Δε θέλω να πηγαίνω σε ένα φεστιβάλ για κόμικς και να βλέπω περισσότερους cosplayers( που για να είμαι ειλικρινής κι εγώ τους χάρηκα πάρα πολύ, καθώς είχαν φοβερές στολές, κοστούμια, μακιγιάζ κτλ). Είμαι τύπος του χαρτιού!:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μετά τα πρώτα 1000 κόμικ της συλλογής σου, θα θέλεις και συ τζατζίκι στο πιτόγυρο! :lol: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

13 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

αλλά προσωπικά, - πες με κολλημένο όσο δεν πάει- όταν πάω σ' ένα κομικσοφεστιβάλ, θέλω τα κόμικς, αν δεν είναι στο 100%, να απασχολούν τουλάχιστον ένα 70% της πίτας του φεστιβάλ

Ναι, αλλά η ουσία εδώ αγαπητέ Θοδωρή είναι ότι η Athenscon δεν αυτοπροσδιορίζεται ως κομικσοφεστιβάλ άλλα ως "Comics-Collectibles-Games-Movies'

Αντιγράφω από το site τους:

"Είναι μια γιορτή που αγκαλιάζει όλα τα είδη της ποπ κουλτούρας και τα χόμπι που απορρέουν από αυτήν... Τα κόμικς, ο κινηματογράφος, τα video games, τα επιτραπέζια παιχνίδια, όλα μας χαρίζουν συναισθήματα που κάνουν την καθημερινότητα πιο απολαυστική"

Εδώ μπορείς να δεις ολόκληρο το άρθρο "Σχετικά με το AthensCon"

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13513
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

@ Θοδωρής Καραπάνος  Δεν εχω παει ποτε σε ComicCon (λογω αποστασης) αλλά νομιζω καλώς δεν ειναι event για κομικς. Κομικς ψαχνεις στο Vendora, στο Facebook,στα μαγαζια και αγοραζεις.Εκει θα βρεις μονο παγκους με τις τελευταιες κυκλοφοριες (παντα σε αρχικες τιμες), που σιγα το πραμα τα βρισκεις σε οποιοδηποτε online καταστημα. Μη περιμενεις να βρεις εξαντλημενες εκδοσεις (πχ τον Βιο/Χαμενα) σε τιμη ευκαιριας(ουτε γενικα να το βρεις :lol:). Θα βρεις ομως "επιτηδιους" με μαγαζια οι οποιοι παντα θα ψαχνουν κανα αβγαλτο κοροϊδακι να του πασαρουν το ΚΟΜΙΞ1 οπως λες στα 10 ευρω και τα "σουπερ συλλεκτικα" ΚΟΜΙΞ Τερζοπουλου νουμερα 80ρια90ρια με υγρασιες και τσακισεις στις ιδιες τιμες...

Ειλικρινα το πιστευω και να πηγαινα δεν θα αγοραζα τιποτα γιατι δεν συμφερει. Οπως λεει και ο @ germanicus  μετά τα 1000 τευχη αρχιζεις ψαχνεσαι αλλιως. Κατά βαση πας για την εμπειρια.  :)

Θα ηθελα σιγουρα να βγαλω φωτογραφιες τα lego και τις γιγαντιες φιγουρες.

 

Η χαρα των ComicCon για μενα ειναι τα cosplay και δη τα γκομενακια Cosplayers.  :mazoreta: 

Θα μεγαλωσεις λιγο ακομα και θα με καταλαβεις ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

2 hours ago, Argail said:

Ναι, αλλά η ουσία εδώ αγαπητέ Θοδωρή είναι ότι η Athenscon δεν αυτοπροσδιορίζεται ως κομικσοφεστιβάλ άλλα ως "Comics-Collectibles-Games-Movies'

Αντιγράφω από το site τους:

"Είναι μια γιορτή που αγκαλιάζει όλα τα είδη της ποπ κουλτούρας και τα χόμπι που απορρέουν από αυτήν... Τα κόμικς, ο κινηματογράφος, τα video games, τα επιτραπέζια παιχνίδια, όλα μας χαρίζουν συναισθήματα που κάνουν την καθημερινότητα πιο απολαυστική"

Εδώ μπορείς να δεις ολόκληρο το άρθρο "Σχετικά με το AthensCon"

:beer:


Δεν τους κατηγορεί ρε συ :) Απλώς λέει ότι μεταξύ ενός ηβέντ μόνο με κόμιξ και ενός ηβέντ που έχει απ'όλα, προτιμά ένα μόνο με κόμιξ :)και είχε την αίσθηση ότι σε προηγούμενο Αθενσκον ήταν μεγαλύτερη η αναλογία των κόμιξ/τζατζίκι. δατ'ς ωλ! :) 


αναρωτιέμαι εάν τυχόν φέτος είχε λιγότερες εκδοτικές πάντως. είχε σίγουρα λιγότερα μεταχειρισμένα. H Webcomics δεν ήταν. Θέλει να τα βάλεις κάτω με χαρτί και με μολύβι αυτά :) 
 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ έχω πάει σε λίγες comicon και αυτές στη Θεσσαλονίκη

 

Κατά σειρά σημαντικότητας απόλαυσα:

 

1. Τους Έλληνες δημιουργούς. Μοναδική ευκαιρία να τους δεις από κοντά, να πάρεις υπογραφές, να μιλήσεις, να πάρεις κάποιες αυτοεκδόσεις που σου αρέσουν.

 

2. Τους Ξένους δημιουργούς. Για όλα τα παραπάνω.

 

3. Τα μεγάλα βιβλιοπωλεία με τους πάγκους τους. Στην επαρχία δεν έχουμε τη δυνατόητα να πηγαίνουμε κάθε μέρα στα μεγάλα κομιξάδικα.

 

4. Τις εκθέσεις Lego και Playmobil. Υπέροχες βιτρίνες!!!!!

 

5. Λοιπά πράγματα που δεν περίμενα να δω.

 

6. Στολές. Η αλήθεια είναι ότι στην Ξάνθη έχουμε ένα από τα μεγαλύτερα καρναβάλια στη χώρα. Έχω παρελάσει πάνω από 15 φορές. Δεν μου λείπουν οι στολές.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  95
  • Reputation:   975
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήγα κι εγώ την Κυριακή και είχε τίγκα κόσμο. Όλων των ηλικιών. Δεν είχα παρευρεθεί ποτέ σε κάτι τέτοιο. 

Φιγούρες, αξεσουάρ με υπερήρωες και πολλά κόμικς. Οι εκθέτες είναι εκείνοι που όλοι λίγο-πολύ γνωρίζουμε και έχουν και φυσικό και ηλεκτρονικό κατάστημα. 

Όμως είναι πάντα βολικό να τα έχεις όλα μαζί. 

Αγόρασα π.χ. δύο κόμικς και ας ήξερα ότι θα τα έβρισκα και online. 

Υπήρχαν και 2 "περίπτερα" με κόμικς παλιά και αρκετά από αυτά εξαντλημένα. Ελαφρώς μεταχειρισμένα. Modern Times κ.λ.π. 

Πέρασε η ώρα όμορφα αλλά οπωσδήποτε αν ήταν μια καθαρά κομικοέκθεση θα ήταν το ιδανικό ακόμα κι αν χρειάζονταν ώρες για να τα ψάξεις όλα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πηγα και εγω την Κυριακη γιατι λεω οτι δεν θα ειχε τοσο κοσμο, αλλα χαμος!!!Τωρα αυτο που λετε οτι επρεπε να ειχε εστιασει περισσοτερο στα κομικς, ενταξει καλο ακουγετε αλλα στην περιπτωση αυτη των κομικς δεν μπορει να γινει, αλλο απο τα διαφορα μικρα φεστιβαλ που γινονται, οποτε κατι τετοιο ειναι ανεφικτο, γιατι παντα σε τετοια μεγαλα φεστιβαλ, τα κομικς θα τα ακολουθουν και διαφορες αλλες δραστηριοτητες, παντος καλα δεν περασαμε ολοι?Αυτο!!!:clap2::cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  128
  • Reputation:   1055
  • Achievement Points:  129
  • Days Won:  1
  • With Us For:  642 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Μερικά αναμνηστικά :

 

20221127_164333.thumb.jpg.a0dc2d1524ca35e8a5ed34260a0690e5.jpg

 

Star Wars :

 

20221127_164000.thumb.jpg.1bc452b84ab154c898ba0d51b5982a2b.jpg20221127_164525.thumb.jpg.642d5e63b2c3c887c4e5f4bee1cf8119.jpg

 

Βιντεάκι από την παρέλαση Star Wars , διάρκειας και ποιότητας ανάλογης του σπρωξίματος , ίσα ίσα για την ατμόσφαιρα.

 

 

 

 

Υπερηρωικά κλπ :

 

20221127_165630.thumb.jpg.77049e68d9070d7f26944dae15a01cf2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20221127_165634.thumb.jpg.4563235c2fad3308a4dfac7c7caa58c2.jpg

 

20221127_170328.thumb.jpg.fbf08bf75801b536cb532cf9aa72b353.jpg      20221127_165957b.thumb.jpg.3ae6738aab6e0b58e03cac83a87dc6bb.jpg 20221127_171728.thumb.jpg.dd27e69604b074df25f64354e358c5da.jpg

 

20221127_170315.thumb.jpg.3acebe34896701f3508aea3748aae0de.jpg

 

Θεματολογία Ντίσνεϊ στο περίπτερο του Solaris :

 

20221127_165201.thumb.jpg.558cab4c48ff400159edb38533611a63.jpg

 

20221127_165215.thumb.jpg.4140954911d497d3ce997451188f8905.jpg

 

20221127_165210.thumb.jpg.19df5a74c70e61897d6821fddd9df07c.jpg

 

20221127_165204.thumb.jpg.794462121f58d064b7dd31656ae3401a.jpg

 

Vitale Mangiatordi :

 

20221127_173228.thumb.jpg.eaea11cbce12d05d041785fc9ea0676c.jpg

Περιμένοντας τον συμπαθέστατο σχεδιαστή.

 

20221127_164718.thumb.jpg.f2e6bdeeef85bee40cfe767cf8b66e74.jpg

Ο Μακρυγιάννης με τα απομνημονεύματα του ως Κύρος Γρανάζης κατά Mangiatordi.

 

20221127_190719.thumb.jpg.05e3a40ed0cccd52d3bfc23cda50602a.jpg

Η Αθηνά με αφιέρωση στην σύζυγο , επίσης κατά Mangiatordi.

 

20221201_144328.thumb.jpg.e4fb78cdbdee511a24ae48257433fa62.jpg

 

Και τέλος , του την έφερα του Τερζόπουλου , "Παν γνήσιον αντίτυπον φέρει την υπογραφή του σχεδιαστού" !

Και του χρόνου να είμαστε καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Απίστευτος @ CarpiMan !:clap2:

@ germanicus @ Argail Βασικά αυτό που λέει ο πρώτος, με αντιπροσωπεύει απόλυτα! Επίσης, δέχομαι να έχει συναφείς κλάδους της pop κουλτούρας. Πού κολλάνε όμως, κάτι δαχτυλίδια, κάτι αυτάκια κτλ που πουλούσαν στον πάνω όροφο; Εντάξει, τώρα που βλέπω και βίντεο και φωτογραφίες, παραδέχομαι, ότι ίσως κάνω εγώ λάθος κι απλά εκείνη την ώρα, ήμουν κουρασμένος/κρυολογημένος κι αυτό επέδρασε αρνητικά, με αποτέλεσμα να μου φανεί άσχημη η εκδήλωση.

On 30/11/2022 στο 12:58 ΜΜ, germanicus είπε:

αναρωτιέμαι εάν τυχόν φέτος είχε λιγότερες εκδοτικές πάντως.

Νομίζω, ίσες εκδοτικές. Έλειπε η Sελινι, της οποίας το κενό όμως, αναπλήρωσαν οι εκδόσεις Καστανιώτη. Όσο για το κενό της Webcomics, το γέμισε η Oopscomics. Επίσης, βλέπω ότι στον κατάλογο, η Brainfood  και η Οξύ, πιάνονται σαν δύο διαφορετικές εταιρείες. Τέλος, από κομικσάδικα, αισθητή ήταν η παρουσία του Relax comics!:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  57
  • Reputation:   554
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1738 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Οπως πάντα -απο όσο θυμάμαι -την έκθεση σνομπαρει η ΜΑΜΟΥΘ. Παρόλα αυτά υπήρχε το comicstrip που κατά κάποιο τρόπο τους εκπροσωπούσε. Φέτος ούτε και αυτό. Άσχημο να μην υπάρχει ο Αστερίξ, ο Λούκυ Λουκ, ο Τεν Τεν στο Athens con καθώς και τα υπόλοιπα Γαλλοβελγικα που έχει η ΜΑΜΟΥΘ. Γενικά είναι κρίμα που δεν μπορεί ο κόσμος να μάθει τα Ευρωπαϊκά κόμικς (με κάποιες μικρές εξαιρέσεις μικρός ηρως, Jemma ) μέσα από αυτές τις εκθέσεις..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

9 min ago , imanatos said:

Οπως πάντα -απο όσο θυμάμαι -την έκθεση σνομπαρει η ΜΑΜΟΥΘ. Παρόλα αυτά υπήρχε το comicstrip που κατά κάποιο τρόπο τους εκπροσωπούσε. Φέτος ούτε και αυτό. Άσχημο να μην υπάρχει ο Αστερίξ, ο Λούκυ Λουκ, ο Τεν Τεν στο Athens con καθώς και τα υπόλοιπα Γαλλοβελγικα που έχει η ΜΑΜΟΥΘ. Γενικά είναι κρίμα που δεν μπορεί ο κόσμος να μάθει τα Ευρωπαϊκά κόμικς (με κάποιες μικρές εξαιρέσεις μικρός ηρως, Jemma ) μέσα από αυτές τις εκθέσεις..


Νομίζω πως η Μαμούθ δεν πάει ποτέ σε κανένα κομιξοηβέντ (στην Αθήνα έστω) Πρέπει να πηγαίνει μόνο στις Εκθέσεις Βιβλίου. Εάν δεν κάνω συγκλονιστικό λάθος δεν έχει εμφανιστεί ποτέ από το 2008 έως σήμερα στα Comicdom και ποτέ στα Athenscon. Στο δε Comicdom δεν υπήρχαν γαλλοβελγικά παλιότερα, μέχρι που τα κουβάλησε το Βιβλιοπέλαγος (?) Για τα μικρότερα κομιξοηβέντ στην Αθήνα, ας μην το κουβεντιάζουμε... :) 

Δεν ξέρω τι έπαιζε παλιότερα στα φεστιβάλ της Βαβέλ.

κρίμα? well.... ναι. σε γενικές γραμμές είναι κρίμα που δεν υπάρχει κάποιος εκδοτικός που να "ειδικεύεται" στα BD με τον εμβληματικό τρόπο που το έχει κάνει η Μαμούθ από το 1980τρέχα ή η Modern Times για ένα φεγγάρι (με υποδεέστερους τίτλους είναι η αλήθεια) (οκ. για 2 φεγγάρια :) μπορεί και για 10... :) )  Υπάρχουν σκόρπια πράγματα δεξιά αριστερά (κυρίως κάποια πράγματα από τη Μικρός Ήρως, αλλά και πράγματα όπως το Ελρικ από την Αίολος, τα Ημερολόγια της Εστέρ από την Ποταμός, διάφορα από τα Ελληνικά Γράμματα, ο Λανφέστ από τη Λέσχη), αλλά όντως δεν υπάρχει κάτι "μπαμ", κάποιος να μπαίνεις στο περίπτερό του και να βλέπεις 20-30 τίτλους σε μεγάλο μέγεθος και να λες "α, αυτά διαβάζουν τώρα στη Γαλλία" :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  57
  • Reputation:   554
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1738 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Γι'αυτό και τελικά η μόνη λύση είναι η cinebook μέσω της  book depository για όποιον θέλει να ακολουθήσει κάποιες σειρές Γαλλοβελγικων...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η οποία δυστυχώς λογοκρίνει τα γυμνά στα καρέ προκειμένου να μπορεί να μπαίνει το κόμικ στην Αμερική στα ίδια ράφια με τα περισσότερα άλλα.... Άρα ψηφιακά.... ουφ

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Κι όμως! Υπάρχουν πολλά - εξαιρετικά- BD στη χώρα μας, απλά πολλά είναι βιογραφίες/ βασισμένα σε αληθινές ιστορίες/ ιστορικά κι έχουν εκδοθεί από εταιρείες που κυκλοφορούν βιβλία, με αποτέλεσμα, ούτε να συμμετέχουν σε κάποιο con, ούτε όμως και να είναι πολύ γνωστά. Ευτυχώς που είναι και η Λέσχη, οπότε μπορεί κανείς να προμηθευτεί παλιά πολυθεματικά περιοδικά( από Μπλεκ μέχρι Βαβέλ και Παρά Πέντε), τα οποία όμως δεν είχαν μόνο BD, αλλά μία ποικιλία. Επιπλέον, τα Γαλλοβελγικά κόμικς, εκδίδονται σε άλμπουμς και πολλά από αυτά έχουν μείνει στο πρώτο, κάτι που έχει σαν αποτέλεσμα τη μικρή τους δημοφιλία. Τα γνωστότερα, είναι τα χιουμοριστικά, με μεγάλη μερίδα του κόσμου, να αγνοεί έναν Bilal( ο οποίος αν και Γιουγκοσλάβος, τα κόμικς του θεωρούνται BD), Tardi( που δεν έχω διαβάσει- προς το παρόν- αλλά έχω ακούσει για το κορυφαίο αντιπολεμικό του κόμικ, το οποίο καλώς ή κακώς ούτε καν έχουμε ακουστά στην Ελλάδα), έναν Reizer, έναν Bernet, ή έναν Edika( στον χιουμοριστικό τομέα). Η Μαμούθ, ποτέ δεν πήγαινε σε φεστιβάλ και είναι τόσο κρίμα, γιατί αν περισσότερος κόσμος μάθαινε, ότι υπάρχουν κι άλλα BD πέρα από τα Αστερίξ, τα Λούκυ Λουκ και τα Τεντεν, τα οποία τα λατρεύω, αλλά το ότι είναι και τα τρία αριστουργήματα, που μιλούν σε τόσο κόσμο παγκοσμίως, δεν σημαίνει ότι μια τόσο σημαντική σχολή κόμικς, απαρτίζεται από αυτά τα τρία χιουμοριστικά αριστουργήματα. :beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

4 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Η οποία δυστυχώς λογοκρίνει τα γυμνά στα καρέ προκειμένου να μπορεί να μπαίνει το κόμικ στην Αμερική στα ίδια ράφια με τα περισσότερα άλλα.... Άρα ψηφιακά.... ουφ

 

:cheers5: 

Όχι απαραίτητα. Τα γυμνά, απ' όσο ξέρω είχαν λογοκριθεί στα Thorgal. Οπότε, ό,τι άλλο έχει βγάλει που δεν περιέχει μέσα γυμνό και συνεπώς, δεν υπάρχει κάτι να "κόψουν"( λόγου χάρη Μπλεϊκ και Μόρτιμερ) το παίρνεις κανονικά και το απολαμβάνεις!:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

45 min ago , Θοδωρής Καραπάνος said:

Όχι απαραίτητα. Τα γυμνά, απ' όσο ξέρω είχαν λογοκριθεί στα Thorgal. Οπότε, ό,τι άλλο έχει βγάλει που δεν περιέχει μέσα γυμνό και συνεπώς, δεν υπάρχει κάτι να "κόψουν"( λόγου χάρη Μπλεϊκ και Μόρτιμερ) το παίρνεις κανονικά και το απολαμβάνεις!:beersanta:


(α) άμα δεν το έχεις διαβάσει/δει στα γαλλικά, πως ξέρεις αν έχει γυμνό μέσα για να μπορείς να το πάρεις άφοβα? :) (και δεν είναι Λούκυ Λουκ ή Γιάκαρι :lol: ) 

(β) έχει λογοκρίνει και σε Largo Winch, Barracuda, Aldebaran, Long John Silver και Scorpio. Τουλάχιστον :) όπου υπάρχει υποψία στήθους, πέφτει άκυρο :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  57
  • Reputation:   554
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1738 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

11 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Κι όμως! Υπάρχουν πολλά - εξαιρετικά- BD στη χώρα μας, απλά πολλά είναι βιογραφίες/ βασισμένα σε αληθινές ιστορίες/ ιστορικά κι έχουν εκδοθεί από εταιρείες που κυκλοφορούν βιβλία, με αποτέλεσμα, ούτε να συμμετέχουν σε κάποιο con, ούτε όμως και να είναι πολύ γνωστά. Ευτυχώς που είναι και η Λέσχη, οπότε μπορεί κανείς να προμηθευτεί παλιά πολυθεματικά περιοδικά( από Μπλεκ μέχρι Βαβέλ και Παρά Πέντε), τα οποία όμως δεν είχαν μόνο BD, αλλά μία ποικιλία. Επιπλέον, τα Γαλλοβελγικά κόμικς, εκδίδονται σε άλμπουμς και πολλά από αυτά έχουν μείνει στο πρώτο, κάτι που έχει σαν αποτέλεσμα τη μικρή τους δημοφιλία. Τα γνωστότερα, είναι τα χιουμοριστικά, με μεγάλη μερίδα του κόσμου, να αγνοεί έναν Bilal( ο οποίος αν και Γιουγκοσλάβος, τα κόμικς του θεωρούνται BD), Tardi( που δεν έχω διαβάσει- προς το παρόν- αλλά έχω ακούσει για το κορυφαίο αντιπολεμικό του κόμικ, το οποίο καλώς ή κακώς ούτε καν έχουμε ακουστά στην Ελλάδα), έναν Reizer, έναν Bernet, ή έναν Edika( στον χιουμοριστικό τομέα). Η Μαμούθ, ποτέ δεν πήγαινε σε φεστιβάλ και είναι τόσο κρίμα, γιατί αν περισσότερος κόσμος μάθαινε, ότι υπάρχουν κι άλλα BD πέρα από τα Αστερίξ, τα Λούκυ Λουκ και τα Τεντεν, τα οποία τα λατρεύω, αλλά το ότι είναι και τα τρία αριστουργήματα, που μιλούν σε τόσο κόσμο παγκοσμίως, δεν σημαίνει ότι μια τόσο σημαντική σχολή κόμικς, απαρτίζεται από αυτά τα τρία χιουμοριστικά αριστουργήματα. :beersanta:

Εννοείται ότι δεν είναι μόνο τα τρία κλασικά   (Αστερίξ, τα Λούκυ Λουκ και τα Τεντεν), αλλά σε μια έκθεση που πάνε πολλά μικρά παιδιά θα τα δουν μπροστά τους και οσα δεν τα ξέρουν θα τα ξεφυλλίσουν και θα τα γνωρίσουν. Έτσι δημιουργούνται οι νέοι αναγνώστες. Αν δει κανείς τον κατάλογο της cinebook ή της Europe comics, πόσα γαλλοβελγικά υπάρχουν για όλες τις ηλικίες και θα μπορούσαν να δημοσιευτούν στην Ελλάδα, θα απογοητευόταν με τις αντιλήψεις και τις επιλογές των εκδοτικών οίκων της Ελλάδας. Για σκεφτείτε αν συνεχιζόταν ο κόκκινος κύκλος της Μαμούθ όπως είχε ξεκινήσει και αντλούσε τίτλους από τους ανωτέρω καταλόγους πόσο πλούτος θα υπήρχε από  γαλλοβελγικά κόμικς...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τέλεια περάσαμε και φέτος, είδα πολύ κόσμο και πήρα και μερικά πραγματάκια. Οι διοργανωτές ανακοινωσαν 31000 επισκέπτες!!!

Φυσικά και το AthensCon δεν είναι αυστηρά μόνο για κόμικς, άλλωστε και το όνομά του δεν έχει τη λέξη μέσα ;)

 

Και ένα μικρό βιντεάκι...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/1/2022 at 8:18 PM, germanicus said:


Νομίζω πως η Μαμούθ δεν πάει ποτέ σε κανένα κομιξοηβέντ (στην Αθήνα έστω) Πρέπει να πηγαίνει μόνο στις Εκθέσεις Βιβλίου. Εάν δεν κάνω συγκλονιστικό λάθος δεν έχει εμφανιστεί ποτέ από το 2008 έως σήμερα στα Comicdom και ποτέ στα Athenscon. Στο δε Comicdom δεν υπήρχαν γαλλοβελγικά παλιότερα, μέχρι που τα κουβάλησε το Βιβλιοπέλαγος (?) Για τα μικρότερα κομιξοηβέντ στην Αθήνα, ας μην το κουβεντιάζουμε... :) 

Δεν ξέρω τι έπαιζε παλιότερα στα φεστιβάλ της Βαβέλ.

 

Έχουν αναφέρει γιατί δεν πάνε σε εκθέσεις στο παρελθόν ή απλά σταμάτησαν ξαφνικά χωρίς να πουν κάτι;

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 27/11/2022 στο 10:41 ΠΜ, germanicus είπε:

Η έκθεση Παπιες Ποντικια Επανάσταση. Την προετοίμαζαν για περυσι, αλλα... :) Πολυ την γουσταρα! Καποια θα τα έπαιρνα ως πριντακια.

 

Να' σαι καλά Νικόλα! :thanks:

 

Με το τρέξιμο ούτε που πρόλαβα να περάσω αν τα δω... :P 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

3 hours ago, StefanosPap said:

 

Έχουν αναφέρει γιατί δεν πάνε σε εκθέσεις στο παρελθόν ή απλά σταμάτησαν ξαφνικά χωρίς να πουν κάτι;

 

Δεν σταμάτησαν, δεν πήγαιναν ποτέ έτσι κι αλλιώς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 min ago , Lord Makro said:

 

Δεν σταμάτησαν, δεν πήγαιναν ποτέ έτσι κι αλλιώς.

 

Α οκ, κατάλαβα. Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

On 1/12/2022 στο 9:56 ΜΜ, germanicus είπε:

(β) έχει λογοκρίνει και σε Largo Winch, Barracuda, Aldebaran, Long John Silver και Scorpio. Τουλάχιστον :) όπου υπάρχει υποψία στήθους, πέφτει άκυρο :) 

Σοβαρά:wow: Δεν το γνώριζα αυτό! Πολύ άσχημο πράγμα η λογοκρισία..

On 3/12/2022 στο 6:33 ΜΜ, Lord Makro είπε:

Τέλεια περάσαμε και φέτος, είδα πολύ κόσμο και πήρα και μερικά πραγματάκια. Οι διοργανωτές ανακοινωσαν 31000 επισκέπτες!!!

Φυσικά και το AthensCon δεν είναι αυστηρά μόνο για κόμικς, άλλωστε και το όνομά του δεν έχει τη λέξη μέσα ;)

 

Και ένα μικρό βιντεάκι...

 

 

Πολύ ωραίο βιντεάκιdefault_best.gif.9a72fa2dcfe034f96909688b5065184e.gif Μετανοιώνω όλο και περισσότερο που δεν τράβηξα καθόλου φωτογραφίες:down:

Τέλος και το εξώφυλλο- οπισθόφυλλο του καταλόγου της εκδήλωσης:

viber_image_2022-12-04_17-46-16-038.thumb.jpg.2460385050535531731459ebb96a4173.jpgviber_image_2022-12-04_17-46-15-267.thumb.jpg.f3f7b6a6aa77539021e85e28c6137bf3.jpg

Και του χρόνου:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πήγα και εγώ το περασμένο Σάββατο στην εκδήλωση μαζί με τη φίλη και σχεδιάστρια celestie_mm και φυσικά πρέπει να πω ότι όπως πάντα το AthensCon ήταν υπέροχο! Συζήτηση με φίλους δημιουργούς, συναντήσεις με γνωστούς, γνωριμίες με καινούριους ανθρώπους και φυσικά το αγαπημένο περίπτερο της Λέσχης. Έχω άπειρο φωτογραφικό υλικό, αλλά θα βάλω λίγα και καλά. Να πω ότι τα αποκτήματα μου δεν ήταν κόμικ, μιας και ήθελα το μπάτζετ μου να πάει σε προσφορές ή μαγαζιά που δε θα έβλεπα σύντομα από κοντά, οπότε πήρα ένα φοβερό φούτερ Iron Man, μια ωραία μπλούζα Marvel, τα δύο βιβλία του Στέλιου Ανατολίτη και την ειδική έκδοση μπύρας από το χαρτί και καλαμάρι του Ηλία Φουντούλη.

 

co1gdt.jpg  IMG_20221127_153446.jpg  

 

IMG_20221127_154354.jpg

 

IMG_20221126_193121.jpg  IMG_20221126_193138.jpg

 

IMG_20221126_193711.jpg  IMG_20221126_204648.jpg

 

IMG_20221126_200114.jpg  IMG_20221126_203724.jpg  IMG_20221126_211240.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  29480
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  67
  • Reputation:   382
  • Achievement Points:  75
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3897 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Από καιρό ήθελα να ξεκινήσω ένα μεγάλο Α4 sketchbook και να προχωρήσω ένα μικρότερο Α6 σχεδόν μέγεθος. Έφτασε η ώρα με στόχο να το δωρίσω στην γυναίκα μου 😈👿😈👹👺💘

Έτσι στο φετινό athenscon απέκτησα τα παρακάτω 

  Wonder woman από την Ειρήνη Σκούρα 

  Captain Marvel από τον Μάνο Λαγουβάρδος

  Red Sonia από τον Lucio Parrillo

 

Στο μικρούλη με heads n Helms 

Είναι Rubus, Fakos and Nosf

 

@ ikarukani  ενα μεγάλο ευχαριστώ για την συμβουλή σου στην επιλογή Α4 sketchbook και την πρόταση για paperblanks.

1671473084135-4b81c311-c9f1-49e7-8a2f-a3ab60c83a6d_.jpg

1671473159902-398caa2a-32f1-47d0-aacc-730819f96dad_.jpg

1671473211277-2b6ed146-9e39-49a1-aec4-7e1308d4a3df_.jpg

1671473288849-d6fdae03-3290-47cf-9817-05e351a16ddb_.jpg

1671473326378-7819563e-7e8a-46c5-8a22-0abe0927a7a0_.jpg

1671473413376-f4abb9f1-d2e1-4acf-8963-3ceb58068f5c_.jpg

Επεξεργασία από erevosmage
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

@ erevosmage Καλή αρχή και καλοσυμπλήρωτα....

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.