Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η αλλαγή στην ποιότητα των τευχών...


Disney comics club gr

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Δεν συζητω για την αλλαγη στην ποιοτητα του Τερζοπουλου και της Νεας Ακτινας....δεν υπαρχει καν νοημα να ανφερθω εκει..αλλα εχω προβληματιστει με την ποιοτητα της καθημερινης...

 

 

Οσον παει η ποιοτητα αρχιζει να πεφτει..εχω και τευχη απο την αρχη της κυκλοφοριας τους κσι απο τα τελευταια...

Πως γινεται αυτο..εννοω δεν τους ενδιαφερει καθολου...?

Περυσι ειδαμε την αλ΄λαγη στην ποιοτητα των τευχων στα τευχη με τον Ρομανο Σκαρπα..τα οποια ηταν ολα ελλατωματικα...χωρια η αλαγη μεγεθους ανα τα χρονια...

 

Που θα παει αυτο...τι θα περιμενουμε φετος στα Ρομανο σκαρπα...πραγματικα ομως εχω απογοητευτει τοσο πολυ και γι αυτο ειχα μια απουσια της ταξης του μισου χρονου...πραγματικα αναρωτιεμαι αν αξιζουν και τα 2ευρω που τους δινουμε........

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  560
  • Reputation:   4376
  • Achievement Points:  620
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Είναι φανερό ότι η Καθημερινή θέλει να κερδίσει χρήματα με όσο λιγότερο κόπο όσο γίνεται. Γι' αυτό αποφάσισαν να βγάλουν τα άρθρα από το  ΚΟΜΙΞ, ή ακόμα και τα παιχνίδια και τις δραστηριότητες από το Μεγάλο Μίκυ, έτσι ώστε η μόνη διαδικασία με την οποία πρέπει να ασχολούνται να είναι η μετάφραση των ιστοριών.

 

Η μόνη λογική λύση σε αυτό το πρόβλημα είναι να διορίσουν υπεύθυνο των κόμικς της Ντίσνεϊ κάποιον που πραγματικά νοιάζεται για αυτά και θέλει να επανορθώσει τα λάθη του προηγούμενου. Κάτι τέτοιο όμως μάλλον θα το θεωρούσαν σπατάλη, καθώς τα κόμικς του έχουν αρκετά καλές πωλήσεις και στη τωρινή τους κατάσταση (τουλάχιστον αυτό συμπεραίνω αφού συνεχίζουν να φτιάχνουν τα κόμικς τους έτσι).

 

Όσο για τα άπαντα του Σκάρπα διαφωνώ, καθώς είναι από τα πιο αξιόλογα τεύχη της Καθημερινής, αφού είναι και τα μόνα που έχουν επιπλέον άρθρα. Προσωπικά πάντως δεν θυμάμαι κάποιο σοβαρό πρόβλημα με τη ποιότητα των τευχών (βέβαια έχω να τα διαβάσω από το καλοκαίρι, οπότε μπορεί απλά να το έχω ξεχάσει).

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9667
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

1 hour ago, Orignal357 said:

Είναι φανερό ότι η Καθημερινή θέλει να κερδίσει χρήματα με όσο λιγότερο κόπο όσο γίνεται. Γι' αυτό αποφάσισαν να βγάλουν τα άρθρα από το  ΚΟΜΙΞ, ή ακόμα και τα παιχνίδια και τις δραστηριότητες από το Μεγάλο Μίκυ, έτσι ώστε η μόνη διαδικασία με την οποία πρέπει να ασχολούνται να είναι η μετάφραση των ιστοριών.

Μάλλον προσπαθούν να κρατήσουν τις τιμές σταθερές και χαμηλές. Δεν τις έχουν ανεβάσει καθόλου μέσα σε 8 χρόνια στα 4 περιοδικά που κυκλοφορούν και τώρα, ενώ στο μοναδικό που το έκαναν ήταν το «Φάντομ: Οι νέες περιπέτειες του Φάντομ Ντακ» όπου η τιμή αυξήθηκε από τα 1,90€ στα 2,50€ και κράτησε μόνο για ένα τεύχος με την νέα τιμή. Οπότε μάλλον έκοψαν ό,τι μπορούσαν για να διατηρήσουν τις τιμές ίδιες και να μην συμβεί το ίδιο και στα άλλα περιοδικά.

Επεξεργασία από jimakoszs97
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13488
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, Disney comics club gr είπε:

Δεν συζητω για την αλλαγη στην ποιοτητα του Τερζοπουλου και της Νεας Ακτινας....δεν υπαρχει καν νοημα να ανφερθω εκει..αλλα εχω προβληματιστει με την ποιοτητα της καθημερινης...

 

 

Οσον παει η ποιοτητα αρχιζει να πεφτει..εχω και τευχη απο την αρχη της κυκλοφοριας τους κσι απο τα τελευταια...

Πως γινεται αυτο..εννοω δεν τους ενδιαφερει καθολου...?

Περυσι ειδαμε την αλ΄λαγη στην ποιοτητα των τευχων στα τευχη με τον Ρομανο Σκαρπα..τα οποια ηταν ολα ελλατωματικα...χωρια η αλαγη μεγεθους ανα τα χρονια...

 

Που θα παει αυτο...τι θα περιμενουμε φετος στα Ρομανο σκαρπα...πραγματικα ομως εχω απογοητευτει τοσο πολυ και γι αυτο ειχα μια απουσια της ταξης του μισου χρονου...πραγματικα αναρωτιεμαι αν αξιζουν και τα 2ευρω που τους δινουμε........

 

Βλεπουμε φετος ολες οι εκδοτικες αυξησαν τις τιμες τους προκειμενου να διατηρησουν την ποιοτητα του χαρτιου τους. Η μονη που διατηρησε σταθερες τιμες ειναι η Καθημερινη. 

Δεν αγοραζω τιποτα απο αυτους,οχι γιατι εχω κατι προσωπικο, απλα οι ιστοριες που εκδιδουν δεν απευθυνονται σε μενα.

Αγοραζω ομως τα απαντα του Σκαρπα. Θεωρω δεδομενο πως η τιμη και φετος-σαν ενθετο που ειναι-θα παραμεινει σταθερη στα 4 ευρω. Οποτε λογικα να αναμενουμε μειωση στην ποιοτητα χαρτιου,χρωματων ή δεν ξερω εγω τι αλλο.

Σχεδον αδυνατο να συνεχισω φετος, 101 συνολο που θα κυκλοφορησουν δεν εχω που να τα βαλω ισως πουλησω και τα 41 που βγαλαν ως τωρα :(

 

Για να απαντησω στο τελευταιο σου ερωτημα, ναι ειναι πεταμενα λεφτα τα περιοδικα τους.Για μενα τουλαχιστον. Τα μονα που ας πουμε αξιζαν τα λεφτα τους ειναι η βιβλιοθηκη του Μπαρκς που και εκει καναν χιλες δυο βλακειες με χρωματισμους στις ραχες κλπ που τα χουμε ξανασυζητησει σε παλιοτερα ποστ.

Επεξεργασία από ManaLeak13
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μια που έχει ξεκινήσει ήδη θέμα με την ποιότητα των Ντίσνεϊ της Καθημερινής, γράφω εδώ το δικό μου παράπονο (και την απορία μου) για την ποιότητα του ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ...

Με αφορμή μια κουβέντα πάνω σε μια άλλη σειρά κόμικς και μια σύγκριση που έγινε με τα Ντίσνεϋ της Καθημερινής,, θυμήθηκα κάτι που με είχε απογοητεύσει εδώ και 5 χρόνια στο Μίκυ Μάους. Επειδή η ποιότητα των ιστοριών του ΚΟΜΙΞ είχε ήδη πέσει και οι καλές ιστορίες δημοσιεύονταν πια στο ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ, είχα αποφασίσει να αρχίσω να αγοράζω συστηματικά το ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ (είχα αγοράσει και τα 10 πρώτα τεύχη).  Ξεκίνησα λοιπόν με το τεύχος 164, που είχε την ιστορία "Στον Δρόμο", του Πάολο Μοττούρα. Ενώ η ιστορία είναι πολύ όμορφη, δεν φτάνει που την αδικούσε το μικρό μέγεθος του περιοδικού σε σχέση με το ΚΟΜΙΞ, παρατήρησα ότι η εικόνα ήταν "πατημένη- ζουληγμένη" από τα πλαϊνά ή αν θέλετε τραβηγμένη από πάνω κι από κάτω, με αποτέλεσμα τα καρέ να συμπιέζονται στο πλάι και οι χαρακτήρες να δείχνουν "τραβηγμένοι".
Εδώ μπορείτε να δείτε μια σύγκριση της ελληνικής έκδοσης με πολλές ξένες. Αυτό το... "πλαϊνό πατίκωμα" συμβαίνει μόνο στην ελληνική έκδοση! (φαίνεται καλύτερα στην πρώτη σελίδα του πρώτου μέρους)

https://inducks.org/story.php?c=I+TL+3109-1P#scans


Το θεωρώ απαράδεκτο, να παραμορφώνεται η εικόνα για να χωρέσει καλύτερα στις διαστάσεις του περιοδικού, ώστε να διατηρηθεί το προαποφασισμένο σχήμα του περιοδικού, κι ας είναι αυτό αποδεδειγμένα ακατάλληλο. Γι αυτό σταμάτησα επιτόπου το ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ πριν ουσιαστικά ξεκινησω να το αγοράζω...

 

Από περιέργεια, έψαξα για μια πιο πρόσφατη ιστορία που να έχει δημοσιευθεί. Βρήκα αυτήν :
https://inducks.org/story.php?c=I+TL+3250-5#scans

(φαινεται καλύτερα με την πρώτη σελίδα του 2ου μέρους)


(Τα ίδια και σε άλλα σκανς πρόσφατων ιστοριών, δεν υπάρχει λόγος να τα ανεβάσω,)

 

και βλέπω ότι ακόμη κι έπειτα από τόσα χρόνια, το πρόβλημα παραμένει και, κλασικά, μόνο στην ελληνική έκδοση.

Η απορία μου είναι η εξής: Δεν ενοχλεί τους αναγνώστες αυτή η παραμόρφωση; Δεν είναι κρίμα για ιστορίες πρώτης ποιότητας να δημοσιεύονται παραμορφωμένες; Δεν σας ενοχλεί στο μάτι; Δεν έχει διαμαρτυρηθεί το αναγνωστικό κοινό; Προσωπικά, το θεωρώ προσβολή στον αναγνώστη. Θα μου πει κανείς, ρε φίλε, 2 ευρώ κοστίζει, τι θες τώρα; Έξω τα Μίκυ Μάους κοστίζουν ακόμη και τα διπλά λεφτά!

Αν οι ιστορίες ήταν σε επίπεδο όπως των πρώτων τευχών, δεν θα με ένοιαζε, όπως και δεν με ένοιαξε τότε. Αγόρασα τα δέκα πρώτα 10 τευχη "για το καλό", οι ιστορίες δεν με ενδιέφεραν και ενώ λοιπόν έβλεπα την παραμόρφωση, σταμάτησα το περιοδικό επειδή δεν με ενδιέφερε το περιεχόμενο. Δεν με αφορούσε ως αναγνώστη. Σε ιστορίες τέτοιου επιπέδου όμως, που θέλω πραγματικά να αγοράζω το περιοδικό και να διαβάζω τις ιστορίες, αυτή η παραμόρφωση με απωθεί! Θέλω να αγοράσω το περιοδικό, όμως με τέτοια απαράδεκτη πολιτική της εκδοτικής εταιρείας, αρνούμαι να το κάνω.

 

Έκανα και ένα συγκριτικό τεστ. Στην οθόνη του υπολογιστή, πάνω στην πρώτη σελίδα του ιταλικού περιοδικού (από το scan του φόρουμ), τοποθέτησα την πρώτη σελίδα από το δικό μου περιοδικό. Εστίασα τη φωτογραφία σε ένα καρέ, το κάτω δεξιά, για να φανεί καλύτερα η -απαράδεκτη- κατάσταση. Τοποθετώντας τα 2 καρέ, το ένα πάνω από το άλλο, και με τη μία κάθετη πλευρά πάνω στην άλλην, ενώ έχουν το ίδιο ύψος, φαίνεται μια σημαντική διαφορά στο πλάτος. Και μιλάμε για ένα μόνο καρέ. Αυτή η συμπίεση επεκτείνεται σε όλο το πλάτος της σελίδας!

2.thumb.jpg.695336b7709498c2c2c98547f55f6c61.jpg    1.thumb.jpg.33644b9067ad9d0a5dbfb5a194dce4d6.jpg

 

Απαράδεκτη πολιτική που κρατάει σε όλα τα 400+ τεύχη της σειράς!

Τόσο δύσκολο θα ήταν να αλλάξει φορμάτ το περιοδικό; Και τόσο ακριβό;
Κρίμα, γιατί αυτές οι ιστορίες, με την σημερινή κατάσταση- κατάντια των  Ντίσνεϋ της Καθημερινής, δεν προβλέπεται να εκδοθούν και σε σωστή μορφή.


Τουλάχιστον, ας είχε προνοήσει η εταιρεία να επανακυκλοφορήσει αυτές τις εκπληκτικές ιστορίες αργότερα, σε άλλο περιοδικό ή έκδοση, εκτός Μίκυ Μάους.

Αλλά εδώ φοβόμαστε για  το τι θα αντικρίσουμε στους τόμους του Σκάρπα, σιγά μην έχουμε απαιτήσεις για σωστή κυκλοφορία αυτών των ιστοριών...

 

 

 

 

Επεξεργασία από theforce
  • Like 7
  • Λύπη 1
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  127
  • Reputation:   1052
  • Achievement Points:  128
  • Days Won:  1
  • With Us For:  642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλού αλλά θέλω να προσθέσω στα τόσο δικαιολογημένα παράπονα σας και την απολύτως απαράδεκτη έλλειψη περιεχομένων και αρίθμησης των τόμων στα άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα . ΄Εκεί στην "σχεδιασμός / προσαρμογή Α113" ήταν τόσο δύσκολο αυτά τα δυο στοιχειώδη χαρακτηριστικά όλων των βιβλίων να μην λείπουν ;

Για την ιστορία , έριξα μια ματιά στο Κ της Καθημερινής (29-8-2021) και δεν φαίνεται κάπου ο/η/το "σχεδιασμός / προσαρμογή Α113" επίσης πήρα ένα από τα αρχικά Κόμιξ (αρ. 7) της Β περιόδου και εκεί βλέπουμε "σχεδιασμός , προσαρμογή , prepress Α113".

Έψαξα να δω τι είναι τέλος πάντων αυτό το Α113 και ... πραγματικά  μου έφτιαξε το κέφι.

https://www.womantoc.gr/stories/article/ti-simainei-o-kodikos-a113-pou-emfanizetai-sxedon-se-oles-tis-agapimenes-tainies-kinoumenon-sxedion/

Επεξεργασία από CarpiMan
Διόρθωση συνδέσμου
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  127
  • Reputation:   1052
  • Achievement Points:  128
  • Days Won:  1
  • With Us For:  642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταθέτω και αυτό στα πρακτικά , στιγμιότυπο οθόνης από ένα "γευστικό" playlist της Κ

 

.1268885253_Screenshot2022-07-03at00-47-46.thumb.png.f217bfec19ebef2f2e1d234e09138a2d.png

 

Και για απόλαυση εδώ μέχρι (εάν) το διορθώσουν  , τα βιντεάκια πάντως έχουν γούστο.

  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

1 λεπτό πριν, CarpiMan είπε:

Καταθέτω και αυτό στα πρακτικά , στιγμιότυπο οθόνης από ένα "γευστικό" playlist της Κ

 

.1268885253_Screenshot2022-07-03at00-47-46.thumb.png.f217bfec19ebef2f2e1d234e09138a2d.png

 

Και για απόλαυση εδώ μέχρι (εάν) το διορθώσουν  , τα βιντεάκια πάντως έχουν γούστο.

Εδω εσβησε ολες τις παλιες διαφημισεις της απο το 2014

  • Λύπη 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  127
  • Reputation:   1052
  • Achievement Points:  128
  • Days Won:  1
  • With Us For:  642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 λεπτά πριν, Disney comics club gr είπε:

Εδω εσβησε ολες τις παλιες διαφημισεις της απο το 2014

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπήκε καν στον κόπο.

  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  127
  • Reputation:   1052
  • Achievement Points:  128
  • Days Won:  1
  • With Us For:  642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπάρχει βέβαια και η άλλη όψη του νομίσματος και μόνο μπράβο στην Κ γι΄αυτό. Δεν αφορά άμεσα την ποιότητα των τευχών αλλά την πολιτική προώθησης των περιοδικών με τα πακέτα που βγάζει κατά καιρούς η εταιρία .

Όποιος και αν είναι ο λόγος , αντί διαφήμισης , άδειασμα αποθήκης , αύξηση πωλήσεων ή συνδυασμός  αυτών των λόγων  , που έτσι και αλλιώς είναι θεμιτό για κάθε εταιρία , μόνο θετικά μπορώ να το δω. Στην ουσία βγαίνουμε όλοι κερδισμένοι , στην χειρότερη περίπτωση να βρεθούμε με κανένα διπλό παραπάνω.

Στο τελευταίο που πήρα  μάλιστα τα τεύχη μεμονωμένα  θα κόστιζαν συνολικά 9,20 ευρώ αλλά όπως φαίνεται η γραμμή είναι  " 3,90 ευρώ για οποιαδήποτε 4 τεύχη"

 

Το πρώτο από αριστερά υπάρχει τώρα στα περίπτερα μαζί με δύο παλαιότερα πακέτα .

 

20220703_163252.thumb.jpg.5f732c6e9dd78617bc2e709c40a313f8.jpg

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

13 λεπτά πριν, CarpiMan είπε:

Υπάρχει βέβαια και η άλλη όψη του νομίσματος και μόνο μπράβο στην Κ γι΄αυτό. Δεν αφορά άμεσα την ποιότητα των τευχών αλλά την πολιτική προώθησης των περιοδικών με τα πακέτα που βγάζει κατά καιρούς η εταιρία .

Όποιος και αν είναι ο λόγος , αντί διαφήμισης , άδειασμα αποθήκης , αύξηση πωλήσεων ή συνδυασμός  αυτών των λόγων  , που έτσι και αλλιώς είναι θεμιτό για κάθε εταιρία , μόνο θετικά μπορώ να το δω. Στην ουσία βγαίνουμε όλοι κερδισμένοι , στην χειρότερη περίπτωση να βρεθούμε με κανένα διπλό παραπάνω.

Στο τελευταίο που πήρα  μάλιστα τα τεύχη μεμονωμένα  θα κόστιζαν συνολικά 9,20 ευρώ αλλά όπως φαίνεται η γραμμή είναι  " 3,90 ευρώ για οποιαδήποτε 4 τεύχη"

 

Το πρώτο από αριστερά υπάρχει τώρα στα περίπτερα μαζί με δύο παλαιότερα πακέτα .

 

20220703_163252.thumb.jpg.5f732c6e9dd78617bc2e709c40a313f8.jpg

Το τερμα δεξια ειναι προπερσινο....Ακομα το εχεις σε ναιλον..μπραβο...:lol:

  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  127
  • Reputation:   1052
  • Achievement Points:  128
  • Days Won:  1
  • With Us For:  642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:lol: Ο τελειωμένος συλλέκτης δεν μπορεί να κρυφτεί , αλλά και εσύ που το πρόσεξες είσαι σε καλό δρόμο.:clap2:

 

ΥΓ. Επειδή δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να το ξέρουν , τα σακουλάκια στο κάτω μέρος ανοίγουν και κλείνουν οπότε τα τεύχη μπορούν να διαβαστούν και να ξαναμπούν στο σακουλάκι.

Επεξεργασία από CarpiMan
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.