Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34577
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εμένα παιδιά, όπως έχω γράψει πολλές φορές εδώ μέσα, δεν με απασχολούν τόσο οι μεταφράσεις. Θέλω να πω αυτό που έχουν κάνει το παιρνω, το αποδέχομαι, προχωράω. Ούτε θα κάτσω να ασχοληθώ με το πρωτότυπο κείμενο, ούτε αν έχει γίνει καλή μετάφραση. Στέκομαι όμως στα ονόματα. Θυμάμαι παλιά στα Μίκυ Μαους στα Ποπαυ στη Βαβούρα και σε άλλα που διάβαζα μικρός, τα ονόματα των δεύτερων χαρακτήρων αρκετές φορές μετατρέπονταν σε αντίστοιχα ελληνικά. Το οποίο από τότε μου έβγαζε γέλιο. Δηλαδή το να έχει βοηθό ο Μομπυ Ντικ τον Σπύρο ήταν αστείο. 

 

Τώρα όσον αφορά τον κ. Ψαροπουλο (που όπως και ο Καμπάνας και ο Τερζόπουλος αποτελεί και αυτός θεμέλιο λίθο των κόμικ στη χώρα και μακάρι όλη του η ζωή να ήταν τόσο όμορφη όσο αυτά που μας χάρισε) και τις μεταφράσεις του από τα μόλις τέσσερα Τεν Τεν που έχω από τις εκδόσεις του διαπίστωσα και εγώ αυτά που λέμε εδώ. Δηλαδή είναι κομματάκι πιο ελεύθερες αλλά πιο αστείες. Σε συνδυασμό με εκείνη την χειρόγραφη γραμματοσειρά βγάζει κάτι πιο φιλικό (αλλά και πιο παλιακο) στο χρήστη. Εγώ βέβαια μεγάλωσα με μαμούθ και αυτήν έμαθα.  Όμως αν ήμουν πιτσιρικάς και διάβαζα ουμπα πα θα προτιμούσα σίγουρα τον Γερμανό να τον λέγαν αχτενσφαχτεν κλπ παρά το άλλο της μαμούθ που είναι απλά μεγάλο. Από την άλλη θέλω τα ανήψια του Μίκυ να λέγονται Μορτυ και Φερντυ αντί για Μαικ και Ντάικ ή ξέρω γω... Σπύρο και Κώστα.

Αλήθεια ισχύει ότι έχουμε ΤΗΝ Ντόλυ και όχι Τον Ντολη (:down: :Ungry:) εξαιτίας της .... κόρης (?????) του Ψαροπουλου?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5254
  • Reputation:   56120
  • Achievement Points:  5426
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Του Ψαρόπουλου αποκλείεται γιατί δεν είχε σχέση με την μετάφραση του Λούκυ Λουκ, την πήρε έτοιμη και από τον Στρατίκη. Οπότε ίσως ήταν η κόρη του Στρατίκη. Επί τη ευκαιρία, η πιο... ενδιαφέρουσα μετάφραση είναι της Μαμάς Ντάλντον που είναι με μικρά γράμματα και έχει ψιλές/δασείες/περισπωμένες κλπ. Δεν το ξανάκαναν βέβαια, αφού ήταν διπλός κόπος από ότι τα κεφαλαία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10067
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το απέκτησα πριν από καμιά 10ρια μέρες και το διάβασα χθες... Χαίρομαι που βρίσκεται στην συλλογή μου και ελπίζω η έκδοση να προχωρήσει και στα υπόλοιπα άλμπουμ της σειράς (άλλωστε έχουμε στα χέρια μας τα 2/5 της σειράς).

 

Σαν σκίτσο θυμίζει έντονα πρώιμο Τεντέν (που ήταν αναμενόμενο) και η ιστορία είναι ουσιαστικά μια συρραφή από περιστατικά (όπως στα πρώιμα Τεντέν) μόνο που αντί για τις κλασικές 60 σελίδες απλώνεται σε πάνω από 100 και τελικά αυτό βαίνει εις βάρος του ρυθμού της αφήγησης. Οπότε μιλάμε για ένα κόμικ που απευθύνεται κατά κύριο λόγο σε λάτρεις του Τεντέν και του δημιουργού του. Παρόλο που κατά βάσει η αφήγηση είναι μια ιστορία επιστημονικής φαντασίας (πρέπει να κατασκευαστεί να να αποδειχτεί ότι λειτουργεί  ένα υπερταχύ αεροσκάφος εντός συγκεκριμένου χρονικού ορίου), σήμερα (και πιθανά και την δεκαετία του 1950) οι απαιτήσεις του κληροδότη φαίνονται εύκολες να ικανοποιηθούν (η απαίτηση για ταχύτητα 1000 km/h είχε επιτευχθεί ήδη την δεκαετία του 1940). Κάτι που με ξένισε είναι ότι η απόσταση Παρισιού-Νέας Υόρκης αναφέρεται σε μίλια (ενώ ο τυπικός Γάλλος θα τα υπολόγιζε σε χιλιόμετρα, πιθανά αυτό να είναι απότοκο της από τα αγγλικά μετάφρασης, ίσως κι όχι όμως) αλλά κυρίως η αναφορά της σελίδας 86 στις Νήσους Όρκνι (Οι νήσοι Orkney κοντά στην Σκοτία, από την αρχαιότητα ονομάζονται στα ελληνικά Ορκάδες) που κάτι δείχνει για το ευρύτερο επίπεδο των συντελεστών της έκδοσης.

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3639 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπήκα να διαβάσω για την έκδοση και την σειρά και αντ΄ αυτού διαβάζω για τις διαφορές των μεταφράσεων του Ψαρόπουλου και της ΜΑΜΟΥΘ σε άλλα BD.
 

Οκ...Με αφορμή την μέτρια μετάφραση του συγκεκριμένου τεύχους από τα Αγγλικά, αντί των Γαλλικών...

 

Χαίρομαι που παρατήρησαν και άλλοι ότι η μετάφραση και η επιμέλεια είναι μέτριες....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5254
  • Reputation:   56120
  • Achievement Points:  5426
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

5 hours ago, Paris said:

Μπήκα να διαβάσω για την έκδοση και την σειρά και αντ΄ αυτού διαβάζω για τις διαφορές των μεταφράσεων του Ψαρόπουλου και της ΜΑΜΟΥΘ σε άλλα BD.

 

Επειδή το GreekComics είναι το φόρουμ των ανατροπών και των εκπλήξεων! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3121
  • Reputation:   23716
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

10 ώρες πριν, thor77 είπε:

Παρόλο που κατά βάσει η αφήγηση είναι μια ιστορία επιστημονικής φαντασίας (πρέπει να κατασκευαστεί να να αποδειχτεί ότι λειτουργεί  ένα υπερταχύ αεροσκάφος εντός συγκεκριμένου χρονικού ορίου), σήμερα (και πιθανά και την δεκαετία του 1950) οι απαιτήσεις του κληροδότη φαίνονται εύκολες να ικανοποιηθούν (η απαίτηση για ταχύτητα 1000 km/h είχε επιτευχθεί ήδη την δεκαετία του 1940).

To άλμπουμ δημοσιεύτηκε τη δεκαετία του 50, η ιστορία όμως είναι του 36-38

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4241 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 22/6/2022 στο 7:52 ΠΜ, Manitou είπε:

Πάντως αν κατάλαβα καλά από ένα Post πιο πάνω του @ chrisbouk  αυτές είναι ουσιαστικά οι περιπέτειες των χαρακτήρων αυτών. Εφόσον τα πρώτα δεν έχουν καν μεταφραστεί στα αγγλικά και θεωρούνται κατώτερα (σαν το Τεν Τεν στο Κονγκο) δεν βλέπω να τα διαβάζουμε. Ενώ και το τελευταίο απ' ότι κατάλαβα δεν είναι ολοκληρωμένο. Σωστά?

Η επόμενη περιπέτεια Η κοιλάδα με τις κόμπρες είναι ολοκληρωμένη και μάλιστα πολύ ανώτερη από αυτή που διάβασες, το στρατόπλοιο Ν22.Ο δε χαρακτήρας του μαxαραγιά του Κοπάλ είναι τόσο απολαυστικός όσο του  κάπταιν Χάντοκ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34577
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ωραία τότε μακάρι να τα διαβάσουμε 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2064
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  337
  • Reputation:   2855
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Το αγόρασα σήμερα διστακτικά δεδομένης της λογικής για την έκδοση αλλά ολίγον δυσπεπτης ονομαστικά τιμής (15 €). Το χάζεψα λίγο στο περίπτερο και το σχέδιο και τα χρώματα με κέρδισαν αμέσως, το αγόρασα, στο καλό, αν όχι εγώ ποιος, αν όχι αυτό τι; Διάβασα μονορούφι μέχρι τη σελ. 32. Η έναρξη με τον εκκεντρικό εκατομμυριούχο κο Παμπ εξαιρετική! Έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός πρώιμου Τεντεν, χιούμορ, περιπέτεια και μυστήριο. Έχει και λίγα παραπάνω γκακς με ζώα όπως όλα τα πρώτα Τεντέν. Μοναδικό σκίτσο. Δεν θα το σύγκρινα με το Τεντέν στην Αμερική ή στο Κογκό, αλλά κάτι καλύτερο, μάλλον κατά προσέγγιση με το Σπασμένο Αυτί ή το Μαύρο Νησί. Συστήνεται ανεπιφύλακτα για τους φίλους του Τεντέν. Μου άρεσε πολύ, συγχαρητήρια ήθελα να πω από εμένα στην εκδοτική για την πρωτότυπη ιδέα και την ωραία έκδοση. Θα κοιμηθούμε αγκαλίτσα απόψε.. 

Επεξεργασία από imageiras
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3121
  • Reputation:   23716
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 4/7/2022 στο 10:45 ΜΜ, imageiras είπε:

Δεν θα το σύγκρινα με το Τεντέν στην Αμερική ή στο Κογκό, αλλά κάτι καλύτερο, μάλλον κατά προσέγγιση με το Σπασμένο Αυτί ή το Μαύρο Νησί.

Χρονικά, η συγγραφή του εκεί βρίσκεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35175
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 1: Το Στρατόπλοιο Η. 22

 

STRATOPLOIO_0001.jpg

 

Διάβασα το πρώτο άλμπουμ και πρέπει πριν ξεκινήσω να πω ένα μπράβο στις εκδόσεις Μικρός Ήρως που μας φέρνουν μια λιγότερο γνωστή σειρά ενός δημιουργού όπως ο Herge. Από εκεί και μετά, διάβασα τις περιπέτειες των Ζο, Ζετ και Ζοκό και πέρασα πολύ καλά με αυτό το πρώτο άλμπουμ αν και στο σενάριο βρήκα αρκετές αστοχίες. Η ιστορία ξεκινάει με πολύ αστείο τρόπο, αφού έχουμε έναν Αμερικάνο επιχειρηματία που προσπαθεί να τα κάνει όλα γύρω του να δουλεύουν πολύ γρήγορα και αυτόματα και ο οποίος αφού πεθαίνει, αφήνει στη διαθήκη του 10 εκατομμύρια στους ανιψιούς του, εκτός αν βρεθεί αεροπλάνο που θα καλύψει την απόσταση Παρίσι-Νέα Υόρκη συνεχόμενα με μέση ταχύτητα πάνω από 1000 χλμ οπότε και τα λεφτά θα πάνε στους κατασκευαστές.

 

ZoZetZoko1a.jpg.7adddf0b40d0620e90306678d7b14eb8.jpg

 

Το έργο αναλαμβάνει ο πατέρας των Ζο και Ζετ και από εκεί ξεκινάει μια σειρά απίστευτων περιπετειών, αφού τα ανίψια του επιχειρηματία πληρώνουν συνεχώς διάφορους ανθρώπους για να κάνουν σαμποτάζ σε όλα τα σχέδια με αποτέλεσμα ο Ζο και η Ζετ με τον Ζοκό να βρεθούν μέχρι και στην Αρκτική, να κάνουν νέους φίλους και φυσικά για να ολοκληρώσουν το έργο του πατέρα τους, να πετάξουν οι ίδιοι το αεροπλάνο μιας και σε ένα από τα σαμποτάζ, ο πατέρας τους και ο πιλότος ναρκώθηκαν λίγο πριν την πτήση.

 

ZoZetZoko1b.jpg.58aef72db4ad9f9b9d2847eabd7c2a44.jpg

 

Γενικά αυτό ήταν το θέμα μου με το σενάριο, δηλαδή τα δύο παιδιά είναι σε ηλικία Δημοτικού και νομίζεις ότι έχεις να κάνεις με σαραντάρηδες που τα ξέρουν όλα. Ξέρουν ξένες γλώσσες, πετάνε αεροπλάνο, επικοινωνούν λες και είναι ενήλικες, γενικότερα υπάρχει τεράστια έλλειψη ρεαλισμού σε πολλά σημεία του άλμπουμ. Από εκεί και μετά πάντως είναι ένα πυκνογραμμένο, αλλά διασκεδαστικό αλμπουμάκι και θα ήθελα να διαβάσω κι άλλες περιπέτειες των παιδιών με τη μαϊμού τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Αγοραστηκε προσφατα και διαβαστηκε προχθες. Εχοντας διαβασει τα σχολια εδω μεσα ηταν οτι περιμενα. Καλο κλασικο σχεδιο Ερζε και ενα σεναριο μετριο ή πρωτολειο καπως συγκρινομενο με τα πρωτα Τεντεν. Δυνατη η εισαγωγη ομως με τον πλουσιο οπου εκει στα γκαγκ γελασα πολυ. Πολυ καλο το γεγονος οτι εβγαλε διπλο τευχος ο Μικρος Ηρως και ετσι ειχαμε αυτην ιστορια ολοκληρωμενη. Και φυσικα μακαρι να βγαλει και τα αλλα η εκδοτικη. Πιστευω για τους φιλους του Τεντεν ειναι μια καλη προσθηκη στην συλλογη τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21899
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τόμος 2 με τίτλο Η Μυστηριώδης Ακτίνα

 

STRATOPLOIO_0002.jpg STRATOPLOIO_0002z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

Ο τόμος περιλαμβάνει τα τεύχη

#3 Καμιά Απάντηση από το Μανιτόμπα  (vol.3: Le Manitoba ne repond plus 1952)

#4 Η Έκρηξη του Καραμάκο  (vol.4: L' erupion du Karamako 1952)

 

Στοιχεία έκδοσης

Ημερ. κυκλοφορίας: Ιανουάριος 2023

Σελίδες: 112

ISBN: 978-618-206-129-9

Ονομαστική τιμή: 15,00 ευρώ

 

(στη σελίδα με τα στοιχεία έκδοσης έχει ένα λαθάκι, το vol.3 το έχει σαν vol.4 και το vol.4 σαν vol.3,

δλδ γράφει vol.3 L' erupion du Karamako και vol.4 Le Manitoba ne repond plus)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  632
  • Reputation:   4726
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Αυτή η αναγγελία δεύτερου τόμου είναι μια αληθινή εορταστική έκπληξη!

 

Πάνω που πήραμε για τις γιορτές το πρώτο άλμπουμ της σειράς, το στρατόπλοιο Η22, το οποίο είναι για μας - τον νεαρό 8 χρονο Μάριο και εμένα, ένα κόσμημα!

 

Τα παιδάκια του οπισθόφυλλου των Τεν Τεν κινούνται σε ιστορία!     :blob7:

Απλοϊκή ιστορία του Η22, αλλά κυλάει καλά κι έχει πλάκα σε πολλά σημεία. Γελάσαμε και περάσαμε καλά μαζί του. Συνέβαλαν και τα σχέδια και η ακολουθία των καρέ, τόσο ωραία ήταν, που μας μαγνήτιζαν.

 

Γενικά, κάποιες στιγμές αυτών των πιο απλοϊκών ιστοριών του Herge που διαβάσαμε, όπως το παρόν αλλά πχ και το "Τεν Τεν στην χώρα των σοβιέτ", ήταν πολύ αστείες και για τους δυό μας, για τον Μάριο δε ειδικά πιο παλιά, πριν μάθει να διαβάζει καλά,

ήταν ξεκαρδιστικές!

 

Οπότε πάμε για το νέο άλμπουμ με χαρά πολύ!

 

:sun3:  

 

:cheers3:

 

 

 

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34577
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το πήρα και εγώ και το διαβάζω ήδη. Αυτες λοιπόν είναι οι δύο πρώτες περιπέτειες των ηρώων αυτών. Λογικά θα είναι κάτι παραπλήσιο με τον προηγούμενο (αν και επόμενο χρονολογικά) τόμο με το στρατοπλοιο Η. 22.Ετσι κιόλας μου φαίνεται μετά την ανάγνωση των πρώτων σελίδων...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34577
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τελικά αφού το διάβασα και αυτό έχω να πω ότι αξίζει για ένα και μόνο λόγο. Λογικά είναι αν όχι το παλαιότερο ένα από τα παλαιότερα κόμικ που έχουν εκδοθεί στα ελληνικά. Από εκεί και πέρα είναι σαν τα πρώτα Τεν Τεν. Αχρειαστη βία, παιδιά που οδηγούν πυροβολούν κλπ, απλοϊκό σχέδιο και διάφορα απίθανα σεναριακά ευρήματα που σμιλευουν την ιστορία. Το έχω ήδη ξεχάσει αν και ήταν ενδιαφέρον που το διάβασα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10067
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σσς! Θα σε βγαλουν woke!

 

Σοβαρά τωρα σίγουρα είναι παλιότερα 2-3 Τεντέν, και πιθανόν ο πρίγκιπας Βάλιαν που είχε βγάλει η Modern Times στην αλλαγή του αιώνα (από αυτά που έχω στην συλλογή μου). Προσωπικά, αν και δεν το έχω πάρει ακόμα, θα το παραγγείλω τις επόμενες μέρες κυρίως λόγω του δημιουργού του.

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32852
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα πρώτα 6 άλμπουμ ΤενΤεν είναι παλιότερα.

Το 1ο "Ζο, Ζετ και Ζοκό" γράφτηκε το 1936.

Έτσι λέει τουλάχιστον η wikipedia.

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως που λέτε ότι οι ιστορίες είναι στο επίπεδο των 3-4 πρώτων ΤενΤεν.

Γράφτηκαν σε μια περίοδο που ο Ερζέ είχε αποκτήσει ωριμότητα και είχε βγάλει σπουδαία άλμπουμ όπως τον Μπλε Λωτό, το Σπασμένο Αυτί, το Μαύρο Νησί κτλ :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34577
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

8 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Τα πρώτα 6 άλμπουμ ΤενΤεν είναι παλιότερα.

Το 1ο "Ζο, Ζετ και Ζοκό" γράφτηκε το 1936.

Έτσι λέει τουλάχιστον η wikipedia.

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως που λέτε ότι οι ιστορίες είναι στο επίπεδο των 3-4 πρώτων ΤενΤεν.

Γράφτηκαν σε μια περίοδο που ο Ερζέ είχε αποκτήσει ωριμότητα και είχε βγάλει σπουδαία άλμπουμ όπως τον Μπλε Λωτό, το Σπασμένο Αυτί, το Μαύρο Νησί κτλ :thinking:

 

Διάβασε το και θα δεις.

Για αυτό είπα για παλιότερο. Καθαρά και μόνο από την ανάγνωσή του. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση με Μπλε Λωτούς κτλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Προσωπικά έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και από τον 2ο τόμο, και είμαι ευγνώμων στην εκδοτική που επιτέλους μας μετέφρασε τις ιστορίες αυτών των λιγότερο γνωστών ηρώων του Herge. Το σχέδιο, όσο λιτό και να είναι, ταιριάζει απόλυτα στα  γούστα μου, και φυσικά μου θυμίζει συνεχώς τον Τεντέν που είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας κόμικ. Άντε να δούμε σιγά σιγά και το τελευταίο άλμπουμ.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Χθες διαβασα και τον 2ο τομο. Στο ιδιο επιπεδο με το αλλο. Κατωτερο του Τεντεν, ειχε καποια σεναριακα ευρηματα τραβηγμενα αλλα ομορφο σχεδιο Ερζε και γενικα δεν μετανιωσα που το πηρα παρολα τα θεματα του. Παντα εχω υποψην μου και την εποχη που βγηκε και σε τι ηλικιες απευθυνοταν κιολας.

 

Πολυ καλο απο την εκδοτικη που μας εδωσε ξανα 2 τευχακια μαζι και ολοκληρη τη ιστορια οποτε ειναι σιγουρα μια καλη προσθηκη στη συλλογη οσων αγαπανε τον Τεντεν και τις δουλειες του Ερζε.  Ελπιζω να βγαλει και το 5ο τευχακι η εκδοτικη ωστε να εχουμε ολοκληρες τις περιπετειες τους.

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35175
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 2: Η Μυστηριώδης Ακτίνα

 

STRATOPLOIO_0002.jpg

 

Δεύτερο άλμπουμ με τις περιπέτειες των Ζο, Ζετ και Ζοκό από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως και δύσκολα θα το έχανα προσωπικά. Όπως και στο πρώτο έτσι και εδώ η ιστορία αφορά δύο παιδιά, τον Ζο και τη Ζετ καθώς και τη μαϊμού τους Ζοκό και οι οποίοι βρίσκουν πάντα τρόπο να μπλέκουν σε απίθανες περιπέτειες. Εν προκειμένω η υπόθεση είναι αρκετά ενδιαφέρουσα, καθώς έχουμε μια ομάδα κακοποιών πειρατών που ακινητοποιούν πλοία, ναρκώνουν τους επιβάτες και κλέβουν τη λεία τους.

 

Πέραν των μεταξύ τους σχέσεων, ενδιαφέρον έχει και ο αρχηγός ένας τρελός επιστήμονας που θέλει να μεταφέρει την ανθρώπινη συνείδηση και το μυαλό σε ένα ρομπότ. Βλέπουμε λοιπόν πως τα παιδιά πέφτουν συνεχώς θύματά του και κρατούνται όμηροι από τους κακούς. Το σχέδιο είναι κλασικό του Herge, πολύ όμορφο και 1-2 μεγάλες σελίδες ήταν πραγματικό έργο τέχνης. Η ιστορία είναι feelgood και έχει αστεία για να περάσεις καλά, αλλά πάλι δεν λείπουν οι αστοχίες.

 

Οι περιπέτειες των παιδιών και του Ζοκό δεν έχουν κανένα ρεάλισμο, δηλαδή ποια παιδάκια Δημοτικού ξέρουν να πετάξουν αεροπλάνο όπως στο πρώτο άλμπουμ ή εδώ να καθοδηγήσουν ατράκτους και υποβρύχια; Προφανώς είναι μυθοπλασία, απλώς αρκετά περίεργη. Επίσης για μένα η ιστορία θα μπορούσε να είναι σημαντικά μικρότερη γιατί όπως και στο πρώτο άλμπουμ βλέπουμε συνεχώς τους χαρακτήρες ομήρους των πειρατών, μετά ξεφεύγουν, τους ξαναπιάνουν, ξαναξεφεύγουν, χωρίζονται, πιάνουν τον έναν από τους δύο και γίνεται μπαχαλάκι.

 

Από εκεί και μετά ο ρυθμός της ιστορίας είναι πολύ καλό και ο συγγραφέας μοιράζει σοφά το χρόνο όταν χωρίζει τους ήρωες, ο κάθε χαρακτήρας έχει σημασία για το τι κάνει και φυσικά το τελικό πλάνο διάσωσης του Ζο είναι αρκετά έξυπνο και έχει μια όμορφη αγωνία που νιώθεις σε άλλου είδους κόμικ. Γενικά πάντως είναι ωραία προσπάθεια και δε θα με χάλαγε να δω κι άλλo άλμπουμ, περνάω όμορφα διαβάζοντας αυτή τη σειρά :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  234
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1845 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Επειδή σκέφτομαι να παραγγείλω τα συγκεκριμένα, να ρωτήσω κάτι χαζό; 

Από ότι κατάλαβα πρώτα έβγαλαν τον τόμο 3-4 και μετά τον 1-2 , ενώ χρωστάνε και τον 5.

Επειδή βγήκαν ανάποδα οι τόμοι , υπάρχει αρίθμηση στην ράχη ;

Αν ναι είναι η σωστή χρονολογικά η το νούμερο 1 είναι οι τόμοι 3-4;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1366
  • Reputation:   9811
  • Achievement Points:  1382
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3074 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  1

17 min ago , Lelis said:

Από ότι κατάλαβα πρώτα έβγαλαν τον τόμο 3-4 και μετά τον 1-2 , ενώ χρωστάνε και τον 5.

Όχι. Ο πρώτος τόμος περιλαμβάνει τα πρωτότυπα τεύχη 1-2 και ο δεύτερος τόμος τα τεύχη 3-4.
Δες εδώ: https://www.bedetheque.com/serie-220-BD-Jo-Zette-et-Jocko-Les-Aventures-de.html

 

 

 

 

Επίσης νομίζω πως στο πινακάκι θα πρέπει να αλλάξει ο πρωτότυπος τίτλος σε «Les Aventures de Jo, Zette et Jocko».
Screenshot_1.thumb.png.8e25064b0644b2bd707df90c22c12305.png

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12962
  • Reputation:   94863
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, jimakoszs97 είπε:

Επίσης νομίζω πως στο πινακάκι θα πρέπει να αλλάξει ο πρωτότυπος τίτλος σε «Les Aventures de Jo, Zette et Jocko».

 

Διορθώθηκε. :thanks:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  632
  • Reputation:   4726
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

8 ώρες πριν, jimakoszs97 είπε:

Όχι. Ο πρώτος τόμος περιλαμβάνει τα πρωτότυπα τεύχη 1-2 και ο δεύτερος τόμος τα τεύχη 3-4.

Ποιά εννοείς πρωτότυπη σειρά; 

Αυτή της Αγγλικής έκδοσης; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  632
  • Reputation:   4726
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

On 9/6/2022 στο 3:18 ΜΜ, chrisbouk είπε:

Η πρώτη τους περιπέτεια, "The Secret Ray" εμφανίστηκε στις σελίδες του Coeurs Vaillants, στις 19 Ιανουαρίου 1936 και "έτρεχε" μέχρι τον Ιούνιο του 1937. Εκδόθηκε επίσης αυτούσια αυτή η περιπέτεια στο Le Petit Vingtième εβδομαδιαίο νεανικό ένθετο της Βελγικής εφημερίδας Le Vingtième Siècle ("The Twentieth Century") που είχε πρωτοεμφανισθεί και ο Τεντέν. 

Ή μήπως εννοείς την γαλλόφωνη έκδοση, όταν ξανακυκλοφορησαν οι περιπέτειες αυτές σε τεύχη με τα όνοματά τους στον τίτλο του περιοδικού κι όχι σε συνέχειες σε εφημερίδα, 

όπου πιστεύω ότι ισχύει χρονολογικά το παραπάνω παράθεμα που δίνει THE SECRET RAY πρώτο. 

 

Σημείωση, ότι κι έτσι να'ναι δεν παίζει κανένα ρόλο μεγάλο, πιστεύω, στην ανάγνωση με την σειρά της έκδοσης που έχουμε 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1366
  • Reputation:   9811
  • Achievement Points:  1382
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3074 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  1

2 hours ago, chrisbouk said:

Ποιά εννοείς πρωτότυπη σειρά; 

Αυτή της Αγγλικής έκδοσης; 

 

2 hours ago, chrisbouk said:

Ή μήπως εννοείς την γαλλόφωνη έκδοση, όταν ξανακυκλοφορησαν οι περιπέτειες αυτές σε τεύχη με τα όνοματά τους στον τίτλο του περιοδικού κι όχι σε συνέχειες σε εφημερίδα, 

όπου πιστεύω ότι ισχύει χρονολογικά το παραπάνω παράθεμα που δίνει THE SECRET RAY πρώτο. 

 

Σημείωση, ότι κι έτσι να'ναι δεν παίζει κανένα ρόλο μεγάλο, πιστεύω, στην ανάγνωση με την σειρά της έκδοσης που έχουμε 

 

:cheers3:

Πρωτότυπη σειρά εννοώ την Γαλλική. Δηλαδή με την σειρά που υπάρχουν τα άλμπουμς στο Bedetheque.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Σε αυτόνομα άλμπουμ ανάμεσα 1951-1957 στα γαλλικά από εκδόσεις καστερμαν κυκλοφόρησαν με τη σειρά που βγήκαν και εδώ δηλ πρώτο το στρατοπλοιο. Αλλά παλιότερα προπολεμικά σε συνεχειες είχε βγει πρώτο το άλλο. Αλλά και εγώ δεν νομίζω ότι εχει καμμία σημασία όπως και να τα διαβάσεις. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.