Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια-Προτάσεις για BD


Argail

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6619
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μόλις τελειώσω την ανάγνωση των αδιάβαστων Μαμούθ που έχω θα ήθελα να ξεκινήσω μερικές σειρές BD αλλά καθώς και το οικονομικό είναι ένα ζήτημα θα ήθελα τις γνώμες των εξπέρ του φόρουμ.

Οι σειρές που σκέφτομαι (με τις οποίες δεν έχω καμία επαφή προς το παρόν εκτός του Θόργκαλ) είναι οι εξής:

Thorgal

XIII 

Largo Winch 

Blake and Mortimer 

Valerian

 

Με πια σειρά θα τα βάζατε/αγοράζατε εσείς?

Για το Thorgal έχω ήδη τα 1-16 της Μαμούθ, μιλάω για την συνέχεια μέσω Cinebook.

για τα Blake and Mortimer(5-15) και Valerian(1-2), αξίζει να αγοράσω αυτά της Μαμούθ που τα βρίσκω σε σχετικά καλή τιμή και να συνεχίσω με της Cinebook?

Γενικά ότι άλλη πρόταση την ακούω.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5830
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χωρίς να είμαι ειδικός στα BD, πρόσφατα ανακάλυψα μέσω του φορουμ την σειρά Μπλέικ και Μόρτιμερ και μπορώ να πώ
οτι ενθουσιάστηκα με την ποιότητα των σεναρίων και της γραφής γενικότερα.
Τα 3 αλμπουμ (S.O.S Μετεωρίτες, Αλλόκοτη Επαφή και Η κατάρα των 30 αργυρίων) μου άρεσαν πάρα πολύ σαν ιστορίες
και τις προτείνω άνετα σε όλους.
Επίσης αν τα διαβάσεις σε φυσική μορφή, τα άλμπουμ είναι απολαυστικά στο μεγάλο μέγεθος της έκδοσης της Μαμούθ
που αναδεικνύει την ωραία αισθητική του σχεδίου.
 
Έχω βάλει σκοπό να διαβάσω και τις υπόλοιπες ιστορίες απ'την σειρά και φυσικά περιμένω με ανυπομονησία τον 2ο τόμο
των 30 αργυρίων που περιμένουμε σύντομα απ'την Μαμουθ!
 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 26/4/2022 στο 11:44 ΠΜ, Argail είπε:

Μόλις τελειώσω την ανάγνωση των αδιάβαστων Μαμούθ που έχω θα ήθελα να ξεκινήσω μερικές σειρές BD αλλά καθώς και το οικονομικό είναι ένα ζήτημα θα ήθελα τις γνώμες των εξπέρ του φόρουμ.

Οι σειρές που σκέφτομαι (με τις οποίες δεν έχω καμία επαφή προς το παρόν εκτός του Θόργκαλ) είναι οι εξής:

Thorgal

XIII 

Largo Winch 

Blake and Mortimer 

Valerian

 

Με πια σειρά θα τα βάζατε/αγοράζατε εσείς?

Για το Thorgal έχω ήδη τα 1-16 της Μαμούθ, μιλάω για την συνέχεια μέσω Cinebook.

για τα Blake and Mortimer(5-15) και Valerian(1-2), αξίζει να αγοράσω αυτά της Μαμούθ που τα βρίσκω σε σχετικά καλή τιμή και να συνεχίσω με της Cinebook?

Γενικά ότι άλλη πρόταση την ακούω.

:beer:

 

Aν εξαιρέσεις τα Βαλέριαν που είναι sci-fi και δεν μ΄αρέσουν ιδιαίτερα, όλα τα υπόλοιπα είναι εξαιρετικές σειρές.

Τι να σου πω. Δύσκολα να τα βάλω σε κατάταξη.
Προσωπικά προτιμώ λίγο παραπάνω τα Μπλέικ & Μόρτιμερ.
Μετά θα έβαζα τα Θόργκαλ, μετά τα Λάργκο, μετά τα ΧΙΙΙ.
Τα Βαλέριαν τελευταία και με διαφορά.

 

Τα Μπλέικ & Μόρτιμερ θα σου σύστηνα πάντως να τα πάρεις στα ελληνικά.

Έχουν πολύ κείμενο και ώρες ώρες λίγο "λογοτεχνικό" λεξιλόγιο, κυρίως στην αφήγηση, οπότε στα αγγλικά κουράζουν.

Τα Θόργκαλ έχουν πολύ εύκολο λεξιλόγιο. Άνετα διαβάζονται και στα αγγλικά.

Άλλωστε δεν βλέπω να τα συνεχίζει σύντομα η ΜΑΜΟΥΘ, οπότε μετά το τεύχος 16 η επιλογή της cinebook είναι μονόδρομος.

Λάργκο μπορείς να πάρεις τα πρώτα 8 άλμπουμ στα ελληνικά μέσω Μπλεκ και Non-Stop Comics, και τα υπόλοιπα από cinebook.
Tα XIII αναγκαστικά cinebook, μιας και στα ελληνικά έχουν βγει μόνο τα 8 πρώτα πριν από χρόνια και είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν.

Για τα Βαλέριαν τι να σου πω. Είχα διαβάσει τα 2 της ΜΑΜΟΥΘ αλλά ήταν μπέρδεμα, ίσως επειδή χρειαζόταν γνώσεις από προηγούμενα τεύχη. Κι όχι μόνο γι΄αυτό. Υπήρχαν σημεία που δύσκολα έβγαζαν νόημα.

Άσε που έμεινε ιστορία στη μέση.

Οπότε καλύτερα απέφυγέ τα.

Aν θες ένα καλό sci-fi θα σου πρότεινα το Aλντεμπαράν (Αldebaran) :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καταρχάς κινείσαι σε σωστό δρόμο, καθώς είτε συνεχίσεις με Μπλέικ & Μόρτιμερ είτε με κάποια από τις σειρές του Van Hamme (Thorgal, Largo Winch, XIII) θεωρώ ότι θα περάσεις καλά (βάσει των όσων θυμάμαι πάντως για σένα, νομίζω ότι ο Thorgal θα σου αρέσει περισσότερο :) ). Το Valerian εμένα δεν με συγκινεί.

 

Από κει και πέρα, πάντως, εγώ θα σου πρότεινα να έχεις υπόψη σου (για μετά από τα παραπάνω) τα Lament of the Lost Moors, The Scorpion ή Long John Silver

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6619
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, ξεκινάω με τα υπόλοιπα του Θόργκαλ στα Ελληνικά και μετά Μπλέικ και Μόρτιμερ Ελληνικά και θα προχωρήσω ανάλογα.

Για Largo θα περιμένω προς το παρόν ελπίζοντας σε μία έκδοση τύπου Blacksad από τον Μικρό Ήρωα.

Φαντάζομαι οι @ Ion  και @ Laz33  παίρνεται cinebook απέξω ε? απο Bookdepository είναι οκ με το τελωνείο ή έχετε βρει κάποια άλλη άκρη?

Επεξεργασία από Argail
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

3 ώρες πριν, Argail είπε:

Φαντάζομαι οι @ Ion  και @ Laz33  παίρνεται cinebook απέξω ε? απο Bookdepository είναι οκ με το τελωνείο ή έχετε βρει κάποια άλλη άκρη?

 

Προσωπικά παίρνω από Bookdepository γιατί οι τιμές είναι τελικές - δεν είναι απαραίτητα χαμηλές, αλλά τουλάχιστον ξέρεις από την αρχή τι δίνεις και δεν έχεις εκπλήξεις. Με το τελωνείο είναι ok, έχω σίγουρα πάρει υπερβολικά πολλά τεύχη / tpb κλπ και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Μια φορά μόνο, σε μία παραγγελία μου η οποία έγινε dispatched από Αυστραλία (φαντάζομαι είχε εξαντληθεί από τις αποθήκες στην Ευρώπη) πλήρωσα τελωνείο 5 € για να παραλάβω από ταχυδρομείο, και την ίδια μέρα έστειλα στο Bookdepository και μου τα πέρασαν στην κάρτα μου. Άρα ψώνιζε άφοβα.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, Argail είπε:

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, ξεκινάω με τα υπόλοιπα του Θόργκαλ στα Ελληνικά και μετά Μπλέικ και Μόρτιμερ Ελληνικά και θα προχωρήσω ανάλογα.

Για Largo θα περιμένω προς το παρόν ελπίζοντας σε μία έκδοση τύπου Blacksad από τον Μικρό Ήρωα.

Φαντάζομαι οι @ Ion  και @ Laz33  παίρνεται cinebook απέξω ε? απο Bookdepository είναι οκ με το τελωνείο ή έχετε βρει κάποια άλλη άκρη?

 

Aπό bookdepository και booksetc έχω πάρει τα περισσότερα της cinebook.
Τα είχα πάρει πριν χρόνια, πριν το brexit, οπότε δεν είχα θέμα με τελωνείο.

Δεν ξέρω τώρα τι ισχύει αλλά νομίζω ούτε τώρα πληρώνεις τελωνείο.

Κάποια πάντως τα είχα πάρει από public που τα είχε με έκπτωση και μου έβγαιναν πιο φθηνά.

Ρίξε κι εκεί μια ματιά μπας και βρεις τίποτα. Απλά θυμάμαι δεν είχε μεγάλη ποικιλία.

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6619
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πήρα στα Ελληνικά όλα τα Θόργκαλ, θα συνεχίσω την ανάγνωση σύντομα.

Πήρα στα Ελληνικά τα Μπλεικ και Μορτιμερ 4-15 και απο bookdepository/cinebook τα 3 πρώτα + τα 3 Swordfish.

Επίσης από bookdepository/cinebook παρήγγειλα τα 2 του Βαν Αμ Story Without a Hero - Twenty Years Later.

Έχω και ηλεκτρονικα όλα αυτά τα sci-fi που έδωσε από humble bundle να τους ρίξω μια ματιά.

Έχω και τα Μπλεκ 1-16 + Non Stop Comics 1-5 να τσεκάρω largo.

Νομίζω ωραία θα περάσω τις επόμενες εβδομάδες...

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.