Μετάβαση στο περιεχόμενο

Darkman (1990)


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  734 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πίσω στο 1990, τότε που οι καλές ταινίες με υπερήρωες υπήρχαν μόνο στη φαντασία μας(με ελάχιστες εξαιρέσεις), πολύ πριν γίνει το μπαμ με τη καταπληκτική πρώτη γενιά ταινιών της Marvel που οδήγησε στο MCU(δεν είμαι και πολύ φαν των τελευταίων ταινιών) με τα τρελά budgets, τα ακόμα πιο τρελά έσοδα κλπ βγήκε μια ταινία μάλλον από...πείσμα. Ο Sam Raimi προσπάθησε και απέτυχε παταγωδώς να εξασφαλίσει τα δικαιώματα του Batman ή του Shadow. Ε, δεν έκατσε να σκάσει. Έφτιαξε έναν δικό του υπερήρωα και καλά έκανε. Πρωταγωνιστής ο Liam Neeson πριν αρχίσουν να του απαγάγουν την κόρη, τη γυναίκα, το σκύλο , τη γάτα, τα χαμστεράκια του και πριν αρχίσει να εξοντώνει τον μισό πληθυσμό του πλανήτη. Σε αυτή τη ταινία είναι ένας λαμπρός επιστήμονας που ανακαλύπτει μια φόρμουλα που δίνει υπερδυνάμεις, κάποιοι μαφιόζοι πάνε να την αρπάξουν και προσπαθούν να τον σκοτώσουν κάνοντάς το να φανεί ατύχημα. Από την έκρηξη παραμορφωνεται αλλά κερδίζει υπερδυνάμεις οι οποίες πυροδοτούνται όταν νευριάζει, κάτι που γίνεται συχνά πυκνά αφού η έκρηξη πειράζει και το μυαλό τ υ ελαφρώς. Μετά εξοντώνει το μισό πληθυσμό του πλανήτη...

 

Καταπληκτική ταινία, η οποία δεν είναι ακριβώς άσχετη με τα κόμικς αφού η Marvel το '90 και το '93 αλλά και η Dynamite το 2006 εξέδωσαν κάποιες μίνι σειρές η πρώτη κι ένα crossover με το Evil Dead η δεύτερη. 

 

Κυκλοφόρησαν και δυο συνέχειες της ταινίας απευθείας σε βίντεο οι οποίες αν και δεν συγκρίνονται με την πρώτη, προσωπικά μου άρεσαν πολύ.

 

Για την ιστορία, κυκλοφόρησε ταινία με τον Shadow, λίγα χρόνια αργότερα, η οποία δεν πήγε καλά εισπρακτικά. Εμένα κι αυτή μου άρεσε...

darkman.jpg?w=723&h=417

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.