Μετάβαση στο περιεχόμενο

Obi-Wan Kenobi (2022)


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

23.jpg

 

Μιας και το The Mandalorian κέρδισε κριτικούς και κοινό, η Disney έχει βάλει για τα καλά μπροστά την παραγωγή περισσότερων σειρών από το σύμπαν του Star Wars. Αν και ο @ Γάντζος ανέβασε εδώ το trailer της σειράς, ας πούμε και σε ένα θρεντ λίγα πράγματα παραπάνω. Το Obi-Wan Kenobi θα επικεντρώνεται στον ομώνυμο χαρακτήρα που ενσάρκωσε στην prequel τριλογία ο Ewan McGregor και θα σημάνει και την επιστροφή του ηθοποιού στο ρόλο. Εκτός όλων των άλλων έρχεται και η επιστροφή του (μισητού για το Star Wars fan base) Hayden Christensen ως Anakin/Darth Vader.

 

Obi-Wan_Kenobi_(TV_series)_logo.jpg

 

Τα γεγονότα της σειράς θα λαμβάνουν χώρα δέκα χρόνια μετά το Revenge of the Sith με τον Obi-Wan να προσπαθεί να προσέχει τον Luke Skywalker που βρίσκεται στον Tatooine, αλλά σύντομα θα μπλεχθεί σε περιπέτειες. Η σειρά είχε κάποια προβλήματα στην παραγωγή, αφού ήταν στα σκαριά από το 2019, ωστόσο κάποια στιγμή τα σενάρια δεν ικανοποίησαν τη Disney και σε συνδυασμό με τον ιό το 2020, η παραγωγή πήγε αρκετά πίσω. Σκηνοθέτης θα είναι η Deborah Chow που έχει σκηνοθετήσει και επεισόδια του Mandalorian ενώ showrunner θα είναι ο Joby Harold. Πρεμιέρα στις 27 Μαΐου και θα τρέξει για έξι επεισόδια έως τις 22 Ιουνίου.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Happy Star Wars Day everyone! May the 4th be with you! Νέο τρέιλερ έσκασε!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

okkkk.... Σχετικά με τα τελευταία δευτερόλεπτα του τρέηλερ, λες να εξιλεωθούν για τα εκτρώματα των SW I-III??? ........... Μακάρι...

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Obi-Wan Kenobi (2022- )
  • 3 weeks later...

  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 επεισόδια μέχρι τώρα. Κουβαλάει ο Ewan με την ερμηνεία του την σειρά. Δεν μπαίνω ακόμα σε θέματα υπόθεσης μέχρι να τελειώσει, αλλά είναι μια συμπαθητική προσπάθεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καλά το πάει στα 2 πρώτα επεισόδια που έχω δει. Πιστεύω ότι κάτι επικό μαγειρεύεται για το τέλος. Όντως την σειρά την παίρνει στην πλάτη του ο Μαγκρέγκορ, να δούμε όταν θα σκάσει μύτη και το άλλο τρελό αγόρι το σκοτεινό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ολοκλήρωσα τη σειρά. Με διαφορά η καλύτερη σειρά Star Wars που έχουμε δεί μέχρι τώρα. Τα μεγαλύτερα θετικά είναι η δράση και τα εφέ. Κάποιοι ίσως δεν μείνουν ικανοποιημένοι από το σενάριο, αλλά δεδομένου ότι είναι spinoff πιστεύω ότι δεν μπορούσαμε να δούμε και περισσότερα. Από εκεί και πέρα, κλείνει κάποια μικρά κενά που υπήρχαν μεταξύ Revenge of the Sith και του New Hope, αλλά ως εκεί.  Περισσότερο απ'όλα μου άρεσε ο τρόπος που εξελίχθηκε ο χαρακτήρας του Obi Wan μέσα από την πορεία των γεγονότων της σειράς. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η σειρά δεν βλέπεται.

 

:shit:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, Γάντζος said:

Η σειρά δεν βλέπεται.

 

Αφού δεν βλέπεται, πως την είδες; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Την τελείωσα και εγώ. Από τις Star Wars σειρές που έχω δει έως τώρα τη βρήκα στο ίδιο επίπεδο με Mandalorian, σίγουρα πιο σημαντική για τη βασική ιστορία, απλά με το Mandalorian διασκεδάζω πάρα πολύ. Η ιστορία ουσιαστικά καλύπτει το κενό της ζωής του Obi Wan μεταξύ της prequel τριλογίας και της original τριλογίας. Η απεικόνισή του και ο εξαιρετικός Ewan McGrergor κάνουν την απεικόνιση του Obi Wan στην original τριλογία ακόμα πιο αδύναμη (ένα από τα λίγα κακά της για μένα). Από την άλλη προσθέτει λίγο βάθος στις σχέσεις Anakin-Obi Wan, χωρίς να μπορεί να διορθώσει το κάκιστο γράψιμο των prequels.

 

Ουσιαστικά τα prequels απέτυχαν στο να μας πείσουν για την καλή σχέση δασκάλου-μαθητή που είχαν οι δυο τους αφού τους έδειχναν διαρκώς σε κόντρα. Αυτό όπως είπαμε δε διορθώνεται, αλλά εξερευνούν περαιτέρω τη σχέση τους, έχουν πολύ ωραίες μάχες και φυσικά έχουμε την τελική αποδοχή του δασκάλου ότι ο Anakin δεν υπάρχει πλέον ως οντότητα, αλλά έχει μετατραπεί πλήρως στον Sith Lord Darth Vader. Προφανώς υπάρχουν discrepancies και plot holes αλλά το να συνδέεις ιστορίες με τόσο μεγάλη χρονική απόσταση δεν είναι ποτέ εύκολο, πάντως και τα subplots της σειράς μου άρεσαν αρκετά. Νομίζω δε χρειάζεται κάποια συνέχεια και καλύτερα να μείνει η ιστορία σε αυτό το σημείο :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Νομίζω ότι η σχέση Όμπι Ανακίν αναπτύσσεται πάρα πολύ στην σειρά The clone wars η οποία δεν είναι και τόσο παιδική και δίνει πολλά στοιχεία στον μύθο. Όπως και το Rebels όπου βλέπουμε να ξετυλίγεται όλη η ιστορία με τους ανακριτές ενώ αν δεν το έχεις δει, βλέποντας το Obi-Wan είναι σαν να σου τους πετάει ξαφνικά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το ολοκλήρωσα και εγώ. Μέτριο προς συμπαθητικό συνολικά με εξαίρεση το τελευταίο επεισόδιο που ανέβασε τον πήχη. Μου έκανε ολίγον τι "παλιακό". Όντως η ερμηνεία του McGregor τραβάει τη σειρά και η μικρή Leia είναι καλή στο ρόλο της . Οι Inquisitors θεωρώ πως δεν εκμεταλλεύτηκαν όσο θα έπρεπε και φανταστείτε ότι είχα δει και όλα τα animation που εμφανίστηκαν. Ένα 7/10 από εμένα. Τέλος, το The Mandalorian είναι κλάσεις ανώτερο, πιο μοντέρνο, πιο "πορωτικό" και σίγουρα πιο διασκεδαστικό που προχωράει το μύθο και ένα βήμα παρά πέρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 25/6/2022 στο 11:18 ΜΜ, MARIELOS είπε:

Νομίζω ότι η σχέση Όμπι Ανακίν αναπτύσσεται πάρα πολύ στην σειρά The clone wars η οποία δεν είναι και τόσο παιδική και δίνει πολλά στοιχεία στον μύθο.

Αυτό θα έγραφα (χωρίς να έχω δει ακόμα το Όμπι-Ουάν) κι εγώ. Νομίζω ότι το Clone Wars είναι το σημείο αναφοράς της σχέσης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Σαν fan και εγω του κοσμου Star Wars και με αφορμη την μεγαλη επιστροφη του Μακ Γκρεγκορ στον κινηματογραφικο ρολο του Κενομπι ομολογω οτι περιμενα με ανυπομονησια τη σειρα αυτη.  Με ικανοποιησε τελικα? Θα ελεγα κατα 80% τελικα.

 

Στα θετικα η ερμηνεια του Μακ Γκρεγκορ και της μικρης. Ωραια εφε και καμποση δραση.  Αλλα οπως και να το κανουμε ειχε καμποσες καμποσες τρυπες. πχ ενω μου αρεσε το στορυ του Κενομπι το πως εξελιχθηκε και ηλθε σε ειρηνη με τον εαυτο του δεν μου αρεσε καθολου το αντιστοιχο στορυ της κεντρικης κακιας (ενταξει της 2ης κεντρικης μετα τον Vader). Δηλ αποτομη αλλαγη και τα γεγονοτα του τελευταιου επεισοδιου σαν σαπουνοπερα του Φωσκολου ενα πραγμα (ή μελο με Ξανθοπουλο).

 

Παντως το fanboy μεσα μου τελικα παρεβλεψε μερικα κακα (οπως και να εχει δεν μπορω να την κρινω σαν μια τηλεοπτικη δουλεια αυτονομη οπως αλλες σειρες) και μου αρεσε. Αλλα θα ελεγα οτι πλεον η Ντισνευ ακολουθει πολυ το νεο canon που εχει φτιαχτει και με τις αλλες σειρες ωστε να σε ωθησει να τις δεις ολες και να τα συνδεσει ολα μεταξυ τους και αν δεν εχεις δει πχ το clone wars και το rebels μερικα πραγματα (οπως πχ οι inquisitors που ειπαν και αλλα παιδια) δεν τα καταλαβαινεις ευκολα.

 

Δωσανε και πολυ βαση στο continuity των ηθοποιων και μερικα πραγματα τα πηρα χαμπαρι αφου διαβασα το καστ πχ τους θειους Οουεν και Μπερου τους ερμηνευσαν οι ιδιοι που ειχαν κανει δυο μικρα περασματα στις ταινιες του 2002 και 2005 στους ιδιους ρολους που ομολογω και να τους αλλαζαν δεν θα το επαιρνα χαμπαρι.

 

Σιγουρα πολυ καλυτερο απο το Boba Fet αλλα μου αρεσε λιγοτερο απο το  δυνατο Μανταλοριαν (το οποιο αντικειμενικα ειναι καλυτερο).

 

Τωρα θα περιμενω να ολκληρωθει το Andor και μετα θα το δω και ελπιζω να ειναι καλο (το rogue one ηταν πολυ δυνατο, σιγουρα το καλυτερο απο τις ταινιες της νεας εποχης και ελπιζω να εχει και η σειρα την ιδια καταληξη)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

10 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

Αλλα θα ελεγα οτι πλεον η Ντισνευ ακολουθει πολυ το νεο canon που εχει φτιαχτει και με τις αλλες σειρες ωστε να σε ωθησει να τις δεις ολες και να τα συνδεσει ολα μεταξυ τους και αν δεν εχεις δει πχ το clone wars και το rebels μερικα πραγματα (οπως πχ οι inquisitors που ειπαν και αλλα παιδια) δεν τα καταλαβαινεις ευκολα.

Εγώ πάλι πιστεύω ότι έχουν αρχίσει να ξεμένουν από ιδέες( λογικό είναι άλλωστε, πόσες σειρές πρωτότυπες και ποιοτικές να δημιουργήσεις) και αναμασούν όλη την ώρα ιδέες από το Ε-Ξ-Α-Ι-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Ο Clone Wars και το επίσης υπέροχο Rebels.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

53 min ago , Θοδωρής Καραπάνος said:

Εγώ πάλι πιστεύω ότι έχουν αρχίσει να ξεμένουν από ιδέες

 

Συμφωνω.  Και οχι μονο εδω αλλα γενικα σε ταινιες σειρες κτλ ανακυκλωνουν πολλα πραγματα για πιο σιγουρη επιτυχια ή απλα για να αρμεξουν ενα "κοσμο" βγαζοντας ξανα και ξανα προιοντα (εδω φταιμε οι φαν βεβαια καθως πρεπει να ειμαστε και λιγο αυστηροι και να μην τρελενομαστε με οτι βγαζουν απλα και μονο επειδη ανηκει σε ενα κοσμο που μας αρεσει).

 

Βεβαια να πω οτι σιγουρα υπαρχουν και πολλες πρωτοτυπες και εντελως καινουριες ιδεες απο δημιουργους αλλα το θεμα ειναι να συμφωνησουν και οι παραγωγοι και να τα δουμε στην οθονη τελικα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.