Μετάβαση στο περιεχόμενο

nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
FEAR FUTURE
Σενάριο/Kείμενα:
Πάνος Ζάχαρης
Σχέδιο:
Πάνος Ζάχαρης
Σχέδιο εξωφύλλου:
Πάνος Ζάχαρης
Hμερ. έκδοσης:
15-04-2022
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό,Πολιτικό
Μέγεθος:
24.0 x 18.5
Σελίδες:
48
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-5623-13-5
Ονομαστική τιμή:
6,95€

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

FEARFUTURE_0001z.jpgFEARFUTURE_0001.jpg  

 

Σύνοψη από την εκδοτική:

 

Ένα καινούργιο, δυστοπικό αλλά ταυτοχρόνως  χιουμοριστικό άλμπουμ με το μοναδικό ύφος του δημιουργού του «The Working Dead» και του «Scary Tales»!

 

«Εμείς κι Αυτοί, οι Πολλοί και οι Λίγοι κι ένα ψηλό τοίχος που μας χωρίζει. Α, κι ένας θανατηφόρος ιός που καταφέρνει να μαυρίσει λίγο περισσότερο ένα απολύτως μαύρο κοντινό μέλλον».

 

Σχολιασμός της έκδοσης:

 

Τα στριπς του Πάνου Ζάχαρη από το The Working Dead μέχρι και σήμερα έχουν κερδίσει πολύ κόσμο στα social media και νομίζω αυτή η συλλογή θα κάνει ακόμα περισσότερους να ψαχτούν. Με αφορμή λοιπόν τα τελευταία χρόνια και όσα ζήσαμε σε όλα τα επίπεδα με την πανδημία, τα εργασιακά και τις αλλαγές στη ζωή μας σε κοινωνικό και πολιτικό επίπεδο, ο Πάνος Ζάχαρης φτιάχνει μερικά φανταστικά στριπς όπου οραματίζεται μια δυστοπική κοινωνία όπου όλα αυτά παρουσιάζονται σε ακόμα πιο υπερβολικό βαθμό. Διαλυμένα νοσοκομεία, αστυνομοκρατία, τρόμος, όλα αυτά έγραψε και σχεδίασε στη διάρκεια της τηλεργασίας του ο Πάνος και πραγματικά είναι ένα πάρα πολύ καλό άλμπουμ που σας το προτείνω οπωσδήποτε. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κι έλεγα ότι θα το κάνω εγώ παρουσίαση την Δευτέρα(σήμερα), το πήρα το Σάββατο από τον Πάνο με την απαραίτητη αφιέρωση, αλλά με πρόλαβε ο nikolas12.

Να πούμε ότι πρόκειται για την πρώτη φορά που ο Πάνος εκδίδει κάτι που δεν έχει δημοσιευτεί προηγουμένος είτε σε εφημερίδα είτε σε κάποιο site ή social.

Το διάβασα χτες Κυριακή και μπορώ να πω ότι είναι ένα πάρα πολύ καλό αλμπουμάκι με καυστικό χιούμορ που όμως σου δημιουργεί πολλές φορές έναν κόμπο στο στομάχι γιατί είναι τόσο αληθινό.

Ο Πάνος έχει γίνει ένας από τους αγαπημένους μου πλέον και με κάθε του προσπάθεια το αποδεικνύει περισσότερο.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33872
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ωραίο άλμπουμ. Δυστοπικό και άκρως τρομακτικο αν τα καλοσκεφτείς. Το χιούμορ είναι βιτριολικο και το αλμπουμακι προσφέρεται για διάφορα εναλλασσόμενα συναισθήματα. Έχω τα άπαντα του Πάνου Ζάχαρη και είμαι γενικά φαν. Θα ήθελα αφού σχολίασε (καλώς) τα κακώς κείμενα της -οποιας- κυβέρνησης στην αντιμετώπιση της πανδημίας να σχολίαζε περισσότερο και τα κακώς κείμενα των -οποιων- πολιτών. Σε αυτό τον σουρεαλισμό που ζήσαμε 2 χρόνια τωρα είχε χώρο η παράνοια και από τις κυβερνήσεις και από τους πολίτες. Μου έλλειψε η δεύτερη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Νομίζω ότι αν είσαι όντως φαν του Ζάχαρη θα καταλαβαίνεις ότι αυτό που ζητάς είναι άτοπο και άστοχο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

10 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Νομίζω ότι αν είσαι όντως φαν του Ζάχαρη θα καταλαβαίνεις ότι αυτό που ζητάς είναι άτοπο και άστοχο :)

@ Kurdy Malloy  Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι σε αυτό

On 27/4/2022 στο 7:59 ΜΜ, Manitou είπε:

 Θα ήθελα αφού σχολίασε (καλώς) τα κακώς κείμενα της -οποιας- κυβέρνησης στην αντιμετώπιση της πανδημίας να σχολίαζε περισσότερο και τα κακώς κείμενα των -οποιων- πολιτών. Σε αυτό τον σουρεαλισμό που ζήσαμε 2 χρόνια τωρα είχε χώρο η παράνοια και από τις κυβερνήσεις και από τους πολίτες. Μου έλλειψε η δεύτερη. 

Εντάξει δεν είναι και τελείως άτοπο, στο Working Dead σατιρίζει και συμπεριφορές των από κάτω αρκετές φορές(πχ οι σκλάβοι αντί να ζητάνε κι αυτοί παραπάνω φαΐ να ζητάνε να κοπεί το φαΐ από τους άλλους).

Για το συγκεκριμένο όμως νομίζω πως είναι πολύ συγκεκριμένος ο στόχος και ναι έχεις δίκιο δεν θα δούμε αυτό που ζητάει ο Manitou.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αυτό που σατιρίζει στους από κάτω είναι η τάση που έχουν κάποιοι καταπιεζόμενοι να αναλαμβάνουν ευθύνες που δεν τους αναλογούν, να χαίρονται για πράγματα που κερδίζουν άλλοι και αυτοί χάνουν και να επαναλαμβάνουν την άνωθεν προπαγάνδα. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33872
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Γενικά καταλαβαίνω πως τα λες @ Kurdy Malloy  και εν γένει συμφωνώ με αυτά που γράφεις. Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να το δω, αλλά θα ήθελα. Να δω και ένα καυστικό σχολιασμό των κακών κειμένων και των κάτω. Γιατί ξεκάθαρα  είχαμε κακά κείμενα και από τους κάτω.  Αναφέρονται κάπως ελαφρά αλλά όχι ουσιαστικά. Και το FEAR FUTURE δεν το κάνουν μόνο οι κάκιστες κυβερνήσεις αλλά και η λάθος νοοτροπία του κόσμου σε πολλά θέματα.

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Διαβάστηκε και μπορώ να πω ότι αν το συγκεκριμένο έβγαινε ένα χρόνο πριν, δλδ με το που το τελείωσε ο δημιουργός (Φεβρουάριος 2021) θα μου φαινόταν λίγο υπερβολικό, γιατί ήταν ακόμα νωπά τα γεγονότα και δεν γνωρίζαμε ακριβώς τι παίζει με την όλη κατάσταση. Αλλά τώρα μετά από τόσο καιρό που είδαμε, μάθαμε, πάθαμε κτλ, το βρήκα πολύ ΟΚ.

Θα ήθελα όμως να δω και συνέχεια, γιατί και τον τελευταίο χρόνο ζήσαμε καταστάσεις τραγελαφικές, με εμβόλια, περιορισμούς κτλ κτλ...Πως θα τα περιέγραφε όλα αυτά;;;

 

Πάντως είναι η πρώτη δουλειά του Πάνου που διαβάζω και σίγουρα θα πάρω και άλλες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.