Μετάβαση στο περιεχόμενο

nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ALONE
Σενάριο/Kείμενα:
Malk
Σχέδιο:
Malk
Σχέδιο εξωφύλλου:
Malk
Hμερ. έκδοσης:
15-04-2022
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Τρόμου/Θρίλλερ
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
104
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-5623-07-4
Ονομαστική τιμή:
9,95€

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3872
  • Reputation:   35161
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ALONEMALK_0001.jpg ALONEMALK_0001z.jpg

 

Σύνοψη από την εκδοτική:

 

 

Όταν ένα τραγικό  ατύχημα θα κοστίσει τις ζωές των αγαπημένων του, ο Γρηγόρης θα αποτραβηχτεί σε ένα απόμερο σπίτι στο βουνό, προσπαθώντας να διαχειριστεί τον πόνο της απώλειας και να μπορέσει να πολεμήσει την κατάθλιψή του.

 

Όμως κάτι υπάρχει εκεί… Κάτι που καραδοκεί στις σκοτεινές γωνιές του παλιού σπιτιού, κάτι  που γεννάει εφιάλτες και παραισθήσεις, κάτι που ρουφάει τη ζωή από μέσα του!

 

Ο Γρηγόρης θα χρειαστεί σύντομα να αποφασίσει αν θα αντιδράσει και θα παλέψει για την επιβίωση του ή θα αφεθεί και θα οδηγηθεί στην παράνοια και στον θάνατο.

 

Σχολιασμός της έκδοσης:

 

Δεν έχω κρύψει τον ενθουσιασμό μου για τις δουλειές που έχει κάνει ο @ Malk  γενικά. Τον θεωρώ από τους κορυφαίους horror σχεδιαστές στη χώρα και όταν διάβασα το concept του Alone έγινε απευθείας στόχος αγοράς για το Comicdom. Το συγκεκριμένο κόμικ είναι ο ορισμός του ατμοσφαιρικού. Για μένα αν θέλετε να το απολαύσετε, μείνετε ξύπνιοι μέχρι αργά το βράδυ, κλείστε τα φώτα, ανοίξτε ένα φως γραφείου και εθιστείτε στην ατμόσφαιρα του, μπείτε στο σύμπαν που φτιάχνει ο Malk.

 

Το μέγεθος είναι το κλασικό μικρό της Jemma τύπου σαν αυτό στο Τέζα Omnibus, ωστόσο δεν αδικεί καθόλου το σχέδιο που είναι λεπτομερές και όμορφο, ενώ ταυτόχρονα υπάρχουν μικρά στοιχεία όπως το κιτρινισμένο χαρτί και η πλήρης απουσία χρώματος που βοηθούν πάρα πολύ σε αυτήν την ατμόσφαιρα κατάθλιψης, μοναξιάς και τρόμου. Δεν ξέρω αν θα ήθελα να έχει χρώμα, γιατί το εξώφυλλο είναι φανταστικό και θυμίζει λίγο Stranger Things, ωστόσο διαβάζοντας το θα διαπιστώσετε ότι μάλλον το χρώμα θα έπαιρνε κάτι από την dark αισθητική του.

 

Διαβάζεται γρήγορα και ευχάριστα και προτείνεται ανεπιφύλακτα. Μιας και είναι μέλος του GreekComics, θέλω να ευχηθώ στον Malk καλή επιτυχία, καλές πωλήσεις και μακάρι να δούμε κι άλλες ιδέες του στο χαρτί λίαν συντόμως! Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14128
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Όμορφη έκδοση, περιποιημένη, με χαρτί που χρησιμοποιείται στα βιβλία μυστηρίου κυρίως! Πολύ εκτίμησα αυτή τη λεπτομέρεια. Είμαι ενθουσιασμένος με το σχέδιο κι ακόμα πιο ενθουσιασμένος που μέχρι κι ο μπαμπάς μου συμφώνησε(που όποτε ακούει για Έλληνες σχεδιαστές είναι διστακτικός). Αν και μεγάλος υποστηρικτής του έγχρωμου κόμικ, το ασπρόμαυρο του πάει γάντι. Γενικά η έκδοση είναι υποδειγματική, μέχρι και η κόλληση είναι πάρα πολύ γερή. Όμως, το λεξιλόγιο ήταν αρκετά φτωχό, αν και αυτό μπορώ να τό χωνέψω, καθώς η πλοκή δεν άφηνε πολλά περιθώρια. Αυτό που δεν μού άρεσε, ήταν η έλλειψη κορύφωσης. Ενώ είχε δυνατές στιγμές, μού έλειπε κάτι εκρηκτικό, που θα τά ανέτρεπε όλα. Δηλαδή σε κάποια σημεία, το σενάριο ήταν εντελώς προβλέψιμο, κάτι αρνητικό για ένα κόμικ τρόμου. Μ' άρεσε η αναφορά στο κοράκι του Πόε και γενικά ότι είχε δανειστεί ορισμένα στοιχεία. Καλή δουλειά αλλά θα πάρει μόνο ένα 8/10 λόγω του σεναριακού προβλήματος που ανέφερα. Συνολικά μού άφησε μια γλυκιά επίγευση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Είναι η 2η μεγάλη δουλειά του @ Malk μετά το Δράκουλας: Η εξομολόγησή του, και μπορώ να πω ότι εδώ είναι ένα επίπεδο παραπάνω. Μια πολύ ωραία ιστορία τρόμου, τόσο σε ψυχολογικό επίπεδο καθώς έχουμε να κάνουμε με τον μεγαλύτερο φόβο κάθε γονιού, όσο και σε υπερφυσικό επίπεδο καθώς εμφανίζονται και κλασικά τέρατα σαν αυτά που μας έχει συνηθίσει ο δημιουργός. Το σχέδιο δείχνει τέλεια ασπρόμαυρο, τα τοπία είναι σχεδιασμένα με μεγάλη επιτυχία, και οι διάλογοι είναι όσοι πρέπει ώστε να διαβαστεί η ιστορία μονορούφι. Για ακόμα μία φορά δεν με απογοήτευσε ο Νίκος, και ήδη περιμένω την επόμενη δουλειά του.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1680
  • Reputation:   6612
  • Achievement Points:  1744
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αυτό είναι το πρώτο κόμικ του MALK που διάβασα.

Το σχέδιο είναι εκπληκτικό, του πάει γάντι και πραγματικά κάθεσαι στα καρέ να τα χαζεύεις.

Αν δεν χαζέψεις και τόσο πολύ διαβάζεται γρήγορα και νεράκι.

Το σενάριο τώρα, η εισαγωγή είναι πολύ σκληρή και δυνατή, πραγματικά νιώθεις σφίξιμο στο στομάχι, μετά όμως είναι λίγο πολύ προβλέψιμο

Spoiler

Νομίζω κι όλας πως με έχει κουράσει λίγο η φάση με τα βαμπίρ

Αυτό δεν το κάνει κακό, αλλά με ένα πιο πρωτότυπο σενάριο νομίζω θα πήγαινε για κορυφή.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.