Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σάς άρεσε το reboot του Πράκτορα ΝΝ;


Θοδωρής Καραπάνος

Σάς άρεσε το reboot του Πράκτορα ΝΝ;  

13 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

 

HR                HR

 

 

 

Το παρακάτω κείμενο περιέχει spoilers- για την ακρίβεια, είναι ολόκληρο ένα spoiler.

 

Για να δούμε λοιπόν τώρα που πέρασε κάπως ο καιρός τι εντυπώσεις άφησε το reboot στα παπιά του φόρουμ. Προσωπικά, δεν μπορώ να πω ότι μού άρεσε. Το αντίθετο μάλιστα. Κάτι το ότι είχα υψηλότατες προσδοκίες, κάτι που έκανα επανάληψη στις παλιές ιστορίες πριν την ανάγνωση, η ιστορία- στα δικά μου μάτια- είναι για 1/5. Αρχικά το σχέδιο θα έλεγε κανείς πως ήταν το λιγότερο άσχημο(εν αντιθέσει με τα φοβερά εξώφυλλα). Οι χαρακτήρες χοντροκομμένοι, με κάτι ράμφη γκουμούτσες. Για να μην αναφερθώ στις κόρες των ματιών που εξ' αιτίας του σχεδιασμού τους, ο Ντόναλντ, ή η Κατρίνα έμοιαζαν πολλές φορές αλλήθωροι. Η μοντέρνα διάταξη των καρέ δεν βοήθησε ιδιαίτερα. Τα τοπία κακοσχεδιασμένα. Τα κτίρια, φαίνονταν γερτά σε πολλά σημεία τις ιστορίας. Ο χρωματισμός δε, διέλυε όλο το σύνολο. Είμαι ο μόνος που ενοχλήθηκε από το ροζ, το οποίο κάλυπτε αρκετές λεπτομέρειες και γραμμές του σχεδίου σε κάθε σελίδα. Το χειρότερο όμως ήταν το σενάριο. Αφελές. Σε αυτή την ιστορία αναφερόμουν τις προάλλες, όταν έλεγα ότι μέ έχουν κουράσει οι αφελείς ιστορίες. Οργάνωση αντικατασκοπείας, φανερώνει τα ονόματα των πρακτόρων της και καταπολεμά το κακό μέσα από τους υπολογιστές. Μα, για ποιους νομίζουν ότι γράφουν; Χώρια δε τις πάμπολλες σεναριακές τρύπες. Εφόσον η νέα διοίκηση είναι τόσο χαλαρή, γιατί ο Τζίνυ Τζι να υποβληθεί στη διαδικασία διαγραφής μνήμης; Ο Ντόναλντ πώς γίνεται να πέρασε τόσο εύκολα στα γραφεία της Υπηρεσίας στο Β' Μέρος; Κι άλλα πολλά. Να αναφερθώ επίσης, στους τραγικούς διαλόγους σε στυλ σαπουνόπερας. Επιπρόσθετα, ας μην αμελήσουμε κάτι αστεία του επιπέδου:"Φέρε τη γαργαλιέρα να γελάσω". Αισθητή ήταν επιπλέον η απουσία του δόκτορος  Κατσαβίδα. Την τρίτη ιστορία με το ζόρι τήν τελείωσα(θεωρητικά, θα μπορούσε να μην υπήρχε η τρίτη αυτή περιπέτεια, καθώς δεν προσθέτει κάτι καινούριο). Δεν υπαινίσσομαι ότι οι παλαιότερες ιστορίες πήγαιναν για βραβείο Eisner(ούτως ή άλλως δεν σκόπευαν κάτι τέτοιο) αλλά σίγουρα περνούσα όμορφα την ώρα μου. Υπήρχε αγωνία για την εξέλιξη, ποιος κρύβεται πίσω από την οργάνωση Ζ κ.ο.κ. Προσωπικά απογοητεύτηκα αρκετά από την ιστορία. Ίσως φταίω εγώ που έχω οριοθετήσει τις περιπέτειες του πράκτορα ΝΝ από ένα επίπεδο και πάνω. Γράψτε κι εσείς τις απόψεις σας, ώστε να δούμε τελικά αν όντως πρόκειται για τα δικά μου αυστηρά κριτήρια ή εάν η γενική άποψη είναι αυτή.

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Προσωπικά δεν έχω προλάβει να το διαβάσω ακόμα. :( 

 

Μετά την ανάγνωση, θα γράψω την αποψάρα μου! :P 

 

 

:beer:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν τον συμπάθησα ποτέ λόγω κυρίως της σοβαρότητάς του και της έλλειψης χιούμορ. Οι καινούριες ιστορίες με βασάνισαν τόσο να τις τελειώσω σε σημείο στα μισά να θέλω να ομολογήσω. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Είμαι μεγάλος φαν του Πράκτορα Ντακ, περίμενα με ανυπομονησία πότε θα δημοσιευτεί νέα ιστορία, αλλά δυστυχώς απογοητεύτηκα τελείως. Δεν μπορώ να πω ότι ενοχλήθηκα από το σχέδιο, αλλά το σενάριο βαρετό και χαζό κατ' εμέ. Την 3η ιστορία δεν την έχω τελειώσει ακόμα, γιατί νύσταξα στα μισά και με πήρε ο ύπνος :lol:

 

Ένα 3/10 από μένα ίσα να πάρει τη βάση και αυτό γιατί αγαπώ τον χαρακτήρα υπερβολικά για να βάλω κάτι χειρότερο

Επεξεργασία από BATNICK
  • Like 2
  • Λύπη 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

@ Θοδωρής Καραπάνος  συμμερίζομαι την άποψή σου.

 

Το σενάριο είναι υπερβολικά απλό και αναμενόμενο. Ο αναγνώστης δεν παραμένει σε εγρήγορση και χάνει εύκολα το ενδιαφέρον του. Ο σεναριογράφος της Επανεκκίνησης, Fausto Vitaliano, είχε βάλει την υπογραφή του στο παρελθόν αρκετές φορές. Φέρνω για παράδειγμα την "Επιχείρηση τοξική βροχή", που εγώ ακόμα και σήμερα την βρίσκω εξαιρετική. Εκεί, η υπάρχει πλοκή και συνεχόμενη ροή στην εξέλιξη της υπόθεσης. Στην περίπτωσή μας, μοιάζει σαν να υπήρχε έλλειψη έμπνευσης.

Μέχρι τώρα, ο Francesco Artibani, μου έχει προσφέρει την περισσότερη δράση και διασκέδαση, στον "Κύβο του Ολύμπου" και στην "Επιχείρηση όλεθρος", που αποτελούν και τις αγαπημένες μου ιστορίες.

 

Σχεδιαστικά απογοητεύτικα. Οι γραμμές ήταν λίγο πιο χοντροκομμένες από ότι συνήθως, και τα πρόσωπα, ιδίως ο Τζίνι Τζι, δεν μου άρεσαν πολύ. 

 

Με ένα ξεκάθαρο "Όχι" και 2/10 προχωράμε παρακάτω. :cheers3:

Επεξεργασία από DM64007
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

13 ώρες πριν, MARIELOS είπε:

Δεν τον συμπάθησα ποτέ λόγω κυρίως της σοβαρότητάς

Θα έλεγα καλύτερα της σοβαροφάνειας του. Δεν είναι σοβαρή αυτή η ιστορία, δείχνει να είναι, υποκρίνεται πως είναι αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.