Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΝΤΥΛΑΝ ΝΤΟΓΚ


turbulent

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΝΤΥΛΑΝ ΝΤΟΓΚ
Σενάριο/Kείμενα:
Tiziano Sclavi
Σχέδιο:
Angelo Stano, Gustavo Trigo, Montanari & Grassani, Luigi Piccatto, Giampiero Casertano
Hμερ. έκδοσης:
12-1999
Εξώφυλλα:
8 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
8
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Μυστηρίου,Τρόμου/Θρίλλερ,Φαντασίας
Περιοδικότητα:
Μηνιαία
Μέγεθος:
16.0 x 22.0
Σελίδες:
100
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Μαρία Ανδρεαδάκη
Πρωτότυπος τίτλος:
Dylan Dog (Sergio Bonelli, 1986)
Προέλευση:
Ιταλική
ISBN:
960-321-277-6 (1), 960-321-278-4 (2), 960-321-279-2 (3), 960-321-280-6 (4), 960-321-281-4 (5), 960-321-298-9 (6), 960-321-299-7 (7), 960-321-300-4 (8)
Τίτλος:
ΝΤΥΛΑΝ ΝΤΟΓΚ (ΤΟΜΟΙ)
Σενάριο/Kείμενα:
Tiziano Sclavi
Σχέδιο:
Angelo Stano, Gustavo Trigo, Montanari & Grassani, Luigi Piccatto, Giampiero Casertano
Hμερ. έκδοσης:
2001
Εξώφυλλα:
4 + 4 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τόμοι:
4
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Τόμος τευχών
Περιεχόμενο:
Μυστηρίου
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
16.0 x 22.0
Σελίδες:
204
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Μαρία Ανδρεαδάκη
Πρωτότυπος τίτλος:
Dylan Dog (Sergio Bonelli, 1986)
Προέλευση:
Ιταλική

  • Member ID:  248
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  15
  • Reputation:   28
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

01fm7.jpg

 

Από τις αγαπημένες σειρές κόμιξ της ενήλικης ζωής μου, πρόκειται για μια δημιουργία του Tiziano Sclavi και κάνει θραύση από το 1986 στην Ιταλία πουλώντας εκατοντάδες χιλιάδες τεύχη κάθε μήνα.Είναι σειρά μυστηρίου και βασίζεται σε εξωπραγματικά φαινόμενα(φαντάσματα,βαμπίρ και τέτοια), τα παρουσιάζει όμως με τέτοιο τρόπο που συνεπαίρνει και τον πιο αρνητικό!ο dylan dog ο βασικός χαρακτήρας του κόμικ είναι ερευνητής (ντετέκτιβ) του ανεξήγητου-μεταφυσικού και καλείται να δώσει λύση στο μυστήριο που ταλαιπωρεί κάθε φορά τους πελάτες του! Το σχέδιο ήταν των Angelo Stano (#1,7), Gustavo Trigo (#2), Montanari & Grassani (#3), Luigi Piccatto (#4) & Giampiero Casertano (#5,6,8).

 

Στην Ελλάδα εκδόθηκαν κάποια τεύχη(8) από την ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ τον Δεκέμβριο του 1999 και σταμάτησαν 8 μήνες μετά καθώς δεν έτυχαν της ίδιας αποδοχής με την γείτονα χώρα. Ελπίζω στο μέλλον να εκδώσουν κι άλλα...
 

NtulanNtogk_0001.jpg  NtulanNtogk_0002.jpg  NtulanNtogk_0003.jpg  NtulanNtogk_0004.jpg

 

Ενώ αργότερα βγήκαν και 4 συγκεντρωτικοί τόμοι με όλα τα τεύχη:
 

NtulanNtogkTomoi_0001.jpg  NtulanNtogkTomoi_0002.jpg  NtulanNtogkTomoi_0003.jpg  NtulanNtogkTomoi_0004.jpg

 

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους Valtasar, Argail & albert.

Παρουσίαση των κεντρικών χαρακτήρων του Ντύλαν Ντογκ, θα βρείτε ΕΔΩ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απίστευτο το "Ντύλαν Ντογκ"!! Να σας παραπέμψω επίσης στο "Μάρτιν Μύστερ" που είχε επίσης εκδοθεί από την "Μαμούθ Comix"! Δυστυχώς όμως έχω μόνο δύο τόμους..δεν το βρήκα πουθενά σε περίπτερα αυτό, αν και νέο σχετικά, μαζί με το "Ντύλαν Ντογκ". Επίσης να σημειωθεί ότι υπάρχει σε Ελληνικό DVD κάποια από τα επεισόδια της animated σειράς "Martin Mystery" (2003) με 4 επεισόδια μόνο. Δεν έχω βρει κάτι άλλο. Βέβαια καμία σχέση με το κόμικ... Δεν το συζητάμε! Τελείως διαφορετικό σχέδιο και πολύ παιδικό (και με κωμικά στοιχεία) σε σχέση με το κόμικ! Ευχαριστώ για την παρουσίαση!! :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Αγαπητέ φίλε Mandrake.

 

Για τον Μάρτιν Μύστερ υπάρχει ήδη μία αναφορά ΕΔΩ και παρουσίαση στους κεντρικούς χαρακτήρες ΕΔΩ (μάλιστα τις έχω κάνει εγώ).

 

Μάλιστα, τα τέσσερα τεύχη (οι δύο τόμοι που αναφέρεις), από όσο γνωρίζω, είναι και οι μοναδικοί που εκδόθηκαν τελικά στην Ελλάδα. Εάν δεν κάνω λάθος, ο δεύτερος τόμος είναι και "ανάποδα τυπωμένος" δηλαδή για το τεύχος 4 χρονικά οι ιστορίες του προηγούνται του τεύχους 3. Δεν ξέρω πως έγινε αυτό, αλλά ρίξε μία ματιά, δεν νομίζω να είναι απλά εντύπωση δικιά μου. Κρίμα που πήγε άπατο ουσιαστικά, κρίμα γιατί εμένα προσωπικά μου άρεσε λίγο περισσότερο από τον Ντύλαν Ντογκ, ο οποίος (Ντύλαν) ενώ στα πρώτα τεύχη ήταν πάρα πολύ καλός, στα δύο τελευταία του τεύχη έγινε λίγο "περίεργος" και βαρύς για μένα, μάλλον ακατανόητος θα έλεγα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τσέκαρα τα links που μου έδωσες, επιτέλους, κι έδωσα και τα συγχαρητήρια μου για την καλή πληροφόρηση που δίνεις! :) Όντως ο δεύτερος τόμος έχει τα τεύχη #4 και #3 (μ'αυτή τη σειρά που τα έγραψα) και προφανώς είναι εκδοτικό λάθος. Δε μπορώ να καταλάβω άλλον λόγο. Το "Μάρτιν Μύστερ" είναι όντως λίγο πιο καλό μιας και πραγματεύεται σενάρια αλα "X-Files" (που βασίζονται στην πραγματικότητα) και λέει κι έναν παραπάνω λόγο σ'αυτά! Το γουστάρω απίστευτα! Το "Ντύλαν Ντογκ" πάλι μιας και δεν υπάρχουν πολλά (στην Ελλάδα τουλάχιστον) δείγματα τρόμου σε εικονογραφημένη ιστορία μου έκανε μεγάλη εντύπωση όταν το είδα και δεν το μετάνιωσα δευτερόλεπτο που το αγόρασα! Έχω μόνο τους τόμους βέβαια κι ευελπιστώ να βρω και τα τεύχη κάποια στιγμή! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Κατ'αρχάς να πω κι εγώ τη γνώμη μου για τα συγκεκριμένο κόμικ: Μου άρεσε πάρα πολύ (κι ευχαριστώ τον giannis8977 που μου τα πρότεινε), καθώς συνδυάζει τρόμο με χιούμορ. Διαβάζονται όλες οι ιστορίες μονορούφι και πάρα πολύ ευχάριστα.

 

Ανεπανάληπτες κατά τη γνώμη μου οι ατάκες απ' το 6ο τεύχος (Αναμνήσεις από τον αόρατο κόσμο), όπου η ιστορία ξεκινάει ως εξής:

"Ανέκαθεν ήμουν ένα τίποτα. Μωράκι ακόμη, η μητέρα μου με μπέρδευε με τον αδερφό μου, αν και ήμουν μοναχοπαίδι." και

"Στο σχολείο, η δασκάλα μου έβαζε πάντα απουσία, ακόμα κι όταν ήμουν παρών. Τις μέρες όμως που στ'αλήθεια ήμουν απών, εκείνη φαινόταν ότι δεν το έπαιρνε είδηση κι έτσι μου έβαζε και πάλι απουσία". :lol:

 

Εγώ τα αγόρασα πριν περίπου 1,5 μήνα απ' τον Comicon. Αν και πολλά απ' τα τεύχη που πήρα ήταν τα τελευταία, πριν από 2-3 βδομάδες που ξαναπέρασα τα είχε ξαναφέρει, οπότε όσοι τα ψάχνετε θα τα βρείτε εκεί. Δεν είναι σε ατομικά τευχάκια, αλλά δεμένα σε τομάκια των 2 τευχών.

 

Γενικά είναι μια σειρά που τη συνιστώ άφοβα, και είναι μεγάλη χαρά η συνέχισή της απ' την Jemma.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6117 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μετά από ερώτηση του φίλου Argail η αντιστοιχία ελληνικών από μαμούθ και ιταλικών τευχών είναι:

 

 

Ελλην. Ιταλ.

 

το νο 1 αντιστοιχεί στο νο 1 κυκλοφόρησε 10.1986

 

το νο 2 αντιστοιχεί στο νο 2 κυκλοφόρησε 11.1986

 

το νο 3 αντιστοιχεί στο νο 7 κυκλοφόρησε 4.1987

 

το νο 4 αντιστοιχεί στο νο 8 κυκλοφόρησε 5.1987

 

το νο 5 αντιστοιχεί στο νο 10 κυκλοφόρησε 7.1987

 

το νο 6 αντιστοιχεί στο νο 19 κυκλοφόρησε 4.1988

 

το νο 7 αντιστοιχεί στο νο 25 κυκλοφόρησε 10.1988

 

το νο 8 αντιστοιχεί στο νο 26 κυκλοφόρησε 11.1988

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6619
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Και εδώ τα 4 εξώφυλλα από τους τόμους, τους βρήκα σε Comicdom και Solaris 2,5€ ο ένας και με 10% έκπτωση πάει στα 2,25 ο ένας:

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

 

Μέσα στους τόμους περιέχονται και τα κανονικά εξώφυλλα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πολύ καλή σειρά.Μου λείπει το 1ο τεύχος αλλά όπου ρώτησα (θεσ/νίκη) μου είπαν οτι τα μάζεψε η jemma γιατί θα τα βγάλει αυτή.Κρίμα.

Η jemma έβγαλε το 80 τεύχος αλλά φοβάμαι οτι δεν θα δώ επόμενο.Έχει αργήσει πολύ.

Στο θέμα για το προφίλ του χαρακτήρα έγραψα και κάποιες extra πληροφορίες για τον ΝΝ.Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά.

Και αν κανείς ξέρει που μπορώ στη θεσ/νίκη να βρώ το 1ο τεύχος ας μου πεί.Τhnx.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μου λείπει το 1ο τεύχος αλλά όπου ρώτησα (θεσ/νίκη) μου είπαν οτι τα μάζεψε η jemma γιατί θα τα βγάλει αυτή.

 

Αυτό λίγο σαχλαμάρα μου κάνει. Δε στέκει αυτό που σου είπαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αυτό λίγο σαχλαμάρα μου κάνει. Δε στέκει αυτό που σου είπαν.

 

Κοίτα ούτε εγώ το πολυπιστεύω.Πιθανότατα δεν το είχαν και δεν ήξεραν τί να μου πούν.Η βλακεία είναι οτι το είχα το συγκεκριμένο τεύχος παλιότερα σε μια κούτα που την πέταξε η μάνα μου κατα λάθος (και είχε πολύ πράγμα μέσα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12114
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  7
  • Reputation:   12
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5173 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Guys this comic is one of the most awesome comic that i've ever readed.

If you like the horror and the thriller genres, this is "THE" comic for you :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτός ο γνωστός μου, μου έδωσε αυτή τη φορά το πρώτο τομάκι. :)

 

Λοιπόν, η πρώτη και μοναδική φορά που διάβασα D.D. ήταν τότε που είχε βγει το made in GC scanlation του #9 με τίτλο "Άλφα + Ωμέγα" το οποίο ήταν αρκετά :respect: !

 

Ξεκινάω, διαβάζω το πρώτο τευχάκι, τα έσπασε! Πολύ ωραίος συνδυασμός, μου θυμίζει διασταύρωση Supernatural με Dresden Files! Συνεχίζω, διαβάζω το δεύτερο, απογοητεύομαι. Μονάχα το τέλος μου άρεσε από τον Τζακ τον Αντεροβγάλτη ενώ η μετάφραση, δεν ξέρω, αλλά με ενόχλησε πολύ! Σε κάποια καρέ ήταν πολύ κακή. Όχι Καμπανάς κακή, κακή με την έννοια ότι δεν έβγαζα νόημα τι έλεγε το μπαλονάκι. :confuse:

 

Εξού και η ερώτηση: να ασχολήθω και με τα υπόλοιπα της Μαμούθ ή να πάω κατευθείαν Jemma? :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

ΟΛΑ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στάνταρ? :P

 

Καλά θα δω. :thanks::beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήγαινε κατευθείαν Jemma και μάλιστα αφού φθάσεις Jemma κάνε μια παράκαμψη και κατευθείαν στον Dampyr :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Των Μαμούθ έχω διαβάσει δύο, το ένα ήταν απίστευτο και το άλλο μέτριο. Της Jemma μου άρεσαν όλα μέχρι το 3 που έχω διαβάσει. Η πρότασή μου είναι πήγαινε για Jemma, και μόλις τελειώσεις τα 4 που έχει βγάλει, ψάξου παραπάνω αν σου άρεσαν τόσο ώστε να ασχοληθείς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα ΜΑΜΟΥΘ μη το δέσεις και κόμπο ότι μπορείς να τα βρεις εύκολα... Αξίζουν πάντως το ψάξιμο. Για μένα είναι καλύτερες ιστορίες από της Jemma -καλά, όχι όλα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3411
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Παιδιά, καλησπέρα, εγώ δηλώνω φαν του Ντύλαν και είχα την τύχη να τον διαβάσω πριν ξεκινήσει να εκδίδεται στην Ελλάδα, στην ιταλική του έκδοση. Έχω αρκετά ιταλικά Ντύλαν σε δύο διαφορετικές εκδόσεις, με μαλακό και σκληρό εξώφυλλο. Έχουν βγει αρκετές επανεκδόσεις στην Ιταλία και συνεχίζεται η σειρά ακόμα αν δεν κάνω λάθος. Το σάιτ αυτό: http://www.sergiobonellieditore.it/auto/listarr_1?collana=18&code=arr_1 θα το ξέρετε φαντάζομαι. Αν έχει ήδη δοθεί, συγγνώμη, δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ ακόμη. Από εδώ βλέπουμε ότι έχει υπάρξει μια πρώτη έκδοση (Prima Edizione) και μετά μια πρώτη επανέκδοση (Prima Ristampa), μια δεύτερη επανέκδοση (Seconda Ristampa) και μια συλλεκτική έκδοση με σκληρό εξώφυλλο (Collezione Book). Στα ελληνικά, έχω φυσικά, όλα τα μαμούθ, αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες για τη μετάφραση. Σίγουρα όμως είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποδοθούν κάποια λογοπαίγνια, ειδικά ο Γκράουτσο (που στα ιταλικά θαρρώ προφέρεται Γκρούκο) είναι ο εφιάλτης του μεταφραστή, φαντάζομαι. Καλά που το αναφέρατε όμως, το θέμα της μετάφρασης στα κόμικς γιατί δυστυχώς υπάρχουν πολλές κακές μεταφράσεις ή αν όχι κακές πολλές παρατυπίες στον χώρο του κόμικς από την πλευρά των μεταφραστών και είναι πολύ κρίμα γιατί υπάρχουν άνθρωποι που αγαπούν τα κόμικς και είναι μεταφραστές (γκούχου γκούχου, ναι, είμαι μεταφράστρια...) και θα μπορούσαν να κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά αν τους δινόταν η ευκαιρία. Δεν μπορώ να καταλάβω δηλαδή πού τους βρίσκουν όλους τους άσχετους οι διάφορες εκδοτικές! Μου φαίνεται θα αρχίσω να στέλνω βιογραφικά σε εκδοτικούς οίκους που ασχολούνται αποκλειστικά με κόμικς!

 

Θα επανέλθω στο θέμα Ντύλαν αφού διαβάσω και τα υπόλοιπα ποστ και δω ότι έχω κάτι να συμπληρώσω. Α, τώρα που το θυμήθηκα, γνωρίζετε ότι υπάρχεικαι ταινία που έχει βασιστεί στον Ντύλαν, έτσι; "Dellamorte Dellamore" ή "Cemetery Man" ο τίτλος με τον Ρούπερτ Έβερετ ως Ντύλαν. Τα ξαναλέμε ("I'll be back" ένα πράμα...!)

Επεξεργασία από Marvel Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9587
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5459 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ξεκινάω, διαβάζω το πρώτο τευχάκι, τα έσπασε! Πολύ ωραίος συνδυασμός, μου θυμίζει διασταύρωση Supernatural με Dresden Files! Συνεχίζω, διαβάζω το δεύτερο, απογοητεύομαι. Μονάχα το τέλος μου άρεσε από τον Τζακ τον Αντεροβγάλτη 

 

Καλά εντάξει, διάβασα το πρώτο τομάκι και οι εντυπώσεις που μου άφησε ήταν οι εντελώς (μα εντελώς) αντίθετες! :P  Η πρώτη ιστορία με τα ζόμπι δε μου άρεσε καθόλου ενώ αντίθετα η δεύτερη διαβάστηκε χωρίς διακοπή. Μόνο το τέλος δε μου άρεσε. :P 

 

Μάλλον θα τιμήσω και τα υπόλοιπα της Μαμούθ, μιας και βρίσκονται σε χαμηλή τιμή και αν μου αρέσουν αρκετά θα περάσω και στα Jemma. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κατά τη διάρκεια του Comicon είχα μιλήσει με τα παιδιά της Jemma, και παρότι είχαν προγραμματίσει την έκδοση ενός ακόμα τόμου

(είχαν πληρώσει ήδη τα σχετικά δικαιώματα), δεν θα το προχωρήσουν τελικά, γιατί οι πωλήσεις είναι απογοητευτικές.

 

κρίμα, γιατί ακόμα και στα αγγλικά δύσκολα βρίσκεις κάποιες από τις ιστορίες του αγαπημένου μας Dylan. :(

 

Από ξένες πάντως συνιστώ το Zed (ήταν η επικρατέστερη για τον επόμενο τόμο της Jemma, και μια από τις λίγες που υπάρχουν στα αγγλικά).

 

Κάποιες ακόμα κυκλοφορούν σε ηλεκτρονική μορφή (αλλά σίγουρα δεν είναι το ίδιο).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα πρόσφατα αρκετά τεύχη(πάνω από 10).
Ανάμεσα σ΄αυτά και τα 4 πρώτα που έβγαλε η ΜΑΜΟΥΘ.
Ας πω δυο λόγια για το καθένα:

"H Αυγή των Ζωντανών Νεκρών"
Δεν τρελάθηκα. Δεν ήταν κακό αλλά το βρήκα αρκετά προβλέψιμο. Δεν είχε τα twists and turns να με εκπλήξει.
Μου θύμησε ταινία τρόμου δεκαετίας ΄80(ίσως επειδή έχει κάποια κοινά στοιχεία με το ομότιτλο θρίλερ).
Είναι και η θεματολογία που διαπραγματεύεται τέτοια(ζόμπι), που δεν είναι η αγαπημένη μου.

"Τζακ ο Αντεροβγάλτης"
Κάπως καλύτερα τα πράματα. Μέχρι ένα σημείο πήγαινε εξαιρετικά και σε κρατούσε συνεχώς σε αγωνία.
Το τέλος όμως δεν μ΄άρεσε.
Δεν ταίριαζε με την υπόλοιπη ιστορία που κινούνταν σε ρεαλιστικά πλαίσια.

"Η Ζώνη του Λυκόφωτος"
Μέχρι στιγμής η καλύτερη ιστορία που έχω διαβάσει γενικώς από Ντύλαν Ντογκ.
Μυστήριο, αγωνία, ανατροπές και μελοδραματικό φινάλε.
Τι άλλο να ζητήσεις;

"Η Επιστροφή του Τέρατος"
Πολύ καλή κι αυτή. Γενικώς μ΄αρέσουν υποθέσεις που δεν έχουν το τρελό μεταφυσικό μέσα.
Ένας ψυχάκιας δολοφόνος με χατζάρα που ούτε μάγος είναι, ούτε φλόγες βγάζει, ούτε μεταμορφώνεται σε ζώο.
Ή μήπως δεν είναι δολοφόνος;


Μέχρι στιγμής βλέπω μια ανοδική τάση στην ποιότητα των ιστοριών που έβγαλε η ΜΑΜΟΥΘ.
Μακάρι να ισχύει και στα επόμενα τεύχη.
Όταν διαβάσω και τις υπόλοιπες 4 θα επανέλθω :)


Συνολικά για τα Ντύλαν Ντογκ.
Ωραίες εύπεπτες ιστορίες που διαβάζονται μονοκοπανιά χωρίς να σε κουράζουν.
Δεν έχουν την τρελή πλοκή αλλά πολλές φορές το απλό είναι και το πιο ωραίο.
Σίγουρα δεν είναι όλες στο ίδιο επίπεδο και σίγουρα δεν είναι όλα τα θέματα που διαπραγματεύονται το ίδιο ενδιαφέροντα.
Λογικό βέβαια. Όταν έχουν βγει 300+ τεύχη θα συναντήσεις και πολύ σαβούρα ανάμεσά τους.

Υπάρχουν επίσης πολύ ωραίες ιστορίες που δεν βγήκαν στα ελληνικά, ούτε απ΄τη ΜΑΜΟΥΘ ούτε απ΄τη Jemma.
Προτείνω το "The Nights of the Full Moon" και "Game with Death".
Υπάρχουν σε αγγλικό scanlation :)



 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  750
  • Reputation:   7103
  • Achievement Points:  764
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Διάβασα πρόσφατα αρκετά τεύχη(πάνω από 10).

Ανάμεσα σ΄αυτά και τα 4 πρώτα που έβγαλε η ΜΑΜΟΥΘ.

Ας πω δυο λόγια για το καθένα:

 

"H Αυγή των Ζωντανών Νεκρών"

Δεν τρελάθηκα. Δεν ήταν κακό αλλά το βρήκα αρκετά προβλέψιμο. Δεν είχε τα twists and turns να με εκπλήξει.

Μου θύμησε ταινία τρόμου δεκαετίας ΄80(ίσως επειδή έχει κάποια κοινά στοιχεία με το ομότιτλο θρίλερ).

Είναι και η θεματολογία που διαπραγματεύεται τέτοια(ζόμπι), που δεν είναι η αγαπημένη μου.

 

"Τζακ ο Αντεροβγάλτης"

Κάπως καλύτερα τα πράματα. Μέχρι ένα σημείο πήγαινε εξαιρετικά και σε κρατούσε συνεχώς σε αγωνία.

Το τέλος όμως δεν μ΄άρεσε.

Δεν ταίριαζε με την υπόλοιπη ιστορία που κινούνταν σε ρεαλιστικά πλαίσια.

 

"Η Ζώνη του Λυκόφωτος"

Μέχρι στιγμής η καλύτερη ιστορία που έχω διαβάσει γενικώς από Ντύλαν Ντογκ.

Μυστήριο, αγωνία, ανατροπές και μελοδραματικό φινάλε.

Τι άλλο να ζητήσεις;

 

"Η Επιστροφή του Τέρατος"

Πολύ καλή κι αυτή. Γενικώς μ΄αρέσουν υποθέσεις που δεν έχουν το τρελό μεταφυσικό μέσα.

Ένας ψυχάκιας δολοφόνος με χατζάρα που ούτε μάγος είναι, ούτε φλόγες βγάζει, ούτε μεταμορφώνεται σε ζώο.

Ή μήπως δεν είναι δολοφόνος;

 

 

Μέχρι στιγμής βλέπω μια ανοδική τάση στην ποιότητα των ιστοριών που έβγαλε η ΜΑΜΟΥΘ.

Μακάρι να ισχύει και στα επόμενα τεύχη.

Όταν διαβάσω και τις υπόλοιπες 4 θα επανέλθω :)

 

 

 

 

 

.

 

 

Νομίζω πως θα ευχαριστηθείς ιδιαίτερα το Νο 8 της Μαμούθ. Είναι εμένα η αγαπημένη μου ιστορία από αυτές τις οκτώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Συνεχίζω με τα υπόλοιπα 4 :)

"Πίσω από τον Καθρέφτη"
Αρκετά δυνατή ιστορία, με μυστήριο, ποιητική διάθεση αλλά και πολύ αίμα. Δεν τη λες και την πιο απρόβλεπτη αλλά σε καμία περίπτωση δεν κουράζει.
Δεν έχει πολλά super-natural στοιχεία(καλό αυτό) και πιστεύω είναι μια πολύ καλή πρόταση για αρχή για κάποιον που θέλει να γνωρίσει τον Ντύλαν Ντογκ.

"Αναμνήσεις από τον Αόρατο Κόσμο"
Μέχρι τα 2/3 του τεύχους έλεγα αυτό είναι χαλαρά το καλύτερο Ντύλαν Ντογκ που έχω διαβάσει.
Το τέλος όμως... δεν είναι ότι με χάλασε αλλά θα το προτιμούσα πιο σαφές.
Σου αφήνει ερωτηματικά. Όσοι σας αρέσουν υποθέσεις που αφήνουν πολύ τροφή για σκέψη θα το λατρέψετε.

"Μοργκάνα"
Αρκετά μπερδευτική ιστορία, υπάρχουν σημεία που δεν ξέρεις αν είναι όνειρο ή πραγματικότητα.
Θέλω να την ξαναδιαβάσω μπας και την καταλάβω καλύτερα.
Αλλά γενικώς δεν είναι του γούστου μου ιστορίες με ζόμπι.

"Μεσάνυχτα και Κάτι"
Άλλη μια δυνατή αστυνομική περιπέτεια με πολλές δολοφονίες, όπου ο Ντύλαν Ντογκ από ντετέκτιβ γίνεται... εγκληματίας.
Ή μήπως δεν είναι ακριβώς έτσι;
Διαβάστε τη για να μάθετε την αλήθεια. Καραπροτείνεται.



Γενικά θεωρώ ότι έκανε αρκετά καλή επιλογή ιστοριών η ΜΑΜΟΥΘ.
Κρίμα που σταμάτησε τη σειρά, παρότι είχε προαναγγείλει το 9ο τεύχος("Ο Άρχοντας της Σιωπής").
Απ΄αυτές τις ιστορίες θεωρώ υποδεέστερες(ή εν πάση περιπτώσει εκτός γούστου μου) τις 1,2 και 7.
Οι υπόλοιπες είναι πολύ καλές και δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω κάποια. Ίσως η 3 και η 4 με πολύ μικρή διαφορά.
Εννοείται θα ξαναδιαβαστούν και προτείνω να τις διαβάσετε όσοι δεν το έχετε κάνει.
Με 2.50€ το τομάκι(περιέχει 2 τεύχη) είναι κοψοχρονιά :)
 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17684
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Oπισθόφυλλο του 1ου τόμου για το αρχείο:

 

Προστέθηκε στο πινακάκι των τόμων της παρουσίασης.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17684
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Eξωφυλλα/οπισθοφυλλα των 3 πρωτων τόμων 

 

NtulanNtogkTomoi_0001z.jpgNtulanNtogkTomoi_0001.jpg  NtulanNtogkTomoi_0002z.jpgNtulanNtogkTomoi_0002.jpg  

 

NtulanNtogkTomoi_0003z.jpgNtulanNtogkTomoi_0003.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1702 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Η πρωτοπορία έχει σε μειωμένη τιμή τα τεύχη που εξέδωσε η Μαμούθ. Λέω να κάνω το βήμα και να πειραματιστώ με την εν λόγω σειρά :thinking: 

Υστερόγραφο: Η τιμή μου φαίνεται σχεδόν αστεία

image.thumb.png.f5174c9d23e0e2aefcaa14aea6ed8232.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36258
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   96
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1443 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από αυτά έχω διαβάσει το πρώτο στα αγγλικά και μου άρεσε πολύ. Αρκετά ώστε να πάρω αυτα του Μικρου Ηρωα .  Οπότε ειδικά για αυτή την τιμή αξίζει πιστεύω.

 

Γενικά δε καταλαβαίνω γιατί αυτή η σειρά πάει άπατη στην Ελλάδα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.