Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΧΟΝΤΡΕΣ ΠΛΑΚΕΣ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΖΩΙΔΗ: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2016-2017


Indian

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΧΟΝΤΡΕΣ ΠΛΑΚΕΣ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΖΩΙΔΗ: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2016-2017
Σενάριο/Kείμενα:
Χρήστος Ζωίδης
Σχέδιο:
Χρήστος Ζωίδης
Σχέδιο εξωφύλλου:
Χρήστος Ζωίδης
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
10-2016
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Ημερολόγιο
Βιβλιοδεσία:
Σπιράλ
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
22.5 x 21.5
Σελίδες:
32
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Lettering:
Χρήστος Ζωίδης
Χρωματισμός:
Χρήστος Ζωίδης
Επιμέλεια:
Χρήστος Ζωίδης
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

PLAKES_0001.jpg  PLAKES_0001z.jpg

 

Το 2016 ο δημιουργός Χρήστος Ζωίδης είχε την έμπνευση να φιλοτεχνήσει ένα επιτοίχιο ημερολόγιο, που αντλεί την θεματολογία του από τις διάφορες σκανδαλιές, που όλοι μας έχουμε κάνει κατά την "θητεία" μας στις σχολικές αίθουσες. :P 

 

Ο τίτλος του είναι "Χοντρές πλάκες στα θρανία" και νομίζω ότι δικαιολογεί σε πολύ μεγάλο βαθμό το περιεχόμενό του. 

 

Το συγκεκριμένο ημερολόγιο, το οποίο είναι δεμένο με σπιράλ για να μπορούν οι σελίδες να στρέφονται κατά 360° κι έχει κι έναν κρίκο για να μπορεί να κρεμιέται στον τοίχο, περιέχει σε κάθε σελίδα του από μία γελοιογραφία, καθώς κι ένα σύντομο ανέκδοτο, το οποίο υπάρχει κάτω δεξιά του καρέ. Στο κάτω μέρος της σελίδας θα βρούμε και τον εκάστοτε μήνα, χωρισμένο σε εβδομάδες. 

 

Χοντρές_Πλάκες_Στα_Θρανία_Εσ01.jpg

 

Στο πίσω μέρος της σελίδας, υπάρχει μία αναφορά για τον επόμενο μήνα, ο οποίος είναι πάλι χωρισμένος στις εβδομάδες του, μόνο που εδώ παίρνουμε πληροφορίες για τις γιορτές που έχει κάθε ημέρα του. 

 

Χοντρές_Πλάκες_Στα_Θρανία_Εσ02.jpg

 

Το "περίεργο" στο συγκεκριμένο ημερολόγιο είναι ότι δεν ξεκινά (όπως όλα τα ημερολόγια) από τον Ιανουάριο, αλλά από τον Οκτώβριο, καθώς μιλάμε για "σχολικό" ημερολόγιο. Μία έξυπνη ιδέα, αν θέλετε την άποψή μου. ;) 

 

Η προσωπική μου αίσθηση, μετά την ανάγνωση των γελοιογραφιών είναι θετικότατη. :clap2: Ο Ζωίδης φαίνεται ότι το έχει με την σχολική σάτιρα, αλλά και το σατιρικό σχέδιο, βγάζει γέλιο και δεν ήταν λίγες οι φορές που έπιασα τον εαυτό μου να γελάει, ενθυμούμενος παρόμοια (λιγότερο τραγικά, βέβαια) περιστατικά από τα δικά μου σχολικά χρόνια. :) Επίσης, ο χρωματισμός είναι πολύ ευχάριστος και κάνει το συγκεκριμένο ημερολόγιο μία ευχάριστη προσθήκη στον τοίχο (το 2016).

 

Δεν ξέρω αν έχουν κυκλοφορήσει άλλες παρόμοιες δουλειές του δημιουργού. Το σίγουρο είναι ότι υπάρχει και το "Ημερολόγιο του 2019", το οποίο, όμως, δεν περιέχει κάτι νέο, αλλά οι γελοιογραφίες του είναι οι ίδιες με το παρόν ημερολόγιο, καθώς επίσης και το "Οικολογικό" του ημερολόγιο από το 2009. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to ΧΟΝΤΡΕΣ ΠΛΑΚΕΣ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΖΩΙΔΗ: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2016-2017

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.