Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλμανάκο 257: η μέρα που έσβησε η παιδική μας ηλικία [?, menshouse.gr, 28/02/2022]


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1612
  • Content Count:  5046
  • Reputation:   34540
  • Achievement Points:  5054
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήταν Ιούνιος του 2012. Το τεύχος 257 του «Αλμανάκο» βγήκε στα περίπτερα. Όπως πάντα με την αγαπημένη θεματολογία, δηλαδή μια περιπέτεια του Ιντιάνα Γκούφυ, άλλη μια του Φάντομ Ντακ, μερικές ακόμα μικρούλες και μετά τα «σοβαρά» θέματα: παρουσίαση των καινούριων games που έβγαιναν στην αγορά αλλά και των ταινιών του καλοκαιριού και φυσικά ένα μεγάλο αφιέρωμα στο γεγονός του μήνα, δηλαδή το Euro (του 2012). Κανείς δεν μας είχε ειδοποιήσει ότι αυτό θα ήταν το τελευταίο τεύχος του ιστορικού περιοδικού. Προφανώς ούτε η ίδια η ιδιοκτησία δεν το ήξερε. Αν γνωρίζαμε πως δεν θα ξαναέβγαινε το «Αλμανάκο» στην μορφή που το μάθαμε (διότι μετά ξεκίνησε να κυκλοφορεί με τριμηνιαία μορφή, άλλο μέγεθος και υπό το όνομα «Σούπερ Αλμανάκο») θα τρέχαμε να αγοράσουμε το τελευταίο τεύχος για να το έχουμε στη συλλογή μας. Και ας το είχαμε ξεχάσει με τα χρόνια (μεγαλώσαμε, δεν φταίμε εμείς…).

 

 

01.thumb.jpg.4a4406deb1c1770ca3b47dd3c1008c21.jpg

 

 

Για όσους γνωρίζουν τι ακριβώς είναι το «Αλμανάκο» δεν χρειάζονται ιδιαίτερες συστάσεις. Για όσους δεν γνωρίζουν μάλλον συμβαίνει επειδή είναι πολύ μικροί. Την δεκαετία του ’90 ωστόσο, τότε που το internet δεν υπήρχε ούτε ως υποψία και που για να μάθουμε τι παίζει αναφορικά με τα ενδιαφέροντα μας έπρεπε να αγοράζουμε «μεγαλίστικα» περιοδικά ενώ ήμασταν παιδιά, το «Αλμανάκο» επιχείρησε και κατάφερε να κάνει ένα πρωτοποριακό βήμα.

 

 

02.thumb.jpg.5874b5724000a925e5817f8a0f96b300.jpg

 

 

Αρχικά είχε ξεκινήσει στις αρχές της δεκαετίας του ’90 ως τυπικό περιοδικό της Disney για παιδιά, το οποίο φιλοξενούσε παιδικές ιστορίες με τον Ντόναλντ, τον Μίκι, τον Γκούφι, τον θείο Σκρουτζ και όλους αυτούς τους κλασικούς ήρωες. Σιγά-σιγά ωστόσο το «Αλμανάκο» μετασχηματίστηκε. Οι ιστορίες του άρχισαν να γίνονται πιο περιπετειώδεις, να αφορούν περισσότερο ένα εφηβικό κοινό και λιγότερο μικρά παιδιά.

 

 

03.thumb.jpg.15271b9d43f6e8753b0e3c77f62ed468.jpg

 

 

Γύρω στο 1994 το «Αλμανάκο» είχε γίνει για τα καλά ένα «αγορίστικο» περιοδικό. Όσοι θυμούνται το αφιέρωμά του στο Μουντομπάσκετ του 1994 και τον ισχυρισμό ότι η καλύτερη ομάδα του κόσμου είναι η Κροατία και όχι οι ΗΠΑ υπήρξε ένα σοκ για τις παιδικές μας ψυχοσυνθέσεις: αυτό που είχε γράψει τότε εκείνο το τεύχος συζητιόταν σε ολόκληρες παρέες, δεν ξέραμε αν ήταν ιεροσυλία ή μια πρώτη επαφή με μια ενήλικη ανάλυση.

 

 

04.thumb.jpg.4fcb76319ff1dac86fa866829232cf63.jpg

 

 

Γενικά το «Αλμανάκο» το γούσταρε πολύ το μπάσκετ. Σε κάθε τεύχος ένα μπασκετικό αφιέρωμα υπήρχε. Αλλά γούσταρε και τα games. Και τις ταινίες δράσης. Αλλά και πιο «ψαγμένα» θέματα: γύρω στο 1995 μας ενημέρωνε για μια αληθινή ανακάλυψη που έμοιαζε βγαλμένη από ταινία επιστημονικής φαντασίας αλλά δεν ήταν και λεγόταν «ίντερνετ». Μας έλεγε πως «το μέλλον είναι εδώ» και μας ανέφερε ένα περίεργο βιβλίο, τον «Νευρομάντη» που πρώτο είχε αναφέρει τη λέξη «internet» πριν 11 χρόνια.

 

 

05.thumb.jpg.24a526ddab022f501a43f52a9055a634.jpg

 

 

Must για εκείνη την περιοδικάρα υπήρξαν οι περιπέτειες δυο χαρακτήρων που έγιναν βασικοί «θαμώνες» του και σε κάθε τεύχος υπήρχε μια ιστορία τους. Ο ένας ήταν ο Ιντιάνα Γκούφυ, ένας ξάδερφος του Γκούφυ που ήταν αρχαιολόγος και είχε μια φυσική ροπή προς τις περιπέτειες (χα! Τι σύμπτωση! Σαν τον συνονόματό του, Ιντιάνα Τζόουνς!) και ο άλλος ήταν ο θρυλικός Φάντομ Ντακ, το υπερηρωικό alter ego του Ντόναλντ, ο οποίος τα βράδια φορούσε τη στολή του, άφηνε στο φως της ημέρας τον ατσούμπαλο εαυτό του και μεταμορφωνόταν σε διώκτη του εγκλήματος.

 

 

06.thumb.jpg.745276dfca4a10d84d96cbbba85b44f9.jpg

 

 

Mάλιστα, το «Αλμανάκο» είχε βγάλει και από μια συλλεκτική έκδοση αφιερωμένη στους δυο αυτούς ήρωες… Μια για τον Ιντιάνα Γκούφυ:

 

 

07.thumb.jpg.629109880e89337f5b8b95b16a0e0f94.jpg

 

 

Και μια για τον Φάντομ Ντακ:

 

 

08.thumb.jpg.d96c27f3fcedc49c4db3f98a0ea3fb2b.jpg

 

 

Προφανώς το «Αλμανάκο» σταμάτησε να κυκλοφορεί με αυτή τη μορφή επειδή το βασικό του κοινό μεγάλωσε και με τα χρόνια απομακρύνθηκε από αυτό – και κάτι τέτοιο αυξάνει την αξία του. Προφανώς στο γεγονός αυτό έπαιξε ρόλο και η ανάπτυξη του διαδικτύου και το ότι η πιτσιρικαρία δεν είχε ανάγκη πλέον ένα έντυπο για να μαθαίνει αυτά που την νοιάζουν… Όπως και να έχει: Αλμανάκο ρε μούτρα! Προσκυνήστε όλοι το απόλυτο, το πιο πρωτοποριακό περιοδικό που έκανε την εμφάνισή του ποτέ στα περίπτερα…

 

 

 

 

Και το σχετικό link...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94923
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ευχάριστη συντροφιά το αγαπημένο Αλμανάκο. :love4: 

 

Ένας τίτλος που ξέφευγε από τα κλασικά περιοδικά με ιστορίες Disney και προσέλκυε την νεολαία της εποχής με τα καλογραμμένα του άρθρα, που έπιαναν τον σφυγμό των πιτσιρικάδων, οι οποίοι τότε δεν είχαν το ίντερνετ (τουλάχιστον στον υπερθετικό βαθμό που έχουν τώρα) για να ενημερωθούν για τα θέματα που τους απασχολούσαν. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2713
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Τι ειρωνεία! Το πρώτο Αλμανάκο που έπιασα στα χέρια μου ήταν το #257. Δεν είχα καμία αντίληψη της τότε κατάστασης, αλλά ακόμα θυμάμαι την απογοήτευσή μου όταν ο πατέρας μου με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει επόμενο τεύχος στα περίπτερα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το Αλμανάκο είναι όλη μου η παιδική ηλικία. Το αγόραζα από πάρα πολύ μικρός και μέχρι περίπου τα τέλη του Γυμνασίου ήταν η συνήθης παρέα μου, πάντα εξοικονομούσα δύο ευρώ από το χαρτζιλίκι για να το πάρω από το περίπτερο. Λάτρευα τα αφιερώματα του για το μπάσκετ και τα games αν και τα πρώτα έβριθαν υπερβολικότητας, ας πούμε το Σακζίλα ή άλλα παρατσούκλια, τα οποία όμως γραφόντουσαν ακριβώς επειδή απευθυνόταν σε ένα κοινό μικρών αγοριών. Είναι και το περιοδικό στο οποίο διάβασα τα πρώτα μου αφιερώματα NBA και φυσικά κατέληξα να υποστηρίζω τους Lakers και να έχω αγαπημένο μου παίκτη τον αδικοχαμένο Kobe Bryant μόνο και μόνο επειδή διάβασα για αυτόν και μετά τον έψαξα στο Ίντερνετ και τον ερωτεύτηκα. Κάθε ιστορία Φάντομ Ντακ ήταν τόσο τέλεια, κάθε ιστορία Ιντιάνα Γκούφυ τόσο περιπετειώδης. Λείπει πάρα πολύ αυτό το περιοδικό σήμερα δυστυχώς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  109
  • Reputation:   870
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1454 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πότε πέρασε δεκαετία από τότε... :wow: Το έπαιρνα τα τελευταία χρόνια της κυκλοφορίας του, τότε ο χώρος που καταλάμβαναν οι παρουσιάσεις βιντεοπαιχνιδιών/αθλητικών ήταν μειωμένος σε σχέση με τα παλιότερα τεύχη. Αυτές έτσι κι αλλιώς τις προσπερνούσα, και πήγαινα κατευθείαν στην ιστορία με τον Φάντομ για την οποία τρελαινόμουνα. Η τελευταία μου χει μείνει: Η επίθεση των τηλεφωνικών θαλάμων :P

Πάντως το πατατράκ ήταν το 2013 που σταμάτησαν οι Disney εκδόσεις μαχαίρι. Το 2012 το Αλμανακο μπορεί να σταμάτησε, αλλά αντικαταστάθηκε από το τριμηνιαίο Σούπερ Αλμανάκο, όπου ουσιαστικά έμπαιναν μαζεμένες οι ιστορίες του Αλμανακο, και τις Νέες Περιπέτειες του Φάντομ, Τίμιο deal θα έλεγα. Το πρώτο τεύχος των Νέων Περιπετειών αν θυμάμαι καλά το είχα πάρει σε μία επαρχιακή πόλη  που είχαμε σταματήσει στα μισά εκδρομής-δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς πού-και με είχε πωρώσει. :minigun:

Επεξεργασία από Calisota
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Υπέροχο περιοδικό το Αλμανάκο όσο ήμουν μικρός, με πολύ ενδιαφέροντα άρθρα, αλλά επειδή εκείνες τις εποχές είχα λίγα κόμικς τα οποία διάβαζα ξανά και ξανά, μετά το τεύχος 50 το σταμάτησα διότι τα άρθρα δεν με ενδιέφερε να τα ξαναδιαβάσω και άρα είχα λιγότερο υλικό προς ανάγνωση. Για μένα ήταν αξέχαστα τα δίπλα καλοκαιρινά τεύχη, που ουσιαστικά ήταν η καλοκαιρινή μου συντροφιά. Επίσης έχω ωραίες αναμνήσεις από την πρώτη μου επαφή με κόμικς όπως οι Υπερασπιστές του Δικαίου και ο Μπαλού, που σήμερα βέβαια δεν θα μου έκαναν την ίδια εντύπωση. Δυστυχώς πρόλαβα λίγες μόνο ιστορίες του Ιντιάνα Γκούφυ, που ήταν μεν από τις αγαπημένες μου σειρές, αλλά δεν αρκούσε για να με κρατήσει. Άλλωστε μόλις σταμάτησα το Αλμανάκο, ξεκίνησα να αγοράζω σταθερά το Κόμιξ, του οποίου ως τότε είχα μόνο λίγα διάσπαρτα τεύχη.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  36045
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   75
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1471 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τριμηνιαία συνδρομη τή εννοεί ένα τεύχος κάθε τρεις μήνες? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94923
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

5 ώρες πριν, Nikos777 είπε:

Τριμηνιαία συνδρομη τή εννοεί ένα τεύχος κάθε τρεις μήνες? 

 

Όχι συνδρομή, κυκλοφορία.

 

Αναφέρεται στον τίτλο "Super Αλμανάκο", ο οποίος κυκλοφόρησε όταν έκλεισε το αρχικό "Αλμανάκο", το οποίο είχε τριμηνιαία περιοδικότητα, αλλά δεν διήρκεσε πάνω από 5 τεύχη. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36045
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   75
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1471 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δηλαδή όλα τα σούπερ αλμανάκο που έχουν βγει μέχρι τώρα είναι όλα και όλα πέντε τεύχη ?

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94923
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

12 λεπτά πριν, Nikos777 είπε:

Δηλαδή όλα τα σούπερ αλμανάκο που έχουν βγει μέχρι τώρα είναι όλα και όλα πέντε τεύχη ?

 

 

Ναι. :) 

 

Όταν σταμάτησε η σειρά του απλού "Αλμανάκο", η εκδοτική ξεκίνησε το "Super Αλμανάκο", το οποίο το σταμάτησε μετά από 5 τεύχη. :( 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36045
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   75
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1471 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το μάζευα όταν ήμουνα μικρός και τώρα που έκατσα να φτιάξω τα πράγματά μου λείπουν κάποια τεύχη και θέλω  να τα βρω Επίσης έχω κάποια τεύχη διπλά και τριπλά 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94923
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, Nikos777 είπε:

Το μάζευα όταν ήμουνα μικρός και τώρα που έκατσα να φτιάξω τα πράγματά μου λείπουν κάποια τεύχη και θέλω  να τα βρω

 

Αν θέλεις, μπορείς να ψάξεις στο e-shop της ΛΕΦΙΚ για να δεις αν υπάρχουν διαθέσιμα τα τεύχη που σου λείπουν. ;) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.