Μετάβαση στο περιεχόμενο

Disney+


olyssesmoore

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

disneyplus.jpeg

 

Καλησπέρα σας!!!

 

Στην σελίδα του "Meta"(πρώην Facebook, για να μην μας λένε ότι δεν ενημερωνόμαστε...:lol:) στην ομαδική "Tvjunkia" ο διαχειριστής έκανε μια δημοσίευση ότι το καλοκαίρι του 2022 η συνδρομητική πλατφόρμα Disney+ θα είναι διαθέσιμη για 30 χωρίς περίπου, όπου σε αυτές συμμετέχει και η Ελλάδα! Ακόμη αναφέρει ότι η τιμή θα είναι χαμηλότερη από το Netflix με 8,99/μήνα!!!

 

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν αυτές οι πληροφορίες ισχύουν ή που τις ανακάλυψε ο διαχειριστής....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

43 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν αυτές οι πληροφορίες ισχύουν ή που τις ανακάλυψε ο διαχειριστής...

Η υπηρεσία streaming της εταιρείας Ουόλτ Ντίσνεϊ (Walt Disney Company), Disney Plus επιβεβαίωσε την έναρξη λειτουργίας της πλατφόρμας το καλοκαίρι του 2022 σε 42 χώρες και 11 νέες περιοχές. [.......] Το ποσό της συνδρομής για κάθε χώρα δεν έχει γίνει γνωστό ακόμα.

 

Πηγή: Disney Plus: Διαθέσιμο στην Ελλάδα από το καλοκαίρι του 2022

 

Έτσι γράφει η Καθημερινή άρα δεν νομίζω να ισχύουν......:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Επίσημη ανακοίνωση της Disney είναι. Εδώ το άρθρο του superheronewsgr:

 

Η Walt Disney ανακοίνωσε σήμερα πως το Disney Plus το καλοκαίρι θα γίνει διαθέσιμη σε 42 νέες χώρες (στις οποίες συμπεριλαμβάνεται η Ελλάδα) και 11 επικράτειες. Προς το παρόν δεν υπάρχουν περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τις τιμές των συνδρομών και για το πότε ακριβώς η υπηρεσία streaming θα είναι προσβάσιμη.

 

Αναλυτικά η λίστα με τις χώρες που γνωστοποίησε η Disney: Αλβανία, Αλγερία, Μπαχρέιν, Βοσνία Ερζεγοβίνη, Βουλγαρία, Κροατία, Τσεχία, Αίγυπτος, Εσθονία, Ελλάδα, Ουγγαρία, Ιράκ, Ισραήλ, Ιορδανία, Κόσοβο, Κουβέιτ, Λετονία, Λίβανος, Λιβύη, Λίχτενσταϊν, Λιθουανία, Μάλτα, Μαυροβούνιο, Μαρόκο, Βόρεια Μακεδονία, Ομάν, Παλαιστίνη, Πολωνία, Κατάρ, Άγιος Μαρίνος, Σαουδική Αραβία, Σερβία, Σλοβακία, Σλοβενία, Νότια Αφρική, Τυνησία, Τουρκία, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Βατικανό και Υεμένη. Οι 11 επικράτειες περιλαμβάνουν τα Νησιά Φερόε, τη Γαλλική Πολυνησία, τα Γαλλικά νότια και ανταρκτικά νησιά, το Σεντ Πιέρ και Μικελόν, τα Νήσοι Άλαντ, τον Άγιο Μαρτίνο, τα Σβάλμπαρντ και Γιαν Μάγεν, τα Βρετανικά Εδάφη Ινδικού Ωκεανού, το Γιβραλτάρ, τα Νήσοι Πίτκαιρν και την Αγία Ελένη.

 

Το Disney Plus έκανε ντεμπούτο στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής, τον Καναδά και την Ολλανδία στις 19 Νοεμβρίου του 2019. Μέχρι το τέλος της περασμένης χρονιάς είχε αποκαλυφθεί πως μετράει 118 εκατομμύρια συνδρομητές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Επιτέλους, μετά από αναμονή δύο και κάτι χρόνων το Disney+ και στην Ελλάδα! Υπέροχα νέα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

9 ευρώ για ΜΙΑ σύνδεση είναι ακριβότερα από το Νέτφλιξ. Αυτή τη στιγμή το Netflix κοστίζει 3,5 ευρώ σε UltraHD ποιότητα. Αν πάρεις μία μόνο σύνδεση δε, κάνει 8 ευρώ. Άρα και στις δύο περιπτώσεις είναι ακριβότερο ΕΚΤΟΣ αν τα 9 ευρώ είναι για 3 ή παραπάνω συδέσεις σε Ultra HD.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

9 ευρώ για ΜΙΑ σύνδεση είναι ακριβότερα από το Νέτφλιξ. Αυτή τη στιγμή το Netflix κοστίζει 3,5 ευρώ σε UltraHD ποιότητα. Αν πάρεις μία μόνο σύνδεση δε, κάνει 8 ευρώ. Άρα και στις δύο περιπτώσεις είναι ακριβότερο ΕΚΤΟΣ αν τα 9 ευρώ είναι για 3 ή παραπάνω συδέσεις σε Ultra HD.

Το Disney+ δεν έχει διαφορετικά πακέτα. 8$/μήνα Ultra HD(ή 4K όπως θες πες το) και 4 οθόνες είναι. Τα πακέτα που υπάρχουν στην Αμερική είναι για bundles με ESPN+ και Hulu που είναι άλλη υπόθεση

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έρχεται τον Ιούνιο και αντιγράφω από superheronews.gr:

 

Η Disney Greece με ανάρτηση που έκανε στη σελίδα της στο Facebook ανακοίνωσε πως το Disney Plus είναι προγραμματισμένο να γίνει διαθέσιμο στην Ελλάδα στις 14 Ιουνίου και η μηνιαία συνδρομή θα κοστίζει 8.99 ευρώ.

 

Μερικοί τίτλοι στους οποίους θα έχουν πρόσβαση οι συνδρομητές είναι τα Grey's Anatomy (Κύκλοι 1-17), Falcon And The Winter Solder, Ο Κόσμος Σύμφωνα με τον Jeff Goldblum (Κύκλοι 1-2), Πάντα στο Κόκκινο, Free Guy, Hawkeye, Soul, Ενκάντο: Ένας Κόσμος Μαγικός κ.α.

 

Το Disney Plus έκανε ντεμπούτο στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής, τον Καναδά και την Ολλανδία στις 19 Νοεμβρίου του 2019. Μέχρι το τέλος της περασμένης χρονιάς είχε αποκαλυφθεί πως μετράει 118 εκατομμύρια συνδρομητές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3860 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

εδώ άραγε θα υπάρχουν τα κλασικά καρτούν του Μίκυ και του Ντόναλντ τα οποία για κάποιον παράξενο λόγο έχουν εξαφανιστεί από παντού;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  954 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για όσους έχουν παιδιά και όχι μόνο, είναι must!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

22 λεπτά πριν, Grilos είπε:

Για όσους έχουν παιδιά και όχι μόνο, είναι must!

Η αλήθεια είναι ότι τα σημερινά παιδιά ΔΕΝ ξέρουν τι να πρωτοδούν. Netflix, Cosmote, Youtube. Το θέμα είναι να σταματήσουν να βλέπουν και να βγουν έξω να παίξουν. 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Η αλήθεια είναι ότι τα σημερινά παιδιά ΔΕΝ ξέρουν τι να πρωτοδούν. Netflix, Cosmote, Youtube. Το θέμα είναι να σταματήσουν να βλέπουν και να βγουν έξω να παίξουν. 

:Ion:

 

Ναι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Να βγουν έξω να παίξουν γιατί έχει παραγίνει το κακό!

 

Spoiler

...αφού όμως δουν πρώτα τα "The Mandalorian" & "The Book of Boba Fett"! :PPP:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  954 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Η αλήθεια είναι ότι τα σημερινά παιδιά ΔΕΝ ξέρουν τι να πρωτοδούν. Netflix, Cosmote, Youtube. Το θέμα είναι να σταματήσουν να βλέπουν και να βγουν έξω να παίξουν. 

:Ion:

Εγώ πάντως περιμένω να γίνουν 7+ για να δούμε μαζί Dragonball!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 λεπτά πριν, Grilos είπε:

Εγώ πάντως περιμένω να γίνουν 7+ για να δούμε μαζί Dragonball!

 

Μέχρι να το τελειώσετε θα έχουν μπει στο Γυμνάσιο βέβαια. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατί να πληρώσεις όταν μπορείς να τα έχεις όλα τζάμπα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ειδικά αυτή την εποχή με την απίστευτη ακρίβεια στο ρεύμα και τα αγαθά πρώτης ανάγκης, και να θες πως να πληρώσεις;

Εάν κάποιος όμως είναι άνετος και θέλει, αξίζει να γραφτεί γιατί δεν μπορείς να τα βρεις όλα αυτά δωρεάν και εύκολα προσβάσιμα και χωρίς προβλήματα από τις τσόντες που πετάγονται χωρίς να θες.

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  954 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 λεπτά πριν, chrisbouk είπε:

Ειδικά αυτή την εποχή με την απίστευτη ακρίβεια στο ρεύμα και τα αγαθά πρώτης ανάγκης, και να θες πως να πληρώσεις;

Εάν κάποιος όμως είναι άνετος και θέλει, αξίζει να γραφτεί γιατί δεν μπορείς να τα βρεις όλα αυτά δωρεάν και εύκολα προσβάσιμα και χωρίς προβλήματα από τις τσόντες που πετάγονται χωρίς να θες.

Ήμουν μεγάλος υπέρμαχος του τζάμπα, αλλά η ευκολία που έχω για τα παιδιά και εμένα, με μόνο 3,5 Ευρώ το μήνα, δεν αξίζει τον χρόνο αναζήτησης, την αναζήτηση μεταγλώτισης σε καλή ανάλυση, τους υπότιτλους και τους όποιους κινδύνους του κατεβάσματος "τζάμπα" υλικού. Όπως έχει αναφερθεί από πολλούς όταν κάτι δίνεται δωρεάν, το προϊόν είσαι εσύ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πριν από 1 ώρα, Grilos είπε:

Ήμουν μεγάλος υπέρμαχος του τζάμπα, αλλά η ευκολία που έχω για τα παιδιά και εμένα, με μόνο 3,5 Ευρώ το μήνα, δεν αξίζει τον χρόνο αναζήτησης, την αναζήτηση μεταγλώτισης σε καλή ανάλυση, τους υπότιτλους και τους όποιους κινδύνους του κατεβάσματος "τζάμπα" υλικού. Όπως έχει αναφερθεί από πολλούς όταν κάτι δίνεται δωρεάν, το προϊόν είσαι εσύ!

καλα λιγο υπερβολικα ολα αυτα.κινδυνοι υπαρχουν μονο για οσους δεν εχουν ασχοληθει καθολου.κατα τα αλλα για καποιον που εχει ασχοληθει για καποιο,οχι ιδαιτερα πολυ,καιρο ολα βρισκονται και χωρις καν κοπο.
Απο κει και περα εννοειται πως το θεμα δεν ειναι τα 3.5€ απο μονα τους.ειναι οταν σε αυτα προστιθενται και τα λεφτα για τις συλλογές,το νετφλιξ,καποια αλλα διασκεδαση (σινεμα,γηπεδο,δραστηριοτηα με φιλους κλπ κλπ)+τις τιμες που εχουν ανεβει παντου + λογαριασμους..you get the point αναγκαστηκα καποια πρεπει να διαλεξεις και καποια οπου υπαρχει δυνατοτητα θα την βγαλεις στο τζαμπα.
Πχ αγοραζω τις συλλογες γιατι θελω να στηριξω την προσπαθεια και να συνεχισει αλλα δυστηχως δεν βγαινω να αγοραζω και τευχακια απο καποιους ongoing  τιτλους που μαρεσουν οποτε τους διαβαζω τζαμπα και αν και οτα μπορεσω θα παρω το tbp.
Μακαρι να υπηρχαν λεφτα (και χωρος) για τα παντα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, chrisbouk είπε:

Ειδικά αυτή την εποχή με την απίστευτη ακρίβεια στο ρεύμα και τα αγαθά πρώτης ανάγκης, και να θες πως να πληρώσεις;

Εάν κάποιος όμως είναι άνετος και θέλει, αξίζει να γραφτεί γιατί δεν μπορείς να τα βρεις όλα αυτά δωρεάν και εύκολα προσβάσιμα και χωρίς προβλήματα από τις τσόντες που πετάγονται χωρίς να θες.

Που είδες τις τσόντες φίλε μου; Εγώ ψάχνω και δεν τις βρίσκω!

 

 

Μόλις τώρα, Grilos είπε:

Ήμουν μεγάλος υπέρμαχος του τζάμπα, αλλά η ευκολία που έχω για τα παιδιά και εμένα, με μόνο 3,5 Ευρώ το μήνα, δεν αξίζει τον χρόνο αναζήτησης, την αναζήτηση μεταγλώτισης σε καλή ανάλυση, τους υπότιτλους και τους όποιους κινδύνους του κατεβάσματος "τζάμπα" υλικού. Όπως έχει αναφερθεί από πολλούς όταν κάτι δίνεται δωρεάν, το προϊόν είσαι εσύ!

 

Για ποια ευκολία μιλάτε βρε παιδιά; Εκείνη του τεμπέλη; Που θα ανταλλάξετε την τηλεόραση που έχετε ήδη με μία άλλη συνδρομητική, με ότι εκείνη διαθέτει και έχει να σου πασάρει περιορίζοντάς σε για ακόμα μία φορά; Τσάμπα μέχρι να σβήσει ο Ήλιος. Θα τα δίνω στα κόμικς, στους εξωτερικούς σκληρούς και όπου αλλού γουστάρω, όχι σε άλλη μια "παγίδα" που έφερε η νέα τεχνολογία στην πόρτα μου χωρίς να τη ζητήσω. Και καλύτερη ποιότητα έχω και εκατό φορές περισσότερα βρίσκω και ούτε τσόντες, ούτε τίποτα. Ούτε σαχλαμαροstreaming που τώρα παίζει και σε πέντε λεπτά που κάνει ο πάροχος νούμερα απλά ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ. Δε θα αντικαταστήσω τη "Digea" και τα DVD club που δε μου έφερναν ότι πραγματικά ήθελα με μία ακόμα νέα πολυδιαφημιζόμενη διαδικτυακή πλατφόρμα ούτε για 1€. Θα πληρώνω αντίθετα τον πάροχο και θα δώσω 350€ να αγοράσω έναν εξωτερικό 14Tb, να κάνω τη δουλειά μου όπως πρέπει. Και αυτά περί χρόνου κτλ. αφήστε τα. Τ' ακούω βερεσέ από κάθε λογής τεμπέλαρο όλα αυτά τα χρόνια (απαντώ συνολικά φίλε Grilos, δε μιλάω προσωπικά!). Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

11 hours ago, Mandrake said:

Τ' ακούω βερεσέ από κάθε λογής τεμπέλαρο όλα αυτά τα χρόνια

 

 

Καλα καποιος που δεν εχει χρονο να ψαξει στο ιντερνετ στα διαφορα τορενταδικα, υποτιτλαδικα κτλ γιατι πολυ απλα εχει δουλεια, συζυγο, παιδια, γονεις και χιλιες αλλες υποχρεωσεις δεν τον λες και τεμπελαρο. Εξαλλου κανεις δεν υποχρεωνει κανενα να πληρωσει και να λαβει ενα προιον ή μια υπηρεσια αν δεν θελει. Κοιτας τι προσφερει και αν σου αρεσει και σε βολευει και αν ειναι και καλη η τιμη το παιρνεις και ολα καλα. Αυτοι που πληρωνουν για κατι τετοιο προφανως εχουν αλλα γουστα απο σενα και τους αρεσει. Το οτι εσυ δεν βρισκεις κατι που θελεις εκει δεν σημαινει οτι καποιος αλλος δεν βρισκει. Και εγω πχ δεν εχω βαλει νετφλιξ αλλα πως να το κανουμε μεσα στα τοσα χιλιαδες προιοντα εχει και καποιες εξαιρετικες σειρες.

 

Και για να εξηγηθω και εγω κατεβαζω διαφορα πραγματα απο τι ιντερνετ. Αλλα μεχρι περυσι που ειχα βιντεοκλαμπ στα 100 μετρα απο το σπιτι μου νοικιαζαμε σταθερα με την συμβια 3-4 DVD την εβδομαδα. Και μονο οτι δεν εβρισκα εκει (συνηθως σειρες γιατι απο ταινιες ειχε απιστευτη ποικιλια και σε καινουριες και σε παλιες) τις κατεβαζα. Το κακο ειναι οτι εγινε καφετερια πλεον εκει (πολυ μικρο απο αυτα που ειναι μονο για να το παρεις στο χερι) και δεν εχω βρει αλλο βιντεοκλαπμ κοντα μου καπως.  Βεβαια να πω οτι για ταινιες οσο μεγαλη οθονη και να εχεις τιποτα δεν αντικαθιστα το σινεμα με την ολη εμπειρια του.  (και μενα ηταν αυτο που μου ελειψε περισσοτερο με την καραντινα κτλ και ελπιζω να μην ξανακλεισει)

 

Οποτε εμενα αποψη μου ειναι οτι οποιος γουσταρει οποιαδηποτε πλατφορμα γιατι εχει προιοντα που του αρεσουν καλως να την πληρωνει και να την χαιρεται και να τον ψυχαγωγει και να χαλαρωνει.  Οποιος δεν θελει απλα δεν αγοραζει. So simple.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, albertus magnus είπε:

Καλα καποιος που δεν εχει χρονο να ψαξει στο ιντερνετ στα διαφορα τορενταδικα, υποτιτλαδικα κτλ γιατι πολυ απλα εχει δουλεια, συζυγο, παιδια, γονεις και χιλιες αλλες υποχρεωσεις δεν τον λες και τεμπελαρο. Εξαλλου κανεις δεν υποχρεωνει κανενα να πληρωσει και να λαβει ενα προιον ή μια υπηρεσια αν δεν θελει. Κοιτας τι προσφερει και αν σου αρεσει και σε βολευει και αν ειναι και καλη η τιμη το παιρνεις και ολα καλα. Αυτοι που πληρωνουν για κατι τετοιο προφανως εχουν αλλα γουστα απο σενα και τους αρεσει. Το οτι εσυ δεν βρισκεις κατι που θελεις εκει δεν σημαινει οτι καποιος αλλος δεν βρισκει. Και εγω πχ δεν εχω βαλει νετφλιξ αλλα πως να το κανουμε μεσα στα τοσα χιλιαδες προιοντα εχει και καποιες εξαιρετικες σειρες.

 

Και για να εξηγηθω και εγω κατεβαζω διαφορα πραγματα απο τι ιντερνετ. Αλλα μεχρι περυσι που ειχα βιντεοκλαμπ στα 100 μετρα απο το σπιτι μου νοικιαζαμε σταθερα με την συμβια 3-4 DVD την εβδομαδα. Και μονο οτι δεν εβρισκα εκει (συνηθως σειρες γιατι απο ταινιες ειχε απιστευτη ποικιλια και σε καινουριες και σε παλιες) τις κατεβαζα. Το κακο ειναι οτι εγινε καφετερια πλεον εκει (πολυ μικρο απο αυτα που ειναι μονο για να το παρεις στο χερι) και δεν εχω βρει αλλο βιντεοκλαπμ κοντα μου καπως.  Βεβαια να πω οτι για ταινιες οσο μεγαλη οθονη και να εχεις τιποτα δεν αντικαθιστα το σινεμα με την ολη εμπειρια του.  (και μενα ηταν αυτο που μου ελειψε περισσοτερο με την καραντινα κτλ και ελπιζω να μην ξανακλεισει)

 

Οποτε εμενα αποψη μου ειναι οτι οποιος γουσταρει οποιαδηποτε πλατφορμα γιατι εχει προιοντα που του αρεσουν καλως να την πληρωνει και να την χαιρεται και να τον ψυχαγωγει και να χαλαρωνει.  Οποιος δεν θελει απλα δεν αγοραζει. So simple.

 

 

 

Κι εσύ τα έχεις όλα αυτά φίλε μου, αλλά κατεβάζεις torrents απ' το ίντερνετ μια χαρά. Έπειτα και πριν 20 χρόνια είχαμε torrents και πάλι υπήρχαν άνθρωποι με "δουλειά, σύζυγο, παιδιά, γονείς και χίλιες άλλες υποχρεώσεις" αλλά κατέβαζαν είτε torrents, είτε από εταιρείες με direct links που θησαύριζαν από μας, διότι τότε, βλέπεις, δεν υπήρχε όχι μόνο "Netflix" και δωρεάν streaming πλατφόρμες αλλά ούτε καν "Cosmote TV"! Και τότε όμως είχαμε DVD club! Γνωρίζεις ότι είμαστε η χώρα με τη μεγαλύτερη πειρατεία στην Ευρώπη, έτσι; Αυτά τα ποσοστά πιστεύεις ότι δε βγαίνουν και από οικογενειάρχες; Τότε δηλαδή πως τα έφερναν βόλτα όλοι αυτοί και σήμερα δε μπορούν; Αυξήθηκε το όριο ωρών εργασίας; Τα παιδιά & οι ηλικιωμένοι θέλουν παραπάνω φροντίδα ενώ τότε δε θέλανε; Μήπως τότε έκανε και παραπάνω παιδιά ο κόσμος; Κοινωνικές υποχρεώσεις δεν υπήρχανε; Εάν υπάρχει πραγματικά μεγάλος φόρτος υποχρεώσεων, όπως βλέπω και σε δικά μου φιλικά ζευγάρια, δε μένει χρόνος ούτε για "Netflix". Στο σπίτι γυρίζουν βράδυ ξεπατωμένοι, ανοίγουν λίγο την τηλεόραση και πέφτουν για ύπνο. Δεν αναφέρομαι σε εκείνες τις περιπτώσεις φυσικά.

 

Και ναι, προφανώς όποιος γουστάρει θα πληρώσει μια τέτοια πλατφόρμα, το φαινόμενο του "τεμπέλη" όμως που έχει καλλιεργηθεί στην κοινωνία παραμένει, όπως και το ότι το προϊόν που τελικά αγοράζεις είναι πολύ υποδεέστερο και οπωσδήποτε λειψό, είτε θέλεις να το παραδεχτείς, είτε όχι. Στα υπόλοιπα περί ψυχαγωγίας συμφωνούμε, δεν είπε κανείς ότι δε μπαίνει κάποιος στη διαδικασία να πληρώσει μια τέτοια πλατφόρμα για να μη ψυχαγωγηθεί. Ο προβληματισμός μου έγκειται στο πόσο εύκολα απορρίπτει σήμερα κάτι καλύτερο & ποιοτικότερο ένας νέος σε ηλικία (κατά κύριο λόγο!) συμπολίτης μου και καταδέχεται να μένει σε αυτά που του σερβίρουν, έχοντας απλώς αλλάξει το μέσο μορφή. Όταν σήμερα βλέπω 50άρηδες να στήνουν torrent trackers και να συγκεντρώνουν κόσμο, 55άρηδες, 65άρηδες, ακόμη και 75άρηδες να μεταφράζουν σα να μην υπάρχει αύριο (και ορισμένοι μάλιστα από τρεις γλώσσες, Αγγλικά, Γαλλικά & Γερμανικά!), να συγχρονίζουν, να κάνουν ακόμη και επεξεργασία βίντεο και να φτιάχνουν παρουσιάσεις για να τα προσφέρουν, είναι τουλάχιστον λυπηρό να βλέπεις νεότερους ανθρώπους από 15 χρονών να κρέμονται πάνω από ένα "Netflix" ή απ' το "GamathTainiaApoNto.gr".

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πιάνετε ένα τεράστιο θέμα χωρίς να αγγίξετε και άλλες πτυχές αυτού, με πιο σοβαρή την λαοθρυλητη και κοσμοαγαπημενη πειρατεία. Σταχυολογω. Πειρατεία. Τι σκοτώνει, τι εξυπηρετεί, τι προωθεί?

Αμοιβές κινηματογράφου και μουσικής. Υπερεκτιμημένες? Σε σχέση με τους γιατρούς προφανώς, προφανεστατα. Και αν ναι τότε γιατί δεν "κλέβουμε" και τους ποδοσφαιριστές? Εκεί είναι καλή η cosmotetv? Μα και ένα iphone έχει 1000 ευρώ και είναι μόνο ένα τηλέφωνο. Γιατί δεν το κλέβουμε και αυτό? Επηρεάζει η πειρατεία το σινεμά? Τις αμοιβές? Μα είναι ήδη ψηλές θα πει κάποιος. Για όλους? Μα δεν τους "κλέβουμε" όλους. Τα καημένα τα dvdαδικα έκλεισαν αλλά πλέον ο κόσμος κατεβάζει λιγότερο μάλλον από ότι παλιά. Παράδοξο ε? Οι πλατφόρμες γιατί καβαλάνε το σινεμά? Φταίει μόνο ο covid? Πλατφόρμες είπα. Προωθούν αυτούς που θέλουν? Κάνουν μόδα σκουπίδια? Εδώ γελάνε τα μουστάκια του Ευαγγελάτου. Όποιος θέλει και αναζητάει ποιότητα τη βρίσκει και στις πλατφόρμες την βρίσκει ακόμα και σε αυτή την τηλεόραση του 2022. Όποιος θέλει σαβουρα έχει παντού. Ας δει κάποιος τις χριστουγεννιάτικες υπερταινιες του νετφλιξ. Καλά για τηλεόραση δεν μιλάω. Εκεί η σαβουρα είναι ο κανόνας.

Παιχνίδια και λογισμικα. Η πειρατεία τα προωθεί ή τα υποβαθμίζει? Αν ισχύει το δεύτερο γιατί τα windows και το office ποτέ δεν νοιάστηκαν στην πραγματικότητα για αυτό ενώ αλλα πιο "ιδιαίτερα" λογισμικά δεν σπάνε με τίποτα? Οι κονσόλες γιατί πουλάνε τόσο? Εκεί δεν σπάνε?

Μουσική. Η πειρατεία την επηρέασε? Γιατί το 80 με τους πανάκριβους δίσκους γράφονταν κομματαρες και τώρα τα νέα παιδια ακούνε trap? Μόνο η εποχή φταίει? 

Όλα τα παραπάνω είναι γνωστά νομίζω και έχουν αναλυθεί εκτενώς σε άλλα μέρη.

Τα συμπεράσματα είναι ότι το downloading torrent όσο και να θέλουμε να το καλωπισουμε με κύριο άξονα τα λεφτά που παίρνουν ηθοποιοί μουσικοί κτλ είναι παράνομο. Εγώ προσωπικά έχω κατεβάσει αρκετά πράγματα στη ζωή μου (ιδίως σειρές λογισμικά και μουσική) αλλά έχω γράψει και λογισμικό για μεγάλη εταιρεία που σπαστηκα όταν κατάλαβα ότι έπαιρνα λιγότερα χρήματα γιατί κάποιοι σαν και μένα το κατέβαζαν και δεν το πλήρωναν.

Ασφάλεια στις διαδικτυακές συναλλαγές. Όταν ήμουν φοιτητής κατέβαζα αβερτα. Κανένας φόβος για προσωπικά δεδομένα. Τώρα ο υπολογιστής μου έχει μέσα κάρτες ιατρικά απόρρητα εφορίες εργασιακά θέματα. Τα πράγματα δεν είναι όπως ήταν το 2000. Τα ίδια τα social κάθε μέρα σου ρουφάνε τα πάντα.

 

Το θέμα του χρόνου δεν το αναλύω. Και εγώ προτιμώ σαφώς την ευκολία του νετφλιξ ή της cosmotetv άσχετα αν βλέπω μόνο το κανάλι με τις ελληνικές ταινίες και το κανάλι με τα ντοκιμαντέρ πια. Αν ήθελα κάτι πολυ όμως θα έβρισκα τον χρόνο και θα το κατέβαζα αν δεν υπήρχε διαθέσιμο πουθενά αλλού. Πλέον προτιμώ χίλιες φορές να το αγοράσω όμως εφόσον το βρίσκω σε καλή τιμή. Αλλιώς απλά δεν το βλέπω. Επίσης στις οικογένειες και στο χρόνο που έχεις και θίχτηκε παραπάνω τα πράγματα είναι πολύ περίπλοκα. Εξαρτάται από το τι δουλειά κάνεις, από το αν έχεις βοήθεια, από το πόσα είναι τα παιδιά, από το πόσο χρονών είναι, από το πότε κοιμούνται και άλλα τέτοια ωραία. Άλλωστε πριν κάνεις παιδιά και σε ρωτήσουν να πεις τρεις λέξεις που να χαρακτηρίζουν τη ζωή λες διάφορες αμπελοφιλοσοφιες του στυλ αγάπη, έρωτας, φιλιά, λεφτά κτλ. Όταν κάνεις παιδιά τρεις λέξεις καθορίζουν την ζωή σου. 1) Πότε 2) θα 3) κοιμηθούν. :lol:

Αυτά τα ολίγα. Πάω να δω μαστερσεφ γιατί είμαι της ποιότητας.:chicken:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

Τα συμπεράσματα είναι ότι το downloading torrent όσο και να θέλουμε να το καλωπισουμε με κύριο άξονα τα λεφτά που παίρνουν ηθοποιοί μουσικοί κτλ είναι παράνομο.

Φυσικα και ειναι παρονομο..Απο την αλλη βεβαια αν εσυ αγορασεις ενα βιβλιο  και το διαβασεις  και μετα το δανεισεις σε καποιο οικογενειακο μελος να το διαβασει και αυτο με την σειρα το δωσει σε καποιο φιλικο του προσωπο κλπ με μια αγορα μπορουν να το διαβασουν πολλα ατομα που και αυτο σημαινει χασουρα για τον εκδοτικο οικο.το ιδιο φυσικα ισχυει για cd και dvd ,games,αν μαζευτει μια παρεα να δει εναν αγωνα σε ενα σπιτι κλπ κλπ.
Θα πεις  "ναι αλλα μιλαμε για διαφορετικα μεγεθη" αλλα και παλι η χασουρα ειναι χασουρα παρολα αυτα τα ειναι πραγματα γινονται δεκαετιες και ποτε κανεις δεν το βλεπε σαν κατι το παρανομο.
υγ1.Ποιος ειπε οτι δεν κλεβουν την cosmote; Εννοειται οτι υπαρχουν αγωνες σε παρανομα livestreams αλλα και "σπασμενα" tv box.

υγ2.Οι πλατφορμες προσπαθησαν να καβαλησουν το σινεμα με παραλληλα releases αλλα δεν τους εκατσε και για αυτο δημιουργηθε το παραθυρο των 90 ημερων μεχρι να βγει μια ταινια σε πλατφορμα.Σε καθε περιπτωση τα βαρια χαρτια παντα θα παιζονται στο σινεμα και παντα εκει θα μαζευουν τα καλα λεφτα.

υγ3.Για την μουσικη ειναι λιγο αστεια η συγκριση γενικα.Και δεν εχει να κανει να με την πειρατεια.Τα γουστα ειναι κατι εντελως διαφορετικο.Και τωρα γραφονται ωραια τραγουδια και τοτε υπηρχε και "κακη" μουσικη .και ισα ισα που και τωρα εχει ξαναρδει μια μοδα και κυκλοφορουν δισκοι/βινυλια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ Riddick  για αυτό είπα ότι είναι τεράστια συζήτηση. Το να δανείσω ένα βιβλίο σε κάποιον ή το να δούμε ένα dvd μαζί ή αν θέλεις το να ακούσουμε ένα κομμάτι στο ραδιόφωνο δεν είναι το ίδιο με το να κάνω download ένα παιχνίδι ή μια ταινία παρόλο που φαίνεται το ίδιο. Το ίδιο ήταν όταν έγγραφα μια κασέτα στο κασετόφωνο και την έδινα σε έναν φίλο. Και όλα αυτά είναι μέρος του παιχνιδιού. Πολλούς εμπλεκόμενους, όπως έγραψα και στο σεντόνι μου τους ευνόησε. Ας πούμε η πειρατεία στο gaming ή στα windows ξεκάθαρα ευνόησε τελικά την αντίστοιχη βιομηχανία. Και έχουμε τώρα εξαρτημένους στο gaming 30αρηδες, 40αρηδες κλπ που έχουν την οικονομική επιφάνεια να αγοράζουν ότι θέλουν χωρίς να έχουν τις ικανότητες ή την όρεξη στο σπάσιμο παιχνιδιών να κινούν την αγορά σε φρενήρεις ρυθμούς. Να μη μιλήσω για τα windows. Πόσοι εδώ μέσα έχουν δει τα Ubuntu? Εξαιρετικό λογισμικό. Πόσοι το χρησιμοποιούν? Πόσοι ξεκίνησαν την ενασχόληση τους με υπολογιστές με σπασμένα windows και τώρα βασική προϋπόθεση σε έναν νέο υπολογιστή είναι να έχει γνήσια windows πάνω του? Εγώ σηκώνω χέρι πάντως.

Δεν είμαι ειδικός ούτε έχω διαθέσιμα δεδομένα. Απλά αναρωτιέμαι όμως. Το συνεχές downloading επηρέασε τη μουσική βιομηχανία? Στα μάτια μου ξεκάθαρα ναι. Και δεν μιλάω για τα είδη ή τις εποχές ή το χάσμα γενεών όπως σωστά το έθεσες πιο πανω. Μιλάω για τη γενική κουλτούρα της μουσικής και το επίπεδο αυτής. Τους καλλιτέχνες τους τραγουδιστές τα ακούσματα. Σήμερα καριέρα κάνει ένα παιδί που κράζει κόσμο στο YouTube. Που είναι η έντεχνη ελληνική σκηνή? Είναι ίδια τα μεγέθη τώρα με το 1995 ας πούμε? Πήγαινε σε ένα δημοτικό και δες τι ακούνε τα παιδιά. Κάνε ένα ταξίδι στο χρόνο και δες τι άκουγαν παλιά στα δημοτικά. Αν μετά από αυτά πιστεύεις ότι η μουσική σήμερα είναι στο ίδιο επίπεδο με 40 χρόνια πριν τότε οκ δεν συμφωνούμε και πάμε παρακάτω. Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε σε όλα άλλωστε και είναι και μια τεράστια συζήτηση εκτός θέματος. :)

Για τον κινηματογράφο δεν θα μιλήσω καθόλου. Δεν είμαι γνώστης ούτε ειδικός. Δεν ξέρω αν το downloading του έκανε κακό ή καλό και ομοίως δεν ξέρω πως τον επηρεάζουν οι πλατφόρμες. Θα ήθελα να διαβάσω μια ωραία ανάλυση για αυτό πάντως από κάποιον φίλο εδώ. 

Γενικά τα πράγματα δεν είναι άσπρο ή μαύρο. Μάλλον είναι γκρι. 

:beer5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

5 ώρες πριν, Manitou είπε:

@ Riddick  για αυτό είπα ότι είναι τεράστια συζήτηση. Το να δανείσω ένα βιβλίο σε κάποιον ή το να δούμε ένα dvd μαζί ή αν θέλεις το να ακούσουμε ένα κομμάτι στο ραδιόφωνο δεν είναι το ίδιο με το να κάνω download ένα παιχνίδι ή μια ταινία παρόλο που φαίνεται το ίδιο. Το ίδιο ήταν όταν έγγραφα μια κασέτα στο κασετόφωνο και την έδινα σε έναν φίλο. Και όλα αυτά είναι μέρος του παιχνιδιού. Πολλούς εμπλεκόμενους, όπως έγραψα και στο σεντόνι μου τους ευνόησε. Ας πούμε η πειρατεία στο gaming ή στα windows ξεκάθαρα ευνόησε τελικά την αντίστοιχη βιομηχανία. Και έχουμε τώρα εξαρτημένους στο gaming 30αρηδες, 40αρηδες κλπ που έχουν την οικονομική επιφάνεια να αγοράζουν ότι θέλουν χωρίς να έχουν τις ικανότητες ή την όρεξη στο σπάσιμο παιχνιδιών να κινούν την αγορά σε φρενήρεις ρυθμούς. Να μη μιλήσω για τα windows. Πόσοι εδώ μέσα έχουν δει τα Ubuntu? Εξαιρετικό λογισμικό. Πόσοι το χρησιμοποιούν? Πόσοι ξεκίνησαν την ενασχόληση τους με υπολογιστές με σπασμένα windows και τώρα βασική προϋπόθεση σε έναν νέο υπολογιστή είναι να έχει γνήσια windows πάνω του? Εγώ σηκώνω χέρι πάντως.

Δεν είμαι ειδικός ούτε έχω διαθέσιμα δεδομένα. Απλά αναρωτιέμαι όμως. Το συνεχές downloading επηρέασε τη μουσική βιομηχανία? Στα μάτια μου ξεκάθαρα ναι. Και δεν μιλάω για τα είδη ή τις εποχές ή το χάσμα γενεών όπως σωστά το έθεσες πιο πανω. Μιλάω για τη γενική κουλτούρα της μουσικής και το επίπεδο αυτής. Τους καλλιτέχνες τους τραγουδιστές τα ακούσματα. Σήμερα καριέρα κάνει ένα παιδί που κράζει κόσμο στο YouTube. Που είναι η έντεχνη ελληνική σκηνή? Είναι ίδια τα μεγέθη τώρα με το 1995 ας πούμε? Πήγαινε σε ένα δημοτικό και δες τι ακούνε τα παιδιά. Κάνε ένα ταξίδι στο χρόνο και δες τι άκουγαν παλιά στα δημοτικά. Αν μετά από αυτά πιστεύεις ότι η μουσική σήμερα είναι στο ίδιο επίπεδο με 40 χρόνια πριν τότε οκ δεν συμφωνούμε και πάμε παρακάτω. Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε σε όλα άλλωστε και είναι και μια τεράστια συζήτηση εκτός θέματος. :)

Για τον κινηματογράφο δεν θα μιλήσω καθόλου. Δεν είμαι γνώστης ούτε ειδικός. Δεν ξέρω αν το downloading του έκανε κακό ή καλό και ομοίως δεν ξέρω πως τον επηρεάζουν οι πλατφόρμες. Θα ήθελα να διαβάσω μια ωραία ανάλυση για αυτό πάντως από κάποιον φίλο εδώ. 

Γενικά τα πράγματα δεν είναι άσπρο ή μαύρο. Μάλλον είναι γκρι. 

:beer5:

 

Καλημερα.Ξεκινωντας απο το τελος ,συμφωνω απολυτα οτι τα πραγματα δενι ειναι ασπρο ή μαυρο.
Για τον κινηματογραφο και γω χωρις να ειμαι ειδικος πιστευω οτι πιο πολυ ο ιδιος εκανε κακο στον εαυτο του παρα το downloading και το streaming.Οι τιμες (καποτε το απλο εισητηριο σε multiplex ειχε 11€ και13€ το 3D ,νομιζω οτι καταλαβαινουμε οτι μιλαμε για αισχροκερδια,σε αιθουσες κιολα που ουδεμια σχεση εχουν με του εξωτερικου σε οποιονδηποτε τομεα και που αρκετες φορες εχουν τεχνικα ζητηματα.Παρολα αυτα την ατμοσφαιρα του σινεμα δεν μπορεις να την βρεις πουθενα οτι συστημα και αν εχεις σπιτι.την αισθηση της απολυτης απομονωσης και συγκεντρωσης (και σε περιπτωσεις οπως το Endgame της "γηπεδικης καφριλας" :lol: ).Το μονο που μπορουσε να κανει πραγματικη ζημεια ηταν ο covid, θελω να πιστευω οτι με τον καιρο θα υπαρξει ανακαμψη..

Παμε στην μουσικη,νομιζω οτι το βλεπεις πολυ κλειστα και "ελληνικα" το θεμα αλλα θα ακολουθησω και μιας και αναφερθηκες στην δεκατια 90 για την οποια μπορω και να μιλησω θα πω οτι τοτε τα παιδια στα δημοτικα -γυμνασια δεν ακουγαν trap αλλα ακουγαν hip-hop ακουγαν "Ζωντανοι Νεκροι" και Terror X Crew και τραγουδια οπως το "Εισαι μα...ας,μα...α". Φυσικα και υπηρχαν και καλυτερες επιλογες στο ειδος but still σε αυτες τις ηλικιες τραβαει οτι ειναι catchy.

Και τοτε τα τραγουδια μιλουσαν για χρηματα και τοτε εβγαιναν diss που μιλουσαν για το πως θα "φαει"ο ενας τον αλλον κλπ..Η τραπ ειναι μια χειροτερη (κυριως απο αποψη instrumental ) εξελιξη τους.Αλλα δεν ειναι οτι τα παιδια σε αυτες τις ηλικιες ακουγαν εντεχνο και rock.

Τα παιδια τα πρωτα τους χρονια ξεκινανε και ακουνε οτι παιζει σπιτι (αν παιζει),μετα καθως μεγαλωνουν ,λιγο επειδη θελουν να αναπτυξουν μια ανεξαρτησια λιγο επειδη δεν ξερουν αγγλικα,δεν μεχουν γνωσεις για να ψαξουν κλπ κλπ ακουνε οτι ειναι πιο προσβασιμο και προβαλλομενο αλλα τους κανεις και λιγο "αντιδραστικο/επαναστατικο" για την ηλικιας τους (με το τροπο σκεψης οι μεγαλοι μου λενε "μην τα ακους αυτα",ε αυτα θα ακουω" και μετα οταν φτανουν μεσα-τελη λυκειου και μετα αρχιζουν και κανουν στροφη προς αλλα ειδη.Οπως στο ποδοσφαιρο ενα πραγμα η πρωτη ομαδα ειναι αυτη που θα σε κανει ο πατερας,μετα εισαι λιγο και με την ομαδα που ειναι στα top της (ειτε ελλαδα,ειτε ευρωπη) και μετα που αρχιζει οντως και βλεπεις μπαλα και βλεπεις και την ιστορια της κλπ κλπ "κατασταλαζεις" (κυριως για το ποια ομαδα εισαι στο εξωτερικο,γιατι στην Ελλαδα σιγα που  θα σε αφησει ο πατερας σου να αλλαξεις :lol: )

Πολλα πραγματα κανουν κακο στην μουσικη,το promotion,οι fix λιστες στους σταθμους,οι κακοι διοργανωτες  συναυλιων,το οτι ερχονται τα ιδια και τα ιδια ονοματα για συναυλιες,κλπ κλπ.ακομα και η ανοδος των podcast που δινει εναλλακτικη επιλογη να ακους οταν εισαι στο δρομο. μεσα σε αυτα ειναι και το downloading αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο.

Παμε σε παιχνιδια/λογισμικο/κλπ να πω οτι δεν εχω γνωσεις ως προς το "σπασιμο" ,νομιζω οτι γενικα στην Ελλαδα δεν πολυ ασχολουμαστε,εγω θυμαμαι παντα οτι πειρατικα κατεβαζα να ειναι απο κρακαρισμενα απο ξενους. Ωστοσο στα νιατα μου και γω "εσπαζα" και αντεγραφα ταινιες απο dvd club και μουσικα cd για να τα γραψω για φιλους.τρομερος πειρατης:lol:

Εγω ξεκινησα με αυθεντικα 95 και τωρα εχω πειρατικα 7 (γιατι με χουν βολεψει).Το θεμα ειναι οτι η ενασχολιση με ολα αυτα ειναι και λιγο θεμα ηλικιας και ορεξεως.Οταν εισαι μικρος εχεις τις κα***ς σου κα εχεις και χρονο,μετα μεγαλωνεις και αυτα δεν υπαρχουν.2α-3η γυμνασιου ειχα ανοιξει με ενα φιλο μου το tower και πειραζαμε jumpers πανω στην μητρικη για να κανουμε overclock εναν 155αρι να τον παμε στα 200.τωρα εχω εναν κλειδωμενο πυρινα στον επεξεργαστη και βαριεμαι να κατσω να τον "ξεκλειδωσω" γιατι παντα θα βρω κατι αλλο να κανω (και γιατι ειμαι της λογικης οτι δουλευει δεν το πειραζεις).Πειρατεια στους υπολογιστες απο αποψη παιχνιδιων (και λογισμικου) υπαρχει,ποικιλια δεν υπαρχει για αυτο ολοι εχουν στραφει στο console gaming λογο των αποκλειστηκων τιτλων,οποτε ναι εκει αναγκαστηκα τα σκανε τα λεφτα και κοιτανε τις προσφορες.Φυσικα η πειρατεια στο pc με αυτην στις κονσολες ειναι διαφοετικη,γιατι στις κονσολες χανεις εγγυηση,οποτε δεν ειναι οτι υπαρχει αλλη επιλογη.Παρολα αυτα αν κανεις μια βολτα σε ελληνικο φορουμ και μερος πωλησης μεταχειρισμενων θα βρεις ακομα και σπασμενες κονσολες της αμεσως προηγουμενης γενιας.

Οταν παιρνεις ενα παιχνιδι το τερματιζεις και τον δινεις σε ενα φιλο (ή πιο παλια που τα πηγεναμε σε κατι παρακμιακα μαγαζια μεταχειρισμενων στην ομονοια) και αυτος σε εναν αλλον κλπ κλπ η εταιρεια παλι εχει απωλεια εσοδων,το ιδιο με τα βιβλια κλπ κλπ.αν αντι να το δωσω στο χερι του κανω ενα image ή σκαναρω και του το δωσω μεσω dropbox ή με οποιοδηποτε online τροπο ποια η διαφορα;απολυτως καμια.η λογικη ειναι ιδια,η κλιμακα αλλαζει.αν μπορουσαν οι εταιρειες ακομα και το physical sharing αν μπορουσαν θα το απετρεπαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  954 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Manitou   μετά από όλα αυτά που έγραψες ένα μπορώ να πω! "Ρε φίλε" δεν γίνεται να μη συμφωνήσω 100% με τα λεγόμενα σου. Ειδικά εκεί που αναφέρεις τις τρεις μαγικές λέξεις! 1)Πότε 2)θα 3) κοιμηθούν, έβαλα τα γέλια και ήθελα να χειροκροτήσω! Τα μικρά παιδιά είναι τρελά απαιτητικά και προσωπικά επειδή λείπω όλη μέρα από το σπίτι, προτιμώ να παίξω με τα μικρά και να "τεμπελιάσω" παρά να ψάχνω μία ταινία που δεν θα έχω το χρόνο να δω! 

 

Για να κλείσω, η αξία του χρόνου για τον καθένα μας είναι διαφορετική, τόσο σε προσωπικές στιγμές, όσο και σε χρήματα. Για μένα προσωπικά αξίζει πολύ περισσότερο από τα 3,5 ευρώ του Netflix.

 

Το NetFlix (αστείο που μιλάμε γιαυτό στο Disney+) όπως και όλες οι πλατφόρμες, έχουν όλα τα είδη των σειρών/ταινιών, και σίγουρα η ποιότητα δεν λείπει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στα δικά μου μάτια πάντως η πραγματικότητα με τις πλατφόρμες είναι ότι το κοινό θα βάλει συνδρομή εκεί που έχει την σειρά/ταινία που θέλει να δει. Ό,τι ποιότητας και να είναι. Αν θέλει να δει ταινίες/σειρές που έχει στην πλατφόρμα της η Disney, θα βάλει Disney+. Το οποίο συνολικά είναι και μια αξιολόγη επιλογή. Αντίστοιχα και στις υπόλοιπες. Εκτός αν κάποιος νομίζει ότι δεν θα ανεβούν οι συνδρομές του Amazon Prime τον Σεπτέμβρη που πολλοί έστω από περιέργεια θα θέλουν να δουν το Rings of Power. Άλλωστε δεν μας υποχρεώνει κάποιος να βάλουμε μια συνδρομή και να την κρατήσουμε για πάντα ή ανά διαστήματα να μην αλλάζουμε πλατφόρμα ανάλογα με το τι θέλουμε να δούμε.

 

Πάντως, όπως είπε και ο @ Manitou ,όσο και να θέλουμε να ωραιοποιήσουμε την πειρατεία παραμένει κάτι παράνομο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ τα βλέπω ονλάιν. Την παρανομία την κάνει αυτός που τα ανεβάζει. Αλλά έτσι κι αλλιώς παράνομο δεν σημαίνει απαραίτητα κακό ή ανήθικο, πολλά ήταν κάποτε παράνομα και πλέον δεν είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται και δεν το έχει ακούσει ή διαβάσει κάπου, από 14 Ιουνίου έχει έρθει και στην Ελλάδα το Disney Plus. Δεν θα ποστάρω κάποιο άρθρο γιατί όλα λένε με αντιγραφή επικόλληση τα ίδια, με αποτέλεσμα να παραλείπουν πράγματα. Όπως για παράδειγμα, ότι στην Ελλάδα το Hulu είναι ενσωματωμένο στο Disney+ και δεν αποτελεί ξεχωριστή πλατφόρμα όπως στην Αμερική.

 

Έχοντας 2 μέρες την πλατφόρμα βλέπω ότι το περιεχόμενο είναι αυτό που θα περίμενε κανείς, ειδικά όταν γνωρίζει τι έχει στην κατοχή της η Disney. Ουσιαστικά μιλάμε για τις Disney, LucasFilm, Fox, ABC, National Geographic, Hulu που αναφέρθηκε παραπάνω και όχι μόνο. Στην Ελλάδα υπάρχει κανονικά και η ελληνική μεταγλώττιση. Ειδικά όταν σε αντίστοιχες εποχές κυκλοφορίας Netflix είχε βγει χωρίς ούτε καν υπότιτλους μιλάμε για μεγάλο προβάδισμα. Οι ελλείψεις είναι ελάχιστες και ούτε καν άξιες αναφοράς γιατί πρόκειται για περιπτώσεις που οι περισσότεροι ίσως ούτε καν τις ψάξουν. Παίζει σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές με πολύ απλό μενού αρκετά παρόμοιο με του Amazon Prime.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  954 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 ώρες πριν, StefanosPap είπε:

Για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται και δεν το έχει ακούσει ή διαβάσει κάπου, από 14 Ιουνίου έχει έρθει και στην Ελλάδα το Disney Plus. Δεν θα ποστάρω κάποιο άρθρο γιατί όλα λένε με αντιγραφή επικόλληση τα ίδια, με αποτέλεσμα να παραλείπουν πράγματα. Όπως για παράδειγμα, ότι στην Ελλάδα το Hulu είναι ενσωματωμένο στο Disney+ και δεν αποτελεί ξεχωριστή πλατφόρμα όπως στην Αμερική.

 

Έχοντας 2 μέρες την πλατφόρμα βλέπω ότι το περιεχόμενο είναι αυτό που θα περίμενε κανείς, ειδικά όταν γνωρίζει τι έχει στην κατοχή της η Disney. Ουσιαστικά μιλάμε για τις Disney, LucasFilm, Fox, ABC, National Geographic, Hulu που αναφέρθηκε παραπάνω και όχι μόνο. Στην Ελλάδα υπάρχει κανονικά και η ελληνική μεταγλώττιση. Ειδικά όταν σε αντίστοιχες εποχές κυκλοφορίας Netflix είχε βγει χωρίς ούτε καν υπότιτλους μιλάμε για μεγάλο προβάδισμα. Οι ελλείψεις είναι ελάχιστες και ούτε καν άξιες αναφοράς γιατί πρόκειται για περιπτώσεις που οι περισσότεροι ίσως ούτε καν τις ψάξουν. Παίζει σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές με πολύ απλό μενού αρκετά παρόμοιο με του Amazon Prime.

Μπορείς να δώσεις τους κωδικούς σε άλλον και να "σπάσει" η συνδρομη στα 4 όπως στο netflix;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.