Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια τεύχη ΚΟΜΙΞ Τερζόπουλου αξίζει να αναζητήσει κάποιος που έχει ήδη τις υπάρχουσες συγκεντρωτικές εκδόσεις;


Tsaklas

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αυτό που λέει ο τίτλος.

Ήμουν φαν Ντίσνεϋ από μικρό παιδί, έχω συμπληρώσει όλα τα ΚΟΜΙΞ Τερζόπουλου που κυκλοφόρησαν από το 2003 και μετά (από το τεύχος #170 αν δεν κάνω λάθος βασικά πρέπει να τα έχω όλα). Έχω και κάμποσα άλλα παλαιότερα, και γενικώς προσπαθώ σιγά-σιγά, με χαλαρούς ρυθμούς, να τα μαζέψω όλα. Απλά αυτό που σκέφτομαι είναι, εφόσον έχω όλες τις ιστορίες Ρόσα/Μπαρκς από τις αντίστοιχες συγκεντρωτικές εκδόσεις (Βίος κ Πολιτεία/Χαμένα Επεισόδια/Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ/Βιβλιοθήκη Μπαρκς), να έδινα προταιρεότητα σε τεύχη που έχουν αξιόλογες ιστορίες που δεν θα βρω εκεί. Έχετε οι ντισνεϊκοί κάποιες προτάσεις να έχω στον νου μου, ώστε να κυνηγήσω πρώτα τα αντίστοιχα τεύχη; Να σημειωθεί ότι έχω επίσης τους πρώτους 7 τόμους από Σκάρπα, καθώς και όσους βγήκαν τα τελευταία 2 καλοκαίρια.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατάταξη ιστοριών του Κόμιξ χωρίς Μπαρκς, Ρόσα και Σκάρπα

Λίγες μόνο είναι ιδιαίτερα καλές... αν βγάλεις τους 3 μεγάλους του Κόμιξ, γενικά θα βρεις καλύτερες ιστορίες στα Μίκυ Μάους που είναι και πιο φτηνά.

Επεξεργασία από doom
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13490
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ο Μαρκο Ροτα μου αρεσε ιδιαιτερα απο τους υπολοιπους. Η ιστορια το Ωκεανιο Θησαυροφυλακιο ειναι απο τις αγαπημενες μου. Οπως και η σειρα με τον Αντολτ τον ανημερο !

 

Χοντρικα μεχρι το Κομιξ 60 (πλην 4-5 τευχων) ηταν ολα Μπαρκς. Απο εκει και μετα αρχισαν να μπαινουν και αλλοι (κατα βαση Σκαρπα-Ροσα αλλα οχι μονο αυτοι) 

 

Ελλάδα: Κόμιξ | I.N.D.U.C.K.S. (inducks.org)  

Σε καθε ιστορια μπροστα θα δεις εχει εναν κωδικο , σε παραπεμπει σε ποιες χωρες εχει εκδοθει και στην Ελλαδα βλεπεις αν εχει κυκλοφορησει ξανα (και σε ποια τευχη) .

 

:havefun:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κοίτα υπάρχουν τρεις λόγοι να βρεις παλιά Κόμιξ αν έχεις τα άπαντα Μπαρκς Ρόσα.

Α) Συλλεκτικοτητα - ξεχωριστά τεύχη. Εδώ εννοώ το προφανές. Ακόμα και αν έχεις δύο και τρεις φορές την ιστορία Χαμένοι στις Άνδεις είναι άλλο να την έχεις από το πρώτο Κόμιξ. Σε αυτή τη λογική αξίζουν τα πρώτα κυρίως τεύχη του Κόμιξ ανεξάρτητου περιεχόμενου.

Β) Ιστορίες του Ρόσα πρωτοδημοσιευμενες στην Ελλάδα με συνέντευξη του ή καλό αφιέρωμα. Τα χρόνια εκείνα όταν πρωτοδημοσιεύτηκαν οι ιστορίες του Ρόσα στην Ελλάδα ο Ροσα δεν τα είχε σπάσει με τους εκδότες και έτσι μπορούσαμε να διαβάζουμε υπέροχες συνεντεύξεις και υπέροχα αφιερώματα για τις ιστορίες του. Ιδιαίτερη μνεία στα τεύχη 100-112 που έχει την πρώτη εμφασινη του Βίου στην Ελλάδα μαζί με μονοσελιδα αφιερώματα πριν από κάθε ιστορία. Ας πούμε ενδεικτικά το τεύχος 139 που είναι μια τευχαρα με Μπαρκς Ρόσα και Σκάρπα και έχει συνέντευξη του Ρόσα για το αφιερωμένο εξαιρετικά. 

Γ) Αυτό για το οποίο ρωτάς. Ιστορίες άλλων πλην Μπαρκς Ρόσα. Εδώ έχουμε κάποιες καλές του Σκαρπα που ήδη τις έχεις από τους 7 πρώτους τόμους του Σκαρπα κάποιες του Ρότα και μετά το χάος. Δες το αφιέρωμα που αναφέρουν τα παιδιά πιο πάνω αν και νομίζω ότι άκρη θα βγάλεις μόνος από το inducks. 

Γενικά στη θέση σου θα έβλεπα από το inducks τι δεν έχω και θα προχωρούσα. Πάντως τα πρώτα 170 τεύχη του Κόμιξ που σου λείπουν τα περισσότερα είναι ένα κ ένα. 

 

Ελπιζω να βοήθησα :beer5:

 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

9 ώρες πριν, doom είπε:

Κατάταξη ιστοριών του Κόμιξ χωρίς Μπαρκς, Ρόσα και Σκάρπα

Λίγες μόνο είναι ιδιαίτερα καλές... αν βγάλεις τους 3 μεγάλους του Κόμιξ, γενικά θα βρεις καλύτερες ιστορίες στα Μίκυ Μάους που είναι και πιο φτηνά.

Νομίζω αυτό ακριβώς ήταν που έψαχνα. Σε ευχαριστώ!

 

4 ώρες πριν, Manitou είπε:

Κοίτα υπάρχουν τρεις λόγοι να βρεις παλιά Κόμιξ αν έχεις τα άπαντα Μπαρκς Ρόσα.

Α) Συλλεκτικοτητα - ξεχωριστά τεύχη. Εδώ εννοώ το προφανές. Ακόμα και αν έχεις δύο και τρεις φορές την ιστορία Χαμένοι στις Άνδεις είναι άλλο να την έχεις από το πρώτο Κόμιξ. Σε αυτή τη λογική αξίζουν τα πρώτα κυρίως τεύχη του Κόμιξ ανεξάρτητου περιεχόμενου.

Β) Ιστορίες του Ρόσα πρωτοδημοσιευμενες στην Ελλάδα με συνέντευξη του ή καλό αφιέρωμα. Τα χρόνια εκείνα όταν πρωτοδημοσιεύτηκαν οι ιστορίες του Ρόσα στην Ελλάδα ο Ροσα δεν τα είχε σπάσει με τους εκδότες και έτσι μπορούσαμε να διαβάζουμε υπέροχες συνεντεύξεις και υπέροχα αφιερώματα για τις ιστορίες του. Ιδιαίτερη μνεία στα τεύχη 100-112 που έχει την πρώτη εμφασινη του Βίου στην Ελλάδα μαζί με μονοσελιδα αφιερώματα πριν από κάθε ιστορία. Ας πούμε ενδεικτικά το τεύχος 139 που είναι μια τευχαρα με Μπαρκς Ρόσα και Σκάρπα και έχει συνέντευξη του Ρόσα για το αφιερωμένο εξαιρετικά. 

Γ) Αυτό για το οποίο ρωτάς. Ιστορίες άλλων πλην Μπαρκς Ρόσα. Εδώ έχουμε κάποιες καλές του Σκαρπα που ήδη τις έχεις από τους 7 πρώτους τόμους του Σκαρπα κάποιες του Ρότα και μετά το χάος. Δες το αφιέρωμα που αναφέρουν τα παιδιά πιο πάνω αν και νομίζω ότι άκρη θα βγάλεις μόνος από το inducks. 

Γενικά στη θέση σου θα έβλεπα από το inducks τι δεν έχω και θα προχωρούσα. Πάντως τα πρώτα 170 τεύχη του Κόμιξ που σου λείπουν τα περισσότερα είναι ένα κ ένα. 

 

Ελπιζω να βοήθησα :beer5:

 

Εννοείται συμφωνώ στο Α, γι αυτό κι εγώ θελω να τα μαζέψω σιγά-σιγά. Απλά λέω να κοιτάξω πρώτα όσα έχουν αξιόλογες ιστορίες που δεν έχω σε άλλη έκδοση. Τώρα για το Β με έψησες να κυνηγήσω παραπάνω ιστορίες του Ρόσα, ήδη το είχα κατά νου βέβαια, μιας και είναι ο αγαπημένος μου, να τα έχω και στην 1η τους έκδοση στην Ελλάδα, αλλά αν πράγματι έχει τόσο αξιόλογα αφιερώματα, θα δώσω κι εκεί προταιρεότητα. Για να μαι ακριβής πάντως, δε μου λείπουν ακριβώς τα πρώτα 170. Απλά τα 170-303 τα έχω όλα. Έχω επίσης τα: 1-2, 23, 35, 69, 82, 85, 88-89, 91, 96, 99-100, 103, 113, 118, 123, 126, 131, 138-139, 146-149, 152-153, 156-159, 161-168. Ένα must που δεν έχει βγει ακόμα σε τόμο Σκάρπα και δεν έχω είναι το #124 με τον Κολοσσό της Ρόδου, απ' όσο είδα. Επίσης εφόσον μου λείπουν μόνο 11 τεύχη για να τα έχω όλα από το 140 και έπειτα, θα προσπαθήσω να γεμίσω τις τρύπες κι εκεί, για αρχή. 

 

Όπως και να χει σας ευχαριστώ όλους για τις κατατοπιστικές απαντήσεις σας!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.