Μετάβαση στο περιεχόμενο

SOLARIS (ΑΘΗΝΑ - ΕΞΑΡΧΕΙΑ)


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ενα από τα πιό παλιά και ολοκληρωμένα καταστήματα κόμικς στην Αθήνα.

 

Ολες οι ελληνικές εκδόσεις, πάρα πολλές ξένες, βιβλία φαντασίας, dvd εισαγωγής και μερικές φιγούρες συνθέτουν το πρόσφατα ανακαινισμένο κατάστημα...

 

Η Μπόταση είναι ένας κάθετος δρόμος στην Στουρνάρη στο ύψος της εισόδου του Πολυτεχνείου.

 

Οσοι ενδιαφέρονται για κόμικς (και ειδικά για ξένες σειρές), πρέπει να περάσουν να το δουν..

 

Κάνει 10% έκπτωση σε όλα τα περιοδικά πάνω στην αναγραφόμενη τιμή

 

:valt:

 

Solaris.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά αν κάνετε διαφήμιση του "Solaris" και είστε εξουσιοδοτημένοι για κάτι τέτοιο έχει καλώς. Αλλιώς έχω άλλη άποψη για το συγκεκριμένο κατάστημα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Θα ηθελα να την ακουσω φιλε Mandrake γιατι εγω το θεωρω το καλυτερο μαγαζι στο ειδος του αν εξαιρεσουμε βεβαια τις λιγο τσιμπημενες τιμες που ομως ειναι γενικο προβλημα πλεον στα ελληνικα κομιξαδικα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1307
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  84
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Εγώ πάντως που μένω επαρχία είμαι πολύ ευχαριστημένος από το εν λόγω κατάστημα μια και οι γνώσεις μου για τα καταστήματα της Αθήνας είναι ελάχιστες και στα καταστήματα του Ηρακλείου (Κρήτης) δεν βρίσκεις τίποτα. Όσο για τις τιμές, μάλλον λίγο τσιμπιμένες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6351 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παιδιά αν κάνετε διαφήμιση του "Solaris" και είστε εξουσιοδοτημένοι για κάτι τέτοιο έχει καλώς. Αλλιώς έχω άλλη άποψη για το συγκεκριμένο κατάστημα.

 

Διαφήμιση δεν κάνουμε. Απλά αναφέρουμε που μπορούμε να βρούμε τα αγαπημένα μας κόμικς και ο καθένας μπορεί να εκφέρει ελεύθερα τις όποιες παρατηρήσεις του.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Παιδιά αν κάνετε διαφήμιση του "Solaris" και είστε εξουσιοδοτημένοι για κάτι τέτοιο έχει καλώς. Αλλιώς έχω άλλη άποψη για το συγκεκριμένο κατάστημα.

 

ρίξτα! μέσα σε κόσμιο πλαίσιο βέβαια :) (και επειδή scripta manent κάνε και μια διατύπωση που θα σου καλύπτει τον στώλο ;) )

 

καταναλωτές εικόνων είμαστε εδώ! και όσοι είναι και κάτι ακόμα (πχ δημιουργοί, εκδότες κλπ), και αυτοί ως καταναλωτές εικόνων είναι εδώ κατά πρώτο λόγο :D Όποιος εμφανίστηκε μόνο για να πουλήσει, συνάντησε το απέραντο κενό του σύμπαντος :)

 

πάντως το 90% των αγορών μου (αλλά μόνο για τις ελληνικές εκδόσεις/μεταφράσεις) το κάνω από εκεί.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1307
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  84
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Μη μου λέτε εμένα για τα Αθηναϊκά κομιξάδικα γιατί εδώ στην Κρήτη δεν υπάρχει τίποτα... :cry:

 

- Όταν δεν έχεις τίποτα εκτιμάς και το ελάχιστο - :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φίλε Leonidas in case you didn't know ανοιξε κομιξάδικο και στο Ηράκλειο. Απλά επειδή αυτή την περίοδο είμαι Αθήνα δεν έγραψα ακόμα κάτι για αυτό. Αν θες, στείλε μου pm να σου πω. Πάντως όσο καιρό ήμουν κάτω τα κόμιξ μου από το Solaris τα έπαιρνα και μου τα έστελναν ταχυδρομικά με αντικαταβολή. Ήταν λίγο πίκρα το ότι πλήρωνα τα ταχυδρομικά αλλά δε γινόταν αλλιώς.

 

EDIT: τελικά έγραψα μερικά πράγματα εδώ (συμπεριλαμβανομένου και το που ακριβώς βρίσκεται). check it out

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  83
  • Reputation:   85
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εγώ δεν το έχω ψάξει και πολύ το θέμα με τα κομιξάδικα απλά πηγαίνω στο Solaris γιατί με βολεύει λόγο απόστασης

 

edit: διευκρίνηση

εννοώ το Solaris στη Γλυφάδα

Επεξεργασία από George Lukas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιας και δεν κάνετε διαφήμιση λοιπόν να απαντήσω. Κι εγώ απο Ηράκλειο είμαι (επαρχία δηλαδή) και κάνω αντικαταβολές χρόνια. Μιας και είμαι πελάτης λοιπόν θέλω σωστή αντιμετώπιση και συμπεριφορά ακόμη κι αν αυτή είναι να γίνει μέσω τηλεφώνου. Ο τυπάς (για να μην πω τίποτ'αλλο...) λοιπόν που έχει το "Solaris" δεν συμπεριφέρεται και πολύ σώστα ούτε τηλεφωνικά, ούτε από κοντά απ'ότι έχω μάθει (από φίλους Αθηναίους). Εγώ έχω κόψει εδώ και χρόνια απο΄κει και παρόλο που είναι από τα παλιότερα καταστήματα στην Αθήνα, σίγουρα δεν είναι το μόνο ενημερωμένο! Εγώ τελευταία παραγγέλνω απ΄την "Jemma Books" που και έκπτωση 10% κάνουν στα Ελληνικά κόμιξ (ακόμη και στα graphic novels) και εξυπηρετικότατοι και ομηλιτικότατοι είναι! Όταν πληρώνω, απαιτώ! Άλλωστε τα άτομα εκεί και γνώσεις έχουν επί του θέματος!

 

Τώρα όσον αφορά το κομιξάδικο στο Ηράκλειο ένα μεγάλο μείον του είναι η ξενομανία του ιδιοκτήτη. Δεν έχει φέρει Ελληνικά κόμιξ μέχρι στιγμής κι απ'οτι κατάλαβα ούτε και το έχει σκοπό. Υπάρχει μια σχετική (και ανόδική θα έλεγα!) αναβίωση στο sci-fi και στο fantasy από εταιρείες όπως "Anubis Comics", "Ψυχής Τα Λαμπυρίσματα", "Μαμούθ Comix" και "Jemma Press" και του άλλου δεν του αρέσει η Ελληνική μετάφραση του "κύριου" (χωρίς καν να έχει διαβάσει ούτε τεύχος). Η αλήθεια είναι ότι με ψιλοεκνεύρισε κι αυτός. Ένα μαγαζί που ανοίγει κάποιος, πρέπει να είναι ενημερωμένο! Ειδικά όταν μιλάμε για Hobbyστικα προϊόντα όπως είναι τα κόμιξ, τα DVDs, ο μοντελλισμός, οι φιγούρες και τα πάσης φύσεως pen & paper R.P.G. παιχνίδια! Ελπίζω να βάλει μυαλό και να κοιτάξει και το συμφέρον του. Προσωπικά θα του τα'σκαγα σε μηνιαία βάση ανελειπώς αν ήξερα ότι φέρνει Ελληνικά και του το'πα! Ας είναι...

 

Άλλα κομιξάδικα της Αθήνας που μπορεί κανείς να ανατρέξει είναι τα "Tilt" (αν και..τέλος πάντων), "Μονόκερος", "Άγνωστη Καντάθ" (εξίσου παλιό), "Relax Your Youl" και άλλα. Το ότι το "Solaris" (κρίμας το όνομα...) είναι παλιό σε ηλικία, έχει ένα όνομα στην πιάτσα και σε κάνει και "συνδρομητή" στα Αμερικάνικα τεύχη δεν τον κάνει και μονοπώλιο! Ένα πολύ καλό επίσης στην Θεσσαλονίκη είναι η "Σπηλιά Των Κόμιξ"! Αν δεν τα ξέρετε κι ενδιαφέρεστε, πείτε μου και δίνω διευθύνσεις και τηλέφωνα (κι αν βρω και καμιά ιστοσελίδα)!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Νομίζω ότι τα κατστήματα που αναφέρεις έχουν την δικιά τους καταχώριση εδώ, οπότε δεν χρειάζεται να παραθέσεις διευθύνσεις. Αν παρ'όλ'αυτά ξέρεις για κάποιο που δεν είναι καταχωρημένο στο αντίστοιχο subforum μην διστάσεις ν'ανοίξεις ένα topic γι'αυτό! :beer:

 

Θα συμφωνήσω ότι στο Jemma τα παιδιά είναι απίστευτα ενημερωμένα και πολύ εξυπηρετικά. Δεν μπορώ να πω όμως ότι δεν ισχύει το ίδιο και στο Solaris... προσωπικά πηγαίνω μια 10ετία τώρα και έχω κάνει αρκετά ενδιαφέουσες κουβέντες, όπως και έχω δεχτεί πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις για αγορές. Παρ'όλ'αυτά οι πρωσοπικές εμπειρίες του καθενός μας είναι που δημιουργούν τη συνολική εικόνα ενός μαγαζιού. Τηλεφωνική παραγγελία δεν έχω κάνει ποτέ, οπότε δεν έχω ιδέα για την ποιότητα εξυπηρέτησης. Αν είναι όπως περιγράφεις (και κανένα λόγο δεν έχω να το αμφισβητήσω...) ελπίζω να την έχουν βελτιώσει με τη μερική ανανέωση προσωπικού που έχει γίνει τα τελευταία χρόνια.

 

Άντε να σας φέρουν και κανένα Δρακοφοίνικα στη μεγάλη νήσο να δείτε και το φως σας (made in greece)! ;)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μιας και δεν κάνετε διαφήμιση λοιπόν να απαντήσω. Κι εγώ απο Ηράκλειο είμαι (επαρχία δηλαδή) και κάνω αντικαταβολές χρόνια. Μιας και είμαι πελάτης λοιπόν θέλω σωστή αντιμετώπιση και συμπεριφορά ακόμη κι αν αυτή είναι να γίνει μέσω τηλεφώνου. Ο τυπάς (για να μην πω τίποτ'αλλο...) λοιπόν που έχει το "Solaris" δεν συμπεριφέρεται και πολύ σώστα ούτε τηλεφωνικά, ούτε από κοντά απ'ότι έχω μάθει (από φίλους Αθηναίους). Εγώ έχω κόψει εδώ και χρόνια απο΄κει και παρόλο που είναι από τα παλιότερα καταστήματα στην Αθήνα, σίγουρα δεν είναι το μόνο ενημερωμένο! Εγώ τελευταία παραγγέλνω απ΄την "Jemma Books" που και έκπτωση 10% κάνουν στα Ελληνικά κόμιξ (ακόμη και στα graphic novels) και εξυπηρετικότατοι και ομηλιτικότατοι είναι! Όταν πληρώνω, απαιτώ! ’λλωστε τα άτομα εκεί και γνώσεις έχουν επί του θέματος!

.................

 

Συγκεκριμένα κάτι μπορείς να πεις για το ότι δεν συμπεριφέρεται σωστά; Έχεις κάποια παραδείγματα; Έχω τελείως διαφορετική εντύπωση και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάτι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά δε μιλάω για τους υπάλληλους αλλά για τον ιδιοκτήτη. Αλλά όπως έστρωσε κανείς θα κοιμηθεί. Δεν θέλω ν'αναφέρω ονόματα και καταστάσεις αλλά όντας φανατικός των κόμιξ (και συγκεκριμένα Marvel και στην ηρώική φαντασία) 20 χρόνια τώρα δεν είναι δυνατόν να απέριπτα ένα μαγαζί που είχα ξεκινήσει να παραγγέλνω προ 12ετίας (μιας και δεν ήξερα άλλο την περίοδο εκείνη ή ίσως και να μην υπήρχε). Δεν είμαι ούτε παρανοϊκός ούτε τα βγάζω απ'το μυαλό μου και ούτε σαμποτάζ σκέφτηκα ποτέ για τον Α' ή Β' λόγο να κάνω! Αν είναι δυνατόν! Προσωπική εκτίμηση είναι από διάφορα σκηνικά κι όταν ρώτησα 2 φίλους στην Αθήνα και τους είπα την άποψή μου, συμφώνησαν και μου είπαν την δική του γνώμη! Δεν ξέρω αν είναι κανείς μπατζανάκης του τύπου που έχει το μαγαζί, εμένα πάντως μου έχει κάνει πολύ άσχημη εντύπωση. Κατά τ'άλλα έχω περάσει κι απ'έξω κάποια στιγμή απλά ήταν κλειστό και δεν έχω μπει. Ας είναι ξαναλέω... Τα "Χρονικά Του Δρακοφοίνικα" έχω τα 6 πρώτα τεύχη (δεν έχω δει άλλα) και είναι αρκετά καλά! Προτιμώ το "Μύθος" βέβαια! Άντε να δούμε κι άλλα στην Ηρωική Φαντασία! :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Παιδιά δε μιλάω για τους υπάλληλους αλλά για τον ιδιοκτήτη. Αλλά όπως έστρωσε κανείς θα κοιμηθεί. Δεν θέλω ν'αναφέρω ονόματα και καταστάσεις αλλά όντας φανατικός των κόμιξ (και συγκεκριμένα Marvel και στην ηρώική φαντασία) 20 χρόνια τώρα δεν είναι δυνατόν να απέριπτα ένα μαγαζί που είχα ξεκινήσει να παραγγέλνω προ 12ετίας (μιας και δεν ήξερα άλλο την περίοδο εκείνη ή ίσως και να μην υπήρχε). Δεν είμαι ούτε παρανοϊκός ούτε τα βγάζω απ'το μυαλό μου και ούτε σαμποτάζ σκέφτηκα ποτέ για τον Α' ή Β' λόγο να κάνω! Αν είναι δυνατόν! Προσωπική εκτίμηση είναι από διάφορα σκηνικά κι όταν ρώτησα 2 φίλους στην Αθήνα και τους είπα την άποψή μου, συμφώνησαν καταφατικά και μου είπαν και τη δική του γνώμη! Δεν ξέρω αν είναι κανείς μπατζανάκης του παχύ τύπου που έχει το μαγαζί, εμένα πάντως μου έχει κάνει πολύ άσχημη εντύπωση. Κατά τ'άλλα έχω περάσει κι απ'έξω κάποια στιγμή απλά ήταν κλειστό και δεν έχω μπει. Ας είναι ξαναλέω... Τα "Χρονικά Του Δρακοφοίνικα" έχω τα 6 πρώτα τεύχη (δεν έχω δει άλλα) και είναι αρκετά καλά! Προτιμώ το "Μύθος" βέβαια! ’ντε να δούμε κι άλλα στην Ηρωική Φαντασία! :)

Κανένας δεν σου είπε πως κάνεις τίποτε από τα παραπάνω! Απλά ήθελα να ξέρω αν έχουμε facts! Anyway! Ας το πάρει το ποτάμι να μη χαλάμε τις καρδιές μας άσκοπα! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Να πω κάτι στο θέμα; Δεν είμαι σίγουρος αλλά έχω την εντύπωση ότι το Solaris δεν έχει ιδιοκτήτη αλλά ιδιοκτήτρια. Απ' όσο γνωρίζω δηλαδή, γυναίκα το διαχειρίζεται το μαγαζί (και δεν εννοώ υπάλληλος). Μήπως δηλαδή κάνεις κάποιο λάθος στην εκτίμηση σου;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αν μιλάμε για τον τυπά με την κοτσίδα, διαφωνώ. Ο άνθρωπος διψάει για κουβέντα και για να μοιραστεί γνώμες - εντυπώσεις και γενικώς τα παιδιά είναι εξυπηρετικά και φιλικά. Γι'αυτό εξ΄άλλου και έχω κολλήσει εκεί (βολεύει και η τοποθεσία βέβαια).

 

Βέβαια και εγώ μιλάω για face-to-face συναλλαγές και για αγορές υλικού που υπάρχει στο κατάστημα (πχ δεν τους είπα ποτέ, κρατήστε μου αυτό όταν βγει και ενημερώστε με όταν έρθει).

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά έχω μιλήσει και με γυναίκα και με άντρα. Ο άντρας φαίνεται κάπως μεγάλος στην ηλικία (απ'τη φωνή) και είναι αυτός που δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις. Πριν λίγες μέρες πήρα πάλι τηλέφωνο να ρωτήσω κάτι και μου απάντησε μια γυναίκα και φώναζε κι αυτός από δίπλα με μία ξερολίστικη και εκνευριστική σιγουριά για κάτι που ρωτούσα και ήξερα πως υπάρχει (το είχα ήδη διασταυρώσει από αλλού). Τον αράπη κι αν τον πλένεις λοιπόν... Ξαναλέω για άλλη μια φορά ότι έχουν πάει 2 φίλοι μου μέσα και μου έχουν αναφέρει άντρα και ότι αυτός είναι ο ιδιοκτήτης. Αν μη τι άλλο ο ένας αγοράζει χρόνια απο'κει ρε παιδιά επίσης και είναι και καλός πελάτης μάλιστα! Δεν θέλω να εκφραστώ/χαρακτηρίσω παραπάνω τώρα να μη χαλαστούμε εδώ πέρα κι όλας... Ας είναι. Μια εκτίμηση έκανα. Τα λέμε αλλού! :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Άντε να πώ και εγώ τη δική μου άποψη για το Solaris.Πηγαίνω εκεί,τα τελευταία 6-7 χρόνια περίπου.Δεν είχα ποτέ κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με την συμπεριφορά των υπαλλήλων(με το αφεντικό<ή αφεντικίνα(?)>δεν είχα πάρε-δώσε).Μια φορά μόνο,πιο παλιά,όταν το ταμείο ήταν αριστερά στο βάθος(περίπου εκεί που είναι τώρα οι ελληνικές εκδόσεις),προσπάθησα να φτάσω κάτι σε ένα ράφι στο πλάι του ταμείου,και μου είπαν-σε όχι τόσο ήπιο τόνο-να μην μπαίνω πίσω από το ταμείο(επαναλαμβάνω ότι ήμουνα σχετικά στο πλάι του ταμείου)...anyway,no hard feelings...σε όποιο μαγαζί και να πας,δεν επιτρέπεται να μπαίνει πελάτης πίσω από το ταμείο,οπότε ΟΚ...

Από κεί και πέρα,συμφωνώ ότι υπάρχουν υπάλληλοι με ύφος-στυλ "εγώ-τα-ξέρω-όλα-κοινέ-θνητέ",αλλά εντάξει...είμαι ευγενικός μαζί τους,είναι ευγενικοί μαζί μου.Το να εκνευρίζεσαι επειδή κάποιος το παίζει "ξερόλας" το καταλαβαίνω,αλλά αν νομίζει αυτός ο κάποιος ότι τα ξέρει όλα,και είναι "καλύτερος" από τους υπόλοιπους,αυτό είναι δικό του πρόβλημα...τέτοια άτομα δεν με νευριάζουν,περισσότερο τα λυπάμαι(και ας ακούγεται "κάπως" αυτό που λέω)...

Τελικά,για να μην σας ζαλίζω,είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος με το Solaris,με βολεύει σαν τοποθεσία-απόσταση από το σπίτι μου,βρίσκω τις περισσότερες φορές αυτό που ψάχνω,οπότε τα υπόλοιπα τα βάζω στην άκρη.Στην τελική,δεν θα κάτσω να χαλάσω τα νεύρα μου για κανέναν(αφεντικό,υπάλληλο,κλπ).

Αυτά τα ολίγα...take it easy... :beer:

:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πρόβλημά μου δεν είναι μόνο ότι το παίζει ξερόλας. Αυτό είναι μια σύντομη εκτίμηση (και δεν ξέρω κι αν ισχύει εντελώς, απλά έτσι μου δείχνει όταν δεν σ' αφήνει να ρωτήσεις κάτι σε κάποιο θέμα που αυτός θεωρεί δεδομένο). Συγκεκριμένα απ' το τηλέφωνο (και όχι μόνο) κάνει συνέχεια σαν να βιάζεται, μιλάει απότομα και κοφτά κι εκτός του ότι κάνει ότι τα ξέρει όλα, πριν προλάβω να ρωτήσω κάτι άλλο μου κλείνει το τηλέφωνο στη μούρη. Εάν κι εφόσον ήμουν εκεί το μόνο σίγουρο είναι ότι θα τ' άκουγε. Παίρνω αλλού τηλέφωνο (όπως την "Jemma Books" που είπα σε προηγούμενο post) και ο άνθρωπος σκίζεται να μ' εξυπηρετήσει! Επειδή μερικές φορές ψάχνω κάτι δύσκολο και το θέμα θέλει συζήτηση, δεν έχει πρόβλημα να μιλήσουμε λίγο μπας και βγάλουμε άκρη. Αυτό μου δείχνει τουλάχιστον. Έτσι είναι οι επαγγελματίες κύριοι! Είναι πολύ σημαντικό, ειδικά όταν δεν υπάρχει αμεσότητα, να μιλάς και να συμπεριφέρεσαι σαν τον άνθρωπο (και όχι σαν ζώο) από το τηλέφωνο, από τη στιγμή που δεν ξέρεις τον άλλο, από τη στιγμή που μπορεί να παίρνει απ' του διαόλου τη μάνα και μιας και πρόκειται να πάρεις λεφτά απ' αυτόν. Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο άλλωστε. Δεν ανοίγεις μαγαζί, κατάστημα ή οποιαδήποτε επιχείρηση άμα δεν έχεις αυτό κατά νου και την στοιχειώδη, έστω, ευγένεια. Αντικαταβολές ξεκίνησα να κάνω από το '92-'93 κι έχω κάνει από δεκάδες μαγαζιά σε όλη την Ελλάδα (όχι μόνο για κόμιξ, για διάφορα πράγματα). Αν δω ότι κάποιος δεν "ξηγιέται" καλά (έστω ως συμπεριφορά) πολύ απλά "υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές...". Κι ευτυχώς εναλλακτικές υπάρχουν σχεδόν στα πάντα! Κακό πράγμα το μονοπώλιο!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Η αλήθεια είναι οτι κατα κύριο λόγο τις αγορές μου τις κάνω απο το εξωτερικό, καθαρά και μόνο για λόγους κόστους. Πάρ' ολα αυτά αγοράζω και απο όλα σχεδόν τα μαγαζία της Αθήνας, απλά και μόνο γιατί θέλω να τα στηρίξω. Πράγματι το Solaris, έχει ιδιοκτήτρια (την πασίγνωστη Δέσποινα). Αγοράζω απο εκεί, για πάνω απο 12 χρόνια. Με εξαίρεση τις τιμές, δεν είχα ποτέ κανενα πρόβλημα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μαγαζάρα το Solaris. Μεγάλη ποικιλία, αλλά από τιμές...

Εγώ προσωπικά έχω βάλει εδώ και πάρα πολύ καιρό στο μάτι κάτι τόμους με συγκεντρωμένα τα τεύχη Tales from the Crypt, αλλά κοστίζουν πάρα πολλά, και προς το παρόν τα κοιτάω μόνο απ' τη βιτρίνα. Στα αγγλικά είναι βέβαια αυτά, και απ' ότι είδα, είναι και ασπρόμαυρα.

Γενικά πάντως εξαιρετικό μαγαζί, τεράστια ποικιλία. Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής κάποιο πρόβλημα με υπάλληλο ή ιδιοκτήτη (μήπως και ξέρω ποιος είναι;) οπότε έχω καλή γνώμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ προσωπικά έχω βάλει εδώ και πάρα πολύ καιρό στο μάτι κάτι τόμους με συγκεντρωμένα τα τεύχη Tales from the Crypt, αλλά κοστίζουν πάρα πολλά, και προς το παρόν τα κοιτάω μόνο απ' τη βιτρίνα. Στα αγγλικά είναι βέβαια αυτά, και απ' ότι είδα, είναι και ασπρόμαυρα.

 

Αν κατάλαβα ποιό λες,είναι αυτό με το χαρτόνινο "κουτί",με 6-7 τόμους...το έχω δεί και εγώ,αλλά αν κοστίζει όσο θυμάμαι,η τιμή του είναι απαγορευτική για μένα... :D

:beer:

Επεξεργασία από nickdeli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αν κατάλαβα ποιό λες,είναι αυτό με το χαρτόνινο "κουτί",με 6-7 τόμους...το έχω δεί και εγώ,αλλά αν κοστίζει όσο θυμάμαι,η τιμή του είναι απαγορευτική για μένα... :D

:beer:

 

Άστα να πάνε. Πανάκριβα. Αλλιώς θα τα είχα πάρει. Αυτά που λες είναι, στο χαρτονένιο κουτί. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι είναι ασπρόμαυρα μέσα, αλλά κατα τ'άλλα λέει πολλά. Που θα πάει, κάποια στιγμή θα πιάσω την καλή και θα τα πάρω όλα. :D:D:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2508
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  27
  • Reputation:   30
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6139 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Κατα τη γνωμη μου το Solaris ειναι ενα αρκετα ενημερωμενο καταστημα. Οφειλω να ομολογησω οτι η εξυπηρετηση δεν ειναι και η καλυτερη σε σχεση με το Jemma π.χ. Εχω παρατηρησει οτι οταν μπαινει κοσμος μεσα τον παρατηρουν λες και μπηκε για να κλεψει περιοδικα. Τετοιο scanning δεν εχω δει πουθενα αλλου. Σιγουρα μπορει να ειχαν παρατηρηθει κλοπες απο εκει, αλλα βρε παιδια λιγο πιο διακρητικα.

Εμενα μου αρεσει ετσι και αλλιως σαν μαγαζι και ειναι το πρωτο που εγινα συνδρομητης σε ξενα κομικς, το 92-93 αν θυμαμαι καλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Όπως τα λες. Και εγώ το θεωρώ πολύ ενημερωμένο κατάστημα, αλλά νιώθω ότι περνάω και από αυστηρό face control κάθε φορά που πάω. Και με κάνουν να σκέφτομαι ότι αν φύγω χωρίς να αγοράσω κάτι, μάλλον θα πιστεύουν ότι έχω βουτήξει κάτι και θα με πάρουν από πίσω. :D:D:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2739
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  14
  • Reputation:   7
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6117 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διαθέτει πολλές σπάνιες εκδόσεις. Εκεί πέτυχα τα βιλβλία "Virtual Light"-William Gibson και "3001 The Final Odyssey"-A.C. Clarke

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  94
  • Reputation:   691
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6075 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το θεμα "συμπεριφορα του καταστηματαρχη", χωρις να θελω να το υποβιβασω, ειναι σχετικα υποκειμενικο: μια συμπεριφορα που μπορει να ενοχλησει καποιον μπορει να μην ενοχλησει καποιον αλλον.

 

Αυτο που ειναι αντικειμενικο και αδιαμφισβητητο ειναι οι τιμες. Τα μηνιαια αμερικανικα κομικς που εχουν cover price 2,99$ το solaris τα χρεωνε (την τελευταια φορα που το επισκεφτηκα, δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι) 3,75 ευρω. Αυτο μου εκανε πολυ ασχημη εντυπωση γιατι τα ιδια κομικς το Jemma τα χρεωνε τοτε 3,40 ευρώ. Μαλιστα τους 2-3 τελευταιους μηνες το Jemma εριξε κι αλλο την τιμη των 2,99$ monthlies, στα 3,25 ευρω!!!

 

Θα περιμενε κανεις το solaris επειδη ειναι το παλιοτερο μαγαζι στην Αθηνα, με πολυ και σταθερη πελατεια, σε πολυ πλεονεκτικη τοποθεσια, να εχει καλυτερες τιμες απο τους ανταγωνιστες του, ειδικα στο συγκεκριμενο αντικειμενο, τα monthlies δλδ των marvel και DC...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  4354
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  45
  • Reputation:   28
  • Achievement Points:  45
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

όσα προβλήματα και να έχει το solaris είναι αγαπημένο στέκι... η εξυπηρέτηση είναι μερικές φορές λίγο μυστήρια, τσιμπημένες οι τιμές, αλλά μπορεί να βρει κανείς και μια ποικιλία φανζίνς πολύ μεγαλύτερη απ τη συνηθισμένη. πολλά διαμαντάκια καταλήγουν εκεί, όπως το apebot που ανακάλυψα πρόσφατα, μάλλον εξαιτίας της φήμης του.. είναι και σε ποια μαγαζιά έχει συνηθίσει να ψωνίζει κανείς... και μόνο λόγω της ηλικίας του :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Γενικώς έχει μια ... αύρα περίεργη το μαγαζί. Αλλά μια χαρά είναι. Όπως τελικά τα περισσότερα κομικσάδικα. Το μόνο που με στεναχώρεσε στα περισότερα αθηναϊκά βιβλιοπωλεία είναι τα κουτιά με τα παλιά τεύχη που πουλάνε πελάτες μέσω του μαγαζιού. Εκεί ένας πελάτης μπορεί να φέρει τα δικά του παλιά περιοδικά, να τα πουλήσει σε ό,τι τιμή θέλει, και το κατάστημα να κρατήσει προμήθεια το 30% νομιζω. Είδα να πουλιέται το Conan (the legend) #0 της Dark Horse στα 30 (τριάντα ναι) ευρώπουλα! Παρανοϊκή τιμή!! Όταν λίγους μήνες πριν το αγόραζες 25 cents (40 λεπτά). Ακόμη και τώρα το βρίσκεις σε μια λογική τιμή των 3-4 ευρώ. Θα μου πείτε ό,τι θέλει να κάνει ο καθένας. Μα και βέβαια! Χαλάει όμως το όνομα του μαγαζιού. Δεν το ξέρουν πολλοί το πως λειτουργεί το θέμα και βγαίνει άσχημο όνομα στο μαγαζί για παρανοϊκές τιμές. Το κόμικ με αυτήν την τιμή το βρήκα στο Solaris 3 χρόνια πριν. Δεν γνωρίζω αν τελικά πουλήθηκε σε αυτήν την τιμή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν πολλά χρόνια είχα πουλήσει κι εγώ κάποια τεύχη μέσα από εκεί. Η διαδικασία ουσιαστικά ήταν η εξής:

 

Πήγαινες τα τεύχη σου και μια λίστα πόσο πουλάς το καθένα. Αυτή τα βάζαν προς πώληση στην τιμή που έγραφες + ένα ποσοστό, ίσως 30% (νομίζω λίγο λιγότερο πάντως). Οπότε αν εσύ ένα τεύχος το κοστολογούσες πχ στα 6€ τότε αμέσως αυτό πουλιόταν στα 8-9€. Και αν αυτή η διαφορά φαίνεται μικρή σε κάποιους σκεφτείτε ότι για κόμικ των 20 και 30 ευρώ (σπάνια παλιά τεύχη) με την αύξηση αυτά πήγαιναν στα 26€ και στα 40€...

 

Παλιότερα που δεν ήταν τόσο διαδεδομένο το internet και δεν είχες άλλο τρόπο να αποκτήσεις κάποια τεύχη ήταν η μόνη σου λύση. Πλέον όμως δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει. Και αυτός που αγοράζει δίνει πιο πολλά και αυτός που τα πουλάει αναγκάζεται να χαμηλώσει τις τιμές του για να μπορέσει να τα δώσει...

 

GreekComics και πάλι GreekComics μου φαίνεται! Μια χαρά είναι το παζάρι μας εδώ! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.