Μετάβαση στο περιεχόμενο

VIVA ΑΝΑΡΧΙΑ


Θοδωρής Καραπάνος

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
VIVA ΑΝΑΡΧΙΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Bruno Loth
Σχέδιο:
Bruno Loth
Hμερ. έκδοσης:
12-2021
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό,Περιπέτεια,Πολιτικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
84
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Βασίλης Πουλάκος
Χρωματισμός:
Corentin Loth
Πρωτότυπος τίτλος:
Viva l' anarchie
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
978-960-321-584-4
Ονομαστική τιμή:
17,80€

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

VIVAANARXIA_0001.jpg  VIVAANARXIA_0001z.jpg

 

Πριν περίπου ένα μήνα(μέσα Δεκεμβρίου 2021) κυκλοφόρησε από τη ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ (η οποία παρεμπιπτόντως άλλαξε πάλι επωνυμία), αυτό το εξαιρετικό κόμικ, το οποίο πραγματεύεται την αληθινή ιστορία  δύο αναρχικών που έδρασαν στις αρχές του προηγούμενου αιώνα. Εννοείται, οι πρωταγωνιστές πλαισιώνονται από πολλά φιλικά ή εχθρικά πρόσωπα. Είναι όλο το τεύχος έγχρωμο, με υπέροχα ζωντανά χρώματα ενώ η κόλληση της ράχης φαίνεται πολύ ανθεκτική! Το εξώφυλλο, μπορεί να είναι μαλακό, όμως το φύλλο είναι παχύ και σέ κάνει να απολαμβάνεις και μόνο στο άγγιγμά του. το χαρτί στο εσωτερικό, είναι αντίστοιχο με αυτό των τελευταίων Λούκυ Λουκ και Αστερίξ, μόνο που είναι λιγότερο γυαλιστερό αλλά περισσότερο χοντρό. Επιπλέον, θα ήθελα να συμπληρώσω κάποια στοιχεία του τεύχους  που δεν μπαίνουν στο πινακάκι. Αυτές είναι το ποια έκανε το lettering, η οποία δεν είναι άλλη από την  Άννα Τριανταφύλλου, η οποία έχει αναλάβει τον τελευταίο καιρό τα γραφιστικά των εκδόσεων και η εκτύπωση έγινε από την PRINTFAIR Ε.Π.Ε. Αυτά όσον αφορά το εκδοτικό κομμάτι.

 

Περίληψη της εκδοτικής:

 

''Στις 15 Ιουλίου 1927 έγινε κοντά στο Παρίσι μία αλησμόνητη συνάντηση ανάμεσα σε δύο αναρχικούς. Ο ένας ήταν Ουκρανός, ο άλλος Ισπανός. Ο πρώτος το 1917 ήταν επικεφαλής της ελευθεριακής επανάστασης στην Ουκρανία. Ο δεύτερος θα πολεμούσε σε όλη του τη ζωή ενάντια στις αδικίες την κυβερνώντων''

 

Αφιέρωση συγγραφέα:

"Αφιερώνω το βιβλίο στον φίλο μου Alain Monclus από τον ελευθεριακό πυρήνα Jean- Barrue, που μάς άφησε πολύ νωρίς,

Σε όλες τις φίλες και τους φίλους μου που μέ βοήθησαν στην έκδοση αυτού του έργου, αφού τούς ζήτησα να τό διαβάσουν και να τό ξαναδιαβάσουν στις διάφορες μορφές που πήρε στην πορεία. Ένα μεγάλο ευχαριστώ λοιπόν στους Progres Trave, Esmeralda Trave, Frank Minsk,Galien, Floreal Romero, Andre Bernard, Gaelle Loth"

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                           -Bruno Loth

Πρόλογος του βιβλίου:

 

"Στις 25 Ιουνίου 1926 τρεις Ισπανοί αναρχικοί ο Μπουεναβεντούρα Ντουρούτι, ο Φρανθίσκο Ασκάσο και ο ο Γρεγόρεορ Χοβέρ, συλλαμβάνονται από τις γαλλικές αρχές, που τους κατηγορούν ότι οργάνωσαν την απόπειρα δολοφονίας του βασιλιά της Ισπανίας, Αλφόνσο ΙΓ' στη διάρκεια της επίσημης επίσκεψής του στο Παρίσι. Μόλις μαθαίνουν την σύλληψή τους, η Ισπανία και η Αργεντινή, όπου είναι ήδη καταδικασμένοι σε θάνατο απαιτούν την έκδοσή τους. Δικάζονται στο Παρίσι στις 17Οκτωβρίου 1926 και καταδικάζονται σε ποινή φυλάκισης για παράνομη οπλοφορία.

Spoiler

viber_image_2022-01-12_20-53-14-015.thumb.jpg.e0bda1ff50965e8069d9808a04c1a39d.jpg

Από το τέλος του βιβλίου οι πραγματικοί αναρχικοί, δίπλα στους χαρακτήρες.

 

Πού μπορώ να τό προμηθευτώ;

 

Υπάρχει στα γνωστά κομικσάδικα του κέντρου, ή σε βιβλιοπωλεία πιθανότατα θα τό βρείτε, αλλά σε καμία περίπτωση στα περίπτερα, η αλήθεια είναι.

 

........................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

                                                                                                                                                Οι δικές μου απόψεις

 

ΣΧΕΔΙΟ: Το σκίτσο, είναι το κλασικό γαλλικό σχέδιο, το οποίο προσωπικά λατρεύω!  Οι γραμμές γενικά, είναι πολύ καθαρές αλλά έχουν τρομερή λεπτομέρεια! Οι εκφράσεις των προσώπων είναι ολοκάθαρες, με αποτέλεσμα όποιο συναίσθημα νοιώθουν οι χαρακτήρες, να φαίνεται καθαρά. Επιπλέον μού αρέσει πολύ ο τρόπος που πέφτουν οι σκιές σε κάποια καρέ. Τα τοπία, και γενικότερα το φόντο, πιστεύω ότι είναι πολύ ρεαλιστικά φτιαγμένα. Γενικά, το σκίτσο (όπως έχετε ήδη καταλάβει) μού αρέσει πολύ! Έχω μονάχα ένα παράπονο σ' αυτόν τον τομέα. Απεχθάνομαι τα χέρια των χαρακτήρων. Μού φαίνονται αρκετά κακοφτιαγμένα. Γενικά, όμως νομίζω πως σχεδιαστικά- με εξαίρεση τα χέρια- έχουν αποδώσει ωραία τα πρόσωπα, τα τοπία και το πνεύμα εκείνης της πολυτάραχης εποχής.

 

ΧΡΩΜΑ: Εδώ θα είμαι σύντομος. Απλά πέτυχε. Έχουν φωτεινότερα χρώματα όταν οι πρωταγωνιστές είναι χαρούμενοι ή χαλαροί και πιο σκοτεινά, με περισσότερες σκιάσεις όταν είναι στενοχωρημένοι. Αρκετά κλασικός τρόπος να χρωματίσεις ένα κόμικ. Πάντως η παλέτα του χρωματιστή, έχει εκπληκτικά πολλές αποχρώσεις! Πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Α, για να μη τό ξεχάσω, για κάποιες σελίδες, τρέχει ένα φλας-μπακ το οποίο έχει ένα χρώμα σαν σομόν, αλλά τείνει να γίνει λευκό.

 

ΣΕΝΑΡΙΟ: Το αποκορύφωμα του κόμικ νομίζω. Ενώ είναι βασισμένο σε ιστορικά γεγονότα, δεν είναι καθόλου βαρετό! Εκτίμησα πολύ ότι ίσα ίσα, το κόμικ ήταν γεμάτο δράση κι αρκετές ανατροπές. Πολλά πρόσωπα, όμως όλα είχαν ένα ουσιαστικό ρόλο(κατά την γνώμη μου τουλάχιστον). Κι εδώ θα κάνω την παρατήρηση που είχα κάνει παραπάνω, ότι έχουν αποδώσει με πολύ ωραίο τρόπο το πνεύμα εκείνης της εποχής.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Νομίζω ότι είναι από τις καλές αγορές που έκανα τελευταία. Σίγουρα για 84 σελίδες 17,80 είναι πολλά, όμως αφ' ενός η έκδοση είναι εξαιρετικά ποιοτική κι αφ' ετέρου η Μαμούθ μία φορά τον χρόνο βγάζει κάτι εντελώς διαφορετικό από την πεπατημένη.  Νομίζω λοιπόν ότι μία φορά τον χρόνο 15, 20 ή ακόμα και 25 ευρώ για τόσο ωραίες εκδόσεις και τόσο ωραίες ιστορίες αξίζουν.

Ανυπομονώ για την συνέχεια!

 

 

Υ.Γ. Τελικά, δεν ανέβασα εσωτερικές σελίδες, γιατί πιστεύω ότι αποκαλύπτω πολλά .

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Σε μερικές ώρες θα ανεβάσω κάποια δείγματα του σχεδίου εσωτερικά, το οπισθόφυλλο καθώς και την αφιέρωση του δημιουργού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρώτη σου παρουσίαση Θοδωρή; Καλή αρχή εύχομαι! :respect:  Προσοχή στο εξώφυλλο όμως διότι πρέπει να είναι φωτογραφημένο και όχι σαρωμένο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

 

7 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Πρώτη σου παρουσίαση Θοδωρή; Καλή αρχή εύχομαι! :respect:  Προσοχή στο εξώφυλλο όμως διότι πρέπει να είναι φωτογραφημένο και όχι σαρωμένο...

Ευχαριστώ πολύ @ Mandrake ! Το εξώφυλλο το σκάναρα χρησιμοποιώντας το Cam Scanner.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 Καλή αρχή Θοδωρή! Αν μου επιτρέπεις μια παρατήρηση (με κίνδυνο να ξαναχαρακτηριστώ ξερόλας), αφού μέχρι σήμερα έχει εκδοθεί μόνο 1 τεύχος τα τεύχη στη σειρά είναι 1, άσχετα με το ότι έχει προγραμματιστεί η έκδοση και του 2ου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μπράβο Θοδωρή! Καλή αρχή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Πριν από 1 ώρα, thor77 είπε:

 Καλή αρχή Θοδωρή! Αν μου επιτρέπεις μια παρατήρηση (με κίνδυνο να ξαναχαρακτηριστώ ξερόλας), αφού μέχρι σήμερα έχει εκδοθεί μόνο 1 τεύχος τα τεύχη στη σειρά είναι 1, άσχετα με το ότι έχει προγραμματιστεί η έκδοση και του 2ου.

 

50 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Μπράβο Θοδωρή! Καλή αρχή.

Σάς ευχαριστώ πολύ παιδιά! @ thor77 ευχαριστώ για την υπόδειξη:thanks:. Διορθώθηκε. Και γενικά έκανα αρκετές διορθώσεις. Τώρα το μόνο που απομένει είναι το ανέβασμα του οπισθοφύλλου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ωραίος Θοδωρή.
Καλή αρχή :)

 

Μ΄άρεσε που έγραψες την άποψή σου.

Για μένα το πιο σημαντικό σε μια παρουσίαση εδώ μέσα είναι να έχει διαβάσει το κόμικ αυτός που την κάνει, ώστε να βλέπω και πως το κρίνει.

Αν ήθελα μια ξερή περιγραφή, θα διάβαζα αυτή του εκδότη ή αυτά που γράφει το οπισθόφυλλο.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/1/2022 στο 6:14 ΜΜ, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

 

Ευχαριστώ πολύ @ Mandrake ! Το εξώφυλλο το σκάναρα χρησιμοποιώντας το Cam Scanner.

 

Άρα καλά το είπα, είναι φωτογραφημένο απλώς χρησιμοποίησες μια εφαρμογή που σαρώνει. Δε νομίζω ότι η Δ.Ο. δέχεται όμως τέτοια εξώφυλλα... Αλλά ας πουν οι ίδιοι. Όσο γι' αυτό που ανέφερε ο @ thor77 παραπάνω, δε θυμάμαι τι έγραφες στην παρουσίαση, πάντως θεωρείται σειρά μέχρι να διαπιστώσουμε μετά από καιρό εάν θα βγει άλλο ή όχι. Σε περίπτωση που φάει άκυρο η σειρά, η Δ.Ο. οφείλει να το αλλάξει σε "αυτοτελές". Δε ξέρω αν εννοούσε αυτό ο Γιάννης...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64278
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@ Θοδωρής Καραπάνος  Καλή αρχή Θοδωρή!

 

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο πρέπει να είναι σκανναρισμένα με σκάννερ και όχι φωτογραφία από κινητό (Άσχετα το Cam Scanner).

Όταν το κάνεις αυτό, θα ανέβει και το πινακάκι και όλα θα είναι τέλεια

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

10 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Άρα καλά το είπα, είναι φωτογραφημένο απλώς χρησιμοποίησες μια εφαρμογή που σαρώνει. Δε νομίζω ότι η Δ.Ο. δέχεται όμως τέτοια εξώφυλλα... Αλλά ας πουν οι ίδιοι. Όσο γι' αυτό που ανέφερε ο @ thor77 παραπάνω, δε θυμάμαι τι έγραφες στην παρουσίαση, πάντως θεωρείται σειρά μέχρι να διαπιστώσουμε μετά από καιρό εάν θα βγει άλλο ή όχι. Σε περίπτωση που φάει άκυρο η σειρά, η Δ.Ο. οφείλει να το αλλάξει σε "αυτοτελές". Δε ξέρω αν εννοούσε αυτό ο Γιάννης...

Αυτο που σχολίασα εγω, είχε να κάνει με τον αριθμό των τευχών. Ο Θοδωρής ανέφερε 2 τεύχη, αλλά εγώ του είπα ο αριθμός των τευχών αφορά τα εκδοθέντα άσχετα αν η έκδοση του επόμενου αναμένεται σύντομα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ Θοδωρής Καραπάνος πολυ ωραια η παρουσιαση, σου ευχομαι να συνεχισεις και να δουμε και αλλες εδω μεσα. Το κομικ φαινεται ενδιαφερον και ελπιζω να το παρω τους επομενους μηνες ωστε να εχω και ιδιαν αποψη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

1 λεπτό πριν, albertus magnus είπε:

@ Θοδωρής Καραπάνος πολυ ωραια η παρουσιαση, σου ευχομαι να συνεχισεις και να δουμε και αλλες εδω μεσα. Το κομικ φαινεται ενδιαφερον και ελπιζω να το παρω τους επομενους μηνες ωστε να εχω και ιδιαν αποψη.

Ευχαριστώ πολύ, για τα καλά λόγια. Όσο για το πότε θα τό αγοράσεις, θα σού πρότεινα να τό πάρεις όταν βγει και το δεύτερο μέρος ούτως ώστε, να τό διαβάσεις μεμιάς ώστε να έχεις μία πιο ολοκληρωμένη άποψη.

 

12 ώρες πριν, Valtasar είπε:

@ Θοδωρής Καραπάνος  Καλή αρχή Θοδωρή!

 

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο πρέπει να είναι σκανναρισμένα με σκάννερ και όχι φωτογραφία από κινητό (Άσχετα το Cam Scanner).

Όταν το κάνεις αυτό, θα ανέβει και το πινακάκι και όλα θα είναι τέλεια

 

:cheers3:

 

21 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Άρα καλά το είπα, είναι φωτογραφημένο απλώς χρησιμοποίησες μια εφαρμογή που σαρώνει. Δε νομίζω ότι η Δ.Ο. δέχεται όμως τέτοια εξώφυλλα...

Σε μια- δυο μέρες το πολύ, θα είναι έτοιμο. Και πάλι ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Το έφτιαξα. Καλύτερα τώρα;

 

 

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

5 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Το έφτιαξα. Καλύτερα τώρα;

 

 

 

Θέλει λίγο καλύτερο σκανάρισμα, ιδανικά 300 dpi για να έχεις ύψος άνω των 2000 pixels που είναι προϋπόθεση για να ανέβει στη βάση. Τώρα είσαι στα 1300.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

18 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Θέλει λίγο καλύτερο σκανάρισμα, ιδανικά 300 dpi για να έχεις ύψος άνω των 2000 pixels που είναι προϋπόθεση για να ανέβει στη βάση. Τώρα είσαι στα 1300.

Νομίζω, τώρα είναι εντάξει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to VIVA ΑΝΑΡΧΙΑ

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Άψογα Θοδωρή! Μιας και φτιάχτηκε το πινακάκι, να σου πω και εγώ με τη σειρά μου πολλά μπράβο για την εξαιρετική παρουσίαση, όμορφη, τακτοποιημένη και με δομημένο κείμενο που μου κίνησε το ενδιαφέρον να το πάρω κάποια στιγμή και εγώ το κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  168
  • Reputation:   946
  • Achievement Points:  212
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1138 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συγχαρητήρια φίλε μου και καλή αρχή:respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Ευχαριστώ πολύ!

1 ώρα πριν, Popeyefun είπε:

Συγχαρητήρια φίλε μου και καλή αρχή:respect:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25017
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  33
  • Reputation:   198
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4366 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

ενδιαφέρον, αλλά η τιμή ξεφεύγει από την λογική.. ας χαλαρώσουν λίγο οι εκδότες..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

20 λεπτά πριν, ernie pike είπε:

ενδιαφέρον, αλλά η τιμή ξεφεύγει από την λογική.. ας χαλαρώσουν λίγο οι εκδότες..

Δυστυχώς, λόγω της παγκόσμιας αύξησης της τιμής του χαρτιού, οι μικρότεροι εκδοτικοί οίκοι, είναι αναγκασμένοι να έχουν τσουχτερές τιμές στα προϊόντα τους. Δες για παράδειγμα το Spiderman:Το μυστικό του Κρυστάλλου, που κυκλοφόρησε τον Δεκέμβριο από τον Μικρό Ήρωα ή το The Sandman από την Abubis. Έχουν και τα δύο και δη το δεύτερο, τις τιμές στα ύψη κι αυτό γιατί εκδόθηκαν από μικρότερους εκδοτικούς οίκους σε σχέση με την Καθημερινή, ή την Radnet, οι οποίες καταφέρνουν να κρατούν το κόστος χαμηλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το ήθελα  γιατί γενικά μ' αρέσει το πολιτικό κόμικ και δεν είναι και πολύ συχνό, ήταν αρκετά καλό σαν στήσιμο, σενάριο, σχέδιο.

Το είχα αγοράσει διαδικτυακά κάποια στιγμή και δεν το είχα δει από κοντά, η αλήθεια είναι πως απογοητεύτηκα όταν το παρέλαβα, πολύ τσουχτερό για το μέγεθος του.

Το δεύτερο μεγάλο φάουλ του όμως για μένα, μετά το κόστος δηλαδή, είναι ότι πρόκειται για το 1ο μέρος και υπάρχει και συνέχεια η οποία δεν αναφέρεται πουθενά εξωτερικά(δεν το είδα εγώ τουλάχιστον ας με διορθώσετε αν κάνω λάθος) παρά μόνο στο τελευταίο καρέ που λέει η συνέχεια και το τέλος στο επόμενο τεύχος.

Νομίζω πως αν ήξερα αυτά τα 2 δεν θα προχωρούσα σε αγορά τουλάχιστον μέχρι να δω αν θα βγει το 2ο.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Μόλις τώρα, Argail είπε:

Το ήθελα  γιατί γενικά μ' αρέσει το πολιτικό κόμικ και δεν είναι και πολύ συχνό, ήταν αρκετά καλό σαν στήσιμο, σενάριο, σχέδιο.

Το είχα αγοράσει διαδικτυακά κάποια στιγμή και δεν το είχα δει από κοντά, η αλήθεια είναι πως απογοητεύτηκα όταν το παρέλαβα, πολύ τσουχτερό για το μέγεθος του.

Το δεύτερο μεγάλο φάουλ του όμως για μένα, μετά το κόστος δηλαδή, είναι ότι πρόκειται για το 1ο μέρος και υπάρχει και συνέχεια η οποία δεν αναφέρεται πουθενά εξωτερικά(δεν το είδα εγώ τουλάχιστον ας με διορθώσετε αν κάνω λάθος) παρά μόνο στο τελευταίο καρέ που λέει η συνέχεια και το τέλος στο επόμενο τεύχος.

Νομίζω πως αν ήξερα αυτά τα 2 δεν θα προχωρούσα σε αγορά τουλάχιστον μέχρι να δω αν θα βγει το 2ο.

:beer:

Το δεύτερο μού είχαν πει, ότι θα κυκλοφορούσε την περίοδο του Πάσχα, αλλά πριν κάποιο καιρό που ρώτησα ξανά μέ ενημέρωσαν, ότι τελικά θα εκδοθεί τον Σεπτέμβριο- Οκτώβριο. Πάντως, δεν πιστεύω ότι τό αδικεί το μικρό μέγεθος, αλλά ίσα- ίσα τό βοηθάει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

24 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Το δεύτερο μού είχαν πει, ότι θα κυκλοφορούσε την περίοδο του Πάσχα, αλλά πριν κάποιο καιρό που ρώτησα ξανά μέ ενημέρωσαν, ότι τελικά θα εκδοθεί τον Σεπτέμβριο- Οκτώβριο. Πάντως, δεν πιστεύω ότι τό αδικεί το μικρό μέγεθος, αλλά ίσα- ίσα τό βοηθάει.

Ναι ισχύει αυτό που λες, δεν το έκρινα το μέγεθος ως μέσο μεταφοράς του κόμικ αλλά σχετικά με το κόστος, είναι και η αυτόματη πράξη που κάνει το μυαλό μας για τη σχέση τιμής-ποσότητας που δεν είναι απαραίτητα σωστή, δλδ 2 BD μαμούθ (Αστεριξ,ΛΛ κτλ) είναι περίπου 100 μεγάλες σελίδες και βγαίνει περίπου στα 10€ , ενώ εδώ 80 μικρές σελίδες περίπου στα 18... 

Επεξεργασία από Argail
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μάλλον τους δάγκωσε ο τυπογράφος...

Αψυχολόγητο εντελώς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

https://www.bdfugue.com/auteur/bruno-loth

 

Παραπάνω,  μπορείτε να τσεκάρετε κι άλλες δουλειές του Bruno Loth.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4381
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Το αγόρασα πριν από λίγες μέρες από τον Πειραιά σήμερα μπόρεσα να το διαβάσω. 

Πολύ ενδιαφέρον έργο και αρκετά εύκολο στην ανάγνωση (συνήθως βρίσκω τα κόμικς τέτοιου περιεχομένου πολύ μπερδευτικά αλλά εδώ δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα). Γενικά δεν έχω κανένα παράπονο, και νομίζω ότι αξίζει ένα 7/10.

Αν τελικά βγει ποτέ το δεύτερο τεύχος θα το πάρω σίγουρα, αλλά μάλλον όχι αμέσως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

10 λεπτά πριν, Rombax είπε:

Το αγόρασα πριν από λίγες μέρες από τον Πειραιά σήμερα μπόρεσα να το διαβάσω. 

Πολύ ενδιαφέρον έργο και αρκετά εύκολο στην ανάγνωση (συνήθως βρίσκω τα κόμικς τέτοιου περιεχομένου πολύ μπερδευτικά αλλά εδώ δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα). Γενικά δεν έχω κανένα παράπονο, και νομίζω ότι αξίζει ένα 7/10.

Αν τελικά βγει ποτέ το δεύτερο τεύχος θα το πάρω σίγουρα, αλλά μάλλον όχι αμέσως.

Να σου πω την αλήθεια, στην αρχή ήμουν πολύ ενθουσιασμένος με αυτό ο κόμικ! Τώρα όμως, όλα τα θετικά συναισθήματα που είχα έχουν εξαφανισθεί, μαζί με την ελπίδα ότι θα δούμε σύντομα τη συνέχειά του. Το ότι η ΜΑΜΟΥΘ,  πηγαίνει από αναβολή σε αναβολή, με κάνει να πιστεύω πως ή θα έχει την τύχη των περισσότερων σειρών της, οι οποίες κόπηκαν κι άφησαν το κοινό ξεκρέμαστο ή θα βγει μεν, όπως το πέμπτο άλμπουμ Baker Street, το έβδομο τεύχος Sin City, το διπλό τεύχος 11-12 Μπλούμπερυ δε και θα έχουμε ξεχάσει τι έχει γίνει( καλά όχι ότι τώρα ενάμισι χρόνο αργότερα, θυμάμαι με ακρίβεια την πλοκή)!:shit2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.